İçeriğe atla

Kullanıcı mesaj:Turgut46

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikisöz, özgür söz dizini

Keyfi sayfa silme[değiştir]

Söylediğiniz kişinin;

1. Kişi meslektaşları veya ardından gelenlerce önemli bir kişilik sayılmakta veya ona sıkça atıfta bulunulmakta olduğundan
2. Kişi yeni bir kavram, teori veya teknik geliştirmesiyle tanınmakta.Kişi başkası veya başkalarıyla ortak olarak önemli veya iyi bilinen bir eseri yaratmış veya yaratılmasında önemli bir rol oynamış, bu eser bağımsız bir kitap veya sinema filminin, veya birden çok dergi makalesinin konusu olmuş olduğundan
3. Kişinin eseri ya (a) önemli bir sergide sunulmuş ya da ondan bir abide yapılmış, veya (b) eleştirmenlerin önemli derecede dikkatini çekmiş veya (c) önemli (sadece mahalli sayılmayan) bir müze veya galerinin daimi koleksiyonunda yer almakta olduğundan

emin olun.

Mesajınızı şimdi fark ettim, maddeler haline sıralamışsınız. Ayırdığınız zaman için çok teşekkür ediyorum öncelikle. Efendim 1 maddeye gelecek olursak, bunu zaten google de röportajlarında fazlasıyla rastlıyoruz. İkinci madde belgeselleri ve diğer çalışmaları hatta romanı ile zaten malum. Üçüncü madde, Bir Başka İstanbul isimli çalışması Kültür Bakanlığı ve İstanbul Valiliği için önemli bir kültür sanat çalışması olarak kayıtlara geçmiş bulunmakta. Şimdi işin tuhaf tarafı syn Vitruvian'ın sayfasına bıraktığım mesajda saklı. Popüler kültür meselesi. Eminim o kısmı okumuşsunuzdur. Eğer okumadıysanız bilahare okumanızı arz ediyorum. Saygılar. Kitapliyasayan34 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Eğer yukarıda yazan kriterleri sağlıyorsa Vikisöz'e böyle bir madde açmanın sakıncası yoktur. --Turgut46 (mesaj) 14:42, 10 Ocak 2015 (UTC)

Efendim, dediğiniz gibidir durum. Aslında hiçbir sakınca yoktur lakin ekleyince keyfi olarak siliniyor. Asıl sorun bu, yani af edersiniz nacizane benim anlatamadığım şey bu. Kitapliyasayan34 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba Turgut, birazdan kullanıcı alanını devriye olarak taşıyacağım. Biraz geç kaldım, kusuruma bakma. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 22:40, 18 Şubat 2015 (UTC)

Vitruvian'ın engeli kaldırılmış ama koruması kaldırılmamış. Bilginize... --Turgut46 03:50, 30 Mart 2015 (UTC)

Sanırım kaldırıldı, Turgut46. İyi çalışmalar... --BabatolianİLETİNİZ... 17:44, 30 Mart 2015 (UTC)

Bilgi Kutusu[değiştir]

Merhabalar filmlere bilgi kutusu ekliyorsunuz ama Vikisöz'de bu kaldırılmıştı sanırsam.Vikisöz'e ilk katıldığım dönemlerde bende ekliyordum ara ara ancak sonrasında gelen uyarılar sonucunda bırakmıştım eklemeyi.Bana sorarsanız ben pek gerekli bulmuyorum bilgi kutusunu, onun yerine sayfa sonundan Vikipedi'ye yönlendirilebilir.Sadece replikler vb.şeylerin eklenmesi Vikisöz için daha uygun gibi.Olur da diğer arkadaşlar da görüp bir öneri de bulunursa ona göre değerlendirebiliriz. Berrram (mesaj) 21:12, 14 Nisan 2015 (UTC)

Sonradan kaldırılmış olduğunu biliyorum. Ama şablonu görünce ekleyeyim dedim. --Turgut46 21:18, 14 Nisan 2015 (UTC)

Kemal Kılıçdaroğlu[değiştir]

Kılıçdaroğlu sayfasında olduğu gibi kırpılarak çarpıtılmış sözleri bilerek bir daha onaylama. Melinoë (mesaj) 11:17, 20 Nisan 2015 (UTC)
Bir Google araması yapmanızı öneriyorum. --Turgut46 14:55, 20 Nisan 2015 (UTC)
Artık bilginin önemi ve bilgiye yönelik sorumsuzluk açısından epey tehlikeli bulduğum bu projelere dönmüş falan değilim yanlış anlaşılmasın. Ama aklımda kalmıştı, sana verdiğim sorumluluğu geri alacaktım. Hafızam kötü değil unutmam, zaman da olunca işimi hallediyorum böyle. Polemiğe dönüştürme sakın, başka cevap yok. Enerjini başka işlerde harcaman, benim sana güzel bir önerimdir. Vitruvian (mesaj) 15:56, 20 Nisan 2015 (UTC)
Sayın Vitruvian, ne olduğunu anlamış değilim açıkçası. Yetkilerim neden alındı? Değişikliği onayladığım için mi? Kötü bir şey mi yaptım? Biliniz ki amacım yardımcı olmaktı sadece. Eklenen bilgiler için Google araması yaptım onaylamadan önce. Bir açıklama bekliyorum. --Turgut46 16:27, 20 Nisan 2015 (UTC)

Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun![değiştir]

Sevgili Babatolian, Ramazan bayramınızı kutlar, bu bayramın sizin için hayırlara vesile olmasını dilerim. Turgut46 16:51, 17 Temmuz 2015 (UTC)
Teşekkür ederim. Ben de size sevdiklerinizle birlikte nice mutlu bayramlar dilerim. ~ BabatolianİLETİNİZ... 17:01, 17 Temmuz 2015 (UTC)

Son sözler[değiştir]

Sayın Babatolian, maddede o kadar kaynaksız söz varken, eklediğim kaynaklı sözleri çıkarmanızın nedeni nedir? Turgut46 15:02, 19 Eylül 2015 (UTC)

Araştırırsanız çıkarılan sözlerin güvenilir bir kaynağı bulunmadığını tespit edebilirsiniz. Bazı sözlerin kaynağının bulunmayışı başka bir durum. Çıkarılanlar için farklı yorumlar var, örneğin Einstein'ın son sözleri konusu güvenilir ve daha çok birincil bir kaynağa ihtiyaç duyuyor. Benzer bir durum diğer eklenti için de geçerli, onda da farklı söylemler var, bu yüzden bu tür sözler kaynakları ile aktarılmalı ki kalan çelişkili kısmı ayrı bir tartışma konusu olabilsin. Gördüklerimizi araştırmadan eklemek doğru değil. Nedeni bu. Şimdi bunda kaynak vardı diyeceksiniz, kaynaktan kastım o sözün kaynaksız olarak bir yerde yayınlanmış olması değil. Kaldı ki kaynaksızları da azaltmaya çalışmıyor muyuz? Sitem yerine biraz daha özen... ~ BabatolianİLETİNİZ... 19:31, 19 Eylül 2015 (UTC)
Gösterdiğim kaynak Sabah Gazetesi yalnız. Birinci kaynak değil belki ama sıradan bir kaynak da değil. --Turgut46 19:56, 19 Eylül 2015 (UTC)
Benim aramalarımda karşıma çıkan şuradaki (sayfa 10) söz, 'yayımlanmamış son yazılı mesajı' tanıtımıyla son sözü olarak aktarılıyor. ~ BabatolianİLETİNİZ... 21:39, 19 Eylül 2015 (UTC)
Son sözlerinin bilinmedeğini anlatan şu pasaj da açıklayıcı olacaktır eminim. İçinizde şüphe kalmaması (?) için. ~ BabatolianİLETİNİZ... 22:05, 19 Eylül 2015 (UTC)
Peki, öyle diyorsanız öyle olsun. Bu konuda ısrarcı davranmayacağım. Önemli olan doğru bilgiye ulaşmak ki bu her zaman kolay olmuyor. --Turgut46 02:19, 20 Eylül 2015 (UTC)

Arşivleme[değiştir]

Uzun süredir altına mesaj yazılmamış başlıkları arşivledim. Daha fazla tartışılması gerektiğini düşündüğün başlıkları geri getirebilirsin. --Mavrikant (mesaj) 18:46, 23 Ekim 2015 (UTC)

Mavrikant, öneriler dikkate pek alınmıyor zaten. Sadece bu da değil. Burdaki işleyiş biraz yavaş. Oysa o kadar sorgusuz sualsiz editör yapılan kullanıcılar var ki. Hizmetliler ve editörler daha aktif bir şekilde ilgilensin, tek isteğim bu. :(

Ben, Robot[değiştir]

Merhaba Berrram, Bugün Ben, Robot sayfasını oluşturdum ancak zaten Ben robot adında bir sayfa varmış. Turgut46 23:28, 25 Ekim 2015 (UTC)

Merhabalar gün içinde geçmiş birleştirme uygularım. Berrram (mesaj) 07:30, 26 Ekim 2015 (UTC)

kategori kaldırma[değiştir]

HakanISTrhaba, buradaki kategori kaldırma işlemi için özel bir sebep var mıdır? selamlar, Hakan·IST 18:34, 30 Ekim 2015 (UTC)

