Kullanıcı mesaj:Vitruvian/Arşiv

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Köy çeşmesi koruması[değiştir]

Lappadanak lafa gireyim! :)

Köy çeşmesine anonimlerin yazı yazabiliyor olması önemli, aman diyeyim :)

Vito Genovese 01:15, 13 Haziran 2012 (UTC)

Tamamdır Vito, hızlı olmak gerek :) Az önce kaldırıldı koruma. --Vitruvian 01:19, 13 Haziran 2012 (UTC)

Ellerin dert görmesin!

Vito Genovese 01:21, 13 Haziran 2012 (UTC)

+[değiştir]

Merhaba teşekkür ederim. kendi aforizmalarımı yazmam mümkün mü acaba viki söz 'e ? Bu imzasız yazı Dogukandemirkaya (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Merhaba. Kendi kullanıcı sayfanı kullanmam bu durumda doğru olandır. Yani şurası. İyi çalışmalar. --Vitruvian 15:36, 15 Haziran 2012 (UTC)

+[değiştir]

Bizim buralarda Vikisevgi veya hiçbir hazır yıldızımız yok, gönderemiyorum :) Ancak kolay gelsin. --Vitruvian 00:59, 21 Temmuz 2012 (UTC)

Selamlar. Burayı kurgusal karakterler olarak değiştirebilir miyiz? Sol taraftaki "vikisöz bağlantılar" kısmında da değişikliği yapmak gerek. Ek olarak burada HotCat yok sanırım? Uyarlayabilirsek fena olmaz. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 00:58, 21 Temmuz 2012 (UTC)

Olur mu hiç? HotCat'i buraya getiren insan sensin. Unuttun galiba :) --Vitruvian 01:00, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Mesaj sayfamda varmış zaten :) Bakmadım işte. Nasıl aktif ediyorduk? Tercihlerim kısmında küçük araçlar sekmesi göremedim de. Teşekkürler bu arada ilk mesajın için, sana da kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 01:02, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Dilersen bunu bir uyarla. --Vitruvian 01:02, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Tamamdır, oldu. Teşekkürler tekrardan. Son değişiklikler kısmının üst tarafını da Vikipedi benzeri yapsak nasıl olur? Sahura diye kalktım, gene oturduk buraya :)--Rapsar (mesaj) 01:05, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Olabilir aslında, hem daha kapsamlı olmuş olur. Yapmaya çalışırım. Alışkanlıkları durdurmak zor. Bende de feci bir bağımlılık var, gecenin bu saatinde. :) --Vitruvian 01:09, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Geçen kitapları da aldım. Bundan istifade edip maddeler açayım diyorum. Zaman bulduğunda istersen çoğaltırız burayı. Ben birkaç tane açmıştım, devam edeceğim şimdi. --Vitruvian 01:13, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Vikipedi şu an için olmadığından yeni yerlere bakıyorum :) Sözlük zaten çok iyi durumda. Haber ilgimi çekmiyor. Kaynak ve kitap da sıkıcı geliyor biraz. Commons ile burası ise fena değil :) Ekleme yapmaktan çok varolanı düzenleme ve geliştirme çabasına girmeyi planlıyorum. Vikipedi'ye göre biraz "eski" kalmış bura. Şöyle hizmetlilerin yapabileceği değişiklikleri ekleyebileceğimiz bir sayfa var mıdır acaba? Mesaj atmaktan daha iyidir ikide bir :)--Rapsar (mesaj) 01:16, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Şimdi çıkacağım, son bir şey daha sorup. Buradakilerin bir kısmının Vikikaynak'ta olması daha iyi olmaz mı? Bu gibi mesela. "Özlü söz" içermeyenler yani. Cevabı yarına görürüm artık, iyi geceler :)--Rapsar (mesaj) 01:20, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Şüphesiz biraz gerideyiz. Burası uygundur diyorsan o halde şanslı proje Vikisöz :) Hizmetlilerin yapabileceği değişiklikleri ekleyebileceğin sayfa derken tam olarak anlayamadım şu an, fakat öyle bir şey yok sanırsam. Kesinlikle Vikikaynak'ta olması daha uygun. Daha önce dikkatimi çekmiş, fakat üzerinde durmamıştım. Bir de ben en iyisi imzamı değiştirip seninki gibi doğrudan mesaj atılacak biçimde sağ mesaj butonunu da bulundurayım. Dilediğinde at mesaj, iki de bir diye bir şey kabul etmiyorum. Güzel işler çıkarmak istiyorsak kapıları çalacağız, yoracağız kendimizi... :) --Vitruvian 01:29, 21 Temmuz 2012 (UTC)
O zaman o kategoriyi temizlemeye başlıyorum ben. Yanlış bir taşıma yaparsam haberdar edersin. Kullanıcı mesaj alanının üst kısmındaki sekmelerde "tartışma" yazıyor, onun mesaj olarak değiştirilmesi lazım. Yine her sayfada yer alan "düzenle" sekmesinin adının da "değiştir" olarak değiştirilmesi lazım. Hem Vikipedi'ye uyum açısından hem de daha iyi bir kelime olduğu için, yaptığımız işe bakarsak (düzenleme yapmıyoruz her seferinde, mesela şimdi; ama değişiklik yapıyoruz her seferinde :)--Rapsar (mesaj) 08:51, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Ek olarak bunun gibi, bunun gibi, bunun gibi mesnetsiz ve tanınan birileri tarafından gerçekleştirilmeyen diyaloglar/sözler KD sayılıyor mu? Bence sayılmaması lazım ama...--Rapsar (mesaj) 09:06, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Yine bu kategorideki maddelere bakıyorum da, burada olmaları uygun mudur karar veremedim.--Rapsar (mesaj) 09:12, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Bunu silebilir misin? Sil şablonu eklenmiyor buralara :)--Rapsar (mesaj) 09:31, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Düzenle - değiştir değişikliği konusunda bana sorarsan Vikipedi'de dahi tartışılması gerekir. Ne yaptığımızdan ziyade hangisinin azda olsa vandalizmi önleyebileceği konuşulabilir, ona göre kelime kullanılır. Bana kalırsa 'düzenle' daha uygun, 'değiştir' ise bir emrivaki gibi sanki, yapılan işi anlatsa dahi. Tartışma yazan yeri önceden Süperyetkin'e sorup düzeltmek istedim, ama tam olarak halledemedim onu. Bence gösterdiklerin kayda değer değiller; daha önce görseydim muhakkak silerdim. Son değişikliklerde Kategori:Türkler'i kaldırdığını gördüm, o tarz kategorilerin kaldırılması gerekiyor. Ben de şimdi ilgileneceğim, en son Kategori:Fransızlar ile ilgileniyordum. Gösterdiğin sayfayı/sayfaları siliyorum. --Vitruvian 13:17, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Bunlar konusunda ise net bir fikrim yok. --Vitruvian (mesaj) 13:19, 21 Temmuz 2012 (UTC)
Teşekkürler ilgin için. Düzenle sekmesi Vikipedi'de de öyleydi, sonradan değiştirildi. Kim bilir nerelerde konuşuldu :) Bir de e-posta attım, bakabilirsen ona da...--Rapsar (mesaj) 14:13, 21 Temmuz 2012 (UTC)

Söz olmayan sözler[değiştir]

 • Sinem Güven ve Kaan Tangöze örneklerinde görüldüğü gibi özlü söz olmayan sözler, ansiklopedik olarak kabul ediliyor mu? Bence bunların silinmesi lazım (out of scope). Hızlı sil etiketi eklesem sorun olur mu?--Rapsar (mesaj) 00:33, 22 Temmuz 2012 (UTC)
 • Sinem Güven için gaflar renktir diyeyim. :) Sadece aforizmalarla kısıtlı kalacağız diye bir kural yok bildiğim kadarıyla. Ancak Kaan Tangöze'nin sözlerini hiçbir kalıba koyamadım. En azından maddeyi kurtarmaya çalışalım. Zamanım var biraz daha ilgilenmek gerekir, hallederim. --Vitruvian 00:50, 22 Temmuz 2012 (UTC)

Mediawiki[değiştir]

Buradakileri aynen buraya kopyalaman da mümkün müdür?--Rapsar (mesaj) 00:37, 23 Temmuz 2012 (UTC)

Elbette. Güzel başlangıç. Renk uyumlarının sağlanması, en üst kısımdaki logonun değişikliği gibi küçük değişikliklerle devam edebilir. --Vitruvian (mesaj) 01:58, 23 Temmuz 2012 (UTC)

Sürüm kontrolü[değiştir]

Merhaba Vitruvian,

Sürüm Kontrolü az önce etkinleştirildi. Önümüzdeki birkaç gün biraz yoracak seni bu iş ama sanırım tatlı bir yorgunluk olacak bu :)

Bir konuda yardıma ihtiyacın olursa at hemen bir mesaj. E-postayla haberi geliyor hemen. Vikipedi'de sorduğun konuyla ilgili de geri döneceğim; felaket bir iş yoğunluğum var şu ara, nefes alamıyorum.

Vito Genovese 12:38, 23 Temmuz 2012 (UTC)


Peki Vito, şu tatlı yorgunluğa bir başlayayım dedim :) Ancak, henüz sadece maddelerin sağ kısımında 'Kontrol edilmemiş' yazısı bulunmakta ve o yazıya tıklayıp herhangi bir kontrol yapılamıyor, sadece şuradaki boş sayfayla karşılaşıyoruz. Galiba daha birkaç şeyin buraya uyarlanması gerekiyor. --Vitruvian (mesaj) 15:13, 23 Temmuz 2012 (UTC)


Özel:KullanıcıHakları sayfasından kullanıcı adını girerek önüne gelene Editörlük dağıtmaya başlarsan hallolacaktır sorun :) Özel:KullanıcıHakları/Vitruvian biçiminde bir bağlantıyla da ulaşabilirsin hedefe. Kendine de vermeyi unutma :)

Bunu çok daha hızlı yapmanı sağlayacak bir betik de vereyim sana bu akşam (inanılmaz bir temponun ortasındayım şu an).

Vito Genovese 15:47, 23 Temmuz 2012 (UTC)


E-posta gelince bir deneme sürüşüne de çıkıvereyim dedim gelmişken :)

Vito Genovese 17:09, 23 Temmuz 2012 (UTC)


Dünyanın en unutkan insanı olduğum için, sana bahsettiğim sol tablo bağlantısını da unutuverdim, Vitruvian. Kusuruma bakma lütfen.

w:MediaWiki:Gadget-Haklar.js sayfasındaki kodu kopyalayıp Kullanıcı:Vitruvian/common.js sayfasına yapıştırır ve sonrasında önbelleğini boşaltırsan, kullanıcı sayfalarına geldiğinde solda "Kullanıcı hakları" diye bir bağlantı çıkacak. Editör atamalarında hız kazandırır.

Bu arada HotCat dışında common.js sayfasındakileri de silebilirsin. Bu halleriyle çalışmazlar. Şu anda o betiklerin tümünü elden geçirme sürecindeyim. Tamamladığımda Vikisöz'de de kullanılabilir olmalarını sağlayacağım mutlaka.

Bu arada, kullanıcı hakları olayı çalışmazsa bir el salla mutlaka.

Sevgiler

Vito Genovese 14:37, 11 Ağustos 2012 (UTC)

Ana sayfa tasarımı[değiştir]

Selamlar tekrardan. Kabaca bir ana sayfa tasarımı yaptım burada. Mevcut ana sayfamızda yer alan günün sözü halen var, ancak resimsiz olarak. Resimle sözün pek bir alakası yok neticede, her sözle ilgili resim de yok :) Ana kategoriler var mevcut sayfada, önemlilerini en üst kısma aldım -ki zaten sol taraftaki menüde var tamamına bağlantı. Toplulukla ilgili kısımları korudum ve geliştirdim. Ek olarak seçilen maddeler kısmı ekledim İngilizce Vikipedi'den. Bunları bize göre uyarlamak lazım tabi. Bu bölüm şu mantıkla da olabilir bence. Biz havuz oluşturur ve kategorilere göre seçilen maddelerimizi oraya ekleriz. Her sayfa yenilemesinde rastgele maddeler gelir oraya. Hem daha çok madde listeleriz hem de okuyucuya daha fazlasını ulaştırırız, bence. Ne düşünüyorsun? Önerilerin var mıdır?--Rapsar (mesaj) 20:00, 23 Temmuz 2012 (UTC)

Eline sağlık. Şöyle bir diğer Vikisöz'leri dolaşıp, kendimce kıyaslamalar yaparak nelerin eklenebileceğine bakayım. O zaman detaylıca fikir belirtirim. --Vitruvian (mesaj) 21:07, 23 Temmuz 2012 (UTC)
Rapsar, tasarım sanırım İngilizce Vikisöz'e göre uyarlanmış, günün sözü kısmını kalın yazı ile yazarız, resimsiz olacaksa en azından göze çarpması için o şekilde olsun. Bir de araya 'Topluluk' kısmının altında kalan küçük boşluğu ne koyabiliriz? Bir şeyler denedim, içime sinmedi. Onun haricinde renk uyarlamasını mavi ve tonlarında ayarlasak daha uygun sanki? --Vitruvian (mesaj) 13:53, 24 Temmuz 2012 (UTC)
İngilizceye göre uyarlanmadı esasen, oradan biraz faydalandım diyeyim :) Vikipedi ana sayfası için yaptığım bir tasarım vardı, ona dayandırdım. Seçilen maddelerden biraz kısıp, topluluk kısmını uzatırsak konu hallolacaktır diye düşünüyorum. İstersen böyle de olur; ama bana çok boğucu geldi :) Renklerin ise hepsini farklı yapmaya çalıştım. Topluluk olarak konuşup ayarlarız bunu zaten. Bir tane daha yapıyorum, çok az daha farklı bir tasarım.--Rapsar (mesaj) 14:33, 24 Temmuz 2012 (UTC)
Bu da ikincisi. Biraz daha ferah gözüktü bana. Çerçevelerde falan ufak değişiklikler var sadece.--Rapsar (mesaj) 14:54, 24 Temmuz 2012 (UTC)
İlki de iyi aslında. Fakat ikincisi nispeten daha iyi olmuş. (Denemeliğine birkaç küçük düzenleme yapıp, nasıl gözüktüğüne bakayım.) --Vitruvian (mesaj) 19:33, 24 Temmuz 2012 (UTC)

Bir başka mesele[değiştir]

Maddelerde günün sözü olarak seçilen sözlere ne zaman günün sözü seçildiğini belirtmek için sözün sonuna konulan tarih hakkındaki fikrin nedir? Maddeleri okuyan insanlar yazarın sözü belirtilen tarihte söylendiği türünde bir değerlendirme yapmaları olağan değil mi? Örneğin Renan tarafından millet olmakla ilgili söylenen sözün 07 Ekim 2011 tarihinde söylendiği gibi bir izlenim bırakmaz mı insanlarda? --Vitruvian (mesaj) 19:56, 24 Temmuz 2012 (UTC)

Benim için öyle bir izlenim bırakıyor şahsen :)--Rapsar (mesaj) 00:28, 25 Temmuz 2012 (UTC)

Bildiğim kadarıyla hiçbir projede böyle bir uygulama yok. Gördüğüm yerde tarihi kaldırma taraftarıyım. --Vitruvian (mesaj) 13:23, 25 Temmuz 2012 (UTC)

Desteklerim kalkması fikrini. Belki de aynı sözün tekrar ana sayfaya çıkmasının önüne geçmek için uygulanıyordur? Bir de şey diyecektim. Burayla birlikte Türkçe Vikipedi'den çok Türkiye Vikipedisi oluyor proje :)Bu konuya dikkat çekebilirsin istersen.--Rapsar (mesaj) 15:07, 25 Temmuz 2012 (UTC)
İyi olur aslında, burada da yüzlerce Türkiye'den kişi maddeleri varken bir elin parmağı kadar Japon var. --Vitruvian (mesaj) 12:28, 26 Temmuz 2012 (UTC)

Teşekkürler[değiştir]

Teşekkürler. Milesbroke (mesaj) 13:44, 26 Temmuz 2012 (UTC)

Editör[değiştir]

Bana Vikisözde "editör" yetkisi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla, --Cekli829 (mesaj) 08:18, 2 Ağustos 2012 (UTC)

Rica ederim ederim Cekli. Zevkle Face-smile.svg Sevgiler, kolaylıklar diliyorum. --Vitruvian (mesaj) 14:55, 2 Ağustos 2012 (UTC)

<!-- XXX -->[değiştir]

 • <!-- Üstteki Satırlara Lütfen Kişisel Bilgileri Giriniz -->
 • <!-- Vikiler Satırlarına Kardeş Projelerdeki Madde İsmini Yazınız --> ve diğerleri...
Üstteki satırları maddelerden çıkartalım mı? --Cekli829 (mesaj) 06:52, 3 Ağustos 2012 (UTC)
Aslında amatör kullanıcılar için bir anlamda bu tarz talimatlar işe yarar denebilir. Ancak kaldırılabilir de, şu sıralar bilhassa revizyonları kabul ediyorum. Zaman buldukça kendimce ben de ilgileniyor oluyorum. --Vitruvian (mesaj) 19:39, 3 Ağustos 2012 (UTC)

Bağlantılar[değiştir]

Maddelerdeki İngilizce vikipedi bağlantısını da çıkartyorum. Örneğin: böyle. --Cekli829 (mesaj) 04:16, 6 Ağustos 2012 (UTC)

En doğrusu onların çıkarılmasıydı zaten. Mesela sözlerin sonuna konulan tarihlerde biraz gereksiz. Genellikle yanlış anlaşılıyor. --Vitruvian (mesaj) 21:17, 6 Ağustos 2012 (UTC)

Silinecekler[değiştir]

Selamlar. Şuraya bir bakabilir misin? Bir de ana sayfa tasarımını artık topluluğa (!) sunsak mı? Vikipedi'den daha fazla kişinin fikir belirtmesi için de çağrı yapılabilir.--Rapsar (mesaj) 21:00, 10 Ağustos 2012 (UTC)

Ne ara biriktiler böyle, şaşırdım doğrusu. Hatırlatma için teşekkürler. Bizim köyün çeşmesi vahim durumda, pek bi susuz. Vikipedi'ninki ideal. --Vitruvian (mesaj) 23:51, 10 Ağustos 2012 (UTC)

Yardım[değiştir]

Merhaba. Burada hem vector, hem monobook sayfam var; ama ikisi de çalışmıyor. Ne yapmalı? Bir de sürüm kontrol yetkisi verebilirseniz, ara sıra uğradığımda işe yararım. Face-smile.svg Şimdiden teşekkürler. --yabancım 14:55, 11 Ağustos 2012 (UTC)

Merhaba Yabancı. Vector ile monobook'un neden çalışmadığına ilişkin net bir fikrim yok. Az önce kontrol yetkisini verdim. Rica ederim, iyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 16:03, 11 Ağustos 2012 (UTC)

Bazı listeler[değiştir]

Selamlar tekrardan. Vikisöz:Kişiler-Y gibi listeleri silsek daha iyi olmaz mı? Başta burası olmak üzere birçok yer kategorilere bağlantı veriyor ve kategoriler daha güncel/onları güncel tutmak daha kolay. Şu anda bir işlevi yok bu listelerin.--Rapsar (mesaj) 21:11, 11 Ağustos 2012 (UTC)

Kategoriler varken bu tip sayfaların hangi işlevi gördüğünü ben de anlamıyordum. Güncellik konusu da önemli. Daha öncesinde silecektim, fakat tek başıma hareket etmem doğru olmayabilirdi. Bir iki görüş daha alayım, benim fikrim silinmeleri yönünde. --Vitruvian (mesaj) 02:41, 12 Ağustos 2012 (UTC)
Başka var mıdır görüş belirtme potansiyeli olan? :) Bu kategori ve içerisindeki şablonları da silebilir misin? Kullanılmıyorlar ve kullanılma potansiyelleri yok. Pedi olsaydı kullanılırdı ama :) İngilizce sürümde de yok bu dil şablonları.--Rapsar (mesaj) 10:13, 12 Ağustos 2012 (UTC)
İkimizin haricinde Cekli ile Vito zaman zaman buralardalar başka da şu an için yok gibi :) Vito'nun gösterdiği şu sayfa ile konunun daha detaylı tartışılması gerektiğine inanmaya başladım. Dil kodları konusundaysa haklısın silinmeleri uygun olandır. Başlıyorum silmelere.--Vitruvian (mesaj) 18:40, 12 Ağustos 2012 (UTC)

Sanırım en.wikiquote örnek alınarak açılmış bu sayfalar. en:List_of_people_by_name,_A gibi maddeler mevcut orada. Hatta onları daha düz listeymiş; bizimkisi daha şık görünüyor.

Güncellemenin elle yapılmak zorunda olması sorun gibi görünüyor; lakin düşününce bunun alternatifinin maddelerin altında Kategori:Kişiler-A gibi kategoriler görmek olduğunu düşününce, o da pek içime sinmedi açıkçası. Hepsini tek bir kategori altında toplamamak için yapılmış zaten belli ki bu. Tek kategoride gerçekten işin içinden çıkılmaz hale gelebilir durum.

