İçeriğe atla

Kullanıcı mesaj:Nanahuatl

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikisöz, özgür söz dizini
(Kullanıcı mesaj:Rapsar sayfasından yönlendirildi)
Son yorum: Modern primat tarafından 1 yıl önce vikisöz 5000 başlığına

Yalnız, Filmler diye kategori var, ayrıca Filmler Listemiz var. Yani bir karışıklık var. Ona bir göz atmam gerekli.

Listeyi yapmışın, teşekkürler. Menü dışında bir şablonada eklemem gerek. Hallediyorum. --FeyyazMesajAtın 11:00, 13 Ağustos 2010 (UTC)

 • Kategori sayfasına başka sayfaya taşınmaz, ismi dğeiştirilmez ne yazıkki. Herşeyi baştan kurmamız gerekli.

Bence bu saatten sonra baştan kurmakta gereksiz. Tüm dizinlerin ismini mesela kişiler dizinini, kişiler listesi olarak alırız. Sanırım böyle daha uygun olur.--FeyyazMesajAtın 11:14, 13 Ağustos 2010 (UTC)

 • Kişiler Listesi olarak yazılır. Çünkü başlıklarda, baş harfler büyük olur yanlış mıyım?

Sol menüde gördüklerini "... Listesi" olarak değiştiriyorum.--FeyyazMesajAtın 11:14, 13 Ağustos 2010 (UTC)

 • Tamam iyi olmuş. İmla konusunu daha sonra konuşalım, şimdi konuşulcak şey değil :)

Siz yapmanız gereken varsa yapın, söylemenize gerek yok. Ben her şekilde yaptıklarını görüyorum zaten.İzin verme gibi lüksüm yok :)--FeyyazMesajAtın 11:35, 13 Ağustos 2010 (UTC)

 • Ben aksi durumlarda devreye girerim. Yoksa wikinin özüne aykırı. Beni bir nevi bazı fazladan yetkileri olan fazladan çalışan denetimde yapan görevli görün :))))--FeyyazMesajAtın 11:38, 13 Ağustos 2010 (UTC)
 • Coşkun Baki silindi. Ana sayfaya gelince. Aslında pekde karışık değil. Sadece basit :) kodlardan pek anlamıyorum. Ama tartışmayada yazdım, yardım etmeye hazırım :)--FeyyazMesajAtın 05:58, 14 Ağustos 2010 (UTC)
 • Olur neden olmasın hayır mı diyeceğim bide :)--FeyyazMesajAtın 19:02, 14 Ağustos 2010 (UTC)

 • {{gününsözü|tarih}} şablonu ekli her yerde {{gününsözü}} şablonu çıkıyor. bilgin var mı? Şöyle oluyor:--FeyyazMesajAtın 19:37, 14 Ağustos 2010 (UTC)

Şablon:Gününsözü


 • Şimdi fark ettim siz oynamışınız. Sizin aklınızdan geçeni anladım ama gününsözü olduğu belirtilen sözlerin olduğu sayfalarda günün sözü şablonu gözüküyor. kaldırmak zorundayım.--FeyyazMesajAtın 19:45, 14 Ağustos 2010 (UTC)


 • Dediğim gibi ne yapmak istediğinizi anladım. Ama 2 şablon var:

{{gününsözü}} - sözlerin sonuna küçücük yazılan tarihlerdir. Bu bir örnek cümledir. Şablon:Gününsözü
{{günün sözü}} - günün sözünün yazıldığı,sizin istediğiniz.

 • Anasayfa ile ilgili değişiklik yapmak istediğinizin farkındayım. Ama denemeden yapmak sıkıntı olur. Şimdi olduğu gibi. Neyseki halletik. Sizden ricam bir deneme anasayfası açmanızdır. Bu sayfayı anasayfa denemelerimiz için kullanırız diye düşünüyorum. Deneme şablonlarda oluşturabilirsiniz. İyi günler. --FeyyazMesajAtın 19:57, 14 Ağustos 2010 (UTC)
 • Tamam. Ana kategorilerin yazı puntoları küçük olmuş. Kişiler listesi vardı eskiden solda. O sanki gitmiş. :))) birde günün sözü ve günün atasözü puntolarıda aynı şekilde küçük...--FeyyazMesajAtın 11:14, 15 Ağustos 2010 (UTC)
 • Yarım saat kadar daha burada olmaya çalışacağım.--FeyyazMesajAtın 11:23, 15 Ağustos 2010 (UTC)


 • Öyle olmadığına eminim ama ufak çaplıda olsa yazarlık yapıyormuş.. Bir nevi emeği bunlar onun. Emin misin silinsin mi?--FeyyazMesajAtın 11:54, 18 Ağustos 2010 (UTC)
 • Tamam nasıl isterseniz. Hikayeler.net sitesinde görünce silmeyim demiştim. Silindi. Bu arada, imazanıza benimki gibi mesaj linki ekleseniz iyi olur :))--FeyyazMesajAtın 15:23, 18 Ağustos 2010 (UTC)

HotCat

[değiştir]

Selamlar. Vikipedi'de var olan düzen ve sistem sürekli değişiyor, güncelleniyor ve daha kullanışlı hale geliyor bildiğiniz gibi. Ancak buraya olan ilginin azlığı sebebiyle burası, Vikipedi'nin çok gerisinde kalmış. Bir hizmetli olarak sizden bir şey rica edecektim. Pedi'deki tecrübeli hizmetlilerden olan Superyetkin ile görüştüm ve buraya HotCat eklenmesi için yardım istedim. Sırasıyla yapılması gerekenleri mesaj attı sağ olsun.

Yapılması gerekenler şunlar:
 1. Kullanıcı:<kullanıcı_adı>/common.js sayfasına aşağıdaki kod eklenmeli.
  importScript('MediaWiki:Gadget-HotCat.js');
 • MediaWiki:Gadget-HotCat.js adlı sayfanın içeriği şöyle olmalı:
  importScript("Kullanıcı:<kullanıcı_adı>/HotCat.js");
 • Kullanıcı:<kullanıcı_adı>/HotCat.js sayfasına şu kod eklenmeli.
 • Bunları yapabilir misiniz zahmet olmazsa? En azından kategori ekleme, kaldırma ve değiştirme işlerinde büyük pratiklik sağlar. İyi çalışmalar.--Rapsar 19:06, 17 Kasım 2011 (UTC)
  • Zahmet ne demek, daha birkaç gün öncesine kadar bu HotCat nasıl olur diye Vikipedi'yi kurcalıyordum. Kategorilendirmeler hususunda oldukça yararlı olacak gibi gözükiyor. Bu noktada ilgin için sana çok teşekkür ediyorum. --Vitruvian 16:21, 18 Kasım 2011 (UTC)
  Yapmışsınız, kullanıma girdi bende :) Teşekkürler ilginiz için. Bu arada bu yeniliği köy çeşmesinde duyuralım isterseniz. Buradaki aktif kullanıcılara mesaj da atılabilir. İyi çalışmalar.--Rapsar 11:59, 19 Kasım 2011 (UTC)
  • Evet, sayenizde :) Buradaki aktif kullanıcılara mesaj atıp bilgilendirmek en doğrusu olur. Vikisöz açısından iyi bir gelişme. Bundan ötürü tekrardan teşekkürler, iyi vikilemeler! -- Vitruvian 14:34, 19 Kasım 2011 (UTC)
  Rica ederim. Bu arada son değişiklikler sayfasında diğer dillere bağlantı yok. Oraya intervikiler eklemek lazım.--Rapsar 16:25, 19 Kasım 2011 (UTC)
  Rica ederim. Bu arada son değişiklikler sayfasında diğer dillere bağlantı yok. Oraya intervikiler eklemek lazım. Yine kullanıcı sayfalarının üstündeki sekmelerde "mesaj" yerine "tartışma" yazıyor. Onu da düzeltebilir misiniz?--Rapsar 16:26, 19 Kasım 2011 (UTC)

  Bizim buralarda Vikisevgi veya hiçbir hazır yıldızımız yok, gönderemiyorum :) Ancak kolay gelsin. --Vitruvian 00:59, 21 Temmuz 2012 (UTC)

  Selamlar. Burayı kurgusal karakterler olarak değiştirebilir miyiz? Sol taraftaki "vikisöz bağlantılar" kısmında da değişikliği yapmak gerek. Ek olarak burada HotCat yok sanırım? Uyarlayabilirsek fena olmaz. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 00:58, 21 Temmuz 2012 (UTC)

  Olur mu hiç? HotCat'i buraya getiren insan sensin. Unuttun galiba :) --Vitruvian 01:00, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Mesaj sayfamda varmış zaten :) Bakmadım işte. Nasıl aktif ediyorduk? Tercihlerim kısmında küçük araçlar sekmesi göremedim de. Teşekkürler bu arada ilk mesajın için, sana da kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 01:03, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Dilersen bunu bir uyarla. --Vitruvian 01:02, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Tamamdır, oldu. Teşekkürler tekrardan. Son değişiklikler kısmının üst tarafını da Vikipedi benzeri yapsak nasıl olur? Sahura diye kalktım, gene oturduk buraya :)--Rapsar (mesaj) 01:06, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Olabilir aslında, hem daha kapsamlı olmuş olur. Yapmaya çalışırım. Alışkanlıkları durdurmak zor. Bende de feci bir bağımlılık var, gecenin bu saatinde. :) --Vitruvian 01:09, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Geçen kitapları da aldım. Bundan istifade edip maddeler açayım diyorum. Zaman bulduğunda istersen çoğaltırız burayı. Ben birkaç tane açmıştım, devam edeceğim şimdi. --Vitruvian 01:12, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Vikipedi şu an için olmadığından yeni yerlere bakıyorum :) Sözlük zaten çok iyi durumda. Haber ilgimi çekmiyor. Kaynak ve kitap da sıkıcı geliyor biraz. Commons ile burası ise fena değil :) Ekleme yapmaktan çok varolanı düzenleme ve geliştirme çabasına girmeyi planlıyorum. Vikipedi'ye göre biraz "eski" kalmış bura. Şöyle hizmetlilerin yapabileceği değişiklikleri ekleyebileceğimiz bir sayfa var mıdır acaba? Mesaj atmaktan daha iyidir ikide bir :)--Rapsar (mesaj) 01:16, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Şimdi çıkacağım, son bir şey daha sorup. Buradakilerin bir kısmının Vikikaynak'ta olması daha iyi olmaz mı? Bu gibi mesela. "Özlü söz" içermeyenler yani. Cevabı yarına görürüm artık, iyi geceler :)--Rapsar (mesaj) 01:20, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Şüphesiz biraz gerideyiz. Burası uygundur diyorsan o halde şanslı proje Vikisöz :) Hizmetlilerin yapabileceği değişiklikleri ekleyebileceğin sayfa derken tam olarak anlayamadım şu an, fakat öyle bir şey yok sanırsam. Kesinlikle Vikikaynak'ta olması daha uygun. Daha önce dikkatimi çekmiş, fakat üzerinde durmamıştım. Bir de ben en iyisi imzamı değiştirip seninki gibi doğrudan mesaj atılacak biçimde sağ mesaj butonunu da bulundurayım. Dilediğinde at mesaj, iki de bir diye bir şey kabul etmiyorum. Güzel işler çıkarmak istiyorsak kapıları çalacağız, yoracağız kendimizi... :) --Vitruvian 01:29, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  O zaman o kategoriyi temizlemeye başlıyorum ben. Yanlış bir taşıma yaparsam haberdar edersin. Kullanıcı mesaj alanının üst kısmındaki sekmelerde "tartışma" yazıyor, onun mesaj olarak değiştirilmesi lazım. Yine her sayfada yer alan "düzenle" sekmesinin adının da "değiştir" olarak değiştirilmesi lazım. Hem Vikipedi'ye uyum açısından hem de daha iyi bir kelime olduğu için, yaptığımız işe bakarsak (düzenleme yapmıyoruz her seferinde, mesela şimdi; ama değişiklik yapıyoruz her seferinde :)--Rapsar (mesaj) 08:51, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Yine bu kategorideki maddelere bakıyorum da, burada olmaları uygun mudur karar veremedim.--Rapsar (mesaj) 09:12, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Bunu silebilir misin? Sil şablonu eklenmiyor buralara :)--Rapsar (mesaj) 09:31, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Düzenle - değiştir değişikliği konusunda bana sorarsan Vikipedi'de dahi tartışılması gerekir. Ne yaptığımızdan ziyade hangisinin azda olsa vandalizmi önleyebileceği konuşulabilir, ona göre kelime kullanılır. Bana kalırsa 'düzenle' daha uygun, 'değiştir' ise bir emrivaki gibi sanki, yapılan işi anlatsa dahi. Tartışma yazan yeri önceden Süperyetkin'e sorup düzeltmek istedim, ama tam olarak halledemedim onu. Bence gösterdiklerin kayda değer değiller; daha önce görseydim muhakkak silerdim. Son değişikliklerde Kategori:Türkler'i kaldırdığını gördüm, o tarz kategorilerin kaldırılması gerekiyor. Ben de şimdi ilgileneceğim, en son Kategori:Fransızlar ile ilgileniyordum. Gösterdiğin sayfayı/sayfaları siliyorum. --Vitruvian (mesaj) 13:17, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Bunlar konusunda ise net bir fikrim yok. --Vitruvian (mesaj) 13:19, 21 Temmuz 2012 (UTC)
  Teşekkürler ilgin için. Düzenle sekmesi Vikipedi'de de öyleydi, sonradan değiştirildi. Kim bilir nerelerde konuşuldu :) Bir de e-posta attım, bakabilirsen ona da...--Rapsar (mesaj) 14:13, 21 Temmuz 2012 (UTC)

