Vikisöz:Köy çeşmesi/Arşiv/2015

Vikisöz, özgür söz dizini
Bu sayfa Vikisöz Köy Çeşmesinin arşiv sayfasıdır. Değişiklik yapmayınız !
2015 Arşivi

Global AbuseFilter[değiştir]

Hello,

AbuseFilter is a MediaWiki extension used to detect likely abusive behavior patterns, like pattern vandalism and spam. In 2013, Global AbuseFilters were enabled on a limited set of wikis including Meta-Wiki, MediaWiki.org, Wikispecies and (in early 2014) all the "small wikis". Recently, global abuse filters were enabled on "medium sized wikis" as well. These filters are currently managed by stewards on Meta-Wiki and have shown to be very effective in preventing mass spam attacks across Wikimedia projects. However, there is currently no policy on how the global AbuseFilters will be managed although there are proposals. There is an ongoing request for comment on policy governing the use of the global AbuseFilters. In the meantime, specific wikis can opt out of using the global AbuseFilter. These wikis can simply add a request to this list on Meta-Wiki. More details can be found on this page at Meta-Wiki. If you have any questions, feel free to ask on m:Talk:Global AbuseFilter.

Thanks,

PiRSquared17, Glaisher
— 17:36, 14 Kasım 2014 (UTC)

VisualEditor coming to this wiki as a Beta Feature[değiştir]

Hello. Please excuse the English. I would be grateful if you translated this message!

VisualEditor, a rich-text editor for MediaWiki, will soon be available on this wiki as a Beta Feature. The estimated date of activation is Wednesday, 26 November.

To access it, you will need to visit the Beta özellikler page after the deployment and tick the box next to "⧼Visualeditor-preference-core-label⧽". (If you have enabled the "Çoğu beta özelliği otomatik olarak etkinleştir" option, VisualEditor will be automatically available for you.) There will also be a "⧼Visualeditor-preference-language-label⧽" that you can enable if you need it.

Then, you just have to click on "Değiştir" to start VisualEditor, or on "Kaynağı değiştir" to edit using wikitext markup. You can even begin to edit pages with VisualEditor and then switch to the wikitext editor simply by clicking on its tab at any point, and you can keep your changes when doing so.

A guide was just published at mediawiki.org so that you can learn how to support your community with this transition: please read and translate it if you can! You will find all the information about the next steps there. Please report any suggestions or issues at the main feedback page. You will also receive the next issues of the multilingual monthly newsletter here on this page: if you want it delivered elsewhere, for example at your personal talk page, please add the relevant page here.

Thanks for your attention and happy editing, Elitre (WMF) 18:12, 21 Kasım 2014 (UTC)

VisualEditor coming to this wiki as a Beta Feature (errata)[değiştir]

Ana sayfa[değiştir]

 • Bir ara üzerine pek konuşmuştuk, ana sayfa tasarımlarını paylaşanlar olmuştu ve çoğunluk da şu tasarımda birleşmişti. Tasarımı kullanmanın zamanı gelmiş midir, ne dersiniz? Vitruvian (mesaj) 01:39, 21 Aralık 2014 (UTC)
 • Böyle ana sayfa daha güzel duruyor. Tasarımı uygulayalım diyorum. Vitruvian, seçilen maddeler ile sağ kolonun yüksekliğini ayarlamak lazım. Denedim fakat tam olmadı. Uğurkent (mesaj) 08:49, 21 Aralık 2014 (UTC)
 • Sağ taraf içeriğin yoğunluğuna göre değişiyor, sabitleriz bir şekilde artık. Bir de kişiler listedindeki "yenile" kaldırılsa daha iyi. 2 kişi ismi veriyor, az önce yenilerken hiçbir isme rastgelmeyince boş kaldı alan. :) Seçilen maddeleri, kişileri içerik olarak hangi maddeler zengin ve iyi hazırlanmışsa onlardan seçelim. Vitruvian (mesaj) 16:35, 24 Aralık 2014 (UTC)
 • "Seçilen maddeleri, kişileri içerik olarak hangi maddeler zengin ve iyi hazırlanmışsa onlardan seçelim." Katılıyorum Vitruvian. Vikisöz'e nadiren giren insanlar için zengin içeriklerin önplana çıkarılması buraya olan ilgiyi artırır. Diğer türlü kalitesiz, az içerik olan maddelere kimsenin ilgi göstereceğini sanmıyorum.--Science (mesaj) 17:15, 24 Aralık 2014 (UTC)
 • Bana biraz renkli geldi, mevcut ana sayfaya alışınca. Yeşil ve mor mu bilemedim ismini rengin de onun yerine Vikisöz logosunda bulunan koyudan açığa doğru giden renkler kullanılabilir.Keza o zaman da sayfa maviye gömülmüş gibi durabilir ya da renklerin tonu biraz düşürülebilir.Diğer taraftan yeni gelenler için daha iyi olmuş bu tasarım. Berrram (mesaj) 10:39, 21 Aralık 2014 (UTC)
 • Gayet güzel duruyor. Uygulanmalı bence. Yapanın emeğine sağlık. --Science (mesaj) 12:00, 21 Aralık 2014 (UTC)
 • Güzel. Şimdiki halinden çok çok iyi. Destekliyorum hacitalhamesaj at 23:41, 21 Aralık 2014 (UTC)

VisualEditor News #10—2014[değiştir]

18:59, 26 Aralık 2014 (UTC)

Kayda Değerlik[değiştir]

Kayda değerlik ile ilgili bir politika var mı? Yoksa ben mi rastlamadım. Eğer yoksa Vikisöz:Kayda Değerlik gibi bir sayfa açılması düşünülebilir. --Turgut46 (mesaj) 15:17, 9 Ocak 2015 (UTC)

Kişi Vikipedi'de kayda değer ise burada da kayda değerdir. Çok düşünmeye gerek yok. :) --Mavrikant (mesaj) 15:24, 9 Ocak 2015 (UTC)
Biliyorum da birinin sayfası kayda değerlik gerekçesiyle silinmiş, ondan söyledim. Çok da gerek olmayabilir. --Turgut46 (mesaj) 18:26, 9 Ocak 2015 (UTC)

Veganlık[değiştir]

Şunları buraya bırakıyorum. Üstüne alınan arkadaşlar dikkatlice okusunlar.

--Mavrikant (mesaj) 02:43, 10 Ocak 2015 (UTC)

Burada sanırım bana ve Vitruvian'a bir gönderme var. :) Bu iki makaleyi de çok önceleri okumuştum. Bilimsel bir gerçekten kişisel bir sonuç çıkaran insanları ciddiye almadığımı söylemek isterim. Daha net bir şekilde fikrini yazsaydın daha detaylı bir karşılık verebilirdim aslında. Ama şunu söyleyebilirim, attığın makalelerin bilimsellikle uzaktan yakından bir alakası yok. Vegan beslenmenin bilimsel olarak faydalı olduğunu kabul etmeyen bir sitenin hiçbir konuda ciddiye alınır bir yanı da yok zaten.
Son olarak ben atalarımın milyon yıl önce ne yediğiyle değil, bugün ne yemesi gerektiğiyle ilgileniyorum. Şunlara dikkatli bir şekilde göz atmalısınız: (gerçek bilimsel kaynaklara): http://www.nature.com/nature/journal/v515/n7528/full/nature13959.html#tables

