Vikisöz:Köy çeşmesi

Vikisöz, özgür söz dizini
Köy Çeşmesine Hoş Geldiniz!
VS:KÇ
TR: Bu sayfanın amacı Vikisöz ile ilgili olan ve cevabını bulamadığınız sorularınızı sorabileceğiniz bir haberleşme ortamı oluşturmaktır. Vikisöz ile ilgili teknik ve idari konular burada tartışılır.
 • Tartışma ve oylamalarda katılımcılar üzerine yapılan yorumların yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum sergilemeyi unutmayın.
 • Köy çeşmesinde görüş bildirdikten sonra mesajınızın sonuna lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak imzanızı atmayı unutmayın.
 • Arşivdeki tartışmalara, referans vererek burada devam edebilirsiniz. {{Arşiv referans}} şablonunu kullanabilirsiniz.

EN: Requests for the bot flag should be made on this page. This wiki uses the standard bot policy, and allows global bots and automatic approval of certain types of bots. Other bots should apply below, and then request access from a steward if there is no objection.

Arayüz Yöneticiliği Başvurusu (2)[değiştir]

Selam, bir süre önce -pek de uzun bir süre önce değil- arayüz yöneticiliğine başvurmuş olumlu dönütler sonrasında da bu yetkiyi kullanmaya başlamıştım. Bu süreçte birçok eklentinin Vikisöz'e eklenmesi için uğraştım. Bir süre önce bu yetkim WMF tarafından kaldırıldı. Bu meseleye açıklık getirmek için durumu anlatayım. Bir arıza yüzünden telefonuma erişimimi kaybettim ve bu da ne yazık ki tatilimin ortasında oldu. Tatil sürecinde mobilden erişim zorlukları sebebiyle sadece mailleşmekle yetindim. Bilgisayarıma erişimim olduğu esnada ise hesabıma tekrar girdim. Bu süreçte alternatif hesaplarıma erişimim olduğu için onlardan doğrulama yaptım ve 2FA hesabımdan kaldırıldı. Yani hesabımdan 2FA kaldırılabilmesi için WMF arayüz yöneticiliğimi de aldı. Bu konudaki mailleşmemin devamında ise tekrar bir topluluk kararının alınmasının en iyi yol olduğu belirtildi aynı hususa Meta Wiki'de de değinildi. Kahyalardan Xaosflux son olarak bu konuda WMF/Stewards toplantısında konuşacaklarını yazdı. Sanırım burada yaptığım hata yedek kodlarım dahil her şeyimi telefonumda tutmamdı.Tecrübe aktarımı yapmış olmak isterim. Bu uzun yazı sonrasında adaylığımı tekrar topluluğa sunuyorum. Mustafa MVC 18.39, 22 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek Talihsiz bir deneyim yaşamış gibisiniz, ancak herhangi bir kötüye kullanım veya -erişimin kaybedilmesi dışında- bir sorun yaşanmamış gibi görünüyor. Hesabınıza erişiminizi kaybettikten sonra bazı ileri düzeyin hakların alınması tamamen güvenlik amacıyla yapılmıştır diye tahmin ediyorum. Çünkü arayüz yöneticiliği, hizmetlilikten daha çok, tüm siteye etki edebilecek ve yanlış ellerde siteye büyük bir zarar verebilecek bir yetki.
Sorunun çözülmesine sevindim ancak buna benzer ileri düzey hakları almaya devam etmeniz durumunda olası veya çok çok düşük bir ihtimal dahi olsa -erişimin kaybedilmesi konusunda- HER senaryoyu düşünmenizin faydalı ve güvenilir olacağı kanaatindeyim.
Gönüllü olduğunuz için teşekkürler. --Victor Trevor (mesaj) 18.01, 24 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]
Görüşünüz için teşekkür ederim @Victor Trevor. Herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşmaması adına WMF bu gibi durumlarda 2FA ile birlikte 2FA gerektiren yetkileri de alıyor. Aslında ilk maillerde yetkinin 2FA açtığımda tekrar tanımlanacağı söylenmişti fakat sonradan Meta'ya yönlendirildim. Sanırım böyle bir durum daha önce yaşanmamış ki Meta'daki yetkililer de ne yapacakları konusunda emin olamadılar. Sanırım dünden daha tecrübeliyim. Tekrar teşekkürler. Mustafa MVC 17.13, 1 Ekim 2023 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek--Kadı Mesaj 18.37, 24 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]

