İçeriğe atla

Vikisöz:Köy çeşmesi

Konu ekle
Vikisöz, özgür söz dizini
Son yorum: MediaWiki message delivery tarafından 3 gün önce Wikimedia Movement Charter ratification voting results başlığına
Köy Çeşmesine Hoş Geldiniz!
VS:KÇ
TR: Bu sayfanın amacı Vikisöz ile ilgili olan ve cevabını bulamadığınız sorularınızı sorabileceğiniz bir haberleşme ortamı oluşturmaktır. Vikisöz ile ilgili teknik ve idari konular burada tartışılır.
 • Tartışma ve oylamalarda katılımcılar üzerine yapılan yorumların yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum sergilemeyi unutmayın.
 • Köy çeşmesinde görüş bildirdikten sonra mesajınızın sonuna lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak imzanızı atmayı unutmayın.
 • Arşivdeki tartışmalara, referans vererek burada devam edebilirsiniz. {{Arşiv referans}} şablonunu kullanabilirsiniz.

EN: Requests for the bot flag should be made on this page. This wiki uses the standard bot policy, and allows global bots and automatic approval of certain types of bots. Other bots should apply below, and then request access from a steward if there is no objection.

Arayüz Yöneticiliği Başvurusu (2)

[değiştir]

Selam, bir süre önce -pek de uzun bir süre önce değil- arayüz yöneticiliğine başvurmuş olumlu dönütler sonrasında da bu yetkiyi kullanmaya başlamıştım. Bu süreçte birçok eklentinin Vikisöz'e eklenmesi için uğraştım. Bir süre önce bu yetkim WMF tarafından kaldırıldı. Bu meseleye açıklık getirmek için durumu anlatayım. Bir arıza yüzünden telefonuma erişimimi kaybettim ve bu da ne yazık ki tatilimin ortasında oldu. Tatil sürecinde mobilden erişim zorlukları sebebiyle sadece mailleşmekle yetindim. Bilgisayarıma erişimim olduğu esnada ise hesabıma tekrar girdim. Bu süreçte alternatif hesaplarıma erişimim olduğu için onlardan doğrulama yaptım ve 2FA hesabımdan kaldırıldı. Yani hesabımdan 2FA kaldırılabilmesi için WMF arayüz yöneticiliğimi de aldı. Bu konudaki mailleşmemin devamında ise tekrar bir topluluk kararının alınmasının en iyi yol olduğu belirtildi aynı hususa Meta Wiki'de de değinildi. Kahyalardan Xaosflux son olarak bu konuda WMF/Stewards toplantısında konuşacaklarını yazdı. Sanırım burada yaptığım hata yedek kodlarım dahil her şeyimi telefonumda tutmamdı.Tecrübe aktarımı yapmış olmak isterim. Bu uzun yazı sonrasında adaylığımı tekrar topluluğa sunuyorum. Mustafa MVC 18.39, 22 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla

Destek Destek Talihsiz bir deneyim yaşamış gibisiniz, ancak herhangi bir kötüye kullanım veya -erişimin kaybedilmesi dışında- bir sorun yaşanmamış gibi görünüyor. Hesabınıza erişiminizi kaybettikten sonra bazı ileri düzeyin hakların alınması tamamen güvenlik amacıyla yapılmıştır diye tahmin ediyorum. Çünkü arayüz yöneticiliği, hizmetlilikten daha çok, tüm siteye etki edebilecek ve yanlış ellerde siteye büyük bir zarar verebilecek bir yetki.
Sorunun çözülmesine sevindim ancak buna benzer ileri düzey hakları almaya devam etmeniz durumunda olası veya çok çok düşük bir ihtimal dahi olsa -erişimin kaybedilmesi konusunda- HER senaryoyu düşünmenizin faydalı ve güvenilir olacağı kanaatindeyim.
Gönüllü olduğunuz için teşekkürler. --Victor Trevor (mesaj) 18.01, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla
Görüşünüz için teşekkür ederim @Victor Trevor. Herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşmaması adına WMF bu gibi durumlarda 2FA ile birlikte 2FA gerektiren yetkileri de alıyor. Aslında ilk maillerde yetkinin 2FA açtığımda tekrar tanımlanacağı söylenmişti fakat sonradan Meta'ya yönlendirildim. Sanırım böyle bir durum daha önce yaşanmamış ki Meta'daki yetkililer de ne yapacakları konusunda emin olamadılar. Sanırım dünden daha tecrübeliyim. Tekrar teşekkürler. Mustafa MVC 17.13, 1 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla

Destek Destek--Kadı Mesaj 18.37, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla

Topluluk portalı'ndaki yazım hatası

[değiştir]

Selamlar, yan kısımda görünen "Topluluk portalı", "Topluluk portali" diye yazılmış. Aynısı sayfa içerisinde de geçerliydi. Hatayı görüp 1 ve 2 kez düzlettim. Fakat yetkim mi olmadığından mı dolayı yoksa bilmedğimden mi kaynaklı sayfa ismini düzeltemedim. Sizlerden ricam, sayfa ismindeki yazım yanlışının düzeltimesi. İyi günler, iyi vikiler! Kaylorensen (mesaj) 20.28, 3 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla

@Kaylorensen, bahsi geçen değişiklik @Nanahuatl tarafından 10 yıl önce yapılmış ki Türkçe Vikipedi de aynı şekilde zaten, bkz; w:VP:TP. Nanahuatl tarafından belirtilmiş değişiklik sebebini de aynen giriyorum buraya: "Keşke sorsak, neden böyle desek... Portal kelimesinin sonundaki l harfini ince okuyoruz, hâl kelimesindeki gibi. Bu yüzden gelen ek -i, -e oluyor." (kaynak) -- Şimdi kural değişmiş mi bilmiyorum ama herhalde değişmiş olsaydı Vikipedi'de uygulanırdı bu değişiklik, demek ki olduğu gibi kalmış. Nanahuatl yorum yapabilir isterse. Ama bence de bu sözcük istisna olabilirdi. Saygılarımla, Gadir (mesaj) 02.20, 4 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla
Yeniden selamlar, sizlerin bilgilendirmesinden sonra TDK’ye baktım. Orada da Portali diye geçtiğini gördüm. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Kaylorensen (mesaj) 18.47, 4 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla

Opportunities open for the Affiliations Committee, Ombuds commission, and the Case Review Committee

[değiştir]

Hi everyone! The Affiliations Committee (AffCom), Ombuds commission (OC), and the Case Review Committee (CRC) are looking for new members. These volunteer groups provide important structural and oversight support for the community and movement. People are encouraged to nominate themselves or encourage others they feel would contribute to these groups to apply. There is more information about the roles of the groups, the skills needed, and the opportunity to apply on the Meta-wiki page.

On behalf of the Committee Support team,

2024 Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimi kuralları paketini inceleyin ve yorum yapın

[değiştir]
Bu mesajı, Meta-Viki üzerinde farklı dillere çevrilmiş olarak bulabilirsiniz.

Değerli kullanıcılar,

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimi kural paketini lütfen 29 Ekim 2023 tarihine kadar inceleyin ve üzerine yorum yapın. Bu paket Seçim Komitesi tarafından oluşturulan önceki sürümlere dayanıyor ve 2024 Mütevelli Heyeti seçimlerinde kullanılacak. Görüşlerinizi bildirmeniz daha iyi ve pürüzsüz bir seçim süreci sağlamalarına yardımcı olacak. Meta-viki sayfasında daha fazlasını bulabilirsiniz.

En iyi dileklerimizle,

Katie Chan
Seçim Komitesi Başkanı

01.13, 17 Ekim 2023 (UTC)

The Vector 2022 skin as the default in two weeks?

[değiştir]

Read this in your languageLütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin. • Please tell other users about these changes

Hello. I'm writing on behalf of the Wikimedia Foundation Web team. In two weeks, we would like to make the Vector 2022 skin the default on this wiki.

Küresel tercihler

If you prefer keeping the current skin select "Vector legacy (2010)" on the appearance tab of the global preferences and save the change. We encourage you to give the new skin a try, though.

Since I last came to you with this question, many things have changed. The skin is now the default on most Wikipedias, and all logos are done! We have also made some tweaks in the skin itself. Below is the text I've sent to you once, but I'm sending it again, just slightly edited, for those who haven't seen it.

If you know what this is about, jump straight to the section "Our plan":

It would become the default for all logged-out users, and also all logged-in users who currently use Vector legacy as a local (but not global) preference. Logged-in users can at any time switch to any other skin. No changes are expected for these skins.

About the skin

[değiştir]
Slides to our Wikimania 2022 presentation. You may also listen to the recording on YouTube (in English).

[Why is a change necessary] When the current default skin was created, it reflected the needs of the readers and editors as these were 14 years ago. Since then, new users have begun using the Internet and Wikimedia projects in different ways. The old Vector does not meet their needs.