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24898222 --Science (mesaj) 13:50, 10 Ocak 2015 (UTC)
Okuduğunuzu tahmin etmiştim zaten. :) Kişisel fikrim Veganlığın ahlaki temellere dayanan bir görüş olduğu yönünde, bilimsel değil. Ahlaki kısmına saygı duyuyorum ben de hayvan haklarını destekliyorum. Evrim Ağacı bilimsel bir yayın değil kabul ediyorum. Popüler bilim amacıyla kurulmuş bir oluşum ama bütün yazdıklarını altına imzamı atarım. Gönderdiğin 2 makalenin de Abstract kısmını okudum. Ortak özellikleri et yemenin sürdürülebilir olmadığı, hayvan üretim çiftliklerinin çevreye zarar verdiği yönünde. Bırakalım bunu bilim insanları düşünsün. Elbet çevreye zararsız çiftlikler üretmeyi başaracaklardır. Bu bizim et yememizi yasaklamak için geçerli bir bahane değil. Gelelim sağlıksız olduğu iddiasına. Eminim orada yazan hastalıklar (type II diabetes, coronary heart disease ichronic non-communicable diseases) günümüzde marketlerde satılan sağlıksız etlerin (satılan sucuk ve sosislerin içinde ne var emin değilim) aşırı tüketilmesinden kaynaklanıyordur. Yeterli miktarda sağlıklı et ve ot tüketen bir insanın bu tür hastalıklara yakalanacağını düşünmüyorum. Atalarımızın milyon yıl önce yediği diye bir şey yok halan daha aynı şeyleri yiyoruz. Ama hadi hep beraber et yemeyi milyonlarca yıl et yemeyip insan evrimini değiştirelim derseniz kolay gelsin derim sadece :)
Neyse amacım kimsenin inançlarını değiştirmek değil. Sadece burayı Vegansöz haline getirme çabanızı görüyorum, kaynaklı sözler olduğu sürecek diyecek hiçbir lafım yok ama :)
Pisagor'a ait olan günün sözü bana art niyetli bir çeviriymiş gibi geldi. Hadi eksik çeviri kısmını anlarım da "yeme" kelimesini nereden çıkardınız?
tr: "İnsanlar hayvanları öldürüp yedikçe, dünya üzerinden cinayet, kan dökme ve savaşlar kalkmayacaktır.”
en: "As long as Man continues to be the ruthless destroyer of lower living beings, he will never know health or peace. For as long as men massacre animals, they will kill each other. Indeed, he who sows the seed of murder and pain cannot reap joy and love."
Dün gece bunu gördükten sonra Köy Çeşmesine Evrim Ağacı linkleri bıraktım zaten. --Mavrikant (mesaj) 16:29, 10 Ocak 2015 (UTC)
Şimdi ben sizin derdinizi anladım. :) Burası bu konuyu tartışmak için ne kadar yeridir bilmiyorum, ama madem bu konuyu vegan nefretinizi dile getirmek için hızınızı alamayıp buraya da açtınız, cevaplamamak olmaz. Veganlık ahlaki mi yoksa bilimsel mi gibi bir tartışma konusu olamaz. (Çünkü veganlığın böyle bir gündemi yok.) Bu, veganlığı sadece etçillik-otçulluk üzerinden tartışıp, veganlığın bilim-dışı olduğunu "iddia" etmeye benzedi. Yani bir nevi cherry-picking yapılmış oluyor. Önce şu kısımda anlaşalım: Veganlık bilimsel bir kuram, hipotez, kanun olmadığı gibi herhangi bir bilimsel bir gerçekle de çelişmemektedir. Çeliştiğini iddia edenler kişisel fikirlerini bilim diye yutturmaya çalışanlardır. Bu da geçerli bir argüman olamaz. Şimdi işin bilimi ilgilendiren kısmına gelelim. Vegan beslenme bilimsel araştırmaların konusu olan bir beslenmedir. Sayısız bilimsel araştırmanın gösterdiği üzere sağlıksız olduğu bir kenara, insan sağlığına çok ciddi faydaları vardır. Hayvansal ürünlerin konu olduğu bilimsel araştırmaların aksine hiçbir ölümcül hastalıkla (kalp hastalığı, kanser vs.) adı anılmamaktadır. Dünyanın en büyük gıda ve beslenme akademisi US Academy of Nutrition and Dietetics, 2009 yılında vegan beslenme hakkındaki en geniş/detaylı bilimsel araştırmasını yayınladığı raporunda vegan beslenmenin sağlıkla ne kadar sıkı sıkıya bağlı olduğunu net bir şekilde ortaya koymuştur. Sadece bununla da sınırlı değil, spefisik araştırmalarda bunamadan tutunda, Alzheimer'a kadar pek çok sinir sistemi hastalığının oluşum riskini azaltan bir beslenmedir. Bu saydığımız hastalıkların hayvansal ürünlerle bağı vardır. Daha bugün göz attığım şu araştırmaya siz de bir göz atın (doymuş yağ sadece hayvansal gıdalarda vardır): (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24916582)
Vegan beslenmenin bilimle olan ilişkisi bununla da sınırlı değil. Sürdürebilir ve bitkisel diyetler hakkında da pek çok araştırma yayınlanmıştır. Artan hayvansal gıda talebi gezegenimizi yok etmektedir. Hayvanların sindirim sistemi sonucunda ortaya çıkan metan gazı, karbondioksitten 25 kat daha fazla sera etkisine neden olmaktadır. Bu da iklim değişikliğini önlemek için yapabileceğiz en iyi, etkili ve tek uygulanabilir bireysel eylem vegan olmak demektir. "Elbet çevreye zararsız çiftlikler üretmeyi başaracaklardır. Bu bizim et yememizi yasaklamak için geçerli bir bahane değil." Yani burada dediğin de tam bir bilgisizlik örneği olmuş. Zararsız çiftlik denen bir şey yoktur, hiçbir zamanda olmayacaktır. Bitkisel tarımın bile zararı vardır. Ama tabii ki hayvancılık en zararlı ve bitkisel tarımdan açık ara öndedir bu konuda. Hayvansal ürün tüketenlerin talebi devam ettikçe dünya bundan ciddi derecede zarar görmeye devam edecektir ve bu ciddi miktarda doğa yıkımı demektir. Şu anda bile iklim değişikliğinden dolayı hiç de az sayılmayacak miktarda insan ölmektedir. Hele hele açlıktan, susuzlukta ölen insan sayısına değinmiyorum bile. Su kaynakları hayvancılığa heba ediliyor. 1 kilo et için 15 bin ton su harcanıyor. Bunun yanında suya ulaşamayan insan sayısı milyarlara yaklaşmış durumda. Sandığın gibi sadece hayvan hakları değil insan haklarını da ilgilendiren bir konudur veganlık. Ayrıca insan hakları nedir? Elbette tek bir hak, yani hayvan hakları olacak. Rasyonel olan budur -insanın da bir hayvan olduğunu kabul ettiğinize göre sizin için de öyle olmalı. İnsan hakları ırkçılık gibidir. Konu dağıldı. Sürdürülebilirlik konusunda şunu ekleyeyim son olaraka; Sanılanın aksine fabrika çiftlikleri meralarda yapılan hayvancılıktan daha az zararlıdır. Bunu Cowpiracy belgeseli detaylıca incelemişti. Şu linki de şuraya bırakayım, belki göz atarsın: (http://www.cowspiracy.com/facts/) "Evrim Ağacı bilimsel bir yayın değil kabul ediyorum. Popüler bilim amacıyla kurulmuş bir oluşum ama bütün yazdıklarını altına imzamı atarım." O makalenin içinde ciddi yanlışlar var. Evrim Ağacı tamamen kişisel görüşlerinden oluşmuş bir makale yazmış. En büyük yalanlar içinde doğrular barındıran yalanlardır diye bir söz vardır. Ben o makaleyi okuduğumda aklıma bu söz gelmişti. Et yemek beyni geliştirmiştir vs. gibi eski ve kanıttan yoksun iddiaları bolca araya sıkıştırmıştır. Beyni geliştiren et yemek değil besinleri pişirmemizdir. Yazı uzadığı için bunu kısa kesiyorum. (Bilimsel referans istersen gönderebilirim elbette.) Ama en önemlisi de bilimsel bir site olduğunu iddia eden insanların o kadar uzun bir makalenin neredeyse her satırında kişisel görüş bildirmesi ve tamamen taraflı davranması bilimsel etiğin ne denli kötü kullanıldığının kanıtıdır. Caner Taslaman'ın kitaplarının kaynak kısmında da bir dolu bilimsel referans var ama ideolojik görüşlerini bilimselmiş gibi göstermekten ve destekçilerinin övgüsünü almaktan başka bir işe yaramamaktadır. Ben her zaman birinci elden bilgiye değer veririm. Evrim Ağacı gibi kin ve nefret içeren yazıları bilimsel gibi sunan oluşumlardan uzak durmaya çalışırım. İsterdim ki doğru düzgün kaynaklar vasıtasıyla veganlığı eleştir. Ama imzamı atarım dediğin o makale bilimsel olarak pek çok yanlışı barındırmasını bir yana bırak, okuduğum en kötü bir makaledir. Ve gördüğüm kadarıyla sen de onlarla aynı yoldasın. Büyük emeklerle hazırlanmasına katkıda bulunduğum içeriklere karşı bu denli çirkince bir saldırıyı beklemezdim burada. Girdiğim neredeyse bütün içerikler benim okuduğum makalelerden, kitaplardan alınmış kırpmalardır. Sırf katkı olsun diye kaynaksız, sağdan soldan gördüklerimi kopyalamamaya gayret ediyorum. Ayrıca Vegansöz göndermesi de saçmalığın danikasıdır. Bu hakkı sana kim veriyor? Kendi işine bakmanı tavsiye ediyorum. İnsanların buraya katkı verme çabasına ideolojik meselelerini karıştırma. İngilizce vikipedi'ye göz atarsan eğer sanırım oraya da Veganpedia diyeceksin. Animal rights and the Holocaust ve daha nice veganlıkla, hayvan haklarıyla alakalı oldukça şaşıracağın -senin şaşıracağın- madde var. Geçersiz argümanlarla, art niyetli bir şekilde, buraya yapılan katkıları kötü gösterme çaban benim de gözümden kaçmadı. Lütfen işine bak. Burada hiyerarşi kurmaya çalışmayın. İnsanların emeklerine saygısızlık etmeye çalışmayın, ters teper bunlar. Yanlış, art niyetli, kuraldışı bir şey yaptığım yok burada. Buraya ilk kayıt olduğumda editörlük dahi istemedim. Tek amacım katkı yapmak.
Son olarak Pisagor'la alakalı sözü benim çevirdiğime dair yargıyı da nereden çıkardınız? Art niyetiniz buradan belli oluyor işte. Neyi eleştirdiğini dahi bilmiyorsunuz. O söz ben buraya ilk kayıt olduğumdan beri var. Kim çevirdi onu dahi bilmiyorum. Kim çevirdiyse bunu ona sorun. İdeolojik depreşimlerinize lütfen beni bulaştırmayın. --Science (mesaj) 18:40, 10 Ocak 2015 (UTC)