Topluluk portalı'ndaki yazım hatası[değiştir]

Selamlar, yan kısımda görünen "Topluluk portalı", "Topluluk portali" diye yazılmış. Aynısı sayfa içerisinde de geçerliydi. Hatayı görüp 1 ve 2 kez düzlettim. Fakat yetkim mi olmadığından mı dolayı yoksa bilmedğimden mi kaynaklı sayfa ismini düzeltemedim. Sizlerden ricam, sayfa ismindeki yazım yanlışının düzeltimesi. İyi günler, iyi vikiler! Kaylorensen (mesaj) 20.28, 3 Ekim 2023 (UTC)[yanıtla]

@Kaylorensen, bahsi geçen değişiklik @Nanahuatl tarafından 10 yıl önce yapılmış ki Türkçe Vikipedi de aynı şekilde zaten, bkz; w:VP:TP. Nanahuatl tarafından belirtilmiş değişiklik sebebini de aynen giriyorum buraya: "Keşke sorsak, neden böyle desek... Portal kelimesinin sonundaki l harfini ince okuyoruz, hâl kelimesindeki gibi. Bu yüzden gelen ek -i, -e oluyor." (kaynak) -- Şimdi kural değişmiş mi bilmiyorum ama herhalde değişmiş olsaydı Vikipedi'de uygulanırdı bu değişiklik, demek ki olduğu gibi kalmış. Nanahuatl yorum yapabilir isterse. Ama bence de bu sözcük istisna olabilirdi. Saygılarımla, Gadir (mesaj) 02.20, 4 Ekim 2023 (UTC)[yanıtla]
Yeniden selamlar, sizlerin bilgilendirmesinden sonra TDK’ye baktım. Orada da Portali diye geçtiğini gördüm. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Kaylorensen (mesaj) 18.47, 4 Ekim 2023 (UTC)[yanıtla]

Opportunities open for the Affiliations Committee, Ombuds commission, and the Case Review Committee[değiştir]

Hi everyone! The Affiliations Committee (AffCom), Ombuds commission (OC), and the Case Review Committee (CRC) are looking for new members. These volunteer groups provide important structural and oversight support for the community and movement. People are encouraged to nominate themselves or encourage others they feel would contribute to these groups to apply. There is more information about the roles of the groups, the skills needed, and the opportunity to apply on the Meta-wiki page.

On behalf of the Committee Support team,

2024 Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimi kuralları paketini inceleyin ve yorum yapın[değiştir]

Bu mesajı, Meta-Viki üzerinde farklı dillere çevrilmiş olarak bulabilirsiniz.

Değerli kullanıcılar,

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimi kural paketini lütfen 29 Ekim 2023 tarihine kadar inceleyin ve üzerine yorum yapın. Bu paket Seçim Komitesi tarafından oluşturulan önceki sürümlere dayanıyor ve 2024 Mütevelli Heyeti seçimlerinde kullanılacak. Görüşlerinizi bildirmeniz daha iyi ve pürüzsüz bir seçim süreci sağlamalarına yardımcı olacak. Meta-viki sayfasında daha fazlasını bulabilirsiniz.

En iyi dileklerimizle,

Katie Chan
Seçim Komitesi Başkanı

01.13, 17 Ekim 2023 (UTC)

The Vector 2022 skin as the default in two weeks?[değiştir]

Read this in your languageLütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin. • Please tell other users about these changes

Hello. I'm writing on behalf of the Wikimedia Foundation Web team. In two weeks, we would like to make the Vector 2022 skin the default on this wiki.

Küresel tercihler

If you prefer keeping the current skin select "Vector legacy (2010)" on the appearance tab of the global preferences and save the change. We encourage you to give the new skin a try, though.

Since I last came to you with this question, many things have changed. The skin is now the default on most Wikipedias, and all logos are done! We have also made some tweaks in the skin itself. Below is the text I've sent to you once, but I'm sending it again, just slightly edited, for those who haven't seen it.

If you know what this is about, jump straight to the section "Our plan":

It would become the default for all logged-out users, and also all logged-in users who currently use Vector legacy as a local (but not global) preference. Logged-in users can at any time switch to any other skin. No changes are expected for these skins.

About the skin[değiştir]

Slides to our Wikimania 2022 presentation. You may also listen to the recording on YouTube (in English).

