Vikisöz:Köy çeşmesi

Vikisöz sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesine Hoş Geldiniz!
VS:KÇ
Vikiquote(tr) village pump.svg TR: Bu sayfanın amacı Vikisöz ile ilgili olan ve cevabını bulamadığınız sorularınızı sorabileceğiniz bir haberleşme ortamı oluşturmaktır. Vikisöz ile ilgili teknik ve idari konular burada tartışılır.
 • Tartışma ve oylamalarda katılımcılar üzerine yapılan yorumların yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum sergilemeyi unutmayın.
 • Köy çeşmesinde görüş bildirdikten sonra iletinizin sonuna Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak imzanızı atmayı unutmayın.
 • Replacement filing cabinet.svgArşivdeki tartışmalara, referans vererek burada devam edebilirsiniz. {{Arşiv referans}} şablonunu kullanabilirsiniz.

EN: Requests for the bot flag should be made on this page. This wiki uses the standard bot policy, and allows global bots and automatic approval of certain types of bots. Other bots should apply below, and then request access from a steward if there is no objection.

Yeni kullanıcılara hoş geldin mesajı botu önerisi[değiştir]

Selamlar, yeni kullancılara {{Hoş geldin}} mesajı atacak bir bot oluşturmamız mümkün müdür? Superyetkinin botu YBot veya HakanISTnin botu Hkn-bot halledebilir diye düşünüyorum. Saygılar --By erdo can (mesaj) 10:29, 12 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba, bunun için bot oluşturmaya gerek yok, ilk değişiklikte otomatik hoşgeldin mesajı gönderen mediawiki eklentisi aktifleştirilebilir, topluluk kararı alındıktan sonra, Phabricator dan talep edilmelidir.-- Hakan·IST 10:58, 12 Şubat 2017 (UTC)
 • Destek Destek Bu eklentinin var olduğunu bilmiyordum. Öyle ise ilk destek oyunu ben vereyim --By erdo can (mesaj) 11:50, 12 Şubat 2017 (UTC)
 • Destek Destek "İlk değişiklikte otomatik hoşgeldin mesajı" denilmiş. Hesap oluşturan kullanıcıların çok azı değişiklik yaptığı için çok önemli görmemekle beraber uygundur diyorum. Vitruvian (mesaj) 14:06, 14 Şubat 2017 (UTC)
 • Teklifi destekliyorum / I support the proposal.--Vito Genovese 00:40, 3 Mart 2017 (UTC)
 • Destek Destek O yeahh yap gitsin derim bende 78.189.152.43 10:36, 16 Mart 2017 (UTC)

Phabricator başvurusu yapıldı.

Vito Genovese 21:34, 1 Nisan 2017 (UTC)