Genel bir tartışmaya açılabilir belki.

Vito Genovese 09:01, 12 Ağustos 2012 (UTC)

Şu şablonumuz aslında kullanılıyor. Konulu maddelerin çoğunun altında görebilirsin. --Vitruvian (mesaj) 00:46, 13 Ağustos 2012 (UTC)
Kullanılan şu şablon, bu ise ikisinin paket halinde olanı ve kullanılmıyor :) Hem Vikiler hem de bu konular bağlantısını paket haline getirmek gereksiz gibi.--Rapsar (mesaj) 10:53, 13 Ağustos 2012 (UTC)
Detaylı bakmamışım, o vakit silinebilir :) --Vitruvian (mesaj) 15:23, 13 Ağustos 2012 (UTC)
Teşekkürler. Sol tarafta ana bir menümüz var ya. Oradaki köy çeşmesi bağlantısı yönlendirme olarak kalmış, düzeltebilir misin? Bir de "hayali karakterler" kategorisini "kurgusal karakterler" olarak değiştirmek lazım.--Rapsar (mesaj) 19:35, 13 Ağustos 2012 (UTC)
Bu mesajı görmedin sanırım :)--Rapsar (mesaj) 15:19, 15 Ağustos 2012 (UTC)
Görmez olur muyum, pek çok gereksiz sayfa ortaya çıkarıldı son zamanlarda ve sırayla gidiyorum. Henüz önceden gösterdiğin sayfaları da tümüyle silebilmiş değilim. Ama yola devam tabi, yavaş da olsa :) --Vitruvian (mesaj) 21:26, 15 Ağustos 2012 (UTC)

Bir istek[değiştir]

Merhaba. Bir istekde bulunmak isterim. Hizmetliler listesinde etkin olan bir tek sen varsın. O yüzden de yalnızca sana istekde bulunmayı daha önemli hesap etdim. Vikiprojelerde aktif bir kullanıcıyım. Kullanıcı alanımın biraz daha genişlenmesini ve Vikisöze olan ilgimi gerekli olan bazı işlevlere erişim konusunda da başarıyla sürdürebilmek için Türkçe Vikisözde hizmetli olmak isterim. Bununla ilgili olarak, benim adaylığımı ileri süre bilirmisiniz? Saygılarımla, --Cekli829 (mesaj) 08:56, 14 Ağustos 2012 (UTC)

Merhaba Cekli. Elbette. Yaptığın katkılarlarla seni Vikipedi'den de tanıyorum, diğer projelerde yaptıkların ise takdire şayan. Şimdiki kısıtlı zamanımdan ötürü akşama doğru bir oylama başlatıp, ardından Vikipedi'dekilere de haber vereceğim. Böylelikle gerekli değerlendirmeler yapılacaktır. Sevgiler. --Vitruvian (mesaj) 13:04, 14 Ağustos 2012 (UTC)
Çok teşekkür ederim. Bana ekstra güç kazandırdınız :) --Cekli829 (mesaj) 13:46, 14 Ağustos 2012 (UTC)
Sezar'ın hakkı Sezar'a, onun için teşekkürü eden tarafta benim olmam gerekirdi :) Şayet birazda olsa onore edebildiysem ne mutlu bana. Konuya ilişkin ilk yazdığımda fazla zamanım olmadığından detaylı olarak üzerinde duramadım. Hizmetli adaylarına ilişkin daha belirgin biçimde malumat edinmek için ve otomatikmen sürecin dışında yani gölgede kalmama isteğimden ötürü daha sağlıklı bir değerlendirme yapabilmem dolayısıyla adaylığı senin göstermeni istesem? Bu naçizane isteğimi kabul edersen çok sevinirim. --Vitruvian (mesaj) 21:47, 14 Ağustos 2012 (UTC)

Ana sayfa[değiştir]

Bence gayet güzel bir tasarım olmuş. Diğer çalışmalara kıyasla daha iyi bana kalırsa. Görüşümü belirttim. Ellerine sağlık. :) --Vitruvian (mesaj) 21:23, 16 Ağustos 2012 (UTC)

Rapsar, az önce gördüğüm oylamayı Vikipedi'nin köy çeşmesinde de duyurmalı. Orada bildireceğim, kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 20:26, 17 Ağustos 2012 (UTC)
Tamamdır, ilgin için teşekkürler. Ben de biraz buralara ait olmayan sayfaları temizlemeye, kategorisiz sayfalar gibi bazı temel eksiklikleri gidermeye çalışıyordum :)--Rapsar (mesaj) 20:28, 17 Ağustos 2012 (UTC)
Bu dosyayı silebilir misin? Kullanılmıyor bu, onun yerine Commons'ta yer alan kopyası kullanılıyor. Koruma altında olduğundan sil şablonu ekleyemedim.--Rapsar (mesaj) 21:04, 17 Ağustos 2012 (UTC)

Selam Rapsar, bir de ben senden bir şey isteyeceğim. Değişiklik yaptığın sayfaları aynı zamanda kontrol de edebilirsen daha iyi olur :) --Vitruvian (mesaj) 18:24, 18 Ağustos 2012 (UTC)
"Tamamen kişisel tercih" gereğince eksiksiz olan maddeleri (düzenli, kategorili, tanımlı vs) maddeleri onaylıyorum, diğer türlüleri içime sinmiyor :) Mesela bunu yapmaya üşendiğimden ve maddenin mevcut hali düzensiz olduğundan onaylamamıştım :)--Rapsar (mesaj) 21:04, 18 Ağustos 2012 (UTC)
Bu arada Türk Süvarisi halen, inatla hatalı kategori değişiklikleri yapmaya devam ediyor. Sayfa geçmişini ve mesaj sayfasını incelersen, aynı şeyi üçüncü kez yaptığını görebilirsin. Şahsen bilgilendirme yapmıştım oysa ki.--Rapsar (mesaj) 21:16, 18 Ağustos 2012 (UTC)
Halbuki kullanıcı yeterli tecrübeye de sahip, neden inatla bu tarz değişiklikler yapıyor ben de anlamış değilim. Zaman bulduğumda ilgilenmeye çalışırım. --Vitruvian (mesaj) 23:10, 18 Ağustos 2012 (UTC)
Yukarıdaki dosyayı silince soldaki logo mu gitti? Geri getirsen daha iyi olacak sanırım :) Hata oldu özür dilerim.--Rapsar (mesaj) 22:38, 18 Ağustos 2012 (UTC)

Süvari[değiştir]

Halbuki kullanıcı yeterli tecrübeye de sahip, neden inatla bu tarz değişiklikler yapıyor ben de anlamış değilim. Zaman bulduğumda ilgilenmeye çalışırım. --Vitruvian (mesaj) 23:10, 18 Ağustos 2012 (UTC)

Bir de Rapsar senden ricam İncelemeelamanı'nın giriş kısmında yazdığı cümle konusunda bir uzlaşı, olumlu oy verirken böyle bir girişe hakikaten gerek yok diye düşünoyurum. Devamında ne güzel gerekçesiyle birlikte neden olumlu oy verdiğini izah etmiş, diğer baştaki kısım konuyla pek alakalı değil. Ve bir ekleme, farkettiysen son bir haftadır yoğunum eğer herhangi bir durumda uzlaşı konusunda bir sıkıntı yaşanıyorsa bana da haber verirsen sevinirim, dahil olmuş olurum böylelikle. Çoğu kez zamansızlıktan ötürü gözden kaçırıyorum. Aslında tüm konular için geçerli bu durum, en fazla bir hafta daha böyleyim. --Vitruvian (mesaj) 23:25, 18 Ağustos 2012 (UTC)
Dosyayı sildiğimde kaybolma durumu olmadı, daha sonra, hatta öyle zannediyorum ki çok sonradan kaybolmuştu solda. Fakat geri getirir getirmez düzeldi, önemli değil. İyi geceler. --Vitruvian (mesaj) 23:35, 18 Ağustos 2012 (UTC)
 • Her daim öyleydi kendisi. Zamanında çok uyarı almış -Takabeg'den özellikle- hatta engeller yemişti bu yüzden. Bir hizmetliye söyleyebilirsen uygun olacaktır, hem onun hem de geri alanların vaktine yazık. Diğer konuya gelirsek, kural olmayan bir şeyi kural olarak uygulama var orada. Şimdiye kadar da hep öyleydi, biri de çıkıp demedi ki böyle bir kuralımız yok diye. Bak Vito ne demiş; "Yolunu sen çizeceksin, Rapsar. Gideceğin yolun hangi yol olacağını sen belirleyeceksin. Umarım doğru olanı seçersin gelecekte. Onun dışında gereken her şey söylendi sanırım." Bu kişi üzerine yorum değil midir? Öyledir. Ben bunu çıkarsam, Vito'nun düşüncelerini, onun aklındakileri başkalarından gizlemiş olmaz mıyım? O öyle düşünüyor ve bunu dile getiriyor. Aynı şekilde İE de Vito hakkındaki görüşlerini bu şekilde dile getiriyor (yazdığı ortam, sayfa her ne kadar biraz alakasız olsa da). Kullanıcıya bir mesaj atılsa, dense ki böyle bir ihlal yaptığını düşünüyorum, zaten tecrübeli biri, kaldıracaktır arzu ederse yahut ihlal yapmadım diyecektir vs. Burada olay bir kişinin dediklerine müdahale etmemek, bırakın istediği gibi yazsın. Çok da mühim değil şu kaldırılan kısım benim açımdan, gereksiz yere konuyu uzatmak da istemiyorum ama bu anlayışla devam etmek de beni rahatsız ediyor açıkçası. Sana ve sevdiklerine iyi bayramlar dilerim bu arada.--Rapsar (mesaj) 09:16, 19 Ağustos 2012 (UTC)

Son değişiklikler[değiştir]

Selamlar. Son değişiklikler ekranını hem Vikipedi'ye benzer yapmak hem de yeni gelen sürüm kontrolüyle ilgili birtakım özel sayfaları da bu ekrana taşımak amacıyla şöyle bir çalışma yaptım. Vikipedi'yle alakası olan dosyalarla ilgili sayfaları kaldırdım. Nasılsa adil kullanım dosyalarını kullanamıyoruz burada, kullanabildiğimiz serbest lisanslı olanlar da Commons'ta :) Silinmeye aday tartışmalar gibi Vikipedi'yi ilgilendiren diğer kısımları da kaldırdım. Eklemek istediğim şeyler varsa ekleyebilirsin. Sen de uygun görürsen içeriği bu sayfaya kopyalayıp, benim kullanıcı sayfamı da silebilir misin?--Rapsar (mesaj) 08:12, 23 Ağustos 2012 (UTC)

Bu sürümde en alttaki istatistikler yer almıyor. İkisi de bana uygundur, senin fikrin önemli burada.--Rapsar (mesaj) 08:14, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Bunu çeşmede falan konuşsak daha sağlıklı olabilir derim.
Vito Genovese 09:16, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Konu az önce çeşmeye de taşındı. --Vitruvian (mesaj) 14:58, 24 Ağustos 2012 (UTC)

Devriye, beyaz liste..[değiştir]

Merhaba Vitruvian, Vikisöz'de sürüm kontrolü varmış güzelmiş :) Yalnız, devriye / beyaz liste başvurusu yapılacak bir sayfa mevcut değil mi burada? --Bermanya (mesaj) 14:34, 24 Ağustos 2012 (UTC)

Merhaba Bermanya, başvuru sayfası şu an için bulunmamakta. Fakat az önce Vikipedi'den de uygulamayı iyi bildiğin ve bu konuda tecrübe sahibi olduğundan yetkiyi verdim sana. Katkıların boşuna beklemesin. :) --Vitruvian (mesaj) 14:39, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Teşekkür ederim. Bana olan güvenini boşa çıkarmayacağım kumandanım! :) --Berm..İleti 14:44, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Peki :) Bir de Berm, köy çeşmesinde yeni ana sayfa tasarımları var. Onlara bir göz gezdirip, fikir belirtir misin? --Vitruvian (mesaj) 14:49, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Zevkle. --Berm..İleti 14:51, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Az önce açılan şu maddede denedim, oldukça kullanışlı gözüküyor. :) --Vitruvian (mesaj) 15:18, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Son bişey: Mesaj gelince çıkan turuncu şeritteki yazının yarı İngilizce yarı Türkçe olduğunu gördüm. Düzeltmen mümkün mü? --Berm..İleti 15:20, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Monobook değil mi bu? Bunu hizmetliler uyarlıyor diye biliyordum. --Berm..İleti 15:39, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Örneğin, şunun gibi yapabilirsin. --Vitruvian (mesaj) 15:42, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Tamamdır, yaptım. HotCat falan çalışıyor şu an. Teşekkürler.. --Berm..İleti 15:49, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Senin alttaki "Kullanıcı hakları" bağlantı kodunu silmene gerek yok. Sen hizmetli olduğun için ona ihtiyacın olacak. Bermanya'nın o bağlantıya ihtiyacı olmadığı için ona benimkini kopyalamasını önerdim. :)--Vito Genovese 16:05, 24 Ağustos 2012 (UTC)

Mesaj düzeltmeleri[değiştir]

Merhaba Vitruvian,

Mesaj için gerekli düzeltmeler şunlar:

Vito Genovese 15:49, 24 Ağustos 2012 (UTC)

Sormama gerek kalmadı, ben de tam sana doğru geliyordum :) SD ekranı ile ilgili mesele köy çeşmesinde bu arada. Tekrar teşekkürler, kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 15:53, 24 Ağustos 2012 (UTC)
PLURAL kullanacaksan şöyle olacak:
MediaWiki:Newmessageslinkplural -> mesajınız
MediaWiki:Newmessagesdifflinkplural -> {{PLURAL:$1|değişiklik|değişiklikler}}
"Mesajınız" için PLURAL kullanmak gereksiz. Çünkü tekil olunca "1 mesajınız", çoğul olunca "2 mesajlarınız" demiyoruz. Değişiklikler için kullanmamızın nedeni, yanında sayı olmayacak olması.
Vito Genovese 16:03, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Change var bir de orada. Bir önceki parametre. Onu da "değişiklik" yapınca düzelecek.
Vito Genovese 16:12, 24 Ağustos 2012 (UTC)
Şunun da tamamını (PLURAL'ı falan her şeyi) silip sadece "mesajınız" yazınca işlem tamamlanacak.
Vito Genovese 16:14, 24 Ağustos 2012 (UTC)
\o/\o/\o/~ :)
Vito Genovese 16:17, 24 Ağustos 2012 (UTC)

Kullanılmayan şablonlar[değiştir]

Selamlar. Bu şablon buradan görebileceğin üzere kullanılmıyor; ancak kullanılan şablon diye silmemişsin. Halihazırda kullanılan şablonumuz bu, bununla karıştırdın sanırım? Aynı durum bunun için de geçerli, onun yerine kullanılan bu olması lazım. Öte yandan bu ve bu da hiç kullanılmıyor. Kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 08:00, 25 Ağustos 2012 (UTC)

Merhaba Rapsar. Şurada bir sayfa açmak istediğimde, ki son derece pratik bir yöntem olarak bana kolaylık sağlıyordu. İlk gösterdiğin iki şablonu silersem doğal olarak artık orayı kullanamam. Bu nedenle ilk iki gösterdiğin şablonun kalmasında bence bir sakınca yok. Yani yeni madde açarken özellikle kullanıyorum. Onun için silmedim. Son gösterdiğin ikisini silecektim, hala aklımdalardı; bir şeyi anlamak için deneme yapıyordum o sıra ve sil şablonunu kaldırdım. Gece geç saat olduğu için birkaç işi ve onları silmeyi sonraya bırakmıştım. Az önce halloldu. Teşekkürler. --Vitruvian (mesaj) 14:19, 25 Ağustos 2012 (UTC)
Ben onları direk bilgi kutusu sanmıştım da değilmiş, tamamdır. Teşekkürler açıklama için, kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 14:57, 25 Ağustos 2012 (UTC)

Kaynak[değiştir]

Merhaba Vitruvian, cehaletimi mazur gör, burada kaynakça kullanılmıyor mu? Kişilerin sözlerini falan ekliyoruz da, ne bileyim, kullanıcının uydurması da olabilir bu. En azından her söz için bir kaynak fena olmaz mıydı? Baktım kimse kaynak eklemiyor, koyun sürüsü misali ben de eklemedim de :) --Berm..İleti 12:20, 25 Ağustos 2012 (UTC)

~Merhaba Bermanya, aktif kullanıcılarımız belli, Vikipedi'den kullanıcılar. Uydurma söz daha doğrusu sağlam olmayan kaynaklardan söz eklerler mi bilemem. Fakat diğer kullanıcılar için diyorsan bu konuda ne kadar tecrübeli oldukları ve nederece dikkatli davranacakları soru işareti. Özellikle bende de hata var, daha doğrusu madde açımı sırasında ivedi davranma alışkanlığı mevcut, gerçi Google'dan aramayla rahatlıkla bulunabilecek sözlere kaynak ekleme konusunda yeterince titiz davranmıyorum. Örneğin, açtığım maddedeki şu söz ve sözün geçtiği röportaj kolaylıkla bulunur mantığıyla (ki mantık doğru değil, o tartışılmaz yani kaynağı da eklemek iyi olur) hareket ediyorum. Ancak diğer açtığım Cengiz Han maddesinde ilk söze çeviri olduğu için ve daha önce sağlam kaynak sayılabilecek hiçbir yerde geçmediği için kaynağıda belirttim. Benim genel gidişatım bu şekilde, fakat ne olursa olsun en önemli noktalardan biri kaynak ekleme olayıdır. Aslında Vikipedi'de de bu sorun açık şekilde ortada, fakat burada daha problemli ilerlediği için hakkın var. --Vitruvian (mesaj) 14:32, 25 Ağustos 2012 (UTC)
Anladım. Konuyu köy çeşmesine taşıdım. --Berm..İleti 14:43, 25 Ağustos 2012 (UTC)

+[değiştir]

İyi çalışmalar Bermanya. Döndüğünde (zaman bulduğunda) görüşmek üzere. --Vitruvian (mesaj) 23:57, 28 Ağustos 2012 (UTC)

Sağolasın, uzun süreli bi Vikimola değil, her hafta bir gün vakit bulup gelebilirim anca. Bugün geldim bak mesela :) --Berm..İleti 14:04, 2 Eylül 2012 (UTC)

Ana sayfa yazım hatası.[değiştir]

Merhaba. Ana sayfadaki "Hoşgeldiniz !" bölümü yanlış yazılmış. Aşağıdaki şekillerden biriyle değiştirebilir misin lütfen? Türkçe Vikisöz'e Hoş Geldiniz! Türkçe Vikisöz'e hoş geldiniz!

Ayrıca aşağıdaki;

Kişiler | Atasözleri | Konular | Kitaplar | Hayali karakterler | Filmler | Diyaloglar | Belgeler | Duvar yazıları | Mesajlar | Gaflar | Sloganlar | Çeviriler

bölümünde Türkçe karakter sorunu var gibi, i harferi ı olarak gözüküyor. Kolay gelsin. LuCKY (mesaj) 11:54, 11 Eylül 2012 (UTC)

Merhaba. Ana sayfadaki düzen konusundaki dikkatin ve durumu bildirdiğin için teşekkürler. İ harfinin ı olarak gözükmesi daha önce Caz portalinde karşıma çıkmış ve de ne olduğunu tam olarak anlayamadığımdan düzeltememiştim. Vito'ya bir danışacağım bu konuyu. İyi çalışmalar dilerim. --Vitruvian (mesaj) 15:17, 11 Eylül 2012 (UTC)
Tamamdır. Bir önceki mesajımda yazmayı unutmuşum, yine ana sayfada sağ tarafta "Topluluk portalı" yazıyor, bağlantı adresiyle birlikte "portali" şeklinde değiştirebilir misin? LuCKY (mesaj) 08:01, 12 Eylül 2012 (UTC)
Elbette. :) --Vitruvian (mesaj) 00:55, 14 Eylül 2012 (UTC)

Ana sayfa[değiştir]

Merhaba Vitruvian,

Büyük/küçük harf problemi, Bugzilla'dakilerin de henüz bir çözüm geliştiremediği bir problem. Bu problem mevcutken biz de Şablon:Vikisöz bağlantılar'da küçük harfleri büyük harfe dönüştürmesini sistemden isteyince, dolayısıyla tekrar etmiş bu problem.

Tarayıcıdan tarayıcıya da değişiyor aslına bakarsan. Firefox ile büyük İ'leri görüyorum ama IE ve Chrome ile görmüyorum mesela. Bu konuda bizim elimizden gelen bir şey olmadığı için, font-variant: small-caps; kısmını silmemiz gerekiyor. Yazı ille de büyük harfle olacaksa (ki ana sayfa tasarımı artık değişeceği için çok da önemi yok bence), onların büyük harfini elle yazmamız gerekecek.

Ana sayfa tasarımına yönlendirmen de görüş belirtmem için mi?

