Vikisöz:Hizmetlilik başvurusu/Zaitsév

Vikisöz, özgür söz dizini
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Oylama tamamlandı. Hacitalha hizmetli seçilememiştir. --BabatolianİLETİNİZ... 07:46, 04 Nisan 2015 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 6
 Destek: 1
 Karşı: 5
 Tarafsız: 0
 Oran: %İfade hatası: Tanınmayan "[" noktalama karakteri.

Hacitalha[değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 09:05, 18 Mart 2015 (UTC)

Kullanıcı, sonradan adını Zaitsév olarak değiştirmiştir.

Hacitalha (MesajKatkılarİstatistikler) – Öncelikle herkese selam. Aktif tek hizmetlimiz olan Vitruvian, dün istifa etti. Şimdi hem bürokratımız hem hizmetlimiz yok. O yüzden bürokratlığa aday koyuyorum. Lütfen "Aha hemen fırsattan istifade ediyor" gibi düşünülmesin. Çünkü başvuruyu önceden beri düşünüyordum. Sanırım sözü fazla uzatmaya gerek yok. Sorunuz varsa cevaplandırayım --Hacitalha 09:05, 11 Mart 2015 (UTC)Lütfen olumlu / olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikisöz çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[değiştir]
 1. Son aylarda pek aktif olamasa da, hizmetli olmasını destekliyorum. Bir projeye hizmetli olacak kişi bana göre o vikide etkin olmalı ve politikaları biliyor olmalı. Verdiği cevaplardan bu işi yapabileceğine inanıyorum. Bir kaç saat öncesinde bir hizmetlimizin yetkisi alındı. Bu sayı iki oldu. Vitruvian'ın katkı yapmayacağını söylemesinin başka bir hizmetli seçilmesine engel olacağını düşünmüyorum. Viki projeleri gönüllülükle ilerleyen bir oluşumdur. Uğurkent (mesaj) 17:45, 11 Mart 2015 (UTC)
Olumsuz Olumsuz[değiştir]
 1. Umarım Vitruvian en yakın zamanda geri döner.Kime ya da neye kızdı bilmiyorum ancak Vikisöz'ü buralara kadar getiren kişilerden biri kendisi.Sonrasında ise " Olumsuz " oy verme sebeplerime geçeyim.

a. Küçük bir ön yargı ile yaklaşayım öncelikle burada birbirini desteklemek üzere ağız birliği yapmış bir topluluk görüyorum.Birisi soru soruyor diğeri cevap veriyor.Sonra birisi geliyor ki ben 2 yıldan biraz daha fazla bir süredir Vikisöz'deyim bu kişiyi daha önce görmedim.Evet Vikipedi'de güzel çalışmaları olabilir ancak.Daha önce Vikisöz'de görmediğim birinin oylamanın 2. gününde olumlu oy vermesi oylamayı açan kişinin kendi kitlesini buraya getirmesi! Bu nasıl bir oylama ? Diğer taraftan bu kişi zaten sadece oy vermek için gelmiş büyük ihtimalle kendisini bir daha burada görecek değiliz. Diğer taraftan burada da belirtildiği üzere Tam da A kişisinin dediği gibi bu tarz bir yorum pek de yararlı bir yorum değil.Maddenin başında da yazdığı gibi Lütfen olumlu / olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikisöz çoğunluk demokrasisi değildir. Burada çoğunluk oluşturmak için uğraşmayın.
b. Nedir sizin bu bürokratlık sevdanız.Vitruvian bile bürokratlığın gerekli olmadığını kaç kere söyledi.Lakin her fırsatta biri çıkıp ortaya bir şey atıyor.Bugüne kadar gerekli olmayan bir şey ileri de gerekli olursa eğer bir bürokrat seçilir.
c. Ben Vikisöz'e yeteri kadar emek vermeyen birinin birden çıkıp bunu istemesine karşıyım.Vikipedi'de güzel işler yapmış olabilirsiniz ancak burası Vikipedi değil sizin de bildiğiniz gibi.Vikisöz'ü bu haline getirenler gerçekten Vikisöz'e emek vermiş olanlar.Burada hiç bir zaman katkı yapan yüzlerce kullanıcı olmadı her zaman küçük bir topluluk bir şeyler ekleyerek bu hale getirdi ve dün burada olmayanların bugün Vikipedi'den bir ortaya çıkmaları buraya emek vermiş o insanların yaptıklarına hakarettir.Onlar bir karşılık beklemeden bir şeyler eklediler lakin bu gözü tepede olanlar gelip hemen çökme derdinde.

