İçeriğe atla

Vikisöz tartışma:Hakkında

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikisöz, özgür söz dizini

kayda değerlik

[değiştir]

ne bu tanıtım sayfasında, ne vikisözün başka görünür bir yerinde, bu sözlerin kayda değer olmasıyla ilgili bir ibare yok gördüğüm kadarıyla. "çeşitli kişilerce söylenmiş, değerli sözler" lafı yeterince açık değil. bu durumda da, buraya kendi sözlerini ekleyenlere rastlamak mümkün oluyor. bu konuyu vurgulamak gerekiyor. --kibele 07:10, 9 Eylül 2012 (UTC)

  • Burada var: "Vikisöz projesi ile ilgisi olmayan kişi veya gruplar ile ilgili sayfalar silinebilir". Vikipedi'deki M6'ya denk geliyor bu muhtemelen.--Rapsar (mesaj) 08:26, 9 Eylül 2012 (UTC)
buraya yeni gelenlerin meseleyi hemen anlayabilmeleri için ana sayfada ya da hoşgeldinlerde vurgulanması gerektiğini söylemiştim esasen. --kibele 21:59, 18 Eylül 2012 (UTC)
İngilizce Vikisöz'e baktım, orada "quotations from notable people" diyor. Gerçi kaynaklı (sözler) ifadesi de var başında ama :) İfadenin Türkçesini ana sayfaya yerleştirmemiz yetecektir galiba? --Vitruvian (mesaj) 19:09, 19 Eylül 2012 (UTC)
iyi olur vitruvian. teşekkürler. --kibele 19:37, 1 Ekim 2012 (UTC)
Teşekkürler, kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 20:02, 1 Ekim 2012 (UTC)

İngilizce Vikisöz'den çeviri

[değiştir]

İngilizce Vikisöz'deki en:Wikiquote:Wikiquote sayfasından çevirdim:

Özlü sözler nelerdir?

[değiştir]

Özlü sözler, hem sıradan hem de yücedir. Köken olarak felsefi duruşu, ülkesi, ırkı veya dini ne olursa olsun; ciddi ya da mizahi olsun; yaratıcıları tanınmış ya da kötülüğüyle ün salmış, tartışmalı ya da meşhur olsun; özlü sözler, bilgeliğin özenle seçilmiş bir avuç kelimeye indirgenen özüdür.

Özlü sözler, yaratıcılarını anlamamız için bir arayışa girmemize, kendi hayatımızı değerlendirmemize, gülmemize ya da sadece dil hakimiyetine hayran olmamıza ilham verebilir. Onları her nasıl kullansak da özlü sözler, toplumun kolektif anlayışlarını özetler; ileriye doğru nesilden nesile geçen bilginin bir mirasıdır.

Vikisöz nedir?

[değiştir]

Vikisöz, kayda değer özlü sözlerin doğru ve kapsamlı derlemesidir.

  • Doğru: Vikisöz, doğruluk için çabalamaktadır. Kaynak belirtmeye çalışırız; tercihen özlü sözün ilk göründüğü, aksi takdirde özlü söze kayda değer atıfta bulunulduğu kaynakları. Yanlışlıkla atfedilen özlü sözleri bulmaya, bunları doğru şekilde belgelemeye ve mümkünse yanlış atfedilmesinin nedenini belirlemeye çalışırız.
  • Kapsamlı: Vikisöz kapsayıcıdır ve birçok farklı kişiden, edebi eserlerden, filmlerden, anıt eserlerden, kitabelerden ve daha fazlasından özlü sözler ararız. Günümüzden ve geçmişten, tüm yerlerden gelen özlü sözleri kabul ederiz.
  • Kayda değer: Biz kendimizi kayda değer olan özlü sözlerle sınırlamaktayız. Bir özlü söz, birçok kişiye kalıcı alâkasından dolayı ün elde ettiği için, kayda değer bir kişiye atfedildiği için ya da kayda değer bir eserde yayımlandığı için kayda değer olabilir.
  • Özlü sözler: Vikisöz, bir özlü sözler derlemesidir. Bütünlüğü sağlamak için her sayfada konu, bağlam veya kaynak hakkında kısa bir tanıtım olmalıdır. Ancak birincil hedef özlü sözler eklemektir.

Pinar (mesaj) 08:12, 1 Şubat 2014 (UTC)

Kullanıcı kategorileri

[değiştir]

Kullanıcı kategorileri şu şekilde: ... Vikipedistler. Burası vikipedi değil. --Zebraacık (mesaj) 14:07, 6 Mayıs 2015 (UTC)