Eklenti etkinleştirildi. Şimdi bazı yapılandırma ayarlarını yapmamız gerekiyor yerel olarak.
Vitruvian: Şu sayfaları, oktan sonraki içerikle güncellememiz lazım:
İlk sayfa kullanılacak şablonu belirliyor. İkinci sayfaya girilecek herhangi bir içerik de şablonların subst/yk komutuyla eklenmesini sağlıyor (yani sayfa oluşturulmuşsa yk'lanıyor, yoksa normal şablon olarak ekleniyor). Alttaki sayfa ise mesaj atacak hesabın adını belirliyor. Buna yerel bir ad seçmemiz lazım:
Şu an için hesabın adı Kullanıcı:New user message. Kısaca "Hoş geldin" de yapabiliriz, "Karşılama kurulu" gibi yaratıcılıklara da gidebiliriz. :) Fikri olan?
Vito Genovese 19:46, 13 Nisan 2017 (UTC)
 • Vito cok sag ol, ilk mesajı şuraya yolladi. Pc basina gecince uygun sablon isini hallederim. Daha guzel bir karsilama mesaji uretmeli. Vitruvian (mesaj) 20:33, 13 Nisan 2017 (UTC)
Şu sayfada görüldüğü üzre iki adet imza bırakıyor bunun çözülmesi için şablonda ki tilde işaretlerini kaldırabiliriz yada halledebilirseniz bottan çıkarın. Saygılar --By erdo can (mesaj) 17:29, 23 Nisan 2017 (UTC)
Şablondan çıkardım imzayı, zira ayarlarda imza eklememesi gibi bir şey göremedim. Şu an imza sorunu düzelmiştir. Şimdi iki işimiz var: Birincisi bu kullanıcının adı için düzgün bir Türkçe bulmak, ikincisi de şablonu daha işlevsel ve sade bir hâle getirmez. Bu tür karmaşık hoş geldin şablonları insan tarafından gönderilmiş olsa bile yeni kullanıcılar bunları varsayılan bir sistem mesajı olarak algılayıp okumuyor, buna dair geribildirimler almıştık geçmişte. Daha samimi ve düz metin bir mesaj daha etkili olabilir kanısındayım.
Vito Genovese 20:59, 23 Nisan 2017 (UTC)
Şablon sayfası daha önce şu sadelikteyken tarafımca trwikipediadaki bu şablona uyarlanarak bu hale getirilmiştir. İsterseniz eski haline çevirelim? Eski hali daha düz gibi duruyor. Saygılar --By erdo can (mesaj) 11:41, 24 Nisan 2017 (UTC)
O sade seri çok daha sıcak geliyor bana. Vikipedi'nin bu konudaki şablonları gereğinden fazla komplike. Diğer kardeş projelerde de genellikle bu basit sürümün türevleri var sanırım.
Vito Genovese 11:51, 24 Nisan 2017 (UTC)

Yüzyılın 100 Türk Romanı[değiştir]

 • Fethi Naci'nin Yüzyılın 100 Türk Romanı listesindeki romanların maddelerini açalım derim. Kayda değer bulunmayan maddeler, yazarının maddesine eklenebilir.
 • --Hedda Gabler (mesaj) 14:10, 15 Mart 2017 (UTC)
 • Kısa bir zaman sonra ben de destek vereceğim bu listedekilerin açılışına. Vitruvian (mesaj) 15:51, 17 Mart 2017 (UTC)

İş birliği projesi[değiştir]

Herkese merhabalar, Vikipedi'de haftalık iş birliği projesini biliyorsunuzdur. Orada bu haftalık hedeflerin genellikle çok fayda getirdiğini düşünüyor ve burada da benzer bir uygulamayı denemeyi istiyorum. Amaç hedefi (örnek olarak 20 biçem diline uymayan maddeyi düzeltmek) bir haftada yerine getirmek. Birazdan bu sayfaya iş birliği projesinin proje sayfasının taslağını oluşturacağım. Sizin de bu konudaki düşüncelerinizi almak istiyorum. Bu projeyi burada da gerçekleştirirsek daha zengin içerikli bir yere dönüştürebilmemizi umarak saygılar --TmѰ e12 15:54, 15 Mart 2017 (UTC)

