Vikisöz:Köy çeşmesi

Vikisöz sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesine Hoş Geldiniz!
VS:KÇ
Vikiquote(tr) village pump.svg TR: Bu sayfanın amacı Vikisöz ile ilgili olan ve cevabını bulamadığınız sorularınızı sorabileceğiniz bir haberleşme ortamı oluşturmaktır. Vikisöz ile ilgili teknik ve idari konular burada tartışılır.
 • Tartışma ve oylamalarda katılımcılar üzerine yapılan yorumların yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum sergilemeyi unutmayın.
 • Köy çeşmesinde görüş bildirdikten sonra iletinizin sonuna Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak imzanızı atmayı unutmayın.
 • Replacement filing cabinet.svgArşivdeki tartışmalara, referans vererek burada devam edebilirsiniz. {{Arşiv referans}} şablonunu kullanabilirsiniz.

EN: Requests for the bot flag should be made on this page. This wiki uses the standard bot policy, and allows global bots and automatic approval of certain types of bots. Other bots should apply below, and then request access from a steward if there is no objection.

YBot[değiştir]

Superyetkin'in botu uzun zamandır bot statüsü olmadan güncelleme yapıyor. Bence bu işi bot statüsü ile yapması daha doğru. YBot'a bot yetkisi verilmesini tartışmaya açıyorum. --Turgut46 21:53, 3 Ekim 2016 (UTC)

Creative Commons 4.0[değiştir]

Merhaba! Size, tüm Vikimedya projeleri kapsamında CC BY-SA 3.0'dan CC BY-SA 4.0 lisansına geçilmesi önerisi üzerine geri bildirimlerinizi vermeye davet etmek için Vikimedya Vakfı'ndan yazıyorum. Müzakere, 5 Ekim'den 8 Kasım'e kadar devam edecek ve geniş ölçüde görüş ve fikir almayı umuyoruz. İlgileniyorsanız lütfen Meta-Wiki'deki tartışmaya katılın. Joe Sutherland (talk) 01:17, 6 Ekim 2016 (UTC)

Editing News #3—2016[değiştir]

17:49, 15 Ekim 2016 (UTC)

Şifre sıfırlama[değiştir]

Özel kullanıcı yetkilerine sahip wiki hesaplarını (örn, hizmetliler, bürokratlar, gözetmenler,denetmenler) ele geçiren saldırganlarla ilgili sorunlar yaşamaktayız. Görünüşe göre sorun basit veya tekrar kullanılan şifreler yüzünden oluşmakta.

Vakıf nezdinde, topluluk üyeleri birden fazla ekip üyeleriyle beraber çalışarak duruma çözüm üretmeye çalışıyor.

Halihazırda, herkesin wiki hesaplarında kullanmak üzere seçtikleri şifreleri kontrol etmelerini talep ediyoruz. Eğer basit bir şifre seçtiğinizi biliyorsanız veya başka bir yerde kullandığınız şifreyi seçtiyseniz lütfen bu şifreleri değiştirin.

Güçlü şifreler seçin -- sekiz veya daha çok karakter uzunluğunda ve harf, rakam ve noktalama işareti içeren şifreler. Joe Sutherland (Tartışma) / MediaWiki message delivery (mesaj) 23:52, 13 Kasım 2016 (UTC)

About the 'technican' user group[değiştir]

Dear users,

Sorry for writting in English. This wiki has a group called 'technican' which allows its members to edit the wiki interface (i.e.: the MediaWiki: namespace). This group was created at request of this community some time ago, but it has no members on it and has been never used either.

At MediaWiki we're reviewing user groups due to some recent security incidents thus I approach you because I'd like to hear if you wish that technican user group to be kept or removed from this wiki. In case you decide to keep it, we'll rename it to 'interface-editor' to match the wording of all other similar groups at Wikimedia wikis, without prejudice that you could later customize the display of the name locally if you wish.