Veganlığın bilimsel olup olmadığı tartışması da sağlığa ne gibi yararları olduğu bilgileri de benim için belirleyici bir önem taşımıyor. Benim açımdan taşımadığı kadar "hayvan haklarını" desteklediğini ifade edenler, onları sevdiğini söyleyen adalet algısı gelişmiş olanlar için de bir o kadar belirleyici önem taşımaması gerekir. 10 sene kadar evvel erken bir yaşta hayvanları yemeği bırakmış biri olarak bu kararın "insan doğasına aykırılığı var mıdır", "sağlıksal olarak beni ileride ne gibi şeyler bekliyor olacaktır" tarzı gündemleri ne yaratmışımdır kendim için ne de zerre düşünmüşümdür bunları. Çoğu veganın aksine alternatif beslenmenin yollarını dahi aramadım. Bunun karşılığı sağlıksal bir bedel ile de ödemedim. Ne hafızam acısından, ne fiziksel ne de başka açılardan bir şey ile karşılaşmadığımı söyleyebilirim rahatlıkla. Mesele sosyal yaşamı dışarıdan görüldüğü kadarıyla insanınki kadar komplike olmasa da birbiriyle benzer ilişkileri kurabilen birtakım varlıkların yaşam hakkı ile ilgiliyse, insanların birkaç saatlik karın tokluğunu, kendi sağlıklarıyla ilgili kaygılarını gidermek için bazı hayvanların kafalarının gırtlaklanması, kesilmesi, derilerinin yüzülmesi, acı ve ızdırapla birer sofra yemeği haline getirilmesi ise -ki aynen öyle- o halde hayvan hakları ile ilgilendiğini, desteklediğini ifade eden herkesin en başta bu gerçek ile yüzleşebilmeleri gerekir. Daha sonra ise sorunun yalnızca hayvanların kesilmesi ile ilgili değil daha da boyutlu bir mesele olduğunu görebiliyor insanlar. Bu da vejetaryenlikten veganlığa geçişin anahtarı olmaktadır. Her zaman şunun söylüyorum insanlara: bu konuda güzel olan şey şu; pek çoklarının konuya kafa yorup birden tartışmaya geçmek istemeleri. Çünkü bu, aynı zamanda kişisinin bir gerçekle yüzleşmesinin çok farkında olunmasa da ilk adımlarıdır. O nedenle Mavrikant'ın yazdıkları benim için hiç küçümsenemeyecek bir aşama. Deneyimlerime bağlı olarak algımda ettiği yer budur. Hayvan hakları ile ilgili güçlü maddeler olduğu, bunların da Vikisöz'de rahat yer edebildikleri de doğrudur. Kişilerin ilgilendikleri, önem verdikleri konular yön veriyor bu gibi şeylere. İnternet üzerinden iyi bir kaynak olabilmeyi başarabilmemiz, sanıyorum ki hepimiz için bir öneme sahiptir. Daha pek çok konuda böyle olabiliriz umarım... Vitruvian (mesaj) 18:27, 10 Ocak 2015 (UTC)
Science aslında nefretten ziyade, bu konuyu tartışılır bulduğundan başlık açtığını düşünüyorum Mavrikant'ın. Tabii ki "Vegansöz" tabiri hem emek hem de öneminden ötürü doğru bir tabir olmamıştır. Mavrikant'ın da bunu fark edebileceğini düşünüyorum. O nedenle kızgınlık olmasın aramızda isterim. Bildiğimizi, görüşümüzü, deneyimimizi özetler ve devam ederiz katkılara hep birlikte. Vitruvian (mesaj) 18:57, 10 Ocak 2015 (UTC)
Vitruvian aslında ben de ilk başta öyle düşünmüştüm, Evrim Ağacı sitesinin linklerini koyduğunda, ama sonra ikinci mesajında Vegansöz ve Pisagor konusuyla alakalı göndermeleri tam tersine bir nefretten ibaret ve sanki ayağını denk al, buna müsade etmem der gibiydi. (Belki iyi niyetlidir bilmiyorum ne düşündüğünü.) Benim de aynı üslupla cevap vermem bundan ibaretti. Yoksa elbette veganlığı gerçekten tartışmak isteyen birisi beni de sevindirirdi ve daha farklı bir cevap verirdim. Kaynaklı sözlere karışmam vs. gibi şeyler de önyargılı ve sanki anti-vegan polis tavrıyla alakalı gibi. Burada bildiğim kadarıyla en çok kaynaklı içerikler hayvan hakları konularıyla alakalı içerikler. Bu kadar içeriğin arasında veganlığı seçmesi akla nefretten başka bir şey getirmiyor. Ama bu da önemli değil. İsteyen istediğinden nefret edebilir, buna karışacak halim yok ama birbirimizin emeklerine saygılı olmamız gerekir burada. Daha yeni katkı vermeye başlamış birinin direk veganlık başlığıyla alakalı bu çıkışları hiçbir anlam veremediğim tepkilerdir. İngilizce Vikipedi'den sıkça faydalanan biri olarak, kişilerin maddelerinde dahi vegan olduğu maddenin içerisinde belirtilir. Bununla birlikle çok ciddi miktarda veganlık, vejetaryenlik, hayvan hakları, hayvan hakları örgütleri, iklim değişikliği ve vejetaryenlik vs. gibi o kadar çok içerik vardır ki, türkçe vikipedi, vikisöz bu konuda rezil durumdadır. Bunu değiştirmek için yaptığım küçücük katkılar dahi göze batıyorsa bu türkçe vikipedi projelerinin neden bu kadar rezil durumda olduğunu ispatlar niteliktedir. Arkadaş kusuruma bakmasın ama durum bundan ibarettir. Kendisine özeleştiri yapması gerekmektedir. Daha önce de birisi bilimsel gaflar başlığına takmıştı kafayı. Açıkçası insanı Türkiye'den soğutan şeyler bunlar. Ne olup bittiğine anlam veremiyorum burada. Ama gene de Mavrikant'e bir kırgınlığım söz konusu değil. Ona dediğim gibi herkes kendi işine bakmalı ve katkı vermeye devam etmeli. Birkaç kaynaksız söz üzerinden birbirine saldırı yapmamalı. O kadar çok kaynaksız madde varken algıda seçicilik yapılmamalı.
Bir de sanki sadece veganlıkla alakalı katkılar yapıyormuşum gibi bir "suçlama" yapmasına da şaşırdım. Veganlıkla alakasız, kitaplardan bakıp elimle girdiğim, ciddi emek harcadığım maddeler mevcut. Mesela Jared Diamond sayfası. Neyse fazla uzatmak istemiyorum. Sanırım rahatsızlık duyduğum konuları yeterince açıkladım. --Science (mesaj) 19:57, 10 Ocak 2015 (UTC)
Anlıyorum Science. Veganlık, vejetaryenlik gibi konularda insanlar tartışırken önce biraz ve hatta çoğu zaman bariz önyargılarla yaklaşabiliyor. Fakat aynı insanlar çok uzun sürmeyen bir zaman zarfında fikren veya pratikte de değişebiliyorlar. Ben de Mavrikant'ı çok olmasa da Vikipedi'den de bildiğim için kendisinin sadece aksi bile görüş içererek bir tartışma başlattığını ve bununla beraber nefrete varan bir karşıtlıkla tartışma başlattığının algılandığını gördüm. Buna elbette altını çizdiğimiz emek ve önemli bir konu olmasının etkisi büyüktür. Belki "vegansöz" dememiş olsaydı daha anlaşılır olacaktı Mavrikant. Sonrasında da "kaynaklı sözler olduğu sürece diyecek hiçbir lafım yok ama" demiş ama yine de bu tabir doğru olmamış. Vitruvian (mesaj) 20:22, 10 Ocak 2015 (UTC)
Evet, haklısın Vitruvian. Malesefki bu önyargı biraz da insanların yanlış bilgilendirilmesinden ötürü oluyor. İnsanların alışkanlıklarını değiştirme konusunda ne kadar dirençli olduğunu düşünürsek ve bazı fikirlerin onlara sanki bir saldırıymış gibi algılamasından dolayı da neredeyse bir meşru müdafaayla karşılanıyor. Söz konusu Mavrikant'ın vegan nefreti olsa dahi bunu önemsemiyorum aslında. Bu konularla ilgili olduğum için epey alışkınım zaten. Mavrikant'ın tavrını hoş bulmadım sadece. Ama konunun tatlıya bağlanmasını isterim. Zaten şurada 3, 5 kişiyiz böyle kişisel tartışmalar yüzünden ortamın gerilmesini istemem. Kimseye de bu yüzden kin tutmam. Vikisöz'ün bir "vegan sorunu" yoktur. Bundan ziyade bir kaynak sıkıntısı vardır. Bir sürü değerli sayılabilecek kişinin sözleri kaynaksız girilmiştir. Eğer kaynaklı içeriğe önem veriyorsa(k) gerçek niyetimizi gösterip bu yönde çaba vermemiz gerekir. Bu başlık vesilesiyle bunu teklif ediyorum kaynak konusunu sıkıntı yapan kişilere.--Science (mesaj) 21:59, 10 Ocak 2015 (UTC)
 • Science,Kullanıcı:Vitruvian. Finallerim ve çeşitli nedenlerden dolayı cevap yazmaya fırsat bulamadım(az öncede mesejımı yazdıktan sonra bilgisayar dondu kapandı). Mesajlarınızı ilk gün okumuştum düşünmek için epey bir vaktim oldu. Küçük bir fikir ayrılığı yüzünden insanları öldürmek isteyene onca insan varken hayvanların hayat hakkı için kendi sağlıklarından vazgeçen veganlarla uğramanın haksızlık olacağı kanaatine vardım. Basit bir olayın bu kadar büyümesine neden olduğum ve vaktinizi çaldığım için özür dilerim. Vegansöz derken kötü bir şeyi kastetmemiştim. Burada sonsuz yükseklikte ve sonsuz uzunlukta bir duvar örmeye çalışıyoruz. Nereden katkı yaptığınızın hiçbir önemi yok ve insanların ilgi alanlarında katkı yapması kadar doğal hiçbir şey olamaz. Kaynak şartı koşarak tehdit ediyormuşum gibi algılanmış ama kaynaklı bilgilerin kaynakları ulaşılmaz olduktan sonra basit bir Google aramayı yapmaya üşenenlerin bilgiyi kaynaksız diyerek çıkardıklarına çok şahit oldum. Mümkünse insanları şüpheye düşürecek konulardan birkaç kaynak göstermek en iyisi. Tüm bunların başlamasına neden olan Pisagor'un sözününe geri dönelim.
18:21, 18 Eylül 2011'da Vitruvian Vikisöz'e eklemiş.
Nisan 2009'da zaferdergisinde bir yazıda yayınlanmış.
23:53, 01 Ekim 2007'de forum.petarkadas.com
Sonuç olarak çok eskiye dayanan bir yanlış çeviriymiş. Benim önerim doğru çeviri yapılması ve eski yanlış bilginin tüm Viki'den temizlenmesi. En-3 seviye İngilizcem ile şöyle bir çeviri yaptım. Tavsiyelerinizi bekliyorum
"İnsan kendinden aşağı canlı varlıkları acımasızca yok ettiği sürece sağlığı ya da barışı asla bilemeyecektir. İnsanlar hayvanları katlettiği sürece birbirleri öldüreceklerdir. Nitekim acı ve cinayet tohumu eken neşe ve sevgi biçemez."

