Kullanıcı mesaj:Aguzer

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikisöz, özgür söz dizini
|-"Mesaj Gönder!"-|

Sorun[değiştir]

Çeşmeye bakarsan iyi olur :). Bir sorunum var. Bu alt sayfaların sol üstünde alt sayfası olduğu sayfaları niye göstermiyor. Diğer vikilerde oluyor.. --Aguzer|iletişimEP 19:59, 16 Mart 2013 (UTC)

Ben görüyorum sol üst köşedeki yazıyı. Yanlış bir şey mi anladım yoksa? Sorun düzeldi mi ya da? --Vitruvian (mesaj) 22:40, 16 Mart 2013 (UTC)
Vitru, bana kalırsa politika açılma kıvamına geldi. Hiç muhalefet yapanda olmadı. Vikipedi'dekileri oylama için çağırırmısın; bu arada bende bir oylama başlatayım. --Aguzer|iletişimEP 12:51, 18 Mart 2013 (UTC)
Bence biraz daha bekleyelim. Gördüm, köy çeşmesine belirtmişsin orada da. Çağrıyı görenler, katılmak isteyenler zamanla muhakkak uğrarlar buraya... --Vitruvian (mesaj) 20:16, 18 Mart 2013 (UTC)

Yeni politika[değiştir]

Selam Cekli829. Bu tartışmada yeni bir politikayı oluşturmaktayız. Sonlandırmak ve ardından oylamaya açmak için desteğini bekliyoruz. --Aguzer|iletişimEP 21:07, 17 Mart 2013 (UTC)

Çok güzel! Tabii ki, desteklerim. --Cekli829 (mesaj) 21:29, 19 Mart 2013 (UTC)

respublika[değiştir]

Bir şey soracağım; Azerbaycan Türkçesinde neden cumhuriyet yerine "respublika" kullanılıyor. Oysaki Azerbaycan Türkleri Türkiye Türklerinden daha fazla "eski Türkçe kelimeler" kullanıyor diye biliyordum. --Aguzer|iletişimEP 09:21, 21 Mart 2013 (UTC)

Sovyetlerden bize hatıra kalmış. SSCB zamanında Azerbaycan devteninin ismi şöyle idi: "Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası". SSCB'nin dağılması zamanındaki olaylarla ilgili olarak, diğer 14 ülkede olduğu gibi bizde de ülkenin ismi değiştirildi; "Sovet Sosialist" sözleri çıkartılarak "Azərbaycan Respublikası" adlandırıldı. --Cekli829 (mesaj) 09:31, 21 Mart 2013 (UTC)

Kullanıcı kazanma[değiştir]

Vikisöz'ün kullanıcı sayısını artırmak için stratejiler geliştirmek lazım. Vikisöz:Editörlük başvurusu bunun bir parçası. --Aguzer|iletişimEP 13:55, 22 Mart 2013 (UTC)

Politikayı açtım. Zaten kabul olacaktı. Diğer taraftan gelmeyecekleri belli. Zaten herkes destekliyordu :)
Türkçe Vikipedi ile Vikisöz arasında grup kurmak suretiyle bir kullanıcı kazanımı sağlayabiliriz. --Aguzer|iletişimEP 16:21, 22 Mart 2013 (UTC)
Bu gurup ne olur dersen de şöyle olabilir; "Söz derlemesi yapıp Vikisöz'e ekleyen bir grup oluşturulur Vikipedi'ye, buraya da onun uzantısı eklenir. Kullanıcılar Vikipedi'den veya oradanın ilgisi ile direk olarak sözler derler ve eklerler." Bu da ototmatikmen kullanıcı artışına sebep olur. Orada engelli olduğum için bu olguyu geliştirmemizi ve oraya söylemeni öneriyorum--Aguzer|iletişimEP 17:01, 22 Mart 2013 (UTC)
Şu anki mevcut durum dolayısıyla pek ihtiyaç yok başvuru sayfasına, ancak ileride lazım olabilir, işimize yarayabilir. Kullanıcı çeker mi çekmez mi ondan da emin değilim. Doğrusunu söylemek gerekirse, kullanıcı çekmek için bir çaba içerisinde olduğumu da söyleyemem. Yakın sayılabilecek bir zaman önce Vikipedi'de dahi kullanıcı çekme girişimleri son derece başarısız sonuçlanmışken Vikisöz için herhangi bir umudum yok. Öyle bir isteğim de pek yok ifade ettiğim gibi. Kimse gelip bana (aynı zamanda muhtemelen sana da öyle) Vikipedi, Vikisözlük veya Vikisöz'e katkı yapmamı tavsiye etmedi. İşte tam da yukarıda sağda, "Hesap oluştur" diyor. Gerçekten isteği olan, bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı kendince uygun gören her birey kayıt olur ve yardımcı olmaya başlar. Hem bilgilerini pekiştirirek kendine hem de bu projelerin ilerleyip büyümesine. --Vitruvian (mesaj) 21:09, 22 Mart 2013 (UTC)
  • Doğru ama ben işe yaracağını düşünüyorum; " Önemli olan " oranın desteği. Kullanıcıların Vikisöz'^den bihaber olmasıda bir olasılık. --Aguzer|iletişimEP 21:15, 22 Mart 2013 (UTC)
Projeden haberi sonradan dahi olsa bu durum o şahsın buraya katkı sağlayacağını garanti etmiyor. Haberi olanların katkıları ortada. Kısaca insanların tercihleri farklı yönde. Bu tip bilgi sitelerine yönelim Türkiye'de son derece düşük ve uzun bir dönem böyle gidecektir. Yineleyeyim, kullanıcı çoğulması benim ilgilendiğim bir husus değil. Onun yerine burada yazar, gazeteci, bilim adamı maddelerinin çoğalması beni alakadar ediyor. Dilersen meseleyi köy çeşmesinde paylaşabilirsin. --Vitruvian (mesaj) 21:27, 22 Mart 2013 (UTC)