My advice would be to remove the group because it's not being used now nor has been used in the past and there's no way to assign this group locally to anyone (and requests to have this group assignable by sysops are declined). In any case, it's up to the community to decide so please let me know if you wish this user group to be kept or removed. I plan to make the configuration changes in about a week.

Thank you for your attention.

Regards,
--MarcoAurelio (mesaj) 09:26, 13 Aralık 2016 (UTC)

'teknisyen' kullanıcı grubu hakkında[değiştir]

Sayın kullanıcılar,

Bu vikide arayüzde (örn. MediaWiki namespace) değişiklik yapma yetkisine sahip 'teknisyen' adlı grubu mevcut. Bu grup bir süre önce vikisöz topluluğunun talebi üzerine oluştu, fakat hiçbir üyesi yok, daha öncede hiç olmamış.

MediaWiki tarafında yakın zamanlardaki güvenlik olaylarından sonra kullanıcı gruplarını inceliyoruz, size ulaşmamın sebebi, bu grubun bu vikide kalmasını isteyip istemediğinizi öğrenmek. Kalmasını isterseniz, grubun adını benzer gruplarla isim uyumu için 'interface-editor' olarak değiştireceğiz, daha sonradan görünen adı istediğiniz gibi değiştirebileceksiniz.

Benim tavsiyem, bu grubu silmek, çüknü bu grup kullanılmıyor ve geçmişte hiç kullanılmamış, bu gruba bir kullanıcıyı dahil etmek yerel olarak mümkün değil (hizmetlilere bu yetkiyi vermek talebi ise kabul edilmiyor.) Her durumda, topluluğunuzun kararına göre kalabilir de silinebilir de. Yaklaşık bir hafta içinde ayarlardaki değişiklği yapmayı planlıyorum.

İlginize teşekkürler.

Saygılarımla,
--MarcoAurelio (mesaj) 09:26, 13 Aralık 2016 (UTC)

Hello User:MarcoAurelio, I believe mentioned user group came along with patroller user group when requested (part of trwiki model). I agree that it's not necessary, let's see if what others think.(I'll try to translate)-- Hakan·IST 18:41, 13 Aralık 2016 (UTC)
Katılıyorum, bu grup devriye grubu ile beraber gelmişti (trwiki örneğiyle). Gerek yok, diğerlerinin yorumunu görelim.-- Hakan·IST 18:41, 13 Aralık 2016 (UTC)
Ben de katılıyorum size. / i agree with you. Vitruvian (mesaj) 06:13, 19 Aralık 2016 (UTC)

New way to edit wikitext[değiştir]

James Forrester (Product Manager, Editing department, Wikimedia Foundation) --19:33, 14 Aralık 2016 (UTC)

Kaynaksız maddelerin silinmesi ile ilgili politika teklifi[değiştir]

Bu politika İngilizce Vikisöz'de uygulanan bir politika. Vikisöz'ün doğru içerikleri sunabilmesi ve Vikisöz'ün kulaktan duyma sözlerle dolu bir yer olmasını engellemek için kaynaksız maddelerin güvenilir kaynaklarla kaynaklandırılmadığı takdirde silinmesini öneriyorum. --Turgut46 18:10, 16 Aralık 2016 (UTC)

