Kullanıcı mesaj:Vitruvian

Vikisöz sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
 • Merhaba , telefona öyle rastgeldiğim güzel sözleri kaydetmiştim bazılarının var bazılarının yok olanları size daha sonra göndereceğim.
 • Sevgili Vitruvian, aslında çok ilgilenmek istediğim Vikisöz ile henüz istediğim yoğunlukla ilgilenemiyorum belki ancak fırsat buldukça katkıda bulunmaya çalışıyor, yeni düzenlemeleri de bu şekilde fırsat buldukça gözden geçirmeye çalışıyorum. Ancak tereddütte kaldığım konuları size ve diğer ilgililere bırakmayı tercih ediyorum. Saygılarımla, iyi çalışmalar dilerim.--BabatolianİLETİNİZ... 23:28, 28 Aralık 2013 (TSİ)
 • Babatolian merhaba. Peki, ben de takip etmeye çalışıyor olacağım yapılan son değişiklikleri. Burasının da Vikipedi'den pek bir farkı yoktur, ısınmak kolay olacak :) Sevgiler, iyi çalışmalar diliyorum. Vitruvian (mesaj) 17:37, 29 Aralık 2013 (UTC)
 • İyi olduğu aşikar. Başka kuklalara örnek olsun. :) Teşekkürler, iyi çalışmalar tekrardan. Vitruvian (mesaj) 19:30, 9 Ocak 2014 (UTC)
kibele, sağ üstteki seçeneklerde "sil", "koru" ve "taşı" var ancak "birleştir" yok. Vikipedi'de ayrıyeten "birleştir" seçeneği var ama burada yok yanlış anlamadıysam. Vitruvian (mesaj) 18:35, 28 Ocak 2014 (UTC)
Kopyala-yapıştırla aktarabiliriz eğer öyleyse. Vitruvian (mesaj) 18:37, 28 Ocak 2014 (UTC)
yok öyle bir tuş. bir geçmiş birleştirme prosedürü izliyoruz. bir ara anlatırım. :) kolay gelsin. --kibele 19:04, 28 Ocak 2014 (UTC)
Anladım, olur tamam. Sana da. Vitruvian (mesaj) 19:06, 28 Ocak 2014 (UTC)

İçindekiler

David Hume[değiştir]

Merhaba. David Hume maddesindeki "Tanrı kötülüğü önlemek istiyor da gücü mü yetmiyor? Öyleyse o güçsüzdür. Yok gücü yetiyor da önlemek mi istemiyor? Öyleyse o, kötü niyetlidir. Hem güçlü hem de iyi ise kötülük nereden geliyor?" sözün çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla bu söz Epikür'e ait.

Bunun için "Dialogues Concerning Natural Religion" adlı esere bakıldığında, sözün orada yer aldığı görülüyor ancak eserde de Hume tarafından belirtildiği üzere cevabı henüz yanıtlanamamış bu eski sorunun, sözün sahibi Epikür. Sözü kaldırıyor ve Epikür'e ekliyorum, teşekkürler. Bu arada bu gibi durumlarda özete sözü neden kaldırdığınızı yazıp, çıkarabilirsiniz. Vitruvian (mesaj) 19:24, 3 Ocak 2015 (UTC)

tatil[değiştir]

selam vitruvian, şu arkadaşı uzuun bir tatile çıkartmalı.. --kibele 15:13, 10 Şubat 2014 (UTC)

selam kibele, arkadaş uzun bir tatili hakediyor. :) Vitruvian (mesaj) 23:29, 10 Şubat 2014 (UTC)

Teşekkürler[değiştir]

Merhabalar Vitruvian! Teşekkür ederim. Ben de danışacak birilerini arıyordum :) Danışmak istediğim 2 konu var. Vikisöz'de madde içeriğinin biçemsel yapısı hakkında takip edilen bir standart mevcut mudur? Eğer mevcut ise, ilgili politikanın linkini verebilirseniz ve editörlük başvurusu için ne yapmam gerektiğine dair yönlendirirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler. --WikiBronze [M] 14:46, 1 Nisan 2014 (UTC)
Merhaba WikiBronze, içeriğinin nasıl olacağına dair bir örnek vereyim. Örneğin İbn-i Haldun maddesi arzu edilen sayfa modeline uyuyor sayılır. Önce giriş kısmında İbn-i Haldun hakkında kısa bir bilgi sunulmuş ve maddenin sağ tarafında kalacak şekilde İbn-i Haldun'a ait bir resim. Elbet resim var ise. Az altta kaynaklı sözler başlığında sözleri verilmiş kaynağıyla beraber, tercihe göre konu konu da ayrılabilir bu kısım. En alt taraflarda ise daha fazla bilgiye Vikipedi'den de ulaşılabileceğini belirten bir şablon bulunuyor ve de bir kaynakça. Güzel bir sayfa örneği bence. Katkıları gözden geçirmeye çalıştım ve gördüğüm kadarıyla herhangi bir problem oluşturacak bir şey yok ve bunun yanı sıra Vikipedi'de de devriyelik yetkisi etkinleştirilmiş. Madem durum böyle niçin burada da olmasın. İyi çalışmalar tekrardan. --Vitruvian (mesaj) 22:21, 1 Nisan 2014 (UTC)
Bu arada bu geç cevap için bir özür... Vitruvian (mesaj) 22:23, 1 Nisan 2014 (UTC)
Ben de geç cevap için özür dilerim :) Açıklamanız için teşekkürler. Verdiğiniz emsal fikir edinmem ve karşılaştırma yapabilmem için çok yardımcı olacaktır. Sizin yanıtınızdan önce, buradaki hangi madde emsal niteliği taşır bilmediğim için (İlgili yönerge ve politikaları inceledim ancak açıklamalar çok yetersiz) İngilizce Vikisöz'de, başta JFK maddesi olmak üzere bazı gelişmiş maddeleri incelemiştim. Gördüğüm kadarıyla her iki projenin standartları arasında, kalın yazı kullanımı haricinde pek bir fark yok. Kalın yazı bizde de İngilizce versiyonunda olduğu gibi kullanılabilir mi? Bir de, Editörlük(Devriyelik) ile ilgili sayfadaki "hizmetli" ve "başvuru" linklerinin kırmızı olması nedeniyle, nereye başvuru yapmam gerektiğini size soracaktım ancak sayfa içeriği Vikipedi'den kopyalanmış olduğu için linklerin kırmızı olduğunu farkettim ve gerekli düzenlemeyi yaptım. Lâkin buradaki "Editörlük" haklarının aslında Vikipedi'nin "Devriyelik" haklarına karşılık geldiğini belirtmek gerekiyor mu bilmiyorum? --WikiBronze [M] 01:20, 3 Nisan 2014 (UTC)
Kullanılabilir evet burada da. Vikipedi'deki katkılara göz attım ve burada da olumsuz bir değişiklikle karşılaşmamıştım. Etkinleştiriyorum :) Kolay gelsin WikiBronze. Vitruvian (mesaj) 11:52, 5 Nisan 2014 (UTC)
İlgilendiğin için çok teşekkür ederim Vitruvian! İyi çalışmalar dilerim :) --WikiBronze [M] 20:25, 5 Nisan 2014 (UTC)
Teşekkürler :) İyi çalışmalar tekrardan. Vitruvian (mesaj) 21:39, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Örneğine çok az rastlanır bir sayfa görüntülenmesi artışı yaşamışız Türkçe Vikisöz olarak. Mart ayındaki artış yüzde 263 :) Bravo Türkçe Vikisöz'e... :) Vitruvian (mesaj) 20:15, 19 Nisan 2014 (UTC)

:)[değiştir]

Ne güzel... :) Başarımızın devamı ümidiyle. :) -- Felecita 07:45, 20 Nisan 2014 (UTC)

Emeği geçen herkesin eline sağlık diyelim öyleyse :) --BabatolianİLETİNİZ... 17:54, 22 Nisan 2014 (UTC)

elinize sağlık, kolay gelsin.. --kibele 20:34, 22 Nisan 2014 (UTC)

Galileo[değiştir]

Merhabalar, bu diyalogdaki kişinin Galileo olması gerektiğinden kuşkuluyum. Diyalogdaki kişinin Eşek Kulaklı Midas olduğunu bilirdim, siz ne dersiniz? -- Felecita 06:22, 3 Mayıs 2014 (UTC)

Merhabalar, diyaloglar Vikisöz'de silindiği için doğrusunun hangisi olduğu çok da önemli sayılmaz. Madde silidi. İyi çalışmalar, saygılar. Vitruvian (mesaj) 12:00, 7 Mayıs 2014 (UTC)

İlhan Arsel[değiştir]

Merhaba, sizce İlhan Arsel'i bir "filozof" olarak nitelemek tamamıyla uygun mu? Bence onun herhangi bir filozof yanı yok. -- Felecita 05:34, 28 Temmuz 2014 (UTC)

 • Merhaba, maddeyi açarken filozof kategorisini de eklemişim. Kategoriyi, Arsel'in Türkiye'deki önemli bir süreç içerisinde oynadığı düşünsel rolü göz önüne alarak eklemiştim. Hatta 1996'daki "Yeryüzünün Cehennemi Olmayacağız" yazısını bulup, bunun için eklemiştim maddeye. Kimi tanınmış muhafazakar kimselerin de ileri sürdüğü gibi bu yazısıyla İlhan Arsel, bir sürecin akıl hocalarından biriydi. Buradan da, eserlerinden de İlhan Arsel'in aynı zamanda bir düşün insanı olduğu sonucuna varabilmemiz mümkün ancak felsefi bir durumla ilişkilendirmek için daha başkaca somut göstergelere de ihtiyaç duyulduğunu kabul etmek gerekir. Bunun için yeterli bir gösterge olduğunu da zannetmiyorum, doğruluğu tartışmaya açık hatta yanlış bir kategori olduğunu söyleyenlere "hayır" diyemem dolayısıyla. Konunun buraya taşınılması iyi oldu, anlık bir kategori eklemesi olmuş o. X zat filozof ise, Arsel'in eksiği mi var mantığıyla da olmuyor bu işler. :) Teşekkürler, iyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 12:43, 28 Temmuz 2014 (UTC)

cevahirin ulviye söylediği sözler[değiştir]

bu sayfayı geri getirir misiniz ? gerçekten diziyi izleyenler için çok önmeli bu.

 • Merhaba, sayfayi o isimle degil de "Cevahir (karakter)" seklinde acmaniz ve icerigi Ulvi'ye soyledigi sozlerden ibaret birakmamaniz daha dogru olur. Sayfanin bir kopyasi var mi elinizde? Var diye biliyorum yoksa gondereyim. Vitruvian (mesaj) 08:51, 15 Ağustos 2014 (UTC)

Selam[değiştir]

Selam Vitruvian

3 aydan fazla bir süre vikipediye katkı yapıyorum. Vikisöze de katkı yapmayı düşünüyorum. Ancak burası oldukça ıssız. Tek sorumlu sen gibisin. Editörlük (ya da devriyelik) için buraya mı başvurmalıyım. Yoksa burada belirtildiği gibi bir hizmetliye (yani sana) mi başvurmalıyım? Vikipedideki otomatik devriye ölçütleri burada da geçerli mi? hacitalhamesaj at 18:43, 2 Eylül 2014 (UTC)

Merhaba ‎Hacitalha, az evvel aktifleştirildi. :) Kolay gelsin... Vitruvian (mesaj) 11:22, 3 Eylül 2014 (UTC)
Teşekkür ederim. Bir sorum olacak. Vikisözde neden bürokrat yok? hacitalhamesaj at 12:35, 3 Eylül 2014 (UTC)
İhtiyaç olmamasıyla alakalı biraz. Daha önceden Vikipedi'de bir kullanıcıya yazmıştım bu konu üzerine, o da Vikisöz için aynısını söylemişti zamanında. Bana da öyle geliyor, pek ihtiyaç yok gibi. Başvuran vs. olursa o ayrı bir konu elbet. Öyle biri de şu zamana kadar çıkmadı. Vitruvian (mesaj) 17:53, 3 Eylül 2014 (UTC)

Devriyelik[değiştir]

Selam Vitruvian, kardeş projelere çok emek vermeye çalışan bir Vikipedist olarak buradaki bazı maddeleri işaretledim. Vikipedi'de devriye görevimi sürdürmekteyim. Vandalizmle çalışmaya çalışacağım. Devriyelik (yani editörlük) isteyebilir miyim? diye soracağım. Hiç kuşkun olmasın. Hacitalha ve diğer arkadaşlarla iyi iş çıkaracağımı düşünüyorum. İyi Vikiler. Uğurkent (mesaj) 19:48, 8 Eylül 2014 (UTC)

Merhaba Uğurkent, neden olmasın. Editörlük yetkisi verilerek kullanıcı alanı genişletildi az önce. İyi çalışmalar diliyorum. Vitruvian (mesaj) 12:17, 9 Eylül 2014 (UTC)

Selam[değiştir]

Tekrar merhaba. Acaba niçin kayda değer bazı maddelere "Vikisöz metni değil" diye sil şablonu ekledin? Vitruvian (mesaj) 14:20, 10 Eylül 2014 (UTC)

Bazı maddeleri kayda değer olmadığını işaretlerken 1-2 tanesi araya kaçmış. Hem Vikipedi'de hem de Vikisöz'de aynı anda değişiklik yapınca. Eğer madde isimleri sözü söyleyen kişinin ismiyse yanlışlık yapmış olabilirim. Vikikaynak'ta olaya göre, Vikisözlük'te kelimeye göre, Vikikitap'ta konuya göre isimlenirken burada Vikipedi'deki gibi insanların ismiyle isimleniyor galiba. O yüzden hata yapmış olabilirim. Uğurkent (mesaj) 15:35, 10 Eylül 2014 (UTC)

Sorular[değiştir]

Soru 1[değiştir]

Selam vitruvian

Kullanıcı:Yozer1 in oluşturduğu genelde bir sözden (1, 2 3), bazen de daha fazla sözden 1, 2 oluşan maddeler kayda değer mi?

Hacitalha, Dilerseniz siz ekleyebilirsiniz. Amaç birşeyler başlatmak ve katkıda bulunmak. -Yozer1 (mesaj) 09:10, 10 Kasım 2014 (UTC)

Soru 2[değiştir]

Ender çabuker ve Hamza tzortzis sayfaları Ender Çabuker ve Hamza Tzortzis şeklinde olmalı. Yani soyadları büyük harfle olmalı değil mi?