Darbe bir süperkahraman filmi değildir. Siz neden benim değişikliğimi geri aldınız? --Turgut46 23:46, 30 Ekim 2015 (UTC)
Merhaba filmi yakın zamanda izledim, böyle bir diyalogla karşılaşmadım, emin olmak için ingilizce ve türkçe altyazılar içinde de arattırdım ama böyle bir diyalog yok, kaynak gösterebilir misiniz? selamlar, Hakan·IST 09:58, 31 Ekim 2015 (UTC)
Var HakanIST. Bunu eski CIA ajanı İsrail için söylüyor. --Turgut46 17:46, 31 Ekim 2015 (UTC)

bilgi[değiştir]

selam, viki projelerinde taş taş üstüne konarak bina inşa ediliyor, kimseye 'neden o taşı da koymadın?' diye bu üslupla yaklaşmıyoruz. kimsenin bir şey yapması 'gerekmemektedir'. lütfen kendi katkılarınıza yoğunlaşın ve diğer kullanıcılara bu tip yaptırım cümleleri kurmayın. kolay gelsin. --kibele 23:29, 26 Aralık 2015 (UTC)

Kendisini bilgilendirmek istedim. Ancak dikkate almadığını görünce ikinci uyardı yaptım sadece. Kimseyi azarlamak gibi bir niyetim yok. --Turgut46 14:55, 27 Aralık 2015 (UTC)

Gerekçe[değiştir]

Sayfa silerken rastgele gerekçe yazmanız doğru değil. Gerçek bir gerekçe yazmanız yerinde olacaktır. Kolay gelsin. Turgut46 11:20, 15 Mart 2016 (UTC)

Rastgele bir gerekçe yazmıyorum ki zaten. Mevcut listede olan nedenlerden biri var ise onu seçip uyguluyorum ki; zaten sildiğim son iki sayfada da " Kayda değer olmayan sayfa " olarak gerçekleştirdim işlemi. Berrram (mesaj) 11:31, 15 Mart 2016 (UTC)
Ben de bundan bahsediyorum. Kayda değer olmayan sayfa olarak işaretlemişsiniz. Sayfa kayda değerdir. Bakınız --Turgut46 12:43, 15 Mart 2016 (UTC)
Demek istediğinizi şimdi anladım. " Kayda değerlik " kısmı tarafımdan farklı şekilde yorumlanmış. Yoksa rastgele bir seçim yapmıyorum listeden. Sonraki işlemlerde dikkat ederim buna. Bu imzasız yazı Berrram (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bir yıldız da sizin için![değiştir]

Özgün Yıldız
yararlı katkılar yapıyorsunuz teşekkürler :) İnternionmsj 19:05, 1 Nisan 2016 (UTC)
Teşekkürler ederim. Gerçekten çok mutlu oldum. --Turgut46 20:27, 1 Nisan 2016 (UTC)
  • Yine özette açıklamama rağmen bir açıklama bekliyorsun. Zaman kaybı olacak ama tartışma sayfasında yazacağım. Vitruvian (mesaj) 14:40, 9 Nisan 2016 (UTC)

kaynak[değiştir]

merhaba, Vikisöz'de çoğu maddede "kaynaksız" başlıkları altında dahi sözler varken, ben zaten kaynak belirterek, kaynak kategorisi yaparak sözler ekledim (Kaan Çaydamlı) sayfasına. Sorun nedir? Frock~trwiki (mesaj)

O sözleri filmlerde geçen repliklerden mi eklediniz? Çünkü Kaybedenler Kulübü'nde Kaan Çaydamlı oynamıyor.--Turgut46 08:59, 12 Nisan 2016 (UTC)


film olarak kategorize ettiğim kaynaktaki sözleri film repliklerinden aldım evet. fakat kaybedenler kulübü filminde oynayan nejat işler, kaan çaydamlı'nın hayatını oynuyor ve birebir gerçek hayatını anlatıyor. yani o sözler kaan çaydamlı'ya ait. sadece bir senaryo değil. Frock~trwiki (mesaj)

Senaryo gereği yazılmış konuşmalardan o sözlerin kişiye ait olduğu sonucu çıkarılamaz. Bu yanlış bir tutumdur. Gerçek kişinin ağzından veya kaleminden çıkmış sözlere itibar ediniz. --Turgut46 09:27, 12 Nisan 2016 (UTC)

film'in sayfasında senaryoda geçen bilgilerin kaan çaydamlı'ya ait olduğu yer alıyor, ama sadece bir film olarak bakılınca böyle görünüyor olsa gerek. oradaki sözlerin hepsi daha önce radyo programında da kullanıldığına göre, aynı sözleri radyo programı başlığına taşıyarak film kategorsini kaldırıyorum. Frock~trwiki (mesaj)

evet, öyle yapalım. Frock~trwiki (mesaj)

Kaynak[değiştir]

Merhaba Turgut46, kaynak olarak [1] kullandım ama her sözün sonuna aynı kaynağı mı kullanılacak onu anlamadığım için kaynak eklemedim. Bu imzasız yazı Turkuaz1419 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Mümkünse öyle yapmalıyız. --Turgut46 22:43, 6 Haziran 2016 (UTC)

Revert[değiştir]