Bu konuya sıcak bakıyorum bence burada da bu politika uygulanmalı. --TmѰ e12 21:53, 16 Aralık 2016 (UTC)
 • Merhaba herkese, Turgut benim için "aktif" demiş ama epeyce bir zamandır aktif sayılamayacak bir durumdaydım. Bugünden itibaren, artık bolca zamanım olacağı tekrar aktif oluyorum. Kaynaksız maddelerle bu anlamda ciddi mücadele etmeye bakacağım. Halledeceğiz bu sorunlu meseleyi, inanıyorum. Vitruvian (mesaj) 06:17, 19 Aralık 2016 (UTC)
Kaynaksız açılmış maddelerin silinmesini de polikaya eklemeli miyiz? Silerken gerekçe yazıyoruz ya hani. --Turgut46 07:38, 19 Aralık 2016 (UTC)
Politikaya eklesek de eklemesek de zaten kaynaksız ve doğrulanamayan içerikle dolu yeni madde olduğunda anında siliyorum artık. Tecrübesi olan kullanıcılar açarsa da ilgilenmesini isteriz. Vitruvian (mesaj) 11:46, 19 Aralık 2016 (UTC)
Ama böyle olmaz. Silerken de bir gerekçe yazılması gereklidir (hatta zorunlu). Çünkü maddesi silinen kişi maddenin neden silindiğini bilmek isteyecektir. Vikipedi'de bu istisnasız uygulanıyor. Vikipedi'de bir madde silinirken, hangi politikaya göre silindiğini yazmak ihmal edilmiyor, edilmemelidir. Burada da öyle olması lazım. --Turgut46 12:02, 19 Aralık 2016 (UTC)
Yorum Yorum Güvenilir kullanıcılar tarafından eklenen sözlere Şablon:Kaynak geliştir etiketi koyabiliriz. Geriye dönük olarakda şu sıralar azwikiye vakit ayırdığım için bu başlıkta ne kararlaştırılırsa zamanım olduğunda uygulamaya hazırım --By erdo can (mesaj) 14:30, 19 Aralık 2016 (UTC)
Selamlar. Vikisöz'ü sürekli kullanmıyorum ama bu tartışma ilgimi çekti. Bi sürü kaynaksiz madde var. Bunların silinmesi yerine - doğrulanan içerikli maddeler tâbi ki - kaynaklandırılması lazım. Bunun üzerine kafa yormak daha verimli olacaktır. OkanfanEvet benim? 16:32, 25 Aralık 2016 (UTC)
Elbette kaynaklanırabildiğimizi kaynaklandırmaya çalışıyoruz. Ancak burası -bana göre- kulaktan duyma, şehir efsaneleri, galat-ı meşhur ve uydurma sözlerle dolmuş gibi. Bu problem ciddi ilgi gerektiyor ve bir kişiyle yapılacak bir iş gibi de görünmüyor. Kaynaksız maddeler ortada. İngilizce Vikipedi'de kaynaksız sözlere çok fazla rastlamadım, rastadıysam da hatırlamıyorum. Mevcut sözler kaynaklandırılabiliyorsa kaynaklandırılmalı, yoksa başka kaynaklı sözler eklenip eski sözler silinmeli. İlla da mevcut sözler kaynaklandırılacak diye bir şey yok. --Turgut46 17:07, 25 Aralık 2016 (UTC)
Zaten kaynaksız ise kaldırılacak, Yok kaynak varsa eklenmeli. Elimden geldiğince ilgileneceğim. OkanfanEvet benim? 17:32, 25 Aralık 2016 (UTC)
 • İngilizce Vikisöz'de şöyle bir ibare vardır: Doğrulanmayan içerikler tüm maddelerden kaldırılacaktır. Maddelere kaynaksız içerik eklenirse geri alınacaktır. Kaynaklandırılmamış içerikten ibaret olan ve yeni oluşturulan bir sayfa silinmek üzere aday gösterilir veya PROD şablonu eklenir. Mevcut sayfa için kalite standartlarını karşılamakta başarısız olan kaynaksız içerikler silinir. Çıkarılan kaynaksız içerikler maddenin tartışma sayfasına yerleştirilir. Sayfadaki tüm sözlerin kaynağı yoksa, sayfa silinmeye aday gösterilir.