Soru 3[değiştir]

Neden vikisözde vikipedinin aksine

 • kullanıcı mesaj yerine tartışma
 • + yerine Konu ekle
 • Devriyelik yerine editörlük

var?

Soru 4[değiştir]

Anasayfadaki bekleyen değişiklik neyin nesi? hacitalhamesaj at 16:33, 11 Eylül 2014 (UTC)

2. soru da Hacitalha doğru söylemiş, gerekli taşımaları yaptım. Uğurkent (mesaj) 18:49, 11 Eylül 2014 (UTC)
Merhaba Hacitalha, sırasıyla yanıtlayayım. 1) Yozer tarafından açıldığı belirtilen sayfalar kayda değer, içerikte söz azlığı olabilir ancak silmek yerine geliştirilebileceği ihtimalini hesaba katarak maddelerin kalmasının daha yerinde olabileceğini söyleyebilirim. Aslında şu sıra olmasa da benim de ilgilenebileceğim maddeler arasında açtıkları. 2) Evet, büyük harf. 3) Yakın zamanda düzeltmeye çalışırım, olmadı teknik bölüme yazıp yardım isterim. Buradan düzeltilemeyebilir, tahminen öyle. 4) Ana sayfada bir değişiklik olmuştu, kontrol edilmemiş. Şimdi edildiği için artık bekleyen değişiklik bulunmuyor. Vitruvian (mesaj) 19:01, 13 Eylül 2014 (UTC)

Emin olamadığım maddeler[değiştir]

Aşağıdaki maddelere sil şablonu koyup koymamakta tereddüt ettim. Kayda değer maddeler mi?

hacitalhamesaj at 17:44, 11 Eylül 2014 (UTC)

  • Half-life konular üzerinden açılan maddelerde değerlendirilebilir belki. Ama belki. En doğrusu silinmeye aday gösterilmesi olabilir. A.R. Dinç konumu itabirıyla kayda değer olarak sayılabilir ancak onun da durumu şüpheli. Yine aynı şey onun için de geçerli, aday gösterilebilir silinmeye. 3. ise bura ile alakalı değil, siliniyor. Teşekkürler. Vitruvian (mesaj) 19:12, 13 Eylül 2014 (UTC)

Selam[değiştir]

Buraya sonunda alıştık. Sen aktif olamadığından ben günün sözünü yaptım. İznin olursa Vikipedi'deki gibi İBP, SİS, GSR gibi sorumlular oluşturalım. Aktif kullanıcılardan. Uğurkent (mesaj) 12:03, 13 Eylül 2014 (UTC)

 • Alışmak kolay buraya hakikaten. :) Pek lazım değil gibi geliyor bana doğrusu. Şu zamana kadar hiç İBP katılımım olmadı, burada da olsa kendi adıma katılmayabilirim. Topluluk çalışmasını sevenler Vikipedi gibi daha kalabalık projelerde uygulayabiliyor bunları ama burada pek bir ilgi alamayabilir. Genelde Vikisözdeki aktif kullanıcılar kendi ilgi alanlarıyla alakalı katkılar yapıyorlar görüldüğü kadarıyla. Bunun dışındaki etkinliklere ilgi gösterirler mi bilemem. Köy çeşmesinde de belirtmekte fayda var yine de. Selamlar. Vitruvian (mesaj) 19:32, 13 Eylül 2014 (UTC)

Bot[değiştir]

Selam Vitruvian

Vikisöz'de -özellikle yazım hataları için-neden bot yok?Şimdiye kadar bot yazabilecek biri çıkmadı mı?hacitalhamesaj at 02:39, 15 Eylül 2014 (UTC)

Bot olusturan herhangi birinin çıktığını hatırlamıyorum. Botsuz hakkından gelinmez gibi gozukmuyor burası ama biri cıkar da basvurursa degerlendırılır mutlaka. -Vitruvian

İmam Gazali = El Gazali[değiştir]

Merhaba. İmam Gazali ve El Gazali maddeleri aynı içerikli olduğu için, rica ediyorum, onların tarihçelerini birleştirin. Saygılarımla, --Cekli829 (mesaj) 06:44, 16 Eylül 2014 (UTC)

Bir geçmiş birleştirme prosedürü izlenildiği ifade edilmişti. Bu anlatılmadan yapmayayım birleştirmeyi. kibele müsait olduğunda anlatır, birleştirilir ona göre. Kolay gelsin. -Vitruvian

Yeni sayfa[değiştir]

Kamyon Arkası Yazıları birer kayda değer sayfa mı? Kamyon arkası sözleri eklesek, sonu gelmez herhalde. Her söz de kayda değer değil sonuçta. Silinmeli gibi duruyor. Uğurkent (mesaj) 14:00, 16 Eylül 2014 (UTC)

Geçmiş birleştirme[değiştir]

Merhaba, aslında {{geçmiş birleştir}} şablonu yönlendiriyor ama kısaca anlatayim...
1. Uygun ada taşınması istenen maddeye (A maddesi diyelim), doğru ada sahip madde "yönlendirme olmaksızın" taşınıyor (B maddesi olsun).
2. Taşıma işleminden sonra, içeriğin taşındığı sorunlu ada sahip A maddesini açıyoruz ve "sil"e basıyoruz. Silme ekranının altında, biraz önce yaptığımız işlemin kaydı bulunur. O kayıtta ki "geri getir"e tıklıyoruz. Yine açılan sayfada, maddedinin silinmiş sürümleri alt alta dizilidirler. Tek tek tıklamakla uğraşmadan, "Seçimi ters çevir"e basıp, daha sonra "geri getir" e basıyoruz.
3. "İşlem tamamlandı" yazısını gördükten sonra, "taşı" ya basıyoruz ve uygun isme sahip B maddesine sayfayı taşıyoruz. A maddesinden, B maddesine yönlendirme olsun istemiyorsak, taşıma işlemi öncesinde "Yönlendirme yapılsın" bölümündeki tıkı kaldırıyoruz. Bu kadar...
Théoden sağolsun bana anlattı, ona da zamanın da Kibele anlatmış: ) Umarım yardım etmişimdir. Uğurkent (mesaj) 15:28, 16 Eylül 2014 (UTC)
Cok sag ol Ugurkent. Vitruvian (mesaj) 12:24, 17 Eylül 2014 (UTC)

GS Sorumlusu[değiştir]

Selam Vitruvian, şurada gerekli oylamaları açtım. İyi olmuş mu? Katılacak olursan haberin olsun. İstersen sen de adaylığını koy. Uğurkent (mesaj) 14:13, 22 Eylül 2014 (UTC)

Merhaba Uğurkent, önce köy çeşmesinde konu üzerine katılım sağlanıp, görüşler sunulsun-alınsın ki "günün sözü sorumlusu lazım mı", "faydalı olur mu" gibi soruların cevaplarını alabilelim. Bunlar gerçekleşmeden sayfanın açılması pek yerinde olmaz. Bu yüzden sayfayı kaldırmakla beraber köy çeşmesindeki duruma göre aynı sayfayı, içeriği tekrar geri getirebileceğimi de ilave edeyim. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 22:13, 2 Ekim 2014 (UTC)

+[değiştir]

 • Selamlar. VP:Milli'yi okunumanızı öneriyorum. Vikipedi hiçbir millet veya devletin ansiklopedisi olarak tanımlanamayacağı gibi Vikisöz için de aynı şeyler geçerlidir. Son zamanlarda seçtiğiniz sözlerde bu hususa dikkat etmeksizin girişler yaptığınızı fark ettiğimden bu konuyu hatırlatmak istedim. Ayrıca bunun haricinde ise kadınlarla ilgili kısım da çok sayıda kadını rahatsız edebilecek bir içeriği barındırıyordu. "Kadın" ve "namus" bunların sık sık anılmasından sıkılmış, rahatsız olan insanları bir hatırlar, düşünürsek eğer... Belirtilen linki okursanız sevinirim. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 09:53, 6 Ekim 2014 (UTC)
Yanlış anlamanı istemem zaten Vikipedi'de bir çok kullanıcıyı bu konuda uyarmıştım. Uzun bir cümle görünce eklemek iyi geldi. Biraz sanki abartıya da kaçmış olabilirim. Hiç bir milletten bahsetmeksekte olmaz diye düşünüyorum. Sırf Türklerle ilgili sözler eklemiyorum. Her millet sonuçta eşit. Rastgele sayfa butonuna tıklayınca her şey değişiverdi. Ara sıra biraz sorun çıkartıyorum gibi olabilir. Belirttiğim gibi yanlış anlamanı istemem. Bundan sonra sözleri daha sık dokuyup seçmeye çalışırım. Uğurkent (mesaj) 10:50, 6 Ekim 2014 (UTC)

Selam[değiştir]

Selam Vitruvian, hiç incelenmemiş sayfalardan kişileri internette aratmaya çalışıyorum. Sözleri hiçbir yerde olmayan, kaynaksız içerikleri işaretliyorum da. Google kitapları referans olarak alıyorum. Bir de bir sözlerle ilgili bir internet sitesi vardı. İsimini unuttum da. Oradalar da sözler yoksa madde silinmeli mi. Kaynak sonuçta yok. Uğurkent (mesaj) 10:57, 6 Ekim 2014 (UTC)

Aslında o bahsedilen sitenin ismini alabilsem iyi olurdu. Ya da şöyle söyleyebilirim; goodreads.com'u ve benzerlerini hariç tutarsak içeriğinde söz bölümü olan veya direkt söz sitesi olanlar pek güvenilir gibi gözükmüyorlar. Kastım daha çok brainyquote.com tarzı siteler. Kaynağı belirtilmiyor sözlerin. Bahsettiğin tip maddeleri silinmeye aday göstermek en doğrusu olur bu durumda. Selamlar, geç cevap için özür bu arada... Vitruvian (mesaj) 11:45, 8 Ekim 2014 (UTC)

Akasya Durağı[değiştir]

Selam Vitruvian

Akasya Durağı sayfası ne olacak? Silinmeli mi? hacitalhamesaj at 17:36, 11 Ekim 2014 (UTC)

Merhaba, onun bir düzenlenmesi gerekiyor Hacitalha. Çok fazla ve bir şey anlatmayan sözler eklenebiliyor, onların ayıklanması lazım ya da silinmeye aday gösterilebilir. Silinmesiyle ilgili olarak arada kaldığım bir madde benim de. İçeriği üzerine bir görüşülebilir silinmeye aday gösterildiğinde. Neticelenir. Vitruvian (mesaj) 23:19, 11 Ekim 2014 (UTC)

SAS[değiştir]

Selam Vitruvian

Şu değişiklikte bir sıkıntı yok değil mi? -hacitalhamesaj at 21:06, 1 Kasım 2014 (UTC)

Merhaba hacitalha, bir tane de şurada varmış... :) Aslında ansiklopedik bilgi - özlü sözler farklılığından kaynaklı metinde içerik olarak düzeltilmesi gereken başka yerler de var ama daha sonraya bırakıldı. :) Vitruvian (mesaj) 21:14, 1 Kasım 2014 (UTC)

Genel[değiştir]

Selam Vitruvian

Sanırım mesaj sayfanı meşgul eden tek benim. Vikisöze yaklaşık 2 aydır katkı yapıyorum. Şimdiye kadar incelenmeyen sayfaları ve bekleyen değişiklikleri hallettim.(Çok şükür bitti) Bunları yaparken hatam olmuş mudur? Evet belki. Ama bana "hata yaptın" diyecek birileri çıkmadı. Çünkü bu kardeş proje az ilgi görüyor. Aktif kullanıcılar iki elin parmaklarını geçmiyor. Şimdiye kadar gördüğüm bariz aksaklıklar var. Bunları halledebilir misin? Veya halledecek birini bulabilir misin?

1- "herşey" "birşey" gibi yazım yanlışları vikipedide bot ile düzenleniyor diye biliyorum. Burada neden olmasın

2- Daha önce attığım bir mesajdaki teknik sorunlar hala var

3- Çok önemli bir şey değil ama sol köşede "proje" ve "vikisöz bağlantılar" ilk harfleri küçük


İşe, yarısından fazlası ingilizce olan köy çeşmesini arşivleyerek başlayabiliriz. Bi "yapılacaklar listesi" çıkarabiliriz. Belki bunları çözersek bu tenha yer canlanabilir. Daha söyleyeceklerim vardı da unutum :D . --hacitalhamesaj at 15:56, 5 Kasım 2014 (UTC)

Selam Vitruvian, ben otomatik programla yazım hatalarını düzeltmeye başladım. Umarım faydalı olur. Uğurkent (mesaj) 18:24, 5 Kasım 2014 (UTC)
Ref hatası varsa (madde içinde çok defa aynı site kullanılmışsa), onu düzeltiyormuş. Uğurkent (mesaj) 18:34, 5 Kasım 2014 (UTC)
Bayagi guzel, kullanisli bir seymis. Faydalı oldu cok, eline saglik. :) Tüm bunları onceden de halledebilirdim ama cogunlugu zamanla alakalı bazı problemler yasadim. İstedigim gibi internete giremiyorum uzunca bir suredir. Girince de buraya yoneliyorum cogunlukla, yetmiyor elbette. Ama 1 hafta kadar sonra durum tersine donecek gibi, fazlasiyla müsait olacagim bir donem olacaktir diye tahmin ediyorum. O zamana kadar neler yapabileceğimizle ilgili bir sayfa acalim, aklımiza geldikce ekleyelim zaruri seyleri. Mesela ozellikle kaynaklandırmaların yapılması oncelikli meselelerdendi. Tamamina yakini kaynaklı ve guvenilir bir Vikisoz, gayet iyi bir proje olurdu. Caliskan viki kullanıcılari oldukca zor olmaz bu. Gerekli ne varsa yapar, tum eksikleri gideririz birlikte. :) Vitruvian (mesaj) 23:38, 5 Kasım 2014 (UTC)
Bütün maddeleri gözden geçirdim. Sadece programla birşey ve herşey hatalarını düzelttim. Eğer çokça hatalı olan kelimeler varsa bir çok sayfada birkaç dakika içerisinde yapabiliriz. Uğurkent (mesaj) 16:08, 6 Kasım 2014 (UTC)
Peki bir çok'u "birçok" yapacak şekilde devam edebilir misin? Muhtemelen vardır sayfalarda. Vitruvian (mesaj)