Vito Genovese 12:43, 12 Eylül 2012 (UTC)

Ufak tefek şeyler[değiştir]

Selamlar. Son değişiklikler sayfasında intervikiler yok. Ekranın sol kısmında bulunan "vikisöz bağlantılar" kutucuğundaki "mesajlar" kategorisi boş olduğundan ve silineceğinden oradan kaldırılması yerinde olacaktır. Değişikliği reddettiğimizde değişiklik özeti İngilizce yazıyor, onu da Türkçeye çevirmek gerek. Ekranın solundaki menüde "Sayfa Oluşturun!" yazısında imlâ kuralları gereğince o harfi küçük yazılmalı, "İçeriğe Gözatın" yazısında da aynı kural uygulanmalı. Aynı menüdeki "hayali karakterler" bağlantısı "kurgusal karakterler" olarak düzeltilirse de güzel olacaktır :) İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 10:37, 16 Eylül 2012 (UTC)

Teşekkürler Rapsar, az önce halloldu. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 15:52, 16 Eylül 2012 (UTC)

HotCat[değiştir]

Bu arada HotCat gitmiş benden ve tercihlerim sayfasında küçük araçlar sekmesini göremiyorum. Sende de var mı aynı sorun?--Rapsar (mesaj) 21:04, 16 Eylül 2012 (UTC)
Daha önce bir kez daha yaşanmıştı bu durum, sonra düzeldi. Problem tam olarak nedir ben de bilemiyorum. Onu da bir danışmalı. --Vitruvian (mesaj) 10:07, 17 Eylül 2012 (UTC)

+[değiştir]

katy perry sayfasında paylaştıklarım neden silindi ? Bu imzasız yazı Alaattin savas‎ (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Çıkardığım şu iki söz için kaynak verilmesi önemli. --Vitruvian (mesaj) 16:05, 17 Eylül 2012 (UTC)
Detaylı bilgi için şuradan istifade edebilirsin. Sevgiler. --Vitruvian (mesaj) 16:11, 17 Eylül 2012 (UTC)

Editörlük[değiştir]

 • Şu arkadaş editör olabilir diye düşünüyorum ama...--Rapsar (mesaj) 17:34, 17 Eylül 2012 (UTC)
Bir de silinecek sayfalar birikti bu aralar...--Rapsar (mesaj) 10:19, 18 Eylül 2012 (UTC)

Güncellemeler[değiştir]

Merhaba Vitruvian,

Biraz uğraştıracağım seni çeşitli betik güncellemelerine ihtiyacımız var.

Tercihlerim bölümünde Küçük Araçlar sekmesinin görünmesini sağlamamız gerekiyor öncelikle. MediaWiki:Gadgets-definition sayfasını şu kodla oluşturmanı rica ediyorum:

== Genel ==
* Gezinti_pencereleri|popups.js
* HotCat|HotCat.js

Şimdi Küçük Araçlar sekmesini görüyoruz; içeriğini doldurmamız gerekiyor artık:

 HotCat.messages.using     = ' ([[VP:HOTCAT|HotCat]])';

Bu kodu böyle bırakırsan, HotCat ile yapılan değişikliklerin özetlerinde kırmızı bir bağlantı oluşur. HotCat gibi projelere özgü ayarları olmayan betikler için de 7 projede birden bilgi sayfası açmaya, sonra bir değişiklik yapılınca 7'sini birden güncellemeyle uğraşmaya gerek yok. Bunun için o iç bağlantının içine bir "w:" eklemek lazım. Şöyle:

 HotCat.messages.using     = ' ([[w:VP:HOTCAT|HotCat]])';
//[[w:VP:GP]]
mw.loader.load('//en.wikipedia.org/w/index.php?title=MediaWiki:Gadget-popups.js&action=raw&ctype=text/javascript');
mw.loader.load('//tr.wikipedia.org/w/index.php?title=User:Vito_Genovese/Popups-tr.js&action=raw&ctype=text/javascript');
mw.loader.load(location.protocol + '//tr.wikipedia.org/w/index.php?title=User:Vito_Genovese/Popups.css&action=raw&ctype=text/css', 'text/css');

popupQueriedRevertSummary="[[Kullanıcı:$3|$3]] adlı kullanıcıya ait olan $2 tarihli ve $1 sayılı sürüm geri getirildi."
popupQueriedRevertToPreviousSummary="$3 adlı kullanıcıya ait olan $2 tarihli ve $1 sayılı sürümden önceki sürüm geri getirildi."
popupOnEditSelection=false;
imagePopupsForImages=false;
popupStructure='Menus';

Betik kodlarını bitirdik. Şimdi de bilgi metinlerini eklememiz lazım.

 • Öncelikle MediaWiki:Gadget-section-Genel sayfasını oluşturuyor ve içine sadece "Genel" yazıyoruz. Tırnaksız elbette.
 • Ardından MediaWiki:Gadget-Gezinti pencereleri sayfasını aşağıdaki metinle oluşturman gerekiyor:
  [[w:VP:GP|Gezinti pencereleri]], bağlantıların üzerine gelindiğinde madde önizlemesi ve düzenleme kısayolları sağlayan bir araçtır.
 • Sıradaki sayfamız, MediaWiki:Gadget-HotCat. İçerik şöyle:
  [[w:VP:HOTCAT|HotCat]], sayfalarda kategori ekleme, düzenleme ve çıkarma işleri için kullanılan ve isim önerileri sunan bir araçtır. <small>[[[:Dosya:HotCat.png|örnek]]]</small>

Bilgi metinleri de tamamdır. Artık Özel:Tercihler#mw-prefsection-gadgets bağlantısını açtığında iki betiğimizin de seçilebilir olduğunu göreceğiz. Artık Kullanıcı:Vitruvian/common.js sayfasındaki HotCat ve Gezinti Pencereleri kodlarını silebilirsin. Alttaki kod, sol tablodaki "Kullanıcı hakları" bağlantısı için; o yüzden o kalabilir; işine yarıyorsa yani.

Teşekkür ederim; yordum seni. İşlem bitince sağını solunu bir kontrol edip hayır duamı ederim hemen :)

Sevgiler

Vito Genovese 12:08, 18 Eylül 2012 (UTC)


Eline sağlık. İki ufak düzeltmeye ihtiyacımız olacak sadece.

 1. MediaWiki:Gadget-HotCat.js sayfasındaki en alt satıra gerek yok. Silinmiş bir betik sayfasını çağırıyoruz böylelikle ve gereksiz hata mesajı alıyoruz. O satırı direkt silebilirsin. Commons'tan alıyoruz özgün kodu artık.
 2. MediaWiki:Gadget-HotCat sayfasında ise ben sana yanlış bilgi vermişim. Sondaki dosya bağlantısı için üç tane köşeli ayraç kullanımı var, biliyorsun. Burada iki tanesi bağlantıyı oluştuyor, bir tanesi de metni içine alıyor. İlk köşeli ayracın yerine de HTML kodu koymamız gerekiyor. Yapmamız gereken, bu sayfadaki kullanımı aynı şöyle yapmak. Üçlü ayraçların ilki yerine
  &#91;
  
  koymak gerekiyor yani. Bu işlem sonucunda bağlantıdaki sorun düzelecek.

Vito Genovese 23:07, 19 Eylül 2012 (UTC)

+[değiştir]

Merhaba Hedda. Bir isteğim olacak daha doğrusu bir fikir alışverişi: Ana sayfa çalışmana baktım da günün sözü kısmının hemen altında benzer bir şekilde "Rastgele sözler" gibi bir kısım açsak nasıl olur diye bir düşündüm? Nedenine gelince, sert söylem barındıran sözleri ya da toplumun belli bir kısmı tarafından saygı görmeyecek bir sözü ana sayfada günün sözü olarak atamak çok yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor ve dolayısıyla o tarz sözlerin çoğu kullanılamıyor. Örneğin, ırkçılık dolu bir sözü, milliyetçilik veya din karşıtı bir sözü ya da dini yücelten bir sözü (hiç fark etmez) Vikisöz'ün günün sözü kısmına koymamız sanki Vikisöz'ün genel görüşünün temsili imiş gibi algılanabileceğinden hep uzak durmuşumdur bu tarz iddialı sözlerden. Sadece sözler değil kişiler bazında da durum böyle. Örnek olarak Todor Jivkov'a ait herhangi bir sözü koymak dahi belli kesimler için günün sözüne layık görüle görüle Türk düşmanı biri seçilmiş şeklinde de algılanabilir ya da Mussolini'nin bir sözünün bulunması... Bu örnekler çoğaltılabilir. Popüler kültürden alıntılarda olduğu gibi yeni içerik gösteren veya sürekli kendini yenileyen rastgele sözler kısmının olmasını isterim, böylece söz seçimlerinde rastgele yazdığı için rahatlıkla bahsettiğim tip sözlere de yer verilebilir. Çok vahşi bir istek olmadı değil mi? :) --Vitruvian (mesaj) 16:28, 17 Eylül 2012 (UTC)

Viki projelerinin temel ilkeleri arasında tarafsızlığın yer alması ve projelerin ortak mottosunun "özgür" olması sebebiyle böyle bir uygulamaya gidilmemesi yönündedir şahsi fikrim. Hangi ideolojiyi desteklerse desteklesin günün sözü niteliği taşıyan bir söz varsa, ana sayfada yer almalı, bence.--Rapsar (mesaj) 17:14, 17 Eylül 2012 (UTC)

Viki projelerinin temel ilkeleri arasında tarafsızlığın yer alması ve projelerin ortak mottosunun "özgür" olması sebebiyle böyle bir uygulamaya gidilmesi gerekir bence de. Günün sözüne Fallaci'nin, Mussolini'nin, Jivkov'un, Hitler'in, Şimon Peres'in herhangi bir sözünü açıkçası koyma konusunda tereddütte kalıyorum, kalmalıyım da. Netice olarak politik bir yanı olan söz yanlış anlaşılmalara gebe olduğundan günün sözüne konulması problem oluşturur. Sözün koyulmaması da özgürlük anlamında sıkıntıdır, hatta tarafsızlık anlamında da tartışmaya açıktır. --Vitruvian (mesaj) 17:21, 17 Eylül 2012 (UTC)

İnsanların fikirleri, düşünceleri özgür olarak dile getirilemeyecekse nerede kalır özgürlük? Günün sözü için önerilere açığız zaten, dediğim gibi abuk sabuk bir söz olmadığı sürece, günün sözü olma niteliği taşıyan bir söz olduğu sürece ana sayfaya çıkmasında bir sakınca görmüyorum ben. Adolf Hitler maddesine baktığımda mesela, "Nazi Partisi; kamuoyunun muhafızı değil, yönlendiricisi olmalıdır. Nazi Partisi; kitlelerin hizmetçisi değil, efendisi olmalıdır!" gibi bir sözün ana sayfaya çıkma ihtimali yokken "Hayat güçsüzlüğü affetmez." gibi bir söz ana sayfada yer alabilir (bilmem yanlış mı düşünüyorum).--Rapsar (mesaj) 17:31, 17 Eylül 2012 (UTC)
 • Merhaba, Vitruvian'ın rastgele günün sözünü iki şekilde uygulayabiliriz. Ben onlar için bir demo sayfası oluşturacağım. Bakalım hangisini destekliyorsunuz? --Hedda Gabler (mesaj) 15:24, 18 Eylül 2012 (UTC)

günün sözü test[değiştir]

Test olarak şunu oluşturdum ve kaba taslak bir şeyler ekledim (arşivden seçtim): Kullanıcı:Cemallamec/Ana sayfa/Günün sözü. Bakıp fikir söylerseniz hoş olur. Bir de görünüm şekli: Kullanıcı:Cemallamec/Ana sayfa/Ana sayfa Günün sözü ve tasarım kısmı: Kullanıcı:Cemallamec/Ana sayfa. --Hedda Gabler (mesaj) 16:34, 18 Eylül 2012 (UTC)

Yanlış anlamadıysam eğer, bu günün sözü kısmı bahsettiğim rastgele söz kısmını temsilen değil galiba? "Bu "günün sözü" kısmı, Rastgele altsayfa ile rastgele olarak gözükmektedir" diye yazmakta ve biraz kafamı karıştırdı gibi, bunu yeni ana sayfadaki günün sözü kısmının hemen altında rastgele söz bağlığı adı altında benzeri şekilde açarız diye düşünüyorum. Rica etsem biraz aydınlatabilir misin? --Vitruvian (mesaj) 16:54, 18 Eylül 2012 (UTC)
Hımm, ben "günün sözü" olarak düşünmüştüm yanlış anlamışım ama rastgele sözler olarak da tasarlayabiliriz. Dur bi dakka. Günün sözü altında olacaktı değil mi? --Hedda Gabler (mesaj) 17:12, 18 Eylül 2012 (UTC)
Böyle mi acaba? --Hedda Gabler (mesaj) 17:18, 18 Eylül 2012 (UTC)
Evet aynen böyle :) Harika gözüküyor bence ve de gerekli olduğunu düşünüyorum. Rastgele sözler kısmında istediğimiz kişiye ait olacak şekilde rahatlıkla söz seçebilecekken aynı durum günün sözünde uygulandığında Vikisöz'ün genel bakış açısını özetliyor gibi anlaşılsın istemediğim için kısıtlı davranıyordum. Biraz özgür olalım istedim :) --Vitruvian (mesaj) 17:31, 18 Eylül 2012 (UTC)
İki söz alt alta ve ana sayfada 3 tane söz, çok fazla olmadı mı sence? --Hedda Gabler (mesaj) 17:33, 18 Eylül 2012 (UTC)
Fazla değil diyemem elbet, fakat böyle bir kısım gerekli diye düşündüm kendimce. Eğer bu konuda mutabık değilsek olmaz zaten. Şu an Rapsar sıcak bakmıyor gibi. Peki sence uygun mudur? --Vitruvian (mesaj) 18:18, 19 Eylül 2012 (UTC)
Bence hoş durmaz bu kadar fazla söz ana sayfada. --Hedda Gabler (mesaj) 18:17, 26 Eylül 2012 (UTC)
Anladım peki. O halde kalsın o kısım. Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 17:58, 27 Eylül 2012 (UTC)

 • Üzülmek maddesinin adını üzüntü olarak değiştirebilir misin? İsim formuna getirmek lazım benzer maddelerde olduğu gibi.--Rapsar (mesaj) 12:12, 19 Eylül 2012 (UTC)
 • Türkler ile Türk maddelerinin de ilki altında birleştirilmesi gerekli.--Rapsar (mesaj) 12:24, 19 Eylül 2012 (UTC)
 • Anne (aile) maddesinin de sadece anne adına taşınması gerek, akla gelen ilk anlam o (Vikipedi'de de öyle). Hatta "bence", anlam ayrımı sayfası da silinebilir, o kişilere ulaşmak isteyen birisi sadece anne yazmayacaktır :)--Rapsar (mesaj) 14:40, 19 Eylül 2012 (UTC)
 • Şurayı da silebilir misin? Sil şablonu ekleyemiyorum da :)--Rapsar (mesaj) 16:12, 21 Eylül 2012 (UTC)

Kaynaksız sözler[değiştir]

Selamlar. Buradaki politikaya göre İngilizce Vikisöz'de kaynaksız sözler kaldırılıyor(muş), kaynak olmayan maddeler de silinmeye aday gösteriliyor(muş). Az önce John Adams maddesini oluşturup, bir söz ekleyecektim mesela, kısa bir arama sonucunda o sözün aslında o kişiye ait olmadığını anladım. Şahsen ben katılıyorum bu sisteme. Sen ne dersin? Bir de silinecek sayfalar tekrar birikti, bilgine :)--Rapsar (mesaj) 11:12, 27 Eylül 2012 (UTC)

 • Bir de demeyi unutmuşum, günün sözlerini değiştirmeyi herkese açık yapsak nasıl olur? Sen aktif olmadığında, öneriler sayfasından eklerim belki :) Bir de 21 Şubat gibi maddelerin içeriğini de şimdiki gibi taşımak lazım. İngilizce Viki'de şöyle güzel bir arşiv sistemi var mesela.--Rapsar (mesaj) 11:25, 27 Eylül 2012 (UTC)
Elbet ufak bir arama yapmak lazım silmeden önce, mümkünse İngilizce olarak da yapmak lazım hatta. Ama blog gibi, forum gibi kaynaklar çıkarsa silelim :) Dediğim gibi ben de güvenilir (?) kullanıcıyım; ama hatalı bir söz eklemek üzereydim biraz önce :)--Rapsar (mesaj) 11:32, 27 Eylül 2012 (UTC)
Ama kuşkulandın, emin olmak için daha detaylı bir arama sürecine girdin ve neticesinde yanlış olduğunu gördün. Benim zaten güvenilir, deneyimli kullanıcıdan kastım bu. Her gördüğü bilgiye hemen inanmayan, kuşkuyla hareket eden ve teyit etme çabasında olan insan. Farkında olalım ya da olmayalım Viki'den edindiğimiz veya daha sağlamlaştırdığımız alışkanlığımız olarak kalacak. :) --Vitruvian (mesaj) 17:50, 27 Eylül 2012 (UTC)
Koruma düzeyini değiştirdim, dilersen bir deneme yap. :) -Vitruvian (mesaj) 18:20, 27 Eylül 2012 (UTC)
Günün sözüyle ilgili bir sayfa oluşturdum hemen :) Teşekkürler kolaylık için. Yarın dersim yok, şu arşiv işleriyle bir uğraşmayı düşünüyorum. Derli toplu olsun, hangi söz ana sayfaya çıkmış görelim kolayca. İyi geceler.--Rapsar (mesaj) 19:01, 27 Eylül 2012 (UTC)
Bir de değişikliği reddederken çıkan değişiklik özeti İngilizce kalmış. Artık sayfası ne ise onu da bir düzeltebilirsen (xxx tarafından yapılan değişiklik reddedilerek, yyy sayılı zzz sürümüne dönüldü. sanırım Türkçesi) iyi olacak.--Rapsar (mesaj) 19:08, 27 Eylül 2012 (UTC)
Rapsar, anlaşılan sorun kendiliğinden düzelmiş. --Vitruvian (mesaj) 12:54, 30 Eylül 2012 (UTC)
Değişikliği "reddedince" hala İngilizce çıkıyor özet :)--Rapsar (mesaj) 12:56, 30 Eylül 2012 (UTC)

Bu arada burası gibi aylara göre arşiv sayfaları oluşturdum. 2011 yazından öncesi biraz karışık yalnız, oraları düzenlemek zaman alacak.--Rapsar (mesaj) 12:58, 30 Eylül 2012 (UTC)

Büyük metin ama neden sürekli benim paylaştıgım sayfalarda kaynak göstermemi istiyorsunuz anlamış değilim ben vikipediye vikisöze katkıda bulunmaya çalışıyorum her konu için kaynak gösteremicem malesef ben bu hesabımı nasıl silebilirim ?