--Mavrikant (mesaj) 19:43, 21 Ocak 2015 (UTC)

Yapıcı yaklaşımın için teşekkürler Mavrikant. Gerekli bir konuda, gereksiz bir tatsızlık yaşadık ama olsun, tatlıya bağlanması önemliydi. :) Sanırım ben de niyetini yanlış değerlendirdiğimden biraz agresif cevap vermişim, bu yüzden kırıcı bir söz söylediysem özür dilerim ben de. İnsanlar ilgi alanına göre bazı maddelere daha fazla yoğunlaşabilirler, burada ben de bunu yaptım, bu yüzden biraz vegan başlıkları dikkat çekmiş olabilir ama bunun vegan başlıklarından ziyade diğer maddelere çok az insan katkı yaptığından dolayı diğer maddelerin pek öne çıkamamasından kaynaklı bir durum. Durum böyle olunca sanırım art niyetli davrandığım algısı oluşmuş olabilir sen de. Ama şunu söyleyebilirim ki buraya girdiğim sözlerin %90'ından fazlası kaynaklı (hayvan haklarıyla alakalı olanların %99'u). Evet, kaynakların hepsi 1. elden değil ama bunu kasten yapıyorum, insanlar aşağıdan özdeyişlerin/yazıların kaynaklarına türkçe olarak ulaşıp, ilgisi çekenleri okusunlar diye. Herhangi bir sözden, makaleden şüphesi olanlar için türkçe kaynağın yanına ingilizce kaynağı da ekleyebilirim yani. Eğer herhangi Yanlış olan, kaynağı olmasa bile doğruluğundan şüphe duyduğum bir sözü girmem, yanlışlıkla da olsa bugüne kadar girdiğimi sanmıyorum, çünkü epey dikkatliyim bu konuda, hatta bu yüzden buraya pek çok söz girmekten vazgeçtim. Ben de sizin gibi tarafsızlığa çok önem veriyorum ve eğer buraya hatalı bir içerik girdiğim an müdahale eden kişiye teşekkür ederim. İnsanları yanlış yönlendiren tiplerle ben de en az sizin kadar dertliyim, emin olun.
Pisagor'un sözü sanırım bir tek Pisagor maddesinde girilmiş, şimdi baktım başka hiçbir yerde girilmemiş. O çeviri yanlış da olsa en popüler olanıdır. Benim de hiç dikkatimi çekmemişti açıkçası. Bu tür popüler özdeyişlerin hatalı çevirisi Vikisöz'de epey var sanırım. Konuya dönersek doğru olanla değiştirmek lazım. Vejetaryenlik başlığına benim girdiğim söz şu: "İnsan diğer varlıkların acımasız yok edicisi olduğu sürece sağlık ya da barış nedir bilmeyecektir. İnsanlar hayvanları katlettiği sürece birbirlerini öldürecekler. Cinayet ve acı tohumları eken sevinç ve sevgi biçemez." İkisi de olur yani. Bir de aslında çok takılmamak lazım diye düşünüyorum bunlara. İkisi de aynı mesajı vermiyor mu? :) Kaldı ki vejetaryenlik kavramı olmadığı zamanlar Pisagorculuk deniyordu zaten. Pisagor'u yanıltıcı bir şekilde farklı gösterme isteği de yok sözün çevirisinde. Takıldığınız sanırım sadece ufak bir çeviri hatası. Değiştirelim onu da o zaman. İki sözden birini siz seçin o zaman. :)
Son olarak şunu ekleyeyim Mavrikant hayvan hakları konusundaki iyi dileklerin için teşekkürler ama aslında fedakarlıktan çok bizler sadece diğer/öteki hayvanlara haklarını teslim ediyoruz. Bunun iyi bir şeymiş gibi gösterilmesinden çok olağan hak genişletmesi olarak bakılmasını tercih ederim. Bir de veganlık sağlığımızdan vazgeçmek değil aksine sağlığımızı geri almaktır bile denebilir. Günümüzde doğal ete ulaşım imkansız. Sanayileşmiş ülkelerin %98'i fabrika çiftliğindeki etleri satın almaktadır. Kaynak: Et Atlası. Google'dan ulaşabilirsin. Yani etin faydasını zararını bir kenara bırakalım, çok ciddi bir şekilde sağlığınızı etkileyecek gıdalar tüketiyorsunuz aslında. Bugün antibiyotiklerin yarısından fazlası çiftlik hayvanlarına verilmektedir. Bunu da bilmeyen yoktur, kesindir, her kuruluşun bildiği bir gerçektir. Bitkisel ürünlere yöneltilen eleştiri ise GDO'lu soya olması vs. (zaten GDO'lu ürünler zararlı değil bildiğim kadarıyla. Bu daha çok ekonomik-politik bir konu (Monsanto vs.) Olsa bile Dünya'daki GDO'lu soyaların, mısırların yarısından fazlası çiftlik hayvanlarına verilmektedir. Eleştirenler bunu bilmiyor malesef) ya da tarım ilaçları kullanılması ama şunu söyleyeyim bilimsel araştırmalar yapılırken doğal bitki tüketenlerle işlenmiş hayvansal gıda tüketenler karşılaştırılmıyor, şartlar eşit. Bugünkü dünyada hem bitkisel tarım hem hayvancılık aynı oranda zehirlenmektedir ve buna rağmen bitkisel beslenme sağlık demektir. Akademik arama motorlarına plant-based diet, vegan diet yazarak bunu kendiniz teyit edebilirsiniz. İlk mesajınızda attığınız linkte yazdığı gibi omnivor canlılarız, o zaman omnivor beslenme daha sağlıklıdır gibi bir yaklaşım mantık dışıdır. Beslenme konusunda yapılan araştırmalar öyle demez, gerçekleri koyar ortaya sadece. Mesela bahsettiğim Academy of Nutrition and Dietetics'in vegan beslenme hakkındaki yaptığı araştırmasının "özet" kısmında "ama biz omnivoruz, o zaman omnivor beslenme daha sağlıklıdır demez; vegan beslenme diğer beslenmelerden daha sağlıklıdır der. Bilim budur işte. Tarafsızlıktır. Bilimsel gerçeklerden kişisel sonuçlar çıkarılamaz. Umarım anlatabilmişimdir derdimi. Teşekkürler tekrardan yapıcı yaklaşımın için. Senin de vaktini çalmış oldum bu uzun mesajımla, kusura bakma. Başarılar finallerinde. :) --Science (mesaj) 21:57, 21 Ocak 2015 (UTC)


Günün sözü[değiştir]

Yaptıklarım:

