Vikisöz:Köy çeşmesi

Vikisöz sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesine Hoş Geldiniz!
VS:KÇ
Vikiquote(tr) village pump.svg TR: Bu sayfanın amacı Vikisöz ile ilgili olan ve cevabını bulamadığınız sorularınızı sorabileceğiniz bir haberleşme ortamı oluşturmaktır. Vikisöz ile ilgili teknik ve idari konular burada tartışılır.
 • Tartışma ve oylamalarda katılımcılar üzerine yapılan yorumların yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum sergilemeyi unutmayın.
 • Köy çeşmesinde görüş bildirdikten sonra iletinizin sonuna Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak imzanızı atmayı unutmayın.
 • Replacement filing cabinet.svgArşivdeki tartışmalara, referans vererek burada devam edebilirsiniz. {{Arşiv referans}} şablonunu kullanabilirsiniz.

EN: Requests for the bot flag should be made on this page. This wiki uses the standard bot policy, and allows global bots and automatic approval of certain types of bots. Other bots should apply below, and then request access from a steward if there is no objection.

Yeni günün sözü şablonu[değiştir]

Şablonu değiştirmeye karar verdim. Yeni şablon şöyle olucak. İçerisinde resim için de bir parametre var. Alıntı işaretleri de kocaman kullanılmış.

Bot ile bütün eski/mevcut sözleri benim tasarladığım şekle çevirmek istiyorum. Daha sonra Vikipedi'nin test aşamasındaki yeni tasarımını da buraya uygulamak istiyorum. Fikir belirtmek isteyen var mı?--Mavrikant (mesaj) 19:02, 6 Kasım 2015 (UTC)

Küçük not: Yukarıdaki başlık tasarımını da biraz değiştirdim. --Mavrikant (mesaj) 19:03, 6 Kasım 2015 (UTC)
 • Bence bir sıkıntı yok. Yalnız konusu açılmışken, sadece kaynaklı sözleri anasayfada mı göstersek diyorum. Böylesi daha kaliteli olur bence. --Turgut46 19:41, 6 Kasım 2015 (UTC)
 • Resimli biçimi daha iyi olur gibi. Zamanla geliştirilebilir elbet. -- BabatolianİLETİNİZ... 14:00, 08 Kasım 2015 (UTC)
Olayı yanlış anlamışsın. 2. satırdaki eski kullanımları yeni kullanıma çeviricem. Resim olayı kullanıcılara kalmış bir şey. Yeni anasayfa tasarımına göre resimli ya da resimsiz kullanılabilir. Bir de değiştirmem gereken yerler hep kademeli koruma altında. Bir hizmetlinin 1-1 dediklerimi yapması gerekiyor. IRC kanalı üzerinden iletişim kurabilir miyiz?--Mavrikant (mesaj) 14:11, 8 Kasım 2015 (UTC)
Teknik konulara çok yabancıyım, iletişim kuramayız ama sizin veya bu işlerden anlayabilen başka bir teknik bilgisi olan bir vikipedistin hizmetli olmasını desteklerim :) -- BabatolianİLETİNİZ... 14:36, 08 Kasım 2015 (UTC)
Benden de tam destek. Benimle IRC kanalından iletişim de kurabilirsin. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 18:45, 30 Ocak 2016 (UTC)
@Vitruvian Gel o zaman. Halledelim şimdi. --Mavrikant (mesaj) 19:10, 30 Ocak 2016 (UTC)
Tamam, oda neresi acaba? Hiç girmedim. Vitruvian (mesaj) 19:12, 30 Ocak 2016 (UTC)
#wikiquote-tr kanalındayım. Vitruvian (mesaj) 19:18, 30 Ocak 2016 (UTC)
Vikipedi:IRC kanalı --Mavrikant (mesaj) 19:19, 30 Ocak 2016 (UTC)

VisualEditor News #1—2016[değiştir]