  Söz olmayan sözler

  [değiştir]
  • Sinem Güven ve Kaan Tangöze örneklerinde görüldüğü gibi özlü söz olmayan sözler, ansiklopedik olarak kabul ediliyor mu? Bence bunların silinmesi lazım (out of scope). Hızlı sil etiketi eklesem sorun olur mu?--Rapsar (mesaj) 00:33, 22 Temmuz 2012 (UTC)
  • Sinem Güven için gaflar renktir diyeyim. :) Sadece aforizmalarla kısıtlı kalacağız diye bir kural yok bildiğim kadarıyla. Ancak Kaan Tangöze'nin sözlerini hiçbir kalıba koyamadım. En azından maddeyi kurtarmaya çalışalım. Zamanım var biraz daha ilgilenmek gerekir, hallederim. --Vitruvian (mesaj) 00:50, 22 Temmuz 2012 (UTC)

  Mediawiki

  [değiştir]

  Buradakileri aynen buraya kopyalaman da mümkün müdür?--Rapsar (mesaj) 00:37, 23 Temmuz 2012 (UTC)

  Elbette. Güzel başlangıç. Renk uyumlarının sağlanması, en üst kısımdaki logonun değişikliği gibi küçük değişikliklerle devam edebilir. --Vitruvian (mesaj) 01:59, 23 Temmuz 2012 (UTC)

  Ana sayfa tasarımı

  [değiştir]

  Selamlar tekrardan. Kabaca bir ana sayfa tasarımı yaptım burada. Mevcut ana sayfamızda yer alan günün sözü halen var, ancak resimsiz olarak. Resimle sözün pek bir alakası yok neticede, her sözle ilgili resim de yok :) Ana kategoriler var mevcut sayfada, önemlilerini en üst kısma aldım -ki zaten sol taraftaki menüde var tamamına bağlantı. Toplulukla ilgili kısımları korudum ve geliştirdim. Ek olarak seçilen maddeler kısmı ekledim İngilizce Vikipedi'den. Bunları bize göre uyarlamak lazım tabi. Bu bölüm şu mantıkla da olabilir bence. Biz havuz oluşturur ve kategorilere göre seçilen maddelerimizi oraya ekleriz. Her sayfa yenilemesinde rastgele maddeler gelir oraya. Hem daha çok madde listeleriz hem de okuyucuya daha fazlasını ulaştırırız, bence. Ne düşünüyorsun? Önerilerin var mıdır?--Rapsar (mesaj) 20:00, 23 Temmuz 2012 (UTC)

  Eline sağlık. Şöyle bir diğer Vikisöz'leri dolaşıp, kendimce kıyaslamalar yaparak nelerin eklenebileceğine bakayım. O zaman detaylıca fikir belirtirim. --Vitruvian (mesaj) 21:07, 23 Temmuz 2012 (UTC)
  Rapsar, tasarım sanırım İngilizce Vikisöz'e göre uyarlanmış, günün sözü kısmını kalın yazı ile yazarız, resimsiz olacaksa en azından göze çarpması için o şekilde olsun. Bir de araya 'Topluluk' kısmının altında kalan küçük boşluğu ne koyabiliriz? Bir şeyler denedim, içime sinmedi. Onun haricinde renk uyarlamasını mavi ve tonlarında ayarlasak daha uygun sanki? --Vitruvian (mesaj) 13:53, 24 Temmuz 2012 (UTC)
  İngilizceye göre uyarlanmadı esasen, oradan biraz faydalandım diyeyim :) Vikipedi ana sayfası için yaptığım bir tasarım vardı, ona dayandırdım. Seçilen maddelerden biraz kısıp, topluluk kısmını uzatırsak konu hallolacaktır diye düşünüyorum. İstersen böyle de olur; ama bana çok boğucu geldi :) Renklerin ise hepsini farklı yapmaya çalıştım. Topluluk olarak konuşup ayarlarız bunu zaten. Bir tane daha yapıyorum, çok az daha farklı bir tasarım.--Rapsar (mesaj) 14:33, 24 Temmuz 2012 (UTC)
  Bu da ikincisi. Biraz daha ferah gözüktü bana. Çerçevelerde falan ufak değişiklikler var sadece.--Rapsar (mesaj) 14:54, 24 Temmuz 2012 (UTC)
  İlki de iyi aslında. Fakat ikincisi nispeten daha iyi olmuş. --Vitruvian (mesaj) 19:33, 24 Temmuz 2012 (UTC)

  Bir başka mesele

  [değiştir]

  Maddelerde günün sözü olarak seçilen sözlere ne zaman günün sözü seçildiğini belirtmek için sözün sonuna konulan tarih hakkındaki fikrin nedir? Maddeleri okuyan insanlar yazarın sözü belirtilen tarihte söylendiği türünde bir değerlendirme yapmaları olağan değil mi? Örneğin Renan tarafından millet olmakla ilgili söylenen sözün 07 Ekim 2011 tarihinde söylendiği gibi bir izlenim bırakmaz mı insanlarda? --Vitruvian (mesaj) 19:56, 24 Temmuz 2012 (UTC)

  Benim için öyle bir izlenim bırakıyor şahsen :)--Rapsar (mesaj) 00:28, 25 Temmuz 2012 (UTC)

  Bildiğim kadarıyla hiçbir projede böyle bir uygulama yok. Gördüğüm yerde tarihi kaldırma taraftarıyım. --Vitruvian (mesaj) 13:23, 25 Temmuz 2012 (UTC)

  Desteklerim kalkması fikrini. Belki de aynı sözün tekrar ana sayfaya çıkmasının önüne geçmek için uygulanıyordur? Bir de şey diyecektim. Burayla birlikte Türkçe Vikipedi'den çok Türkiye Vikipedisi oluyor proje :)Bu konuya dikkat çekebilirsin istersen.--Rapsar (mesaj) 15:06, 25 Temmuz 2012 (UTC)
  İyi olur aslında, burada da yüzlerce Türkiye'den kişi maddeleri varken bir elin parmağı kadar Japon var. --Vitruvian (mesaj) 12:28, 26 Temmuz 2012 (UTC)

  Silinecekler

  [değiştir]

  Selamlar. Şuraya bir bakabilir misin? Bir de ana sayfa tasarımını artık topluluğa (!) sunsak mı? Vikipedi'den daha fazla kişinin fikir belirtmesi için de çağrı yapılabilir.--Rapsar (mesaj) 21:00, 10 Ağustos 2012 (UTC)

  Ne ara biriktiler böyle, şaşırdım doğrusu. Hatırlatma için teşekkürler. Bizim köyün çeşmesi vahim durumda, pek bi susuz. Vikipedi'ninki ideal. --Vitruvian (mesaj) 23:51, 10 Ağustos 2012 (UTC)

  Bazı listeler

  [değiştir]

  Selamlar tekrardan. Vikisöz:Kişiler-Y gibi listeleri silsek daha iyi olmaz mı? Başta burası olmak üzere birçok yer kategorilere bağlantı veriyor ve kategoriler daha güncel/onları güncel tutmak daha kolay. Şu anda bir işlevi yok bu listelerin.--Rapsar (mesaj) 21:11, 11 Ağustos 2012 (UTC)

  Kategoriler varken bu tip sayfaların hangi işlevi gördüğünü ben de anlamıyordum. Güncellik konusu da önemli. Daha öncesinde silecektim, fakat tek başıma hareket etmem doğru olmayabilirdi. Bir iki görüş daha alayım, benim fikrim silinmeleri yönünde. --Vitruvian (mesaj) 02:43, 12 Ağustos 2012 (UTC)
  Başka var mıdır görüş belirtme potansiyeli olan? :) Bu kategori ve içerisindeki şablonları da silebilir misin? Kullanılmıyorlar ve kullanılma potansiyelleri yok. Pedi olsaydı kullanılırdı ama :) İngilizce sürümde de yok bu dil şablonları.--Rapsar (mesaj) 10:13, 12 Ağustos 2012 (UTC)
  İkimizin haricinde Cekli ile Vito zaman zaman buralardalar başka da şu an için yok gibi :) Vito'nun gösterdiği şu sayfa ile konunun daha detaylı tartışılması gerektiğine inanmaya başladım. Dil kodları konusundaysa haklısın silinmeleri uygun olandır. Başlıyorum silmelere.--Vitruvian (mesaj) 18:41, 12 Ağustos 2012 (UTC)
  Şu şablonumuz aslında kullanılıyor. Konulu maddelerin çoğunun altında görebilirsin. --Vitruvian (mesaj) 00:46, 13 Ağustos 2012 (UTC)
  Kullanılan şu şablon, bu ise ikisinin paket halinde olanı ve kullanılmıyor :) Hem Vikiler hem de bu konular bağlantısını paket haline getirmek gereksiz gibi.--Rapsar (mesaj) 10:53, 13 Ağustos 2012 (UTC)
  Detaylı bakmamışım, o vakit silinebilir :) --Vitruvian (mesaj) 15:24, 13 Ağustos 2012 (UTC)
  Teşekkürler. Sol tarafta ana bir menümüz var ya. Oradaki köy çeşmesi bağlantısı yönlendirme olarak kalmış, düzeltebilir misin? Bir de "hayali karakterler" kategorisini "kurgusal karakterler" olarak değiştirmek lazım.--Rapsar (mesaj) 19:35, 13 Ağustos 2012 (UTC)
  Bu mesajı görmedin sanırım :)--Rapsar (mesaj) 15:19, 15 Ağustos 2012 (UTC)
  Görmez olur muyum, pek çok gereksiz sayfa ortaya çıkarıldı son zamanlarda ve sırayla gidiyorum. Henüz önceden gösterdiğin sayfaları da tümüyle silebilmiş değilim. Ama yola devam tabi, yavaş da olsa :) --Vitruvian (mesaj) 21:26, 15 Ağustos 2012 (UTC)
  Rapsar, az önce gördüğüm oylamayı Vikipedi'nin köy çeşmesinde de duyurmalı. Orada bildireceğim, kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 20:26, 17 Ağustos 2012 (UTC)
  Tamamdır, ilgin için teşekkürler. Ben de biraz buralara ait olmayan sayfaları temizlemeye, kategorisiz sayfalar gibi bazı temel eksiklikleri gidermeye çalışıyordum :)--Rapsar (mesaj) 20:28, 17 Ağustos 2012 (UTC)
  Selam Rapsar, bir de ben senden bir şey isteyeceğim. Değişiklik yaptığın sayfaları aynı zamanda kontrol de edebilirsen daha iyi olur :) --Vitruvian (mesaj) 18:24, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  "Tamamen kişisel tercih" gereğince eksiksiz olan maddeleri (düzenli, kategorili, tanımlı vs) maddeleri onaylıyorum, diğer türlüleri içime sinmiyor :) Mesela bunu yapmaya üşendiğimden ve maddenin mevcut hali düzensiz olduğundan onaylamamıştım :)--Rapsar (mesaj) 21:04, 18 Ağustos 2012 (UTC)

  laflar söyleyen kişiyi olduğu gibi, geri getireni de bağlar. olumlu bir davranış olarak kaldırmayı değil, onu geri getirmeyi seçiyorsan, seçiminde kolaylıklar. --kibele 22:59, 18 Ağustos 2012 (UTC)

  Süvari

  [değiştir]

  Halbuki kullanıcı yeterli tecrübeye de sahip, neden inatla bu tarz değişiklikler yapıyor ben de anlamış değilim. Zaman bulduğumda ilgilenmeye çalışırım. --Vitruvian (mesaj) 23:10, 18 Ağustos 2012 (UTC)