[Why is a change necessary] When the current default skin was created, it reflected the needs of the readers and editors as these were 14 years ago. Since then, new users have begun using the Internet and Wikimedia projects in different ways. The old Vector does not meet their needs.

[Objective] The objective for the Vector 2022 skin is to make the interface more welcoming and comfortable for readers and useful for advanced users. It introduces a series of changes that aim to improve problems new and existing readers and editors were having with the old skin. It draws inspiration from previous user requests, the Community Wishlist Surveys, and gadgets and scripts. The work helped our code follow the standards and improve all other skins. The PHP code in the other available skins has been reduced by 75%. The project has also focused on making it easier to support gadgets and use APIs.

[Changes in a nutshell] The skin introduces changes that improve readability and usability. The new skin does not remove any functionality currently available on the Vector skin.

 • The limited width and pin-able menus allow to adjust the interface to the screen size, and focus on editing or reading. Logged-in and logged-out users may use a toggle button to keep the full width, though.
 • The sticky header makes it easier to find tools that editors use often. It decreases scrolling to the top of the page by 16%.
 • The new table of contents makes it easier to navigate to different sections. Readers and editors jump to different sections of the page 50% more than with the old table of contents. It also looks a bit different on talk pages.
 • The new search bar is easier to find and makes it easier to find the correct search result from the list. This increased the amount of searches started by 30% on the tested wikis.
 • The skin does not negatively affect pageviews, edit rates, or account creation. There is evidence of increases in pageviews and account creation across partner communities.

[Customize this skin] It's possible to configure and personalize our changes. We support volunteers who create new gadgets and user scripts. Check out the repository for a list of currently available customizations and changes, or add your own.

Our plan[değiştir]

If no large concerns are raised, we plan on deploying on 31 October. If you'd like to ask our team anything, if you have questions, concerns, or additional thoughts, please comment in any language. If this is the first comment to my message, make sure to ping me. We will gladly answer! Also, check out our FAQ. Thank you! SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 23.51, 18 Ekim 2023 (UTC)[yanıtla]

(New) Feature on Kartographer: Adding geopoints via QID[değiştir]

Since September 2022, it is possible to create geopoints using a QID. Many wiki contributors have asked for this feature, but it is not being used much. Therefore, we would like to remind you about it. More information can be found on the project page. If you have any comments, please let us know on the talk page. – Best regards, the team of Technical Wishes at Wikimedia Deutschland

Thereza Mengs (WMDE) 12.31, 13 Aralık 2023 (UTC)[yanıtla]

Do you use Wikidata in Wikimedia sibling projects? Tell us about your experiences[değiştir]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English.

Hello, the Wikidata for Wikimedia Projects team at Wikimedia Deutschland would like to hear about your experiences using Wikidata in the sibling projects. If you are interested in sharing your opinion and insights, please consider signing up for an interview with us in this Registration form.
Currently, we are only able to conduct interviews in English.

The front page of the form has more details about what the conversation will be like, including how we would compensate you for your time.

For more information, visit our project issue page where you can also share your experiences in written form, without an interview.
We look forward to speaking with you, Danny Benjafield (WMDE) (talk) 08:53, 5 January 2024 (UTC)

Reusing references: Can we look over your shoulder?[değiştir]

Apologies for writing in English.

The Technical Wishes team at Wikimedia Deutschland is planning to make reusing references easier. For our research, we are looking for wiki contributors willing to show us how they are interacting with references.

 • The format will be a 1-hour video call, where you would share your screen. More information here.
 • Interviews can be conducted in English, German or Dutch.
 • Compensation is available.
 • Sessions will be held in January and February.
 • Sign up here if you are interested.
 • Please note that we probably won’t be able to have sessions with everyone who is interested. Our UX researcher will try to create a good balance of wiki contributors, e.g. in terms of wiki experience, tech experience, editing preferences, gender, disability and more. If you’re a fit, she will reach out to you to schedule an appointment.

We’re looking forward to seeing you, Thereza Mengs (WMDE)

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi Tüzüğü Oylaması[değiştir]

Meta-wiki'de bu mesajın başka dillere çevrilmiş halini bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Herkese Selamlar,

Bugün size Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) için oylama vaktinin başladığını duyurmak için ulaşıyorum. Topluluk üyeleri artık 2 Şubat 2024'e kadar oylarını kullanabilir ve tüzük hakkında yorumlarını SecurePoll aracılığıyla bildirebilirler. Bu süreç, EDK Uygulama Esasları'nın geliştirilmesi sırasında görüş bildirmiş olanlara tanıdık gelecektir.