 • Arşiv sayfasını düzenledim. Önce dolaşım şablonu sonra tablo kullandım.
 • Sayfaya arşivde arama kutusu ekledim.
 • Her yıl için ayrı oluşturulan o yılın aylarını arşiv sayfası(Şablon:Günün sözü 2015 arşivi) yerine yıl bilgisini parametre olarak alan genel bir şablon oluşturdum.
 • En son olarak arşiv sayfasına bu genel arşiv şablonlarını yerleştirdim.
 • GS modülünü her yılın ve ayın arşiv sayfasına AWB ile ekledim.
 • Böylece arşiv sayfaları modül sayesinde sayfanın linkine göre otomatik yazılıyor.
 • Modülü üzerinde estetik bazı değişiklikler yaptım. (Başlık link olarak gözükmüyor.)
 • Modüldeki hatalı belirlenmemiş GS bağlantısını düzelttim.
 • Sonrada belirlenmemiş GS için önyüklemeli oluştur bağlantısı vermesini sağladım.
 • Oluşturun soluna + işaretli resim ekledim. Yazıya göre birkaç px aşıda gözüküyor. Onu da yakında düzelticem.
 • Önyükleme sayfasını oluşturdum. <center> kodunu kaldırdım çünkü anasayfada fazladan hem <center> hem de style="text-align:center;" var. Bununla beraber 3 oluyordu.
 • Arşiv sayfasında da ortada gözükmesi için modüle ekleme yaptım.
 • Böylece normalde sola yaslı eski GSler bile ortalanmış oldu.
 • GS Öneri sayfasını temizledim ve bir başlık şablonu oluşturup ekledim.
 • Ayrıca GS önerisi için önyüklemeli bir oluşturma linki verdim.
 • Sistem çalışıyor mu diye eski önerilerden biri test amaçlı ben ekledim.
Soru?
 • 2011 yılının Şubat ve Mart ayları sözleri bu sayfada yer alırken olması gereken şablon sayfalarında yoklar. Bunları ne yapalım? Bu özel durum için sistemi bozuk sözleri direk kopyalayıp yapıştıralım mı?

--Mavrikant (mesaj) 06:21, 10 Ocak 2015 (UTC)

Çok sağ ol Mavrikant, biz de deneyip görelim şimdi bunu. Direkt kopyalayıp yapıştırmamız doğru olmaz diye düşünüyorum. Günün sözü yapılmamış olabilirler, eski sistem nasıldı bilmiyorum çünkü. Vitruvian (mesaj) 18:39, 10 Ocak 2015 (UTC)
 • Kullanıcı:Vitruvian, Modül kodu her seferinde derlemiyormuş. Kaydedildiği zaman bir kere derleyip bırakıyor. Dolayısı ile yeni söz eklendiği zaman arşiv sayfasında göstermiyor. Hayal ettiğim gibi olmadı yani. Şimdiye kadar belirlenmiş sözler çok güzel gözüküyor. En azından bu kadar emek boşuna gitmemiş oldu. Silinmesi için işaretlenmiş bir çok sayfa var. Onları temizleyebilir misin? Viki kodlarını daha fazla öğrendikten sonra düzeltmeyi amaçlıyorum. Şimdilik belli aralıklarla modül tekrar kaydedilirse arşiv sayfaları güncelliğini koruyabilir. --Mavrikant (mesaj) 19:56, 21 Ocak 2015 (UTC)
Olur Mavrikant. 1-2 saate başlarım temizliğe. (Şimdi pc dışı katkı yapıyorum.) Vitruvian (mesaj) 20:00, 21 Ocak 2015 (UTC)

IMPORTANT: Admin activity review[değiştir]

Hello. A new policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, etc) was adopted by global community consensus in 2013. According to this policy, the stewards are reviewing administrators' activity on smaller wikis. To the best of our knowledge, your wiki does not have a formal process for removing "advanced rights" from inactive accounts. This means that the stewards will take care of this according to the admin activity review.

We have determined that the following users meet the inactivity criteria (no edits and no log actions for more than 2 years):

 1. Nosferatü (administrator)

These users will receive a notification soon, asking them to start a community discussion if they want to retain some or all of their rights. If the users do not respond, then their advanced rights will be removed by the stewards.

However, if you as a community would like to create your own activity review process superseding the global one, want to make another decision about these inactive rights holders, or already have a policy that we missed, then please notify the stewards on Meta-Wiki so that we know not to proceed with the rights review on your wiki. Thanks, Rschen7754 05:02, 10 Şubat 2015 (UTC)

[Global proposal] m.Vikisöz.org: (hepsi) Sayfaları değiştir[değiştir]

MediaWiki mobile

Hi, this message is to let you know that, on domains like tr.m.wikipedia.org, unregistered users cannot edit. At the Wikimedia Forum, where global configuration changes are normally discussed, a few dozens users propose to restore normal editing permissions on all mobile sites. Please read and comment!

Thanks and sorry for writing in English, Nemo 22:32, 1 Mart 2015 (UTC)

Inspire Campaign: Improving diversity, improving content[değiştir]

This March, we’re organizing an Inspire Campaign to encourage and support new ideas for improving gender diversity on Wikimedia projects. Less than 20% of Wikimedia contributors are women, and many important topics are still missing in our content. We invite all Wikimedians to participate. If you have an idea that could help address this problem, please get involved today! The campaign runs until March 31.

All proposals are welcome - research projects, technical solutions, community organizing and outreach initiatives, or something completely new! Funding is available from the Wikimedia Foundation for projects that need financial support. Constructive, positive feedback on ideas is appreciated, and collaboration is encouraged - your skills and experience may help bring someone else’s project to life. Join us at the Inspire Campaign and help this project better represent the world’s knowledge!

(Sorry for the English - please translate this message!) MediaWiki message delivery (mesaj) 20:02, 4 Mart 2015 (UTC)

Bürokratlık başvurusu[değiştir]

Aktif hizmetli ve bürokrat kalmadığı için bürokratlığa başvurdum --Hacitalha 09:47, 11 Mart 2015 (UTC)

Vitruvian hakkında[değiştir]

 • Biraz önce Vitruvian'ın vikipedi projelerinden tamamen ayrıldığını öğrendim. Neden ayrıldı detayları bilmiyorum ama sanki birileri kaçırmış gibi gözüküyor. Vikipedi'de de katkılar yapıyormuş sanırım. Vikisöz için konuşacak olursak bu kadar değerli katkıları olan bir insanın bu şekilde ayrılması hiç hoş olmadı. Vikisöz'ü neredeyse tek başına götüren bir kişinin bu şekilde ayrılması ve hemen ardından bunun fırsata çevrilmeye çalışılması bir hayli düşündürücüdür. Bu durum vikisöz için hem bir kayıptır hem de vikipedi projelerinde yer alanlar için büyük bir ayıptır. Bunun da ayrıca tartışılması gerekiyor. Ona ulaşabilecek bir kişi varsa buraya yazabilir mi? Ayrıca bu konu hakkında yorumlarınızı da eksik etmesseniz sevinirim.--Science (mesaj) 11:44, 12 Mart 2015 (UTC)
aynen katılıyorum. vitruvian dönerse de çok sevinirim. ancak bu durum, sorumlulukların paylaşılması gerekliliğini de ortaya koyuyor. 'neredeyse tek başına götürmek' yıpratıcı bir şey. vikipedi çok hareketli bir mecra olduğu için kullanıcıları da buraya göre daha atak olabiliyor. biraz (teşbihte hata olmaz) büyük şehir insanı gibi. ama elbette gidilen yerin geleneğine bakmadan, orada yaşayanı hesaba katmadan 'paraşütle' inmemek gerek.
vikisöz düzenli gelişen ve potansiyeli olan bir proje, bunun kıymetini hep birlikte bilmek gerekiyor. sevgiler, kolay gelsin. --kibele 08:40, 13 Mart 2015 (UTC)
kibele haklısın ama o sözü söylememin sebebi hakkını vermekti sadece. Vikipedi'de neler oluyor bilmiyorum ama daha yıpratıcı olduğunu kabul ediyorum. Ben sadece orada olan biri (Vitruvian) tarafından söylenen sözlere dayanarak bir yorum yapmıştım. Bir de tabii burada olanlara bakarak... Hatalıysam kusuruma bakmayın. Vikisöz'ün potansiyelini umarım kullanabiliriz. Sevgiler. --Science (mesaj) 12:37, 13 Mart 2015 (UTC)
Ben Vikipedi üzerinden birisine sordum sanırsam bir muhabbetleri var ancak o da tam olarak ne olduğunu bilmiyor :( bir şekilde ulaşmaya çalışacak. Berrram (mesaj) 10:44, 13 Mart 2015 (UTC)
Vitruvian'la iletişim kurdum ve geri dönmeyeceğini belirtti. Söylediğine göre zaten yeni alınan bir karar değilmiş, öncesi de varmış. Bu yüzden o defteri kapattım artık dedi. Vikipedi ortamından soğuduğunu ve hatta tiksindiğini de ekledi. Böyle yani. Bu üzücü ayrılığın ardından özeleştiri yapacak kimseler varsa yapmalı bence - eğer vikipedi gerçekten bilgi istismarının olmadığı ve vikipediye katkı yapanların bu ortamdan etkilenip uzaklaştırılmadığı bir yer olmak istiyorsa tabi... Neyse zaten 3-5 kişinin söylemesiyle de bir değişmez. Öyle laf olsun diye yazıyorum bunları. Kimse sakın üstüne alınmasın. Bu arada son küfürlü saldırıların ardından burada aktif olan ve vikisöz politikalarına hakim ve bu görevi götürebilecek bir hizmetliye ihtiyaç oldu bence. Benim aklıma ilk Babatolian ve Berram geliyor. İki kullanıcı da bu konu hakkında buraya ne düşündüklerini yazarlarsa sevinirim. Bu arada yanlış anlaşılmak istemem; diğer sayamadığım kullanıcıları pek takip edemediğimden dolayı bu 2 kullanıcı geldi aklıma. İkisi de katkılarıyla ve politikaya hakimliğiyle dikkatimi çekti. Umarım bir yanlış anlaşılma olmamıştır. Diğer kullanıcılar da fikirlerini belirtebilir. --Science (mesaj) 15:46, 14 Mart 2015 (UTC)
Babatolian, son değişikliklerde en çok gördüğüm kişidir. Onu hizmetli göstermeyi bir aralar düşünmüyor değildim. Uğurkent (mesaj) 16:15, 14 Mart 2015 (UTC)