Selam[değiştir]

Selam Vitruvian, şu 85.99.76.61 IP kullanıcı küfürlü içerik eklemiştir. Gerekeni yaparsan sevinirim. Revizyonu silersen iyi olabilir. Uğurkent (mesaj) 09:22, 9 Kasım 2014 (UTC)

Merhaba siz neden ben eklediyim bir sayfayi siliyorsunuz?Semral.bdu( Benim Emaile yazin Semral.bdu@mail.ru)

Silindi Ugurkent. Devam edildiği taktirde kisa donemli bir engel uygulanabilir. Semral merhaba, açtığınız madde kayda değerlik kriterlerini karşılamadığı için silindi. Vikisoz'un ana sayfasında da gorebileceginiz gibi bazı vasıtalarla taninmisliği anlasılan, bilinen kimselerin sozlerine yer verilir burada. Bu taninmis bir yazar, filozof veya bir şair olabilir ancak bu kriteri karsılamadan kisilerin kendi adına sayfa acması olagan karsilanmaz ve silinir dogal olarak. Vitruvian (mesaj) 22:28, 9 Kasım 2014 (UTC)

köy çeşmesi[değiştir]

Selam vitruvian

Köy çeşmesinde düzenlemeler yaparken fark ettim ki anasayfada [[Vikisöz:Köy çesmesi|Köy çeşmesi]] yazıyor. s harfinin ş harfine çevrilmesi gerek. hacitalhamesaj at 22:59, 14 Kasım 2014 (UTC)

Selam Hacitalha. Halledildi... Gereksiz yönlendirmeyi de silelim. Vitruvian (mesaj) 23:07, 14 Kasım 2014 (UTC)

Selam[değiştir]

Ben ve Hacitalha seni çok rahatsız ediyoruz değil mi? Doğruyu söyle ha :) Asıl işe gelelim 78.191.163.210 IP kullanıcı bir cezayı hak ediyor mu? Uğurkent (mesaj) 15:16, 17 Kasım 2014 (UTC)

Sorun yok Ugurkent. Mesaj sayfası bu tip şeyler için var. Tarafsızlıkla alakalı birkaç mesele haricinde az şey rahatsız edici olabilir buralarda bana göre. Bakıyorum, engel gerekiyor mu bu gösterdiğin IP için. Vitruvian (mesaj) 17:13, 17 Kasım 2014 (UTC)
Baktım. Sorun değil o eklediği de ısrar etmesi durumunda günlük bir engel verilebilir bu durumlarda. Zaten yazdığı onaylanmadığı sürece kullanıcı girişi yapmayan bir insan göremez o değişiklikleri. Vitruvian (mesaj) 17:22, 17 Kasım 2014 (UTC)

Nasılsın[değiştir]

Nasılsın Vitruvian, bazı günler seni göremiyorum. Placeboizm'i 1 hafta içerisinde editör yapabilirsek iyi olur. Burada ki aktif kullanıcılar en fazla iki elin parmağı kadar oluyor. Buraya daha fazla vakit ayırıp sana yardım etmek istiyorum (elimden geldiğince buradayım zaten). Temizlik işleri gibi. Sen aktif olduğundan pek hizmetliye ihtiyacımız yok. Bu arada seni bürokratlığa aday göstermek istiyorum izin verirsen. Sonuçta bu vikiye en çok katkı veren sensin. Birisi bot yapar vb. gibi işler için bürokrata ihtiyaç var. Ben bot programlarından az çok anlıyorum ama daha iyi anlayanlar olabilir. Teknik bir konuda uzman kişiye ihtiyacımız her an olabilir. Uğurkent (mesaj) 20:37, 1 Aralık 2014 (UTC)

Tesekkurler Ugurkent, iyiyim, sen de iyisindir diye umuyorum. Bahsettiğin kullanıcıyı takip ediyorum aslında, biraz daha bekleyip, gerekli kullanıcı alanına taşıyabilirim hesabını. Burokratlıga gelince, burada su zamana kadar luzumlu olmadı burokratlık. Olsa dahi benim oyle bir istegim yok gibi. Silinmesi gereken maddeler vs. varken baska seylere yonelen biriyim goruyorsun, aksatan bir tarafım var bu konularda. :) Faydalı olacagımı sanmıyorum teknik konularda, ilgim de oldukca az. Saygılar. Vitruvian (mesaj) 21:05, 1 Aralık 2014 (UTC)
Şimdi ben bürokrat olayım diyeceğim, ne yazık ki olmuyor. Aslında iyi fikir de. Benim gördüğüm kadarıyla hizmetli olmadan bürokrat olanlar var. Biraz yavaş gidelim en iyisi. Kolay gelsin. Uğurkent (mesaj) 21:36, 1 Aralık 2014 (UTC)
Bence Placebozim artık editörlüğü hak ediyor. Değişiklik özetlerine kaynakları eklediğinden artık güvendiğim bir kullanıcı oldu. Uğurkent (mesaj) 18:46, 6 Aralık 2014 (UTC)
Kaynakları değişiklik özetine değil de kaynak bölümüne ekleyebildiği yani diğer bir anlatımla "Vikisöz'ü biraz kurcalamaya başladığı an" verilmesi daha uygun olur. Takip ediyorum durumu. Vitruvian (mesaj) 20:50, 6 Aralık 2014 (UTC)
 • Herkese selam. Bürokratlık işini daha önce de dile getirmiştim. Bence ihtiyaç var. İstemiyorsa kimseyi zorla bürokrat yapmayız. Uğur bari sen ol. Başvurmazsan da ben aday gösterecem :D hacitalhamesaj at 13:00, 7 Aralık 2014 (UTC)

Yardım[değiştir]

Selam Viruvian, buradaki söz Mark Twain'e ait. Düzeltirsen iyi olur. Felecita sağolsun. Uğurkent (mesaj) 10:28, 5 Aralık 2014 (UTC)

 • Merhaba Ugurkent, duzelttıldı. Olabiliyor bu gibi dalgınlıklar. Vitruvian (mesaj) 10:51, 5 Aralık 2014 (UTC)

SAS[değiştir]

Selam Vitruvian

Sence de silinmeye aday gösterilen "Akasya durağı" maddesinin silinme vakti gelmedi mi? Neyi bekliyoruz? Zaten Tamami kaynaksiz ve muamma sozlerle dolu hacitalhamesaj at 19:08, 12 Aralık 2014 (UTC)

"Bir-iki kullanıcı daha oy verse iyi olur" diyemiyorum maddeye yukarıdan aşağı baktığım vakit. SAS bile "belki de" gerekli değildi bu madde için. Silelim en iyisi. Vitruvian (mesaj) 23:09, 12 Aralık 2014 (UTC)
Mesele sadece bu madde değil. 3-5 kişi olduğumuz için bazı şeyleri uygulamak için olmayan topluluğun kararını bekleyemeyiz. Ben de bu aralar eskisi kadar aktif olamıyorum. Fırsat bulursam biraz vikipedide takılıyorum. Size iyi çalışmalar --hacitalhamesaj at 14:26, 13 Aralık 2014 (UTC)
Ne olursa olsun eldeki tüm olanakları kullanıp, hangi düzeyde katılım sağlanıbiliyorsa sağlanmalı. Acele ederek daha farklı sonuçlarla karşılaşmanın bir lüzumu yok. Daha evvel de örneklerini gördüm, yanlış bir yol olur bir-iki kişinin karar aldığı proje. En olmadı kullanıcılara mesaj atar katılım bekleriz. Vitruvian (mesaj) 18:11, 15 Aralık 2014 (UTC)

Sadri Alışık[değiştir]

Merhaba Vitruvian, Vikisöz'e Sadri Alışık'ın filmlerinde geçen replikleri/sözleri ekleyecektim ancak uygun bir bölüm / başlık bulamadım.Ekleyeceğim içerik direk Sadri Alışık'a değil de dolaylı yoldan ait olduğu için Sadri Alışık maddesini açıp altına eklemek ne kadar doğru olur bilemedim.Tek tek film olarak da yaklaşmak çok zor çoğu eski, kesitler dışında genel olarak bulmak mümkün değil.Yönlendirmenizi bekliyorum teşekkürler. Berrram (mesaj) 23:59, 19 Aralık 2014 (UTC)

Merhaba Berrram, bu durumda izlenebilecek yol, filmin maddesini açıp sözlerin oraya eklenmesi olabilir ancak. Başka türlü pek olmaz gibi. Filmin tamamının olmaması az söz eklenmesine neden olabilir ama bu çok da problem değil. Zamanla mutlaka eklemeler gelir. Fakat videolarda filmin adı dahi geçmiyorsa, işte o zaman filmin adını bulmaktan başka bir çare olmaz diye düşünüyorum. Vitruvian (mesaj) 14:13, 20 Aralık 2014 (UTC)

Yeni ana sayfa[değiştir]

Merhaba Vitruvian. Yeni ana sayfada sol kısımda yer alan "Seçilen maddeler" bölümünün "Kitaplar" satırında hata var. K'nin başına bir tırnak işareti fazladan (belki de eksik) konulduğundan biçimde bozulma olmuş. Düzeltebilirsen sevinirim. -- Felecita 14:02, 25 Aralık 2014 (UTC)

Merhaba Felecita. Fark etmiştim onu ama çıkmam gerekince erteledim bir-iki düzenlemeyi bugüne. Teşekkürler yine de haber verdiğin için. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 14:40, 25 Aralık 2014 (UTC)

Maddelerdeki yazım hatalarının düzeltilmesi için bir bot görevlendirilemez mi? -- Felecita 08:49, 26 Aralık 2014 (UTC)

Botunu kurup da denemeler yapan biri olursa onaylanabilir. Ya da Vikipedi'den deneyimi, ilgisi olan birinden rica edebiliriz. Fazla bir detayı yok aslında, dilersen bir bot kurabilirsin. Vitruvian (mesaj) 11:52, 27 Aralık 2014 (UTC)

Bot kurulumunun nasıl yapıldığını bilmiyorum. Eğer öğrenemezsem tek tek düzeltmeye devam edebilirim. Vikipedi'de de yazım hatalarının düzeltilmesi konusunda bir başlık açmıştım. -- Felecita 09:23, 30 Aralık 2014 (UTC)

Şimdi bazı denemeler yapıyorum, birkaç maddedeki gereksiz kategorileri kaldırıyorum. Nasıl kullanıldığını yazarım eğlencem bitince. :) Vitruvian (mesaj) 15:50, 30 Aralık 2014 (UTC)
Anlatmaya başlayayım Felecita, ilk olarak şunu bir indirmek gerekiyor, daha sonra kurulum sayfasında çıkan AutoWikiBrowser uygulamasını yüklemek için tıkladığında "tümünü ayıkla" gibi bir seçenek çıkacaktır. Oraya tıkladıktan sonra tekrar kurulum sayfasına gelip, aynı yere (AutoWikiBrowser) tıklıyor ve "çalıştır" diyorsun. Bunun hemen akabinde kurulum başlamış olacak. Uygulama açılınca en aşağıda kırmızı kutucukta 'user' yazıyor ve yanında katkı yapılan projenin adı var. Oraya tıklayıp, en.wikipedia'yı tr.wikiquote olarak değiştiriyoruz. Kullanıcı girişi için sol üstten "file" > "log in" de yapabilirsin, o kırmızı kutucuktaki user'a da tıklayarak giriş yapabilirsin. Kullanıcı adı ve şifrenle girişini yapıyorsun oradan. Fakat öncesinde FelecitaBot kullanıcı hesabını buradan açıp, girişi de bu yeni hesabınla yaparsan daha iyi olur. Uygulamanın sol köşesinde "make list" kısmına yönelip, source yazan yerdeki tercihlerden "Google search" diyoruz ve hemen altına örneğin "birşey" yazabilirsin. Bu hatalı kelimeyi yazdıktan sonra altında yazan make list'e tıklıyoruz. Bunun sonucunda kelimenin geçtiği maddeler sıralanmaya başlayacaktır. Hemen yan tarafta, orta kısımda yani 4 tane seçenek var: Options, more, disambig, skip, start. Start'a tıklıyoruz ve açılan sayfada start, stop, skip, save çıkıyor karşımıza. Start diyoruz, listedeki kelimelerden biri sağ köşede açılmış oluyor. Save'in hemen altında bir boşluk ve find bulunuyor. Boşluğa "birşey" yazıp, find diyoruz. Hemen kelimeyi buluyor, düzeltiyoruz biz de soldan. Düzelttikten sonra save diyor sonra skip diyerek kelimenin geçtiği bir başka maddeye geçiyoruz. "Düzelt, kaydet, geç" yapmış oluyoruz böylelikle. Bazen sorun çıkabiliyor, o vakit "stop" deyip solda yer alan maddelerden birine tıklayıp, "start" diyoruz tekrar. Temel olarak olay bundan ibaret, hata yapmaktan vs. çekinmeye, düşünmeye lüzum yok. FelecitaBot hesabı zaten editör olmadığından, onaylanma bekliyor olacak değişiklik. Aklımda kalanlar bunlar, önce bazı denemeler gerekiyor. Eğer kullanabilirsen, bot statüsü kalır geriye. Vitruvian (mesaj) 17:18, 30 Aralık 2014 (UTC)

Kullanıcı mesaj sayfasını silme hakkında[değiştir]

Bilgilendirme için teşekkürler Vitruvian. Kullanıcı mesaj sayfası olduğunu fark etmemişim bile, uykulu halime denk gelmiş. :) Acı biber sayfası iyi bir örnek teşkil etti bu arada. :) Kolay gelsin sana da. --Science (mesaj) 18:44, 30 Aralık 2014 (UTC)