[Objective] The objective for the Vector 2022 skin is to make the interface more welcoming and comfortable for readers and useful for advanced users. It introduces a series of changes that aim to improve problems new and existing readers and editors were having with the old skin. It draws inspiration from previous user requests, the Community Wishlist Surveys, and gadgets and scripts. The work helped our code follow the standards and improve all other skins. The PHP code in the other available skins has been reduced by 75%. The project has also focused on making it easier to support gadgets and use APIs.

[Changes in a nutshell] The skin introduces changes that improve readability and usability. The new skin does not remove any functionality currently available on the Vector skin.

 • The limited width and pin-able menus allow to adjust the interface to the screen size, and focus on editing or reading. Logged-in and logged-out users may use a toggle button to keep the full width, though.
 • The sticky header makes it easier to find tools that editors use often. It decreases scrolling to the top of the page by 16%.
 • The new table of contents makes it easier to navigate to different sections. Readers and editors jump to different sections of the page 50% more than with the old table of contents. It also looks a bit different on talk pages.
 • The new search bar is easier to find and makes it easier to find the correct search result from the list. This increased the amount of searches started by 30% on the tested wikis.
 • The skin does not negatively affect pageviews, edit rates, or account creation. There is evidence of increases in pageviews and account creation across partner communities.

[Customize this skin] It's possible to configure and personalize our changes. We support volunteers who create new gadgets and user scripts. Check out the repository for a list of currently available customizations and changes, or add your own.

Our plan

[değiştir]

If no large concerns are raised, we plan on deploying on 31 October. If you'd like to ask our team anything, if you have questions, concerns, or additional thoughts, please comment in any language. If this is the first comment to my message, make sure to ping me. We will gladly answer! Also, check out our FAQ. Thank you! SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 23.51, 18 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla

(New) Feature on Kartographer: Adding geopoints via QID

[değiştir]

Since September 2022, it is possible to create geopoints using a QID. Many wiki contributors have asked for this feature, but it is not being used much. Therefore, we would like to remind you about it. More information can be found on the project page. If you have any comments, please let us know on the talk page. – Best regards, the team of Technical Wishes at Wikimedia Deutschland

Thereza Mengs (WMDE) 12.31, 13 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla

Do you use Wikidata in Wikimedia sibling projects? Tell us about your experiences

[değiştir]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English.

Hello, the Wikidata for Wikimedia Projects team at Wikimedia Deutschland would like to hear about your experiences using Wikidata in the sibling projects. If you are interested in sharing your opinion and insights, please consider signing up for an interview with us in this Registration form.
Currently, we are only able to conduct interviews in English.

The front page of the form has more details about what the conversation will be like, including how we would compensate you for your time.

For more information, visit our project issue page where you can also share your experiences in written form, without an interview.
We look forward to speaking with you, Danny Benjafield (WMDE) (talk) 08:53, 5 January 2024 (UTC)

Reusing references: Can we look over your shoulder?

[değiştir]

Apologies for writing in English.

The Technical Wishes team at Wikimedia Deutschland is planning to make reusing references easier. For our research, we are looking for wiki contributors willing to show us how they are interacting with references.

 • The format will be a 1-hour video call, where you would share your screen. More information here.
 • Interviews can be conducted in English, German or Dutch.
 • Compensation is available.
 • Sessions will be held in January and February.
 • Sign up here if you are interested.
 • Please note that we probably won’t be able to have sessions with everyone who is interested. Our UX researcher will try to create a good balance of wiki contributors, e.g. in terms of wiki experience, tech experience, editing preferences, gender, disability and more. If you’re a fit, she will reach out to you to schedule an appointment.

We’re looking forward to seeing you, Thereza Mengs (WMDE)

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi Tüzüğü Oylaması

[değiştir]
Meta-wiki'de bu mesajın başka dillere çevrilmiş halini bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Herkese Selamlar,

Bugün size Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) için oylama vaktinin başladığını duyurmak için ulaşıyorum. Topluluk üyeleri artık 2 Şubat 2024'e kadar oylarını kullanabilir ve tüzük hakkında yorumlarını SecurePoll aracılığıyla bildirebilirler. Bu süreç, EDK Uygulama Esasları'nın geliştirilmesi sırasında görüş bildirmiş olanlara tanıdık gelecektir.

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi tüzüğünün güncel sürümü Meta-wiki'de yer almaktadır ve çevirileri mevcuttur.

Tüzüğü okuyun, gidip oy verin ve bu bilgi notunu topluluğunuzdaki diğer kişilerle paylaşın. EDKKK Oluşturma Komitesi katılımınızı dört gözle bekliyor.