Kibele'nin eğer kabul ederse bu görev için daha uygun olduğunu düşünüyorum.Kendisi Vikipedi'de de Hizmetli sanırsam.Tecrübeleri ve politikalara hakimiyeti bizlerden daha iyi olsa gerek. Berrram (mesaj) 20:09, 14 Mart 2015 (UTC)

teşekkürler berrram, yıllar önce daha buralar dutlukken de hizmetli olmam önerilmişti. ancak ben projeyle etkin ilgilenen kullanıcıların sorumluluk almalarını ve sorumluluğun dağılması gerektiğini savundum hep. politikalar ve her türlü konuda yardıma hazırım, daha sık uğrarım gerekirse. çok değişkeni olan bir ortam olmadığı için zor da olmaz. vikisöz kullanıcıları olarak sizlerden birinin hizmetli adayı olmasında yarar var. --kibele 21:17, 14 Mart 2015 (UTC)

Elbette ki öncelikle Vitruvian'ın devam etmesini dilerdim, umarım fikrini değiştirir. Bununla birlikte mutlaka bir kişi tespit edilmesi gerekiyorsa Vikipediden katkılarını bildiğim Kibelenin bu işe yeterince hakim olduğunu düşünüyorum. Hacıtalha'yı hakkında doğru yorum yapabilecek kadar tanımadığımı düşünmekle birlikte bir çok Vikipedi denetçisi ya da hizmetlisinin de bu görevi sürdürebileceğinden eminim. Kibele'nin bu konuda akla gelen ilk kişilerden olması kendisinin vikisöz ortamından da tanınmasından kaynaklanıyor. Aday kişiye verilen tepkiler Vitruvian'ın gidişinin ve ardından gelen adaylığın sessiz vikisöz ortamında ani gelişmesidir herhalde. Yapılan yorumların projenin sahiplenilmesi olarak yorumlanması ise hiç doğru bir bakış açısı değil. - BabatolianİLETİNİZ... 23:46, 14 Mart 2015 (TSİ)

O zaman Kibele'nin görüşünün de ardından Babatolian'ın hizmetli olmasının benim için de bir mahsuru bulunmamakta.Kendisi de kabul ediyorsa yeni görevinde başarılar. Berrram (mesaj) 00:13, 15 Mart 2015 (UTC)
Berram'a katılıyorum ben de. Kibele konusunda da Babatolion ve Berram'la aynı düşünüyorum. Hatta iki kullanıcının da (Babatolian ve kibele) aday olması bence vikisözün yararına olur. --Science (mesaj) 06:01, 15 Mart 2015 (UTC)
güveninize çok teşekkür ederek affımı istiyorum. babatolian ya da berram ya da her ikisi için bir adaylık sayfası açılması gerekiyor, açıyorum. --kibele 08:23, 15 Mart 2015 (UTC)
Çok iyi olur kibele. Teşekkürler desteğin için. Tam kesin bir cevap vermediler ama umarım adaylığı kabul ederler. :) --Science (mesaj) 08:39, 15 Mart 2015 (UTC)

edeceklerini umuyorum science..

buyrunuz..

Vikisöz:Hizmetlilik başvurusu/Babatolian

Vikisöz:Hizmetlilik başvurusu/Berram

--kibele 08:42, 15 Mart 2015 (UTC)


SUL finalization update[değiştir]

Hi all,apologies for writing in English, please read this page for important information and an update involving SUL finalization, scheduled to take place in one month. Thanks. Keegan (WMF) (talk) 19:45, 13 Mart 2015 (UTC)

Stewards confirmation rules[değiştir]

Hello, I made a proposal on Meta to change the rules for the steward confirmations. Currently consensus to remove is required for a steward to lose his status, however I think it's fairer to the community if every steward needed the consensus to keep. As this is an issue that affects all WMF wikis, I'm sending this notification to let people know & be able to participate. Best regards, --MF-W 16:12, 10 Nisan 2015 (UTC)

Kahya güvenoyu kuralları[değiştir]

Merhaba, ben kahya güvenoyları kurallarını değiştirmek için Meta'da bir öneri yaptım. Şu anda uzlaşmalar statüsünü kaybedecek bir kahya için gerekli yetkilerini kaldırmak için, ancak ben her kahyayı tutmak için uzlaşma gerekirse bu topluma adil olacağını düşünüyorum. Bu tüm WMF vikilerini etkileyen bir sorun olduğu için, insanlara bildirmek & tartışmaya katılmaları için bu bildirimi yolluyorum. Saygılarımla, --MF-W 16:12, 10 Nisan 2015 (UTC)

Yukarıdaki mesajın Türkçe çevirisidir. Uğurkent (mesaj) 20:03, 10 Nisan 2015 (UTC)

VisualEditor News #2—2015[değiştir]

19:48, 10 Nisan 2015 (UTC)

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Greetings,

I am pleased to announce that nominations are now being accepted for the 2015 Wikimedia Foundation Elections. This year the Board and the FDC Staff are looking for a diverse set of candidates from regions and projects that are traditionally under-represented on the board and in the movement as well as candidates with experience in technology, product or finance. To this end they have published letters describing what they think is needed and, recognizing that those who know the community the best are the community themselves, the election committee is accepting nominations for community members you think should run and will reach out to those nominated to provide them with information about the job and the election process.

This year, elections are being held for the following roles:

Board of Trustees
The Board of Trustees is the decision-making body that is ultimately responsible for the long term sustainability of the Foundation, so we value wide input into its selection. There are three positions being filled. More information about this role can be found at the board elections page.

Funds Dissemination Committee (FDC)
The Funds Dissemination Committee (FDC) makes recommendations about how to allocate Wikimedia movement funds to eligible entities. There are five positions being filled. More information about this role can be found at the FDC elections page.

Funds Dissemination Committee (FDC) Ombud
The FDC Ombud receives complaints and feedback about the FDC process, investigates complaints at the request of the Board of Trustees, and summarizes the investigations and feedback for the Board of Trustees on an annual basis. One position is being filled. More information about this role can be found at the FDC Ombudsperson elections page.

The candidacy submission phase lasts from 00:00 UTC April 20 to 23:59 UTC May 5 for the Board and from 00:00 UTCApril 20 to 23:59 UTC April 30 for the FDC and FDC Ombudsperson. This year, we are accepting both self-nominations and nominations of others. More information on this election and the nomination process can be found on the 2015 Wikimedia elections page on Meta-Wiki.

Please feel free to post a note about the election on your project's village pump. Any questions related to the election can be posted on the talk page on Meta, or sent to the election committee's mailing list, board-elections -at- wikimedia.org

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery on behalf of the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee, 05:03, 21 April 2015 (UTC) • TranslateGet help

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson. Questions and discussion with the candidates for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson will continue during the voting. Nominations for the Board of Trustees will be accepted until 23:59 UTC May 5.

The Funds Dissemination Committee (FDC) makes recommendations about how to allocate Wikimedia movement funds to eligible entities. There are five positions on the committee being filled.

The FDC Ombudsperson receives complaints and feedback about the FDC process, investigates complaints at the request of the Board of Trustees, and summarizes the investigations and feedback for the Board of Trustees on an annual basis. One position is being filled.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 3 to 23:59 UTC May 10. Click here to vote. Questions and discussion with the candidates will continue during that time. Click here to ask the FDC candidates a question. Click here to ask the FDC Ombudsperson candidates a question. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 FDC election page, the 2015 FDC Ombudsperson election page, and the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 03:45, 4 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Wikimedia Foundation Board of Trustees. Questions and discussion with the candidates for the Board will continue during the voting.

The Wikimedia Foundation Board of Trustees is the ultimate governing authority of the Wikimedia Foundation, a 501(c)(3) non-profit organization registered in the United States. The Wikimedia Foundation manages many diverse projects such as Wikipedia and Commons.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 17 to 23:59 UTC May 31. Click here to vote. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 17:20, 17 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

Pywikibot compat will no longer be supported - Please migrate to pywikibot core[değiştir]

Sorry for English, I hope someone translates this.
Pywikibot (then "Pywikipediabot") was started back in 2002. In 2007 a new branch (formerly known as "rewrite", now called "core") was started from scratch using the MediaWiki API. The developers of Pywikibot have decided to stop supporting the compat version of Pywikibot due to bad performance and architectural errors that make it hard to update, compared to core. If you are using pywikibot compat it is likely your code will break due to upcoming MediaWiki API changes (e.g. T101524). It is highly recommended you migrate to the core framework. There is a migration guide, and please contact us if you have any problem.

There is an upcoming MediaWiki API breaking change that compat will not be updated for. If your bot's name is in this list, your bot will most likely break.

Thank you,
The Pywikibot development team, 19:30, 5 June 2015 (UTC)

Wikidata: Access to data from arbitrary items is coming[değiştir]

(Sorry for writing in English)

When using data from Wikidata on Wikipedia and other sister projects, there is currently a limitation in place that hinders some use cases: data can only be accessed from the corresponding item. So, for example, the Wikipedia article about Berlin can only get data from the Wikidata item about Berlin but not from the item about Germany. This had technical reasons. We are now removing this limitation. It is already done for a number of projects. Your project is one of the next ones:

 • 11 June 2015: all Wikiquote, all remaining Wikivoyage
 • 15 June 2015: Wikipedias: ar, ca, es, hu, ko, ro, uk, vi

We invite you to play around with this new feature if you are one of the people who have been waiting for this for a long time. If you have technical issues/questions with this you can come to d:Wikidata:Contact the development team.

How to use it, once it is enabled:

I hope it will be helpful for you and allow you to do useful things with the help of Wikidata.

Cheers Lydia Pintscher 14:05, 7 Haziran 2015 (UTC)

VisualEditor News #3—2015[değiştir]

10:44, 13 Haziran 2015 (UTC)

VisualEditor News #3—2015[değiştir]

12:42, 13 Haziran 2015 (UTC)

HTTPS[değiştir]

22:01, 19 Haziran 2015 (UTC)

Web kaynağı[değiştir]

Kullanıcı:Babatolian, Kullanıcı:Turgut46 Şablon 2010 yılında Tr.vikipidi'den kopyalanarak oluşturulmuş. Şimdi güncel hali ile güncelledim. Eksik şablonları oluşturmaya çalıştım. Bir gariplik fark ederseniz Vikipedi üzerinden bana mesaj atabilir misiniz? --Mavrikant (mesaj) 20:34, 27 Haziran 2015 (UTC)

 • Elbette, Mavrikant sen de bu arada yeni açtığım kategorilendirmeler hakkındaki görüşlerini, hata veya eksikleri belirtirsen memnum olurum. ~ BabatolianİLETİNİZ... 19:16, 29 Haziran 2015 (UTC)
 • Sağolun Mavrikant, yardımcı oldugunuz için teşekkürler. --Turgut46 20:40, 29 Haziran 2015 (UTC)
Mavrikant, şu sayfada olduğu gibi 2 link çıkıyor. Onu da düzeltir misiniz? --Turgut46 20:44, 29 Haziran 2015 (UTC)
Kullanıcı:Turgut46,Hangi 2 link? Tam anlamadım. Oluşturulmamış Kategori:Kullanımdan kaldırılmış parametreli kaynak şablonu içeren sayfalar vardı. Onu oluşturdum.--Mavrikant (mesaj) 22:12, 29 Haziran 2015 (UTC)
Mavrikant, şundan bahsediyorum. 2 link veriyor. --Turgut46 01:56, 30 Haziran 2015 (UTC)
Kullanıcı:Turgut46, hala bir sorun göremiyorum. --Mavrikant (mesaj) 03:59, 30 Haziran 2015 (UTC)
Mavrikant, neden görmediğinizi şimdi anladım. Gözlük değiştirmeniz gerekiyormuş. Bir de şu şekilde bakın. --Turgut46 12:04, 30 Haziran 2015 (UTC)
Olayı çözdüm. Bütün projelerde orada 2 link varmış zaten fakat tarayıcıda bir tanesini gizleniyor, yazıcıdan çıktı alınacağı zaman 2side aktif hale getiriliyormuş. 2. linki gizleyen CSS kodu burada yok. MediaWiki:Mobile.css sayfası burada da oluşturulsa sorun çözülür. Burada teknisyen olmadığım için MediaWiki sayfalarını değiştiremiyorum. Kullanıcı:Babatolian sen yapabilir misin? --Mavrikant (mesaj) 14:27, 30 Haziran 2015 (UTC)

Proposal to create PNG thumbnails of static GIF images[değiştir]

The thumbnail of this gif is of really bad quality.
How a PNG thumb of this GIF would look like

There is a proposal at the Commons Village Pump requesting feedback about the thumbnails of static GIF images: It states that static GIF files should have their thumbnails created in PNG. The advantages of PNG over GIF would be visible especially with GIF images using an alpha channel. (compare the thumbnails on the side)

This change would affect all wikis, so if you support/oppose or want to give general feedback/concerns, please post them to the proposal page. Thank you. --McZusatz (talk) & MediaWiki message delivery (mesaj) 05:09, 24 Temmuz 2015 (UTC)

What does a Healthy Community look like to you?[değiştir]

Hi,
The Community Engagement department at the Wikimedia Foundation has launched a new learning campaign. The WMF wants to record community impressions about what makes a healthy online community. Share your views and/or create a drawing and take a chance to win a Wikimania 2016 scholarship! Join the WMF as we begin a conversation about Community Health. Contribute a drawing or answer the questions on the campaign's page.

Why get involved?[değiştir]

The world is changing. The way we relate to knowledge is transforming. As the next billion people come online, the Wikimedia movement is working to bring more users on the wiki projects. The way we interact and collaborate online are key to building sustainable projects. How accessible are Wikimedia projects to newcomers today? Are we helping each other learn?
Share your views on this matter that affects us all!
We invite everyone to take part in this learning campaign. Wikimedia Foundation will distribute one Wikimania Scholarship 2016 among those participants who are eligible.

More information[değiştir]


Happy editing!

MediaWiki message delivery (mesaj) 23:42, 31 Temmuz 2015 (UTC)

What does a Healthy Community look like to you?[değiştir]

Hi,
The Community Engagement department at the Wikimedia Foundation has launched a new learning campaign. The WMF wants to record community impressions about what makes a healthy online community. Share your views and/or create a drawing and take a chance to win a Wikimania 2016 scholarship! Join the WMF as we begin a conversation about Community Health. Contribute a drawing or answer the questions on the campaign's page.

Why get involved?[değiştir]

The world is changing. The way we relate to knowledge is transforming. As the next billion people come online, the Wikimedia movement is working to bring more users on the wiki projects. The way we interact and collaborate online are key to building sustainable projects. How accessible are Wikimedia projects to newcomers today? Are we helping each other learn?
Share your views on this matter that affects us all!
We invite everyone to take part in this learning campaign. Wikimedia Foundation will distribute one Wikimania Scholarship 2016 among those participants who are eligible.

More information[değiştir]


Happy editing!

MediaWiki message delivery (mesaj) 02:04, 1 Ağustos 2015 (UTC)

VisualEditor News #4—2015[değiştir]

Elitre (WMF), 22:28, 14 Ağustos 2015 (UTC)

Film bilgi kutusu[değiştir]

Bence film bilgi kutusunu sınırlandıralım. Sadece yönetmen, yapımcı ve senarist yer alsın mesela. --Turgut46 07:48, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Yanlış hatırlamıyorsam zaten bir ara genel olarak bilgi kutuları hakkında bir tartışılmıştı.Bazı şeyleri çıkaralım veya azaltalım diye. Bir de Filmler'de bilgi kutusunu artık kullanmıyoruz gibi bir şey demişti birisi Vitruvian'dı sanırsam. Lakin diğer taraftan kullanılacaksa dediğin gibi kısaltılması yerinde olur. Ben olumlu yaklaşıyorum.Berrram (mesaj) 08:06, 17 Ağustos 2015 (UTC)
Ben kaldırılmasından çok sınırlandırılması taraftarıyım. Örneğin görüntü yönetmeninin hiç gereği yok bence. --Turgut46 11:02, 17 Ağustos 2015 (UTC)
Kaldırılsın veya sınırlandırılsın. Her iki durumu da desteklerim. --Diyapazon, 22:52, 17 Ağustos 2015 (UTC)
Bilgi kutuları her bir madde için vikipedide standart olarak bulunuyor ve her vikisöz sayfasında bu maddelere bağlantı zaten veriliyor. Bunun yerine kısa bir giriş açıklamasının bulunması yeterli görünüyor. ~ BabatolianİLETİNİZ... 09:10, 19 Ağustos 2015 (UTC)

How can we improve Wikimedia grants to support you better?[değiştir]

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Hello,

The Wikimedia Foundation would like your feedback about how we can reimagine Wikimedia Foundation grants, to better support people and ideas in your Wikimedia project. Ways to participate:

Feedback is welcome in any language.

With thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation.

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) through MediaWiki message delivery. 00:08, 19 Ağustos 2015 (UTC)

Vikimedya bağışlarını, sizleri daha iyi desteklemek için nasıl ilerletebiliriz?[değiştir]

Merhaba,

Wikimedia Vakfı, Vikimedya projelerinizdeki kişilere ve düşüncelere daha iyi destek olabilmek için Vikimedya Vakfı Bağışlarının Yeniden Tasarlanmasını nasıl yapabileceğimiz hakkında görüşlerinizi almaktan memnuniyet duyar.

Herhangi bir dildeki bildirimlerden memnuniyet duyulacaktır.

Teşekkürler.

- JethroBT (WMF)

Introducing the Wikimedia public policy site[değiştir]

Hi all,

We are excited to introduce a new Wikimedia Public Policy site. The site includes resources and position statements on access, copyright, censorship, intermediary liability, and privacy. The site explains how good public policy supports the Wikimedia projects, editors, and mission.

Visit the public policy portal: https://policy.wikimedia.org/

Please help translate the statements on Meta Wiki. You can read more on the Wikimedia blog.

Thanks,

Yana and Stephen (Talk) 18:13, 2 Eylül 2015 (UTC)

(Sent with the Global message delivery system)

Open call for Individual Engagement Grants[değiştir]

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals until September 29th to fund new tools, community-building processes, and other experimental ideas that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), Individual Engagement Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

Thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation. 20:52, 4 Eylül 2015 (UTC)

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (talk) through MediaWiki message delivery.

Only one week left for Individual Engagement Grant proposals![değiştir]

(Apologies for using English below, please help translate if you are able.)

There is still one week left to submit Individual Engagement Grant (IEG) proposals before the September 29th deadline. If you have ideas for new tools, community-building processes, and other experimental projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF), Community Resources 21:01, 22 Eylül 2015 (UTC)

Reimagining WMF grants report[değiştir]

(My apologies for using English here, please help translate if you are able.)

Last month, we asked for community feedback on a proposal to change the structure of WMF grant programs. Thanks to the 200+ people who participated! A report on what we learned and changed based on this consultation is now available.

Come read about the findings and next steps as WMF’s Community Resources team begins to implement changes based on your feedback. Your questions and comments are welcome on the outcomes discussion page.

With thanks, I JethroBT (WMF) 16:57, 28 Eylül 2015 (UTC)

Sorumluların dikkatine[değiştir]

85 gündür inceleme bekleyen sayfaları incelemeniz dileğiyle... --Turgut46 13:06, 9 Ekim 2015 (UTC)

Bot Başvurusu - Mavrikant Bot[değiştir]

Vikipedi'de günün maddesi 23:00 (UTC) itibariyle oluşturulmamışsa eskilerden birini rastgele seçip onu günün maddesi olarak atayan bir bot yazmıştım. Vikipedi'de 7 gündür başarılı bir şekilde çalışıyor ve program sonuçlarını Kullanıcı:Mavrikant_Bot/GM.py sayfasına kaydediyor. Aynı botu buraya günün sözü için uyarladım. 5 gündür burada bot yetkisi olmadan çalışıyor. Şimdiye kadar 1 kere günün sözünü oluşturması gerekti. Botun günlüğü Kullanıcı:Mavrikant Bot/GS.py sayfasından görülebilir. Şimdilik yılbaşından itibaren girilen sözler arasından seçim yapıyor. Daha eski sözlerde yeni formata uyarlandığı zaman onları da kümeye dahil edebiliriz. Eğer sözü kendisi oluşturmamışsa da hizmetlilere bildirim gönderiyor.(Vikipedi'de günün maddesi sorumlusu hizmetli Fenerli1978'e) Ana sayfa (ve oraya bir şekilde bağlı her şey) vandalizme karşı kademeli korumaya alındığı için sadece hizmetlilerin günün sözünü değiştirme yetkisi var. Eski sözün tekrar çıkmasını istemeyenler botun seçtiği söz yerine özgün bir söz seçebilir. Böylece günün sözü arşivi eşsiz olur. Ben mesaj istemiyorum diyen olursa onu listeden çıkartabilirim.

Hesabın mevcut yaptığı işlem için bot yetkisine ihtiyacı yok. Hatta bir şekilde anonim olarak bile yapılabilir. Bot yetkisi normal hesaplarda 500 olan sorgu cevap sayısı 5000e çıkartıyor. Galiba normal hesaplar için hız sınırı gibi şeyler de var, onları da kaldırıyor. Geçmiş günün sözlerini de (resimleri kaldırmadan) yeni formata uyarlamak, burada bota ihtiyaç duyulduğunda hızlıca yardım edebilmek için hesabım için bot yetkisi istiyorum. --Mavrikant (mesaj) 09:24, 21 Ekim 2015 (UTC)

Destek Destek Mavrikant'a güveniyorum.HakanIST (mesaj) 15:11, 22 Ekim 2015 (UTC)

Destek Destek Program görüldüğü gibi sorunsuz çalışıyor. Eline sağlık. Günün sözü şablonuna da bir el atabilirse iyi olur. ~ BabatolianİLETİNİZ... 15:30, 22 Ekim 2015 (UTC)

Destek Destek Emeğiniz için teşekkürler. Berrram (mesaj) 12:43, 23 Ekim 2015 (UTC)

Destek Destek Emeğine sağlık, çok güzel olmuş. --Science (mesaj) 14:39, 23 Ekim 2015 (UTC)

Destek Destek İhtiyaç olabilir. Bu arada öneriler konusu pek dikkate alınmıyor sanırım. Sadece arşivleniyor. --Turgut46 18:36, 23 Ekim 2015 (UTC)

Destek Destek --Diyapazon, 12:08, 24 Ekim 2015 (UTC)

Destek Destek Güzel olur. Uğurkent (mesaj) 11:40, 2 Kasım 2015 (UTC)

 • 2 haftalık oylama süresi doldu. Meta üzerinden bot yetkisinin tanımlanması için başvuruda bulundum. --Mavrikant (mesaj) 17:47, 5 Kasım 2015 (UTC)
  • Başvurudan 2 saat 15 dakika sonra yetkiyi vermişler. UTC saati ile 20.01'de. --Mavrikant (mesaj) 17:12, 6 Kasım 2015 (UTC)

VisualEditor News #5—2015[değiştir]

Elitre (WMF), 18:18, 30 Ekim 2015 (UTC)

Community Wishlist Survey[değiştir]

Community Tech Team via MediaWiki message delivery (mesaj) 21:58, 9 Kasım 2015 (UTC)

Wikimania 2016 scholarships ambassadors needed[değiştir]

Hello! Wikimania 2016 scholarships will soon be open; by the end of the week we'll form the committee and we need your help, see Scholarship committee for details.

If you want to carefully review nearly a thousand applications in January, you might be a perfect committee member. Otherwise, you can volunteer as "ambassador": you will observe all the committee activities, ensure that people from your language or project manage to apply for a scholarship, translate scholarship applications written in your language to English and so on. Ambassadors are allowed to ask for a scholarship, unlike committee members.

Wikimania 2016 scholarships subteam 10:48, 10 Kasım 2015 (UTC)

Harassment consultation[değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

The Community Advocacy team the Wikimedia Foundation has opened a consultation on the topic of harassment on Meta. The consultation period is intended to run for one month from today, November 16, and end on December 17. Please share your thoughts there on harassment-related issues facing our communities and potential solutions. (Note: this consultation is not intended to evaluate specific cases of harassment, but rather to discuss the problem of harassment itself.)

Regards, Community Advocacy, Wikimedia Foundation

This is a message regarding the proposed 2015 Free Bassel banner. Translations are available.

Hi everyone,

This is to inform all Wikimedia contributors that a straw poll seeking your involvement has just been started on Meta-Wiki.

As some of your might be aware, a small group of Wikimedia volunteers have proposed a banner campaign informing Wikipedia readers about the urgent situation of our fellow Wikipedian, open source software developer and Creative Commons activist, Bassel Khartabil. An exemplary banner and an explanatory page have now been prepared, and translated into about half a dozen languages by volunteer translators.

We are seeking your involvement to decide if the global Wikimedia community approves starting a banner campaign asking Wikipedia readers to call on the Syrian government to release Bassel from prison. We understand that a campaign like this would be unprecedented in Wikipedia's history, which is why we're seeking the widest possible consensus among the community.

Given Bassel's urgent situation and the resulting tight schedule, we ask everyone to get involved with the poll and the discussion to the widest possible extent, and to promote it among your communities as soon as possible.

(Apologies for writing in English; please kindly translate this message into your own language.)

Thank you for your participation!

Posted by the MediaWiki message delivery 21:47, 25 November 2015 (UTC) • TranslateGet help

Community Wishlist Survey[değiştir]

MediaWiki message delivery (mesaj) 14:39, 1 Aralık 2015 (UTC)

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

As many of you know, January 15 is Wikipedia’s 15th Birthday!

People around the world are getting involved in the celebration and have started adding their events on Meta Page. While we are celebrating Wikipedia's birthday, we hope that all projects and affiliates will be able to utilize this celebration to raise awareness of our community's efforts.

Haven’t started planning? Don’t worry, there’s lots of ways to get involved. Here are some ideas:

Everything is linked on the Wikipedia 15 Meta page. You’ll find a set of ten data visualization works that you can show at your events, and a list of all the Wikipedia 15 logos that community members have already designed.

If you have any questions, please contact Zachary McCune or Joe Sutherland.

Thanks and Happy nearly Wikipedia 15!
-The Wikimedia Foundation Communications team

Posted by the MediaWiki message delivery, 20:59, 18 Aralık 2015 (UTC) • Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.Yardım

VisualEditor News #6—2015[değiştir]

Elitre (WMF), 00:06, 25 Aralık 2015 (UTC)
Köy çeşmesi/Arşiv/2015 arşiv sayfasının sonu. Lütfen hiçbir değişiklik yapmayınız. Başa dön