Kullanıcı mesaj:Frock~trwiki

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hoşgeldiniz[değiştir]

Herkesin özgürce katkıda bulunabileceği Vikisöz'e hoşgeldiniz. Katkı yapmak istemeniz güzel ancak Vikisöz'ün gelişigüzel sözlerin bulunduğu bir yer haline gelmemesi için eklediğiniz sözleri dogrulamalısınız. Bunun için de eklenen sözler için kaynak göstermeniz gerçekten çok önemli. Daha fazla bilgi için buraya bakınız. İyi çalışmalar. --Turgut46 08:46, 12 Nisan 2016 (UTC)

merhaba,

Vikisöz'de çoğu maddede "kaynaksız" başlıkları altında dahi sözler varken, ben zaten kaynak belirterek, kaynak kategorisi yaparak sözler ekledim (Kaan Çaydamlı) sayfasına. Sorun nedir? Frock~trwiki (mesaj)

O sözleri filmlerde geçen repliklerden mi eklediniz? Çünkü Kaybedenler Kulübü'nde Kaan Çaydamlı oynamıyor.--Turgut46 09:00, 12 Nisan 2016 (UTC)

film olarak kategorize ettiğim kaynaktaki sözleri film repliklerinden aldım evet. fakat kaybedenler kulübü filminde oynayan nejat işler, kaan çaydamlı'nın hayatını oynuyor ve birebir gerçek hayatını anlatıyor. yani o sözler kaan çaydamlı'ya ait. sadece bir senaryo değil. Frock~trwiki (mesaj)

Senaryo gereği yazılmış konuşmalardan o sözlerin kişiye ait olduğu sonucu çıkarılamaz. Bu yanlış bir tutumdur. Gerçek kişinin ağzından veya kaleminden çıkmış sözlere itibar ediniz. --Turgut46 09:27, 12 Nisan 2016 (UTC)
Öyleyse sözlerin Kaybedenler Kulübü maddesine aktarılması daha doğru bir hareket olur. --Turgut46 09:37, 12 Nisan 2016 (UTC)
merhaba,

Daha önce yazıştığımız noktaya yine geldik sanırım. eklediğim sözü kaynak gerektirdiği için silmişsiniz. bu madde dışında kaynaklı nadiren söz varken, "kaynaksız" başlıkları varken, silinen sözün bu madde içindeki diğer sözlerden hiç bir farkı yokken ve kaynağına göre "radyo programı" başlığı altındayken... bu sebeple geri aldım, Turgut46 (mesaj)

selamlar,

Frock~trwiki (mesaj) 06:39, 9 Aralık 2016 (UTC)

Başka kaynaksız maddeler gerekçe değildir. Diğer kaynaksız sözler de yaptığım temizlikten nasibini alacaktır. Radyo programı bile olsa kaynak gerekiyor. Ben eklediğiniz sözleri Kaybedenler Kulübü filminden aldığınızı düşünüyorum. --Turgut46 14:10, 9 Aralık 2016 (UTC)
  • Kaybedenler Kulübü'nün ne olduğu ile ilgili dilerseniz daha önce hazırladığım Kaan Çaydamlı başlığından bilgi alabilirsiniz.

Madde ile ilgili ise; Ben, kaynağına göre ayırdığım başlıklarda ilgili sözün nerede geçtiğini "belirterek" "Radyo Programı" başlığında yayınlıyorum. Siz ise, bu sözün Kaybedenler Kulübü "Filminde" geçtiğini "düşünerek" (yani varsayımla) Siliyorsunuz. Ben mi yanlış yorumluyorum.. ? Turgut46 (mesaj)

selamlar, Frock~trwiki (mesaj)

Siz yanlış yorumluyorsunuz. Kaynaksız olduğu için siliyorum. --Turgut46 16:37, 9 Aralık 2016 (UTC)
  • 1990'lardan 2012'lere dek bazen hafta içi her akşam, bazen iki akşam bazen ara vererek sürmüş, frekans üzerinden yayın yapan bir radyo programında her bir programın ortalama 2 saat sürdüğünü düşünürsek. İlgili sözlerin bu radyo programında geçtiğini belirtmek dışında nasıl bir kaynak gösterilebilir? Turgut46 (mesaj)

selamlar, Frock~trwiki (mesaj)

Ses kaydı ya da video kaydı yoksa başka kaynaklara yönelmelisiniz. --Turgut46 19:14, 9 Aralık 2016 (UTC)
  • Vikisöz'deki bir maddeden şahsen bir sözün kaldırılmasını sağlayan biri olarak, üzgünüm ama bu cevap bana tatmin edici gelmiyor. Bir radyo programının başka bir kaynağı olamaz.

Hem bugüne kadar yayındaki diğer tüm sözleri onaylayan yetkili Vikipedist'lerin de yanıldığı anlamına gelir. Bence kaynak kullanım politikasını örnek özelinde tekrar değerlendirmeniz veya başka kullanıcılara da danışmakta fayda var. (Bu arada yazı dilinde belirtmekte fayda görüyorum, bu size kişisel bir yaklaşım değil tabiki, öyle de düşünmediğinize eminim, daha önceki yardımlarınızdan da biliyorum, amaç en verimli şekilde üretmek.) Turgut46 (mesaj)

selamlar,