Vikisöz:Köy çeşmesi

Vikisöz, özgür söz dizini
Köy Çeşmesine Hoş Geldiniz!
VS:KÇ
TR: Bu sayfanın amacı Vikisöz ile ilgili olan ve cevabını bulamadığınız sorularınızı sorabileceğiniz bir haberleşme ortamı oluşturmaktır. Vikisöz ile ilgili teknik ve idari konular burada tartışılır.
  • Tartışma ve oylamalarda katılımcılar üzerine yapılan yorumların yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum sergilemeyi unutmayın.
  • Köy çeşmesinde görüş bildirdikten sonra mesajınızın sonuna lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak imzanızı atmayı unutmayın.
  • Arşivdeki tartışmalara, referans vererek burada devam edebilirsiniz. {{Arşiv referans}} şablonunu kullanabilirsiniz.

EN: Requests for the bot flag should be made on this page. This wiki uses the standard bot policy, and allows global bots and automatic approval of certain types of bots. Other bots should apply below, and then request access from a steward if there is no objection.

Arayüz Yöneticiliği Başvurusu (2)[değiştir]

Selam, bir süre önce -pek de uzun bir süre önce değil- arayüz yöneticiliğine başvurmuş olumlu dönütler sonrasında da bu yetkiyi kullanmaya başlamıştım. Bu süreçte birçok eklentinin Vikisöz'e eklenmesi için uğraştım. Bir süre önce bu yetkim WMF tarafından kaldırıldı. Bu meseleye açıklık getirmek için durumu anlatayım. Bir arıza yüzünden telefonuma erişimimi kaybettim ve bu da ne yazık ki tatilimin ortasında oldu. Tatil sürecinde mobilden erişim zorlukları sebebiyle sadece mailleşmekle yetindim. Bilgisayarıma erişimim olduğu esnada ise hesabıma tekrar girdim. Bu süreçte alternatif hesaplarıma erişimim olduğu için onlardan doğrulama yaptım ve 2FA hesabımdan kaldırıldı. Yani hesabımdan 2FA kaldırılabilmesi için WMF arayüz yöneticiliğimi de aldı. Bu konudaki mailleşmemin devamında ise tekrar bir topluluk kararının alınmasının en iyi yol olduğu belirtildi aynı hususa Meta Wiki'de de değinildi. Kahyalardan Xaosflux son olarak bu konuda WMF/Stewards toplantısında konuşacaklarını yazdı. Sanırım burada yaptığım hata yedek kodlarım dahil her şeyimi telefonumda tutmamdı.Tecrübe aktarımı yapmış olmak isterim. Bu uzun yazı sonrasında adaylığımı tekrar topluluğa sunuyorum. Mustafa MVC 18.39, 22 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Talihsiz bir deneyim yaşamış gibisiniz, ancak herhangi bir kötüye kullanım veya -erişimin kaybedilmesi dışında- bir sorun yaşanmamış gibi görünüyor. Hesabınıza erişiminizi kaybettikten sonra bazı ileri düzeyin hakların alınması tamamen güvenlik amacıyla yapılmıştır diye tahmin ediyorum. Çünkü arayüz yöneticiliği, hizmetlilikten daha çok, tüm siteye etki edebilecek ve yanlış ellerde siteye büyük bir zarar verebilecek bir yetki.
Sorunun çözülmesine sevindim ancak buna benzer ileri düzey hakları almaya devam etmeniz durumunda olası veya çok çok düşük bir ihtimal dahi olsa -erişimin kaybedilmesi konusunda- HER senaryoyu düşünmenizin faydalı ve güvenilir olacağı kanaatindeyim.
Gönüllü olduğunuz için teşekkürler. --Victor Trevor (mesaj) 18.01, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Görüşünüz için teşekkür ederim @Victor Trevor. Herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşmaması adına WMF bu gibi durumlarda 2FA ile birlikte 2FA gerektiren yetkileri de alıyor. Aslında ilk maillerde yetkinin 2FA açtığımda tekrar tanımlanacağı söylenmişti fakat sonradan Meta'ya yönlendirildim. Sanırım böyle bir durum daha önce yaşanmamış ki Meta'daki yetkililer de ne yapacakları konusunda emin olamadılar. Sanırım dünden daha tecrübeliyim. Tekrar teşekkürler. Mustafa MVC 17.13, 1 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek--Kadı Mesaj 18.37, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Topluluk portalı'ndaki yazım hatası[değiştir]

Selamlar, yan kısımda görünen "Topluluk portalı", "Topluluk portali" diye yazılmış. Aynısı sayfa içerisinde de geçerliydi. Hatayı görüp 1 ve 2 kez düzlettim. Fakat yetkim mi olmadığından mı dolayı yoksa bilmedğimden mi kaynaklı sayfa ismini düzeltemedim. Sizlerden ricam, sayfa ismindeki yazım yanlışının düzeltimesi. İyi günler, iyi vikiler! Kaylorensen (mesaj) 20.28, 3 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