  • Benim teklifim ise şu: Doğrulanmayan içerikler için kaynaklar bulunamadığı takdirde kaynaksız sözler maddenin tartışma sayfasına taşınır. Maddedeki tüm içerikler kaynaksız ise maddeye kaynak geliştir şablonu konur. Eğer şablon konulduktan sonra 7 gün (1 hafta) içinde kaynaklandırılamazsa, kaynak geliştir şablonu çıkarılarak yerine sil şablonu eklenir. Bu işlem bot yardımı ile yapılabilir bence. 7 gün geçtikten sonra bile madde hâlâ kaynaksızsa bot otomatik olarak sil şablonu ekleyebilir. --Turgut46 22:39, 27 Aralık 2016 (UTC)
  • Yorum Yorum 7 gün değilde 14 veya 15 gün olursa daha iyi olabilir bence. --TmѰ e12 19:05, 28 Aralık 2016 (UTC)
Bu tartışılabilir. --Turgut46 20:11, 28 Aralık 2016 (UTC)
Evet olabilir. Süre konusunda katılıyorum. 2 hafta yada 15 gün daha sağlıklı olacaktır bence de. OkanfanEvet benim? 12:36, 30 Aralık 2016 (UTC)
Peki, 14 gün (2 hafta) olsun o zaman. --Turgut46 16:22, 30 Aralık 2016 (UTC)
 • Eğer itiraz yoksa şu yazıyı politika sayfasına ekliyorum:
9. Tamamen kaynaksız sözlerden ibaret olan maddeler silinebilir. - İçinde hiçbir kaynak bulunmayan maddeler 14 gün içinde kaynaklandırılmazsa silinebilir. Eğer maddede az da olsa kaynaklı söz varsa, sil şablonu eklemek yerine kaynaksız sözler maddenin tartışma sayfasına taşınmalıdır veya sözler için uygun kaynaklar eklenmelidir. Ayrıca maddeye sil şablonu eklemeden önce kaynaklandırmayı deneyiniz. --Turgut46 10:09, 23 Ocak 2017 (UTC)
 • Böyle bir politika meselesinde yokum. Açılan yeni bir madde tamamen kaynaksız sözlerden oluşuyorsa, doğrulama için çeşitli şekillerde aramalar yapıp doğrulama sürecini başlatıyorum, hiçbir netice alamadığım takdirde de "deneme yapılmış madde" kapsamında siliyorum. Bunda yanlış herhangi bir şey yok. Her zaman söylediğim şeyi tekrardan ifade ediyorum: Enerjimizi nitelik katacak faaliyetlere ayıralım. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 21:08, 30 Ocak 2017 (UTC)
Maddeye sil şablonu eklemeden önce kaynaklandırmayı deneyiniz ne ifade ediyor? Eğer kaynak bulunamazsa silineceğini söyledin, peki ben farklı bir şey mi dedim? Katkılarıma göz atarsan kaynaksız maddelere sil şablonu eklemek yerine kaynaklı sözler eklediğimi görebilirsin. Ben kaynak bulamazsak silelim diyorum, sen de öyle diyorsun. Hayırlı günler. --Turgut46 21:25, 30 Ocak 2017 (UTC)
Üzerinde durduğum şey, kaynaksız olup da doğrulanamayan içeriğin "deneme yapılmış" madde kapsamında silinebileceği veya başka kaynaklı sözlerin içeriğe dahil edilmesiyle maddenin tutulabileceği. Her şey açık ne net olduğundan tartışma gerektiren bir konu yok ortada. Vitruvian (mesaj) 21:35, 30 Ocak 2017 (UTC)
Ben de deneme gerekçesiyle değil de kaynaksız gerekçesiyle silelim diyorum. Kaynaksız demek, deneme demek değildir. --Turgut46 22:11, 30 Ocak 2017 (UTC)