Muhtelif sorunlar[değiştir]

Merhaba Vitruvian,

Şuradaki kişisel saldırı ile oylama politikasının özetleri ve köy çeşmesinde açıkladığım vandalizm sorununa müdahale etmeni rica ediyorum.

Kolay gelsin

Vito Genovese 13:14, 24 Mart 2013 (UTC)

Vandalizmi vandalizm özetiyle geri alıyordum ama pratiklik adına standart özet kullanacağım bundan sonraki işlemlerde. Bilgin olsun.
Vito Genovese 13:22, 24 Mart 2013 (UTC)
Asıl buranın kabul ettiklerini geri alan vandaldır. --Aguzer|iletişimEP 13:15, 24 Mart 2013 (UTC)
  • Vito'nun köy çeşmesine görüşlerini yazarken kullandığını kimi kelimeleri doğru bulmadığım gibi Aguzer'in de acele kararlar almasının yanı sıra bu konuda tutarsız davranmasını doğru bulmuyorum. Nedir o tutarsızlık? Bana daima katılımın düşüklüğüyle alakalı mesajlar yazıp, daha sonra katılım çoğalınca da sanki hiç de böyle bir isteği olmamış gibi davranan bir insana dönüşmektir tutarsızlık. Aguzer diyor ki: "Kim geliyor ki; sırf ben tartışıyorum diye oradan kimse gelmiyor, bence." Tamam da gelindiği vakit de böyle mi yapmalıyız? Vito benim de pek hakim olmadığım bir konu hakkında, site genelini etkileyen en basit kararın en az 15 günde alındığını ve bir kararı uygulatmak için stewardlara ya da Bugzilla'ya gidildiğinde dahi birkaç günlük tartışmaların sürebildiğini ifade etmiş. Bu da sanırım geri adım atıp biraz daha konu üzerine tartışmamızın gerektiğini gösteriyordur. --Vitruvian (mesaj) 20:34, 24 Mart 2013 (UTC)
  • Aguzer, buranın hizmetlisi olarak benim kabul etmemle bu politika geçerli olmuş olmuyor. "Her şey hizmetlide biter" diyen mantığa da tamamen karşı olduğumuzu sanıyordum. --Vitruvian (mesaj) 20:40, 24 Mart 2013 (UTC)
  • Vito'nun gösterdiği kişisel saldırı örneğini gözden geçirmek için köy çeşmesine tekrar göz attım. Aguzer'in engelini kaldırarak doğru bir iş yapıp yapmadığımı sorguluyorum. Şöyle bir sözü var: Engel mi verdireceksin eposta üstünden. Bu sözü üzerine bir açıklama istiyorum kendisinden. --20:57, 24 Mart 2013 (UTC)
Eklemek istediğim bir diğer önemli konu da şudur ki, artık yeterince aktif bir hizmetli olmayacağım. Kendi görüşlerimi kısaca söyleyip işime bakacağım. Benden daha fazlası isteniyorsa bırakıp giderim. Tek isteğim uzlaşmacı olmaya özen gösterelim. İşimizi başka türlü kolaylaştıramayız. Daha başka türlü ilerleyemeyiz. --Vitruvian (mesaj) 21:58, 24 Mart 2013 (UTC)