Elitre (WMF), 19:21, 26 Şubat 2016 (UTC)

Open Call for Individual Engagement Grants[değiştir]

IEG barnstar 2.png

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.:

Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) 15:47, 31 Mart 2016 (UTC)

Kaynaksız ve doğrulanamayan içerik[değiştir]

 • Herkese iyi çalışmalar. Son zamanlarda büyük oranda kaynaklı içerik oluşturma esasına dayanarak katkılarımızı sürdürmeye gayret ettik bilindiği gibi. Bunun yanı sıra bir de içerik açısından özellikle belli bir doluluğu olan maddelerde kaynaksız kalan kısımlar için Google Books'u kullanarak doğrulama yoluna başvurup, ona göre eğer sonuç elde edilemiyorsa kaynaksız sözlerin çıkarılması konusunda biraz daha keskin davranmamız faydalı olabilir diye düşünüyorum. Sosyal medya başta olmak üzere internet ortamında yayılan yanlış bilginin bir taşıyıcısı ve parçası olmamak, son derece önemli bir husustur diye düşünüyorum çünkü. Bu doğrultuda, bilinçle davranmaya çalışıyorum ve belki bunu makul bir öneri olarak almak da doğru olur. Kolay gelsin... Vitruvian (mesaj) 21:43, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • İlk katkılarım dışında daha hiçbir kaynaksız söz eklemedim diyebilirim. Vikisöz'de gezindikçe Vikisöz'ün gelişigüzel sözlerin bulunduğu bir yer haline geldiğini gördüm. Vikisöz'ün diğer özlü söz ekleyen sitelerden bir farkı olmalı diye düşündüğüm için bazı kaynaksız sözleri çıkardım, umarım yanlış anlaşılmamıştır. Şu sıralarda Vitruvian'ın da tıpkı benim gibi kaynaksız sözlere savaş açtığını gördüm ki benim gibi düşündüğü için kendisine teşekkür ederim. Hakkında sayfasının başında da doğruluktan bahsedilirken doğrulanamayan kaynaksız sözlerin olması bir çelişki oluşturuyordu zaten. Daha önce burası nasıl işlemiş de bu hâle gelmiş bilmiyorum ama bundan sonra olabildiğince kaynaksız sözleri azaltmak en doğru çözüm olacaktır. --Turgut46 22:29, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Evet Turgut46, aynı görüşleri paylaşıyoruz. Bir de bunlara ilave olarak bu kaynaksız maddeler için şablon ekleme meselesinin bir fayda getirmeyeceğine inanıyorum çünkü bu tip şablonları gören kimseler "kaynak ekleyeyim şuna" gibi bir atılımda olmayıp o sıra ilgilendikleri maddeleri geliştirmekle veya başka şeylerle meşgul oluyorlar genelde. Bundan sebep benim naçizane tavsiyem, şablon eklemeler yerine bir tane bile sözü doğrulama girişiminde bulunursak daha verimli bir işe kalkışmış oluruz şeklinde. Aslında aynı şeyi "yaşayan insanlar" gibi bir kategori için de düşünüyorum. Zaman kaybetmemek çok önemli gibi geliyor bana. Vikipedi'de örneğin, "öksüz" ve "bağlantısız madde" şablonları var. Garip karşılayan tek kişi değilimdir umarım dedim kendi kendime. Vitruvian (mesaj) 22:43, 15 Nisan 2016 (UTC)
hayır değilsin.. öksüz yerine bir bağlantı, kategorisiz yerine bir kategori eklemek daha doğrudur her zaman. vikipedi'de kaynak eklemek daha meşakkatli bir iş olduğu için kaynaksız etiketi koymak gerekebiliyor ama burada dediğiniz gibi yapmak iyidir. sonra gelenler Kırık camlar teorisi uyarınca buna uygun davranırlar. ellerinize sağlık. --kibele 14:54, 17 Nisan 2016 (UTC)
Teşekkürler kibele, bu konuda iyi bir ilerleme sağlarız. En.wikiquote.org'daki misattributed bölümleri de yardımcı olacak gibi. Vitruvian (mesaj) 18:55, 17 Nisan 2016 (UTC)
 • Ben bunun günün sözünde uygulanmasını isterdim. Sonuçta anasayfada yer alıyor ve siteyi ziyaret eden kişilerin rahatlıkla görebileceği bir yerde. Biri orada kaynaksız sözü görüp paylaşacak ve biz de yanlışın yayılmasına neden olacağız ister istemez. --Turgut46 19:37, 17 Nisan 2016 (UTC)