Selamlar. Bir ara şuradaki koruma gerekmeyen sayfaları -varsa- temizleyebilir misin? Bir de burada bir tartışma mevcut.--Rapsar (mesaj) 17:00, 3 Ekim 2012 (UTC)

Selamlar[değiştir]

2 Şubat gibi gün maddelerini, şimdiki sisteme uygun olarak Vikipedi alan adlarına taşımaya başlayayım mı? Sonra da -istersen- sileriz bunları. Şu bota da editörlük yetkisi verilse fena olmaz.--Rapsar (mesaj) 10:53, 11 Ekim 2012 (UTC)

 • Olur başlayalım. Dün pek giremedim dolayısıyla bu gibi durumlarda günün sözü kısmı belli saatler boş kalabiliyor. Eğer böyle bir durum gözüne çarparsa sözü seçebilirsen iyi olur. O da olmasa (ana sayfa bakımından) cılız bir ana sayfadan başka bir şey sunmamış gibi oluyoruz. --Vitruvian (mesaj) 09:31, 12 Ekim 2012 (UTC)
Tamamdır. Ben rastgele açıyorum bulduklarımı (bu fotmatta) ve sil şablonu ekliyorum işi biten gün maddelerine. Yardıma hayır demem :) Ekim 2012 arşivimiz burada. Birkaç günlük stok yaparız, sorun olmaz :)--Rapsar (mesaj) 09:34, 12 Ekim 2012 (UTC)

Die Welle[değiştir]

Selamlar. Die Welle filmini izledin mi? Nedense senin beğeneceğini düşünüyorum :)--Rapsar (mesaj) 08:08, 19 Ekim 2012 (UTC)

Selam Rapsar. İzlememiştim bu filmi. Film hakkında neler denmiş iyice bir göz gezdirdim ve anlaşılan o ki iyi bir mesajı var filmin. En yakın zamanda izleyelim bakalım :) Ek olarak, Die Welle olarak değil de Tehlikeli Oyun'u mu kullanalım madde adlandırması için? --Vitruvian (mesaj) 22:15, 19 Ekim 2012 (UTC)
Festivallerde bu isimle oynamış, o yüzden öyle adlandırdım. Ha oyun nerede filmde, onu da anlamış değilim :)--Rapsar (mesaj) 08:39, 20 Ekim 2012 (UTC)
Halen film adlandırmalarında hangi mantıkla ilerlediklerini anlamış değilim. :) Ama öyle zannediyorum ki bu duruma artık alıştık. :) Tehlikeli Oyun adı, filmin konusu itibarıyla bakıldığında basite indirgenmiş gibi gözüküyor. Fakat fazla indirgenmiş. :) --Vitruvian (mesaj) 12:40, 20 Ekim 2012 (UTC)
Türkçe adla vizyona girmişse, o adı kullanıyoruz. Aksi durumda orijinal adıyla bırakıyoruz :)--Rapsar (mesaj) 09:46, 21 Ekim 2012 (UTC)
Peki, o halde kalsın böyle :) --Vitruvian (mesaj) 10:57, 21 Ekim 2012 (UTC)

^[değiştir]

http://tr.wikiquote.org/wiki/Lady_Gaga sayfasında son paylaşılan sözde kaynak gösterilmemiş ancak kontrol edilmiş herkese farklı muamele mi yapılıyor ? http://tr.wikiquote.org/wiki/Katy_Perry bu sayfada da Keşke Atatürk İngiliz olsayıdı o zaman İngiltere daha adil bir ülke olurdu. denmiş ancak katy perry İngiltere de değil Amerika da yaşamaktadır yanlışlığı burdan belli sahte Bu imzasız yazı Alaattin savas (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Dikkatine sağlık. Maddenin şimdiki hali şöyledir. Bu katkı için bir kaynak gerekirdi. Sözü çıkararak en doğrusunu yapmışsın. Güzel çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 21:31, 27 Ekim 2012 (UTC)

?[değiştir]

Selamlar. Wieslaw Brudzinski diye bir madde açıldı bugün. Lehçe Vikisöz'de ve intervikilere bakılınca birçok dilde maddesi var. Ancak işin ilginç yanı bu şahsın ne Lehçe Vikipedi'de ne de İngilizce Vikipedi'de maddesi olması. Google araması da yaklaşık 38 bin sonuç veriyor ve çıkan sonuçların hemen hepsi bu şairin sözleri hakkında, hayatını anlatan sağlam bir sayfaya rastlayamadım. Gerçekte böyle bir şahsın olmadığını düşünüyorum, kanıt yok çünkü.--Rapsar (mesaj) 09:57, 4 Kasım 2012 (UTC)

Tamamdır Rapsar, haklısın. Şu kayda değer de olabilir. Bence tartışmaya açık. Vikipedi'dekileri bu gibi durumlarda haberdar edip görüşlerini almak gerekir. Silinmeye aday olabilecek maddeler için bir sayfa açsak mı? --Vitruvian (mesaj) 13:33, 4 Kasım 2012 (UTC)
SAS sayfası burası için olabilir bence de. Pedi'den aktaralım istersen?--Rapsar (mesaj) 13:38, 4 Kasım 2012 (UTC)
Buraya bakabilir misin bir? Bir de son değişiklikler ekranına bu SAS bağlantısını da eklesek fena olmayacak. Ulaşımı kolay olsun biraz :)--Rapsar (mesaj) 08:38, 8 Kasım 2012 (UTC)
Sence nereye koymalı. Ben karar veremedim açıkcası. Sayfa oluşturun! kısmının bir altı ya da üstü uygun mudur? --Vitruvian (mesaj) 19:57, 8 Kasım 2012 (UTC)
Buradaki bakım ya da takip başlıklarından birini kastetmiştim aslında :)--Rapsar (mesaj) 21:08, 8 Kasım 2012 (UTC)
Peki :))) --Vitruvian (mesaj) 09:13, 9 Kasım 2012 (UTC)

Editörlük[değiştir]

Editörlük isteğimi kabul eder misiniz rica etsem? --Sadrettin (mesaj) 20:36, 4 Kasım 2012 (UTC)

Elbette. Burada (arada da olsa) Vikipedi'den tecrübeli isimleri görmek sevindirici. İyi çalışmalar dilerim şimdilik. --Vitruvian (mesaj) 20:58, 4 Kasım 2012 (UTC)

Silinmeyi bekleyenler[değiştir]

Selamlar. Bunların çoğu bayağıdır bekliyor. İlgilenebilir misin vakit bulunca?--Rapsar (mesaj) 14:48, 12 Kasım 2012 (UTC)

Bu şablonu da kullanıcı sayfana falan eklersin istersen.--Rapsar (mesaj) 14:56, 12 Kasım 2012 (UTC)

Bu arada ana sayfa için tam olarak neyi bekliyoruz? :) Yeni tasarımı kullanalım mı artık? --Vitruvian (mesaj) 19:07, 12 Kasım 2012 (UTC)

Hedda Gabbler'in tasarımında karar kıldık sanırım? Şimdi baktım da, karar kılmamışız aslında :) Ben en çok bunu sevdim. Son bir yazı hazırlayayım istersen? Özelliklerini sıralayayım, net olarak ortada olsun her şey.--Rapsar (mesaj) 21:10, 12 Kasım 2012 (UTC)
Hatta buraya yazdım köy çeşmesi ve mesajlaşmalarda konuşulan sistemi.--Rapsar (mesaj) 21:14, 12 Kasım 2012 (UTC)
Kırmızılarımızı da mavileştirmek şart. Bu gece onlarla uğraşayım, uyumak yok bana. Hazır hiçbir işim de yokken. :) --Vitruvian (mesaj) 21:51, 12 Kasım 2012 (UTC)
Kaliteli herhangi bir maddeyi koysan da olur :) Kişiler kısmı için bir sistem yaptım, bak bir istersen.--Rapsar (mesaj) 21:58, 12 Kasım 2012 (UTC)
Ben aslında maddesine bakmadan yazmıştım :) Vikipedi'de ü ile yazılı, oraya uyum sağlasak iyi olur bence, en azından şu an için.--Rapsar (mesaj) 22:17, 12 Kasım 2012 (UTC)
Onun haricinde Niccolò Machiavelli yerine Makyavel kullanılmasının uygun olup olmayacağı da Vikipedi'de tartışılabilir. Bilmiyorum, belki de tartışılmıştır. Bir de küçük harfle başlama meselesi var. E. E. Cummings gibi bir örneği vereyim. e. e. Cummings olarak geçiyor Vikipedi'de ve ben de bir kitapta adının küçük harflerle geçtiğini hatırlıyorum. Bir başka örnek ise, isminin büyük harflerle yazılmasını istemeyen Eden Ahbez. İngilizce Vikipedi'ye bir bakalım. :) --Vitruvian (mesaj) 22:39, 12 Kasım 2012 (UTC)
İngilizce Vikipedi'deki bazı kral ve soylu maddelerine göz gezdirirken bir şey dikkatimi çekmişti. Karl diye Alman bir soylu var mesela, bu İngilizcede Charles, Fransızcada başka bir şey, İsveççede başka birşey oluyor. Bu diller birbirleriyle bağlantılı olduğundan bu tür yerelleştirmeleri yapıyorlar sanırım. Ancak Türkçe, bunlarla akraba olmadığından Makyavel gibi, Napolyon gibi kullanımlar "bariz" yanlıştır, sadece kolaylık olsun diye önceden kalma bir alışkanlık bunlar. NTV Tarih misal, özellikle Napoléon şeklinde kullanır. E. E. Cummings ve özellikle Eden Ahbez ilginçmiş. Öyle kullanıyorlarsa kendileri biz de kullanabiliriz bence.--Rapsar (mesaj) 16:32, 13 Kasım 2012 (UTC)
Bir ara denedim ama sadece isim küçülebildi. :) Soyadı da küçültebileceğim bir yöntem var mı acaba? --Vitruvian (mesaj) 21:47, 13 Kasım 2012 (UTC)
Madde ismini "Eden ahbez" olarak taşıyıp, madde içerisine de "küçük harf" isimli şablonu eklersen olur :) Buradakini yaptım mesela :)--Rapsar (mesaj) 18:50, 14 Kasım 2012 (UTC)
Anladım, hazır bir şablon yok yani bunun için. Vikipedi'de tartışma sayfasına bir ara yazarım. Burada zaten hemfikiriz, sorun yok o halde :) -Vitruvian (mesaj) 21:24, 14 Kasım 2012 (UTC)
Bu arada zaman zaman görüyorum ki, ben benim beyni sadece taşıyorum. :) Yük haline getirmişim, biraz düşünsem sormazdım bunu. :) Teşükkürler, kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 21:34, 14 Kasım 2012 (UTC)
Estağfurullah :) İyi geceler.--Rapsar (mesaj) 21:45, 14 Kasım 2012 (UTC)

 • Buranın son maddesindeki sistem için Sadrettin'den haber bekliyorum. Hafta sonuna kadar hallolacak.--Rapsar (mesaj) 19:52, 15 Kasım 2012 (UTC)
Peki :) --Vitruvian (mesaj) 21:39, 15 Kasım 2012 (UTC)
İzledin mi, izlesen beğenir misin yoksa sıkılır mısın bilmiyorum ama Dünyalı fena bir film değildi. Sırf diyalog üzerine kurulu bir film ancak bu kadar ilgi çekici olabilir, bence. Sıkılmam diyorsan izle derim :)--Rapsar (mesaj) 14:23, 16 Kasım 2012 (UTC)
Bir de yine yukarıdaki maddeye bakarsan, madde adını italik yaptım Vikipedi'deki gibi. Roman, film ve dizi maddelerine "italik başlık" şablonunu eklemek gerek mümkün mertebe.--Rapsar (mesaj) 14:36, 16 Kasım 2012 (UTC)
İtalik şablonunun koyulması iyi olur. Pek film izleyebilen biri değilim aslında. Hatta hiç :) İzlerken hiçbir şey anlamıyorum çünkü. Sürekli saate bakıyor, ne kadar zaman alır diye hesap yapıyorum. Bayağı bilgisiz ve ilgisizim bu konuda :) Fakat gene de aklımın bir köşesinde diğer önerin gibi bu da. Bir programda dinlediğim yönetmen bir adam vardı, bu sektörde bir tek o bana anlaşılır gibi geldi. Belki filmlerini izlersin diye düşünüyorum; adı Zeki Demirkubuz. Yeraltı adlı son filmini izlemek istersin belki. Harry ve ailesi, uyguladıkları üzerinden değerlendirildiğinde dünyalı olmadıklarını söylemek yanlış olmaz. :) --Vitruvian (mesaj) 00:29, 17 Kasım 2012 (UTC)

+[değiştir]

http://tr.wikiquote.org/wiki/One_Direction bu sayfanın silinmesi gerektiğini düşünüyorum çok karışık ve bazı sözler doğru değil grup üyelerine özel ayrı sayfalar açılmalı bence Bu imzasız yazı Alaattin savas (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Madde silinmiştir. Bildirdiğin için teşekkür ederim. Kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 18:33, 19 Kasım 2012 (UTC)

Teşekkürler. Şablon:Biyografi şablonunda doğum ve ölüm tarihleri bölümleri opsiyonel yapılabilir mi? Henüz ölmemiş kişilerin sayfalarında kötü gözüküyor da. Bu imzasız yazı Nuktut (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Aslında artık gösterdiğin biyografi şablonunu kullanmıyoruz. Yavaş yavaş kaldırmaya başladık. Nasıl bir yol izlediğimize dair küçük bir örnek. --Vitruvian (mesaj) 20:55, 19 Kasım 2012 (UTC)

Bundan sonra anlattığın gibi kullanayım. Sait Faik sayfasını dediğin gibi düzenlemeye çalıştım. Teşekkürler. --Nuktut (mesaj) 16:42, 20 Kasım 2012 (UTC)

Hazır buradayken bilgilendirmiş olayım. Bu gibi adlandırma durumlarda dil bilgisine göre gitmemiz doğru olmaz. Filmin adı ne ise, o şekilde gidilir. İyi geceler. --Vitruvian (mesaj) 00:55, 21 Kasım 2012 (UTC)

bazı sayfalar ekledim uzun zaman oldu ancak hala kontrol edilmemiş onay bekliyor bu işlem biraz hızlanırsa çok mutlu olacağım . İyi çalışmalar


Selamlar. Zahmet olmazsa bunu Vikipedi'de duyurabilir misin? Aksi takdirde sonsuza kadar sürme ihtimali var :) Artık illallah diyecekler benim hizmetlilik başvurularımdan ama :)--Rapsar (mesaj) 16:26, 26 Kasım 2012 (UTC)

Elbette. Eğer ilk aşamada katılım düşük olursa tekrar hatırlatmaya da çalışırım. Az önce köy çeşmesine yazdım, umarım güzel bir oylama olur. --Vitruvian (mesaj) 18:33, 26 Kasım 2012 (UTC)
Teşekkürler. Bu arada müsait olduğunda kendi görüşlerini de yazarsan iyi olacaktır (olumlu ya da olumsuz ya da sadece görüş, farketmez). Benim dışımda tek aktif kullanıcı sensin, o yüzden hani :)--Rapsar (mesaj) 18:38, 26 Kasım 2012 (UTC)
Neden olmasın :) Müsait olduğumda görüşlerimi yazacağım. Sevgiler. --Vitruvian (mesaj) 18:45, 26 Kasım 2012 (UTC)

Merhaba. Grup üyeliğimi değiştirmişsiniz. Teşekkürler :) --Nuktut (mesaj) 23:14, 26 Kasım 2012 (UTC)

Merhaba. Olumlu katkılar ortada. Açılan maddelerin, değişikliklerin onay beklemelerine hiç gerek yoktu. :) İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 23:20, 26 Kasım 2012 (UTC)

+[değiştir]

Sözün adresi yanlış olduğu gibi sözün kendisi de yanlış olmuş. Aslında Einstein'a ait ve doğrusu şöyle. Yarın için günün sözüne iyi bir söz bulduk. :) --Vitruvian (mesaj) 19:58, 27 Kasım 2012 (UTC)

:) Kolay gelsin.--Rapsar (mesaj) 20:10, 27 Kasım 2012 (UTC)

Ne oldu ?[değiştir]

Ne oldu Vitruvian vikipedi içerisinde yetkin olmadığı için bir şey yapamadın burada engellemek için sebep mi arıyorsun !!Aguzer (mesaj) 16:24, 28 Kasım 2012 (UTC)

Sol frame[değiştir]

 • vikisöz bağlantılar ve araçlar başlıklarının altı boş gözüküyor bende. Sadece bana mahsus bir durum mu, sizde de var mı? --Nuktut (mesaj) 21:07, 28 Kasım 2012 (UTC)
Galiba daha yeni ortaya çıkmış teknik bir sorun, zira daha önce böylesi bir bağlantısızlık yoktu. Bende de aynı durum mevcut, birazdan düzeltmeye çalışacağım. Tabii benlik bir durum ise. Konu haricinde, Rapsar, bir değişikliğine karşılık olarak kişilerle ilgili her sözün Vikisöz'e aktarılıp aktarılmayacağına ve niteliğine ilişkin bir görüş bildirmiş. Bana kalırsa, özlü sözlerle yetinmemiz hareket alanımızı daraltmamız anlamına gelir ve açıkcası arabesk müziği aydınlığın, çağdaşlığın, öncülüğün, sanatçılığın sırtına külfet olarak tanımlayan bir sanatçının bahsi geçen müzik türünün önde gelen bir sanatçısı için içeriği duygu yüklü olan sözü bence maddeye eklenebilir düzeydedir. --Vitruvian (mesaj) 21:23, 28 Kasım 2012 (UTC)

İlgilendiğiniz için teşekkürler. --Nuktut (mesaj) 21:57, 28 Kasım 2012 (UTC)

Oylama geçerliliği[değiştir]

Merhaba Rapsar. Aguzer'in oyunun geçerliliğinin olmadığını düşünüyorum. Aksini düşünüyor musun? Düşünüyorsan nedenini de alabilir miyim? Oylama esnasında Vikisöz'de bulunmuş kullanıcılar ile konuyu görüşmektense hizmetli adayı da olsan seni daha uygun görüyorum açıkçası. --Vitruvian (mesaj) 21:42, 28 Kasım 2012 (UTC)

Merhaba. Şimdi ne desem ki acaba? :) Gerekçesi zaten tartışmasız olarak geçersiz duruyor. Ancak burada oyun içeriğiyle ilgili bir ifade yok. Buradaki noktalara baktığımda ise ikinci başlık tam da bu vakayı anlatıyor. Yine orada falancaya katılıyorum demekten de kaçının diyor mesela. Politikalara bakarsak bunlar kaçınılması gereken davranışlar, oyları geçersiz saymaz ve politikaya uymak zorundayız. Ancak kendi düşüncemi sorarsan, politikada değişikliğe gidilebilir ve kaçınılması gereken davranışlarla çelişenler varsa geçersiz sayılabilir belki.--Rapsar (mesaj) 22:02, 28 Kasım 2012 (UTC)
Tekrardan selamlar. Ben burada gerekçe üzerinden açıklama yapmıştım, ancak senin sorduğun şey katkı üzerindenmiş :) O halde aynı işlemin Eldarion ve NicoRoman'a da uygulanması gerek sanıyorum ki. İyi çalışmalar.--Rapsar (mesaj) 09:22, 3 Aralık 2012 (UTC)
Mskyrider de aynı durumda.--Rapsar (mesaj) 12:29, 3 Aralık 2012 (UTC)
Kullanıcı Vikisöz'de bulunduğu süre boyunca küfürlerinin, kişisel saldırılarının haricinde bir katkısı yok. derken kendimce bir eleştiri yapmaya çalıştım. Yoksa odaklandığım nokta katkının varlığı ya da yokluğu değil. Vikipedi'den tecrübeli her kullanıcının burada fikir belirtmesi, oy kullanması taraftarayım. Zaten ihtiyacımız olan da şu an için bu. --Vitruvian (mesaj) 15:11, 3 Aralık 2012 (UTC)
Oyunun sayılmama gerekçesi ne oluyor o zaman? Anlayamadım :) Kullanıcı Vikisöz'de bulunduğu süre boyunca küfürlerinin, kişisel saldırılarının haricinde bir katkısı yok. Doğal olarak engelli olan Aguzer'in oy geçersiz yazmışsın da. Katkı yapmamasının sonucunda, doğal olarak oyu geçersiz anlamı çıkarmıştım ben.--Rapsar (mesaj) 16:10, 3 Aralık 2012 (UTC)
Vikisöz'de bulunduğu süre boyunca küfürde, kişisel saldırılarıda ısrarcı olması nedeniyle iptal olsun diye mesaj atmıştım. Engelli olmasının yanı sıra oy gerekçesi dahi anlaşılabilir değil. Tüm bunları yapan ve bu durumda olan bir kullanıcı oy kullanabilir denilirse benim diyebilecek bir şeyim yok. Tekrar sormuş olayım hatta. --Vitruvian (mesaj) 16:18, 3 Aralık 2012 (UTC)
Dediğim gibi üstte de oy verme gerekçelerinde oyun gerekçesine göre iptaliyle ilgili bir ifade yok. Katkı sayısı, kayıtlı olması gibi nesnel kriterler var. Öte yandan hizmetli başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler arasında Aguzer'in gerekçesiyle paralellik gösteren bir nokta var. Ancak bu gerekçe(ler) gösterildi diye oyu geçersiz sayınız gibi bir ifade de kullanılmamış, bunları yapmayın denmiş. Dersen ki oy verme politikasına göre hareket edelim, değişiklik sayısı ve üyelik tarihi bilgileri de işin içine girmeli (Aguzer dahil her oy veren için ayrı ayrı inceleme yapılmalı). Ha dersen ki yukarıda bağlantısını verdiğim kaçınılması gereken gerekçelere göre hareket edelim -ki tekrardan hatırlatırsam bu gerekçeleri görünce oylar kesinlikle geçersiz sayılır denmiyor-, Aguzer dahil bazı kullanıcıların oylarını da geçersiz saymak gerekecek. İki durumda da Aguzer'in oyu geçersiz :) Burada konularla ilgili politika olmadığından Vikipedi'deki politikaları uygulamak durumunda olduğumuzdan bağlantıları veriyorum bu arada. Çünkü bir şeye dayandırmak lazım geçersiz kılınan oyları.--Rapsar (mesaj) 16:34, 3 Aralık 2012 (UTC)
Vikipedi'ye göre hareket edeceğiz gibi görünüyor. Fakat daha önceki oylamalarda hareket ettiğimiz üzere 3. ve 4. maddeyi Vikisöz'e uyarlamamız güç olduğundan ikisi haricindekileri kabul edebiliriz diye düşünüyorum. Özetle benim düşüncem bu şekilde. Neticede daha önce yaptığımız oylamalarda da bu şekilde hareket ettik. Beşinci seceneğe bakarsak, Aguzer'in oyu zaten iptal durumunda. Eğer Vikisöz'de en az 2 aydır (60 gün) üye ve en az 150 değişiklik katkısı yapmış olması gereklidir gibi kıstasla yola çıkarsak altı kişilik oy hakkı bulunan bir kitle haline geleceğiz demektir. --Vitruvian (mesaj) 14:43, 4 Aralık 2012 (UTC)
Burada da görülebildiği üzere 3. madde zaten dikkate alınmıyor. Yarın-öbür gün birisi gelse ve dese ki neden bu oylar geçersiz sayıldı, ne cevap vereceğiz? Politikamız yok, o yüzden Vikipedi'deki politikalardan faydalanıyoruz desek mesela, ilgili politikadaki başlıklar kişisel görüşlerimize göre mi uyguladık diyeceğiz? Bence oradaki rakamın üçte biri gibi bir sayıyı baz almamız gerekmektedir. Burada katkı yapmayan, burayı izlemeyen, buranın kurallarını bilmeyen (daha doğrusu bilip bilmediği konusunda bir şey diyemiyoruz, çünkü elimizde veri yok) kullanıcıların oy kullanmasını ben doğru bulmuyorum. Başvuruyu donduralım ve köy çeşmesinde bu değişiklik sayısıyla ilgili geniş katılımlı (çok geniş olacak muhtemelen ;) bir konuşma yapalım derim ben. 150 değil de üçte biri, 50 değişiklik yapanların oy kullanabilme hakkı olsun örnekse.--Rapsar (mesaj) 15:48, 4 Aralık 2012 (UTC)
Anladığım kadarıyla mesele burada sadece Aguzer değil. Zira o şahsın oyu uyarlanacak politikalara bakıldığında her halükarda iptal konumunda. Dediğin gibi yapılabilir ya da belki de Aguzer'in oyu da kalsın diyenler çıkacaktır. Bilmiyorum, göreceğiz. Oy kullanan Vikipedistlere mesaj atabilirim, konunun görüşülmesi için köy çeşmesine gelmelerine yönelik bir mesaj. Onlarında alternatif çözümleri, fikirleri olabilir. --Vitruvian (mesaj) 17:10, 4 Aralık 2012 (UTC)
Aguzer'in oyunu geçersiz kılan politika(lar)ın belirlenmesi, herkes için uygulanması, şimdi veya ileride çıkacak olası karmaşıklıkların önlenmesi idi mesele :) Dediğin gibi her türlü iptal durumunda onun oyu (en azından Vikipedi politikalarını burada da aynen kabul etmiş olursak). Konunun görüşülmesi için mesaj/mail atman ve/veya Vikipedi'nin köy çeşmesinde bir duyuru yapman fena olmayacaktır, katılımcı sayısını arttıracaktır. Teşekkürler alakan için.--Rapsar (mesaj) 17:38, 4 Aralık 2012 (UTC)

