İçeriğe atla

Yardım:Tartışma sayfasını kullanmak

Vikisöz, özgür söz diziniTartışma ya da tartışma sayfası, bağlı olduğu sayfanın içeriğini geliştirmek ve düzeltmek için önerilerinizi yazabileceğiniz, madde içindeki ya da genelindeki yanlışlara işaret edebileceğiniz özel bir Vikisöz sayfasıdır.

Tartışma sayfalarında mesajınızı mutlaka imzalayınız. Bakınız: Vikisöz'de imza kullanımı

Ne İşe Yarar?

[değiştir]

Tartışma sayfalarının amacı, herhangi bir Vikisöz maddesinin içeriğini farklı bakış açısıyla geliştirmektir. Görülen yanlışlar alıntı yapılarak ya da yeri gösterilerek ele alınmalı ve yanlışın sebebi açıkca belirtilmelidir. Doğrusunun nasıl olacağı da belirtilmelidir. Geliştirmeye yönelik tartışmalarda, düşünülen plan açıkca ortaya konmalıdır. Maddenin sayfasında önemli bir değişiklik yapıldığında da bunun sebebini tartışma sayfasında belirtmeniz, soradan bakacak kullanıcılara değişikliği anlamada kolaylık sağlayacaktır. Mesajınızın sonuna mutlaka imza atınız. Bakınız: Vikisöz'de imza kullanımı

Bir sayfanın "Tartışma sayfası"nı kullanmak

[değiştir]
  • Makalenin üst kısmında bulunan "tartışma" bağlantısına tıklayın.
  • Tartışma sayfasının görüntüsü herhangi bir makaleyi değiştirirken karşınıza çıkan sayfaya benzer. Tartışılan makaleyi görmek için "makaleye" tıklayabilirsiniz.
  • Yazınızı ve Özetini yazıp "Sayfayı kaydet" tuşuna basın. Mutlaka yazınızın sonuna imzanızı atın. Bakınız: Vikisöz'de imza kullanımı

Tartışma sayfalarında yaptığınız değişiklikler, "son değişiklikler" bölümünde tüm kullanıcılar tarafından izlenebilir.

Kullanıcı Mesaj Sayfaları

[değiştir]

Kullanıcılar arasında yapılacak özel yazışmalar için tasarlanmış bu sayfalar, tüm kullanıcılar tarafından görülebilir. Kendi özel Tartışma sayfanıza erişmek için, ekranın sağ üst köşesinde bulunan isminizin yanındaki "mesaj sayfam" bağlantısını tıklamanız yeterli. Bu sayfaya bir ekleme ya da değişiklik yapıldığında ekranınızın üst kısmında "Yeni mesajınız var" mesajı belirecektir.


Bir kullanıcının özel sohbet sayfasına yazmak için:

  • Kullanıcı adına tıklayarak sayfasını açın.
  • Ekranın kısmında bulunan "tartışma" sekmesini tıklayın.
  • Yaptığınız değişiklikleri Özetleyip kaydetmeyi unutmayın!
  • Ve en önemlisi imzanızı ekleyin. Bakınız: Vikisöz'de imza kullanımı

"Son değişiklikler" ve "İzleme listelerinde" kullanıcı adının yanında bulunan "Tartışma" bağlantısına tıklayarak tartışma sayfasına doğrudan ulaşabilirsiniz.