  Bir de Rapsar senden ricam İncelemeelamanı'nın giriş kısmında yazdığı cümle konusunda bir uzlaşı, olumlu oy verirken böyle bir girişe hakikaten gerek yok diye düşünoyurum. Devamında ne güzel gerekçesiyle birlikte neden olumlu oy verdiğini izah etmiş, diğer baştaki kısım konuyla pek alakalı değil. Ve bir ekleme, farkettiysen son bir haftadır yoğunum eğer herhangi bir durumda uzlaşı konusunda bir sıkıntı yaşanıyorsa bana da haber verirsen sevinirim, dahil olmuş olurum böylelikle. Çoğu kez zamansızlıktan ötürü gözden kaçırıyorum. Aslında tüm konular için geçerli bu durum, en fazla bir hafta daha böyleyim. --Vitruvian (mesaj) 23:25, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Dosyayı sildiğimde kaybolma durumu olmadı, daha sonra, hatta öyle zannediyorum ki çok sonradan kaybolmuştu solda. Fakat geri getirir getirmez düzeldi, önemli değil. İyi geceler. --Vitruvian (mesaj) 23:35, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  • Her daim öyleydi kendisi. Zamanında çok uyarı almış -Takabeg'den özellikle- hatta engeller yemişti bu yüzden. Bir hizmetliye söyleyebilirsen uygun olacaktır, hem onun hem de geri alanların vaktine yazık. Diğer konuya gelirsek, kural olmayan bir şeyi kural olarak uygulama var orada. Şimdiye kadar da hep öyleydi, biri de çıkıp demedi ki böyle bir kuralımız yok diye. Bak Vito ne demiş; "Yolunu sen çizeceksin, Rapsar. Gideceğin yolun hangi yol olacağını sen belirleyeceksin. Umarım doğru olanı seçersin gelecekte. Onun dışında gereken her şey söylendi sanırım." Bu kişi üzerine yorum değil midir? Öyledir. Ben bunu çıkarsam, Vito'nun düşüncelerini, onun aklındakileri başkalarından gizlemiş olmaz mıyım? O öyle düşünüyor ve bunu dile getiriyor. Aynı şekilde İE de Vito hakkındaki görüşlerini bu şekilde dile getiriyor (yazdığı ortam, sayfa her ne kadar biraz alakasız olsa da). Kullanıcıya bir mesaj atılsa, dense ki böyle bir ihlal yaptığını düşünüyorum, zaten tecrübeli biri, kaldıracaktır arzu ederse yahut ihlal yapmadım diyecektir vs. Burada olay bir kişinin dediklerine müdahale etmemek, bırakın istediği gibi yazsın. Çok da mühim değil şu kaldırılan kısım benim açımdan, gereksiz yere konuyu uzatmak da istemiyorum ama bu anlayışla devam etmek de beni rahatsız ediyor açıkçası. Sana ve sevdiklerine iyi bayramlar dilerim bu arada.--Rapsar (mesaj) 09:15, 19 Ağustos 2012 (UTC)
  Peki Rapsar, teşekkürler anlayışın için. Sana da iyi bayramlar dilerim. Takabeg demişken neredeyse 10 gündür cevap vermemişim kendisine, belki de daha fazla, şimdi laf arasında geçince aklıma geldi. :) --Vitruvian (mesaj) 18:16, 19 Ağustos 2012 (UTC)

  Recentchangestext

  [değiştir]

  Rapsar merhaba,

  Çok fena daldım Recentchangestext'e ama; sen ne dersin? Var mı gözüne batan bir yer?

  Vito Genovese 21:00, 24 Ağustos 2012 (UTC)

  Farketmez benim için. Önemli olan SK'nin oraya eklenmesiydi.--Rapsar (mesaj) 21:05, 24 Ağustos 2012 (UTC)
  Ok, ben biraz daha çeşitlemeye çalışayım.
  Vito Genovese 21:06, 24 Ağustos 2012 (UTC)
  Bura güncel değilmiş, olmasa da olur gibi.--Rapsar (mesaj) 21:07, 24 Ağustos 2012 (UTC)
  Uçurdum.
  Vito Genovese 21:11, 24 Ağustos 2012 (UTC)
  • Bi ara bunu Köy Çeşmesi'nde konuşup prosedür haline getirsek faydalı olur. Yanıt için teşekkürler.. --Berm..İleti 14:33, 25 Ağustos 2012 (UTC)

  Kullanılmayan şablonlar

  [değiştir]

  Selamlar. Bu şablon buradan görebileceğin üzere kullanılmıyor; ancak kullanılan şablon diye silmemişsin. Halihazırda kullanılan şablonumuz bu, bununla karıştırdın sanırım? Aynı durum bunun için de geçerli, onun yerine kullanılan bu olması lazım. Öte yandan bu ve bu da hiç kullanılmıyor. Kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 08:00, 25 Ağustos 2012 (UTC)

  Merhaba Rapsar. Şurada bir sayfa açmak istediğimde, ki son derece pratik bir yöntem olarak bana kolaylık sağlıyordu. İlk gösterdiğin iki şablonu silersem doğal olarak artık orayı kullanamam. Bu nedenle ilk iki gösterdiğin şablonun kalmasında bence bir sakınca yok. Yani yeni madde açarken özellikle kullanıyorum. Onun için silmedim. Son gösterdiğin ikisini silecektim, hala aklımdalardı; bir şeyi anlamak için deneme yapıyordum o sıra ve sil şablonunu kaldırdım. Gece geç saat olduğu için birkaç işi ve onları silmeyi sonraya bırakmıştım. Az önce halloldu. Teşekkürler. --Vitruvian (mesaj) 14:19, 25 Ağustos 2012 (UTC)
  Ben onları direk bilgi kutusu sanmıştım da değilmiş, tamamdır. Teşekkürler açıklama için, kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 14:57, 25 Ağustos 2012 (UTC)

  Konuyu köy çeşmesine taşıdım. --Berm..İleti 14:43, 25 Ağustos 2012 (UTC)

  Sınava hazırlanan birisi için manidar bir yazım hatası olmuş, düzelttiğin için teşekkürler :) --Berm..İleti 22:45, 28 Ağustos 2012 (UTC)

  Önemli değil :) Sınavda başarılar dilerim şimdiden.--Rapsar (mesaj) 19:32, 29 Ağustos 2012 (UTC)

  Kaynak

  [değiştir]

  Selamlar. Eklediğiniz sözlere kaynak eklemeniz, sitedeki verilerin güvenilirliği açısından çok önemlidir. Mümkün mertebe kaynakla birlikte ekleme yapmanızı, hatta mümkünse var olan cümlelere de kaynak eklemenizi rica edecektim. Kaynaksız da eklemeler yapabilirsiniz elbet; ancak -belirttiğim gibi- sayfaları okuyan kullanıcılar "acaba doğru mu yazanlar" gibi sorular sormasın diye kaynaklı sözlerin olması daha iyidir. Kaynak nasıl eklenir diye buraya bakabilir, yahut direk bana mesaj atabilirsiniz. İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 19:06, 3 Eylül 2012 (UTC)

  Selamlar. Elimden geldiği kadar özellikle eklemeye çalışacağım. Kaynağın stabil ve dokümente edilebilir kalması tabii ki önemli.Bu imzasız yorum Oceylantr (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Merhaba tekrardan. Mesajınızın bir kopyasını (yahut direk kendisini) benim mesaj sayfama atabilirseniz ve sonuna imzanızı da atarsanız (burada anlatılıyor nasıl atılacağı) hem mesajı daha rahat görürüm hem de kimin, ne zaman attığını anlarım :) Konuya dönersek, kitap ve dergi gibi basılı kaynakların yanında web sitelerini de kaynak olarak gösterebiliyoruz. Burada, kaynağın güvenilir ve tarafsız olması gibi iki temel şart var. Facebook gibi, forumlar gibi, bloglar gibi, hatta burası gibi herkesin değiştirmelerine açık olan siteler mesela güvenilir kaynak olarak kabul edilmiyor. Nasıl kaynak gösterilmesi gerektiğine buradan bakabilir, yahut zaman içinde öğrenebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz olursa mesaj atmanız yeterli. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 07:17, 10 Eylül 2012 (UTC)

  Yabancı sitelerden yaptığım çeviriler için yabancı siteleri mi kaynak göstermem gerekir? Oceylantr (mesaj) 08:06, 10 Eylül 2012 (UTC)

  Yabancı siteden kastınız Vikisöz'ün İngilizce sürümü mü? Orayı direk olarak kaynak gösteremeyiz (güvenilir değil, üstte açıkladığım sebepten ötürü) ancak orada bir söz için kaynak kullanılmışsa onu burada da kullanabiliriz. İngilizce Vikisöz'ü değil de başka bir şeyi kastediyorsanız yabancı site derken, önceki mesajımdaki iki kriteri sağladığı müddetçe hiçbir sorun olmaz.--Rapsar (mesaj) 12:10, 10 Eylül 2012 (UTC)

  Eminem

  [değiştir]

  eminem sayfasında paylaştıklarım sürekli reddediliyor bunun için kaynak gerektiğine inanmıyorum herşey ortada.Bu imzasız yorum Alaattin savas (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Selamlar. "Büyük bir üçgene karşı büyük bir savaş içerisindeyim ." gibi kişiyi zan altında bırakabilecek, okuyucuyu yanlış fikirlere sürükleyebilecek bir söz için mutlaka ama mutlaka kaynak gerekmektedir. İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 10:24, 16 Eylül 2012 (UTC)

  Ufak tefek şeyler

  [değiştir]

  Selamlar. Son değişiklikler sayfasında intervikiler yok. Ekranın sol kısmında bulunan "vikisöz bağlantılar" kutucuğundaki "mesajlar" kategorisi boş olduğundan ve silineceğinden oradan kaldırılması yerinde olacaktır. Değişikliği reddettiğimizde değişiklik özeti İngilizce yazıyor, onu da Türkçeye çevirmek gerek. Ekranın solundaki menüde "Sayfa Oluşturun!" yazısında imlâ kuralları gereğince o harfi küçük yazılmalı, "İçeriğe Gözatın" yazısında da aynı kural uygulanmalı. Aynı menüdeki "hayali karakterler" bağlantısı "kurgusal karakterler" olarak düzeltilirse de güzel olacaktır :) İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 10:37, 16 Eylül 2012 (UTC)

  Teşekkürler Rapsar, az önce halloldu. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 15:52, 16 Eylül 2012 (UTC)
  Bu arada HotCat gitmiş benden ve tercihlerim sayfasında küçük araçlar sekmesini göremiyorum. Sende de var mı aynı sorun?--Rapsar (mesaj) 21:04, 16 Eylül 2012 (UTC)

  HotCat

  [değiştir]
  Bu arada HotCat gitmiş benden ve tercihlerim sayfasında küçük araçlar sekmesini göremiyorum. Sende de var mı aynı sorun?--Rapsar (mesaj) 21:04, 16 Eylül 2012 (UTC)
  Daha önce bir kez daha yaşanmıştı bu durum, sonra düzeldi. Problem tam olarak nedir ben de bilemiyorum. Onu da bir danışmalı. --Vitruvian (mesaj) 10:07, 17 Eylül 2012 (UTC)
  Vitruvian'a bir mesaj atayım konuyla ilgili. Yapılması gereken bazı hizmetli işlemleri var.--Vito Genovese 11:19, 18 Eylül 2012 (UTC)

  Konuşmaya dahil olman yararlı olabilir, fikrini alabilir miyiz? --Vitruvian (mesaj) 16:30, 17 Eylül 2012 (UTC)

  Selamlar

  [değiştir]

  Selamlar Hedda. Eser maddelerinin başlıklarını nasıl italik yazabiliriz? Daha doğrusu otomatik olarak italik yazmamız mümkün müdür? Bilgi kutusu kullanmıyoruz ya bir de, zor olacak sanırım :) Öte yandan senin ana sayfa tasarımı en iyisi oldu bence, yazdığım şeyler arasında seçilen maddelerin rastgele olması ve fontlar konusu vardı, fikirlerin nelerdir onlar hakkında? İyi günler.--Rapsar (mesaj) 07:34, 10 Eylül 2012 (UTC)