Dear Turgut46,

Is there any specific reason why you reverted me? The file removed by the Delinker bot has been undeleted at Wikimedia Commons. That's why I reverted the bot. Natuur12 (mesaj) 19:55, 27 Eylül 2016 (UTC)

I was think, the bot removed has been deleted file. --Turgut46 21:32, 27 Eylül 2016 (UTC)

Bu ne demek[değiştir]

Turgut46 said nursi vikisöz sayfasini tamamen eski haline getirmissiniz ve ekledigim nerdeyse bütün icerikler kaynakli ve vikisöz uygun kaynaklardi ve kaynaklar risale i nur okuma sayfasindan eklendi. erisale gibi siteler bunlar. öznel icerikli bir sayfa degildi. Bu ne demek boyle bir sürü emek var sayfada. Yanlis bisey varsa düzeltilir veya yanlislar kaldirilir butun herseyi degil. Dava42

kayda deger olmayan site mi? risale i nur okuma sitesi ve bu siteyi acinca risale i nur okuyosun(erisale). Eklenen icerikler bizzat Said nursinin kendi sözleridir eger illa ısrar ediyosan sayfayi eski haline getir tek tek kitaptan kaynaklar verecegim. Ayrica bu sayfa vikisözlük degil vikisöz. Dava42

Kelime manaları kısmına ben de karşıyım. Meddeyi eski hâline getiriyorum. --Turgut46 09:08, 6 Ekim 2016 (UTC)

15 gun icinde insaallah ben kitaptan kaynaklari sayfa sayfa ekleyecegim. Dava42

Dağ II[değiştir]

Dağ II sayfasını inceleyip eksiklerimi ve neler eklemem gerektiğini söyler misiniz? --By erdo can (mesaj) 15:04, 8 Aralık 2016 (UTC)

İçeriği geliştirmek dışında hiçbir şey. --Turgut46 18:26, 8 Aralık 2016 (UTC)
Teşekkürler ayrıca şu sayfadaki maddeler biraz birikmiş ilgilenmenizi öneririm sonra trwikipedi deki gibi aşırı birikme olmasın --By erdo can (mesaj) 18:44, 8 Aralık 2016 (UTC)
Biliyorum ve ilgilenmeye çalışıyorum. Çoğu gitti azı kaldı. --Turgut46 20:37, 8 Aralık 2016 (UTC)

Şablon[değiştir]

  • Selamlar. Biraz bakindim ama kaynak gösterme şablonlarını bulamadım Vikisöz'de. Kitap kaynağı şablonu dışında. Bu konuda yardımcı olursan sevinirim. OkanfanEvet benim? 13:54, 27 Aralık 2016 (UTC)
Bir de Şablon:Web kaynağı var. --Turgut46 14:15, 27 Aralık 2016 (UTC)
Hmm evet bunu da biliyodum da gazete kaynağı yada dergi kaynağı yok sanırım di mi? Bu şablonlara ihtiyaç duydum ben bi madde için de ondan. OkanfanEvet benim? 14:22, 27 Aralık 2016 (UTC)
İhtiyaç varsa açılabilir ama ben bunca zaman hep el ile yazdım. --Turgut46 14:26, 27 Aralık 2016 (UTC)
Daha sistemli olur öyle, ingilicede var zannedersem ama eli ile de idare ederim ben. Teşekkürler OkanfanEvet benim? 14:30, 27 Aralık 2016 (UTC)

Günün sözü[değiştir]

Merhabalar By erdo can, anasayfada öyle rastgele sözler yer almamalı diye düşünüyorum. Bu nedenle yayımlanacak sözün güvenilir bir kaynaktan çıkmış olmasına dikkat ediyorum. Kolay gelsin. Turgut46 13:24, 1 Ocak 2017 (UTC)

Sanırım bu işle ilgilenen botta bir sorun çıktı bende bir söz ekliyebileceğimi düşündüm birdaha olursa kaynaklı olmasına dikkat ederim kolay gelsin --By erdo can (mesaj) 13:26, 1 Ocak 2017 (UTC)
Eğer isterseniz o sözü kaynaklı başka bir sözle değiştirebilirsiniz. --Turgut46 13:38, 1 Ocak 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Vikisöz:Günün sözü/2017/01/06 --By erdo can (mesaj) 15:10, 1 Ocak 2017 (UTC)

Selamın Aleyküm ufak bir ricada bulanacağım[değiştir]

Allahım bereketi üzerinize olsun aşağıdaki isimleri şu davaya eklemenizi rica edeceğim. Vikipedinin selameti açısından önemli bir davadır.