AutoWikiBrowser kullanıma açılmıştır[değiştir]

Tekrarlanılabilir işlemleri daha hızlı yapmanızı sağlayan AWB yardımcı eklentisi şahsım tarafından Vikisöz ahalisinin kullanımına sunulmuştur. İlgilenenlerin adlarını sayfaya yazdırması rica olunur.

Vikisöz:AutoWikiBrowser/CheckPage --II. Niveles (mesaj) 15:11, 4 Ocak 2017 (UTC)
Şevkiniz kırılmasın fakat AWB siz CheckPageyi oluşturmadan önce de kullanımdaydı siz sadece kullanıcıların kullanabilmesi için bir şart oluşturmuş oldunuz. Ayrıca AWB otomatik boşlukları sildiğinden okunurluğu azalttığı için kullanmıyorum ben, hatta bir hizmetlimizin mesajı da şu şekildedir, AWByi çok önemli değişikler için kullanmıyacaksanız Vikisözde kullanmayın bence . Saygılar --By erdo can (mesaj) 15:31, 4 Ocak 2017 (UTC)
Halka biz açtık biz halk adamıyız elhamdülillah. --II. Niveles (mesaj) 10:10, 6 Ocak 2017 (UTC)
Gereksiz açıklığı temizlemektedir. Ben kullanmayı tercih ediyorum. Yasaklayan bir politika varsa buraya konulsun görelim. --II. Niveles (mesaj) 16:16, 4 Ocak 2017 (UTC)
Ben de arada boşluklar olması kanaatindeyim. Düzenleme yaparken karışıklığı önlüyor. --Turgut46 17:42, 4 Ocak 2017 (UTC)
 • Katalitik'i ve Tepegöz'ü de kullanıma açabilir misiniz? --Turgut46 17:35, 4 Ocak 2017 (UTC)
Benim teknik ilmim şimdilik bunla sınırlı inşallah halkın desteği ile iş bilenlere talimat verip onlarıda getirteceğiz. Şüphesiz ki biz işini en iyi yapanlardanız. Biz hamdolsun yeniliğe, teknik ilme önem verenlerdeniz. --II. Niveles (mesaj) 10:10, 6 Ocak 2017 (UTC)

Yeni kullanıcılara hoş geldin mesajı botu önerisi[değiştir]

Selamlar, yeni kullancılara {{Hoş geldin}} mesajı atacak bir bot oluşturmamız mümkün müdür? Superyetkinin botu YBot veya HakanISTnin botu Hkn-bot halledebilir diye düşünüyorum. Saygılar --By erdo can (mesaj) 10:29, 12 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba, bunun için bot oluşturmaya gerek yok, ilk değişiklikte otomatik hoşgeldin mesajı gönderen mediawiki eklentisi aktifleştirilebilir, topluluk kararı alındıktan sonra, Phabricator dan talep edilmelidir.-- Hakan·IST 10:58, 12 Şubat 2017 (UTC)
 • Destek Destek Bu eklentinin var olduğunu bilmiyordum. Öyle ise ilk destek oyunu ben vereyim --By erdo can (mesaj) 11:50, 12 Şubat 2017 (UTC)
 • Destek Destek "İlk değişiklikte otomatik hoşgeldin mesajı" denilmiş. Hesap oluşturan kullanıcıların çok azı değişiklik yaptığı için çok önemli görmemekle beraber uygundur diyorum. Vitruvian (mesaj) 14:06, 14 Şubat 2017 (UTC)

Review of initial updates on Wikimedia movement strategy process[değiştir]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. Message is available for translation on Meta-Wiki.

The Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. For 15 years, Wikimedians have worked together to build the largest free knowledge resource in human history. During this time, we've grown from a small group of editors to a diverse network of editors, developers, affiliates, readers, donors, and partners. Today, we are more than a group of websites. We are a movement rooted in values and a powerful vision: all knowledge for all people. As a movement, we have an opportunity to decide where we go from here.

This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve. We hope to design an inclusive process that makes space for everyone: editors, community leaders, affiliates, developers, readers, donors, technology platforms, institutional partners, and people we have yet to reach. There will be multiple ways to participate including on-wiki, in private spaces, and in-person meetings. You are warmly invited to join and make your voice heard.

The immediate goal is to have a strategic direction by Wikimania 2017 to help frame a discussion on how we work together toward that strategic direction.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Beginning with this message, monthly reviews of these updates will be sent to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a review of the updates that have been sent so far:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 20:30, 15 Şubat 2017 (UTC) • Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.Get help