  Selam Rapsar, italik başlık fikri benim de aklımdan geçti hatta bunu açmaya çalıştım ama vikisöz'de çalışmıyor, ayarlarından olsa gerek. eğer çalışsaydı maddelere ekleyebilirdik ama bir başka yöntem de var, o da şurdaki gibi displaytitle ile olabilir.
  Tasarım için seçkilen maddelerin rastgele olması bence hoş olmaz çünkü yeterli içeriğe sahip maddeler yok vikisöz'de ve seçilen kısımlar örnek teşkil etmelidir. Bu yüzden ben, örnek olabilecek maddeler açıp ekliyorum ki sen de dün eklemişsin :) fontlara gelirsek o kısmı açabilir misin? --Hedda Gabler (mesaj) 13:16, 10 Eylül 2012 (UTC)
  Rastgeleden kastım belli bir havuz yaratılması ve ana sayfada yer almayı hak eden maddelerin rastgele gösterilmesiydi. Hem elle güncelleme yapmaya gerek kalmaz hem de okuyucular için daha farklı maddeler listelenir, bence. Vikipedi'nin son değişiklikler ekranındaki madde istekleri kısmı gibi. Font konusu için ise benim iki tasarıma bakabilirsin. Tekinin fontu daha ufaktı, o kullanılsa nasıl olur? Çok da mühim bir şey değil aslında.--Rapsar (mesaj) 07:55, 11 Eylül 2012 (UTC)
  Maddeleri rastgele yapmak zor olmaz mı? Bilemedim şimdi. Font içinse evet senin fontları kullanabiliriz, gayet hoş. Düzenlemeyi yapmak istersen yapabilirsiniz ^_^ --Hedda Gabler (mesaj) 17:05, 11 Eylül 2012 (UTC)
  Sistem olarak zor olmuyor bildiğim kadarıyla. Vikipedi'deki spor portalinde yapmıştım zamanında ama o biraz zahmetliydi. Daha basit bir yolu olması lazım. Fontları deneme amaçlı değiştirdim, bir bakıp fikir belirtirsin.--Rapsar (mesaj) 14:42, 12 Eylül 2012 (UTC)
  Şu şekilde seçilen maddeler kısmının fontunu küçülttüm -97 olarak. Çok da fark etmiyor aslında, belki de kırmızı bağlantıların çokluğundan dolayı bana biraz karışık gelmişti :) Beğenirsen o boyutu da kullanabilirsin.--Rapsar (mesaj) 14:52, 12 Eylül 2012 (UTC)
  Düzenlemeler için tşkler Rapsar. İstediğin değişikliği yapabilirsin. Seçilen maddeler için yeterli maddeler oluşturduktan sonra tekrar insanları oylama için çağıralım. --Hedda Gabler (mesaj) 16:09, 15 Eylül 2012 (UTC)
  • Bu arada onlar madde, şu ve şu maddelere bakabilirsin :) Tibet'te Yedi Yıl'ı da izlemediysen eğer tavsiye ederim, iyi filmdi.--Rapsar (mesaj) 19:46, 16 Eylül 2012 (UTC)
  izlemedim, bi de rapsar sen şunu izlesene ben beğendim farklı bi şey. dizimag kısmını tıkla ^_^ --Hedda Gabler (mesaj) 19:56, 16 Eylül 2012 (UTC)
  Ekledim sık kullanılanlara, bakarım yarın-öbür gün :) Teşekkürler, iyi akşamlar.--Rapsar (mesaj) 19:58, 16 Eylül 2012 (UTC)
  3 bölüm bu sanırım? İndiriyorum şu an.--Rapsar (mesaj) 15:59, 17 Eylül 2012 (UTC)
  Bir de şöyle karanlık, yağmurlu, kasvetli bir atmosferde geçen film önerin var mıdır?--Rapsar (mesaj) 16:10, 17 Eylül 2012 (UTC)
  İlk bölümü izledim. Dizi bekliyordum ben, ikincisine başlayayım dedim bir hevesle, bambaşka bir şey anlatıyormuş :) En başta yüzeysel bir "film" gibi gözükse de sonlara doğru anlatmak istediği şey güzeldi. Değişik bir şey olmuş, beğendim.--Rapsar (mesaj) 17:16, 17 Eylül 2012 (UTC)
  İkincisi hayatımda izlediğim en etkileyici yapımlardan biriydi, mükemmel gerçekten, dizinin adını tam anlamıyla yansıtmış. Teşekkürler böyle bir yapımdan beni haberdar ettiğin için.--Rapsar (mesaj) 08:02, 18 Eylül 2012 (UTC)
  Evet 3 bölümlük şimdilik. 2013'te yeni bölümleri çekilecekmiş. 3. bölüm de hoş. Ben ilk bölümü çok beğenmiştim, 3. bölüm de bazen sıkıcı gibi gelse de fikir açısından çok güzel bir bölüm. kısa film gibi bir şey aslında ^_^--Hedda Gabler (mesaj) 15:27, 18 Eylül 2012 (UTC)

  Aslında bilerek biraz beklettim, silinmeli mi silinmemeli bir git-gel oldu; ilgilenirim onlarla. Oceylan'a editörlük verildi. Bu arada artık tercihler bölümünün küçük araçlar sekmesinde HotCat'i bulabilirsin. Sevgiler, iyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 16:16, 18 Eylül 2012 (UTC)

  • Şurayı da silebilir misin? Sil şablonu ekleyemiyorum da :)--Rapsar (mesaj) 16:12, 21 Eylül 2012 (UTC)
  Sildim gitti :) --Vitruvian (mesaj) 17:05, 21 Eylül 2012 (UTC)

  insanları uyandırmamı engelliyosunuz sebebi ne amy winehouse sayfası için kaynakta gösteririm http://www.youtube.com/watch?v=iZsaFbVRG2YBu imzasız yorum Alaattin savas (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Selamlar. Şahısların her sözlerini değil, burada yer almaya değer sözlerini ekliyoruz mümkün mertebe. Sırf Amy Winehouse dedi diye sıradan bir sözü, farklı anlamlar katarak ve okuyucuları yönlendirici biçimde eklemeyi doğru bulmuyorum. Bu sözün ve ilgili videonun yeri bloglardır, burası gibi "bilgi" vermeye çalışan bir ortam değil. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 14:44, 24 Eylül 2012 (UTC)
  Benzer bir örneğini ise Cristiano Ronaldo sayfasında görebilirsiniz mesela. Sırf Ronaldo söyledi diye "Ben Cristiano Ronaldo, clear for men kullanıyorum." gibi reklam niteliği taşıyan ve ansiklopedik bir değeri olmayan sözün burada işi yoktur :) Demek istediğimi anlatabildim sanırım? Herhangi bir sorunuz olursa mesaj atmanız yeterli olacaktır.--Rapsar (mesaj) 14:46, 24 Eylül 2012 (UTC)

  Kaynaksız sözler

  [değiştir]

  Selamlar. Buradaki politikaya göre İngilizce Vikisöz'de kaynaksız sözler kaldırılıyor(muş), kaynak olmayan maddeler de silinmeye aday gösteriliyor(muş). Az önce John Adams maddesini oluşturup, bir söz ekleyecektim mesela, kısa bir arama sonucunda o sözün aslında o kişiye ait olmadığını anladım. Şahsen ben katılıyorum bu sisteme. Sen ne dersin? Bir de silinecek sayfalar tekrar birikti, bilgine :)--Rapsar (mesaj) 11:12, 27 Eylül 2012 (UTC)

  • Bir de demeyi unutmuşum, günün sözlerini değiştirmeyi herkese açık yapsak nasıl olur? Sen aktif olmadığında, öneriler sayfasından eklerim belki :) Bir de 21 Şubat gibi maddelerin içeriğini de şimdiki gibi taşımak lazım. İngilizce Viki'de şöyle güzel bir arşiv sistemi var mesela.--Rapsar (mesaj) 11:25, 27 Eylül 2012 (UTC)
  Kaynaksız sözler kaldırılmadan önce sözün o şahısa ait olup olmadığına dair bazı taramalar yapılsın derim. Bir de buranın ilk kullanıcıları tarafından oluşturulmuş kaynaksız yüzlerce madde var, doğrudan silimleri de olmaz. Bu kullanıcılar aynı zamanda güvenilir kullanıcılardı. Bunları göz önünde bulundarılım isterim. Silineceklerin çoğu söz çevirileri ve diyaloglar, silinip silinmemesi tartışılabilir diye düşünüyorum bazen, onun için hızlı davranmak istemiyorum, daha çok diğerlerinden gidiyorum. Zaman buldukça halletmeye çalışırım. Bu aralar istediğim rahatlığa bir türlü erişemedim. :) --Vitruvian (mesaj) 11:29, 27 Eylül 2012 (UTC)
  Peki öyle yapalım. Şimdi biraz (hatta bayağı) acelem var, döndüğümde bunu da halledeceğimi umuyorum. Görüşmek üzere. --Vitruvian (mesaj) 11:31, 27 Eylül 2012 (UTC)
  Elbet ufak bir arama yapmak lazım silmeden önce, mümkünse İngilizce olarak da yapmak lazım hatta. Ama blog gibi, forum gibi kaynaklar çıkarsa silelim :) Dediğim gibi ben de güvenilir (?) kullanıcıyım; ama hatalı bir söz eklemek üzereydim biraz önce :)--Rapsar (mesaj) 11:32, 27 Eylül 2012 (UTC)
  Ama kuşkulandın, emin olmak için daha detaylı bir arama sürecine girdin ve neticesinde yanlış olduğunu gördün. Benim zaten güvenilir, deneyimli kullanıcıdan kastım bu. Her gördüğü bilgiye hemen inanmayan, kuşkuyla hareket eden ve teyit etme çabasında olan insan. Farkında olalım ya da olmayalım Viki'den edindiğimiz veya daha sağlamlaştırdığımız alışkanlığımız olarak kalacak. :) --Vitruvian (mesaj) 17:51, 27 Eylül 2012 (UTC)
  Koruma düzeyini değiştirdim, dilersen bir deneme yap. :) -Vitruvian (mesaj) 18:20, 27 Eylül 2012 (UTC)
  Günün sözüyle ilgili bir sayfa oluşturdum hemen :) Teşekkürler kolaylık için. Yarın dersim yok, şu arşiv işleriyle bir uğraşmayı düşünüyorum. Derli toplu olsun, hangi söz ana sayfaya çıkmış görelim kolayca. İyi geceler.--Rapsar (mesaj) 19:01, 27 Eylül 2012 (UTC)
  Rapsar, anlaşılan sorun kendiliğinden düzelmiş. --Vitruvian (mesaj) 12:54, 30 Eylül 2012 (UTC)
  Değişikliği "reddedince" hala İngilizce çıkıyor özet :)--Rapsar (mesaj) 12:56, 30 Eylül 2012 (UTC)

  Rapsar sorunu anlamis degilim mediavikiye baktim ve orasi da turkce arada turkcelesiyor ozet. Benlik bir durum mu degil mi bilmiyorum, gene vitonun kulagini cinlatacagiz gibi gozukuyor. Sevgiler vitruvian....

  http://tr.wikiquote.org/wiki/Lady_Gaga sayfasındaki resmi değiştirmek istiyorum nasıl yapıcam yardımcı olabilirmisiniz ?Bu imzasız yorum Alaattin savas (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Sadece burası ve alt kategorilerindeki resimleri kullanabiliriz. Oradan istediğiniz resmi (en güncel ve net olanı almak uygun gibi) alıp; dosya adını, buradaki dosya adıyla değiştirmek yeterli olacaktır. Örnek olarak bunu koydum.--Rapsar (mesaj) 15:17, 4 Ekim 2012 (UTC)

  Tartışma

  [değiştir]
  • Benim için farkeden bir şey yok, her iki yol da uygundur. --Vitruvian (mesaj) 12:50, 7 Ekim 2012 (UTC)
  • Olur başlayalım. Dün pek giremedim dolayısıyla bu gibi durumlarda günün sözü kısmı belli saatler boş kalabiliyor. Eğer böyle bir durum gözüne çarparsa sözü seçebilirsen iyi olur. O da olmasa (ana sayfa bakımından) cılız bir ana sayfadan başka bir şey sunmamış gibi oluyoruz. --Vitruvian (mesaj) 09:31, 12 Ekim 2012 (UTC)
  Tamamdır. Ben rastgele açıyorum bulduklarımı (bu fotmatta) ve sil şablonu ekliyorum işi biten gün maddelerine. Yardıma hayır demem :) Ekim 2012 arşivimiz burada. Birkaç günlük stok yaparız, sorun olmaz :)--Rapsar (mesaj) 09:34, 12 Ekim 2012 (UTC)
  Bu ne hız böyle :) Peki dediğin format ile ilerleyelim... --Vitruvian (mesaj) 09:49, 12 Ekim 2012 (UTC)

  Die Welle

  [değiştir]

  Selamlar. Die Welle filmini izledin mi? Nedense senin beğeneceğini düşünüyorum :)--Rapsar (mesaj) 08:08, 19 Ekim 2012 (UTC)

  Selam Rapsar. İzlememiştim bu filmi. Film hakkında neler denmiş iyice bir göz gezdirdim ve anlaşılan o ki iyi bir mesajı var filmin. En yakın zamanda izleyelim bakalım :) Ek olarak, Die Welle olarak değil de Tehlikeli Oyun'u mu kullanalım madde adlandırması için? --Vitruvian (mesaj) 22:16, 19 Ekim 2012 (UTC)
  Festivallerde bu isimle oynamış, o yüzden öyle adlandırdım. Ha oyun nerede filmde, onu da anlamış değilim :)--Rapsar (mesaj) 08:39, 20 Ekim 2012 (UTC)
  Halen film adlandırmalarında hangi mantıkla ilerlediklerini anlamış değilim. :) Ama öyle zannediyorum ki bu duruma artık alıştık. :) Tehlikeli Oyun adı, filmin konusu itibarıyla bakıldığında basite indirgenmiş gibi gözüküyor. Fakat fazla indirgenmiş. :) --Vitruvian (mesaj) 12:40, 20 Ekim 2012 (UTC)
  Türkçe adla vizyona girmişse, o adı kullanıyoruz. Aksi durumda orijinal adıyla bırakıyoruz :)--Rapsar (mesaj) 09:45, 21 Ekim 2012 (UTC)