Selam[değiştir]

Ya arkadaş orda nerde kişisel saldırı var. Ben tehdit mi etmişi ana avrat düzmü gitmişim. Sen bilmiyorsun tabi adam epostadan yalvartacak pozisyona getirdi işi biliyormusun !. Yetti be ben vikite dönmek istiyorum kardeşim.Aguzer (mesaj) 14:09, 6 Aralık 2012 (UTC)

Sadece sakin olmanı umuyorum. Burada bulunduğun müddet boyunca küfürlerin eksik olmadı ve bu şüphesiz yanlış. Biliyorsun, bu bir çözüm yolu da değil. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 15:09, 6 Aralık 2012 (UTC)
Bir kelime ile küfürlerin eksik olmadı sözünü kabul etmiyorum.Aguzer (mesaj) 15:23, 6 Aralık 2012 (UTC)

Selamlar. Mskyrider'e editörlük yetkisi verebilir misin? İyi günler.--Rapsar (mesaj) 08:02, 7 Aralık 2012 (UTC)

Otomatik onaylanmış kullanıcı[değiştir]

Köy çeşmesi[değiştir]

Köy çeşmesinde kullanılan görselin, şu veya şununla değiştirilmesi daha güzel olur.--Aguzer|iletişimEP 12:19, 7 Aralık 2012 (UTC)


Az önce verdim Rapsar. Bu arada oylamada gördüğüm kadarıyla Aguzer'in oyu dahil edildiğinde dahi sonuç bakımından bir farklılıktan söz etmek güç. Netice maalesef başarısız. Oylama için 50 katkı şart desek de aynı sonuç elde ediliyor. Oylamayı kapatılacak birazdan. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 13:17, 7 Aralık 2012 (UTC)
Fark yok, evet. Ancak fark yok diye iptal etmek de hem ona haksızlık olur, hem de yarın birisi gelse ve bu oy neden iptal edildi dese verecek cevabımız olmaz (ilgili politikamız yok ve diğer oylara da bakılırsa Vikipedi'deki politikayı da kabul etmiyoruz). 50 katkıyı kabul etsek zaten bambaşka bir sistem getireceğinden geçmişteki bu başvuruyu da etkilemiyor :) Neyse, fikri olan çeşmede belirtir zaten. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 13:22, 7 Aralık 2012 (UTC)
Burda ingilizce Vikipedi'ye nasıl bağlantı veriliyor ? Ben yaptıkça bozuluyor çünkü.--Aguzer|iletişimEP 21:25, 7 Aralık 2012 (UTC)
Şuradaki örnekten görebileceğin gibi kullanıcı sayfasında İngilizce Vikipedi'ye bağlantı verilebiliyor. Eğer olmaz ise, kullanıcı sayfaları için verdiğim linkte olduğu şekli ile de kullanabilirsin. Kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 22:49, 7 Aralık 2012 (UTC)
Sağolun.--Aguzer|iletişimEP 18:04, 8 Aralık 2012 (UTC)

Selam[değiştir]

Kullanıcı adı değişikliği talebini nereden yapacağım burada ?--Aguzer|iletişimEP 21:34, 15 Aralık 2012 (UTC)

Direk buradan söyleyebiliyorsam, 1453OTA olmasını talep ediyorum.-- 1453  OTA  21:45, 15 Aralık 2012 (UTC)
Merhaba Aguzer. Rapsar'ın dediği gibi burada değişim yok. Şurası senin işini görecektir. Tek seferde tüm hesaplarda isim değişikliği yapılabiliyor. --Vitruvian (mesaj) 11:13, 17 Aralık 2012 (UTC)
Sağol..-- 1453  OTA  11:29, 17 Aralık 2012 (UTC)

Şu konuya bir bakarmısınız ?-- 1453  OTA  11:54, 17 Aralık 2012 (UTC)

Silinecek sayfalar[değiştir]

Selamlar. Ağustostan beri bekleyenleri var. İşlerin var muhtemelen, boş bir vaktinde silersen iyi olur. İşini hafifletmek amacıyla bir haftalık günün sözü hazırlamaya çalışıyorum. İyi günler.--Rapsar (mesaj) 18:03, 19 Aralık 2012 (UTC)

Şu kullanıcıyı da iki kere uyarmama rağmen halen -muhtemelen- kendi sözlerini maddelere ekliyor. Bir bakarsan iyi olur.--Rapsar (mesaj) 17:06, 21 Aralık 2012 (UTC)
İkinci kez uyarılmış. Bu durumda devam ederse küçük bir engel verilebilir diye düşünüyorum. --Vitruvian (mesaj) 14:26, 22 Aralık 2012 (UTC)

Selam[değiştir]

Devriyelik veya buradaki karşılığı neyse talep ediyorum...--Aguzer|iletişimEP 14:52, 20 Aralık 2012 (UTC)

Neden cevap vermiyorsunuz ?--Aguzer|iletişimEP 14:39, 22 Aralık 2012 (UTC)
Görüyorsun, daha yeni buradaydım. Sayfaları sildim, Rapsar'a mesaj attım ve sana atacaktım. Cevap vermeme gibi bir alışkanlığım yok. Rapsar'a attığın son mesajda da sana büyük oranda katılmadığımı açıkça söylemeliyim. Yetkiye gelince katkılarını takip ediyorum ve henüz erken diye düşünüyorum. --Vitruvian (mesaj) 14:44, 22 Aralık 2012 (UTC)
Haklısınız Tecrite tabii olduğumu unuttum bir an. Özür dilerim. O kadar katkıarlınız şahane ki geldiğimde tüm politikaları çevirmiştiniz. Tebrik ederim ve had sınırlarıma çekilirim. Ayrıca erken dediğiniz kullanıcının Vikide devriye olduğunu ve hizmetlilik adaylığında asılsız gerekçeler olmasa çok oy aldığını hatırlatırım. Ama neyse ben tecritteyim...--Aguzer|iletişimEP 14:49, 22 Aralık 2012 (UTC)
Asabilik diye bir şey yok orda. O sizin fikriniz. Rapsar burayı geliştirmeye yönelik katkıları bana göre engelliyor bunu da artniyetli değil bir kendi fikrince iyi niyetli yapıyor ama sonuçta tıkıyor önümü. Neyse tecriti çok aşmamak lazım asabi oluruz mazallah.--Aguzer|iletişimEP 14:51, 22 Aralık 2012 (UTC)
Şuraya bakın Rapsarın silme nedeni bana göre çok saçma ve Beyazıt Öztürk'ten bahsediyoruz.--Aguzer|iletişimEP 14:56, 22 Aralık 2012 (UTC)
Bu Vikisöz'de araştırma yapılsa inanın ki 1/3'i silinmeye aday olur. Her sözün değerli olması diye bir politikamı varda benim mi haberim yok. Bunu söyleyince de asabi oluyoruz.--Aguzer|iletişimEP 14:59, 22 Aralık 2012 (UTC)
Benim silinmemesi (maddenin) fikrim var. Ayrıca sildiğiniz diğer sözü Orhan Gencebay'ın o önemli 2012 çalışma sergilemesinde etmiş. Bu önemsiz midir, bence önemli. Yani tabiki de bir söz filtresi uygulamalıyız. Ama Rapsar çok katı. Bu kadar katılığı tüm maddelere uygulamak inanın ki buranın gelişmesini engeller. Ben burada Rapsar'a değil yaptığınıa eleştiri getirdiğimide ifade etmek istiyorum. Yoksa Rapsar mesela Viki engeli konusunda hak verdiğim bir insan. Şu an katkısı üzerine yorum yapıyorum. Şu anki hali maddenin bana göre, makul ve 'eksik'.--Aguzer|iletişimEP 15:05, 22 Aralık 2012 (UTC)

Sence burada yer alabilecek bir söz müdür? Sıradan bir söz, kendi hayatı hakkında sıradan bir ifade kullanmış, magazinsel biraz da, bence.--Rapsar (mesaj) 15:22, 22 Aralık 2012 (UTC)
Bence bu tür tartışmalar yerine Vikisöz'ün eksik politikaları gibi şeylerini yapmalıyız.--Aguzer|iletişimEP 15:43, 22 Aralık 2012 (UTC)
Birde Mskyrider'in 67 değişiklik ile devriye yetkisi alması hem bir rica ile nerdeyse bana beni incelediğinizi söylediğiniz sözünüz ikna etmedi ve samimi gelmedi. Dün gelmiş değilim buraya ben.--Aguzer|iletişimEP 15:46, 22 Aralık 2012 (UTC)
Erkenden kastımı anlamamışsın. Bazı sözlerin ve davranışların doğrultusunda henüz erken dedim. Yoksa, özünde burada oluş sürecin ile ilgili bir ifadem yok. --Vitruvian (mesaj) 15:52, 22 Aralık 2012 (UTC)

Selamlar. Silinmeye aday sayfalardaki bir tartışmayı sonlandırırken arşivleme yapman da mümkün mü? Ben yapınca karışıyor biraz, ben silmiş gibi gözüküyorum :) Cevap atmak için uğraşmana gerek yok eklemek istediğim bir şey yoksa :)--Rapsar (mesaj) 15:45, 25 Aralık 2012 (UTC)

Şuraya da beklerim :)--Rapsar (mesaj) 10:36, 26 Aralık 2012 (UTC)
Buradaki Quote aggregated sites başlığı altında yer alanları komple bizimkine de eklersen iyi olur :)--Rapsar (mesaj) 11:36, 28 Aralık 2012 (UTC)
Bir de buradan da görülebileceği üzere maddelere interviki ekleyen bir botumuz yoktu. Şu arkadaşa mesaj attım da, sağ olsun burada da çalıştırmaya başladı botunu :) Hayırlı olsun.--Rapsar (mesaj) 11:43, 28 Aralık 2012 (UTC)
Harika! Görmüşsündür, listenin başına brainyquote.com'u koymuşlar. :) --Vitruvian (mesaj) 16:22, 28 Aralık 2012 (UTC)
:) Quintus Horatius Flaccus>Horatius taşımasını yapar mısın Vikipedi'ye uyum için? Ben yapamıyorum.--Rapsar (mesaj) 18:12, 28 Aralık 2012 (UTC)

Şura..[değiştir]

Şurdaki sözlerinizi kınıyorum !. Sizin tekelinizdemi vikiye dönüp dönmemem. Şu ifadelere bakın arkadaş !--Aguzer|iletişimEP 19:03, 28 Aralık 2012 (UTC)

Yanlış anlaşılmış. Orada başka birinden söz ediyordum. İyi akşamlar. --Vitruvian (mesaj) 21:53, 28 Aralık 2012 (UTC)

Selamlar. Bu sayfa falan ne oluyor tam anlamadım?--Rapsar (mesaj) 14:30, 5 Ocak 2013 (UTC)

Kişisel girişimim ile hazırladım o sayfayı. Diğer şeyler ile ilgisi yok.--Aguzer|iletişimEP 14:32, 5 Ocak 2013 (UTC)
İlgili sayfada bulunanlar kullanıcıların kendi sayfalarında olabilir; ancak örnekteki gibi olması doğru olmaz. Sayfa silinecektir. Eğer Aguzer dilerse kendi sayfasında da bunları yazabilir. Bir de bence önümüzde çok daha önemli konular var gibi. Sevgiler. --Vitruvian (mesaj) 22:41, 5 Ocak 2013 (UTC)

Bot[değiştir]

Botlar hakkındaki şu görüşlerimi Vikipedi Köy çeşmesine iletirmisin ? --- Botların özel bir sayfası olsun. Bu sayfada sadece devriye üstü yetkililerin değiştirebildiği bir sayfa olsun. Yes !' ve No ! komutları olsun. Eğer botun acilen durdurulması gerekiyorsa bir yetkili özel sayfaya No ! yazar ve bot çalışmayı durdurur. Yes ! yazıldığında tekrar devam eder. Yani o sayfayı Mantıksal sınama ile takip etsin. Bu belkide botlara zaruri olan bir özellik olarak eklenebilir. Böylece botlar iyice kontrol altına alınmış olur. --- --Aguzer|iletişimEP 14:37, 5 Ocak 2013 (UTC)


Gerek kalmadı.--Aguzer|iletişimEP 20:10, 5 Ocak 2013 (UTC)

Soru[değiştir]

2012 ile ilgili sayfayı niye siliyorsun sen !, bana bu sayfayı silecek bir politika göster bakıyım. Deneme filan değil o. Sizin gibi 40 yılda bir uğrayanlar anlayamaz. Bi sor be onu yapmak için uğraşıyoruz. Tak diye siliyo.(...) Hakkınız olmadığı halde beni asimile etmeye çalıştığınızın farkındayım.--Aguzer|iletişimEP 13:19, 6 Ocak 2013 (UTC)

Ne dediğini şu ana dek inan hiç anlamış değilim. Çok sabrettim ama gördüğüm kadarıyla değişen bir şey olmayacak. Dileğim; gereksiz eleştirel çıkışlarınla bıktırtığın kullanıcıları artık rahatsız etmeyi bırakmam yönündedir. Anlaşılması güç tavrın dolayısıyla tekrar bir engel alman doğal olandır. --Vitruvian (mesaj) 21:24, 6 Ocak 2013 (UTC)
Siz tartışma yapmadan buranın paşası gibi nasıl siliyorsunuz sayfaları ?78.183.30.149 20:54, 7 Ocak 2013 (UTC)

Bot[değiştir]

Şu arkadaşa bot yetkisi verebilir misin? İyi günler.--Rapsar (mesaj) 15:58, 10 Ocak 2013 (UTC)

Bot yetkisi "kullanıcı hakları yönetimi" sayfasında değiştirebilemeyen gruplar arasında yer alıyor. Galiba bunun için bir başvuru gerekmekte. İyi geceler. --Vitruvian (mesaj) 00:18, 11 Ocak 2013 (UTC)
Hmm, anladım. Kullanıcı:Acilcam'ın ismi uygun değil, engellesen fena olmaz (reklam da yapıyor).--Rapsar (mesaj) 08:55, 11 Ocak 2013 (UTC)
Elbette. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 00:12, 12 Ocak 2013 (UTC)
Kişisel saldırı !78.183.218.42 07:05, 11 Ocak 2013 (UTC)

Taşındı :) İyi günler. --Vitruvian (mesaj) 14:09, 13 Ocak 2013 (UTC)

Berrram[değiştir]

Selamlar. Bu arkadaşa editörlük yetkisi verebilir misin? Devamlı katkı yapıyor sağ olsun.--Rapsar (mesaj) 22:20, 17 Ocak 2013 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı İyi akşamlar. --Vitruvian (mesaj) 19:59, 20 Ocak 2013 (UTC)

Teşekkürler[değiştir]

Hoş geldin. İyi çalışmalar dilerim. :) --Vitruvian (mesaj) 22:08, 24 Ocak 2013 (UTC)

Hoşbulduk Vitruvian, teşekkürler. Mukaddime (mesaj) 22:10, 24 Ocak 2013 (UTC)


....[değiştir]

Öncelikle tamamını ben ekliyorum genel olarak kullandığım siteler; ana teması bu bölüm olan yani kişiler sözler vs. onlardan derliyorum aklıma takılan sözleri ise arama motorlarından araştırarak koyuyorum umarım bir telif sorunu yoktur sonuçta sözler topluma açık Berrram (mesaj) 14:42, 1 Şubat 2013 (UTC)

Fakat o taramalar genel bir yanlışın sonucu olabiliyor. Hatta çoğu zaman öyledir de maaleselef. Biz bu konuyu yakın bir zamanda konuştuk aslında ve artık güvenilir olmayan bu yolu bırakmakla beraber İngilizce çeviri yaptığımız sitelerde dahi kaynak kitap belirtmeyenini kullanmama kararı aldık doğal olarak. Bu konuda bir bilgilendirme yapmış olayım bu vesileyle. İyi çalışmalar dilerim. --Vitruvian (mesaj) 14:52, 1 Şubat 2013 (UTC)

Dediklerinize tamamen katılıyorum ancak zaten şunun şurasında kaç kişi bir şeyler eklemek için uğraşıyor ki koca ülkede umarım yakın zamanda bu konu hakkında daha etkili olabilecek yollar bulunur çünkü diğer ülkelerin sayfaları ile bizimkine bakarsak bir kaç adım geride olduğumuz aşikar. Berrram (mesaj) 15:05, 1 Şubat 2013 (UTC)

2-3 aktif kullanıcıyla ilerleyişimiz yeterli düzeyde gibi geliyor bana. Açıkcası aktif kullanıcı eksikliği konusu uzun bir süre daha böyle görünür bir mesele olabilir; fakat neyin önemli olduğunu da unutmamalı. Sayısız insanın bir araya gelip kısır ve kalitesiz bir ortam oluşturduğuna defalarca kez tanıklık etmiş biri olarak bu durumdan pek yakındığımı da söyleyemem. Normal hızda ve istikrarla olsun her şey. --Vitruvian (mesaj) 23:48, 1 Şubat 2013 (UTC)

Evet haklısınız düşündümde biraz, repliklere dönmek daha iyi olacak sanırım.Doğruluğu daha kesin. Berrram (mesaj) 19:36, 2 Şubat 2013 (UTC)

Şüphesiz :) --Vitruvian (mesaj) 19:42, 2 Şubat 2013 (UTC)

soru işareti..[değiştir]

merhaba. en son filmler listesine eklediğim Bab'aziz başlığı neden her defasında değil de, sadece kendi oturumumu açtığım zaman görüntüleniyor. acaba ben bir hata mı ettim? kusura bakmayın yeni olduğum için bilmiyorum, belki yanlış bişey yapmışımdır diye düşündüm de sorayım dedim. teşekkürler :) Bu imzasız yazı Raingirl (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba Raingirl. Yaptığın her katkı şu an için inceleme için inceleme bekleyen bir değişiklik demek aslında. Eğer değişiklik onay alırsa ister kullanıcı girişi yapılmadan ister kullanıcı girişi yapılarak olsun, fark etmez görme imkanın olur. Ancak kontrol yetkisi bulunan bir kullanıcı tarafından henüz kontrol edilmemiş ise katkı inceleme bekleyen değişiklerde kalır ve doğrudan sadece kullanıcı girişi yapanlar tarfından görebilir. Ancak gene de görme şansın mümkün, örneğin yeni bir katkı yapılmış, fakat henüz kabul edilmemiş durumdaki şu maddeye kullanıcı girişi yapmadan bakarsan maddenin bekleyen değişikliğini göremeyebilirsin ama eğer maddenin sağ üst köşesinde bulunan düzenle yazısının hemen yanındaki "bekleyen değişiklikler" kısmına tıklarsan yeni yapılmış fakat kontrol edilmemiş katkıyı da görebilirsin. Ayrıca yaptığın katkı kontrol edildiği için artık her iki şekilde de görebilirsin. --Vitruvian (mesaj) 21:37, 7 Şubat 2013 (UTC)

Günün sözü[değiştir]