@Kaylorensen, bahsi geçen değişiklik @Nanahuatl tarafından 10 yıl önce yapılmış ki Türkçe Vikipedi de aynı şekilde zaten, bkz; w:VP:TP. Nanahuatl tarafından belirtilmiş değişiklik sebebini de aynen giriyorum buraya: "Keşke sorsak, neden böyle desek... Portal kelimesinin sonundaki l harfini ince okuyoruz, hâl kelimesindeki gibi. Bu yüzden gelen ek -i, -e oluyor." (kaynak) -- Şimdi kural değişmiş mi bilmiyorum ama herhalde değişmiş olsaydı Vikipedi'de uygulanırdı bu değişiklik, demek ki olduğu gibi kalmış. Nanahuatl yorum yapabilir isterse. Ama bence de bu sözcük istisna olabilirdi. Saygılarımla, Gadir (mesaj) 02.20, 4 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yeniden selamlar, sizlerin bilgilendirmesinden sonra TDK’ye baktım. Orada da Portali diye geçtiğini gördüm. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Kaylorensen (mesaj) 18.47, 4 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

== Opportunities open for the Affiliations Committee, Ombuds commission, and the Case Review Committee ==[değiştir]

Hi everyone! The Affiliations Committee (AffCom), Ombuds commission (OC), and the Case Review Committee (CRC) are looking for new members. These volunteer groups provide important structural and oversight support for the community and movement. People are encouraged to nominate themselves or encourage others they feel would contribute to these groups to apply. There is more information about the roles of the groups, the skills needed, and the opportunity to apply on the Meta-wiki page.

On behalf of the Committee Support team,

~ Keegan (WMF) (talk) 16.41, 9 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

2024 Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimi kuralları paketini inceleyin ve yorum yapın[değiştir]

Bu mesajı, Meta-Viki üzerinde farklı dillere çevrilmiş olarak bulabilirsiniz.

Değerli kullanıcılar,

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimi kural paketini lütfen 29 Ekim 2023 tarihine kadar inceleyin ve üzerine yorum yapın. Bu paket Seçim Komitesi tarafından oluşturulan önceki sürümlere dayanıyor ve 2024 Mütevelli Heyeti seçimlerinde kullanılacak. Görüşlerinizi bildirmeniz daha iyi ve pürüzsüz bir seçim süreci sağlamalarına yardımcı olacak. Meta-viki sayfasında daha fazlasını bulabilirsiniz.

En iyi dileklerimizle,

Katie Chan
Seçim Komitesi Başkanı

01.13, 17 Ekim 2023 (UTC)

The Vector 2022 skin as the default in two weeks?[değiştir]

Read this in your languageLütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin. • Please tell other users about these changes

Hello. I'm writing on behalf of the Wikimedia Foundation Web team. In two weeks, we would like to make the Vector 2022 skin the default on this wiki.

Küresel tercihler

If you prefer keeping the current skin select "Vector legacy (2010)" on the appearance tab of the global preferences and save the change. We encourage you to give the new skin a try, though.

Since I last came to you with this question, many things have changed. The skin is now the default on most Wikipedias, and all logos are done! We have also made some tweaks in the skin itself. Below is the text I've sent to you once, but I'm sending it again, just slightly edited, for those who haven't seen it.

If you know what this is about, jump straight to the section "Our plan":

It would become the default for all logged-out users, and also all logged-in users who currently use Vector legacy as a local (but not global) preference. Logged-in users can at any time switch to any other skin. No changes are expected for these skins.

About the skin[değiştir]

Slides to our Wikimania 2022 presentation. You may also listen to the recording on YouTube (in English).

[Why is a change necessary] When the current default skin was created, it reflected the needs of the readers and editors as these were 14 years ago. Since then, new users have begun using the Internet and Wikimedia projects in different ways. The old Vector does not meet their needs.

[Objective] The objective for the Vector 2022 skin is to make the interface more welcoming and comfortable for readers and useful for advanced users. It introduces a series of changes that aim to improve problems new and existing readers and editors were having with the old skin. It draws inspiration from previous user requests, the Community Wishlist Surveys, and gadgets and scripts. The work helped our code follow the standards and improve all other skins. The PHP code in the other available skins has been reduced by 75%. The project has also focused on making it easier to support gadgets and use APIs.

[Changes in a nutshell] The skin introduces changes that improve readability and usability. The new skin does not remove any functionality currently available on the Vector skin.

  • The limited width and pin-able menus allow to adjust the interface to the screen size, and focus on editing or reading. Logged-in and logged-out users may use a toggle button to keep the full width, though.
  • The sticky header makes it easier to find tools that editors use often. It decreases scrolling to the top of the page by 16%.
  • The new table of contents makes it easier to navigate to different sections. Readers and editors jump to different sections of the page 50% more than with the old table of contents. It also looks a bit different on talk pages.
  • The new search bar is easier to find and makes it easier to find the correct search result from the list. This increased the amount of searches started by 30% on the tested wikis.
  • The skin does not negatively affect pageviews, edit rates, or account creation. There is evidence of increases in pageviews and account creation across partner communities.

[Customize this skin] It's possible to configure and personalize our changes. We support volunteers who create new gadgets and user scripts. Check out the repository for a list of currently available customizations and changes, or add your own.

Our plan[değiştir]

If no large concerns are raised, we plan on deploying on 31 October. If you'd like to ask our team anything, if you have questions, concerns, or additional thoughts, please comment in any language. If this is the first comment to my message, make sure to ping me. We will gladly answer! Also, check out our FAQ. Thank you! SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 23.51, 18 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]