  Kaynak

  [değiştir]
  • kaynak için video koymam gerekiyorsa nasıl yapıcam yardımcı olursanız sevinirim Bu imzasız yazı ‎Alaattin savas (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
  Şurada basit bir deneme yaptım. Bunu örnek alarak bir deneme yapabilirsin. Alttaki kaynak ve kaynakça yazan kısmı da birebir yazarsan, kaynaklar da gözükmüş olur. Deneme tahtasında dilediğin kadar deneme yapabilirsin. Bu arada benim oraya söz yazdığıma bakma, ağızdan çıkabilmeyi başarmış bir söz yok ortada. :) --Vitruvian (mesaj) 18:57, 20 Ekim 2012 (UTC)

  Selamlar. Wieslaw Brudzinski diye bir madde açıldı bugün. Lehçe Vikisöz'de ve intervikilere bakılınca birçok dilde maddesi var. Ancak işin ilginç yanı bu şahsın ne Lehçe Vikipedi'de ne de İngilizce Vikipedi'de maddesi olması. Google araması da yaklaşık 38 bin sonuç veriyor ve çıkan sonuçların hemen hepsi bu şairin sözleri hakkında, hayatını anlatan sağlam bir sayfaya rastlayamadım. Gerçekte böyle bir şahsın olmadığını düşünüyorum, kanıt yok çünkü.--Rapsar (mesaj) 09:57, 4 Kasım 2012 (UTC)

  Tamamdır Rapsar, haklısın. Şu kayda değer de olabilir. Bence tartışmaya açık. Vikipedi'dekileri bu gibi durumlarda haberdar edip görüşlerini almak gerekir. Silinmeye aday olabilecek maddeler için bir sayfa açsak mı? --Vitruvian (mesaj) 13:33, 4 Kasım 2012 (UTC)
  SAS sayfası burası için olabilir bence de. Pedi'den aktaralım istersen?--Rapsar (mesaj) 13:37, 4 Kasım 2012 (UTC)
  Peki o zaman aktaralım. İlgileniyorum şimdi. --Vitruvian (mesaj) 13:41, 4 Kasım 2012 (UTC)
  Buraya bakabilir misin bir? Bir de son değişiklikler ekranına bu SAS bağlantısını da eklesek fena olmayacak. Ulaşımı kolay olsun biraz :)--Rapsar (mesaj) 08:38, 8 Kasım 2012 (UTC)
  Sence nereye koymalı. Ben karar veremedim açıkcası. Sayfa oluşturun! kısmının bir altı ya da üstü uygun mudur? --Vitruvian (mesaj) 19:57, 8 Kasım 2012 (UTC)
  Buradaki bakım ya da takip başlıklarından birini kastetmiştim aslında :)--Rapsar (mesaj) 21:07, 8 Kasım 2012 (UTC)
  Peki :))) --Vitruvian (mesaj) 09:13, 9 Kasım 2012 (UTC)

  Silinmeyi bekleyenler

  [değiştir]

  Selamlar. Bunların çoğu bayağıdır bekliyor. İlgilenebilir misin vakit bulunca?--Rapsar (mesaj) 14:48, 12 Kasım 2012 (UTC)

  Bu şablonu da kullanıcı sayfana falan eklersin istersen.--Rapsar (mesaj) 14:56, 12 Kasım 2012 (UTC)

  Bu arada ana sayfa için tam olarak neyi bekliyoruz? :) Yeni tasarımı kullanalım mı artık? --Vitruvian (mesaj) 19:07, 12 Kasım 2012 (UTC)

  Hedda Gabbler'in tasarımında karar kıldık sanırım? Şimdi baktım da, karar kılmamışız aslında :) Ben en çok bunu sevdim. Son bir yazı hazırlayayım istersen? Özelliklerini sıralayayım, net olarak ortada olsun her şey.--Rapsar (mesaj) 21:10, 12 Kasım 2012 (UTC)
  Hatta buraya yazdım köy çeşmesi ve mesajlaşmalarda konuşulan sistemi.--Rapsar (mesaj) 21:14, 12 Kasım 2012 (UTC)
  Kırmızılarımızı da mavileştirmek şart. Bu gece onlarla uğraşayım, uyumak yok bana. Hazır hiçbir işim de yokken. :) --Vitruvian (mesaj) 21:51, 12 Kasım 2012 (UTC)
  Hakikaten nedir doğrusu :). İlk olarak Esed/Esad sorunsalı geliyor akla. Bilgisayar maddesini kaynaklı biçimde açayım da en azından biraz maddeler çoğalsın. :) --Vitruvian (mesaj) 22:12, 12 Kasım 2012 (UTC)
  Ben aslında maddesine bakmadan yazmıştım :) Vikipedi'de ü ile yazılı, oraya uyum sağlasak iyi olur bence, en azından şu an için.--Rapsar (mesaj) 22:17, 12 Kasım 2012 (UTC)
  Onun haricinde Niccolò Machiavelli yerine Makyavel kullanılmasının uygun olup olmayacağı da Vikipedi'de tartışılabilir. Bilmiyorum, belki de tartışılmıştır. Bir de küçük harfle başlama meselesi var. E. E. Cummings gibi bir örneği vereyim. e. e. Cummings olarak geçiyor Vikipedi'de ve ben de bir kitapta adının küçük harflerle geçtiğini hatırlıyorum. Bir başka örnek ise, isminin büyük harflerle yazılmasını istemeyen Eden Ahbez. İngilizce Vikipedi'ye bir bakalım. :) --Vitruvian (mesaj) 22:39, 12 Kasım 2012 (UTC)
  İngilizce Vikipedi'deki bazı kral ve soylu maddelerine göz gezdirirken bir şey dikkatimi çekmişti. Karl diye Alman bir soylu var mesela, bu İngilizcede Charles, Fransızcada başka bir şey, İsveççede başka birşey oluyor. Bu diller birbirleriyle bağlantılı olduğundan bu tür yerelleştirmeleri yapıyorlar sanırım. Ancak Türkçe, bunlarla akraba olmadığından Makyavel gibi, Napolyon gibi kullanımlar "bariz" yanlıştır, sadece kolaylık olsun diye önceden kalma bir alışkanlık bunlar. NTV Tarih misal, özellikle Napoléon şeklinde kullanır. E. E. Cummings ve özellikle Eden Ahbez ilginçmiş. Öyle kullanıyorlarsa kendileri biz de kullanabiliriz bence.--Rapsar (mesaj) 16:32, 13 Kasım 2012 (UTC)
  Bir ara denedim ama sadece isim küçülebildi. :) Soyadı da küçültebileceğim bir yöntem var mı acaba? --Vitruvian (mesaj) 21:47, 13 Kasım 2012 (UTC)
  Madde ismini "Eden ahbez" olarak taşıyıp, madde içerisine de "küçük harf" isimli şablonu eklersen olur :) Buradakini yaptım mesela :)--Rapsar (mesaj) 18:50, 14 Kasım 2012 (UTC)
  Anladım, hazır bir şablon yok yani bunun için. Vikipedi'de tartışma sayfasına bir ara yazarım. Burada zaten hemfikiriz, sorun yok o halde :) -Vitruvian (mesaj) 21:25, 14 Kasım 2012 (UTC)
  Bu arada zaman zaman görüyorum ki, ben benim beyni sadece taşıyorum. :) Yük haline getirmişim, biraz düşünsem sormazdım bunu. :) Teşükkürler, kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 21:33, 14 Kasım 2012 (UTC)
  Estağfurullah :) İyi geceler.--Rapsar (mesaj) 21:45, 14 Kasım 2012 (UTC)

  • Buranın son maddesindeki sistem için Sadrettin'den haber bekliyorum. Hafta sonuna kadar hallolacak.--Rapsar (mesaj) 19:52, 15 Kasım 2012 (UTC)
  Peki :) --Vitruvian (mesaj) 21:40, 15 Kasım 2012 (UTC)
  İzledin mi, izlesen beğenir misin yoksa sıkılır mısın bilmiyorum ama Dünyalı fena bir film değildi. Sırf diyalog üzerine kurulu bir film ancak bu kadar ilgi çekici olabilir, bence. Sıkılmam diyorsan izle derim :)--Rapsar (mesaj) 14:23, 16 Kasım 2012 (UTC)
  Bir de yine yukarıdaki maddeye bakarsan, madde adını italik yaptım Vikipedi'deki gibi. Roman, film ve dizi maddelerine "italik başlık" şablonunu eklemek gerek mümkün mertebe.--Rapsar (mesaj) 14:36, 16 Kasım 2012 (UTC)
  İtalik şablonunun koyulması iyi olur. Pek film izleyebilen biri değilim aslında. Hatta hiç :) İzlerken hiçbir şey anlamıyorum çünkü. Sürekli saate bakıyor, ne kadar zaman alır diye hesap yapıyorum. Bayağı bilgisiz ve ilgisizim bu konuda :) Fakat gene de aklımın bir köşesinde diğer önerin gibi bu da. Bir programda dinlediğim yönetmen bir adam vardı, bu sektörde bir tek o bana anlaşılır gibi geldi. Belki filmlerini izlersin diye düşünüyorum; adı Zeki Demirkubuz. Yeraltı adlı son filmini izlemek istersin belki. Harry ve ailesi, uyguladıkları üzerinden değerlendirildiğinde dünyalı olmadıklarını söylemek yanlış olmaz. :) --Vitruvian (mesaj) 00:32, 17 Kasım 2012 (UTC)

  Rastgele

  [değiştir]

  Sayfaya rastgele ilk iki bağlantıyı ekledim. Aynı düzende 10'ar 10'ar maddeler eklenebilir. --Sadrettin (mesaj) 19:05, 17 Kasım 2012 (UTC)

  Şekspir

  [değiştir]
  • Merhabalar ve hoş geldiniz. Sizin gibi nitelikli ve devamlı katkı yapan kullanıcılara ihtiyacımız var burada :) Sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa mesaj atmanız yeterli. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 18:20, 20 Kasım 2012 (UTC)

  Karşılamanız ve yardımınız için teşekkür ederim. --Nuktut (mesaj) 00:23, 21 Kasım 2012 (UTC)

  Komser Şekspir filminde karakter Komser diye anıldığı için öyle yazmıştım. Fakat dil bilgisine göre Komiser olmalı. Hangisini tutmalıyız? --Nuktut (mesaj) 00:28, 21 Kasım 2012 (UTC)

  Takma ismi, lakabı "komser" ise o şekilde olmalı. Ben filmi izlemiştim önceden, komiser mevkisinde olduğu için komiser olarak değiştirmiştim. Tam olarak hatırlamıyorum bu konuyu, hangisi doğruysa o şekilde değiştirilebilir.--Rapsar (mesaj) 10:56, 21 Kasım 2012 (UTC)

  Hoş geldin

  [değiştir]

  Vikisöz'e hoş geldin. Bu tip kişisel saldırı içeren, kışkırtıcı mesajlar atmamanı rica ederim. Diğer kullanıcılar da en az senin kadar buraya bir şeyler katmak için çabalıyor, bu şekilde hakaret etmeye veya başkalarını yargılamaya lüzum yok gibi. Neyse, aklına takılan herhangi bir şey olursa, sormak istediklerin olursa mesaj atman yeterli. Kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 16:29, 26 Kasım 2012 (UTC)

  Peki şereften yoksun insanları nasıl belirtmemi önerirsiniz ?. Vikipedi Monarşisi ve hiyrarşisi ve birde çifte standardı içerisinde nasıl kelime bunu tanımlar ?Aguzer (mesaj) 17:56, 26 Kasım 2012 (UTC)