Son olarak ise lütfen Vikipedi çevrenizi buraya getirmeyin.Eğer gelip katkı yapmak bir şeyler eklemek istiyorlarsa buyursunlar eklesinler.Yok öyle değil ise de lütfen Vikipedi'ye gönül vermeye devam etsinler.Bu imzasız yazı Berrram (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 1. ve kendi engelini açabilmesine (Vikipedi'de böyle bir şey olmuştu) karşıyım.
Yukarıdaki alıntıyı yazan bir kişinin bu görevi layıkıyla sürdürebileceği kanaatinde değilim. Aynı zamanda iyi niyetli de olduğuna inanmak istemiyorum. Berram'ın yazdıklarına da %100 katılıyorum. Vitruvian gibi çok değerli katkılar yapmış bir insanın buradan ayrılmasının hemen ardından bu başvurunun yapılması da ayrıca düşündürücüdür. Kesinlikle olumsuz bakıyorum. Hiyerarşi düşkünü insanların da kesinlikle vikipedi projelerinde üst bir görevde bulunmaması gerektiğine inanıyorum. Bu bir gönüllülük işidir. Katkı yapmak isteyen her türlü katkı yapar. Buraya katkı yapanların sayısı çok az. Gerçekten katkı yapan insanlar da sessiz sesssiz geliyorlar ve gidiyorlar. Ben böyle insanların hizmetli olmasını daha uygun buluyorum. Apar topar adam toplayıp burayı ele geçirmek ister gibi davranan insanların da acilen uyarılması gerektiğine inanıyorum. Aksi taktirde burada durmanın da bir anlamı olmaz. Gerçekten katkı yapan insanlar bir bir kaçar gider. Burası bir oyun alanına döner. Egolar konuşur. Bunun olmaması isteniyorsa Vikisöz'de aktif olarak katkı yapan insanların görüş bildirmesi önemli. Bunun dışında keşke Vikisöz'de ne türlü katkı verdiğinden de bahsetseydin. En azından istatistik olarak bir link koysaydın. Bunu yapmadığın için iyi niyetli düşünebilecek insanlar dahi kuşku duymaya başlarlar. Bunu da senin yerine ben yapıyorum. Edit: Pardon link koymuşsun ama çalışmıyor. --Science (mesaj) 12:03, 12 Mart 2015 (UTC)
 1. Vitruvian gidişini açıkladıktan sonra ortaya çıkan yetki isteyici ve oy verici enflasyonlu bu manzara pek manidar, ben kendisini burada vikisöze emekleri ile hatırlayarak ve katkılarının devamını dileyerek sitemli bir teşekkür ediyorum. Aday olan kişinin de oy vericilerin de bugüne kadar buraya zaman ayırmaları ve katkı yapmaları için hiçbir engelleri bulunmamaka idi. ~ BabatolianİLETİNİZ... 14:45, 12 Mart 2015 (TSİ)
 1. 'yeterince var' bir hizmetli/bürokrat seçmeme gerekçesi olmadığı gibi, olmaması da bir adaylık ve seçilme gerekçesi olamaz. talha'nın başvurusu tamamen buna dayandığı için de olumlayacak bir şey kalmıyor ortada. zaten olumlu oylar da onun yeterliliği üzerinden gerekçeler sunmuyor. ne buradaki katkıları, ne de vikipedi'deki geçmişi bu sorumluluğu alabileceğine ilişkin yeterli veri sunmuyor bize. vikisöz'ün aktif kullanıcılarının biraz tepkisel olsa da haklılık barındıran yorumlarını dikkate almak gerekiyor. kardeş projelerin esas ihtiyacı olanın kullanıcı katkısı olduğu daha önce çeşitli adaylıklarda söz konusu edildi. meseleyi böyle görmekte yarar var. --kibele 16:39, 12 Mart 2015 (UTC)