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi tüzüğünün güncel sürümü Meta-wiki'de yer almaktadır ve çevirileri mevcuttur.

Tüzüğü okuyun, gidip oy verin ve bu bilgi notunu topluluğunuzdaki diğer kişilerle paylaşın. EDKKK Oluşturma Komitesi katılımınızı dört gözle bekliyor.

UCoC Proje Ekibi adına,

RamzyM (WMF) 18.09, 19 Ocak 2024 (UTC)[yanıtla]

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi Tüzüğünün oylanması için son günler[değiştir]

Meta-wiki'de, bu mesajın başka dillere çevrilmiş halini bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Herkese Selamlar,

Bugün size Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) tüzüğü için oylama süresinin 2 Şubat tarihinde sona ereceğini hatırlatmak için ulaşıyorum. Topluluk üyeleri artık oylarını kullanabilir ve 2 Şubat'e kadar SecurePoll aracılığıyla tüzük hakkında yorumlarını bildirebilirler. UCoC Uygulama Esasları'nın geliştirilmesi sırasında görüşlerini dile getirenlere Bu süreç tanıdık gelecektir.

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi tüzüğünün güncel sürümü Meta-wiki'de yer almaktadır ve çevirileri mevcuttur.

Tüzüğü okuyun, gidip oy kullanın ve bu bilgi notunu topluluğunuzdaki diğer kişilerle paylaşın. EDKKK Oluşturma Komitesi, katılımınızı dört gözle bekliyor.

Saygılarımla,

RamzyM (WMF) 17.00, 31 Ocak 2024 (UTC)[yanıtla]

IMPORTANT: Admin activity review[değiştir]

Hello. A policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, interface administrator, etc.) was adopted by global community consensus in 2013. According to this policy, the stewards are reviewing administrators' activity on all Wikimedia Foundation wikis with no inactivity policy. To the best of our knowledge, your wiki does not have a formal process for removing "advanced rights" from inactive accounts. This means that the stewards will take care of this according to the admin activity review.

We have determined that the following users meet the inactivity criteria (no edits and no logged actions for more than 2 years):

 1. Berrram (administrator)

These users will receive a notification soon, asking them to start a community discussion if they want to retain some or all of their rights. If the users do not respond, then their advanced rights will be removed by the stewards.

However, if you as a community would like to create your own activity review process superseding the global one, want to make another decision about these inactive rights holders, or already have a policy that we missed, then please notify the stewards on Meta-Wiki so that we know not to proceed with the rights review on your wiki.

Thanks, Superpes15 (mesaj) 23.26, 7 Şubat 2024 (UTC)[yanıtla]

Announcing the results of the UCoC Coordinating Committee Charter ratification vote[değiştir]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Dear all,

Thank you everyone for following the progress of the Universal Code of Conduct. I am writing to you today to announce the outcome of the ratification vote on the Universal Code of Conduct Coordinating Committee Charter. 1746 contributors voted in this ratification vote with 1249 voters supporting the Charter and 420 voters not. The ratification vote process allowed for voters to provide comments about the Charter.

A report of voting statistics and a summary of voter comments will be published on Meta-wiki in the coming weeks.

Please look forward to hearing about the next steps soon.

On behalf of the UCoC Project team,

RamzyM (WMF) 18.24, 12 Şubat 2024 (UTC)[yanıtla]

EDKKK Tüzüğü'nün onaylanmasına dair rapor ve EDKKK Adaylık Çağrısı artık hazır[değiştir]

Bu mesajın başka dillere çevrilmiş halini Meta-wiki'de bulabilirsiniz. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Selamlar,

Bugün iki önemli bilgiyi paylaşmak üzere yazıyorum. Birincisi, Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) Tüzüğünün onaylanmasına dair görüş raporu artık hazır hazır. İkincisi, EDKKK için adaylık çağrısı 1 Nisan 2024 tarihine kadar açık olacak.

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK), EDK'nın adil ve tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlamaya odaklı küresel bir gruptur. Topluluk üyeleri, EDKKK için başvuru yapmaya davet edilmektedir. Daha fazla bilgi almak ve EDKKK'nin yükümlülüklerini öğrenmek için lütfen EDKKK Tüzüğünü inceleyiniz.