UCoC Proje Ekibi adına,

RamzyM (WMF) 18.09, 19 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi Tüzüğünün oylanması için son günler

[değiştir]
Meta-wiki'de, bu mesajın başka dillere çevrilmiş halini bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Herkese Selamlar,

Bugün size Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) tüzüğü için oylama süresinin 2 Şubat tarihinde sona ereceğini hatırlatmak için ulaşıyorum. Topluluk üyeleri artık oylarını kullanabilir ve 2 Şubat'e kadar SecurePoll aracılığıyla tüzük hakkında yorumlarını bildirebilirler. UCoC Uygulama Esasları'nın geliştirilmesi sırasında görüşlerini dile getirenlere Bu süreç tanıdık gelecektir.

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi tüzüğünün güncel sürümü Meta-wiki'de yer almaktadır ve çevirileri mevcuttur.

Tüzüğü okuyun, gidip oy kullanın ve bu bilgi notunu topluluğunuzdaki diğer kişilerle paylaşın. EDKKK Oluşturma Komitesi, katılımınızı dört gözle bekliyor.

Saygılarımla,

RamzyM (WMF) 17.00, 31 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla

IMPORTANT: Admin activity review

[değiştir]

Hello. A policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, interface administrator, etc.) was adopted by global community consensus in 2013. According to this policy, the stewards are reviewing administrators' activity on all Wikimedia Foundation wikis with no inactivity policy. To the best of our knowledge, your wiki does not have a formal process for removing "advanced rights" from inactive accounts. This means that the stewards will take care of this according to the admin activity review.

We have determined that the following users meet the inactivity criteria (no edits and no logged actions for more than 2 years):

 1. Berrram (administrator)

These users will receive a notification soon, asking them to start a community discussion if they want to retain some or all of their rights. If the users do not respond, then their advanced rights will be removed by the stewards.

However, if you as a community would like to create your own activity review process superseding the global one, want to make another decision about these inactive rights holders, or already have a policy that we missed, then please notify the stewards on Meta-Wiki so that we know not to proceed with the rights review on your wiki.

Thanks, Superpes15 (mesaj) 23.26, 7 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla

Announcing the results of the UCoC Coordinating Committee Charter ratification vote

[değiştir]
You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Dear all,

Thank you everyone for following the progress of the Universal Code of Conduct. I am writing to you today to announce the outcome of the ratification vote on the Universal Code of Conduct Coordinating Committee Charter. 1746 contributors voted in this ratification vote with 1249 voters supporting the Charter and 420 voters not. The ratification vote process allowed for voters to provide comments about the Charter.

A report of voting statistics and a summary of voter comments will be published on Meta-wiki in the coming weeks.

Please look forward to hearing about the next steps soon.

On behalf of the UCoC Project team,

RamzyM (WMF) 18.24, 12 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla

EDKKK Tüzüğü'nün onaylanmasına dair rapor ve EDKKK Adaylık Çağrısı artık hazır

[değiştir]
Bu mesajın başka dillere çevrilmiş halini Meta-wiki'de bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Selamlar,

Bugün iki önemli bilgiyi paylaşmak üzere yazıyorum. Birincisi, Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) Tüzüğünün onaylanmasına dair görüş raporu artık hazır hazır. İkincisi, EDKKK için adaylık çağrısı 1 Nisan 2024 tarihine kadar açık olacak.

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK), EDK'nın adil ve tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlamaya odaklı küresel bir gruptur. Topluluk üyeleri, EDKKK için başvuru yapmaya davet edilmektedir. Daha fazla bilgi almak ve EDKKK'nin yükümlülüklerini öğrenmek için lütfen EDKKK Tüzüğünü inceleyiniz.

Tüzüğe göre, EDKKK'da 16 sandalye mevcuttur: topluluk-geneli için sekiz sandalye ve EDK'nın, Hareket'in çeşitliliğini temsil etmesini sağlamak üzere sekiz bölgesel sandalye.

Daha fazla bilgi ve başvuru için Meta-wiki adresini ziyaret ediniz.

UCoC Proje Ekibi adına,

RamzyM (WMF) 16.25, 5 Mart 2024 (UTC)Yanıtla

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti 2024 Seçimi

[değiştir]
Bu mesajın başka dillere çevrilmiş halini Meta-wiki'de bulabilirsiniz.