ayrıca ve daha önemlisi Vikisöz'de en az 250 değişikliğinizin bulunması gerekiyor başvuruda bulunmanız için. --kibele 17:02, 12 Mart 2015 (UTC)
Bunu söylediğin iyi oldu kibele. Bir nevi eleştiriyi yapan bizleri haklı çıkardı bu mesajın. Gerçekleşen bir istifanın hemen ardından bu kadar alelacele bir başvuru yapılmaması gerektiğini öğrenmiş olduk bence. --Science (mesaj) 22:49, 12 Mart 2015 (UTC)
Ahh kibele, ahh. Vikihaber'deki hizmetlilik başvurumda benim için; aktif çalışması yok demiştin. Sonradan durumu önce proje yok sözüne çevirmiş, ardından da oy verenlerin katkı sayısına getirmiştin. Sağ olasın, burada da yine olumlu oy verenler içinde bir şeyler demiş ve es geçmemişsin. Fakat anlamadığım şu; bu proje vikihaber'den çok mu aktifti ki; iki kullanıcının yorumu ile Vikihaber'deki yorumlarını unuttun? --inc.еle. vposta 21:40, 12 Mart 2015 (UTC)
valla hiç bir şey anlamadım söylediğinden, neyi unutmuşum? bildiğim tek şey oradaki ve buradaki yorumlarımın ilkesel olarak aynı olduğudur. bu projenin aktifliğinin vikihaber ile karşılaştırılması ise buranın hiç izlenmediği anlamına geliyor. kıyaslanamaz bile. --kibele 21:55, 12 Mart 2015 (UTC)
 1. Kullanıcının bu sorumluluğu alabilmesi için yeterli olmadığını düşünüyorum. --Diyapazon(Mesaj) 06:53, 13 Mart 2015 (UTC)
Tarafsız Tarafsız[değiştir]
Geçersiz Geçersiz[değiştir]
 1. Uğurkent'in görüşlerine bende katılıyorum. Bu projeye katkı yapacağını düşünüyorum. Olumlu yönde düşüncelerim.SAİT71 (mesaj) 09:34, 12 Mart 2015 (UTC) VS:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle, kullanıcı 100 değişikliğe sahip değil --Hacitalha 06:12, 13 Mart 2015 (UTC)
 2. Aşağıdaki konuşmaları oldukça yadırgadığımı belirtmek istiyorum. Sahiplenmek güzel bir şeydir fakat gönüllü projeleri değil. Hele birisi 8 yılda, diğeri ise 3 yılda buraya yalnızca 1.500 kadar katkı yapmış kullanıcıların sözleri ilginç geldi. Kusura bakmayın, "kavga var dediler, geldik" gibi olmasın ama olumsuz yorumlardaki sözler ile eşeğin kulağına su kaçmış. Siz aday olsaydınız da, vikipedi'de belirtseydiniz ve sizin için oy kullanmaya gelseydik. --inc.еle. vposta 15:24, 12 Mart 2015 (UTC) VS:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle, kullanıcı 100 değişikliğe sahip değil --Hacitalha 06:12, 13 Mart 2015 (UTC)
 3. Kriterleri pek incelemedim. İhtiyaç var. Emek verecek kullanıcılar her zaman takdirle karşılanmalıdır. İyi çalışacağını umuyorum. --Kafkasmurat (mesaj) 19:39, 14 Mart 2015 (UTC)
Yorum Yorum[değiştir]