Tüzüğe göre, EDKKK'da 16 sandalye mevcuttur: topluluk-geneli için sekiz sandalye ve EDK'nın, Hareket'in çeşitliliğini temsil etmesini sağlamak üzere sekiz bölgesel sandalye.

Daha fazla bilgi ve başvuru için Meta-wiki adresini ziyaret ediniz.

UCoC Proje Ekibi adına,

RamzyM (WMF) 16.25, 5 Mart 2024 (UTC)[yanıtla]

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti 2024 Seçimi[değiştir]

Bu mesajın başka dillere çevrilmiş halini Meta-wiki'de bulabilirsiniz.

Sayın İlgili,

Bu sene, Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti'nde Topluluk ve İştiraklerce seçilen 4 (dört) mütevellinin görev süresi sona erecek [1]. Heyet, tüm Hareket'i bu seneki seçim sürecine katılmaya ve boşalan sandalyeleri doldurmak için oy kullanmaya davet ediyor.

Vakıf personelinin desteğiyle bu süreci Seçim Komitesi denetleyecektir [2]. Yönetim Kurulu Yönetişim Komitesi, topluluk ve iştiraklerce seilen mütevellilerin 2024 yılı seçim sürecinde aday olamayacak mütevellilerden -Dariusz Jemielniak, Nataliia Tymkiv, Esra'a Al Shafei, Kathy Collins ve Shani Evenstein Sigalov'dan- oluşan bir Mütevelli Heyeti Seçimi Çalışma Grubu oluşturdu [3]. Grup, 2024 mütevelli seçim süreci için Mütevelli Heyeti'nin gözetimini sağlamak ve Heyet', bilgilendirmekle görevlidir. Seçim Komitesi, Mütevelli Heyeti ve personelin rolleri hakkında daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsiniz [4].

Planlanan önemli tarihler şunlardır:

 • Mayıs 2024: Adaylık çağrısı ve sorular için çağrı
 • Haziran 2024: Kısa listeye girecek 12 adayı belirlemek için iştiraklerin oy kullanması (15 veya daha az aday başvurursa kısa liste olmayacaktır) [5]
 • Haziran-Ağustos 2024: Kampanya dönemi
 • Ağustos sonu / Eylül başı 2024  : İki haftalık topluluk oylaması dönemi
 • Ekim-Kasım 2024: Seçilen adayların özgeçmişlerinin kontrolü
 • Mütevelli Heyeti'nin Aralık 2024 toplantısı: Yeni mütevellilerin görev başlangıcı.

Ayrıntılı zaman çizelgesi, adaylık süreci, kampanya kuralları ve seçmen uygunluk kriterleri de dahil olmak üzere 2024 seçim süreci hakkında daha fazla bilgiyi bu adresteki Meta-wiki sayfasından edinebilir ve planınızı yapabilirsiniz.

Seçim Gönüllüleri

2024 seçim sürecine katılımın bir yolu da Seçim Gönüllüsü olmaktır. Seçim Gönüllüleri, Seçim Komitesi ile kendi toplulukları arasında bir köprüdür. Topluluklarının temsil edilmesini sağlamaya ve onları oy vermeleri için harekete geçirmeye yardımcı olurlar. Bu program ve nasıl katılacağınız hakkında daha fazla bilgiyi bu Meta-wiki sayfasında bulabilirsiniz.

Saygılar,

Dariusz Jemielniak (Governance Committee Chair, Board Selection Working Group)

[1] https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Wikimedia_Foundation_elections/2021/Results#Elected

[2] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Committee:Elections_Committee_Charter

[3] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Minutes:2023-08-15#Governance_Committee

[4] https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_elections_committee/Roles

[5] 4 açık sandalye için ideal sayı 12 aday olsa da, kısa liste süreci 15'ten fazla aday olması durumunda başlayacaktır; çünkü çıkarılan o 1-3 aday, kendilerini dışlanmış hissedebilir ve sadece 1-3 adayı aday listesinden elemek için kısa liste sürecini yürütmek iştirakler için çok fazla iş yükü olacaktır.

MPossoupe_(WMF)19.57, 12 Mart 2024 (UTC)[yanıtla]

Vikiniz yakında sadece okunabilir olacaktır ve değişiklik yapılamayacaktır.[değiştir]

Trizek (WMF), 00.01, 15 Mart 2024 (UTC)[yanıtla]