  Herkes, başkasına hakaret etmediği sürece görüşünü belirtmekte özgür. İsteyen bir şeye karşı olur, isteyen destek çıkar. Ortada bir hizmetli "adaylığı" varsa ve hizmetlileri belirleyen topluluğun kendisiyse, monarşiden söz etmek pek doğru değil gibi sanki?--Rapsar (mesaj) 18:14, 26 Kasım 2012 (UTC)
  Bırak bu işleri Rapsar. Topluluğun kararı hizmetlilere uyuyorsa kabul ederler. Şimdi baksana Esc2003, NicoRoman ve Reality006'da engellendi. Neyin demokrasisi bu. Ama hazır olsunlar en yakın zamanda haksızlığa uğruyanları bir çatı altında toplayıp Türkçe Vikiyi bunlardan arındırana dek protesto edeceğiz. Buna direkt MediaWiki vakfı dahil olacak çünkü Türkçe Vikinin dinamikliğini sekteye uğratacağız. Çalışmalar başladı. Ne zaman haksızlıklar ve haksızlar gider o zaman biz durucaz. Şikayet sayfalarını okumuyormusun sen birde hizmetli olacaksın. Şikayet eden edene ve hemen ardından engellenen engellene.. Monarşi bile az kalır buna. 4-5 hizmetli ittifakı Vikinin içine etmiş durumdalar. Sen ne kadar incelenecek sayfa, silinecek sayfa, reklamlar, dosyalar kullanıcılar kaldı biliyormusun. Vikipedi gitgide eriyor. Bunların baş sorumlusuda Eldarion, Kibele, Yabancı ve Mskyrider. Utanmasalar tüm vikilerden engel koyacaklar. Ama koltuklarına fazla gücenmesinler bu kadar kullanıcının sabrı taştı artık.Aguzer (mesaj) 15:39, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Ben bazı hizmetlilerin bazı hareketlerini tasvip etmiyorum, bazılarının ise tamamen yanlış, politikalara aykırı, keyfi olduğunu düşünüyorum, bunu en başından beri söyledim durdum. Ancak bu hareketler, tepkilerin de aynı şekilde yanlış yollardan yapılması gerektiği anlamına gelmez. Vikipedi'ye verilecek bir zarar hizmetli veya herhangi bir kullanıcıya değil, direk sitenin kendisine verilmiş olacaktır. Buraya bilgi paylaşımı yapmak, kendimiz de birtakım kazanımlar elde etmek için geliyoruz ta en başta. Siteye zarar vermek, zaten azalan ilerleme hızını daha da azaltmaktan başka bir şeye yaramaz. Amacımızdan bu şekilde sapmamızı doğru bulmuyorum. Zaten doğru olan düzen, sistem er ya da geç uygulanacaktır, bundan şüphem yok, senin de olmasın.--Rapsar (mesaj) 15:50, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Boş ver Rapsar. Doğru bu hareket başlarsa Vikipedi'ye zarar gelecek. Ama biz engellenince olmuyor mu ?. Artık beni ilgilendirmez. Bunlar oldukça Viki zaten zarar görüyor.Aguzer (mesaj) 15:53, 28 Kasım 2012 (UTC)

  Selamlar. Zahmet olmazsa bunu Vikipedi'de duyurabilir misin? Aksi takdirde sonsuza kadar sürme ihtimali var :) Artık illallah diyecekler benim hizmetlilik başvurularımdan ama :)--Rapsar (mesaj) 16:26, 26 Kasım 2012 (UTC)

  Elbette. Eğer ilk aşamada katılım düşük olursa tekrar hatırlatmaya da çalışırım. Az önce köy çeşmesine yazdım, umarım güzel bir oylama olur. --Vitruvian (mesaj) 18:34, 26 Kasım 2012 (UTC)
  Teşekkürler. Bu arada müsait olduğunda kendi görüşlerini de yazarsan iyi olacaktır (olumlu ya da olumsuz ya da sadece görüş, farketmez). Benim dışımda tek aktif kullanıcı sensin, o yüzden hani :)--Rapsar (mesaj) 18:37, 26 Kasım 2012 (UTC)
  Neden olmasın :) Müsait olduğumda görüşlerimi yazacağım. Sevgiler. --Vitruvian (mesaj) 18:45, 26 Kasım 2012 (UTC)

  Sözün adresi yanlış olduğu gibi sözün kendisi de yanlış olmuş. Aslında Einstein'a ait ve doğrusu şöyle. Yarın için günün sözüne iyi bir söz bulduk. :) --Vitruvian (mesaj) 19:58, 27 Kasım 2012 (UTC)

  :) Kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 20:10, 27 Kasım 2012 (UTC)

  Özlü söz

  [değiştir]

  Selamlar. Şu değişikliğinizi gördüm de, kişilerle ilgili her sözü buraya aktarıyor muyuz niteliği ne olursa olsun diye bir soru oluştu aklımda. Çünkü benim görebildiğim kadarıyla bu alıntıda, burada yer almayı gerektirecek bir "özlü söz" niteliğinde bir söz yok, sadece sıradan sözler var (ya da bana öyle geldi). Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 22:50, 27 Kasım 2012 (UTC)

  Açıkçası vikisöze ne tür sözlerin eklenebilip ne tür sözlerin eklenemeyeceğini pek bilmiyorum. İngilizcesinin wikiquote (vikialıntı) olmasından hareketle alıntı yapıyordum. Bana ve benim gibi yeni kullanıcılara yol gösterebilecek bir sayfa var mı? --Nuktut (mesaj) 20:15, 28 Kasım 2012 (UTC)

  Açık konuşursam politika, yönerge ve yardım sayfalarımız pek işlevsel değil şu an. Gözden geçirilmesi, güncellenmesi ve yeni kullanıcıların anlayabileceği bir şekilde düzenlenmesi lazım. Vikisöz:Hakkında sayfasında Vikisöz çeşitli kişilerce söylenmiş, değerli sözlerin yer aldığı bir oluşumdur gibi bir tanım verilmiş ki buradaki değerli sözcüğünün altını çizmek isterim. Ancak dediğim gibi bu tip sayfalar, topluluk üyelerinin ortak çalışmasıyla gözden geçirilmeli. İsterseniz ufak ufak çalışmalar yapabiliriz bu konu hakkında. Hem siz (hatta ben) öğrenmiş/tecrübe kazanmış olursunuz hem de gelecekteki yeni kullanıcılar için kolaylık olur.--Rapsar (mesaj) 20:33, 28 Kasım 2012 (UTC)

  Teşekkürler. Ana sayfa yenilenirken, o sayfaları da elden geçirmek gerekebilir. Belki de her şeyi kendimiz yazmak yerine İngilizce vikisözden çeviri yapılsa daha kolay olur. --Nuktut (mesaj) 21:03, 28 Kasım 2012 (UTC)

  İngilizce Vikisöz bizden bir kademe önde olsa da o da pek iç açıcı durumda değil :) Temel sayfaları oradan alabiliriz, ancak sağlam bir sistem oluşturmak istiyorsak kendimiz de bolca şeyler katmalıyız. Bu arada ana sayfa tasarımı şuradadır, tartışma sayfasında da birtakım noktalar belirtilmiştir. Herkesin fikri önemlidir, gözden kaçan şeyler olabilir, varsa bir eksik belirtebilirsin. İyi geceler.--Rapsar (mesaj) 21:53, 28 Kasım 2012 (UTC)

  Yapabildiğim kadarını yapmaya çalışırım. Yeni ana sayfa ne zaman konulacak? --Nuktut (mesaj) 21:59, 28 Kasım 2012 (UTC)

  Oylama geçerliliği

  [değiştir]

  Merhaba Rapsar. Aguzer'in oyunun geçerliliğinin olmadığını düşünüyorum. Aksini düşünüyor musun? Düşünüyorsan nedenini de alabilir miyim? Oylama esnasında Vikisöz'de bulunmuş kullanıcılar ile konuyu görüşmektense hizmetli adayı da olsan seni daha uygun görüyorum açıkçası. --Vitruvian (mesaj) 21:42, 28 Kasım 2012 (UTC)

  Merhaba. Şimdi ne desem ki acaba? :) Gerekçesi zaten tartışmasız olarak geçersiz duruyor. Ancak burada oyun içeriğiyle ilgili bir ifade yok. Buradaki noktalara baktığımda ise ikinci başlık tam da bu vakayı anlatıyor. Yine orada falancaya katılıyorum demekten de kaçının diyor mesela. Politikalara bakarsak bunlar kaçınılması gereken davranışlar, oyları geçersiz saymaz ve politikaya uymak zorundayız. Ancak kendi düşüncemi sorarsan, politikada değişikliğe gidilebilir ve kaçınılması gereken davranışlarla çelişenler varsa geçersiz sayılabilir belki.--Rapsar (mesaj) 22:02, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Tekrardan selamlar. Ben burada gerekçe üzerinden açıklama yapmıştım, ancak senin sorduğun şey katkı üzerindenmiş :) O halde aynı işlemin Eldarion ve NicoRoman'a da uygulanması gerek sanıyorum ki. İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 09:22, 3 Aralık 2012 (UTC)
  Mskyrider de aynı durumda.--Rapsar (mesaj) 12:29, 3 Aralık 2012 (UTC)
  Kullanıcı Vikisöz'de bulunduğu süre boyunca küfürlerinin, kişisel saldırılarının haricinde bir katkısı yok. derken kendimce bir eleştiri yapmaya çalıştım. Yoksa odaklandığım nokta katkının varlığı ya da yokluğu değil. Vikipedi'den tecrübeli her kullanıcının burada fikir belirtmesi, oy kullanması taraftarayım. Zaten ihtiyacımız olan da şu an için bu. --Vitruvian (mesaj) 15:12, 3 Aralık 2012 (UTC)
  Oyunun sayılmama gerekçesi ne oluyor o zaman? Anlayamadım :) Kullanıcı Vikisöz'de bulunduğu süre boyunca küfürlerinin, kişisel saldırılarının haricinde bir katkısı yok. Doğal olarak engelli olan Aguzer'in oy geçersiz yazmışsın da. Katkı yapmamasının sonucunda, doğal olarak oyu geçersiz anlamı çıkarmıştım ben.--Rapsar (mesaj) 16:10, 3 Aralık 2012 (UTC)
  Vikisöz'de bulunduğu süre boyunca küfürde, kişisel saldırılarıda ısrarcı olması nedeniyle iptal olsun diye mesaj atmıştım. Engelli olmasının yanı sıra oy gerekçesi dahi anlaşılabilir değil. Tüm bunları yapan ve bu durumda olan bir kullanıcı oy kullanabilir denilirse benim diyebilecek bir şeyim yok. Tekrar sormuş olayım hatta. --Vitruvian (mesaj) 16:18, 3 Aralık 2012 (UTC)
  Dediğim gibi üstte de oy verme gerekçelerinde oyun gerekçesine göre iptaliyle ilgili bir ifade yok. Katkı sayısı, kayıtlı olması gibi nesnel kriterler var. Öte yandan hizmetli başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler arasında Aguzer'in gerekçesiyle paralellik gösteren bir nokta var. Ancak bu gerekçe(ler) gösterildi diye oyu geçersiz sayınız gibi bir ifade de kullanılmamış, bunları yapmayın denmiş. Dersen ki oy verme politikasına göre hareket edelim, değişiklik sayısı ve üyelik tarihi bilgileri de işin içine girmeli (Aguzer dahil her oy veren için ayrı ayrı inceleme yapılmalı). Ha dersen ki yukarıda bağlantısını verdiğim kaçınılması gereken gerekçelere göre hareket edelim -ki tekrardan hatırlatırsam bu gerekçeleri görünce oylar kesinlikle geçersiz sayılır denmiyor-, Aguzer dahil bazı kullanıcıların oylarını da geçersiz saymak gerekecek. İki durumda da Aguzer'in oyu geçersiz :) Burada konularla ilgili politika olmadığından Vikipedi'deki politikaları uygulamak durumunda olduğumuzdan bağlantıları veriyorum bu arada. Çünkü bir şeye dayandırmak lazım geçersiz kılınan oyları.--Rapsar (mesaj) 16:34, 3 Aralık 2012 (UTC)
  Vikipedi'ye göre hareket edeceğiz gibi görünüyor. Fakat daha önceki oylamalarda hareket ettiğimiz üzere 3. ve 4. maddeyi Vikisöz'e uyarlamamız güç olduğundan ikisi haricindekileri kabul edebiliriz diye düşünüyorum. Özetle benim düşüncem bu şekilde. Neticede daha önce yaptığımız oylamalarda da bu şekilde hareket ettik. Beşinci seceneğe bakarsak, Aguzer'in oyu zaten iptal durumunda. Eğer Vikisöz'de en az 2 aydır (60 gün) üye ve en az 150 değişiklik katkısı yapmış olması gereklidir gibi kıstasla yola çıkarsak altı kişilik oy hakkı bulunan bir kitle haline geleceğiz demektir. --Vitruvian (mesaj) 14:44, 4 Aralık 2012 (UTC)
  Burada da görülebildiği üzere 3. madde zaten dikkate alınmıyor. Yarın-öbür gün birisi gelse ve dese ki neden bu oylar geçersiz sayıldı, ne cevap vereceğiz? Politikamız yok, o yüzden Vikipedi'deki politikalardan faydalanıyoruz desek mesela, ilgili politikadaki başlıklar kişisel görüşlerimize göre mi uyguladık diyeceğiz? Bence oradaki rakamın üçte biri gibi bir sayıyı baz almamız gerekmektedir. Burada katkı yapmayan, burayı izlemeyen, buranın kurallarını bilmeyen (daha doğrusu bilip bilmediği konusunda bir şey diyemiyoruz, çünkü elimizde veri yok) kullanıcıların oy kullanmasını ben doğru bulmuyorum. Başvuruyu donduralım ve köy çeşmesinde bu değişiklik sayısıyla ilgili geniş katılımlı (çok geniş olacak muhtemelen ;) bir konuşma yapalım derim ben. 150 değil de üçte biri, 50 değişiklik yapanların oy kullanabilme hakkı olsun örnekse.--Rapsar (mesaj) 15:48, 4 Aralık 2012 (UTC)
  Anladığım kadarıyla mesele burada sadece Aguzer değil. Zira o şahsın oyu uyarlanacak politikalara bakıldığında her halükarda iptal konumunda. Dediğin gibi yapılabilir ya da belki de Aguzer'in oyu da kalsın diyenler çıkacaktır. Bilmiyorum, göreceğiz. Oy kullanan Vikipedistlere mesaj atabilirim, konunun görüşülmesi için köy çeşmesine gelmelerine yönelik bir mesaj. Onlarında alternatif çözümleri, fikirleri olabilir. --Vitruvian (mesaj) 17:11, 4 Aralık 2012 (UTC)
  Aguzer'in oyunu geçersiz kılan politika(lar)ın belirlenmesi ve herkes için uygulanması idi mesele :) Dediğin gibi her türlü iptal durumunda onun oyu (en azından Vikipedi politikalarını burada da aynen kabul etmiş olursak). Konunun görüşülmesi için mesaj/mail atman ve/veya Vikipedi'nin köy çeşmesinde bir duyuru yapman fena olmayacaktır, katılımcı sayısını arttıracaktır. Teşekkürler alakan için.--Rapsar (mesaj) 17:38, 4 Aralık 2012 (UTC)