Merhaba. Şuan Ana Sayfada bir sorunumuz var. Günün sözü bölümü boş. Zamanınız varsa, lütfen Vikisöz:Günün sözü/2013/02/12 sayfasına günün sözünü ekleyin. Saygılarımla, --Cekli829 (mesaj) 05:51, 12 Şubat 2013 (UTC)

Haber verdiğin için teşekkür ederim. Az önce girildi söz. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 09:39, 12 Şubat 2013 (UTC)


Sayfa Silinmesi[değiştir]

İyi geceler öncelikle uzun bir süreden sonra tekrar aktif oldum ve "http://tr.wikiquote.org/wiki/Avrupa_Yakas%C4%B1" sayfası çıktı karşıma ama sayfanın pek stabil ve düzgün olduğunu sanmıyorum silinme konusuna nasıl ekleyebileceğimi tam bilmediğim için size mesaj atarak düşüncelerimi iletmek istedim. Berrram (mesaj) 00:03, 28 Şubat 2013 (UTC)

Hoş geldin Berram. Zaman bulup tekrar aktif olmana sevindim. Maddeyi silmesek ve küçük bir düzen ile kurtarsak daha bir iyi olur derim. Ne dersin? --Vitruvian (mesaj) 11:52, 28 Şubat 2013 (UTC)

Açıklama istiyorum[değiştir]

Merhaba. Daha önce açmış olduğum sayfa ile ilgili sorum olacaktı. Kişinin sözlerini (bütünü ile) eksiksiz şekilde yazdım ve hiçbir şekilde değiştirmeden wiki'ye sundum. (Kayda değer olmayan sayfa) etiketini biçerek ne demek istediğinizi anlamadım. Bir yazarın yazılarının kayda değer olup olmadığını siz mi seçiyorsunuz? Eğer siz seçiyorsanız SİZ KİMSİNİZ? Sadece sizden açıklama istiyorum ve bu kadar tek taraflı düşünce ile yola çıkılmamasını öneriyorum. Bir oylama ya da tartışma olmalı ki, başlığın gerçekten silinmesi gerekiyor ise o zaman silinmeli. Wikipedia'nın özgür bir site olduğunu sanıyordum. Fakat bu yapılan "bence" bencillik ve kişisel bir algılama. Açıklamanızı merakla bekliyorum. (Lütfen S.S.S linki atmadan kişisel açıklamanızı yapın)Bu imzasız yazı Godbhmecy (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 17:35, 11 Mart 2013‎

Merhaba. Tam olarak hangi silinen sayfa için açıklama bekliyorsunuz? Pek çok sayfa siliniyor, Berk Gürel mi? --Vitruvian (mesaj) 15:37, 12 Mart 2013 (UTC)
Evet Berk Gürel. Bu imzasız yazı Godbhmecy (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Berk Gürel'in kayda değer olduğuna dair birkaç argüman alabilir miyim? Özetle kimdir kendisi. Yazar, şair, dilbilimci, filozof? --Vitruvian (mesaj) 16:24, 12 Mart 2013 (UTC)
Yazar ve şair. Aynı zamanda eski radyocu. İnternette 10dan fazla şiir, 30dan fazla sözü mevcut. Ayrıca bildiğim üzere 3 kitabı var fakat basım olmamış. Eğer yazarlığı içerik yerine satış ya da üne bakarak değerlendiriyorsanız tabi ki haklısınız o zaman. Burada sosyal ağ siteleri mevcut http://about.me/berkgurel - Ayriyetten ilginize teşekkürler. Bu imzasız yazı Godbhmecy (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Anlıyorum, kimi sitelerdeki 10'dan fazla şiir ile 30'dan fazla söz ile kayda değerlik kriterlerini karşılamak biraz güç. Hak verileceği gibi, böyle bir durumda şairlik veya yazarlık tartışmaya açıktır. Teşekkürler, iyi geceler. --Vitruvian (mesaj) 23:11, 13 Mart 2013 (UTC)

Engel[değiştir]

Engelimin açılmasını talep ediyorum. Zararlı şeyler yapmadığımı arşiv ve köy çeşmesi sayfasındaki anonim değişikliklerden anlamışsındır. Aguzer. 78.185.0.241 15:55, 14 Mart 2013 (UTC)

Farkındayım fakat yaptığın ilk arşivlemerden birinde gereksiz bir eleştiri var (bence). "Hizmetliler uyusun ancak. İsim oyu alırlar uyurlar. Arşivleme yapacak adam yok" diye özette belirtmişsin. Bana sorarsan böyle çıkışlara gerek yok. Hepimizin günümüzden zaman ayırıp katkı sağlamaya çalıştığı bir ortamdayız; bu nedenle yapıcı olmayı tercih edelim derim. Buradaki asıl maksadın katkı sağlamak olduğuna inandığım ve bunu istediğini umduğumdan sebep geçmişi bir köşeye koyup engeli kaldırmayı uygun görüyorum. Katkıların için teşekkürler, iyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 16:22, 14 Mart 2013 (UTC)
Sağol. Ben o eleştiriyi beni zarar veren olarak tanımlayanlar atfettim. Zarar versem bunlar yapmazdım.. 78.185.0.241 16:24, 14 Mart 2013 (UTC)
Kimseye yapmasak daha iyi. Buranın gelişmesi için katkılara yoğunlaşmaya bakalım. Engel kaldırıldı, tekrar iyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 16:26, 14 Mart 2013 (UTC)
 • Teşekkürler.. --Aguzer|iletişimEP 16:35, 14 Mart 2013 (UTC)

Fotoğraf[değiştir]

Merhabalar, Adolf Hitler maddesinde tek bir görsel bulundurulmasından tarafım. Tüm sözler alfabetik sıralama içerisinde. Bence sözlerden 3 tanesinin sayfanın en başında ve görsellerin altında yer almasına gerek yok. "Hitler'in genel zihniyetini ortaya koyar nitelikteki sözünün saklanmasının bir anlamı yok" yorumunuzu reddediyorum. Nasyonal sosyalizm doktrinini başlıca nitelikleriyle açıklayan onlarca sözün arasından yalnızca onu buluyorsunuz. Bu tarafsızlık değil, bilerek yapılmış bir propaganda. O sayfada yalnızca ilk görselin bulunmasını talep ediyorum. Talebimin gerçekleşmeyeceğinden eminim aslında, ve yapacağım değişikliklerin de geri alınacağının farkındayım. İyi vikiler. -- FelecitaTRileti 19:39, 14 Mart 2013 (UTC)

Görüşlerini paylaştığın için teşükkürler. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 20:23, 14 Mart 2013 (UTC)
Nedir şimdi bu özet? Şunu iyi kavrayasın, ne burasının ne de Vikipedi'nin 70 milyon insanın ölümüne sebep olmuş İkinci Dünya Savaşı'nın baş aktörü bir diktatörü temize çıkarmak gibi bir misyonu yoktur. Sırf Polonya'daki 3.300.000 milyonluk Yahudi nüfusunu katlede katlede geriye 300 binini bırakmış, askere gitmeyi reddeden bir inanca sahip binlerce Yehova Şahidi'ni yok etmiş, aşağı ırktan gördüğü Roman/Çingene toplumundan Auschwitz'e ilk getirilen 25 bine yakın insanın kısa sürede %95'ini öldürmüş, eşcinsel olduğu için 100 bin insanı hapse atmış, yararsız görülen fiziksel veya zihinsel özürlü 200 binden fazla insanı katletmiş zihniyetin baş mimarını vatansever, toplum adamı olarak görüp sunmaya devam etmene bir yere kadar izin veririm. Gerek Vikipedi'deki gerekse buradaki Hitler maddeleriyle bundan sonra özel olarak ilgileneceğim. --Vitruvian (mesaj) 14:43, 15 Mart 2013 (UTC)
Ben yakın bir zaman öncesine kadar NS'yi benimseyen biriydim ancak görüşlerim değişmeye başladı ve sizin de bildiğiniz üzere, eğer bir insan bir fikir akımını benimsemiş ise, o fikir akımı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip demektir. Holokost'la ilgili bilgiye sahibim, milyonlarca insan soykırıma tabî tutuldu. Ama hepimiz tarafsız bilgi paylaşımında bulunmak istiyoruz ve öyleyse Hitler'in kendi doktrininde bahsettiği idealleri hakkında yeterli seviyede bilgi paylaşmalıyız. Biz nasyonal sosyalizmi yalnızca Holokost'tan ibaret bir konuymuş gibi anlatırsak yanlış yapmış oluruz. Hitler kendi ideolojisini yüzlerce sayfalık bir kitap haline getirerek ilan etti ve ideolojisi yalnızca Yahudi düşmanlığından ibaret değil, "Yahudileri kesip biçeceğiz" gibi bir şey de tabi ki yok. Hitler kendi doktrininde NSDAP programını, nasyonal sosyalizmin gençlik, aile, eğitim, spor, ırk, millet ve devlet meseleleriyle ilgili görüşlerini açıklıyor, Avusturya ve Almanya devletlerinin parlamenter sistemiyle beraber burjuvazinin, sosyal demokrasinin ve komünizmin eleştirisini yapıyor, Marksizme karşı farklı bir sosyalizm modelinden bahsediyor. Ve elbette ki doktrinin sonlarına doğru Doğu Avrupa arazilerini "Alman halkının geleceği" olarak niteleyerek II. Dünya Savaşı'na işaret etmesi de oldukça önemlidir. Ben Vikisöz'e Kavgam'dan sözler ekliyorum, yani Hitler'in kendi yazdığı eserinden. Bu faaliyetimin "Hitler'i temize çıkarmak" gibi bir amacı yoktur, çünkü Kavgam'da kayda değer sözler var. Vikipedi'deki nasyonal sosyalizm maddesini de 2009 senesinden bugüne kadar zaman içerisinde geliştirdik, nasyonal sosyalizmin niteliklerinden ve tarihçesinden bahsettik. Vikipedi'deki nasyonal sosyalizm maddesi ilk açıldığı zaman yazan tek şey Yahudi Soykırımının yapıldığı ve "Nazi" kelimesinin "Nationalsozialismus"tan kısaltılarak oluşturulduğu idi. Nasyonal sosyalizmden sadece "II. Dünya Savaşı'na sebebiyet vermiş ideoloji" şeklinde bahsetmek tarafsızlık değildir. Nasyonal sosyalizm maddesi şu anki durumuyla Kavgam'da bahsi geçen meseleleri içermektedir, bunlar arasında Hitler'in NSDAP bayrağını tasarlaması da mevcut. Saygılarımla, iyi çalışmalar. -- FelecitaTRileti 09:34, 16 Mart 2013 (UTC)
Yaşananlarla ilgili bilgin olmadığını düşünmüyorum. Mesele resimlerin kalıp kalmaması üzerineydi ve bu sorunu aştığımızı da düşünmekteyim. Sana inandırıcı gelir ya da gelmez bilmem, ancak benim hiçbir şekilde propaganda yapmak gibi bir amacım yoktu. Hitler'in genel zihniyetini yansıttığıyla ilgili söylediklerim ise tarihsel bir olgudan yola çıkarak kendimce yaptığım genel çıkarım neticesinde dile getirdiklerimden ibarettir. Mesajlaşmalarda kendi görüşlerimize de yer veririz, tartışmalarda da ister istemez öyle. Fakat ben hiçbir şekilde gelip konuyla alakalı maddelere "II. Dünya Savaşı'na sebebiyet vermiş ideoloji" tarzında ekler yapmamış bir insanım. Dolayısıyla tarafsızlık kapsamında ele alınması doğru olmaz yazdıklarımın. Çünkü maddeler yansımışlık yok ortada. Her şeye rağmen yapıcı olduğunu görüyorum ve bundan ötürü anlayışlı şekilde devam edeceğimizi umuyorum. Konu haricinde, senden köy çeşmesine de göz atmanı rica edeceğim. İyi çalışmalar, saygılar. --Vitruvian (mesaj) 22:57, 16 Mart 2013 (UTC)

Sorun[değiştir]

Çeşmeye bakarsan iyi olur :). Bir sorunum var. Bu alt sayfaların sol üstünde alt sayfası olduğu sayfaları niye göstermiyor. Diğer vikilerde oluyor.. --Aguzer|iletişimEP 19:59, 16 Mart 2013 (UTC)

Ben görüyorum sol üst köşedeki yazıyı. Yanlış bir şey mi anladım yoksa? Sorun düzeldi mi ya da? --Vitruvian (mesaj) 22:40, 16 Mart 2013 (UTC)
 • Bende her zaman görünmüyordun. Örnek olarak sol üstte mesela bir şablonun belgelemesindeysek "Şablon:Örnek|belgeleme" oluyor ya o olmuyor işte bende.. --Aguzer|iletişimEP 12:33, 17 Mart 2013 (UTC)

Çeviri[değiştir]

Sizin İngiliceniz benimkinden iyi olmalı, daha güzel çeviriler yapıyorsunuz. Şunu çevirebilir misin?
"I have been Europe's last hope. She proved incapable of refashioning herself by means of voluntary reform. She showed herself impervious to charm and persuasion. To take her I had to use violence." -- FelecitaTRileti 09:16, 17 Mart 2013 (UTC)

Anladım, şöyle yapabiliriz:
"Ben Avrupa'nın son umuduydum. O, gönüllü reform yoluyla kendini yeniden şekillendirmede yetersizliğini kanıtladı. Kedini, cezbetme ve ikna etmeye aldırışsız gösterdi. Onu almak için şiddet kullanmam gerekti." Biraz farklı yollarla düzeltmeni önerim cümleyi, ne de olsa çeviriler aslını tam olarak tutmuyor. --Vitruvian (mesaj) 20:28, 17 Mart 2013 (UTC)


Oylama[değiştir]

Merhabalar "Aguzer"'den mesaj geldi de tartışma politikası ile daha önce bu tür bir olay ile ilgili de bilgim olmadığı için oraya bir şey yazmamak için size mesaj atmayı doğru buldum.Yeni oylama politikasına katılıyorum okudum 100 değişiklik ve diğer şeyler uygun.Bir hatam varsa kusura bakmayın. Berrram (mesaj) 23:43, 17 Mart 2013 (UTC)

Merhaba Berrram. Şu sıralar ihtiyacımız olan şey senin gibi aktif kullanıcıların köy çeşmesindeki meselelere ilgi göstermeleri. Bence dilediğin vakit tartışmalarda görüş sunmaktan geri durma. Değişik sayısıyla ilgili tavsiyen de değerlendirilecektir. Teşekkürler, sevgiler. --Vitruvian (mesaj) 01:09, 18 Mart 2013 (UTC)
Vitru, bana kalırsa politika açılma kıvamına geldi. Hiç muhalefet yapanda olmadı. Vikipedi'dekileri oylama için çağırırmısın; bu arada bende bir oylama başlatayım. --Aguzer|iletişimEP 12:51, 18 Mart 2013 (UTC)
Bence biraz daha bekleyelim. Gördüm, köy çeşmesine belirtmişsin orada da. Çağrıyı görenler, katılmak isteyenler zamanla muhakkak uğrarlar buraya... --Vitruvian (mesaj) 20:14, 18 Mart 2013 (UTC)
Tamam. Oylamaya süre koymadık zaten gelirler.--Aguzer|iletişimEP 22:34, 18 Mart 2013 (UTC)
 • Bu kadar zamanda ilgi gelmemesi çok manidar. --Aguzer|iletişimEP 18:26, 19 Mart 2013 (UTC)
Aksine şaşılacak bir şey değil. Burası genelde böyle sessizdir. :) Gene de köy çeşmesine ben de yazayım. --Vitruvian (mesaj) 18:33, 19 Mart 2013 (UTC)
:) Ondan demedim. Sonuçta orda da duyurduk ya, -benimle- alakası olduğunu düşündüğüm için söyledim. --Aguzer|iletişimEP 18:59, 19 Mart 2013 (UTC)
Öyle bir düşüncen olduğunun farkındayım ama seninle alakalı bir durum olduğunu düşündüğümü söyleyemem. Zannetmem. Dediğim gibi yavaş yavaş. --Vitruvian (mesaj) 19:06, 19 Mart 2013 (UTC)
 • Oylama türünü ikiye mi bölsek acaba ? Resmi (hizmetli seçimi vb.) ve Özel (bir tartışma vb.) olarak ikiye ayırırsak daha keskin hatları olan bir kurallar silsilesi ortaya çıkabilir. Çünkü mevcut kurallar diğer vikilerde de olacağı gibi ve kuralın üzerinde yer alan bazıları kullanılabilir ibaresi yüzünden tartışmaya sokabilir insanları. İşte bu kural uygulanır mı bu oylama da filan. Nitekim benim verdiğim oyla ilgili sıkıntı da bu noktada oluştu. --Aguzer|iletişimEP 19:16, 19 Mart 2013 (UTC)
İçeriği ne olacak peki? Vikipedi'deki örneğini gösterbilir misin? --Vitruvian (mesaj) 19:23, 19 Mart 2013 (UTC)
 • Diğer vikilerde böyle bir ayrım olduğunu sanmıyorum :). --Aguzer|iletişimEP 19:24, 19 Mart 2013 (UTC)
Bence şimdilik daha derinlenemesine üzerinde durulmasının bir gereği yok. Belki ilerleyen zamanlarda olabilir. Şimdilik bu işi halledelim yeterli. --Vitruvian (mesaj) 19:27, 19 Mart 2013 (UTC)
Doğru diyorsun daha politikayı çıkartamadık :) Hemen reform yapmaya gerek yok. Zaten Vikipedi'de olacak, olduktan sonra buraya sıçratırız.. :) --Aguzer|iletişimEP 19:31, 19 Mart 2013 (UTC)
:) Mesaj sayfanda niçin yönlendirme var? --Vitruvian (mesaj) 19:33, 19 Mart 2013 (UTC)
Benimle insanların önceki hususlardan dolayı iletişime geçmeyeceğini düşündüm ve yönlendirme yaptım. Ama önceden bahsettiğim alt sayfaları sol üstte göstermeme durumu olduğu için görsel yönlendirme yaptım yani sebep iletişime insanların geçeceğini sanmadım. --Aguzer|iletişimEP 19:37, 19 Mart 2013 (UTC)
Anladım ama söyleyeyim, sırf o nedenle yani yönlendirme dolayısıyla sadece buraya yazıyordum. Yanlış anlaşılabilir ve sırf o yönlendirmeden dolayı dahi iletişime geçilemeyebilir anlayacağın. --Vitruvian (mesaj) 19:41, 19 Mart 2013 (UTC)
Yok, yazabilirsin mesaj sayfama. Sebebi buydu. Ama silmek kolay :) --Aguzer|iletişimEP 19:42, 19 Mart 2013 (UTC)
:) --Vitruvian (mesaj) 19:45, 19 Mart 2013 (UTC)

Gördüğüm kadarıyla muhalefet yok. Buranın tüm etkin kullanıcıları politikayı destekledi. Buranın hizmetlisi olarak artık karar vermeni düşünüyorum. Bu kadar beklemeye gerek yok. Önemli olan burada olanların ve hizmetlisinin kararı. Buradakilerin hepsi zaten destek veriyor. --Aguzer|iletişimEP 21:39, 20 Mart 2013 (UTC)

Oyumu yarın kullanıp son olarak bir gün daha beklemeyi planlıyordum. Az ses çıkmasın diye beklemenin bir zararı olmadığına göre 1-2 gün daha bekletilip neticelendirelecektir konu. --Vitruvian (mesaj) 23:26, 20 Mart 2013 (UTC)

Kullanıcı kazanma[değiştir]

Vikisöz'ün kullanıcı sayısını artırmak için stratejiler geliştirmek lazım. Vikisöz:Editörlük başvurusu bunun bir parçası. --Aguzer|iletişimEP 13:55, 22 Mart 2013 (UTC)

Politikayı açtım. Zaten kabul olacaktı. Diğer taraftan gelmeyecekleri belli. Zaten herkes destekliyordu :)
Türkçe Vikipedi ile Vikisöz arasında grup kurmak suretiyle bir kullanıcı kazanımı sağlayabiliriz. --Aguzer|iletişimEP 16:21, 22 Mart 2013 (UTC)
Bu gurup ne olur dersen de şöyle olabilir; "Söz derlemesi yapıp Vikisöz'e ekleyen bir grup oluşturulur Vikipedi'ye, buraya da onun uzantısı eklenir. Kullanıcılar Vikipedi'den veya oradanın ilgisi ile direk olarak sözler derler ve eklerler." Bu da ototmatikmen kullanıcı artışına sebep olur. Orada engelli olduğum için bu olguyu geliştirmemizi ve oraya söylemeni öneriyorum--Aguzer|iletişimEP 17:01, 22 Mart 2013 (UTC)
Şu anki mevcut durum dolayısıyla pek ihtiyaç yok başvuru sayfasına, ancak ileride lazım olabilir, işimize yarayabilir. Kullanıcı çeker mi çekmez mi ondan da emin değilim. Doğrusunu söylemek gerekirse, kullanıcı çekmek için bir çaba içerisinde olduğumu da söyleyemem. Yakın sayılabilecek bir zaman önce Vikipedi'de dahi kullanıcı çekme girişimleri son derece başarısız sonuçlanmışken Vikisöz için herhangi bir umudum yok. Öyle bir isteğim de pek yok ifade ettiğim gibi. Kimse gelip bana (aynı zamanda muhtemelen sana da öyle) Vikipedi, Vikisözlük veya Vikisöz'e katkı yapmamı tavsiye etmedi. İşte tam da yukarıda sağda, "Hesap oluştur" diyor. Gerçekten isteği olan, bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı kendince uygun gören her birey kayıt olur ve yardımcı olmaya başlar. Hem bilgilerini pekiştirirek kendine hem de bu projelerin ilerleyip büyümesine. --Vitruvian (mesaj) 21:08, 22 Mart 2013 (UTC)
 • Doğru ama ben işe yaracağını düşünüyorum; " Önemli olan " oranın desteği. Kullanıcıların Vikisöz'^den bihaber olmasıda bir olasılık. --Aguzer|iletişimEP 21:15, 22 Mart 2013 (UTC)
Projeden haberi sonradan dahi olsa bu durum o şahsın buraya katkı sağlayacağını garanti etmiyor. Haberi olanların katkıları ortada. Kısaca insanların tercihleri farklı yönde. Bu tip bilgi sitelerine yönelim Türkiye'de son derece düşük ve uzun bir dönem böyle gidecektir. Yineleyeyim, kullanıcı çoğulması benim ilgilendiğim bir husus değil. Onun yerine burada yazar, gazeteci, bilim adamı vs. maddelerinin çoğalması beni alakadar ediyor. Dilersen meseleyi köy çeşmesinde paylaşabilirsin. --Vitruvian (mesaj) 21:27, 22 Mart 2013 (UTC)


Atasözleri[değiştir]

İyi günler uzun süredir "212.175.34.214" adresli kullanıcı Türk Atasözleri bölümünde özgün atasözleri eklemekte ancak her sözün sonunda "Said Dağdaş" ismini kullanıyor aktarıcı olarak şimdi bu durumda bu ismi silmeli miyim yoksa kalmasında bir sakınca yok mu ? Berrram (mesaj) 13:01, 24 Mart 2013 (UTC)

Muhtelif sorunlar[değiştir]

Merhaba Vitruvian,

Şuradaki kişisel saldırı ile oylama politikasının özetleri ve köy çeşmesinde açıkladığım vandalizm sorununa müdahale etmeni rica ediyorum.