Haftalık işbirliği projesi burada pek aktif olmaz. Aylık ya da üç aylık sürece dağıtılabilir yine de aktif kullanıcı sıkıntısı mevcut burada. --Hedda Gabler (mesaj) 16:25, 15 Mart 2017 (UTC)
Cevap Cevap Küçük bir hedef koyabilir veya süreyi değiştirebiliriz. Böyle şeyler tartışılabilir, ben denemekten zarar gelmeyeceğini düşünüyorum --TmѰ e12 17:21, 15 Mart 2017 (UTC)
 • Tek bir dakikamı bile puan hesabı, ödül alma-gönderme vb. işlere kurban edemeyeceğim için yokum. Vikipedi'de de anlamladıramadığım bir şey olduğu İBP'lerden uzak durdum. Faydalı bulanlar İBP'yi elbette uygulayacaktır. Vitruvian (mesaj) 21:19, 16 Mart 2017 (UTC)
Ödül, puanlama vs. işin eğlence kısmı. Biz projenin özüne bakalım. 2016 yılının iş birliği projelerinde sayısız madde açıldı ve sayısız maddenin düzenlemesi yapıldı. Bence oldukça yararlı bir proje. Ödül vs. bunlar sadece ayrıntı... --Turgut46 14:20, 17 Mart 2017 (UTC)
Ödül, puanlama vb. şeyler ile eğlenenler de olur, hiç eğlenmeyenler de. Zamanı daima ve tam anlamıyla işe yarar şeyler için kullanmayı alışkanlık haline getirenler için bulaşılacak bir şey olmayabilir. Nitelikle ilgili tartışma bir tarafta dursun, çok sayıda madde açılışı ve düzenlemesi İBP'ler olmadan da olabiliyor, onlar olduğunda da. Yani kişinin motivasyonuna göre verimlilik değişebilir. İBP gibi şeylerle zaman kaybedileceği yerde insanlar ellerine kitap-ansiklopedi alıp madde içi hataları düzenleyerek veya o kaynaklarla maddeler açıp birtakım eksikleri gidermiş olsaydı, günde 30-40 bin kişinin okuduğu maddeler seneler boyunca baştan başlayıp aşağıya kadar çok sayıda yanlış bilgiden ibaret olmazdı. Bunları söylemek zorunda kalmamı da ayrı bir garipsiyorum. Ama bir yandan da biliyorum ki eksik ve hataları göremeyenler, ciddi eleştiriye açık olan şeyleri de doğal olarak farkedemezler. Neyse, devam edelim, kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 15:50, 17 Mart 2017 (UTC)
 • Ben de burası için faydalı bulmuyorum. --Hedda Gabler (mesaj) 13:49, 17 Mart 2017 (UTC)

We invite you to join the movement strategy conversation (now through April 15)[değiştir]

05:09, 18 Mart 2017 (UTC)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections[değiştir]

Please accept our apologies for cross-posting this message. This message is available for translation on Meta-Wiki.

Wikimedia-logo black.svg

On behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, I am pleased to announce that self-nominations are being accepted for the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees Elections.

The Board of Trustees (Board) is the decision-making body that is ultimately responsible for the long-term sustainability of the Wikimedia Foundation, so we value wide input into its selection. More information about this role can be found on Meta-Wiki. Please read the letter from the Board of Trustees calling for candidates.

The candidacy submission phase will last from April 7 (00:00 UTC) to April 20 (23:59 UTC).

We will also be accepting questions to ask the candidates from April 7 to April 20. You can submit your questions on Meta-Wiki.

Once the questions submission period has ended on April 20, the Elections Committee will then collate the questions for the candidates to respond to beginning on April 21.

The goal of this process is to fill the three community-selected seats on the Wikimedia Foundation Board of Trustees. The election results will be used by the Board itself to select its new members.

The full schedule for the Board elections is as follows. All dates are inclusive, that is, from the beginning of the first day (UTC) to the end of the last.

 • April 7 (00:00 UTC) – April 20 (23:59 UTC) – Board nominations
 • April 7 – April 20 – Board candidates questions submission period
 • April 21 – April 30 – Board candidates answer questions
 • May 1 – May 14 – Board voting period
 • May 15–19 – Board vote checking
 • May 20 – Board result announcement goal

In addition to the Board elections, we will also soon be holding elections for the following roles:

 • Funds Dissemination Committee (FDC)
  • There are five positions being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.
 • Funds Dissemination Committee Ombudsperson (Ombuds)
  • One position is being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.

Please note that this year the Board of Trustees elections will be held before the FDC and Ombuds elections. Candidates who are not elected to the Board are explicitly permitted and encouraged to submit themselves as candidates to the FDC or Ombuds positions after the results of the Board elections are announced.