Uykusuz siteye girmek nasıl bir şey herhalde bunu en iyi bilenlerdenimdir. :) İçeriği dolu maddeleri arka arkaya açarken önemli bir efor harcıyorsundur Science, bana sorarsan sil şablonunu silinmesi gereken sayfalara ekleyip yorulma derim, o maddeleri bazen gözden kaçırıyor olsam da daha sonra şuradan bakıp yakalayabilirim. Google arama sonuçlarında tepeye oturmayı bekleyen bir madde daha gördüm bu arada. Resimli sözleri eklemek de bana düşsün artık. :) İyi çalışmalar... Vitruvian (mesaj) 22:11, 30 Aralık 2014 (UTC)
Evet, seni biliyorum, geceleri baya aktifsin burada. :) Gözüme direk çarpan bazı maddeler olduğunda sil şablonunu koymadan geçmemeye çalışıyorum son zamanlarda. Silinip silinmemesi arasında kaldığım maddelere ise çoğunlukla dokunmuyorum. Çoğunlukla silme işlemleriyle sen ilgileniyorsun gözlemlediğim kadarıyla, bu yüzden de iş yükünü hafifletmek için sana destek vermek istedim. Zaman geçtikçe sile sile tecrübelenirim heralde ben de. :) Yorgunluk önemli değil. Elimden geldiğince ilgilenebilirim. Veganlık maddesi de dediğin gibi birkaç ay sonra tepeye oturacak sanırım. :) Google biraz geç index aldı onu nedense. Maddeye yeni içerikler ekledikçe sanırım ön plana kolaylıkla çıkacak. Emeğine sağlık eklediğin resimler için, maddeye renk gelmiş. :) Teşekkürler. İyi çalışmalar sana da. --Science (mesaj) 22:41, 31 Aralık 2014 (UTC)
Doğru, öyle oluyor genelde. :) Şimdi 2. sayfa başlarında, fazla zaman almayacaktır muhtemelen tırmanma. Resimler maddelerin düz bir metin gibi gözükmesinin önüne geçiyor, renk katmış oluyor gerçekten de. Asıl teşekkür benden. :) Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 23:24, 1 Ocak 2015 (UTC)

Selam[değiştir]

Bi dal editörlük yetkisi de ben alabilir miyim? :) --Mavrikant (mesaj) 16:56, 3 Ocak 2015 (UTC)

Elbette. Vikipedi'den de tanıyorum. :) Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 19:25, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Soldaki "Duvar yazıları" kategorisi oluşturulmayı beklemiyorsa oradan kaldırılabilir mi?
 • Vikisözler üzerinde kayıtlı resimler Commons eşdeğerleri ile değiştirilip temizlenebilir mi?
 • Kimsenin buraya resim yüklemesini gerektirecek bir durum olacağını zannetmiyorum. Öyleyse gelecekte reklam amaçlı kullanılmasını önlemek için resim yükleme yetkisi kaldırsak mı? En azından editör dışı yükleyemesin. --Mavrikant (mesaj) 00:49, 4 Ocak 2015 (UTC)
Pc basına gecince halledecegim Mavrikant. Vitruvian (mesaj) 02:50, 5 Ocak 2015 (UTC)

Editörlük[değiştir]

Merhabalar, ben sizden Editörlük hakları isteyebilir miyim? Bunun için herhangi bir sınırlama yok sanırım. Üstelik ben bir Vikipedi kullanıcısıyım. Yani kuralları biliyorum. Teşekkürler --Turgut46 (mesaj) 20:49, 6 Ocak 2015 (UTC)

Merhaba Turgut46, Vikipedi'deki katkılarına göz attıktan sonra sakınc

lı bir değişiklik veya durum olmadığını gördüğüm an direkt devriye olmanı sağlayabilirim ancak aksi bir durumda da başvuru yapmanı önerebilirim. Tekrar geri dönüş yapacağım baktıktan sonra. Vitruvian (mesaj) 23:13, 6 Ocak 2015 (UTC)

Tamam bekliyorum. --Turgut46 (mesaj) 23:17, 6 Ocak 2015 (UTC)

Kontrol ettiniz mi? --Turgut46 (mesaj) 23:29, 6 Ocak 2015 (UTC)

Şu katkının kendisini, özetini bir izah etmek mümkün müdür? İmkansız. Niçin böyle bir şey yapıldı? Vitruvian (mesaj) 02:57, 7 Ocak 2015 (UTC)
Aslında karıştırdım. Bilgi yanlış biliyorum. Kasten yapmadım. Taliban olması gerekirdi ama karıştırdım ve Hizbullah yazdım. --Turgut46 (mesaj) 05:31, 7 Ocak 2015 (UTC)
 • Kullanıcı Türkçe Vikipedi'de kuklacılık yüzünden engelenmiş. Oradaki kararlar burada da geçerli mi yoksa bağımsız mı değerlendiriliyor? --Mavrikant (mesaj) 14:47, 7 Ocak 2015 (UTC)
 • Maalesef ki hatalı bir denetleme sonucu engellendim. Bu sorunun düzeltilmesi için denetçi isteğine başvurdum. 3 aydır denetlenmeyi bekliyorum. Ben kukla falan değilim. Bu konuda ikimizin katkılarının benzemediğini belirtmek isterim. Ayrıca bu konu hakkındaki Uğurkent'in şu yorumu ve Rapsar'ın şu mesajı da engellemenin hatalı olduğu yönündedir. Zaten davayı incelerseniz veya ikimizin katkılarını karşılaştırırsanız gerçek anlaşılacaktır. --Turgut46 (mesaj) 16:45, 7 Ocak 2015 (UTC)
 • Mavrikant yorumunu gördüm. İsmim geçtiği için açıklamam gerektiğini düşündüm. Kardeş projelerdeki kararlar Vikipedi'den bağımsız şekilde işliyor. Turgut46 mesela herhangi bir hesabın kuklası olup daha önceden de bir hesabı olsaydı Türkçe Vikisöz'deki denetçiler IP adresini denetleyip ona göre engel verirlerdi. Herhangi bir kullanıcının bir viki projesinde kuklacılık yapması diğer projede engel almasını gerektirmiyor. Fakat politikalara aykırı bir durum olmadıkça, kabul edilemez bir kullanıcı ismi olursa o zaman iş farklı oluyor. Uğurkent (mesaj) 17:48, 7 Ocak 2015 (UTC)
Açıklama için teşekkürler Uğurkent. --Turgut46 (mesaj) 17:59, 7 Ocak 2015 (UTC)
Bunu bilmiyordum Uğurkent. Bilgilendirdiğin için sağ ol. --Mavrikant (mesaj) 19:14, 7 Ocak 2015 (UTC)
Biraz geç cevaplar verebiliyorum bazen, idare edersiniz memnun olurum. Bermanya davanın sonuca bağlanmasını istemiş, oranın da takipçisiyim. Burada engellensin diye değil, devriyeliği etkileyebileceği için. Vitruvian (mesaj) 20:13, 7 Ocak 2015 (UTC)
Ben o davanın sonuçlanması için 3 aydır bekliyorum. Davanın sonuçlanması uzun sürebilir. Uğurkent de söyledi: Herhangi bir kullanıcının bir viki projesinde kuklacılık yapması diğer projede engel almasını gerektirmiyor. Sorun nedir anlamadım? --Turgut46 (mesaj) 20:46, 7 Ocak 2015 (UTC)
 • Merhaba Turgut, birazdan kullanıcı alanını devriye olarak taşıyacağım. Biraz geç kaldım, kusuruma bakma. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 22:40, 18 Şubat 2015 (UTC)
Teşekkür ederim. İnşallah görevinin hakkını veririm. Teşekkürler. --Turgut46 (mesaj) 23:01, 18 Şubat 2015 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![değiştir]

Administrator Barnstar Hires.png Hizmetli Yıldızı
Vikisöz'e hizmetli olarak yaptığınız katkılardan dolayı lütfen bu yıldızı kabul edin :) (Burada Vikisevgi yokmuş, Vikipedi'den kodu aldım ;) ) Mavrikantmsj 19:47, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Tesekkurler Mavrikant, benden de bir yeşil çay gesin çalışkan, hızlı bir Vikipedist olan sana. :) (Kadınlarbilir.com'dan buldum bunu. Güzel gözüküyor. :)) [2] Vitruvian (mesaj) 19:57, 21 Ocak 2015 (UTC)

editörlük[değiştir]

teşekkürler --Diyapazon(Mesaj) 11:53, 27 Ocak 2015 (UTC)

iyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 19:14, 29 Ocak 2015 (UTC)

Teknik[değiştir]

Sitede teknik bir sorun var. Mobil siteden inceleme yapılamıyor. --Turgut46 (mesaj) 23:19, 18 Şubat 2015 (UTC)

Yanlış değilse mobil siteden diğer projelerde de olmuyor inceleme değil mi? Vikisöz'le alakası olmasa gerek. Url'deki "m." kaldırılarak devam edilebilir telefondan inceleme, onay süreci için. Vitruvian (mesaj) 23:32, 18 Şubat 2015 (UTC)
Öyle yapmaya çalışıyorum. Bu iş sanırım bugzilla üzerinden hallediliyor. --Turgut46 (mesaj) 04:46, 19 Şubat 2015 (UTC)
Bugzilla'da yetkililere haber vermek gerekiyor. Çoğunlukla viki projelerinin teknik işleri oradan yapılıyor. Bugzilla'da benim hesabım yok. Superyetkin'e mi söylesek. Uğurkent (mesaj) 09:46, 19 Şubat 2015 (UTC)
İyi olur da ordaki işler nasıl yürüyor. Bilgilendirme lütfen. --Turgut46 (mesaj) 18:16, 19 Şubat 2015 (UTC)
Tüm projelerde durum aynı galiba. Bu durumda Vikipedi'deki köy çeşmesinin teknik bölümüne yazılabilir. Teknik konularla çok önemli bulmadığım sürece ilgilenmeyi tercih etmiyorum. İlgilenenler mutlaka olacaktır orada. Vitruvian (mesaj) 22:29, 20 Şubat 2015 (UTC)
Konuyla ilgisiz ama yardım maksadıyla köy çeşmesine yazdıklarını gördüm şimdi. Dilersen tavsiyelerimi uygulayabilirsin ilgili madde için. Tamamını okuyamadım ancak taraflar ve komutanlar kısmına özellikle bir göz gezdirdim ve önemli bir sıkıntı olduğunu söyleyebilirim o kısımda. Komutanlar, taraflar kısmında "Hz. Muhammed mührü" bulunan bayraklar ayrı tutalım, Ahrar el-Şam dahil tevhid bayrağı ile görülenler IŞİD saflarından kaldırılmaları gerekir, bunlar çoğunlukla "cehalet özür müdür" tartışması, Şia'nın bütünüyle tekfir edilmesi ve biat vb. gibi meselelerden dolayı farklı cihetlerde yer almış veya birliktelik hususunda bir açıklamaları doğrulanamayan veya olmayan şahıslardan, örgütlerden oluşuyor. El-Şişani ölü şeklinde geçirilmiş ancak doğrulanmış bir bilgi değil, düzeltilmeli ve o kısımda kalmalı. Taraflar kısmında hiç kendini yormayıp Ensar el Beytü'l Makdis ve Dağıstan Vilayeti vs. yazıp, tutup diğerlerini süpürebilirsin. Gerçi bölgenin aşiret yapılanmalarından, Irak Baas'ıyla ilgili bazı komutanlardan gelen kısmi destek, değişkenlik gösterebiliyor ancak yer etmelerinde bir sakınca yok gelen destekler hesaba katılınca. Diğer biat etti diye duyurulan örgütlenmeler tam manasıyla doğrulanabilmiş değil, en azından takip ettiğim kadarıyla öyle. Pedi'deki katkılarımı sonlandırdığım için -bırakmasaydım da yapmazdım- sana bırakmak isterim eğer bir el atmak istersen. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 23:15, 20 Şubat 2015 (UTC)

Birleştirme[değiştir]

Selam Vitruvian, şu ikisi aynı film sanıyorum: İntikamcılar, Yenilmezler.[3] Birleştirebilir misiniz? --Diyapazon(Mesaj) 19:31, 21 Şubat 2015 (UTC)

İnceleme[değiştir]

Şu maddeyi inceleyebilir misiniz: Criminal Minds -- dizi ya da filme ait olmayan sözler içeriyor. Kategoriden de emin olamadığım için kaldırdım. --Diyapazon(Mesaj) 19:31, 21 Şubat 2015 (UTC)

Merhaba Diyapazon. İçeriğinin tamamı böyle olan başka dizi, film maddeleri varsa sil şablonu koyabilirsin. Silinirler. Vitruvian (mesaj) 19:51, 21 Şubat 2015 (UTC)

Kaynak[değiştir]

Merhaba Vitruvian, Sagopa Kajmer sayfasına kaynak eklemeye çalışıyorum ama spam süzgecine takılıyor. Turgut46 (mesaj) 10:36, 26 Şubat 2015 (UTC)

Başka bir kaynağa yönelebilir misin. Vitruvian (mesaj) 07:41, 28 Şubat 2015 (UTC)
Sanmıyorum. En iyi kaynak bu. --Turgut46 (mesaj) 10:10, 28 Şubat 2015 (UTC)
Bu? Vitruvian (mesaj) 10:34, 28 Şubat 2015 (UTC)
Ekleyeceğim kaynak yani.--Turgut46 (mesaj) 10:46, 28 Şubat 2015 (UTC)
Evet, onu sordum? Vitruvian (mesaj) 10:55, 28 Şubat 2015 (UTC
youtu.be/tFCjx098yfM --Turgut46 (mesaj) 15:26, 28 Şubat 2015 (UTC)
[4] Vitruvian (mesaj) 12:36, 3 Mart 2015 (UTC)
Hallettim Teşekkürler. --Turgut46 (mesaj) 21:34, 3 Mart 2015 (UTC)

Translating the interface in your language, we need your help[değiştir]

Hello Vitruvian, thanks for working on this wiki in your language. We updated the list of priority translations and I write you to let you know. The language used by this wiki (or by you in your preferences) needs about 100 translations or less in the priority list. You're almost done!
Tüm vikilerde çeviri eklemek veya çevirileri değiştirmek için lütfen MediaWiki yerelleştirme projesini [1] kullanın.