GökçeAkıldız 6. dava

Kopyalayın ve verdiğim bağlantıdaki davaya ekleyiniz:

* {{checkuser|Gözde Akyıldız}} * {{checkuser|Nil Keserq}} * {{checkuser|Ezgi Şenler}} * {{checkuser|Oğuz Peçe}} * {{checkuser|Zehra Kara7}} * {{checkuser|Zehra Kara2}} * {{checkuser|Esen Can Yıldırım}} * {{checkuser|Nilay Denizz}} --II. Niveles (mesaj) 16:05, 3 Ocak 2017 (UTC)

Yapıldı Hayırlı günler. --Turgut46 16:36, 3 Ocak 2017 (UTC)

Mustafa Kemal-VikiSöz[değiştir]

Musyafa Kemal ATATÜRK'ÜN vikisöz sayfasını değiştirmketen vazgeçer misin? Bu imzasız yazı İnanyagiz (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sebep? --Turgut46 11:51, 4 Ocak 2017 (UTC)

Değiştirmediğin ki hali daha iyi de ondan. Bu imzasız yazı İnanyagiz (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Ben öyle düşünmüyorum. Sözlerin çeşitli sayfalara dağılması yerine tek bir sayfada toplanması daha iyi. --Turgut46 12:02, 4 Ocak 2017 (UTC)

Kaynaksız söz?[değiştir]

Merhaba, Nejdet Sançar sayfasına eklenmiş mahkeme savunmasını daha önce telif hakkı nedeni ile kaldırdıklarını gördüm ve mahkeme savunmasında telif hakkı olmayacağını söyleyerek değişikliği geri aldım. Kaynaksız olduğunu belirterek onaylamadın ve yapmış olduğum değişikliği geri almış olduğunu gördüm. Geri alana kadar kaynağını bulması çok kolay olan bu değişikliği kaynak ekleyerek tekrar yaptım. Bu sefer mevcut eskiden onaylanmış olan sözleri kaynaksız diye kaldırmış olduğunu görüyorum. Bu şekilde yapılan değişiklik kişisel değil ise neye dayanarak yapılıyor öğrenmek isterim. Eğer kaynaksız olarak gördüğümüz her sözü silmemizde sakınca yoksa bu pekala bir bit ile yapılabilirdi ve akılalmaz bir veri kaldırılabilirdi. Sonuna kaynak belirtilmeli gibi bir bilgi eklemek yerine silme yapmanın makul açıklaması nedir? TanriDagi (mesaj) 13:04, 5 Ocak 2017 (UTC)

Tamamen silmedim, istersem geri getirebilirim. Bundan sonra kaynaksız sözlere yer vermemeyi düşünüyoruz. İlgili tartışma buradadır. --Turgut46 14:11, 5 Ocak 2017 (UTC)

Geri getirilebileceğini ve kuralları biliyorum. Ben yeni birşey eklemedim sayfaya sadece yanlış sebepten kaldırılan bölümü düzelttim. Kaynak olmadığı için onaylamamışsın saygı duydum kaynak ekledim. Senin yaptığın ise hiç uyarı bırakmadan anında mevcut sözleri kaldırmak oldu. Eğer wikisöz için kaynaksız her şeyi kaldırmak istense bir bot yardımıyla yapılabilir. Ya da şöyle düşün herkes kaynaksız gördüğü her şeyi kaldırır ise wikisözde ne kalıcak. Eski girdilerin birçoğu kaynaksız. Zamanla ben kaynaklandırıcam hatanı düzeltmeni istiyorum. TanriDagi (mesaj) 14:41, 5 Ocak 2017 (UTC)

Tamamen kaldırmıyorum, tartışma sayfasına taşıyorum. Ayrıca 1 tane kaynaklı söz, kaynaksız 10 sözden daha iyidir bence. Bu size karşı yapılmış bir hareket değil, başka sayfalarda da bu şekilde yaptım. Pekâlâ; ben hatamı düzelteyim, siz de konuşma üslubunuzu düzeltin. Kolay gelsin. --Turgut46 17:56, 5 Ocak 2017 (UTC)

Öncelikle teşekkürler. Uslubumda kufuk, hakaret, aşağılayıcılık yok yanlışlık oldugunu dile getirdim. Hiç okunmadan, uyarılmadan hepsini seç sil yapıldığı için bir yanlışlık vardı. O sözlerin bazıları kaynaklı fakat referans verilmeyip parantez içinde yazıldığı için kaynakçada çıkmıyor. Olmayanlarıda ben kaynaklarım. Kolay gelsin. TanriDagi (mesaj) 20:33, 5 Ocak 2017 (UTC)

Vahim bir kuklacının engellenmesine yardımcı olmak ister misiniz?[değiştir]

Kaliteli bir devriye olarak şu aşağıdaki davaya şu kodu yapıştıracağınızdan eminim. Bu bir yardım talebidir, direktif değildir yapıp yapmamak özgür iradenize bırakılmıştır.

