Tartışma:Zayıflık

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

maddede 'zayıflık' yazıyor sözlerde. neden zafiyet sayfasına yönlendirildiğini anlayamadım. --kibele 11:27, 1 Ekim 2012 (UTC)

Zayıf sıfatının isim hâli olduğundan. İkisi eş anlamlı zaten, Vikipedi'ye de uyum olması açısından bu ada taşıdım.--Rapsar (mesaj) 13:13, 1 Ekim 2012 (UTC)
selam rapsar. zafiyet bir hastalığın da adı aynı zamanda. bu yüzden vikipedi'de böyle adlandırılmış. bence burada kişiler zayıflık diyorsa zayıflık, zafiyet diyorsa zafiyet adı altında değerlendirilmeli. --kibele 19:33, 1 Ekim 2012 (UTC)
Kafa ve baş için ayrı madde açmaya benzer bu. Zayıflık ile zafiyet eş anlamlı, zafiyetin ek bir anlamı daha var sadece. Çok da üzerinde durmak istemiyorum, kafa karışıklığı yaşanıyorsa taşınabilir.--Rapsar (mesaj) 20:56, 1 Ekim 2012 (UTC)
ansiklopedik olarak öyle. ama bir yazar kafa diyorsa kafa diyordur, baş diyorsa baş.. ikisi için ayrı madde açılabilir. taşıyorum. --kibele 07:45, 2 Ekim 2012 (UTC)
İngilizce bir sözde geçen head kelimesini baş olarak mı kafa olarak mı çevireceğiz? Bence gayet mantıksız bir öneri.--Rapsar (mesaj) 12:33, 2 Ekim 2012 (UTC)
"kafana göre davranırsan başına gelenlerin sorumluluğunu da alırsın" cümlesindeki kafa ile başın yerini değiştirelim, öneri mantıklı mıymış mantıksız mıymış görelim derim. --kibele 07:31, 3 Ekim 2012 (UTC)
Deyimlerdeki/atasözlerindeki kelimeleri eş anlamlarıyla değiştiremezsin.--Rapsar (mesaj) 09:23, 3 Ekim 2012 (UTC)
hah, ben de onu diyodum işte. hiçbir sözdeki kelimeyi eş anlamlısıyla değiştiremeyiz. kelime neyse onun altında listelemek durumundayız. burada ansiklopedik bilgi vermiyoruz. bu proje edebiyatla, felsefeyle yoğruluyor. ve hiç bir yazar seçtiği kelimenin 'bu da eş anlamlı' diye başka bir kelimenin altında listelenmesini istemez. dahası buna gerek yok. nasıl ki vikisözlükte kelimelerin büyük harfle ve küçük harfle başlayanlarını bile ayrı maddelendiriyoruz, burada da o kadar olmasa da benzer bir mantık söz konusu. bu benim önerim değil, zaten vikisöz'ün mantığında olan bir şey. --kibele 15:22, 3 Ekim 2012 (UTC)
Tartışma sürerken kendi düşüncene göre madde adlarını taşımak doğru değil. Burada konuşma yapıyoruz zaten. Şöyle ve şöyle örnekler bulabildim arama sonucunda sadece. Başka örnekleri aradım, ya ikisi birden olmuyor ya da teki oluyor teki olmuyor. Bir-iki de yönlendirmeye rastladım. Politika yok İngilizce Vikisöz'de konu hakkında.--Rapsar (mesaj) 16:58, 3 Ekim 2012 (UTC)
iki madde de senin tarafından yakın zamanda 'vikipedi'ye uyum' diye değiştirilmiş. içerikler başka, madde adları başka. içinde 'zafiyet' ve 'zayıflık', 'kafa' ve 'baş' geçen sözleri neden aynı maddede toparlamamız gerektiğine ilişkin bir neden göremiyorum ortada. --kibele 17:28, 3 Ekim 2012 (UTC)

Zayıflık hakkında bir tartışma başlatın.

Bir tartışma başlat