Please register on translatewiki.net if you didn't yet and then help complete priority translations (make sure to select your language in the language selector). With a couple hours' work or less, you can make sure that nearly all visitors see the wiki interface fully translated. Nemo 14:06, 26 Nisan 2015 (UTC)

Hoş geldin[değiştir]

Merhaba, geri döndüğüne göre çeşmedeki tartışmada fikir belirtebilir misin?--Mavrikant (mesaj) 19:43, 30 Aralık 2015 (UTC)

Merhaba, toplulukla ilgili hiçbir meselede bulunmamak gibi bir karar ile buraya geri dönüş yaptığımı ifade edeyim. Yeterince deşarj olundu ve yapılması gerekenlere odaklanmak bir önceliği hak ediyor şimdi. Yardım için gelen istekler, teknik sorular ve başka muhtelif mesajlara geriş dönüş yapılmazsa şimdiden affola. Sayfa silmeler vb. hususlarda icap edenleri diğer hizmetli olan kullanıcılara kolaylık sağlaması için yapmayı önemli buluyor olsam da hizmetlilik yetkileri alınsın diye tutturanı olursa kabul edilir, konumuz olmaz. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 20:15, 30 Aralık 2015 (UTC)
Kolay gelsin. :) --BabatolianİLETİNİZ... 21:23, 30 Aralık 2015 (UTC)

Vladimir Putin[değiştir]

Sayfadan kaynaklı bilgileri çıkarmanızın amacı nedir? Turgut46 05:30, 11 Ocak 2016 (UTC)

Çıkardıklarım için açıklama yapmışım. Sözün bir tanesi için orijinali olarak karşılığına gelen Rusça kaynak verilmiş ancak Google aramalarına baktığımızda görülüyor ki neredeyse hiçbir yerde geçmemekte bu hali ile söz. Hatta tek bir yer dahi bulanamıyor verilen site dışında. Diğer söze gelince, çeviriyle ilgili hususta Rus makamları lüzum olan açıklamayı yapmışlar ki bu da özet kısmında verildi. Resmi görüşmelerdeki anlık çevirilerde heyetlerin hızlı çeviri dolayısıyla yanlış anlaşıldığı olabiliyor. Çevirideki hızdan kaynaklı olarak meydana gelen bir yanlış anlaşılma ile ilgili ülke sözcüsünden gelen açıklamaları dikkate alırız. Bir örnekle, zamanında dönemin başbakanı Erdoğan'ın danışmanı olan Cüneyd Zapsu'nun ABD'de AEI tarafından düzenlenen bir toplantıda söyledikleri benzer durumdan kaynaklı olarak "Erdoğan'ı deliğe süpürmeyin, kullanın" şeklinde çevrilmiş, basına yansımıştı. Sonra Zapsu niçin yanlış anlaşıldığına dair açıklamayı yaptı şimdi örneğimizde olduğu gibi. Bu tip sözleri anlatmaya çalıştığım nedenden ötürü eklememiz doğru olmaz sayfalara. Yalnız şunu da eklemeli; elde görüşmenin videosu var ve bildiğimiz bir dil ise, ortalıkta gerçekten bir yanlışlık olup olmadığını anlayarak davranabiliriz. Vitruvian (mesaj) 14:11, 11 Ocak 2016 (UTC)
"Amacımla" ilgili cevabı aldınız mı Kullanıcı:Turgut46? Kaynak nedir, nasıl kullanılır ile ilgili biraz daha düşünmek gerekebilir belki diyorum? Vitruvian (mesaj) 14:44, 9 Nisan 2016 (UTC)

Şablon:Gününsözü[değiştir]

Bağlantılar. Şablonu kullanımdan kaldıralım mı? --Mavrikant (mesaj) 02:54, 19 Ocak 2016 (UTC)

Hepsini şimdi teker teker kaldırayım diyorum. Kişinin o sözü söylediği tarihmiş gibi bir yanlış anlaşılmaya vesile oluyor çünkü. Vitruvian (mesaj) 03:22, 19 Ocak 2016 (UTC)
Ben de onu diyordum zaten. He desen bot ile kaldırıcaktım. 10'dan fazla sayfada işlem yapılacak ise elle uğraşmayın mesaj atın yeter. --Mavrikant (mesaj) 03:44, 19 Ocak 2016 (UTC)
Olur. Yardım için teşekkür ettim. Komik bir şablondu. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 03:47, 19 Ocak 2016 (UTC)
 • Çeşmedeki başlığa bir bakabilir misin? Çözülsün artık bu konu. --Mavrikant (mesaj) 17:29, 30 Ocak 2016 (UTC)

Editörlük[değiştir]

Merhaba Vitruvian, bu vikide acaba editörlük yani devriyelik için uygun görünüyormuyum --İnternion (mesaj) 17:00, 14 Şubat 2016 (UTC)

Merhaba İnternion, Vikipedi'de takip edebildiğim kadarıyla TBA konusunda bir olumsuzluk görmediğim tecrübeli kullanıcılara başvurdukları takdirde devriyeliği aktif ediyorum. Sizinkini de bu nedenle aktif ettim. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 17:15, 14 Şubat 2016 (UTC)

Rica[değiştir]

Merhaba Vitruvian, kullanıcı sayfamı siler misin lütfen? Yeniden yapılandıracağım. Teşekkürler. - Felecita 22:18, 14 Şubat 2016 (UTC)

Merhaba Felecita, siliyorum. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 22:20, 14 Şubat 2016 (UTC)

HS[değiştir]

Merhaba Vitruvian, vikipedide bunu bildiremeyeceğimden burada yazıyorum. Bu sayfa silinmeye uygun görünüyor sizden ricam uygun görürseniz silebilirmisiniz --İnternion (mesaj) 05:54, 16 Şubat 2016 (UTC)

Merhaba İnternion, bu gibi tespit ettiğin maddelere sil şablonu eklersen, tez vakitte silinebilirler. İyi çalışmalar, teşekkürler. Vitruvian (mesaj) 22:12, 18 Şubat 2016 (UTC)

ana sayfadaki günün sözü[değiştir]

Merhaba, ana sayfa bozuk gözüküyor, muhtelemen günün sözü ayarlanmadığı için. Düzeltebilir misiniz? -- Hakan·IST 09:47, 21 Şubat 2016 (UTC)

Editörlük[değiştir]

Selam Vitruvian, Vikipedi deki katkılarımı olumlu görüyorsanız beni editör yapabilir misiniz. Teşekkürler --TurkuazTurkuazmsj 11:04, 27 Mart 2016 (UTC)

Merhaba Turkuaz, Vikisöz'deki katkılarınız bulunduğundan ötürü direk buraya baktım ve biraz daha deneyime ihtiyaç olunduğunu söylemeliyim şimdilik. İlk göz attığım katkılarda gördüğüm kadarıyla alıntıların orijinal halini bozmuşluğunuz olmuş, bu hususa dikkat ederseniz faydalı olabilir. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 04:17, 28 Mart 2016 (UTC)

Deneme[değiştir]

Sayfa silerken deneme dışında da gerekçe yazmalısınız. Çünkü Empati sayfası deneme amacıyla açılmış değildi. Turgut46 10:27, 28 Mart 2016 (UTC)

günün sözü[değiştir]

merhaba, günün sözü oluşturulmamış ilgilenebilir misiniz? -- Hakan·IST 05:19, 29 Mart 2016 (UTC)

Merhaba Kullanıcı:HakanIST, teşekkürler bildirim için. Devamı için 10'a yakın söz gireyim şimdilik. Sonra eksik kalmış oluyor. Vitruvian (mesaj) 05:45, 29 Mart 2016 (UTC)
Merhaba, günün sözünü düzeltebilir misiniz? -- Hakan·IST 07:22, 15 Mayıs 2016 (UTC)
Düzeltildi HakanIST. Çok teşekkürler ve iyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 21:34, 15 Mayıs 2016 (UTC)

Anladım Sayın Vitruvian. Değişiklik özetindeki açıklamayı yeterli görmemiş ya da tam olarak anlamamış olabilirim. Sizin açıklama tarzınız da hiç doğru bir yaklaşım şekli değil. Bu şekilde sert bir uslupla yaklaşmak yerine sadece meseleyi açıklığa kavuşturmanızı beklerdim. Kullanıcılara böyle sert üslupla yaklaşmanızın ne size ne bana ne de Vikisöz'e faydası olacaktır. Yeterince katılımın olmadığı bu projeye çokça emek vermiş biri olarak daha fazla saygıyı hak ettiğimi düşünüyorum. Hayırlı günler. --Turgut46 18:58, 9 Nisan 2016 (UTC)

Uygun olmayan kullanıcı adı[değiştir]

Aynı zamanda kullanıcının engellenmesi gerekiyor. --Turgut46 18:25, 10 Haziran 2016 (UTC)

Murattttttglrrrr --Turgut46 21:12, 21 Temmuz 2017 (UTC) Turgut46 21:12, 21 Temmuz 2017 (UTC)

devriyelik[değiştir]

Alternatif hesabıma devriye haklarını verirseniz sevinirim --İnternion (mesaj) 19:09, 13 Nisan 2016 (UTC)

Türkçe İbn-i Heysem sözleri sayfası[değiştir]

Merhaba, bu sayfanın oluşturulması için ne yapmak gerekiyor? Ben bir sayfa oluşturdum fakat hiçbir gerekçe göstermeden silmişsiniz. Wiki böyle mi gelişecek? Silme yerine düzeltme yapmanız bu sayfaların kullanımını arttırıp wikiye daha faydalı olmaz mı?Obsteel (mesaj) 20:31, 27 Nisan 2016 (UTC)

Teşekkürler, sayfada bikaç düzeltme yaptım kontrol edebilirsiniz. Şimdilik sayfanın İngilizce sürümünden bazı eklemeler var, umarım başka kaynaklar ve sözler de eklenir. Gerçekten büyük bir bilim adamı, Türkçesinin bugüne kadar olmamasına çok şaşırdım.Obsteel (mesaj) 21:36, 27 Nisan 2016 (UTC)

Rica[değiştir]

Selam Vitruvian, Vikipedi'de devriye grubundayım, burada da düzenlemeler yapmayı planlıyorum, uygun görürseniz devriye grubuna alabilir misiniz? İyi çalışmalar diliyorum. --Kingbjelica (mesaj) 18:57, 15 Mayıs 2016 (UTC)

Merhaba Kingbjelica, Vikipedi'de bilhassa izleme listemden katkılarını bildiğim için şahsen olumlu bakıyorum. Gruba ekleyeceğim. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 21:32, 15 Mayıs 2016 (UTC)
Teşekkür ederim, görüşmek üzere.--Kingbjelica (mesaj) 20:15, 16 Mayıs 2016 (UTC)

bot başvurusu sonlandırma[değiştir]

Merhaba, bot başvurusuna daha fazla katılım olmayacak gibi, 1 hafta geçti, eğer uygunsa bot yetkisi tanımlayabilir misin? -- Hakan·IST 07:41, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Merhaba HakanIST, bot yetkisi değiştirebildiğim gruplar arasında yer almıyor. Hizmetlilere bu yetki verilmiyor bildiğim kadarıyla. Başvuru sayfasını bulursam oraya burada botu kararlaştırdığımızı yazacağım. Onlar da gerekeni yaparlar. Vitruvian (mesaj) 11:40, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Bürokratlar veriyormuş, bürokratımız yok sanırım :) , metaya başvuruyu yapıyorum.-- Hakan·IST 11:45, 28 Mayıs 2016 (UTC)
İhtiyaç olmaz bürokrata diye düşünüyorduk öyle. Pek olmuyordu ama bu kez oldu. :) Gayet faydalı bir bot olacak gibi. Teşekkürler ve iyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 11:51, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Bot birkaç gündür anonim katkı yapıyordu, ancak düzelttim ve bugünün sözünü atlamış, manuel ayarlanması gerekecek.-- Hakan·IST 00:30, 27 Haziran 2016 (UTC)

Eski hesabım[değiştir]

Eski hesabım İnternion'daki devriyeliği geri alırmısınız--Toppolila (mesaj) 21:11, 10 Haziran 2016 (UTC)

Editörlük[değiştir]

Şu an kayıtlı kullanıcı konumundayım, katkı durumum editör olmaya müsait mi acaba? --Cobija (mesaj) 21:06, 9 Eylül 2016 (UTC)

Kolay gelsin, Vikipedi'den biliyorum sizi. Uygun evet, aktifleştiriyorum editörlüğü... Vitruvian (mesaj) 14:24, 10 Eylül 2016 (UTC)

'Kendi sayfam silinmis Merhaba, Kurmus oldugum tarafima ait Erol Anar sayfasini yanlislik silmis ve bugun yeniden aktif etm istim. Ancak daha sonra sayfam sizin tarafindan silinmis nedenini ogrenebilir miyim?

Mesaj[değiştir]

Merhaba, dün bana mesaj atmışsınız ama pek anlayamadım? Açıklarsanız sevinirim. --TmѰ e12 12:01, 25 Kasım 2016 (UTC)

.[değiştir]

 • Aman diyeyim Hitler mitler... Günün sözü... Bize bırakın hallolur günün sözü. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 23:01, 24 Kasım 2016 (UTC)
Günün sözünün belli bir tecrübesi olan, bazı kriterlere dikkat eden kullanıcılar ve hizmetlilerce girilmesi önemli. Bunu özellikle müsait hizmetlilerin yapması daha makul. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 17:59, 28 Kasım 2016 (UTC)
Vikisöz'e günlük giren nerdeyse hiç kullanıcı yok, bu belli kriterleri de benimle paylaşırsanızı sevinirm... --TmѰ e12 18:04, 28 Kasım 2016 (UTC)
Dediğim gibi hizmetliler veya iyi bir tecrübe kazanmış kullanıcıların günün sözüyle ilgilenmesi daha iyi olur. Günün sözünü girerken seçilecek alıntılarda özellikle kaynaklı olma durumu, maddenin konusu olan kişi anlamında kendini tekrar etmeme, ciddi bir tepkiyi çekebilecek isimlerin sözlerinden uzak durmaya dönük gösterilen özen önemlidir. Örneğin ana sayfaya baktığımda karşıma çıkan Hitler beni çok şaşırtmış, tepki göstermiştim. Bu söylediğimin bir zorunluluk veya kural olmamakla beraber "özen" olarak ele alınması lazım. Türkçe Vikipedi'den bir farkımız olsun; özen önemli. Sözü giren, henüz burada yeni olan bir kullanıcı olarak aceleci davranmanız için bir sebep yok. Vikisöz'ü tanımaya devam ediniz. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 18:30, 28 Kasım 2016 (UTC)

Engelleme hakkında[değiştir]

Merhaba benim yaptığım düzeltmeleri silip beni neden engellediniz? -- İnanyagiz Mesaj 15:35, 29 Kasım 2016‎

Yetki[değiştir]

Selam, inceleme bekleyen değişiklikler süzgecine takılmamak için sizden beyaz liste yetkisi talep ediyorum --By erdo can (mesaj) 17:39, 7 Aralık 2016 (UTC)

Merhaba[değiştir]