No editing two times this week[değiştir]

Wikimedia Vakfı yeni sunucusunu Dallas'ta test edecek. Bu yeni sunucu, Vikipedi'nin ve diğer Wikimedia projelerinin bir olağanüstü durum hâlinde bile çevrimiçi kalmasını sağlayacak. Her şeyin çalışıyor olmasını sağlamak için, Wikimedia Teknoloji departmanının planlı bir test yapması gerekiyor. Bu test onların bir sunucudan diğerine sorunsuz bir şekilde geçip geçemediğini gösterecek. Bu durum, test için birçok takımın oluşturulmasını ve takımların beklenmeyen herhangi bir problemin çözülmesi için hazır olmalarını gerektiriyor.

Bütün trafiğin yeni sunucuya aktarımı 19 Nisan Salı günü gerçekleştirilecek.
21 Nisan Perşembe günü ise, önceki sunucuya geri dönülecek.

MediaWiki'deki bazı sınırlamalardan ötürü, maalesef bu süreçte bütün kullanıcı faaliyetleri durmak zorunda kalacak. Bu aksamadan dolayı özür diliyor ve gelecekte bu durumu en aza indirebilmek için çalıştığımızı belirtmek istiyoruz.

Bu kısa süreçte bütün vikilerde sayfa görüntüleyebileceksiniz, fakat değişiklik yapamayacaksınız.

 • 19 Nisan Salı ve 21 Nisan Perşembe günleri, yaklaşık 15-30 dakika boyunca değişiklik yapılamayacak. Bu süreç, saat 14:00'te (UTC) başlayacak (16:00 (CEST), 10:00 (EDT), 07:00 (PDT)).
 • Bu süreçte değişiklik yapmaya çalışırsanız, bir hata mesajı alacaksınız. Bu süreçte hiçbir değişikliğin kaybolmamasını umuyoruz fakat bunu garanti edemiyoruz. Hata mesajı görürseniz, lütfen her şey normale dönene kadar bekleyin. Daha sonra değişikliklerinizi kaydedebileceksiniz. Fakat biz, her ihtimale karşı değişikliklerinizin bir kopyasını almanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer etkiler:

 • Arka plandaki işlemler yavaşlayacak ve bazıları belki de kesilecek. Kırmızı linkler normalde olduğu kadar çabuk güncellenemeyebilecek. Başka bir yerde önceden linki verilmiş bir madde yaratırsanız, link alışılandan daha uzun bir süre daha kırmızı kalacak. Bazı uzun süreli betikler durdurulmak zorunda kalacak.
 • 18 Nisan ile başlayan hafta için bir kod donması olacak. Hiçbir yardımcı kod dağıtımı gerçekleşmeyecek.

Bu testin aslında 22 Mart'ta yapılması planlanıyordu. 19 ve 21 Nisan tarihleri yeni tarih olarak belirlendi. Takvimi wikitech.wikimedia.org adresinde görebilirsiniz. Bütün değişiklikler orada görüntülenebilecek. Bu konu hakkında yine bildirim yapılacaktır. Lütfen bu bilgiyi kendi topluluğunuzla paylaşın. /Johan (WMF) (mesaj) 22:59, 17 Nisan 2016 (UTC)