Sayın İlgili,

Bu sene, Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti'nde Topluluk ve İştiraklerce seçilen 4 (dört) mütevellinin görev süresi sona erecek [1]. Heyet, tüm Hareket'i bu seneki seçim sürecine katılmaya ve boşalan sandalyeleri doldurmak için oy kullanmaya davet ediyor.

Vakıf personelinin desteğiyle bu süreci Seçim Komitesi denetleyecektir [2]. Yönetim Kurulu Yönetişim Komitesi, topluluk ve iştiraklerce seilen mütevellilerin 2024 yılı seçim sürecinde aday olamayacak mütevellilerden -Dariusz Jemielniak, Nataliia Tymkiv, Esra'a Al Shafei, Kathy Collins ve Shani Evenstein Sigalov'dan- oluşan bir Mütevelli Heyeti Seçimi Çalışma Grubu oluşturdu [3]. Grup, 2024 mütevelli seçim süreci için Mütevelli Heyeti'nin gözetimini sağlamak ve Heyet', bilgilendirmekle görevlidir. Seçim Komitesi, Mütevelli Heyeti ve personelin rolleri hakkında daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsiniz [4].

Planlanan önemli tarihler şunlardır:

 • Mayıs 2024: Adaylık çağrısı ve sorular için çağrı
 • Haziran 2024: Kısa listeye girecek 12 adayı belirlemek için iştiraklerin oy kullanması (15 veya daha az aday başvurursa kısa liste olmayacaktır) [5]
 • Haziran-Ağustos 2024: Kampanya dönemi
 • Ağustos sonu / Eylül başı 2024  : İki haftalık topluluk oylaması dönemi
 • Ekim-Kasım 2024: Seçilen adayların özgeçmişlerinin kontrolü
 • Mütevelli Heyeti'nin Aralık 2024 toplantısı: Yeni mütevellilerin görev başlangıcı.

Ayrıntılı zaman çizelgesi, adaylık süreci, kampanya kuralları ve seçmen uygunluk kriterleri de dahil olmak üzere 2024 seçim süreci hakkında daha fazla bilgiyi bu adresteki Meta-wiki sayfasından edinebilir ve planınızı yapabilirsiniz.

Seçim Gönüllüleri

2024 seçim sürecine katılımın bir yolu da Seçim Gönüllüsü olmaktır. Seçim Gönüllüleri, Seçim Komitesi ile kendi toplulukları arasında bir köprüdür. Topluluklarının temsil edilmesini sağlamaya ve onları oy vermeleri için harekete geçirmeye yardımcı olurlar. Bu program ve nasıl katılacağınız hakkında daha fazla bilgiyi bu Meta-wiki sayfasında bulabilirsiniz.

Saygılar,

Dariusz Jemielniak (Governance Committee Chair, Board Selection Working Group)

[1] https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Wikimedia_Foundation_elections/2021/Results#Elected

[2] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Committee:Elections_Committee_Charter

[3] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Minutes:2023-08-15#Governance_Committee

[4] https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_elections_committee/Roles

[5] 4 açık sandalye için ideal sayı 12 aday olsa da, kısa liste süreci 15'ten fazla aday olması durumunda başlayacaktır; çünkü çıkarılan o 1-3 aday, kendilerini dışlanmış hissedebilir ve sadece 1-3 adayı aday listesinden elemek için kısa liste sürecini yürütmek iştirakler için çok fazla iş yükü olacaktır.

MPossoupe_(WMF)19.57, 12 Mart 2024 (UTC)Yanıtla

Vikiniz yakında sadece okunabilir olacaktır ve değişiklik yapılamayacaktır.

[değiştir]

Trizek (WMF), 00.01, 15 Mart 2024 (UTC)Yanıtla

İlk EDKKK üyelerini seçmek için şimdi oy kullanın.

[değiştir]
Bu mesajı, Meta-Viki üzerinde farklı dillere çevrilmiş olarak bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Sayın İlgili,

Size, Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) oylamasının 9 Mayıs 2024 tarihine kadar açık olduğunu bildirmek üzere yazıyorum. Oylama ve oy kullanma kriterleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Meta-wiki oylama sayfasındaki bilgileri okuyunuz.

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK), EDK'nın adil ve tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlamak üzere kurulmuş küresel bir gruptur. Topluluk üyeleri EDKKK için başvuru yapmaya çağrılmaktadır. Daha fazla bilgi almak ve EDKKK'nin sorumluluklarını öğrenmek için lütfen EDKKK tüzüğünü inceleyiniz.

Lütfen bu mesajı topluluk üyelerinizle paylaşın ki onlar da katılabilsinler.