Dava Eren.duzgun77

*{{checkuser|Efesxtra}} *{{checkuser|İsmail Eren Düzgün}}


Saygılar bizden. --II. Niveles (mesaj) 10:32, 10 Ocak 2017 (UTC)

Kaynaklandırma[değiştir]

Selamlar sayın Turgut46! Burada geri aldığınız değişikliğin kaynağı buradadır. Bilgilerinize. Chansey (mesaj) 17:55, 25 Ocak 2017 (UTC)

Maddede göremedim. Artık kaynaksız içeriklere yer vermiyoruz. --Turgut46 18:06, 25 Ocak 2017 (UTC)

Selam, şu katkını gördüm de alıntılarla ilgili telif probleminden söz eden şey nerede yer alıyor acaba? Şu zamana kadar herkes bu şekilde katkı yaptı çünkü. Vitruvian (mesaj) 23:09, 27 Ocak 2017 (UTC)

Sitenin en altındaki ifadeyi aynen yapıştırıyorum: İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Bana kalırsa diğer sözleri de silmeliyiz. --Turgut46 23:32, 27 Ocak 2017 (UTC)
Aynı zamanda birçok farklı sitede de yer alabilen alıntı, söz kapsamındaki şeyleri alıyoruz, kendi yazdıkları bölümleri, spotu vs. değil. Telif konusundan iyi anlayan kimselere konuyu danışmadan bu gibi değişiklikler yapmamız şimdilik iyi olur. İlgimi çeken bir konu olmadı bu, telif konusundan iyi anlayanlar aydınlatabilir bizi de. Vitruvian (mesaj) 23:40, 27 Ocak 2017 (UTC)
Sildiğim içeriklerin çoğu aynı siteden alınmıştı. Ben de bir söz hariç diğer sözleri sildim. Belki de hepsini silmeli idik. Birçok farklı siteden yer alması bir şeyi değiştirir mi bilmiyorum, izin alınmış da olabilir. Vikipedi'de bir siteden doğrudan alınmış uzun içerikler komple maddeyi silmeye kadar götürüyor. Belki bu sizi aydınlatabilir. --Turgut46 00:11, 28 Ocak 2017 (UTC)

Seçilen maddeler[değiştir]

  • Ana sayfada yer alan "seçilen maddeler" başlığı altındaki konular, kişiler, diziler vs. uzun zamandır değiştirilmediği için hep aynı. Bunların en azından bazılarını yer değiştirerek o kısmı güncellememiz lazım. Hep aynı şeyler kaldı orada. Kaynaklı içerikler arasından önerebileceğin dizi, konulu madde, kişi vs. varsa, bana iletirsen sevinirim. Gözüme çarpan birkaç madde var eklenebilecek düzeyde olan. İyi durumda olanları tespit edip ekleriz, güncellenmiş olur o bölüm böylelikle. Vitruvian (mesaj) 18:50, 28 Ocak 2017 (UTC)
Aslında konular pek fazla aklımda yok, çoğu kaynaksız. Kaynaklı olanlar da içerik açısından yetersiz. Dizilerden aklıma 2 tane geliyor: Buffy the Vampire Slayer, Sürekli Dizi. Kişilerden de Recep Tayyip Erdoğan var ama ana sayfada Türk veya Türk asıllı kişiler yer alırsa, Vikisöz bir Türk sitesi veya Türkiye merkezli site olarak algılanabilir. --Turgut46 19:15, 28 Ocak 2017 (UTC)
Yaşayan siyasetçilerden biri olunca sitenin bir eğilimi var gibi algılanabileceği için uzak durmamız gerekiyor. Direkt farklı şekilde yorumlanıyor, malum. Türk olan kimselerden ikiden fazla isim tutmadan faydalansak yeter gibi. Dizi önerileri tamam, elde var iki. Akla geldikçe veya başka gördükçe öneriler bu başlığa eklenir. Vitruvian (mesaj) 19:24, 28 Ocak 2017 (UTC)
İtalyanca Vikisöz'de Seçkin madde uygulaması var. İngilizce Vikisöz'de de vardı bir zamanlar ama artık kullanım dışı. Diğer Vikisöz'lerdeki uygulamalar da kaldırıldı. Bildiğim kadarıyla şu anda sadece İtalyanca Vikisöz'de bu uygulama var. Ana sayfada bu tür maddeler yer alıyor. --Turgut46 19:36, 28 Ocak 2017 (UTC)
  • Zamaninda bu ana sayfa tasarimini bizzat ben olusturmustum :) Oranda, gercekten "secilmis" maddelerin rastgele yer almasi iyi bir fikir bana kalirsa. Esas iyi bir madde oldugu halde "yanlis anlasilmasin" diye ana sayfaya koymamak yanlis anlasilmalara sebep olabilir. Malum, bu gunlerde Ataturk`u yahut Hitler`i ya da Trump`i koymak da o yanlis anlasilmalara yol acacaktir bu sekilde dusunulecekse.--Rapsar (mesaj) 15:27, 30 Ocak 2017 (UTC)
Recep Tayyip Erdoğan bayağı kaynaklı (sayfa başı pek olmasa da) ama biraz işi var gibi hâlâ. Jackie Chan ve Sagopa Kajmer de fena değil bana kalırsa. --Turgut46 16:11, 30 Ocak 2017 (UTC)
Günümüz Türk siyasetçilerinin maddelerini içerik olarak iyi olduğu vakit falan zaman kadar seçilmiş maddelerde tutsak binlerce alıntı okuyucusu insanın uğrak yeri olan ana sayfada sayısız insanca siyasi eğilim olarak algılanacak, koymaz isek en fazla burada aktif bulunup da bu duruma alınan 1-2 kişi çıkarsa yanlış anlayacak. Bir tarafta binler hatta açıkçası buna ben de dahilim, diğer tarafta ise 1-2 kişi. Gayet açıklayıcı olsa gerek bu örnek. Madde geliştirir koyarız, dert edilecek şey değil. Vitruvian (mesaj) 20:14, 30 Ocak 2017 (UTC)