Kolay gelsin

Vito Genovese 13:14, 24 Mart 2013 (UTC)

Vandalizmi vandalizm özetiyle geri alıyordum ama pratiklik adına standart özet kullanacağım bundan sonraki işlemlerde. Bilgin olsun.
Vito Genovese 13:22, 24 Mart 2013 (UTC)
Asıl buranın kabul ettiklerini geri alan vandaldır. --Aguzer|iletişimEP 13:15, 24 Mart 2013 (UTC)
 • Vito'nun köy çeşmesine görüşlerini yazarken kullandığını kimi kelimeleri doğru bulmadığım gibi Aguzer'in de acele kararlar almasının yanı sıra bu konuda tutarsız davranmasını doğru bulmuyorum. Nedir o tutarsızlık? Bana daima katılımın düşüklüğüyle alakalı mesajlar yazıp, daha sonra katılım çoğalınca da sanki hiç de böyle bir isteği olmamış gibi davranan bir insana dönüşmektir tutarsızlık. Aguzer diyor ki: "Kim geliyor ki; sırf ben tartışıyorum diye oradan kimse gelmiyor, bence." Tamam da gelindiği vakit de böyle mi yapmalıyız? Vito benim de pek hakim olmadığım bir konu hakkında, site genelini etkileyen en basit kararın en az 15 günde alındığını ve bir kararı uygulatmak için stewardlara ya da Bugzilla'ya gidildiğinde dahi birkaç günlük tartışmaların sürebildiğini ifade etmiş. Bu da sanırım geri adım atıp biraz daha konu üzerine tartışmamızın gerektiğini gösteriyordur. --Vitruvian (mesaj) 20:34, 24 Mart 2013 (UTC)
 • Aguzer, buranın hizmetlisi olarak benim kabul etmemle bu politika geçerli olmuş olmuyor. "Her şey hizmetlide biter" diyen mantığa da tamamen karşı olduğumuzu sanıyordum. --Vitruvian (mesaj) 20:40, 24 Mart 2013 (UTC)
 • Vito'nun gösterdiği kişisel saldırı örneğini gözden geçirmek için köy çeşmesine tekrar göz attım. Aguzer'in engelini kaldırarak doğru bir iş yapıp yapmadığımı sorguluyorum. Şöyle bir sözü var: Engel mi verdireceksin eposta üstünden. Bu sözü üzerine bir açıklama istiyorum kendisinden. --20:57, 24 Mart 2013 (UTC)

Açıklamam[değiştir]

1) Burada artık alınmış bir kararın geri alınması vandalizm olmuyorsa benim ki hiç olmaz.
2) Eğer bu politikanın bu şekilde kabul edilmesi uygun değilse o zaman ilk önce ilgilenen kişilere açıklama yapılır; sonra çalışma şablonu eklenir.
3) Ben hizmetlide bu iş biter demiyorum. Dediğim şey herkes ve hizmetli dahil kabul ettiğidir. Eğer hizmetlilerin kararları önem arz etmiyorsa o zaman Bürokratlık ile orta yol bulma neden var ?
4) Kullanıcı kazanma hevesindeyim evet. Ama bu gelen kullanıcı hiç tartışmadan etmeden tüm yaptıklarımızı değiştiriyor, tartışmadan.
5) Editörlük başvurusu sayfasını kendi mi başlatmışta ondan alayım. Tek aldıklarım sayfa ve şablonun yapısı.
6) Hadi o yapmış olsun zarar mı verdik. Kendisi zarar değil diyor ama konuyu açması saçma.
7) Kişisel saldırı denen olay tamamen gerçek bildiğim şeyler ile alakalıdır. Nasıl ki e-posta üzerinden kullanıcı engelini açmak için iletişime geçiyorlarsa, engel vermek içinde konuşuyorlar.

a) Ben burada gerçek bir olgu belirtiyorum.
b) Engel mi vereceksin lan. Tarzında bir üslup yok.
c) Bu gerçekliği söyleyenleri görmek isteyenler buraya bakabilir.

8) Engelimin kaldırılmasında hiçbir zarar yoktur. Politika oluşturma ve dillerden çevirmeler yapıyorum. Yararlı şablonlar oluşturuyorum. Arşivi bile olmayan Köy çeşmesi ile ilgileniyorum.
9) Benim malum engel alma sebebim de ve diğer engellerde sorumlu tuttuğum hizmetlilerin haksız olduğunu şiddetle savunmak ile birlikte; Burada dile getirmedim engel açıldıktan sonra, Çifte standart için basit bir örnek vereyim. Mukaddime isimli kullanıcının şu mesajdaki sözlerini sarf eden, insanlara faşist diyen ben olsaydım acaba ne olurdu ?. Buna bir uyarı dahi verildi mi ? Bu konuyu elmacenderesine söyledim ona rağmen bir şey diyen yok. Bunları gördükten sonra çifte standart demek en deoğal hakkım.
10) Konuyu buralara getirmedim. Açıklama yapmak için bu yazıyı yazdım. Saygılar. --Aguzer|iletişimEP 21:16, 24 Mart 2013 (UTC)

 • Kusura bakma Vitru. Ben hiçbir şeyi artniyetli ve kötü niyetli yapmıyorum. Vito kendisini o kadar haklı görüyor ki; Senin cevabını bekleyeceğine gidip Stewardlara mesaj atıyor. Ben haksız ve yanlış işler yaptığını düşünemezmiyim. Ben bu kadar muahlifim çünkü onları haksız görüyorum (bu politika ile ilgili olan değil, çifte standart ile ilgili). Bazı insanlar muhalif görünürler ama doğruyu söylerler. Bana kişisel saldırı yapmadım. Yukarıda gösterdiğim Mukaddime örnğini bile delil olarak gösterip çifte standart var diyebilirim. Engelimi açmakla hata etmedin. Aksine Vikipedi hizmetlileri gibi susturmayıp beni dinledin. Bende katkılarım doğrultusunda göreceğiniz gibi iyi işler yaptım. --Aguzer|iletişimEP 21:38, 24 Mart 2013 (UTC)
 • Bir tartışma başlattık, belki de yanlış olarak oylamaya çevirdik ve bununla birlikte politayı istediğimizi gösterdik. Kararı yani noktayı sen koydun kendince. Bu bir hata değil bence, ben de yapabilirdim birkaç gün sonra böyle bir şeyi ama hiçbir şekilde konu için yeni katılımcılar geldiğinde "oylama yaptık, oldu bitti hadi" mantığıyla hareket etmezdim.
 • Verdiğin linkte dahi benden de bahsettiğin yazında şöyle demişsin: "bu ittifak'ın oradaki ayağını oluşturan hizmetli olan Vitruvian 1 hafta engel verdi. Öyleyse bu kullanıcılar niye engel almadı. Çok açık ittifak bunun için diyoruz zaten birbirlerini kolluyor bunlar." (?)
 • Senin malum engel alma sebebin hiç de ifade ettiğin gibi değil. Her ne kadar katkı sağlamanı istediğim için aldığın engeli kaldırmış biri olsam da aldığın tüm engellerin doğrudan senin alakasız bağlantılar kurup, uzlaşmaz davranmanla ilişkili olduğu düşünüyorum.
 • "Ayrıca buranın hizmetlisi kabul etmişken bu politika geçerlidir" sözünde ne söylendiği gayet ortadır. Hizmetliliğe göre ilerlemeyen, şekillenmeyen bir konuda hizmetlilik alakalı vurgular yapılması yanlıştır. --Vitruvian (mesaj) 21:47, 24 Mart 2013 (UTC)
Eklemek istediğim bir diğer önemli konu da şudur ki, artık yeterince aktif bir hizmetli olmayacağım. Kendi görüşlerimi kısaca söyleyip işime bakacağım. Benden daha fazlası isteniyorsa bırakıp giderim. Tek isteğim uzlaşmacı olmaya özen gösterelim. İşimizi başka türlü kolaylaştıramayız. Daha başka türlü ilerleyemeyiz. --Vitruvian (mesaj) 21:57, 24 Mart 2013 (UTC)
 • Uzlaşmaz birisi değilim. Farkettiyseniz tüm tartışdıklarım haksız gördüğüm kişiler. Kuru kuruya bir şey yok. Ben o zaman sizinde onlarla ittifak olduğunuzu düşündüm. Şimdi bir şey dedim mi ? Malum engelden Vikipedi engellerimi kastettim. Hizmetli kabul etmişse, bende bir hata göremiyorsam o hizmetlinin kararı benim için notadır. Buda mı suç oldu şimdi. Ben hata görmedim bu konuda. O yüzden senin kararın benim için noktadır. Uzun bir metin mi yazayım bu konuyu açıklamak için. Yine suçlu çıktık iyi mi .. --Aguzer|iletişimEP 21:59, 24 Mart 2013 (UTC)
Tamam. Konuda ne niyeti taşıdığım anlaşıldı.--Aguzer|iletişimEP 14:38, 25 Mart 2013 (UTC)


Sayfa Silinmesi[değiştir]

Merhabalar kendini bilmez birinin açmış olduğu şu sayfayı [1] silebilir misiniz acaba yetkim var mı bilmiyorum ? varsa da nasıl olduğunu bilmediğim için size söylemek istedim. Berrram (mesaj) 00:41, 6 Mayıs 2013 (UTC)

Merhaba Berrram. Sil şablonu da koyabilirsin diyeceğim sana ama son değişiklikler sayfası ve yeni açılan maddeler sayfasını gözden geçirdiğim için boşa kendini yorma derim. Zaten az madde açılıyor, açılanlar da hemen göze çarpar cinsten. Madde az evvel silindi. Haber verdiğin için teşekkürler. İyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 13:07, 6 Mayıs 2013 (UTC)

Aguzer'in engelinin kaldırılmasını rica ediyorum[değiştir]

Merhaba sayın Vitruvian. Aguzer adındaki engellediğiniz kullanıcı hakkında size bunu yazıyorum. Evet, söz konusu kullanıcı sizin tarafınızdan engellenmiş. Engel kaydında: "Kullanıcı daha önce engellenmiş; ancak gene de yakın bir zaman önce bir şans daha verilmişti. Fakat görünen o ki, kullanıcıda bir düzelme söz konusu değil. Engel tekrar verildi." şeklinde yazmışsınız. Aguzer'i yakından tanıyan bir insanım. Anladığım kadarıyla süresiz engel, bir söz atışmasından olmuş. Hem de iki kere engel almış. Ancak Vikisöz de dahil olmak üzere, birçok Vikimedya Vakfı projesinde, faydalı katkılar yapan bir kullanıcı. Vikisöz'de de benzer bir durumda idi. Dediğim gibi kendisini tanırım, iyi niyetli ve bol katkılı bir insandır. Ancak hızlı ve bazen de fazla parlayabiliyor. Tatsızlık olmuş. Sizden, Aguzer'e "son bir kez" şans vermenizi rica ediyorum. Bir daha benzer davranışlar sergilemeyecek. Zaten hakaret, küfür ve argo gibi kötü sözler ettiği yok. Bence, Vikisöz'e yaptığı katkısına devam etsin. Bir daha da böyle bir durum yaşanmaz umarım. Tekrar, "sizden, Aguzer'in engelini kaldırılması" için rica ediyorum. Saygılarımla, --Cano58 (mesaj) 13:07, 6 Mayıs 2013 (UTC)

+[değiştir]

Anladım. Nasıl eklendiğini de çözerim. İyi çalışmalar. -- Felecita 12:47, 31 Mayıs 2013 (UTC)

Ok, sana da. --Vitruvian (mesaj) 22:29, 1 Haziran 2013 (UTC)

Söz[değiştir]

 • Merhabalar. Sizce Nâzım Hikmet'in "Ben Türk dillinin şairiyim. Hayatımı buna adadım." sözünde 'dillinin' sözcüğü 'dilinin' mi olmalı? Belki yanlışlıkla bir 'l' harfi fazladan yazılmış olabilir. Nâzım Hikmet'in o sözü hakkında bir bilgim yok, bu yüzden bir değişiklik yapıp hata yapmak istemem. -- Felecita 18:01, 9 Haziran 2013 (UTC)
 • Merhaba. "Türk dilinin"dir doğrusu. Ne olur ne olmaz diye kısaca araştırdım ancak söz az yerde geçiyor. Havuz dergisindeki bir yazıda kısaca değinildiğini gördüm sadece. Düzeltiyorum şimdi. Sevgiler. --Vitruvian (mesaj) 19:28, 9 Haziran 2013 (UTC)

Info/Global account request[değiştir]

Hi, sorry for writing in English. I'm a Torque SUL owner (here my identity confirmation in it.wikipedia). I'm writing to ask you to usurp User:Torque name to unify my global account or information about who contact. Thanks --82.106.80.118 07:42, 19 Haziran 2013 (UTC)

Hi, i recommend that you ask this question to a steward such as 'MF-Warburg.' Best regards. --Vitruvian (mesaj) 18:52, 20 Haziran 2013 (UTC)

mehmet özel karanlık düşünceler[değiştir]

http://www.dr.com.tr/kitap/karanlik-dusunceler/mehmet-ozel/edebiyat/turk-oyku/urunno=0000000420887#!DR

Mehmet Murat İldan[değiştir]

Merhabalar başlıkta da gördüğünüz gibi Mehmet Murat İldan adı altında neredeyse her zaman epeyi bir söz ekleniyor.Eskiden kabul ediyordum ancak iyice aşırıya kaçtı neredeyse her konuda bir şeyler yazıyor ne yapmalıyım kararsız kaldım ? Berrram (mesaj) 22:48, 2 Ağustos 2013 (UTC)

 • Merhaba, eğer 2-3 tane söz bulunan bir maddeye gelip 5-6 tane M.M.İldan söz ekleniyorsa, biz de bunun üzerine bir denge sağlamaya çalışabiliriz. Yalnızca Einstein'ın tek sözünün bulunduğu konu merkezli bir maddeye birden 6-7 tane M.M.İldan sözü eklenip maddenin bu şekilde doldurulması doğru olmayacaktır bence. Bu durumda eklenen sözlerin birkaç tanesini kaldırmamız gerekebilir. Bir de Berrram, eğer bir maddeyi kontrol edip etmeme noktasında herhangi bir tereddüt yaşarsan, benim söyleyeceğim şudur; acelesi hiç yok emin ol. Sevgiler, iyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 16:08, 3 Ağustos 2013 (UTC)

selam, bu yazışmayı, temizlikten sonra gördüm. biz esasen kaynaklı sözlere yer vermeliyiz. pratikte tamamı kaynaklı olamıyorsa bile, söz konusu olan kayda değer ve sözleri dolaşımda kişiler olunca sıkıntı olmayabilir. ancak bu isim, neredeyse vikisöz'ün yarısını kaplamış ve belli ki arkası gelecek. tamamını temizledim. bundan sonra eklenecek olanlarda kaynak istemekte yarar var. aynı sorun bir ara yalçın küçük sözleri eklenmesinde de vardı, onlara da bir bakmak gerek. kolay gelsin. --kibele 21:36, 4 Ağustos 2013 (UTC)

 • Anladım, Yalçın Küçük'e yakın bir zamanda bakmaya çalışırım. Temizlik için teşekkürler, kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 05:50, 6 Ağustos 2013 (UTC)
teşekkürler. ben de arada bakmaya çalışırım. şu sayfayı vakit bulduğunda temizlesen ne güzel olur bir de. :) kolay gelsin. --kibele 16:20, 7 Ağustos 2013 (UTC)
Diyaloglar ve söz çevirilerinin silinmesi hakkında düşüncen nedir acaba? --Vitruvian (mesaj) 18:58, 7 Ağustos 2013 (UTC)
Yeni gördüm, şimdi anlaşıldı. :) --Vitruvian (mesaj) 19:02, 7 Ağustos 2013 (UTC)

selam vitruvian. 16 Ocak sayfasının içeriği ocak ayının pek çok gününde aynen yer alıyor. konu nedir,bibakabilir misin? --kibele 14:21, 8 Ağustos 2013 (UTC)

ve hatta aynı şey dğer aylarda da var. anlamadığım bir şeymi var? --kibele 14:23, 8 Ağustos 2013 (UTC)

 • Merhaba kibele, neden öyle bir şey yapmış kullanıcı bilemiyorum. Bu durumda şunun gibi yıl üzerinden arşivlenmiş sözlerin hangileri olduğuna bakarak buradaki gibi hataları düzeltmek gerekebilir. Mesela 29 Nisan'daki ilk sözde Gandhi değil, D. Adams sözü yazılmalıydı. --Vitruvian (mesaj) 14:43, 8 Ağustos 2013 (UTC)

Mustafa Kemal Atatürk/Din[değiştir]

Yukarida adi gecen sayfa ile alakali bazi adminlerin siyasi bir meta olarak kullanma politikasi güdüldügünü müsahede etmekteyim ve böyle bilimsel ve kaynaklara dayanilan bir platformda politik amaclarin güdülmesini esefle kiniyorum. Sayfa sayisi ve kaynagina basim yilina kadar belirtilen ve bu konu hakkinda yazilan kitaplarda da bolca alintilar yapilan Sözler, son degisikliktede gördügümüz gibi sansür edilmektedir Berram isimli görevli sizden gecmiste hizli bir sekilde her sayfaya 4-5 alinti eklemesinden dolayi uyari dahi almis iken simdi Kaynak gösterilerek yapilan katkilari vandalize etmesi yetkisini politize ederek kötüye kullandiginin bir göstergesidir. Öncelikle gecmiste kendi yaptigi alintilarin kaynagini tesbit edip tarafsizlik ilkesne uygun hareket etmeye davet edilmesini rica ediyorum. Ve tabiatiyla yaptigi hatayi derhal düzeltmesini siddetle talep ediyorum. Fzelen06 22:34, 28 Ağustos 2013 (UTC)