EDK Proje Ekibi adına,

RamzyM (WMF) 20.20, 25 Nisan 2024 (UTC)Yanıtla

Sign up for the language community meeting on May 31st, 16:00 UTC

[değiştir]

Hello all,

The next language community meeting is scheduled in a few weeks - May 31st at 16:00 UTC. If you're interested, you can sign up on this wiki page.

This is a participant-driven meeting, where we share language-specific updates related to various projects, collectively discuss technical issues related to language wikis, and work together to find possible solutions. For example, in the last meeting, the topics included the machine translation service (MinT) and the languages and models it currently supports, localization efforts from the Kiwix team, and technical challenges with numerical sorting in files used on Bengali Wikisource.

Do you have any ideas for topics to share technical updates related to your project? Any problems that you would like to bring for discussion during the meeting? Do you need interpretation support from English to another language? Please reach out to me at ssethi(__AT__)wikimedia.org and add agenda items to the document here.

We look forward to your participation!

MediaWiki message delivery 21.22, 14 Mayıs 2024 (UTC)Yanıtla

Kardeş Proje Süreci Prosedürü ile ilgili geribildirim daveti

[değiştir]
Bu mesajı, Meta-Viki üzerinde farklı dillere çevrilmiş olarak bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Sevgili topluluk üyeleri,

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti'nin Topluluk İşleri Komitesi (CAC), sizi bir Kardeş Proje Süreci Prosedür taslağı hakkında geribildirimde bulunmaya davet ediyor. Bu Prosedür taslağı, Wikimedia Kardeş Projeleri'nin açılması ve kapatılması ile ilgili olarak teklif edilen adımları ve gereklilikleri ortaya koyarak yeni onaylanmış tüm projelerin başarıya hazır olmasını sağlamayı amaçlar. Bu, projelerin dil versiyonlarının açılması veya kapatılması ile ilgili olan ve Dil Komitesi veya projeleri kapatma politikası aracılığıyla ele alınan prosedürlerden farklıdır.

Ayrıntıları ve bugünden başlayarak 23 Haziran 2024 gün sonuna kadar, dünyanın herhangi bir yerinden gönderebileceğiniz geribildirimleri sağlamanın yollarını bu sayfada bulabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili bilgileri birlikte çalıştığınız veya desteklediğiniz ilgili proje topluluklarıyla da paylaşabilir ve insanların tartışmalara kendi dillerinde katılabilmesi için prosedürü daha fazla dile tercüme etmemize yardımcı olabilirsiniz.

CAC adına,

RamzyM (WMF) 02.25, 22 Mayıs 2024 (UTC)Yanıtla

Announcing the first Universal Code of Conduct Coordinating Committee

[değiştir]
You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Hello,

The scrutineers have finished reviewing the vote results. We are following up with the results of the first Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) election.

We are pleased to announce the following individuals as regional members of the U4C, who will fulfill a two-year term:

 • North America (USA and Canada)
 • Northern and Western Europe
 • Latin America and Caribbean
 • Central and East Europe (CEE)
 • Sub-Saharan Africa
 • Middle East and North Africa
 • East, South East Asia and Pacific (ESEAP)
 • South Asia

The following individuals are elected to be community-at-large members of the U4C, fulfilling a one-year term:

Thank you again to everyone who participated in this process and much appreciation to the candidates for your leadership and dedication to the Wikimedia movement and community.

Over the next few weeks, the U4C will begin meeting and planning the 2024-25 year in supporting the implementation and review of the UCoC and Enforcement Guidelines. Follow their work on Meta-wiki.

On behalf of the UCoC project team,

RamzyM (WMF) 08.15, 3 Haziran 2024 (UTC)Yanıtla

Wikimedia Hareketi Tüzüğü'nün nihai metni Meta'da

[değiştir]
Bu mesajın başka dillere çevrilmiş halini Meta-wiki'de bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Herkese Merhaba,

Wikimedia Hareketi Tüzüğü'nün nihai metni, okumanız için 20'den fazla dilde Meta'da yayında.

Wikimedia Hareketi Tüzüğü Nedir?

Wikimedia Hareketi Tüzüğü, Hareket'in yönetimi için yeni bir organın - Küresel Konsey'in - oluşturulması da dahil olmak üzere, Wikimedia Hareketi'nin tüm üyelerinin ve ilgili kuruluşlarının rol ve sorumluluklarını tanımlamak için önerilen bir belgedir.