Nejdet Sançar[değiştir]

Merhaba Turgut, Nejdet Sançar sayfasındaki değişikliklerde kaynaksız dediğin sözleri tartışma sayfasına taşımışsın. Buna dair bir politika veya yönerge var mı? Veya o sözlerin çoğu şu siteden kaynaklandırılabilir mi? Said Nursi sayfasındaki bazı sözlerin kaynağı durmamakta. O zaman kaynağı eklenmeyen ifadelerin durmasında çifte standartlık olmuyor mu? Bu konuya tam bir açıklık getirirsen iyi olur. Uğurkent (mesaj) 17:13, 30 Ocak 2017 (UTC)

Artık kaynaksız içeriklere yer vermemeyi düşünüyoruz. Köy çeşmesinde de tartıştık. Said Nursî sayfasındaki kaynaksız içeriklerden ben sorumlu değilim, ben zamanında hepsini kaynaklandırmıştım, zamanla değişikliğe uğramış. --Turgut46 17:18, 30 Ocak 2017 (UTC)
Politika sayfasında bulamadım da. Kaynaksız içerikleri çıkartsak herhangi bir sorun olur mu ya da ilgili sözleri kaynaklandırsak? Vitruvian, kaynaklandırılamayan içeriklerin çıkartılması gerektiğini söylemiş. Deneyimli kullanıcılar bile birbirine farklı şeyler söylüyor. Uğurkent (mesaj) 17:21, 30 Ocak 2017 (UTC)
Ben istenildiğinde geri getirilebilsin diye tartışma sayfasına taşıyorum. İngilizce Vikisöz de öyle yapıyor. Vitruvian öyle yapıyorsa o onun bileceği iş. Bunda ihtilaf falan yok, amaç aynı yöntem farklı sadece. Kaynaklı söz eklemek istersen, bunu desteklerim. Amaç kaynaksız sözleri azaltmak sonuçta. --Turgut46 18:43, 30 Ocak 2017 (UTC)
"Vitruvian öyle yapıyorsa o onun bileceği iş" diye bir şey söz konusu olamaz. Vitruvian diye bir şey de söz konusu değil, konu topluluk olarak nasıl davranacağımız. Kaynaksız olarak duran içerik ancak kaynaklandırmaya çalışma aşamasında "doğrulanamadığı vakit" kaldırılabilir. Aksi durumda özgürce kayıtlı kayıtsız herkesin alıntı ekleyebildiği bir site olma özelliğini yitirmiş olur burası. Alıntı eklerken bir de yanında kaynak eklemek herkesin becerebildiği bir iş değil bilindiği üzere. Bunları hatırlatmaya daha gerek yok sanırım. Vitruvian (mesaj) 20:04, 30 Ocak 2017 (UTC)
Bunları köy çeşmesinde de yazdım. İngilizce Vikisöz'ün ne yaptığını da söyledim. Siz direkt siliyorsunuz, bense tartışma sayfasına taşıyorum. İlla da sayfadaki kaynaksız sözler kaynaklandırılacak diye bir şey yok, kaynaksız sözleri silip başka kaynaklı sözler de eklenebilir. Ben ikisini de yapıyorum. Hayırlı günler. --Turgut46 21:35, 30 Ocak 2017 (UTC)
Meseleyi doğru biçimde izah edelim. Ben genellikle kaynaksız içerikle ilgili araştırma yapıp doğrulayamadığım zaman içeriğe müdahale ediyorum, sen ise onlarca sözü tek bir seferde rahatlıkla çıkarabiliyorsun. Bu nedenle 4-5 tane sözü maddeden çıkarmak yarım saatimi ve hatta daha fazla zamanımı dahi alabiliyor, seninse malum nedenden ötürü 20 tane sözü çıkarman 1 dakikanı almıyor. Aradaki farkı hatırlatmak durumunda kalmam garip. Vitruvian (mesaj) 21:42, 30 Ocak 2017 (UTC)
Burada bir eksiklik var. Benim kaynaksız sözleri çıkarmam bir dakikamı almıyor, evet. Çıkarılan sözlerin yerine kaynaklı sözlerin eklenmesi saatlerimi alabiliyor. Sen sadece kaynaksız sözleri çıkardığıma dikkat etmişsin, eklediğim kaynaklı sözlere dikkat etmemişsin. Bakınız. --Turgut46 22:17, 30 Ocak 2017 (UTC)
Çünkü hatırladığım kadarıyla "kaynaksız içeriğin çıkarılması" ile ilgiliydi konu. Kaynaklı içerik ekleyen aktif 2-3 kişi varsa, onlar biziz zaten tartışmasız. Deneyimli bazı kullanıcıların vaktiyle eklediği içerikler ve kaynak kullanılmadan çevirilen katkılar da arada kaynayıp gidiyor. O nedenle biraz bile olsa Google'dan veya başka türlü imkan varsa araştırmak gerekebiliyor. Her defasında yapılacak diye bir şey de denemez. Çünkü bazı maddeler var ki sözlerin sallanarak eklendiği ayan beyan ortada duruyor. Kontrol ettiysen Vikipedi'deki ve buradaki katkılarımı görüyorsundur, temel olarak içeriğe yoğunlaşıyor ve detayda kalacak politika teklifi vb. gibi meselelere takılmıyorum. Mecbur kaldığım için böyle davranıyorum, çünkü Türkçe projelerdeki durumun birçok açıdan sıkıntılı olduğunu görüyorum. Çok daha acil çözülmesi gereken meseleler varken başka şeylere takınıldığında mutlaka ki bu sebepten ötürü tepki gösteriyorum. İnşallah bir gün anlarsın beni tam olarak. Vitruvian (mesaj) 22:39, 30 Ocak 2017 (UTC)
Daha önce de söyledim: illa ki mevcut sözler kaynaklandırılacak diye bir şey yok, kaynaksız sözleri silip yerine farklı kaynaklı sözler de eklenebilir. --Turgut46 12:27, 31 Ocak 2017 (UTC)
Belki daha kolay olabilir diye şöyle bir şey yaptım. Kaynaklandırıldığı anda bir yukarı, kaynaklı bölüme alınır. Madde içi düzenleme yapmak daha kolay, pratik ve fazla sekmeden kurtulmuş olunur böylelikle. Şurada biri yukarı alındı. Vitruvian (mesaj) 22:00, 31 Ocak 2017 (UTC)