  Selam

  [değiştir]

  Şu konuya el atarmısınız--Aguzer|iletişimEP 23:21, 6 Aralık 2012 (UTC)

  Uygulamaktan kastın nedir anlayamadım.--Rapsar (mesaj) 23:38, 6 Aralık 2012 (UTC)
  Bu resmi şablona eklemeniz yani. Türkçeleştirme yaptım.--Aguzer|iletişimEP 10:16, 7 Aralık 2012 (UTC)

  Önemli değil :)--Rapsar (mesaj) 08:09, 7 Aralık 2012 (UTC)

  Selamlar. Mskyrider'e editörlük yetkisi verebilir misin? İyi günler.--Rapsar (mesaj) 08:02, 7 Aralık 2012 (UTC)

  Az önce verdim Rapsar. Bu arada oylamada gördüğüm kadarıyla Aguzer'in oyu dahil edildiğinde dahi sonuç bakımından bir farklılıktan söz etmek güç. Netice maalesef başarısız. Oylama için 50 katkı şart desek de aynı sonuç elde ediliyor. Oylamayı kapatılacak birazdan. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 13:17, 7 Aralık 2012 (UTC)
  Fark yok, evet. Ancak fark yok diye iptal etmek de hem ona haksızlık olur, hem de yarın birisi gelse ve bu oy neden iptal edildi dese verecek cevabımız olmaz (ilgili politikamız yok ve diğer oylara da bakılırsa Vikipedi'deki politikayı da kabul etmiyoruz). 50 katkıyı kabul etsek zaten bambaşka bir sistem getireceğinden geçmişteki bu başvuruyu da etkilemiyor :) Neyse, fikri olan çeşmede belirtir zaten. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 13:21, 7 Aralık 2012 (UTC)

  Danışma

  [değiştir]
  "Kullanıcı adı değişikliği talebini nereden yapacağım burada ?--Aguzer"
  [[1]], Aguzer-Vitruvian konuşması.
  Öyle bir yer yok bildiğim kadarıyla burada :)--Rapsar (mesaj) 13:08, 16 Aralık 2012 (UTC)
  Nasıl değiştiricem o zaman :)-- 1453  OTA  13:20, 16 Aralık 2012 (UTC)
  Ben de bilmiyorum, hiç tecrübem olmadı :) Vitruvian'dan gelecek cevabı bekleyebilirsin.--Rapsar (mesaj) 13:25, 16 Aralık 2012 (UTC)
  Tamam, teşekkür ederim..-- 1453  OTA  17:11, 16 Aralık 2012 (UTC)
  Bir sakınca olmadığını görünce Çeşmede güzel değişiklikler yaptım :).-- 1453  OTA  10:51, 18 Aralık 2012 (UTC)
  Çeşmenin bölümleri yok. Neresi kötü ?--Aguzer|iletişimEP 13:22, 18 Aralık 2012 (UTC)
  Çünkü gerek yok. Çok aktif bir yer değil burası, keza köy çeşmesi de öyle. Orayı dört bölüme ayırmak zaten aktif olmayan işleyişi daha da yavaşlatacaktır, diye düşünüyorum.--Rapsar (mesaj) 13:51, 18 Aralık 2012 (UTC)
  Ben zaten bölüme ayırmadım ki. Yorumların ne üzerine olduğunu ayrıştırmak için.--Aguzer|iletişimEP 18:12, 18 Aralık 2012 (UTC)
  Şahsen onun da gereksiz olduğunu düşünüyorum. Topluluğun ilgisine sunabilir, başkalarının da görüşlerini alabilirsin (alman gerekir) böyle büyük değişiklikler için.--Rapsar (mesaj) 18:28, 18 Aralık 2012 (UTC)
  Tamam.--Aguzer|iletişimEP 18:43, 18 Aralık 2012 (UTC)

  DŞ yapmıyorum. Vikipedi'de olmaması burası için bir kural mı ?, ben öyle bir kural duymadım. İç içe olduklarını biliyorum da bu silme sebebi değil. Ama bundan sonrasına karışmıyorum.--Aguzer|iletişimEP 17:42, 19 Aralık 2012 (UTC)

  Yazarın Vikipedi'de maddesi yok, adı "dahi" geçmiyor, KD olmamasını destekleme amaçlı yazılmış bir cümle. Maddeyi silecek olan hizmetlinin kafasında soru işareti bırakmamak için yapılan ufak bir açıklama.--Rapsar (mesaj) 17:52, 19 Aralık 2012 (UTC)

  Teşekkür ederim !--Aguzer|iletişimEP 17:53, 19 Aralık 2012 (UTC)

  Vikiye alıştığım için oraya göre yapıyorum değişiklikleri.--Aguzer|iletişimEP 17:55, 19 Aralık 2012 (UTC)
  Ayrıca biyo şablonları çok çok çok (çoğu madde için) gereksiz kalıyor.--Aguzer|iletişimEP 17:57, 19 Aralık 2012 (UTC)

  Selam

  [değiştir]

  Burada devriye niteliği başvuru ilemi alınıyor. Yoksa Vitru'ya mı söyleyeceğim.--Aguzer|iletişimEP 08:59, 20 Aralık 2012 (UTC)

  Vitruvian'a mesaj atman gerek.--Rapsar (mesaj) 13:28, 20 Aralık 2012 (UTC)

  Tamam ama şu sayfanın neresi kötü yönlendirme ?--Aguzer|iletişimEP 14:01, 20 Aralık 2012 (UTC)

  Rapsarcım bende biliyorum kendi sözleri olacağını. Ancak sayfanın gözü doldurması için en azından yeni sözleri eklenene kadar eklenebilir. Ayrıca ki kişiler ile özdeşleşen şeyleri kullanabiliriz. Vikipedi'de İbrahim Tatlıses diye madde ve herkeste öyle tanıyor zaten ama İbrahim Tatlı gerçek adı. Ancak Tatlıses onunla özdeşleştiği için kullanılıyor. Bunun gibi. Gemilerde Talim Var şarkısı Beyazıt Öztürk ile özdeşleşmiş bir şarkıdır. Kendi sözü değilde, her şarkıcının söylediği şarkı kendi sözümü yani ?, VikiŞarkı diye proje olsa onun sözleri değil diye yazılmaz mı ?. Demek istediğim madde dolgunlaştırılınca çıkartılır. Şu an için madde boş gözükmesin.78.185.97.139 12:22, 22 Aralık 2012 (UTC)
  O öyle olmuyor işte. İbrahim Tatlıses örneği bu konu için uygun değil, onunla ilgili bir şey yazmayacağım. Sırf boş gözükmesin diye, hatır için bir şarkı koyulmaz o sayfaya.--Rapsar (mesaj) 13:45, 22 Aralık 2012 (UTC)

  Sırf hatır için olduğunu söyledim mi acaba ? Bana göre kendi görüşleriniz ile değişiklik yapan ve onaylayan bir kullanıcısınız. GSR'yi bile silmeyi talep ettiğinizi hatırlatır, herşeyde haklı olamayabileceğinizi ifade etmek isterim. Acaba Rapsar onaylar mı ?, Buna da ne der acaba ? kuşkusu ile katkılar yapmaya başladığımıda ayrıca ifade ediyorum, samimice.--Aguzer|iletişimEP 14:38, 22 Aralık 2012 (UTC)


  Şu kullanıcıyı da iki kere uyarmama rağmen halen -muhtemelen- kendi sözlerini maddelere ekliyor. Bir bakarsan iyi olur.--Rapsar (mesaj) 17:06, 21 Aralık 2012 (UTC)
  İkinci kez uyarılmış. Bu durumda devam ederse küçük bir engel verilebilir diye düşünüyorum. --Vitruvian (mesaj) 14:25, 22 Aralık 2012 (UTC)

  Çok sağ ol Rapsar. İş ve eğitim birlikte yürüdüğü için zor zaman buluyorum. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 14:48, 20 Aralık 2012 (UTC)

  Sence burada yer alabilecek bir söz müdür? Sıradan bir söz, kendi hayatı hakkında sıradan bir ifade kullanmış, magazinsel biraz da, bence.--Rapsar (mesaj) 15:22, 22 Aralık 2012 (UTC)
  Bence magazinsel olması maddeye eklenme olasılığına olumsuz etki etmez. Sonuç alamazsak/alamıyorsak başka kullanıcıların da görüşlerine başvururuz. --Vitruvian (mesaj) 15:35, 22 Aralık 2012 (UTC)

  Yardım

  [değiştir]

  Kusura bakma Rapsarcım. Tarafsızlığı malumunuzdur ki ihlal ediyorum. Her yere Amerikan karşıtı, İsrail karşıtı, Din karşıtı ifadeler ekleyip, Peygamber ve kutsal isimlere Hz. gibi eklemeler yapıyorum. Hatta bir tane siyonist bir lider gördüğümde hemen maddesinde bir tane küfür iliştiriyorum. Bunlardan dolayı vikiyi bıraktım. Hayırlı olsun sizlere bir taraflılık abidesini kaybettiniz. Büyük kayıp tabi ki. Nede olsa yapmadıklarını yaptı olarak gösterdikleri bir ben varımdır..--Aguzer|iletişimEP 09:13, 25 Aralık 2012 (UTC)

  Sizin süresiz engeliniz hakkında ki destekleyici düşüncelerim böylece tersine dönmüş oldu.--Aguzer|iletişimEP 19:44, 25 Aralık 2012 (UTC)

  ---

  Buradaki Quote aggregated sites başlığı altında yer alanları komple bizimkine de eklersen iyi olur :)--Rapsar (mesaj) 11:36, 28 Aralık 2012 (UTC)
  Bir de buradan da görülebileceği üzere maddelere interviki ekleyen bir botumuz yoktu. Şu arkadaşa mesaj attım da, sağ olsun burada da çalıştırmaya başladı botunu :) Hayırlı olsun.--Rapsar (mesaj) 11:43, 28 Aralık 2012 (UTC)
  Harika! Görmüşsündür, listenin başına brainyquote.com'u koymuşlar. :) --Vitruvian (mesaj) 16:22, 28 Aralık 2012 (UTC)

  --- Vikisöz'ü geliştirmeye çalışıyorum.--Aguzer|iletişimEP 22:30, 4 Ocak 2013 (UTC)

  Teşekkür ederim..--Aguzer|iletişimEP 14:31, 5 Ocak 2013 (UTC)

  Selamlar. Bu sayfa falan ne oluyor tam anlamadım?--Rapsar (mesaj) 14:30, 5 Ocak 2013 (UTC)

  Kişisel girişimim ile hazırladım o sayfayı. Diğer şeyler ile ilgisi yok.--Aguzer|iletişimEP 14:32, 5 Ocak 2013 (UTC)
  İlgili sayfada bulunanlar kullanıcıların kendi sayfalarında olabilir; ancak örnekteki gibi olması doğru olmaz. Sayfa elbette silinecektir. Eğer Aguzer dilerse kendi sayfasında da bunları yazabilir. Sevgiler. --Vitruvian (mesaj) 22:42, 5 Ocak 2013 (UTC)

