İçeriğe atla

Vikisöz:Hakkında

Vikisöz, özgür söz dizini
(Vikisöz sayfasından yönlendirildi)

Vikisöz, kayda değer özlü sözlerin doğru ve kapsamlı derlemesidir. Vikipedi'nin kardeş projesidir.

  • Doğru: Vikisöz, doğruluk için çabalamaktadır. Kaynak belirtmeye çalışırız; tercihen özlü sözün ilk göründüğü, aksi takdirde özlü söze kayda değer atıfta bulunulduğu kaynakları. Yanlışlıkla atfedilen özlü sözleri bulmaya, bunları doğru şekilde belgelemeye ve mümkünse yanlış atfedilmesinin nedenini belirlemeye çalışırız.
  • Kapsamlı: Vikisöz kapsayıcıdır ve birçok farklı kişiden, edebi eserlerden, filmlerden, anıt eserlerden, kitabelerden ve daha fazlasından özlü sözler ararız. Günümüzden ve geçmişten, tüm yerlerden gelen özlü sözleri kabul ederiz.
  • Kayda değer: Biz kendimizi kayda değer olan özlü sözlerle sınırlamaktayız. Bir özlü söz, birçok kişiye kalıcı alâkasından dolayı ün elde ettiği için, kayda değer bir kişiye atfedildiği için ya da kayda değer bir eserde yayımlandığı için kayda değer olabilir.
  • Özlü sözler: Vikisöz, bir özlü sözler derlemesidir. Bütünlüğü sağlamak için her sayfada konu, bağlam veya kaynak hakkında kısa bir tanıtım olmalıdır. Ancak birincil hedef özlü sözler eklemektir.

Nasihat, telkin, yol gösterme türü sözler, özlü söz kapsamına girer.

Özlü sözler nelerdir?

Özlü sözler, hem sıradan hem de yücedir. Köken olarak felsefi duruşu, ülkesi, ırkı veya dini ne olursa olsun; ciddi ya da mizahi olsun; yaratıcıları tanınmış ya da kötülüğüyle ün salmış, tartışmalı ya da meşhur olsun; özlü sözler, bilgeliğin özenle seçilmiş bir avuç kelimeye indirgenen özüdür.

Özlü sözler, yaratıcılarını anlamamız için bir arayışa girmemize, kendi hayatımızı değerlendirmemize, gülmemize ya da sadece dil hakimiyetine hayran olmamıza ilham verebilir. Onları her nasıl kullansak da özlü sözler, toplumun kolektif anlayışlarını özetler; ileriye doğru nesilden nesle geçen bilginin bir mirasıdır.

Vikisöz hakkında daha fazla bilgi

Vikisöz'ü keşfedin

Diğer dillerdeki Vikisöz projeleri

Latin Alfabesinde Vikisöz projeleri

Latin Alfabesinde olmayan Vikisöz projeleri

Ayrıca bkz.