Berrram'ın katkıyı geri alışını tamamen konudan ayrı tutarak söze başladığımı belirteyim önce. Gördüğüm kadarıyla yazar veya araştırmacılarca tartışmaya açılan bu kitabın göze çarpan önemli bir özelliği, Atatürk'e dair son derece abartılı, olumsuz yönlü eleştirilerin geçtiği bir kitap olması olarak gösterilmiş. Kendi hesabıma malum olumsuzlukları sadece eleştiri olarak kabul ediyorum. Haklı ya da haksız veya noksan hiç fark etmez eleştiri eleştiridir, ancak bu tip bir kitaptan kaynak verilerek eklenenen bir sözün ne gibi algılara vesile olacağı üzerine bir mevzuyu da açmak gerekir:
Özellikle son 5-10 yılda görünen o ki, Atatürk'ün dine bakışı ve yaklaşımı hakkında daha gerçekçi bir tablo çiziliyor. Bunun aksini düşünenler açısından ise, yani Atatürk'ün Müslüman olduğuna dair gerçekliği bir hayli düşük olan iddiayı destekleyenler açısındansa H.C. Armstrong gibi Türk düşmanı olarak damgalanmış isimlerin kaynakları kendi iddialarının doğruluğunu göstermeleri anlamında ciddi bir avantajı doğuruyor. Unutmamak gerekir ki, Atatürk'ün inanç bakımından Müslüman olduğunu iddia eden kesimler, mevzubahis kaynağı hem hiç inandırıcı bulmayacak hem de manipülasyon olarak niteyecektirler. Sırf bu nedenlerle şu ana dek bu tip kaynaklar yerine daha farklı ve doğruluğu tartışmaya neredeyse açık olmayan kaynakları tercih etme yanlısı oldum. Eğer konu üzerine yaptığım katkılar biliniyorsa, bu hususta taraflı davranmadığımın görüldüğünü de zannediyorum. Umarım vurgulamak istediğim meseleyi anlamışsındır Fzelen. Başvurduğumuz kaynakların ciddiyeti, sayfanın ciddiye alınışını da sağlayan etkendir. Söylediklerim üzerine tekrar bir düşünüp, değerlendirme yapmanı isterim. --Vitruvian (mesaj) 22:25, 28 Ağustos 2013 (UTC)

Umarım bir iki kelam etmem burada yanlış olmaz.Öncelikle kaynağı olan her şeye doğru olarak bakamayız şimdi biri gelip Ermeni Soykırımı var deyip bunu bir de kitap ile desteklerse biz de burada gelip ona onaylayıp doğru gibi mi kabul edeceğiz ? Ben o ekleme yaptığınız kitap hakkında daha önce de bilgi sahibiydim ki zaten kitap uzunca bir süre yasaklanmış bizim bildiklerimiz dışında kalan yerleri çeviriye kapatılmış ve yasaklanmıştır.Ancak siz şimdi yasaklanan bu kitaptan bir parçayı ekliyorsunuz.Benim için tabi ki sorun yok lakin burası benim kendi başıma at koşturduğum bir yer değil.Merak eden biri gelir bakar veya göz atarken denk gelir ve aklında şu düşünce oluşabilir; Ben burada tarafsızlık göremiyorum yasak olan kitaptaki sözler buraya eklenmiş doğruluğu bile meçhul.Şimdi bunu direk bir bireye(Mustafa Kemal Atatürk) yöneltmek farklı düşüncelere sebep olur.Onun dışında yetkimi asla kötüye kullanmadım ki geçen Mevlana konusunda bir sözü yetkili birime e-mail atıp alacağım cevaba göre şekillendirmek istedim ama cevap vermediler isteseydim anında reddeder bu doğru değil derdim lakin bütün geçmişime bakıp yaptığım bir kötü davranışı çıkarcılığı gösterirseniz var olan tüm hesaplarımı bırakır giderim.Mesaj sayfanızı da kirlettiğim için üzgünüm lakin katlanamadığım şeylerden biri var olan imkanları kendi çıkarım için kullandığımın söylenmesi.Ben zararlı çıkacak ben olsam da asla hak yemem böyle bilinsin lütfen. Berrram (mesaj) 00:18, 29 Ağustos 2013 (UTC)

Berrram, seninle ilgili herhangi bir sorun yok. Konu daha çok kaynak kullanımı ile ilgili. Fzelen'e bir açıklama yapılmış oldu bu konuda. Burada çoğumuz güvenmediğimiz veya güvenemediğimiz kaynakları geri almayı tercih ediyoruz doğal bir davranış olarak. Olmadı, anlaşmazlık çıkarsa tartışma sayfalarını veya mesaj sayfalarını kullanıp uzlaşma yoluna gidiyoruz. Sinirlenmek veya önyargıyla birbirimize kızıp ağır konuşmakla bir yere gelmemiz mümkün değil. Bu kitap güvenilir kabul edilmiyor ve ben de Fzelen'e diyorum ki, Atatürk'ün eklediği tarzda benzeri sözleri var ve güvenilir kaynaklara dayanan sözlerdir bunlar. Hatta maddede de bulunuyor. Tercih edilecek kaynakların iyi ayırt edilmesi gerekiyor kısaca. Bu arada merak ettim attığın e-posta bana mıydı bilmiyorum ama eğer banaysa mesaj gelmedi. İlaveten sayfa kirletme diye bir düşünceye de kapılmazsak sevinirim. Söylenmesi gereken, eklenmesi gereken bir şey varsa mutlaka ifade edilmeli. Birbirimize karşı anlayışlı olmayı seçelim, çünkü burada emek harcayan 4-5 kullanıcıyız. Birbirimizi eksiltmek hiçbirimize göre değil. Kitabın sayfasını az önce açmıştım, özetlemek gerekirse doğru sayfa şurası gibi geliyor bana. Fzelen'in cevabını bekliyorum. Ona göre gerekli değişikliği yapacağım. Sevgiler. --Vitruvian (mesaj) 00:42, 29 Ağustos 2013 (UTC)

Madde geçmişine baktım Mevlana Kültür Merkezi'ne mail atılmış. Ben de buradan birine mail atıldı sandım :) Ama bana gelseydi göremeyebilirdim. "Google Alerts" sağ olsun günlük 200 kadar mesaj geliyor, gözden kaçması muhtemel. --Vitruvian (mesaj) 00:57, 29 Ağustos 2013 (UTC)
Sizinde belirttiğiniz gibi MKM'den ortaya aracı koymadan ilk kaynaktan edinmeye çalıştım bilgiyi ama maalesef resmi kurum sitesi olmasına rağmen tenezzül etmediler.Daha önce de bir kaç yere atmıştım onlara da tenezzül etmemişlerdi.Ayrıca bende bir sorun olsun istemem; Fzelen'de umarım alınmaz.Kendisinde olumsuz bir izlenim bıraktıysam da daha dikkatli olmaya çalışırım ileride.Saygılar. Berrram (mesaj) 01:37, 29 Ağustos 2013 (UTC)
Varlık amaçlarını merak ettim doğrusu :) Konuştuğumuz bu konu üzerine eskiden çok yalanlar üretilir, yayılırdı. Şimdiyse durum farklı, artık "yeni ortamda" bu konuda bildiğini paylaşmak isteyenler açık açık söylüyorlar söylemeleri gerekeni. Teşekkürler Berrram, Fzelen'i bekliyorum... --Vitruvian (mesaj) 02:11, 29 Ağustos 2013 (UTC)
Öncelikle Vikisöz'deki herkesin bittabi hüsn-ü niyyet ile katkilar yaptığı kanaatindeyim,lakin Wikisöz'de kaynakları belirtilmemiş alıntı sayısı,maalesef belirtilenlerin belkide 4-5 katı olduğu şu durumda, ayrıntılı bir şekilde kaynak gösterilerek yapılmış bir çalışmayı tartışmaya açmadan silmek, velev ki mevzu bahis olan eser hüsn-ü kabul görmemiş olsun bendenizi soru işaretlerine yöneltiyor. 21. Yüzyıldaki bilimsel çalışmalarda prensip, bir fikri kaynak temelleriyle ortaya koyup kabul etmesek dahi tartışmaya açmaktır. Netekim Hukukta dahi suçu sabit olana kadar bütün fertlerin masum olduğu esası mevcut iken, Vikisözde yaptığımız katkılarda da esasın ispat edilebilir olduğu sürece kabul görmesi gerektiğine kaniiyim. Araştırmacıların adı geçen kaynağı son derece abartılı yahut iftira niteliğinde bir eser olarak görmeleri kendi öznel yargılarından da kaynaklanabilir fakat kaynaklanmayabilirde. Binaenaleyn bu takım savların doğruluk değerlendirmesini ve tespitini de yapamayız. Buradaki subjektif eleştirileri kendimiz de subjektif bir şekilde değerlendirip eleştirebiliriz ki buda sonu gelmeyen paradoks meydana getirir. Bu Noktada tavsiyem bu tarz polemik yaratabilecek, toplumun bütünü tarafından kabul görmeyen eserlerden yapılan alıntıları 'Subjektif-Kaynağı Şüpheli Alıntılar' gibi bir başlık altında ama Tartışma sayfasının içine de hapsetmeden, ana sayfa üzerinden göstermek olacaktır. Lakin sizde kabul ederseniz bir kesimin tamamen reddeddiği eserler diğer bir kesim tarafından başucu-kaynak kitap olarak kullanılmaktadır bu nedenle hiçbir eser toplumun bütünü tarafından kabul edilemeyeceği için, sayfa üzerinde yapılan bu silme işlemi bir çıkmazdır. Yapılan alıntının diğer mevcut alıntılar ile karşılaştırıldığında usulde ve furuuda hemen hemen aynı olması da bu Tezatı ispat eder niteliktedir.
Saniyen Vikisöz gibi bir prensibe ve etik ilkelere sahip bilgi paylaşım ortamlarında,hassasiyeti olan kesimler, ki bence politik kaygılı güdümlü demek, daha doğru olur, acaba nasıl tepki verecekler diye yapılan alıntıları katkıları adeta sansür etmek de, bu ortamın acaba kural ve kaidelerle mi yoksa şahsi içtihadlarla mı yürüdüğünü tartışmaya açar. Bilgi Paylaşım ortamlarında işleyişi şahsi içtihadlar ile yönlendirir isek hiç şüpesiz subjektif,tek yönlü olmak, tarafgirlik sorunsalı gibi binlerce problemle bizi karşı karşıya getirir. Sözde soykırım iddialarının bu kaynaktan yapılan katkılara meşruiyet kazandırabileceğinden de bahsedilmiş, teşekkür etmek isterim çünki zaten bu müfterilerin esas sıkıntısı ispatı gayri kabil olan tahrif edilmiş kaynakları ve Avrupadaki provokatif Alman-Fransız temelli müsveddeler dışında modern anlamda hiçbir kaynağa sahip olmamalarıdır. Tartışma mevzuu olmasına inanılmaz derecede müteessir olduğum ve dahi şaşırdığım bir diğer hususta kitabın bir dönem yasaklı olduğuğunun belirtilmesidir. Kaynak sansürlemek, kitap yakmak, öz yazımızı yasaklamak gibi kendi alanında dehşet derecede maharetli olan Devr-i Sabık Hükümetlerinin gerçekleştirdiği akıl almaz icraatların,üzerinde çalışırken değerlendirilmeye alınması 21.Yüzyıl gerçekliği ve Bilimsel ilkeler ile katiyyen bağdaşmamaktadır. Nacizane kanaatim bu minvaldedir. Fzelen06 01:15, 30 Ağustos 2013 (UTC)


Öncelikle Vikisöz'deki herkesin bittabi hüsn-ü niyyet ile katkilar yaptığı kanaatindeyim,lakin Wikisöz'de kaynakları belirtilmemiş alıntı sayısı,maalesef belirtilenlerin belkide 4-5 katı olduğu şu durumda, ayrıntılı bir şekilde kaynak gösterilerek yapılmış bir çalışmayı tartışmaya açmadan silmek, velev ki mevzu bahis olan eser hüsn-ü kabul görmemiş olsun bendenizi soru işaretlerine yöneltiyor. 21. Yüzyıldaki bilimsel çalışmalarda prensip, bir fikri kaynak temelleriyle ortaya koyup kabul etmesek dahi tartışmaya açmaktır. Netekim Hukukta dahi suçu sabit olana kadar bütün fertlerin masum olduğu esası mevcut iken, Vikisözde yaptığımız katkılarda da esasın ispat edilebilir olduğu sürece kabul görmesi gerektiğine kaniiyim. Araştırmacıların adı geçen kaynağı son derece abartılı yahut iftira niteliğinde bir eser olarak görmeleri kendi öznel yargılarından da kaynaklanabilir fakat kaynaklanmayabilirde. Binaenaleyn bu takım savların doğruluk değerlendirmesini ve tespitini de yapamayız. Buradaki subjektif eleştirileri kendimiz de subjektif bir şekilde değerlendirip eleştirebiliriz ki buda sonu gelmeyen paradoks meydana getirir. Bu Noktada tavsiyem bu tarz polemik yaratabilecek, toplumun bütünü tarafından kabul görmeyen eserlerden yapılan alıntıları 'Subjektif-Kaynağı Şüpheli Alıntılar' gibi bir başlık altında ama Tartışma sayfasının içine de hapsetmeden, ana sayfa üzerinden göstermek olacaktır. Lakin sizde kabul ederseniz bir kesimin tamamen reddeddiği eserler diğer bir kesim tarafından başucu-kaynak kitap olarak kullanılmaktadır bu nedenle hiçbir eser toplumun bütünü tarafından kabul edilemeyeceği için, sayfa üzerinde yapılan bu silme işlemi bir çıkmazdır. Yapılan alıntının diğer mevcut alıntılar ile karşılaştırıldığında usulde ve furuuda hemen hemen aynı olması da bu Tezatı ispat eder niteliktedir.
Saniyen Vikisöz gibi bir prensibe ve etik ilkelere sahip bilgi paylaşım ortamlarında,hassasiyeti olan kesimler, ki bence politik kaygılı güdümlü demek, daha doğru olur, acaba nasıl tepki verecekler diye yapılan alıntıları katkıları adeta sansür etmek de, bu ortamın acaba kural ve kaidelerle mi yoksa şahsi içtihadlarla mı yürüdüğünü tartışmaya açar. Bilgi Paylaşım ortamlarında işleyişi şahsi içtihadlar ile yönlendirir isek hiç şüpesiz subjektif,tek yönlü olmak, tarafgirlik sorunsalı gibi binlerce problemle bizi karşı karşıya getirir. Sözde soykırım iddialarının bu kaynaktan yapılan katkılara meşruiyet kazandırabileceğinden de bahsedilmiş, teşekkür etmek isterim çünki zaten bu müfterilerin esas sıkıntısı ispatı gayri kabil olan tahrif edilmiş kaynakları ve Avrupadaki provokatif Alman-Fransız temelli müsveddeler dışında modern anlamda hiçbir kaynağa sahip olmamalarıdır. Tartışma mevzuu olmasına inanılmaz derecede müteessir olduğum ve dahi şaşırdığım bir diğer hususta kitabın bir dönem yasaklı olduğuğunun belirtilmesidir. Kaynak sansürlemek, kitap yakmak, öz yazımızı yasaklamak gibi kendi alanında dehşet derecede maharetli olan Devr-i Sabık Hükümetlerinin gerçekleştirdiği akıl almaz icraatların,üzerinde çalışırken değerlendirilmeye alınması 21.Yüzyıl gerçekliği ve Bilimsel ilkeler ile katiyyen bağdaşmamaktadır. Nacizane kanaatim bu minvaldedir. Fzelen06 01:15, 30 Ağustos 2013 (UTC)
 • Her ne kadar Vikisöz'de böyle bir imkanımız olmasa da, katkı yaparken cümlenin başına "x'e göre...", "y'ye göre..." gibi yardımcı yolların kullanılabildiği Vikipedi'de bu tarz tartışmalı durumlarda çıkış yolunu gösteren kolay bir seçeneğinimiz bulunuyor, ancak burası için aynı yolun denenemesi gerçeği, bizi daha da özenli davranmaya ittiği -ya da itmesi gerektiği diyelim buna- unutulmamalı. Bir kitabın sansürlenmiş olup olmamasından ziyade o kitap veya kitabın yazarına dair farklı fikirlerden araştırmacıların neler söyledikleri önem taşıyor benim için. Mesaj sayfama konunun ulaşmasından sonra ilk etapta detaylıca araştıramadıysam da, şimdi zamanım varken biraz daha üzerinde durma şansını değerlendirip kitabın ne kadar ciddiye alındığı ve yazar hakkında neler söylenmiş bir bakayım dedim. Dikkatimi çeken en önemli noktalardan biriyse H.C. Armstrong'un pek tanınmıyor olması. Kaynağın ciddiyetini ve güvenilirliğini anlamak için yazanın kim olduğunu anlamak da oldukça önemlidir.
 • Daha çok resmi tarihle ilgili konularda eleştirel bir çıkışı bulunmamasıyla tanıdığım Mümtaz Soysal, 1999 senesindeki bir köşe yazısında H.C. Armstrong'u biraz olumsuz şekilde ele almış: Kaynak.
 • Görüldüğü kadarıyla Armstrong bir tarihçiden öte askeri bir kişilik, bir eser ortaya koymasından sebeple de bir yazar sayılıyor. Mehmet Ali Kışlalı ise, belki de bir hatayla "Tarihçi H. C. Armstrong" ifadesini kullanmış. Kaynak.
 • Yukarıda verdiğim Mümtaz Soysal örneğinden farklı bir isim olarak Ayşe Hür'den bir örnek vererek devam edeyim. Hür genellikle tarihi konular üzerine yazan bir isim ve tarihsel konularda gayet de donanımlı kabul edilen biridir diyebiliriz. Ancak Radikal'deki bir yazısında İngiliz olan Armstrong'u Amerikalı olarak tanıtmış. Ayşe Hür'ün sözünü ettiğimiz İngiliz şahsı "Bozkurt kitabının yazarı Amerikalı H.C. Armstrong" olarak tanıttığı yazısı için kaynak.
 • Alışık olduğumuz Armstrong portresinin aksine farklı bir örneği de vermek gerekirse Güneri Civaoğlu, 2000 senesindeki bir yazısını Armstrong'un Atatürk'ü övdüğü cümleleriyle sonlandırmış. Kaynak.
 • Bozkurt adlı kitabın yazarının hakkında en bariz bilgilerin dahi pek bilinmemesi veya karıştırılması onunla alakalı olarak ciddi bir kaynak olarak kabul edilip edilmediğiyle ilgili yapılabilecek çıkarım şöyle bir dursun, kitabının batıda çok satması üzerine, 1932'de Atatürk'ün Necmettin Sadak'ı çağırarak kitaptaki yanlış ve çarpıtma olarak kabul ettiği kısımlarda Sadak'la görüşmesi ve Sadak'ın Atatürk'ün çarpıtma olarak saydığı bazı bilgileri aynı yıl Akşam Gazetesi'nde gündeme getirmesi nedeniyle kaynak kabul edilebilir olmaktan çıkmaktadır bana göre. Bu tartışmalı kitabın üzerine "Atatürk'ün Armstrong'a Cevabı" diye bir kitap dahi yazılmıştır. Dolayısıyla katkı şimdilik geri alınacaktır ancak bir itiraz durumunda ise diğer kullanıcıların da görüşlerine başvurulup tartışma sayfasında tekrar değerlendirmeye açalabileceği de hatırlatılmış olsun. Eğer itiraz varsa kullanıcıların bazılarından görüş alma noktasında yardımcı olurum. Teşekkürler. --Vitruvian (mesaj) 04:12, 30 Ağustos 2013 (UTC)
 • Cevap yazmaya ancak fırsat bulabildim, boş vaktim var iken Vikisözlüğü biraz geliştireyim demiştim. Benim eklediğim alıntının sayfada mevcud bulunan diğer alıntılar ile esas olarak bir farkı bulunmadığı için eklemekte bir mahzur görmedim ama Berram arkadaşın süratle kaldırmasını neden eleştirdiğimi de ise yazdığım uzun cevapta belirttim. Sanırım bu noktada Sözlüğün geliştirilmesi ile teşriki mesai etmenin daha yararlı olacağını düşünüyorum. Farketmişsinizdir 70 sayfada geliştirme-katkı icra etmeye çalıştım, bulnarın 20 küsürü yeni açtığım sayfalar, lakin sürekli kontrol edilmeli v.s. yazıyor,vikisözü biraz karıştırdığımda otomatik kontrol edilmiş kullanıcı gibi bazı vasıflar gördüm,oylamaya sunulması halinde bu veya bunun gibi görevler alabilmem mümkün mü, daha öncede belirtmiştim sanırım 1 sene önce ama o zaman sistemi çokta iyi tanımadığımı düşünüyorum, hizmeli olmak için en az 250 katkı gerekiyor sanırım,benim 250 ye yakın yahut geçmiş olması lazım ama illa o görevi almak şart değil,en azından bu durumdan kurtaracak bir başka görev tanımı da problemi çözebilir. Teşekkürler Fzelen06 02:35, 01.09.2013 (UTC)
 • Bir kullanıcının tarafsızlıkta sorun yarattığını düşündüğüm bir katkısı bulunmadığı ve Vikisöz'ü az çok söktüğünü düşündüğüm sürece başvuru yapmasını beklemeden kullanıcının devriye olmasını sağlamaya çalışıyorum. Tarafsızlıkla ilgili bir problemin olabileceği ihtimalini düşündüğüm vakit tek başıma karar verme gibi bir yolu seçmem doğru olmayacağından ötürü şuradan bir başvuru bekliyorum. Bir ara devriyelik için Fzelen uygun mudur diye düşünmüş, ancak karar vermede topluluğun da dahil olduğu bir seçeneğin daha faydalı ve doğru bir yol olabileceğini düşünmüştüm. [Başvuru durumunda kullanıcıların haberdar edilip katılmaları sağlanır.] Topluluk yeni açılan sayfaları görünce olumlu düşüncelere yönelebilir diye düşünüyorum. Göreceğiz. Saygılar. --Vitruvian (mesaj) 20:45, 1 Eylül 2013 (UTC)