Vikisöz:Hizmetliler/öneri

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hizmetliler, Vikisöz'ün işleyişi için gerekli olan bazı işlevlere erişimi olan kullanıcılara verilen addır. Bu görevler veya işlevler, sayfa ve dosya silebilme veya silinen bir sayfayı geri getirebilme, sayfaları geçici olarak korumaya alıp değiştirilmesini durdurma ya da korumasını kaldırıp değişikliğe yeniden izin verme, bir kayıtlı kullanıcı ya da IP adresinden erişimi engelleme ya da yeniden erişimine izin verebilme olarak özetlenebilir. Vikisöz'deki uygulama, Vikisöz'e etkin ve düzenli olarak katkıda bulunmuş, topluluğun güvenini kazanmış Vikisözcülere, hizmetli görevinin bir hizmetli başvurusu tartışması sonrasında verilmesidir.

Vikisöz'de hizmetlilik güç değil, sorumluluk anlamına gelir. Hizmetlilerin topluluğu yönetmeleri söz konusu değildir. Tüm diğer Vikisözcüler gibi eşit söz yetkileri vardır; kuralları koymazlar. Hizmetliler deneyimli Vikisözcülerdir. Bunun yanı sıra Vikisöz'de politika ve yönergelere uyulması gibi konuları gözetirler. Yanlış yapanları uyarırlar; onlara yol gösterirler. Gerektiğinde de sorunu çözmek için ellerinde bulundurdukları ek yetkileri kullanabilirler. Öteki kullanıcılardan ayrıcalıkları yalnızca w:wiki yazılımının sunduğu birkaç özel işlevi kullanabilmeleridir.

İlk zamanlardan beri, hizmetlilerin topluluğun bir tür özel alt kümesine dönüşmemesi, diğer herkes gibi topluluğun bir parçası olmaları gerektiğinin altı çizilmiştir. Genel olarak, Vikisöz'nin düzenlenmesi herhangi bir Vikisözst tarafından, hizmetliliğin sağladığı ek işlevler olmaksızın yapılabilir. Hizmetlilere verilen araçlar tekniktir ve diğerleri üzerinde herhangi bir yetkiye kendiliğinden yol açmaz. Hizmetliler, insanların potansiyel olarak zararlı olabilecek araçları güvenle emanet edebileceklerini düşündükleri kişilerdir. Hizmetli olmanın, kişinin yaptığı hizmetlerden ötürü hakedilmiş bir rütbe ya da ödül gibi düşünülmemesi gerekir.

Hizmetli araçları[değiştir]

Wiki yazılımının sunduğu, ancak erişiminin kısıtlı olduğu çeşitli işlevler bulunmaktadır. Hizmetliler bu işlevlerden aşağıdaki üçünü ellerinde bulundururlar.

Sayfaları koruma altına almak[değiştir]

  • Hizmetliler Ana Sayfa da dahil olmak üzere, koruma altına alınmış her sayfayı değiştirebilirler. Vikisöz topluluğun her üyesi görüşlerini ve önerilerini Tartışma:Ana Sayfa bölümünde belirtebilirler. Eskiden Ana Sayfa, oldukça yüksek oranda vandalizme tanık olmaktaydı; ana sayfamızın korunma altına alınması, hoş geldin sayfamız olan ana sayfamızı rastgele hakaretlerden uzak tutmak için verilmiş talihsiz bir ödündür.
  • Sayfaları, belirli kullanıcı kategorilerine veya ad değişikliğine karşı, koruma altına alabilmek ya da bu işlemi geri alabilmek (koruma altındaki sayfaların korumasını kaldırabilmek). Sayfalar genellikle seyrek ya da geçici olarak koruma altına alınırlar. Daha ek bilgi ve yönerge için Koruma Politikası sayfasına göz atabilirsiniz.

Silme işlemi ve silme işlemini geri almak[değiştir]

  • Dosyalar da dahil olmak üzere, sayfaları ve geçmişlerini silebilmek. Kimi durumlarda silme işlemi teknik bir konudur, örneğin bir sayfanın yeniden adlandırılabilmesi için bir sayfanın silinmesi gerekebilir ya da geçmişi parçalara ayrılmış ve bozulmuş bir sayfanın geçmişini bütünleştirmek için silmek ve parçaları birleştirerek yeniden oluşturmak gerekebilir. Öbür durumlarda ise daha çok bir içeriğin ansiklopedik açıdan uygun olup olmamasına bağlıdır, örneğin saçma değişiklikleri bulunan, gerçekte hiç içerik barındırmayan sayfaları temizleme ya da başka sitelerden eklenmiş ve bu nedenle de telif hakkı ihlâli yaratan sayfaları çıkarmak için kullanılır.

Engellemek ve engel kaldırabilmek[değiştir]

  • IP adreslerini, IP aralıklarını, ve kullanıcı hesaplarını süreli veya süresiz olarak engelleyebilmek.
  • IP adreslerindeki, IP aralıklarındaki, ve kullanıcı hesaplarındaki engellemeleri kaldırabilmek.
  • Engelleme işleminin ne zaman uygun ne zaman uygunsuz olacağını daha iyi anlayabilmek için Engelleme Politikası sayfasına göz atabilirsiniz. Engellenmiş adres ve kullanıcı adlarının listesi içinse bu sayfaya bakabilirsiniz.

Hizmetliler listesi[değiştir]

Aşağıda, hizmetli olma tarihlere göre sıralanmış olarak kullanıcılar listelenmiştir, güncel olmayabilir. Güncel hizmetli listesine buradan ulaşabilirsiniz.

  1. Etkinlik sütunu, hizmetlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. Resmi bir anlamı yoktur ve el ile düzeltme yapıldığından güncel olmayabilir. 0-5 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.

Eski hizmetliler[değiştir]