Kullanıcı mesaj:Nuktut

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hoş geldin. Bir sorun durumda ya da öğrenmek istediğin herhangi bir şey var ise bana mesaj atabilirsin. İyi çalışmalar dilerim. Bu imzasız yazı Vitruvian (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Teşekkürler. Şablon:Biyografi şablonunda doğum ve ölüm tarihleri bölümleri opsiyonel yapılabilir mi? Henüz ölmemiş kişilerin sayfalarında kötü gözüküyor da. Bu imzasız yazı Nuktut (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Aslında artık gösterdiğin biyografi şablonun kullanmıyoruz. Yavaş yavaş kaldırmaya başladık. Nasıl bir yol izlediğimize dair küçük bir örnek. --Vitruvian (mesaj) 20:56, 19 Kasım 2012 (UTC)

Bundan sonra anlattığın gibi kullanayım. Sait Faik sayfasını dediğin gibi düzenlemeye çalıştım. Teşekkürler. --Nuktut (mesaj) 16:42, 20 Kasım 2012 (UTC)

Hazır buradayken bilgilendirmiş olayım. Bu gibi adlandırma durumlarında dil bilgisine göre gitmemiz doğru olmaz. Filmin adı ne ise, o şekilde kullanılır. İyi geceler. --Vitruvian (mesaj) 00:55, 21 Kasım 2012 (UTC)
Hazır buradayken bilgilendirmiş olayım. Bu gibi adlandırma durumlarında dil bilgisine göre gitmemiz doğru olmaz. Filmin adı ne ise, o şekilde kullanılır. İyi geceler. --Vitruvian (mesaj) 00:56, 21 Kasım 2012 (UTC)

Şekspir[değiştir]

  • Merhabalar ve hoş geldiniz. Sizin gibi nitelikli ve devamlı katkı yapan kullanıcılara ihtiyacımız var burada :) Sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa mesaj atmanız yeterli. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 18:20, 20 Kasım 2012 (UTC)

Karşılamanız ve yardımınız için teşekkür ederim. --Nuktut (mesaj) 00:23, 21 Kasım 2012 (UTC)

Komser Şekspir filminde karakter Komser diye anıldığı için öyle yazmıştım. Fakat dil bilgisine göre Komiser olmalı. Hangisini tutmalıyız? --Nuktut (mesaj) 00:28, 21 Kasım 2012 (UTC)

Takma ismi, lakabı "komser" ise o şekilde olmalı. Ben filmi izlemiştim önceden, komiser mevkisinde olduğu için komiser olarak değiştirmiştim. Tam olarak hatırlamıyorum bu konuyu, hangisi doğruysa o şekilde değiştirilebilir.--Rapsar (mesaj) 10:56, 21 Kasım 2012 (UTC)

+[değiştir]

Merhaba. Grup üyeliğimi değiştirmişsiniz. Teşekkürler :) --Nuktut (mesaj) 23:14, 26 Kasım 2012 (UTC)

Merhaba. Olumlu katkılar ortada. Açılan maddelerin, değişikliklerin onay beklemelerine hiç gerek yoktu. :) İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 23:20, 26 Kasım 2012 (UTC)

Soru[değiştir]

Selamlar. Şu değişikliğinizi gördüm de, kişilerle ilgili her sözü buraya aktarıyor muyuz niteliği ne olursa olsun diye bir soru oluştu aklımda. Çünkü benim görebildiğim kadarıyla bu alıntıda, burada yer almayı gerektirecek bir "özlü söz" niteliğinde bir söz yok, sadece sıradan sözler var (ya da bana öyle geldi). Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 22:50, 27 Kasım 2012 (UTC)

Açıkçası vikisöze ne tür sözlerin eklenebilip ne tür sözlerin eklenemeyeceğini pek bilmiyorum. İngilizcesinin wikiquote (vikialıntı) olmasından hareketle alıntı yapıyordum. Bana ve benim gibi yeni kullanıcılara yol gösterebilecek bir sayfa var mı? --Nuktut (mesaj) 20:15, 28 Kasım 2012 (UTC)

Açık konuşursam politika, yönerge ve yardım sayfalarımız pek işlevsel değil şu an. Gözden geçirilmesi, güncellenmesi ve yeni kullanıcıların anlayabileceği bir şekilde düzenlenmesi lazım. Vikisöz:Hakkında sayfasında Vikisöz çeşitli kişilerce söylenmiş, değerli sözlerin yer aldığı bir oluşumdur gibi bir tanım verilmiş ki buradaki değerli sözcüğünün altını çizmek isterim. Ancak dediğim gibi bu tip sayfalar, topluluk üyelerinin ortak çalışmasıyla gözden geçirilmeli. İsterseniz ufak ufak çalışmalar yapabiliriz bu konu hakkında. Hem siz (hatta ben) öğrenmiş/tecrübe kazanmış olursunuz hem de gelecekteki yeni kullanıcılar için kolaylık olur.--Rapsar (mesaj) 20:33, 28 Kasım 2012 (UTC)

Teşekkürler. Ana sayfa yenilenirken, o sayfaları da elden geçirmek gerekebilir. Belki de her şeyi kendimiz yazmak yerine İngilizce vikisözden çeviri yapılsa daha kolay olur. --Nuktut (mesaj) 21:03, 28 Kasım 2012 (UTC)

İngilizce Vikisöz bizden bir kademe önde olsa da o da pek iç açıcı durumda değil :) Temel sayfaları oradan alabiliriz, ancak sağlam bir sistem oluşturmak istiyorsak kendimiz de bolca şeyler katmalıyız. Bu arada ana sayfa tasarımı şuradadır, tartışma sayfasında da birtakım noktalar belirtilmiştir. Herkesin fikri önemlidir, gözden kaçan şeyler olabilir, varsa bir eksik belirtebilirsin. İyi geceler.--Rapsar (mesaj) 21:53, 28 Kasım 2012 (UTC)

Sol frame[değiştir]

  • vikisöz bağlantılar ve araçlar başlıklarının altı boş gözüküyor bende. Sadece bana mahsus bir durum mu, sizde de var mı? --Nuktut (mesaj) 21:07, 28 Kasım 2012 (UTC)
Galiba daha yeni ortaya çıkmış teknik bir sorun, zira daha önce böylesi bir bağlantısızlık yoktu. Bende de aynı durum mevcut, birazdan düzeltmeye çalışacağım. Tabii benlik bir durum ise. Konu haricinde, Rapsar, bir değişikliğine karşılık olarak kişilerle ilgili her sözün Vikisöz'e aktarılıp aktarılmayacağına ve niteliğine ilişkin bir görüş bildirmiş. Bana kalırsa, özlü sözlerle yetinmemiz hareket alanımızı daraltmamız anlamına gelir ve açıkcası arabesk müziği aydınlığın, çağdaşlığın, öncülüğün, sanatçılığın sırtına külfet olarak tanımlayan bir sanatçının bahsi geçen müzik türünün önde gelen bir sanatçısı için içeriği duygu yüklü olan sözü bence maddeye eklenebilir düzeydedir. --Vitruvian (mesaj) 21:24, 28 Kasım 2012 (UTC)