Merhaba acaba bu sayfaya göz atar mısınız? Saygılımla --TmѰ e12 21:23, 9 Aralık 2016 (UTC)


Uygun olmayan kullanıcı adı: [5] --Turgut46 14:02, 21 Aralık 2016 (UTC)

Umut ve Ümit maddesine geçmiş birleştirme işlemi uygular mısınız? Turgut46 13:33, 24 Aralık 2016 (UTC)

Selamın Aleyküm amirim[değiştir]

Beni buraya editör tayin eder misiniz? Türkçe, Azerice Vikipedide teknik ilmim ile onbinlerce değişikliğim mevcuttur haksız engellemeler hasebiyle 1 ay ve 6 ay kadar ikisinden uzak kalmam hasebiyle ilmim ve tecrübemi burada kullanmaya karar verdim. --II. Niveles (mesaj) 13:47, 4 Ocak 2017 (UTC)

Ne yapacağımı soracak olursanız cevap yazayım AWB kullanımını buraya getirdim değişikliklerimin daha hızlı onaylanması açısından gereklidir. Typos seçeneği ile yanlış yazılan kelimeleri hızlı bir şekilde düzelteceğim. --II. Niveles (mesaj) 15:06, 4 Ocak 2017 (UTC)
Gene düzeltmek isterim AWB zaten burdaydı :D bknz. --By erdo can (mesaj) 15:34, 4 Ocak 2017 (UTC)
MaşaAllah Erdoğan kardeşim senden hızlısı mezarda diyebilirim bu fikriyat benidme aklıma gelmişti tebrik ederim. AWB ile güzel katkılar yapmak dileği ile. --II. Niveles (mesaj) 15:35, 4 Ocak 2017 (UTC)
Merhaba Kullanıcı:II. Niveles, hoş geldin. Vikipedi'deki katkılarından da bildiğim bir kullanıcı olduğun için devriyeliği aktifleştiriyorum. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 17:33, 4 Ocak 2017 (UTC)
II. Niveles, alıntılar arasında bir boşluk bulunması görünüm açısından zararlı değil, aksine faydalıdır okumayı kolaylaştırdığı için. İfade etmiş olayım bunu. Vitruvian (mesaj) 17:45, 4 Ocak 2017 (UTC)

Engel[değiştir]

Merhaba, İnanyagiz'in yaptığı vandalizm değildir. Çünkü zarar verme amacı taşımamaktadır. Sadece içerik konusunda anlaşmazlık yaşadık. Turgut46 18:51, 4 Ocak 2017 (UTC)

Tesekkurler Turgut46, hatalı engel kaldırıldı. --Vitruvian (mesaj) 20:05, 4 Ocak 2017 (UTC)

Haksız içerik silinmesi[değiştir]

Merhaba, Nejdet Sançar sayfasında mahkeme savunmasından metnin telif hakkı nedeni ile çıkarılması üzerine mahkeme savunmasının telif hakkının olmayacağından tekrar ekledim fakat kaynaksız olduğu nedeni ile kabul edilmedi. Saygı duydum açtım kitabı ve sayfa numarasına kadar kaynaklandırıp tekrar ekledim. Bunun üzerine son eklediğim savunma eklendi fakat eskiden var her şey kaynaksız olduğu gerekçesi ile hepsini seç ve sil işlemi ile okunmadan silindi. Okunmadan diyorum çünkü kaynaksız diye silinen içerik içerisinde sayfa numarası ile parantez içinde kaynağı olan fakat referans edilmediği için kaynakçada çıkmayan sözler de mevcut. Editöre yazdığımda bunun kurala uygun olduğunu belirtti ben hata olduğunda ısrar edince kaynaksız başlığı altına bir kısmını taşıyıp savunma başlığı altındakini de sözlere taşıdı. Ben zamanla kaynaklarım sözler altına alırım dedim ve bir kaç sözü kaynakladığım zaman şimdi kaynaksız olduğunu söylediği kısım gizlenmiş. Sonuç olarak yapılan uygulamanın söz sahibinin kişisel görüşüne karşı yapıldığını düşünmeye başladım. Wikisöz içerisinde kaynaksız gördüğünüz herşeyi uyarısız, kaynak eklemesi yapılmalı etiketi eklenmeden veya tartışma açmadan silebilirziniz diye bir kural görmedim(silinenler içinde kaynaklılarda vardı). Ayrıca bir çok sayfa neredeyse tamamiyle kaynaksız sözlerden oluşmakta bu demek oluyormu ki ilk kaynaklı söz girişinde kalan herşeyi silinecek. Tamamiyle uç bir örnek düşündüğümüz zaman farklı bir sayfa olan Nazım Hikmet sayfası 4 madde hariç tamamiyle kaynaksız fakat son düzenlemelerde içerik kaybı yok. Konuyu incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Kolay gelsin.. TanriDagi (mesaj) 10:53, 6 Ocak 2017 (UTC)

Merhaba TanriDagi hoş geldiniz, kazandırılabilecek sözleri kaynakla beraber ekleyip madde ile ilgileneceğim. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 15:19, 6 Ocak 2017 (UTC)

Merhaba, kaynaksız diye silinen içeriğe bakarsanız kaynakli olanları görürsünüz. Olmayanları zaten ben zamanla bizzat kitaptan kaynaklandırırım kaldı ki sözleri basit google araması ile bile sağlam kaynaklardan teyit edebilirsiniz. Başka hiç bir sayfada bu kadar eski ve bazıları kaynaklı sözün bu şekilde silindiğini görmedim. Tartışmaya açılsa veya içerik geliştir dense anlayacaktım fakat bu sekilde yaklaşımın söz sahibine karşı yapıldığını akla getiriyor. Size yazma amacım kaynaklandırılması değil ayrımcılığı gidermeniz içindi zira editörle iletişim kurduğumda çözüme ulaşamadım üstelik her düzenlememde sayfa farklı uygulamaya maruz kaldı. Wikisözün bir fikir grubuna ait degil tarafsız olması gerektiğini savunuyorum ve bunun için sizlerden çözüm bulamazsam genel metalara kadar mücadele edeceğim. Kolay gelsin... TanriDagi (mesaj) 18:28, 6 Ocak 2017 (UTC)

+[değiştir]

Selam, şunu öylesine yazmamıştım. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 15:09, 6 Ocak 2017 (UTC)

Bu gereklidir gereksiz boşluk serverlara yük oluşturmaktadır. Milyonlarca sayfayı barındıran büyük projemiz gereksiz çeri çöpü temizlemesi için bu yazılımı üretmiştir. Bizde üzerimize düşen görevle bunu yaptık. Yenilik düşmanlığını şu vecizeyle karşılıyorum zira gerek Türkçe gerek Azeri Wikipedia'da ses çıkaran bir takım şahıslar çıkmış idi. Cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil. Bu cennete giden yolda yaptığım işlem çok hikmetli, son derece yararlıdır. Boşluk silme işlemine karşıysanız bunu AWB'yi yazan yazılımcılara iletin, yasak ise yasak olduğunu belirten politikayı buraya yazın. Siz hizmetlisiniz bu projenin koordinatörü değil o sebeple bu çağrıyı reddediyorum. Standart boşluktan rahatsız iseniz teknikerlere bu durumu iletin. --II. Niveles (mesaj) 15:19, 6 Ocak 2017 (UTC)
Burası senin diğer projelerde olduğu gibi problem çıkarıp her aklına geleni yazarak gereksiz münakaşalar yaratabileceğin bir platform değil. Düz makalelerin yazılıp okuyucuya sunulduğu bir yer olmayıp birbirinden farklı alıntıların yer alması sebebiyle boşlukların okunabilirlik açısından çok şey ifade ettiği, önemli olduğu bir proje. Amacın burada boşluk atmak gibi işe yaramaz, lazım olmayan amaçsız işler yapıp, gürültü çıkarmak ise sana zaman kaybetmeye tahammülü olmayan herkesten aynı cevap gelecektir: Eksik ol. Vitruvian (mesaj) 15:28, 6 Ocak 2017 (UTC)
Bu talihsiz tehdidi şiddetle reddediyorum. Ne demek 'sen eksik ol' biz burada yanlış bir şey mi yaptık. Biz son derece faydalı ve işe yarar işler yaptık çünkü biz karşılıksız emeği en iyi şekilde gösterenlerdeniz. Koskoca hizmelinin (saygıda kusur etmeyiz hamd olsun) şahsi yorumlarla tehdit etmesi son derece komiktir. --II. Niveles (mesaj) 15:33, 6 Ocak 2017 (UTC)
Sizi kullanıcılara tehditkar tavır sergileyip, AWB eklentisiyle yapılan değişiklikleri boşmuş gibi gösterip kullanıcıların değişiklik yapma özgürlüğüne muhalefetten metaya şikayet edeceğim bura kimsenin sorumluluğu altında değildir kimse edit yapma özgürlüğümüze karışamaz. --II. Niveles (mesaj) 15:35, 6 Ocak 2017 (UTC)
Saygıda kusur etmiyormuşsunuz da yukarıdaki bir mesajının neresinde saygı vardı da gözden kaçırdık merak ediyorum. Birçok projeden dışlanır şekilde muamele görüyorsun epeyce katkın olmasına rağmen. Bence bunun nedenleri üzerinde biraz da olsa durman gerek. Edip Yüksel maddesinde yazdığın şeyi görmeme rağmen seni dışlayanlardan olmak istemedim ve devriyeliği aktifleştirdim ama bunun bir sonu olmayacak gibi. Bu boşluk bırakma meselesi bunun somut bir örneği. Katkılarının incelenmeye ihtiyacı olduğunu ifade etmem demek, katkı yapmana engel olduğum anlamına gelmemektedir. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 15:39, 6 Ocak 2017 (UTC)
Çünkü ben hiç kimseye riayet etmem boynumuz, omurgamız diktir eğrilip bükülmez, koskoca projede bir kaç adama yaranmak için hiç olmadığımız biri gibi davranmayız. Biz neysek oyuz bizim katkılarımıza muhalefet edenlerin sadece bizim AWB değişiklilerimize laf yapması son derece sorunlu bir olaydır. Bunu herkes yapıyor ben yapınca mı gereksiz oluyor? Siz taraf tutuyorsunuz siz adam seçiyorsunuz beni müslüman olduğum için ayrımcılık yapıyorsunuz sizi metaya görevinizi kötüye kullandığınız için şikayet edeceğim. --II. Niveles (mesaj) 15:44, 6 Ocak 2017 (UTC)
 • Varsa hızınız hızıma yetişinde görelim iş çıkar ölü projede oturur tek tek incelersiniz yasak olmadığı halde hangi birini reddedeceksiniz şaşıyorum. --II. Niveles (mesaj) 15:48, 6 Ocak 2017 (UTC)--II. Niveles (mesaj) 15:48, 6 Ocak 2017 (UTC)
Hiç kimse falan şekilde yaranmaya çalışmak için boyun eğin demedi, demiyor, istenilen şey sadece buraya faydası olacağı için okunabilirlikle alakalı bir şeyden ibaretti. Olayı farklı şekilde okuyup yorumlaman senin hatan olabilir en fazla. Tartıştığın insanların çoğu Müslüman ve sen dışlanınca bunun sebebi dini inancın oluyor demek. Anladım. Vitruvian (mesaj) 15:54, 6 Ocak 2017 (UTC)
Hızıyla övündüğün şey boşlukları silmek, seni şu gibi ekleme katkılarla gördüğümüzde hızına övgüler düzeriz şüphen olmasın. Vitruvian (mesaj) 15:56, 6 Ocak 2017 (UTC)
Herkes oyuncu olmuş, bizede yönetmenlik düşer ;) Herkes aynı işlemi görecek değil biz bize düşen görevi en hızlı şekilde yapmaktayız editör mekanizmanız bu hıza yetişecekse yetişsinde görelim. --II. Niveles (mesaj) 15:59, 6 Ocak 2017 (UTC)
Amacının ölü dediğin projeyi ihya etmek olmadığı bu mesajlarından da anlaşılıyor. Oyunculuksa oyunculuk desene şuna. Başka bir mesajım yok. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 16:02, 6 Ocak 2017 (UTC)
Hamd olsun biz kendimizle övünmedik övünenler düşünsün. Herkesin derdi biz olmuşuz demekki zamanında çok hikmetli işler yapmışız ki sırf müslüman kimliğimizden ayrımcılığa tabii tutuluyoruz. Kella hem usulsüzlük yapılacak hemde başka mesajım yoktur denilip kaçılacak. Gerekli izahı yapmadınız, yapacaksınız ben ters bir şey yapmadım! Görevimi geri istiyorum hakkım usülsüzlüğe, ayrımcılığa, zulme karşı çıkıyorum! --II. Niveles (mesaj) 16:07, 6 Ocak 2017 (UTC)

Bu kullanıcının trollüğü, köy çeşmesindeki mesajıyla da teyit edilmiştir diye umuyorum. Gereğini yapabilir misin? İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 19:20, 11 Ocak 2017 (UTC)

Engel verilmesini anladım da neden süresiz? Bir kullanıcı rahatsızlık veriyorsa önce uyarı verilir, eğer yine devam ediyorsa engellenir, ama süresiz değil. Kullanıcı Vikipedi'de onca engel almasına rağmen orada süresiz engellenmemişken buradaki tek bir hatadan dolayı böyle katı bir engeli hiç doğru bulmuyorum. Ki eğer Vikipedi'de bile süresiz engel verilse burada da süresiz engel verilmesini gerektirmiyor. --Turgut46 21:31, 11 Ocak 2017 (UTC)

Kaç tane projede dolaşıp her önüne gelenden engel alan trollden bir beklentiniz yoksa şayet şu şahısa 3 ay engel versek ne anlamı olacak, 6 ay versek ne olacak diye sorarlar insana. Geri döner dönmez ne yapacağı belli değilmiş gibi şu mesajı atmaya üşenmiyorsunuz ya daha başka ne diyeyim ki. Herkes bu gibi ortamlarda kendini kandırarak bir "adalet kılıcı" tutuyor aklınca elinde. "Bak işte her şey rağmen adil olanı yine de söyledim" diye kendini tatmin etmeye çalışan çok ama neticeler üzerine düşünen yok. Birilerinin aklının daha ilk sıralarında bu şahsın yarattığı iş yükünü çözmek varken başkaları böyle başkaca şeylere takılıyor. Böyle devam, kendini tatmin etmek en güzeli tabii. Vitruvian (mesaj) 22:40, 11 Ocak 2017 (UTC)
Sözüm sanki kullanıcıyı savunuyormuşum, engellenmesini istemiyormuşun gibi algılanmış. Alakası yok. Vikisöz:Engelleme politikası'nın 2. maddesinden bir alıntı: Engellemeden önce kullanıcı en az bir kez uyarılmalıdır. Buraya faydası olmayan kişileri ben de burada istemem, bilginize... --Turgut46 06:09, 12 Ocak 2017 (UTC)

Sürüm gizleme[değiştir]

Şu değişikliklerin sürümünü gizleyebilir misiniz? Turgut46 15:00, 13 Ocak 2017 (UTC)

Necip Fazıl Kısakürek[değiştir]

Merhaba Vitruvian: Necip Fazıl Kısakürek maddesinde Ki Kadın Bacakları şiirini silmemiz mümkün müdür çünkü eski dönemine ait olup reddettiği hiçbir sebeple kendisine atfen yazılıp konuşulmasını istemediği şiirlerinden. Bu konu hakkında açıklama yaparmisiniz. Teşekkürler.TurkuazTurkuazmsj 22:23, 22 Ocak 2017 (UTC)

Çile şiir kitabının takdim yazısından: Mal sahibi bensem, bunları istemediğim, tanımadığım ve çöplüğe attığım bilinsin... Attıklarım, aldıklarımdan çok olan eski şiirlerimi yenileriyle demetledikten ve bu kitapta derledikten sonra meydana gelen şu kadar parça şiir, şu âna kadar şairliğimin tam ve eksiksiz kadrosu oluyor. İşte şiir kitabım, bu, hepsi bu kadar; ve bu kitaba gelinceyedek başka hiçbir şiir, bana, adıma ve ruhuma mal edilemez.TurkuazTurkuazmsj 22:26, 22 Ocak 2017 (UTC)
Bu konu hakkında yardımcı olcak mısınız Vitruvian.--TurkuazTurkuazmsj 21:03, 23 Ocak 2017 (UTC)
Merhaba, söz söylendiyse silinmesi mümkün olmaz ancak not bölümünde bu gibi bilgilere yer verilerek okuyucu bilgilendirilebilir. Vitruvian (mesaj) 21:13, 23 Ocak 2017 (UTC)

+[değiştir]

+[değiştir]

Selam, şu katkını gördüm de alıntılarla ilgili telif probleminden söz eden şey nerede yer alıyor acaba? Şu zamana kadar herkes bu şekilde katkı yaptı çünkü. Vitruvian (mesaj) 23:09, 27 Ocak 2017 (UTC)

Sitenin en altındaki ifadeyi aynen yapıştırıyorum: İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Bana kalırsa diğer sözleri de silmeliyiz. --Turgut46 23:32, 27 Ocak 2017 (UTC)
Aynı zamanda birçok farklı sitede de yer alabilen alıntı, söz kapsamındaki şeyleri alıyoruz, kendi yazdıkları bölümleri, spotu vs. değil. Telif konusundan iyi anlayan kimselere konuyu danışmadan bu gibi değişiklikler yapmamız şimdilik iyi olur. İlgimi çeken bir konu olmadı bu, telif konusundan iyi anlayanlar aydınlatabilir bizi de. Vitruvian (mesaj) 23:40, 27 Ocak 2017 (UTC)
Sildiğim içeriklerin çoğu aynı siteden alınmıştı. Ben de bir söz hariç diğer sözleri sildim. Belki de hepsini silmeli idik. Birçok farklı siteden yer alması bir şeyi değiştirir mi bilmiyorum, izin alınmış da olabilir. Vikipedi'de bir siteden doğrudan alınmış uzun içerikler komple maddeyi silmeye kadar götürüyor. Belki bu sizi aydınlatabilir. --Turgut46 00:11, 28 Ocak 2017 (UTC)

Seçilen maddeler[değiştir]

 • Ana sayfada yer alan "seçilen maddeler" başlığı altındaki konular, kişiler, diziler vs. uzun zamandır değiştirilmediği için hep aynı. Bunların en azından bazılarını yer değiştirerek o kısmı güncellememiz lazım. Hep aynı şeyler kaldı orada. Kaynaklı içerikler arasından önerebileceğin dizi, konulu madde, kişi vs. varsa, bana iletirsen sevinirim. Gözüme çarpan birkaç madde var eklenebilecek düzeyde olan. İyi durumda olanları tespit edip ekleriz, güncellenmiş olur o bölüm böylelikle. Vitruvian (mesaj) 18:50, 28 Ocak 2017 (UTC)
Aslında konular pek fazla aklımda yok, çoğu kaynaksız. Kaynaklı olanlar da içerik açısından yetersiz. Dizilerden aklıma 2 tane geliyor: Buffy the Vampire Slayer, Sürekli Dizi. Kişilerden de Recep Tayyip Erdoğan var ama ana sayfada Türk veya Türk asıllı kişiler yer alırsa, Vikisöz bir Türk sitesi veya Türkiye merkezli site olarak algılanabilir. --Turgut46 19:15, 28 Ocak 2017 (UTC)
Yaşayan siyasetçilerden biri olunca sitenin bir eğilimi var gibi algılanabileceği için uzak durmamız gerekiyor. Direkt farklı şekilde yorumlanıyor, malum. Türk olan kimselerden ikiden fazla isim tutmadan faydalansak yeter gibi. Dizi önerileri tamam, elde var iki. Akla geldikçe veya başka gördükçe öneriler bu başlığa eklenir. Vitruvian (mesaj) 19:24, 28 Ocak 2017 (UTC)
İtalyanca Vikisöz'de Seçkin madde uygulaması var. İngilizce Vikisöz'de de vardı bir zamanlar ama artık kullanım dışı. Diğer Vikisöz'lerdeki uygulamalar da kaldırıldı. Bildiğim kadarıyla şu anda sadece İtalyanca Vikisöz'de bu uygulama var. Ana sayfada bu tür maddeler yer alıyor. --Turgut46 19:36, 28 Ocak 2017 (UTC)

Selam[değiştir]

Neden burada ki tartışma hala devam ediliyor\ Görüldüğü gibi en son yorum neredeyse 4 yıl önce verilmiş. --TmѰ e12 13:39, 24 Şubat 2017 (UTC)

Evet, bir sonuca varılamayan tartışmalar olabiliyor. Bu da şimdilik onlardan bir tanesi. Vitruvian (mesaj) 22:01, 24 Şubat 2017 (UTC)

Şablon:Ana sayfa/Popüler kültürden alıntılar[değiştir]

Selam, Şablon:Ana sayfa/Popüler kültürden alıntılar sayfasına yeni içerikler ekleyelim. Bunun için tartışma sayfasını mı aday sözler için kullansak? Çünkü çok az içerik var. --Hedda Gabler (mesaj) 17:05, 13 Mart 2017 (UTC)

Merhaba, evet orayı kullanalım derim. Bu arada Küçük Prens maddesindeki içerik neden çıkarıldı acaba? Vitruvian (mesaj) 19:54, 13 Mart 2017 (UTC)

MediaWiki[değiştir]

Merhaba Vitruvian,

Değiştir düğmesinin TranslateWiki değişikliğinden etkilenmeden Değiştir adında kalması için senden ufak bir ricam var. Sistem tarafından silinen şu sayfaları geri getirebilir misin:

Bir de şu sayfaları "Değiştir" içeriğiyle oluşturabilir misin?

Teşekkür ederim şimdiden.

Vito Genovese 12:14, 28 Mart 2017 (UTC)

Ellerine sağlık. Var gibi görünüyordu, ama sayfa geçmişine filan ulaşılamayınca "Acaba?" demiştim. Sağolasın.
Vito Genovese 13:35, 28 Mart 2017 (UTC)
Şimdi bir daha baktım. Cobija'ya Kaynak'ta aynı mesajı atmıştım, o oluşturmuş sayfayı. Sistemden geldiği için o metin varmış ve sayfa da mevcutmuş gibi görünüyor, ama oluşturulsa iyi olur, çünkü birkaç gün içinde Düzenle'ye dönüşebilir düğmemiz, eğer bu sayfa oluşturulmazsa.
Vito Genovese 13:37, 28 Mart 2017 (UTC)
Oldu anladığım kadarıyla Vito. İçeriği silip "değiştir" yazıp denedim, oluşturuldu. Vitruvian (mesaj) 14:41, 28 Mart 2017 (UTC)
Geri getirdiğim sayfalardan olan MediaWiki:Editsection'daki "değiştir" küçük harfle başlıyordu. Büyeltmeli mi baş harfi? Vitruvian (mesaj) 14:44, 28 Mart 2017 (UTC)

Günün sözü[değiştir]

Selamlar Vitruvian,

Görüşmeyeli nasılsın? En son geçen yazın başında konuşma fırsatı bulmuştuk hafızam beni yanıltmıyor umarım. Sonra bazı olaylar gerçekleşti ve bu mecralardan uzaklaşmak zorunda kaldım zorunlu olarak. Şimdi ise şöyle bir döneyim diyorum. Özellikle günün sözü maddesi dikkatimi çekti. Burayla ilgilendiğin su götürmez gerçek fakat sözlerin çoğu arşivlenmemiş veya ben arşivlenmemiş zannediyorum. Bazı günlere sözler yazılmamış da olabilir. Konuya hakim değilim açıkçası. O yüzden yazıyorum.

Günün sözlerine nasıl ulaşabilirim? Hepsine tabii. Arşivlemek için soruyorum. Yok, eğer hepsi arşivlendi bazı günler söz yazılmadı diyorsanız o farklı bir durum tabii. Bir de ek olarak bu sözleri kim seçiyor?

Diğer sorum ise kayda değerlik ölçütleri ile ilgili. Elbette yazılmıştır ama kısa bir özet istiyorum. Her kitapta geçen söz kayda değer midir? Şimdi mesela "Mustafa Önsel" adında bir zat var. Bu zat "Ağacın Kurdu" adında bir kitap yazmış. Kitapta pek çok güzel sözden bahsediliyor fakat Mustafa Önsel, emekli jandarma kurmay albay yani pek kayda değer değil en azından Vikipedi açısından. Peki burası için kayda değer midir? Kayda değer olduğunu düşünüyorum, köşede hemen "vikisöz bağlantılar" kısmında kitaplardan güzel alıntılar var ama bu kitapların çoğu tanınmış kitaplar, yanlış bir şey yapmak istemiyorum.

Diğer bir sorum, telifle ilgili. Kitabın aynısını yazmayacağım elbette ama her sayfadan bir söz geçirsem buraya veya iki. Telif sorunu oluşturur mu? Sadece "Ağacın Kurdu" kitabı açısından söylemiyorum, başka başka kitaplardan da sözler eklemek istiyorum özellikle Freud hakkında birçok söz ekleyebilirim ama telif sorunu olur mu diye sormadan edemeyeceğim. Telifi temizlemek epey zor oluyor. Bu konuda da yanlış bir şey yapmak istemiyorum.

Bir de isteğim olacaktı. Ne kadar gerçekleştirilebilir emin değilim. Biliyorsunuz, Türkçe Vikipedi profesyonel kaynak verebiliyor. Yani böyle bir araç var. Kitaptan kaynak vermek istediğini zaman araç sayesinde rahatça elle yazılmadan kaynak verilebiliyor. Burada göremedim onu. Sanırım eski yollardan çözmemiz gerekecek aynı Vikihaber'de olduğu gibi. Bu aracı buraya nasıl kazandırabiliriz? Elimden bir şey gelir mi?

İyi çalışmalar ve kolaylıklar dilerim. Şimdiden teşekkürlerimle. --Urungu97 (mesaj) 13:39, 6 Nisan 2017 (UTC)

Tekrar hoş geldin Urungu97 öncelikle. Her zamanki gibi iyiyim. Bkz. Optimizm. :) Umarım sen de iyisindir. Mesajında yazdıklarına göre teker teker yanıtımı vereyim.
Günün sözü bölümüyle alakalı, örneğin 2017 arşivi şurada yer almakta. Seçim yaparken Türkiye'deki güncel siyasetçilerin beyanlarında yer alan ifadelerden uzak durarak günün sözlerini belirliyorum genelde. Belli bir deneyimi kazanan kullanıcılar da bu konuda yardımcı oluyorlar.
Bana kalırsa Mustafa Önsel, hakkındaki çok sayıda bağımsız kaynağı dikkate alınırsa Türk asker kapsamında ele alınıp maddesi oluşturabilecek, kayda değer olarak sayabileceğimiz bir kimsedir. Kayda değerliğini şüpheli bulanlar ise silinmeye aday gösterebilir ve ona göre de bir süreç işler. "Ağacın Kurdu" da Türkiye'de oldukça okunan, ilgi gören bir eser diye biliyorum. 15 Temmuz 2016'dan önce bir haber portali için yazmış olduğu "Cemaatçi cunta darbeye mi hazırlanıyor" başlıklı yazısını hazırladığı dönemlerde çok öne çıkmadıysa da şimdilerde konuyla ilgili önem verilen isimlerden biridir bilindiği üzere. Eserinde veya diğer yazılarında önemli bulunan, dikkat çekici ifadeler alıntılanmaya müsait demektir.
Telifle alakalı meseleyi halen konuşuyoruz ve zamanında benim en az ilgi gösterdiğim meselelerden biri bu oldu maalesef. Daha ziyade içeriğe odaklandım. Aşağıda vereceğim iki yerde telif meselesiyle ilgili yazılanlar oldu. Okumanı öneririm. Daha seçiçi davranılır, daha dikkat çekici ve önemli bulunan sözler arasından seçimler yapılırsa, 2-3 sayfada 1 alıntılanma yapılmayacaktır diye tahmin ediyorum. Elbette bazı eserler söz anlamında çok zengin oluyor ama sayıları azdır genelde. Telif konusunda: 1, 2.
Vikipedi'deki kaynak aracını buraya da getiririz. Ben şahsen pek kullanmadım ama kolaylık sağlayacağını zannediyorum.
Açıkçası halen daha istediğim gibi yönelemedim Vikisöz'e. Kalıcı olabilirsen bir aktif kişimiz daha olur. Birlikte olabildiğince geliştiririz ilgiyi fazlasıyla hak eden bu projeyi.

