İçeriğe atla

Kullanıcı mesaj:Vincent Vega

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikisöz, özgür söz dizini
(Kullanıcı mesaj:Chansey sayfasından yönlendirildi)

Merhaba Chansey, önemli ve özlü sözlerin tek bir çatı altında toplanması projesi olan VikiSöz'e hoş geldin

VikiSöz'de şu an 3.302 madde bulunmaktadır.
Vikisöz özgürdür. İsteyen herkes katkıda bulunabilir. Tek amaç önemli sözlerin bir sitede toplanmasıdır.

Yardım istemekten çekinmeyin, bütün VikiSöz kullanıcıları size yardımcı olacaklardır.

Vikisöz'e nasıl başlarım diye düşünme. İhtiyaç duyacağın bütün bilgileri buradan alabilirsin.

Vikisöz, diğer kardeşleriyle birlikte geniş bir ailedir:

  • Bir konu hakkında ansiklopedik bilgi vermek istiyorsan Vikipedi'ye
  • Telif hakkı kaybolmuş bir eseri eklemek istiyorsan VikiKaynak'a
  • Bir terimin sözlük açıklamasını yapmak istiyorsan VikiSözlük'e
  • Bir şeyin nasıl yapıldığını tarif etmek istiyorsan VikiKitap'a katkıda bulunabilirsin. Kolay gelsin

By erdo can (mesaj) 12:06, 1 Şubat 2017 (UTC)


Kaynaklandırma

[değiştir]

Selamlar sayın Turgut46! Burada geri aldığınız değişikliğin kaynağı buradadır. Bilgilerinize. Chansey (mesaj) 17:55, 25 Ocak 2017 (UTC)

Maddede göremedim. Artık kaynaksız içeriklere yer vermiyoruz. --Turgut46 18:06, 25 Ocak 2017 (UTC)
Sayın @Turgut46 evet maddede kaynak yoktu. Değişiklik sayımdan görebileceğiniz üzere bu projede yeniyim. Bir çok maddede de hiç kaynak göremedim. Bundan ötürü ekleme yaptım. Tekerrür etmeyecektir. Ayrıca şimdi kaynaksız maddeler silinecek mi? Konuyla ilgili alınan kararın linkini gösterirseniz konuyla ilgili bilgilenmiş olacağım. Saygılarımla, teşekkür ederim. Chansey (mesaj) 18:12, 25 Ocak 2017 (UTC)
Merhaba Chansey, kaynaksız içerik çıkarılır diye bir kararımız yok. Aramalar sonucu doğrulanamayan kaynaksız içerik çıkarılabilir. Turgut bu konuyu yanlış anlamış gözüküyor. Vitruvian (mesaj) 18:55, 25 Ocak 2017 (UTC)
Merhaba sayın @Vitruvian! Açıklamanız için teşekkür ederim. Benim katkılarımın bu kapsamda doğrulanabilir olduğu kanaatindeyim. Chansey (mesaj)<
Eklendi. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 19:17, 25 Ocak 2017 (UTC)

Kaynaklarla doğrulanamayan her türlü içerik çıkarılmalıdır, bulunabiliyorsa kaynak eklenmeli bence. İngilizce Vikisöz'de kaynaksız içerik neredeyse yok diyebilirim. İngilizce Vikisöz kaynaksız maddeleri silinmeye aday gösteriyor. Köy çeşmesinde de göreceğiniz üzere kaynaklarla doğrulayamadığımız maddeleri artık silmeyi düşünüyoruz. --Turgut46 20:11, 25 Ocak 2017 (UTC)

Sayın @Turgut46 ve sayın @Vitruvian henüz tomurcuk olan bu projede bu yönerge/kuralda bir açık olduğunu düşünüyorum. Kanaatimce bu ve buna benzer hususların netleştirilmesi faydalı olacaktır. Chansey (mesaj) 21:45, 25 Ocak 2017 (UTC)
Ne gibi? --Turgut46 22:24, 25 Ocak 2017 (UTC)
Bu eylem az yukarıda bahsetmeye çalıştığım gibi kaynaksız alıntıyı doğrulanma çabasından sonra sonuç alınamadığı takdirde yapılabilir. Google aramaları gibi çeşitli yöntemler kullanılmadan maddeden alıntı çıkarılması ise elbette ki pek uygun kaçmaz. Chansey'in katkısını doğrulama girişiminde de görülebildiği gibi sonuç alınabilen örneklerden sayılacağı için alıntının maddeden çıkarılmaması gerekirdi. Ya kaynak ekler ya da kullanıcıya bu konuda kaynak ekleme gerekliliğini hatırlatabiliriz. Vitruvian (mesaj) 22:33, 25 Ocak 2017 (UTC)
Silinecek mi, silinmeyecek mi gibi @Turgut46. Projede aktif iki kullanıcının dahi tam olarak anlaşamadığı bir politikanın net olduğu düşünülebilir mi? En basitinden silinecek mi, silinmeyecek mi?. Gerçi @Vitruvian yukarda açıklamada bulundu. Chansey (mesaj) 08:18, 26 Ocak 2017 (UTC)
Ben içerikleri tamamen silmiyorum, tartışma sayfasına taşıyorum. Kaynaklandırma, mevcut sözleri kaynaklandırarak yapılabilir ya da kaynaksız sözleri silerek yerine başka kaynaklı sözler de ekleyerek yapılabilir. Ben 2 yöntemi de kullanıyorum şahsen. Silinecek mi? Kaynak bulunabiliyorsa kaynak eklenmeli, aksi takdirde, kararlı sürümse, tartışma sayfasına taşınmalı. Kararlı sürüm değilse silinmelidir. --Turgut46 10:09, 26 Ocak 2017 (UTC)