Wikimedia Hareketi Tüzüğü “Lansman Partisi'ne katılın’‘’

20 Haziran 2024 tarihinde 14.00-15.00 UTC (yerel saatinize göre) saatinde “Lansman Partisi”'ne katılın. Bu görüşme sırasında, nihai Tüzüğün yayınlanmasını kutlayacak ve Tüzüğün içeriğini sunacağız. Katılın ve oyunuzu kullanmadan önce Tüzük hakkında bilgi edinin.

Hareket Tüzüğü Kabul Oylaması

Oylama SecurePoll'da 25 Haziran 2024 tarihinde 00:01 UTC saatinde başlayacak ve 9 Temmuz 2024 tarihinde 23:59 UTC saatinde sona erecektir. oylama süreci, uygunluk kriterleri ve diğer ayrıntılar hakkında daha fazla bilgiyi Meta'da edinebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen Meta tartışma sayfası'na yorum bırakın veya mcdc@wikimedia.org adresinden MCDC'ye e-posta gönderin.

HTHK adına,

RamzyM (WMF) 08.45, 11 Haziran 2024 (UTC)Yanıtla

Wikimedia Hareketi Tüzüğü'nün kabulü için oylama başladı - oyunu kullan.

[değiştir]
Bu mesajı, Meta-Viki üzerinde farklı dillere çevrilmiş olarak bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Herkese Merhaba,

Wikimedia Hareketi Tüzüğü''nün kabülü için oylama şimdi açık. Wikimedia Hareketi Tüzüğü, hareketin yönetişimi için yeni bir organın - Küresel Konsey - oluşturulması da dahil olmak üzere, Wikimedia Hareketi'nin tüm üyeleri ve kuruluşları için rol ve sorumlulukları tanımlayan bir belgedir.

Wikimedia Hareketi Tüzüğü'nün en son versiyonu Meta'da Türkçe olarak okuyabilirsiniz.

Oylama SecurePoll'da 25 Haziran 2024 tarihinde 00:01 UTC saatinde başlamıştır ve 9 Temmuz 2024 tarihinde 23:59 UTC saatinde sona erecektir. Lütfen seçmen bilgileri ve oy hakkı detayları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tüzüğü okuduktan sonra lütfen oy verin ve bu notu başkalarıyla da paylaşın.

Kabül oylamasıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen Tüzük Seçim Komisyonu ile cec@wikimedia.org adresinden irtibata geçin.

CEC adına,

RamzyM (WMF) 10.52, 25 Haziran 2024 (UTC)Yanıtla

HALLAC-I MANSUR

[değiştir]

1-  Cehennem acı çektiğimiz yer değildir bilakis acı çektiğimizi kimsenin duymadığı yerdir.

2- Dünyadan vazgeçmek nefsin işidir. Önemli olan ruhun işi olan ahiretten vazgeçebilmektedir.

3-Cehennemi mahşerde aramayın, onu kimsenin sizi anlamadığı yerde bulacaksınız!

4-Ey insan! Yaratılmışların içinde, zerre'den daha küçüğü yok ve sen onu anlayamıyorsun. Zerreyi bile tanıyamayan insan, bu zerreden daha algılanamaz olan O'nu tanıyabilir mi?

5-İnsan bir deryadır aslında. Denizin mavi sularına dalar gibi, kendi içimizin derinliklerine dalmalı, oralarda bir yerde saklı hazineyi, inciyi bulmalıyız.

6-"İnsanlar, neden bu cennet dünyayı önce cehenneme çevirir... Ve sonra cennete gitmek için uğraşır?"

7-Çile, Yüce Hedeflere varmanın ve Yüksek neticeler elde etmenin TEK yoludur.


8-Kanıyla abdest almayan aşk bizden değildir.

9-Allahım! İnsanlar seni verdiğin nimetler yüzünden severler; bense seni verdiğin belalar yüzünden severim.

10- Allah'ım! Beni canımdan ayıran bu zalim kullarını affet.

11-Yüksek ahlak; Hakk’ı tanıdıktan sonra, halktan gelen eza cefanın insana tesir etmemesidir.

12-Ey aşk, kendi kendini yakarken fark ettin mi cehennemin sana özendiğini?

13-İnsan bir kainattır ancak kainat da insandır. Tek tek bakarsan çok görürsün, bütün bakarsan tek görürsün.

14-Yaşamımda ölümüm, ölümümde yaşamım, ölümü ise mutluluk sayarım.

15-Cömertlik denizi oldum, kime yalvaracağım? Sonsuzlukta yok oldum, kimin adını anacağım?

16-Darağacı, erenlerin miracıdır.