  Şu arkadaşa bot yetkisi verebilir misin? İyi günler.--Rapsar (mesaj) 15:58, 10 Ocak 2013 (UTC)

  Bot yetkisi "kullanıcı hakları yönetimi" sayfasında değiştirebilemeyen gruplar arasında yer alıyor. Galiba bunun için bir başvuru gerekmekte. İyi geceler. --Vitruvian (mesaj) 00:18, 11 Ocak 2013 (UTC)
  Hmm, anladım. Kullanıcı:Acilcam'ın ismi uygun değil, engellesen fena olmaz (reklam da yapıyor).--Rapsar (mesaj) 08:55, 11 Ocak 2013 (UTC)
  Elbette. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 00:13, 12 Ocak 2013 (UTC)
  17 Ocak.78.183.50.132 09:20, 11 Ocak 2013 (UTC)

  Merhaba

  [değiştir]

  Merhaba Rapsar. Aguzer, Vikipedi'deki haksızlıklara karşı uğraşmakta. Sanırım siz de haksızlığa uğramışsınız. Engel aldığı için doğrudan görüşemiyor sizinle. Aguzer, "senin engelinin kalkması için de uğraşıyorum, destek ol" mesajını iletmemi rica etti. --- Cano58 (mesaj) 21:37, 12 Ocak 2013 (UTC)

  Merhaba. Öncelikle körü körüne yapılan bir bloklaşmanın, bir kutuplaşmanın parçası olmadığımı ve olmak istemediğimi belirteyim. Aguzer'in bazı noktalarda çizgiyi aştığını ve engeli hak ettiğini düşünüyorum "şahsen". Buradaki katkılarına bakmak yeterli olacaktır. Benim amacım bu projeleri, hoşça vakit geçerek, eğlenerek geliştirmektir. Yaptığım tartışmalar da bu yöndedir, en azından bu yönde yapmaya özen gösteriyorum. Ancak Aguzer, ısrarla olayları başka yönlere çekmeye çalışıyor "şahsi" kanaatimce. Kişisel görüşüm, katkı potansiyeli olan kullanıcılara süresiz, hatta maksimum 1-3 aylık engel verilmesi yönündedir, ama benim görüşlerime göre de hareket edemiyoruz :) Öte yandan elimden geldiğince de bir şeyleri kovalamaya çalışıyorum, emin olabilirsin :) İyi günler.--Rapsar (mesaj) 15:18, 12 Ocak 2013 (UTC)


  Replik

  [değiştir]

  Vikisöz'e hoş geldiniz. Aklınıza takılan herhangi bir nokta veya bir sorunuz olursa mesaj atmanız yeterlidir. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 10:56, 9 Ocak 2013 (UTC)

  • Selamlar. Katkılarınız harika, elinize sağlık. Ancak madde düzenlerini In Bruges maddesindeki gibi yapmanız mümkün müdür? Diyaloglar ve karakterlerin söylediği sözlerin belli bir biçimleri var, onları takip ederek düzenlemeler ve eklemeler yapsanız fena olmayacak. Bir sorunuz olursa mesaj atmanız yeterli. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 15:22, 12 Ocak 2013 (UTC)

  Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Elimden geldiğince önerdiğiniz şekilde yapmaya çalışacağım.Yeni bir kullanıcı olduğum için ne nasıl yapılır yavaş yavaş öğreniyorum.Sizi de uğraştırıyorsam mazur görün lütfen.Umarım yazmak istediklerimi de doğru yere yazmışımdır.Bu imzasız yazı Berrram (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Estağfurullah. Gördüğünüz gibi buranın uğrayanı az. Gelenleri de kaçırmamaya çalışıyorum(z). Yazmak istediklerinizi doğru yere yazdınız :) Ancak mesajlarınızın sonuna imza atsanız çok daha iyi olacak. Buraya bakabilirsiniz nasıl atılır diye, kolay bir şey zaten. İstediğiniz zaman istediğiniz şeyi sormaktan çekinmeyin. Yardımcı olmaya çalışırım. İyi akşamlar.--Rapsar (mesaj) 16:37, 12 Ocak 2013 (UTC)

  Taşındı :) İyi günler. --Vitruvian (mesaj) 14:09, 13 Ocak 2013 (UTC)


  Başlık

  [değiştir]

  İyi Günler. http://tr.wikipedia.org/wiki/Rezervuar_%C4%B0tl%C9%99ri başlık Azerice yazılmış nereden değiştirebileceğimi bulamadım size devrediyorum :) Berrram (mesaj) 21:14, 13 Ocak 2013 (UTC)

  İyi günler. Bİrtakım sebeplerden dolayı orada engelliyim. Perşembe günü bitmesi lazım engelimin, o zamana kadar bakılmazsa halledeceğim. Öte yandan sayfa üstünde bulunan "taşı" sekmesiyle madde adlarını değiştirebilirsiniz. Yeni kullanıcı olduğunuzdan yetkiniz var mı bilmiyorum, deneyin belki olur :) İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 10:29, 14 Ocak 2013 (UTC)

  Teşekkürler yardımlarınız için benimde aklıma takılan bir konuydu Berrram (mesaj) 19:12, 15 Ocak 2013 (UTC)

  Berrram

  [değiştir]

  Selamlar. Bu arkadaşa editörlük yetkisi verebilir misin? Devamlı katkı yapıyor sağ olsun.--Rapsar (mesaj) 22:20, 17 Ocak 2013 (UTC) İstek yapıldı Yapıldı. İyi akşamlar. --Vitruvian (mesaj) 20:00, 20 Ocak 2013 (UTC)


  Selamlar

  [değiştir]

  Sizin öneriniz ile editörlük yetkisi almıştım hem ona bir teşekkür hemde uzun bir süre bazı sebeplerden dolayı giriş yapamadım bunu da söyleme gereksinimi hissederek ve selamlar demek için mesaj attım. :) Berrram (mesaj) 22:43, 27 Şubat 2013 (UTC)

  Merhabalar. Estağfurullah, nezaketiniz için ben de teşekkür ederim. Vikipedi'deki engelim kalktıktan sonra oraya döndüm, buraya fazla uğrayamıyorum ne yazık ki. İnşallah sizin gibi aktif kullanıcılar olur, buranın da bir topluluğu oluşur. Kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 01:14, 2 Mart 2013 (UTC)

  Teşekkürler sizede. Berrram (mesaj) 02:50, 2 Mart 2013 (UTC)

  Yeni politika

  [değiştir]

  Selam Rapsar. Bu tartışmada yeni bir politikayı oluşturmaktayız. Sonlandırmak ve ardından oylamaya açmak için desteğini bekliyoruz. --Aguzer|iletişimEP 21:07, 17 Mart 2013 (UTC)

  Rapsar, şuraya bir bakabilir misin? Vitruvian (mesaj) 23:48, 27 Ocak 2017 (UTC)


  Seçilen maddeler

  [değiştir]
  • Ana sayfada yer alan "seçilen maddeler" başlığı altındaki konular, kişiler, diziler vs. uzun zamandır değiştirilmediği için hep aynı. Bunların en azından bazılarını yer değiştirerek o kısmı güncellememiz lazım. Hep aynı şeyler kaldı orada. Kaynaklı içerikler arasından önerebileceğin dizi, konulu madde, kişi vs. varsa, bana iletirsen sevinirim. Gözüme çarpan birkaç madde var eklenebilecek düzeyde olan. İyi durumda olanları tespit edip ekleriz, güncellenmiş olur o bölüm böylelikle. Vitruvian (mesaj) 18:50, 28 Ocak 2017 (UTC)
  Aslında konular pek fazla aklımda yok, çoğu kaynaksız. Kaynaklı olanlar da içerik açısından yetersiz. Dizilerden aklıma 2 tane geliyor: Buffy the Vampire Slayer, Sürekli Dizi. Kişilerden de Recep Tayyip Erdoğan var ama ana sayfada Türk veya Türk asıllı kişiler yer alırsa, Vikisöz bir Türk sitesi veya Türkiye merkezli site olarak algılanabilir. --Turgut46 19:15, 28 Ocak 2017 (UTC)
  Yaşayan siyasetçilerden biri olunca sitenin bir eğilimi var gibi algılanabileceği için uzak durmamız gerekiyor. Direkt farklı şekilde yorumlanıyor, malum. Türk olan kimselerden ikiden fazla isim tutmadan faydalansak yeter gibi. Dizi önerileri tamam, elde var iki. Akla geldikçe veya başka gördükçe öneriler bu başlığa eklenir. Vitruvian (mesaj) 19:24, 28 Ocak 2017 (UTC)
  İtalyanca Vikisöz'de Seçkin madde uygulaması var. İngilizce Vikisöz'de de vardı bir zamanlar ama artık kullanım dışı. Diğer Vikisöz'lerdeki uygulamalar da kaldırıldı. Bildiğim kadarıyla şu anda sadece İtalyanca Vikisöz'de bu uygulama var. Ana sayfada bu tür maddeler yer alıyor. --Turgut46 19:36, 28 Ocak 2017 (UTC)
  • Zamaninda bu ana sayfa tasarimini bizzat ben olusturmustum :) Oranda, gercekten "secilmis" maddelerin rastgele yer almasi iyi bir fikir bana kalirsa. Esas iyi bir madde oldugu halde "yanlis anlasilmasin" diye ana sayfaya koymamak yanlis anlasilmalara sebep olabilir. Malum, bu gunlerde Ataturk`u yahut Hitler`i ya da Trump`i koymak da o yanlis anlasilmalara yol acacaktir bu sekilde dusunulecekse.--Rapsar (mesaj) 15:27, 30 Ocak 2017 (UTC)
  Recep Tayyip Erdoğan bayağı kaynaklı (sayfa başı pek olmasa da) ama biraz işi var gibi hâlâ. Jackie Chan ve Sagopa Kajmer de fena değil bana kalırsa. --Turgut46 16:12, 30 Ocak 2017 (UTC)

  vikisöz 5000

  [değiştir]
  %100
  İlerleme: 5000/5000 madde


  merhabalar, esenlikler vikisözcü!

  vikisöz'ü ocak ayı, olmazsa şubat ayı içerisinde 5000 maddeye ulaştırmaya var mısın? o zaman lütfen oku:

  açacağımız maddelerin vikipedi'de de okunan maddeler olması gerektiğini düşünüyorum(yine de istediğin vikisöz maddesini açabilirsin! bu sana kalmış :D!). öbür türlü etkili olur muyuz? bu yüzden vikipedi'de en çok okunan maddeler listesine göz atmanı öneriyorum. oradakiler için vikisöz'deki açılmamış maddelerin listesini buradan bulabilirsin.

  bu meşakkatli bir iş olacak

  [değiştir]

  o yüzden maddeleri kolaylık için seri açmamız lazım:

  • buradan içini dolduracağın taslağı al, oluşturacağın maddeye yapıştır. şuna benzer bir görüntü elde etmen lazım.
  • maddenin vikipedi'deki karşılığından girişte bulunan paragrafı kopyala yapıştır yapıyoruz(işlemleri kaynak görüntülemesi ile yap ki viki bağlantıları çalışsın). bu vikisöz'deki maddeye öz bilgi katacak. önizleme ile gereksiz olduğunu düşündüğün yerleri kırp.
   • vikisöz'de maddenin ismini arat. hem daha önce var olup olmadığını görürsün hem de bir söz bulursun belki. sözü bulmuşsan kaynağıyla beraber kopyala yapıştır yap ve kimin söylediğini de belirt. eğer halihazırda madde var ise yönlendirme yap. farklı isim olduğundan listede kırmızı gözüküyor olabilir.(istersen bunu en başta yap)
   • ilgili söz vikisöz'de yoksa, bu artık sana kalmış. vikiveri'de diğer vikisöz dillerinde onun maddesi varmıymış öğren. eğer varsa bir sözü bul, çevirisini yap ve koy. yoksa artık aklına gelen bir sözünü internette arat, kaynakla beraber koy. aklına da gelmiyorsa maalesef başka maddeye geç.
    • son olarak vikiveri'ye, açtığın vikisöz maddesini ekle.

  girişi koyduk, kaynaklı sözü de koyduk. vikiveri'ye ekledik. tamam bitti. amacımız tek bir söz koymaktı. genel ağdaki özgür bilgiye yardımın için sonsuz teşekkürler!

  ek yorum: senin şurada bu yorumunu gördüm: "Vikisöz oldukça hoş bir proje, Vikipedi ile entegre kullanılınca hele." o yüzden bunu sana iletmek istedim. ---modern_primat ඞඞඞİLETİ 22.57, 19 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla