Vikisöz:Köy çeşmesi/Arşiv/2016/Ocak

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu sayfa Vikisöz Köy Çeşmesinin arşiv sayfasıdır. Değişiklik yapmayınız !
Arsiv.svg
2016/Ocak Arşivi

Kullanıcı grubu haklarında değişiklik (Proposal for changes on user group rights)[değiştir]

HakanIST'in fark ettiğine göre burası ve Vikipedi arasında bazı farklılıklar var. Mesela tıkla geri alma işlemi yapan "değişiliği eski haline getir" butonu burada yok. (Vikisöz - Vikipedi) Araştırmalarımız sonucunda bunun Vikipedi ve burası arasındaki kullanıcı hakları farkından kaynaklandığını gördük. Vikisöz'de VP'deki eski hakların kopyası var. Mesela Vikipedi'de Devriyelik varken burada Editörlük var. Şuradan görüleceği üzere editürlük eskiden Vikipedi'de vardı ama şuan yerini Devriyelik aldı. Ayrıca Teknisyenlik grubu eklendi. Bunları güncellemek için topluluk kararına ihtiyaç var. Oy birliği oluştuktan sonra https://phabricator.wikimedia.org üzerinde istekte bulunacağım. Kontrol edenler anlayabilsin diye yapılacak değişiklikleri TR-EN olarak yazıyorum.

Aradaki farklar şöyle[değiştir]

 • "Editör" adını "Devriye" olarak değiştir. (Rename "Editör" to "Devriye")
  • Yetki ekle (add right): Diğerlerinin değişikliklerini kontrol edilmiş olarak işaretle (patrol)
  • Yetki ekle (add right): Kişinin kendi değişikliklerinin otomatikman denetlendi olarak işaretlenmiş olması (autopatrol)
  • Yetki ekle (add right): Belirli bir sayfayı değiştiren son kullanıcının değişikliklerini hızlıca geri döndür (rollback)
  • Yetki ekle (add right): Dosyaları taşı (movefile)
 • "Otomatik kontrol edilmiş kullanıcılar" adını "Beyaz liste" olarak değiştir. (Rename "Otomatik kontrol edilmiş kullanıcılar" to "Beyaz liste")
  • Yetki ekle (add right): Kişinin kendi değişikliklerinin otomatikman denetlendi olarak işaretlenmiş olması (autopatrol)
 • "Denetçiler" yetkilerinde değişlikler (changes on Checkuser right)
  • Yetki ekle (add right): Silinmiş geçmiş girdilerini gör, ilgili metinleri olmadan (deletedhistory)
  • Yetki ekle (add right): Silinmiş metni ve silinmiş revizyonlar arasındaki değişiklikleri gör (deletedtext)
 • "Hizmetliler" yetkilerinde değişlikler (changes on Sysops right)
  • Yetki kaldır (remove right): Kendi engellemesini kaldır (unblockself) Not 1
  • Yetki kaldır (remove right): Kendisinin yüklediği bir dosyanın üzerine yaz (reupload-own)
  • Yetki ekle (add right): Kullanıcıyı teknisyenler grubuna ekleyebilir (can add a user to technician group)
 • "Kullanıcılar" yetkilerinde değişlikler (changes on user right)
  • Yetki ekle (add right): Kendisinin yüklediği bir dosyanın üzerine yaz (reupload-own)
 • "Teknisyenler" grubu oluştur (Create technician group)
  • Yetki ekle (add right): API sorgularında yüksek sınır kullan (apihighlimits)
  • Yetki ekle (add right): Ayrıntılı suistimal girdilerini gör (abusefilter-log-detail)
  • Yetki ekle (add right): Derecelendirme sınırlamalarından etkilenme (noratelimit)
  • Yetki ekle (add right): Diğer kullanıcıların CSS dosyalarında değişiklik yap (editusercss)
  • Yetki ekle (add right): Diğer kullanıcıların JS dosyalarında değişiklik yap (edituserjs)
  • Yetki ekle (add right): Kullanıcı arayüzünü değiştirmek (editinterface)
  • Yetki ekle (add right): Suistimal filtrelerini değiştir (abusefilter-modify)
Not 1 Bu yetki Vikipedi'de var ama oradan da kaldırılması için köy çeşmesinde tartışma başlatacağım. Malum bir hizmetli kendisine bürokrat ve topluluk tarafından verilen engeli beğenmeyip kaldırmıştı. Kimsede bir şey yapmamıştı. Hizmetliler diğer bir hizmetliyi engelleyebiliyor. Yanlışlıkla ya da haksız yere engel verilmişse bu global kahyalar tarafından kaldırılabilir. Kötü niyetli, kasıtlı olarak bir hizmetli engellemiş ise topluluk kararı ile engeli veren hizmetli süresiz engellenebilir.

Hangi gruplar içerisinde yer aldığınızı Özel:Tercihlerden görebilirsiniz. "reupload-own" yetkisini değişliği hizmetlilerde fark yaratmazken diğer herkese de bu yetki eklenmiş olacak. Burada dahil olduğum gruplar: "Editörler, Kullanıcılar, Otomatik onaylanmış kullanıcılar" Vikipedi'de dahil olduğum gruplar: "Devriyeler, Kullanıcılar, Otomatik onaylanmış kullanıcılar, Teknisyenler"

Benim gözlemleyebildiğim yapılması gereken değişilikler bunlar. Yukarı da verdiğim linkten aradaki farkları bakabilir özel olarak eklenmesini/kaldırılması istediğiniz yetkileri yazabilirsiniz. --Mavrikant (mesaj) 00:11, 24 Aralık 2015 (UTC)

Üstünde biraz daha düşünüp bir şeyler yazacağım. Berrram (mesaj) 01:22, 24 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Türkçe Vikisöz de diğer dillerdeki gibi olsun. Hakan·IST 07:17, 24 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Dediğim gibi biraz baktım, biraz düşündüm. Genelde ilk olarak fesat moduna girerek yaklaştığım için olaylara, Teknisyenlik etrafında öne sürüldüğünü düşündüm. Sonrasında normal mod ile yaklaştım, genel olarak değişikliklerde herhangi bir sakınca görmedim. Berrram (mesaj) 16:36, 26 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Değişiklikler açıklamadan anlaşıldığına göre vikipedideki güncellemelerin vikisöze aktarılması olacak, bu nedenle iyi olur diyorum. -- BabatolianİLETİNİZ... 19:02, 26 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek ancak bir yanlış bilgilendirmeyi düzeltmek gerekiyor: "Malum bir hizmetli kendisine bürokrat ve topluluk tarafından verilen engeli beğenmeyip kaldırmıştı. Kimsede bir şey yapmamıştı." o hizmetli benim malûm.. 1.) o kişinin bürokrat olmasının bir önemi yok, hizmetli ile bürokrat arasında bu noktada bir fark yok, bu yüzden vurgu yanlış. 2.) topluluk ne zamandan beri engel veriyor? 3.) mesele engelin kural dışı verildiğini belirtmek idi. köy çeşmesinde bunu belirttikten sonra başka değişiklik yapmadım. (sadece bir vp sayfasındaki vandalizmi geri almışım o yorumdan hemen sonra) bir başka hizmetli engeli tekrar verdi, daha sonra engel açıldı. (bu nedenle 'kimse de birşey yapmamıştı' da doğru bir yorum olmaz.) bu arada katkı yapmadım, yani engeli o tek açıklama dışında delmedim. --kibele 23:15, 26 Aralık 2015 (UTC)
  • Kibele Destek verdiğine göre, Not1 deki değişiklik için Vikipedi'de tartışmayı sen başlatabilirsin? --Mavrikant (mesaj) 15:34, 29 Aralık 2015 (UTC)
   • Mavrikant kısa zamanda vaktim olmayacak bunun için. ama ilgilenelim. --kibele 19:52, 29 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Güncellemek ve yeni fonksiyonlar kazandırmaktan ibaret. --Turgut46 11:33, 29 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Olması gereken şeyler tamamı. Emeklerinize, ilgi ve dikkatinize teşekkürler.--Rapsar (mesaj) 16:21, 29 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Bence de tamamı olması gereken şeyler. --Cekli829 (mesaj) 05:06, 30 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek İyi olur. -- Felecita 12:06, 31 Aralık 2015 (UTC)
 • 1 haftanın geçmesi üzerine T122710 bileti ile başvuru yaptım. Değişlikler 1-2 gün içinde uygulanıcak. Küçük bir farkı yazmayı unutmuşum: Teknisyenlik yetkisini kaldıracak kişi belirtilmemiş. Vikipedi'de olduğunu gibi Bürokratlar tarafından yapılması gerektiğini söyledim, yoksa meta üzerinde kahyalar yapacaktı. Bizde Bürokrat olmadığı için zaten meta'ya mesaj atmamız gerekicek. Pratikte arasında bir fark yok. --Mavrikant (mesaj) 02:26, 2 Ocak 2016 (UTC)
 • İsim değiştirme işlemini biz yapıyormuşuz. Mesela bir hizmetlinin MediaWiki:Group-editor sayfasını Devriye olarak değiştirmesi gerekiyor. --Mavrikant (mesaj) 02:30, 2 Ocak 2016 (UTC)
Bazı yerde sadece Editör yazıyor. Onu nerden değiştireceğiz? --Turgut46 04:25, 2 Ocak 2016 (UTC)
 • YesY Sistemde gerekli değikliği sonunda yaptılar. MediaWiki:Group-editor sayfası Devriyeler olarak değiştirilebilir mi? Güncellenmesi gereken yerleri buldukta düzelticem/bildiricem. --Mavrikant (mesaj) 16:45, 11 Ocak 2016 (UTC)

Bekleyen Değişiklikler[değiştir]

93 gündür bekleyen değişiklikler var. Birileri ilgilensin lütfen. --Turgut46 22:04, 2 Ocak 2016 (UTC)

Hepsini onayladım. Şuan bekleyen yok. Özel:BekleyenDeğişiklikler --Mavrikant (mesaj) 23:28, 2 Ocak 2016 (UTC)

Wikimania 2016 Scholarships - Deadline soon![değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

A reminder - applications for scholarships for Wikimania 2016 in Esino Lario, Italy, are closing soon! Please get your applications in by January 9th. To apply, visit the page below:

Patrick Earley (WMF) via MediaWiki message delivery (mesaj) 01:49, 5 Ocak 2016 (UTC)

2016 WMF Strategy consultation[değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (mesaj) 19:06, 18 Ocak 2016 (UTC)

Yeni günün sözü şablonu[değiştir]

Şablonu değiştirmeye karar verdim. Yeni şablon şöyle olucak. İçerisinde resim için de bir parametre var. Alıntı işaretleri de kocaman kullanılmış.

Bot ile bütün eski/mevcut sözleri benim tasarladığım şekle çevirmek istiyorum. Daha sonra Vikipedi'nin test aşamasındaki yeni tasarımını da buraya uygulamak istiyorum. Fikir belirtmek isteyen var mı?--Mavrikant (mesaj) 19:02, 6 Kasım 2015 (UTC)

Küçük not: Yukarıdaki başlık tasarımını da biraz değiştirdim. --Mavrikant (mesaj) 19:03, 6 Kasım 2015 (UTC)
 • Bence bir sıkıntı yok. Yalnız konusu açılmışken, sadece kaynaklı sözleri anasayfada mı göstersek diyorum. Böylesi daha kaliteli olur bence. --Turgut46 19:41, 6 Kasım 2015 (UTC)
 • Resimli biçimi daha iyi olur gibi. Zamanla geliştirilebilir elbet. -- BabatolianİLETİNİZ... 14:00, 08 Kasım 2015 (UTC)
Olayı yanlış anlamışsın. 2. satırdaki eski kullanımları yeni kullanıma çeviricem. Resim olayı kullanıcılara kalmış bir şey. Yeni anasayfa tasarımına göre resimli ya da resimsiz kullanılabilir. Bir de değiştirmem gereken yerler hep kademeli koruma altında. Bir hizmetlinin 1-1 dediklerimi yapması gerekiyor. IRC kanalı üzerinden iletişim kurabilir miyiz?--Mavrikant (mesaj) 14:11, 8 Kasım 2015 (UTC)
Teknik konulara çok yabancıyım, iletişim kuramayız ama sizin veya bu işlerden anlayabilen başka bir teknik bilgisi olan bir vikipedistin hizmetli olmasını desteklerim :) -- BabatolianİLETİNİZ... 14:36, 08 Kasım 2015 (UTC)
Benden de tam destek. Benimle IRC kanalından iletişim de kurabilirsin. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 18:45, 30 Ocak 2016 (UTC)
@Vitruvian Gel o zaman. Halledelim şimdi. --Mavrikant (mesaj) 19:10, 30 Ocak 2016 (UTC)
Tamam, oda neresi acaba? Hiç girmedim. Vitruvian (mesaj) 19:12, 30 Ocak 2016 (UTC)
#wikiquote-tr kanalındayım. Vitruvian (mesaj) 19:18, 30 Ocak 2016 (UTC)
Vikipedi:IRC kanalı --Mavrikant (mesaj) 19:19, 30 Ocak 2016 (UTC)
Köy çeşmesi/Arşiv/2016/Ocak arşiv sayfasının sonu. Lütfen hiçbir değişiklik yapmayınız. Başa dön