17-İşte kulların, senin için beni öldürmek için toplandılar. Onları affet. Çünkü bana gösterdiğini onlara gösterseydin böyle yapmayacaklardı. Onlara perdelediğini bana da perdeleseydin olduğumu görmeyecekti.

18-Önceden kötünün ne olduğunu bilmeyenler, iyinin ne olduğunu bilemezler.

19-Tüm bilgi, onun okyanusundan tek bir damladır; tüm akıl, onun ırmağının yalnızca bir avuç kadarı; tüm zamanlar, onun yaşamının yalnızca bir saati.

20-Ötekini anlamak için, ötekini kendine katmak değil, ona gitmek gerekir. Felsefe Günlüğü(Doğan Tişkaya (mesaj) 11.54, 7 Temmuz 2024 (UTC)Yanıtla

Wikimedia Hareketi Tüzüğü'nün kabülü için oylama süreci yakında sona eriyor

[değiştir]
Bu mesajı, Meta-Viki üzerinde farklı dillere çevrilmiş olarak bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Herkese Merhaba,

Bu, Wikimedia Hareketi Tüzüğü'nün kabülü için oylama süresinin 9 Temmuz 2024, 23:59 UTC tarihinde kapanacağını hatırlatma mesajıdır.

Henüz oy vermediyseniz, lütfen SecurePoll'da oy verin.

Tüzük Seçim Komisyonu adına,

RamzyM (WMF) 03.47, 8 Temmuz 2024 (UTC)Yanıtla

U4C Special Election - Call for Candidates

[değiştir]
You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Hello all,

A special election has been called to fill additional vacancies on the U4C. The call for candidates phase is open from now through July 19, 2024.

The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is a global group dedicated to providing an equitable and consistent implementation of the UCoC. Community members are invited to submit their applications in the special election for the U4C. For more information and the responsibilities of the U4C, please review the U4C Charter.

In this special election, according to chapter 2 of the U4C charter, there are 9 seats available on the U4C: four community-at-large seats and five regional seats to ensure the U4C represents the diversity of the movement. No more than two members of the U4C can be elected from the same home wiki. Therefore, candidates must not have English Wikipedia, German Wikipedia, or Italian Wikipedia as their home wiki.

Read more and submit your application on Meta-wiki.

In cooperation with the U4C,

-- Keegan (WMF) (talk) 00.03, 10 Temmuz 2024 (UTC)Yanıtla

Wikimedia Movement Charter ratification voting results

[değiştir]
You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Hello everyone,

After carefully tallying both individual and affiliate votes, the Charter Electoral Commission is pleased to announce the final results of the Wikimedia Movement Charter voting.  

As communicated by the Charter Electoral Commission, we reached the quorum for both Affiliate and individual votes by the time the vote closed on July 9, 23:59 UTC. We thank all 2,451 individuals and 129 Affiliate representatives who voted in the ratification process. Your votes and comments are invaluable for the future steps in Movement Strategy.

The final results of the Wikimedia Movement Charter ratification voting held between 25 June and 9 July 2024 are as follows:

Individual vote:

Out of 2,451 individuals who voted as of July 9 23:59 (UTC), 2,446 have been accepted as valid votes. Among these, 1,710 voted “yes”; 623 voted “no”; and 113 selected “–” (neutral). Because the neutral votes don’t count towards the total number of votes cast, 73.30% voted to approve the Charter (1710/2333), while 26.70% voted to reject the Charter (623/2333).

Affiliates vote:

Out of 129 Affiliates designated voters who voted as of July 9 23:59 (UTC), 129 votes are confirmed as valid votes. Among these, 93 voted “yes”; 18 voted “no”; and 18 selected “–” (neutral). Because the neutral votes don’t count towards the total number of votes cast, 83.78% voted to approve the Charter (93/111), while 16.22% voted to reject the Charter (18/111).

Board of Trustees of the Wikimedia Foundation:

The Wikimedia Foundation Board of Trustees voted not to ratify the proposed Charter during their special Board meeting on July 8, 2024. The Chair of the Wikimedia Foundation Board of Trustees, Nataliia Tymkiv, shared the result of the vote, the resolution, meeting minutes and proposed next steps.  

With this, the Wikimedia Movement Charter in its current revision is not ratified.

We thank you for your participation in this important moment in our movement’s governance.

The Charter Electoral Commission,

Abhinav619, Borschts, Iwuala Lucy, Tochiprecious, Der-Wir-Ing

MediaWiki message delivery (mesaj) 17.53, 18 Temmuz 2024 (UTC)Yanıtla