Dostoyevski vikisöz değişiklik[değiştir]

Merhaba Turgut 46

https://tr.wikiquote.org/wiki/Fyodor_Dostoyevski sayfasındaki değişiklik için onayınızı rica ediyorum.

Saygılarımla.

erol anar vikisoz[değiştir]

sayfamda yaptigim degisiklikler neden geri aliniyor, onaylanmiyor? Bu imzasız yazı Erolanar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kaynaklı içerikler eklediğiniz takdirde sorun çıkmayacaktır. Bu arada yaşayan ünlü kişilerin isimlerini almak yasak. Yeni bir kullanıcı adı alınız. --Turgut46 19:37, 10 Kasım 2017 (UTC)

oy[değiştir]

Merhaba Pivox'un adaylığı için düşüncelerini bekliyorum. İyi çalışmalar. Pivox (mesaj) 13:04, 1 Şubat 2018 (UTC)

  • Merhabalar. TmY e12 adlı kullanıcı bir kez daha hizmetliliğe aday olmuş. Çok aktif olamadığımdan ben de yeni fark ettim. Sürenin 7 gün olması çok kısa gerçekten. Daha önce oy kullanan biri olarak tekrar oy kullanırsın diye düşündüm.--вяí¢αи76ileti 12.48, 8 Haziran 2018 (UTC)Yanıtla

Sizi Türkçe Vikisözün Telegram kanalına davet ediyoruz![değiştir]


Türkçe Vikisözün Telegram Kanalına Davetlisiniz!
İyi günler, iyi Vikiler.
Türkçe Vikisözün genel konularının ele alındığı, vikisözcüler arasında daha hızlı iletişimin hedeflenerek kurulduğu Telegram grubuna davetlisiniz.

Grupta paylaşılacak her şey sadece bilgi amaçlı olacaktır. Grupta yazılanlar Vikisöz işleyişini hiçbir şekilde bağlamaz, grubun hiçbir resmi işlevi yoktur. Grup içerisindeki tüm konuşmalarda Vikisözün dostane alan politikaları ve tüm genel Vikisöz kuralları geçerlidir. Daha fazla bilgi için Vikisöz:Telegram sayfasına göz atabilirsiniz.

Gruba katılmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
İyi çalışmalar ×Elvorixmesaj 15.12, 4 Ağustos 2021 (UTC)Yanıtla