-Vitruvian (mesaj) 18:51, 6 Nisan 2017 (UTC)

Toplu reddetme[değiştir]

Merhaba Vitruvian,

AWB ile birtakım saçma değişiklikler yapılmış. Cem Aziz Çakmak sayfasında yaptığınız değişiklik sonrası anlıyorum ki maddelerde boşluk bırakmak önemli fakat AWB ile boşluklar silinmiş ve bunu yapan herhangi bir beyaz liste, devriye değil. Fark ettiğinizi düşünüyorum. Türkçe Vikipedi'de hizmetlilerin toplu sayfa silme yetkisi var. Toplu değişiklik reddetme gibi bir şey var mı acaba? Bu kullanıcının bütün değişikliklerini reddetsek? --Urungu97 (mesaj) 21:31, 6 Nisan 2017 (UTC)

Ne yazık ki bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok Urungu. Maddelere boşluk olmadan söz yazıldığı takdirde hem görünümde hem de buna bağlı olarak okunabilirlikte bir problemin ortaya çıktığını kullanıcıya ifade etmiştim ancak bildiğini okumaya devam etti. Gördükçe geri alırız bu değişiklikleri. Çözüm şimdilik bu olabilir. Vitruvian (mesaj) 21:38, 6 Nisan 2017 (UTC)
Halletmeye çalıştım Vitruvian, pek değişiklik kalmadı zaten bekleyen. Umarım kaş yaparken göz çıkarmamışımdır. Sadece Niveles kullanıcısının değil bazı kullanıcıların değişikliklerini de reddettim, kabul ettiklerim de oldu. Bilgin olsun bu konuda. Henüz yeni sayılırım. Her ne kadar Vikipedi ile benzese bile aynı değil. Uyarmaktan çekinme kısaca. İyi çalışmalar. --Urungu97 (mesaj) 21:55, 6 Nisan 2017 (UTC)
Sağ olasın Urungu, iyi çalışmalar. Alışması epey kolay olacak ama, eminim. Vitruvian (mesaj) 21:59, 6 Nisan 2017 (UTC)

Engel[değiştir]

Ben Aguzer. Yeterli süre geçtiği için WİKİPEDİA'a da başvuru yapmıştım engelim açılsın diye. Ama üstünde ciddi bir şekilde durmadılar. Şimdi daha da süre geçti. Engelimin açılmasını talep ediyorum. 78.160.177.145 20:32, 30 Nisan 2017 (UTC)

Silinecek sayfalar[değiştir]

Kategori:Vikisöz silinecek sayfaları temizleyebilir misiniz?--By erdo can (mesaj) 10:51, 31 Mayıs 2017 (UTC)

tarih maddeleri[değiştir]

selam, bu tarih maddelerine oldum olası anlam veremiyordum, neye göre bilgi eklemesi yapılıyor diye düşünüyordum.. bugün de hepsi aynı içerikle açılmış olanlarına rastladım, sana paslayayım dedim. kolay gelsin. 30 Ekim, 31 Ekim, 1 Kasım, 2 Kasım.. --kibele 09:51, 9 Haziran 2017 (UTC)

bir de metinlerde bold yapılmış kısımlara rastlıyorum. doğru mudur? --kibele 10:27, 9 Haziran 2017 (UTC)
Ben de hiç ilgilenmiş değilim onlarla. Zamanında günün sözü olarak seçilenleri oraya da ekliyorlardı diye biliyorum. Bir anlamı ve projeyle alakası yok diye düşünüyorum. Silelim derim o nedenle. Bold yapılmış sözlerin bulunduğu madde sayısı çok değil. Son birkaç katkımda kalınlaştırılmış hallerini kaldırıyordum. Neye göre belirleyeceğimiz tartışma konusu olabilir çünkü. Vitruvian (mesaj) 15:50, 9 Haziran 2017 (UTC)
anladım şimdi, o yüzden ardı ardına günlerde aynı metin var.. eğer günün sözü ise vikisöz alan adı altında bir sayfa olur, böyle olunca "1 kasım hakkındaki söz" olması gerekiyor mantıken. :) boldlar epeyce var aslında, elbette gerek yok ve kaldırmak gerek.. kolay gelsin. --kibele 19:49, 9 Haziran 2017 (UTC)
Aynı fikirdeyiz. Alan adına taşımaları, kalınlaştırılmış metinleri düzeltmeyi fırsat buldukça halledelim o zaman. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 20:28, 9 Haziran 2017 (UTC)
vitruvian, bir de baktım ki, ingilizce vikisöz'de de var bu sayfalar. vardır bir hikmeti belki, bilemedim. alan adı derken de şöyle bir şey kastetmiştim. bi bak istersen duruma. --kibele 09:09, 10 Haziran 2017 (UTC)
Anladim kibele, görüldüğü üzere ocak ayını tasidim yalnızca. Onlari da düzelterek ornekte verdiğin sekilde devam ediyor olacagim. Vitruvian (mesaj) 18:08, 10 Haziran 2017 (UTC)

etiket[değiştir]

birer adet kayda değerlik ve kaynaksız etiketimiz olsa ne güzel olurdu di mi? :) --kibele 10:06, 11 Haziran 2017 (UTC)

kaynaksız var, üstelik kullandım da.. :( --kibele 10:20, 11 Haziran 2017 (UTC)
Şablon düşmanlığım Vikisöz'e yansımış. :) Birkaç maddenin kayda değerliği tartışmaya açılmıştı. Google yardımıyla biraz bakınmam gerekecek onlara. Aklımda kalanlardan İ. Şenocak'ın kayda değerliği daha düşük bir ihtimal olabilir. "Zamanında sen açmışsın bunu da ama" dersen, iyi bir cevabım yok... :) KD'liğe yeterince dikkat etmemişim. Vitruvian (mesaj) 17:02, 11 Haziran 2017 (UTC)
benim de kd ve kaynaksız dışında pek sevdiğim söylenemez. maddelerin geçmişlerine bakmadım inanır mısın? :) internet yavaşlığı yüzünden minimum hareket içindeyim. kd etiketi için eline sağlık. --kibele 20:34, 11 Haziran 2017 (UTC)

Günün sözü[değiştir]

Mehaba Vitruvian, taşıma işlemi yaparken Günün sözleri alt başlığına taşıyorsun ama Vikisöz'de Vikisöz:Günün sözleri diye bir sayfamız yok, Vikisöz:Günün sözü var. Oraya taşıman daha doğru olur. Kolay gelsin. --Turgut46 19:02, 12 Haziran 2017 (UTC)

Merhaba Turgut, taşınan maddeler başlığı ilk bakışta bir günü temel alıyor gibi gözükse de yıllara dikkat edilerek eklemelerle doldurulduğu için günün sözü değil de günün sözleri yani çoğul bir adlandırmayı hak ediyor diye düşünüyorum. Vikipedi'deki işleyiş de böyleydi yanlış hatırlamıyorsam. Gerekirse bir takvimin yer aldığı Vikisöz:Günün sözleri olarak bir başlık da açılabilir. Vitruvian (mesaj) 20:51, 12 Haziran 2017 (UTC)
Vikipedi'de de tekildi sanırım. Günün sözü alt başlığına taşımak doğru olanı şimdilik. Neden sayfayı direkt silmiyorsun, sözler zaten arşivlenmiyor mu? --Turgut46 22:41, 12 Haziran 2017 (UTC)
Vikipedi'deki şöyle: [6] Vitruvian (mesaj) 22:47, 12 Haziran 2017 (UTC)
Hmm, yanılmışım demek ki. --Turgut46 22:51, 12 Haziran 2017 (UTC)

Vandalizm[değiştir]

Selam Vitruvian. Bu değişiklik kaydını silebilir misin? - Felecita 06:04, 14 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Felecita, kusura bakma müsait değildim. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 20.35, 4 Eylül 2018 (UTC)

Teşekkürler[değiştir]

Sadece geçerken uğradım.. Denk gelirsem katkıda bulunurum. İyilikle kalın.. Levent (mesaj) 07.34, 10 Eylül 2018 (UTC)

Seçilen maddeler[değiştir]

Merhaba Vitruvian, umarım iyisindir. Ana sayfadaki seçilen maddeler şablonunda "Barış"ın önündeki & bull ; kodu kaldırılmalı. Yetkim olmadığı için yapamadım. - Felecita 18.29, 1 Mart 2019 (UTC)

 • Teşekkür ederim Felecita. İyiyim, sen de öylesindir umarım. Gereken düzenleme yapıldı az önce. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 20.06, 3 Mart 2019 (UTC)
Ana sayfada böyle bir hata çıkıyor, sebebini anlayamadım. Ayrıca bu şablonda da değişiklik yapamıyorum, "önerebililirsiniz" şeklindeki yanlış yazım düzeltilmeli. - Felecita 21.08, 3 Mart 2019 (UTC)
Şablondaki bir hatadan kaynaklanıyor olmalı. Günün sözü girilmediği takdirde anasayfada görseldeki hata ile karşılaşılıyor anladığım kadarıyla. Düzeltildi yazım yanlışı. Vitruvian (mesaj) 21.14, 3 Mart 2019 (UTC)

Görsellerde fotoğraf.[değiştir]

Merhabalar. Sizinle sadece bir defa konuşabildik. O da bana verdiğiniz editörlükte küçük bir teşekkür konuşması. :) Mustafa Kemal Atatürk sayfasındaki gibi, diğer liderlere görsel eklememizde bir sorun olur mu sizce? Danışmak istedim, çünkü daha güzel duracağını düşündüm. Tabii ki, yükleyeceğim fotoğrafların yazılan sözlerle bağdaştığına emin olacağım. Bu konudaki fikirlerinizi önemsiyorum. İyi günler diliyorum... Joseph Goebbels sayfasında yapmak istediğim şeyin iki örneği vardır. Bu arada, her sözün altına değil, birkaçına. 😊 ArdeN 06.31, 11 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba Arden, Atatürk sayfasında sağ köşeyi resimli sözlerle doldururken amacım insanlarin sözleri olabildiğince okumasıyla ilgiliydi. Gercekten de cok okunmuştur diye tahmin ediyorum. Neden bunu diger maddeler için de yapmayalim? Tekrar Vikisoz'e dönüş yaptigimda beraber katkilar yapariz umarim. Iyi çalışmalar şimdilik. :) Vitruvian (mesaj) 07.25, 21 Temmuz 2019 (UTC)

Editör[değiştir]

Selam Vitruvian, acaba neden başvuru yapmadan kullanıcılara editör hakkı verdiğinizi öğrenebilir miyim? Eminim ki amacınız kötü değil lakin güvendiğimiz kullanıcılara direk editör yetkisi yerine beyaz listenin bu vikideki versiyonu olan otomatik kontrol edilmiş kullanıcı hakkı vermeyi daha doğru buluyorum. Saygılar, --ToprakM 13.59, 12 Temmuz 2019 (UTC)

Sayın @ToprakM, bahsi geçen konuşmada hedef olduğumu düşünüyorum. Bu yüzden bana cevap hakkı doğmuştur. Sizin için sorun teşkil eden bir şey varsa ya da vandalizm ile ilgili şüpheleriniz varsa söyleyin... editörlükten kendim çıkacağım. Ben rant peşinde değilim, hizmet etmek için buradayım. Aynı şekilde Vikipedi'de de öyle. ArdeN 20.34, 12 Temmuz 2019 (UTC)

Alınmanıza üzüldüm, benim daha önce bu hak verilenlerle alakalı bir sorunum yok. Bu yüzden ortada sizinle ilgili bir konu yok. Ben muhtemel vandallara önlem olarak geleceği hedef almıştım. İyi vikiler --ToprakM 09.26, 15 Temmuz 2019 (UTC)

Yalnız en son editörlük bana verilmiş. :) üzerime alınma sebebim buydu. Rıdvan Koç (ArdeN) (mesaj) 15.55, 15 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba arkadaşlar. O vakit editor yetkisini verme sebebim ortada kimselerin bulunmamasindandir. Boyle durumlarda itiraz oluşursa hemen bir oylama sürecine gireriz bence. Vitruvian (mesaj) 07.30, 21 Temmuz 2019 (UTC)

Georg Christoph Lichtenberg[değiştir]

Tartışma:Georg Christoph Lichtenberg sayfasında telif hakkı ihlalinden söz edilmiş. Sözleri tek tek nasıl tespit edeceğiz? Maddenin silinmesi ihtimali var sanırım. - Felecita 19.26, 21 Temmuz 2019 (UTC)

Vikisöz'e ara veriyorum[değiştir]

Merhaba, Vitruvian. Umarım iyisindir. Konu başlığına yazdığım üzere, Vikisöz'e ara veriyorum. Sen bu projeyle epey az ilgileniyorsun ve bunun sebebi benim tahminimce gerçek hayat. Benim ara verme sebebim de gerçek hayat. Bundan dolayı projede yetki sahibi olup da etkin olan kimse kalmayacak. Vikisöz ile ilgilenecek yetkililerin bulunması için Vikipedi'de konu açacağım. Sağlıcakla kal. - Felecita 18.30, 8 Ağustos 2019 (UTC)

Selam Felecita, iyiyim ve umarım sen de iyisindir. Aslında sadece Viki projeleri ile ilgili değil, 2 yıldır pek bilgisayar kullanmadığımdan internet ortamında aktifliğim epeyce farklılaştı diyebilirim fakat tabii ki dönemsel bir gereklilikti benimki. Dolayısıyla yuvaya dönüş kaçınılmaz olur yakında. Seni de en kısa zamanda buralarda görmeyi çok umuyorum tekrardan. Gerçekten az insanla epeyce iş çıkardık. Birçok insana bilgi ulaştırdık samimiyetle. Sosyal medya türü ehlikeyf paylaşım ortamları yerine buraları tercih ederek senelerimizi verdik. Yine kaldığımız yerden devam ederiz. İsterse bilgi toplumu çöksün gitsin, kimsenin uğramadığı alanlar olsun buralar, hiç fark etmez. Öğrenmeye çalışan ve öğrediğini pekiştirmek, paylaşmak için daima birileri olacak burada. Bazı küçük kesintiler olsa da... Görüşmek dileğiyle. Vitruvian (mesaj) 20.12, 10 Ağustos 2019 (UTC)

"Kaynak gösterme şablonları"[değiştir]

Merhaba, bu kategori her maddenin kategoriler kısmında görünüyor. Görünmemesi için bir şeyler yapabilir misiniz acaba? - Felecita 09.53, 22 Ocak 2020 (UTC)