More information on this year's elections can be found on Meta-Wiki. Any questions related to the election can be posted on the election talk page on Meta-Wiki, or sent to the election committee's mailing list, board-elections(at)wikimedia.org.

On behalf of the Election Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, 03:36, 7 Nisan 2017 (UTC) • Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.Get help

Read-only mode for 20 to 30 minutes on 19 April and 3 May[değiştir]

MediaWiki message delivery (mesaj) 17:33, 11 Nisan 2017 (UTC)

Voting has begun in 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections[değiştir]

19:14, 3 Mayıs 2017 (UTC)

Beta Feature Two Column Edit Conflict View[değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 14:42, 8 Mayıs 2017 (UTC)

Editing News #1—2017[değiştir]

18:05, 12 Mayıs 2017 (UTC)

Pages wrongly connected to disambiguation items[değiştir]

There are some pages wrongly connected to disambiguation items on Wikidata. Can you please check and fix them here? :-) Thank you. --Superchilum (mesaj) 08:26, 16 Mayıs 2017 (UTC)

RevisionSlider[değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 14:44, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Join the next cycle of Wikimedia movement strategy discussions (underway until June 12)[değiştir]

21:10, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Vikipedi[değiştir]

Vikipedi'ye VPN ile giremiyorum tam şimdi, bazen girsem de katkı bile yapamıyorum VPN ile girilen IP'lerin engel yemesi nedeniyle. Şaka gibi bir durum hakikaten... Vitruvian (mesaj) 18:14, 17 Mayıs 2017 (UTC)

IP muafiyeti veriyorum, Vitruvian.
Vito Genovese 18:33, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Teşekkür ederim Vito Genovese, çok sağ ol. Vitruvian (mesaj) 18:41, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee elections[değiştir]

21:05, 23 Mayıs 2017 (UTC)

Similar pages[değiştir]

Hi, sorry for writing in English. There are these pages which deal about the same topic:

Would you please merge them? Thanks :-) --Superchilum (mesaj) 13:37, 18 Haziran 2017 (UTC)

Columns for references[değiştir]

19:26, 17 Temmuz 2017 (UTC)

Günün sözü[değiştir]

Birisi bugünün günün sözünü yazabilir mi? Ben denedim ama hata veriyor (This page has been protected from editing because it is transcluded in the following page, which is protected with the "cascading" option turned on: * Ana Sayfa). --TmѰ e12 15:41, 24 Temmuz 2017 (UTC)

Güncel tarih otomatik olarak koruma altına alınıyor. Ancak sonraki günler için sözler oluşturulabilir. --Turgut46 22:42, 24 Temmuz 2017 (UTC)

Improved search in deleted pages archive[değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

During Wikimedia Hackathon 2016, the Discovery team worked on one of the items on the 2015 community wishlist, namely enabling searching the archive of deleted pages. This feature is now ready for production deployment, and will be enabled on all wikis, except Wikidata.

Right now, the feature is behind a feature flag - to use it on your wiki, please go to the Special:Undelete page, and add &fuzzy=1 to the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=1. Then search for the pages you're interested in. There should be more results than before, due to using ElasticSearch indexing (via the CirrusSearch extension).

We plan to enable this improved search by default on all wikis soon (around August 1, 2017). If you have any objections to this - please raise them with the Discovery team via email or on this announcement's discussion page. Like most Mediawiki configuration parameters, the functionality can be configured per wiki. Once the improved search becomes the default, you can still access the old mode using &fuzzy=0 in the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=0

Please note that since Special:Undelete is an admin-only feature, this search capability is also only accessible to wiki admins.

Teşekkürler! CKoerner (WMF) (talk) 18:39, 25 Temmuz 2017 (UTC)

Accessible editing buttons[değiştir]

--Whatamidoing (WMF) (talk) 16:56, 27 Temmuz 2017 (UTC)