Soru Eğer bir kullanıcı vandallık yapıyorsa nasıl bir durum izlersin ve yine de devam ederse nasıl bir durum izlersin? Uğurkent (mesaj) 15:20, 11 Mart 2015 (UTC)

Cevap Cevap Tabi ki önce uyarırım. Ancak yeni başlayan bir kullanıcı ise ona yol gösteririm. Düzenlediği maddeleri tekrar düzenlerim. Ancak bariz şekilde vandalsa (yani sayfaların içeriğini sadsadfgfg gibi şeylerle değiştiriyorsa) engellerim. --Hacitalha 17:38, 11 Mart 2015 (UTC)

Soru Kendini Vitruvian'ın yaptığı gibi hizmetli olursan süresiz engeller misin? Uğurkent (mesaj) 15:20, 11 Mart 2015 (UTC)

Cevap Cevap Kesinlikle hayır. Aslında hizmetlilerin kendini engellemesine (nadiren de olsa oluyormuş demek ki) ve kendi engelini açabilmesine (Vikipedi'de böyle bir şey olmuştu) karşıyım. --Hacitalha 17:38, 11 Mart 2015 (UTC)

Soru Eğer bir kullanıcı küfürlü bir içerik eklemişse nasıl bir durum izlersin? Uğurkent (mesaj) 15:20, 11 Mart 2015 (UTC)

Cevap Cevap Eğer eklediği içerik bir filmdeki "S*ktir git" repliği veya Neyzen Tevfik maddesindeki şiirde olduğu gibi bir şeyse bir şey yapmam. Ancak kullanıcı sayfasında insanlara küfrediyorsa uyarırım. --Hacitalha 17:38, 11 Mart 2015 (UTC)

Kullanıcı:Uğurkent bu soruların bürokrat sorumluluğuyla nasıl bir ilgisi olduğunu merak ettim. --kibele 17:18, 12 Mart 2015 (UTC)

 • Öncelikle olumlu veya olumsuz oy veren herkese teşekkür ederim.

1- Ben Mayıs 2014'ten beri Vikipediye, Ağustos 2014'ten beri de Vikisöze katkı yapıyorum. Yani kimse beni yeni ortaya çıkmak ile suçlamasın.

2- Bürokratlık sevdası(!)na gelince: Ben Vikisöze katkı yapmaya başladığımdan beri bürokrat eksikliğinden bahsettim. Bu yeni ortaya çıkmış bir şey değildir. İsterseniz attığım mesajlarla bunu kanıtlayabilirim. İlk başta Vitruviana bürokrat olması için mesaj attım ancak kabul etmedi. Daha sonra vikisöz dahil birçok kardeş proje ile ilgilenen biri olan Uğurkent'e söyledim. Yanlış hatırlamıyorsam Aralık 2014'te bürokratlığa başvurdu. Ancak oylar yeterli gelmedi. Ben ondan sonra başvuru yapmayı düşündüm ama kazanacağımı zannetmiyordum. Şimdi ise burada pek çok emeği geçen, aynı zamanda buranın tek admini olan Vitruvian aramızdan ayrıldı. Geri dönmesini çok isterim. Ancak biraz kesin konuşmuş. Dolayısıyla şu an sayfaları silmek ve vandalları engellemek için tek yetkili kahyalar.

3- Olumsuz oy atacakların gerekçelerini az çok tahmin edebiliyordum. Ama gerek vikipedide gerekse vikisözde çok emeği geçen kullanıcıları burayı ele geçirmek için adam topluyor gibi ithamlarda bulunmanız hiç aklıma gelmemişti. Ve bu davranışınız gerçekten çok üzücü. --Hacitalha 14:22, 12 Mart 2015 (UTC)

 • Kusura bakmayın ama olayı mahalle kavgasına dönüştürmüşsünüz. Ve burayı da sadece bugüne kadar buraya katkı yapanların yeri olarak belirlemişsiniz. Bu tutumunuz doğru değil. Mevcut projelerde aktif katkı yapanlar kısıtlı. Vitruvian gibi katkı yapan değerli kullanıcılarda şu ya da bu sebeple ayrılabiliyorlar. Katkılarımın büyük çoğunluğunu Vikipedi'ye yapıyorum evet, ancak bu diğer projelere ilgimin olmasına engel olamaz. Ben oraya ağırlıklı olarak katkı yapıyorum diye buraya karışmayın denemez. Beni tanıyanlar az çok bu tür şeylere karşı kayıtsız kalmadığımız görebilirler. Topluluğu ilgilendiren her konuda bir görüşüm, önerim mutlaka vardır. En çok istediğim şey zaten herkesin bu tür konularda yorumunu belirtmesidir. Diğer projelere katkı yapamıyorum çünkü Vikipedi zaten vaktimin hepsini alıyor. Ancak bugün Uğur'a da özel mesaj ile Kitaplar listesine evimizdeki bir kitabı ekleyip ekleyemeyeceğimizi sordum. Vaktim oldukça bende bir şeyler ekleyebilirim diye düşündüm, ancak ne yazık ki sizin bu tutumunuz bu kararımı gözden geçirmeme neden oldu. Bana verdiğim oy üzerinden buraları da işgal etmeyin tarzında bir söylemde bulunma hakkınız yok. İsterseniz burada 10 yıldır bulunun ve 1 milyon katkınız olsun bunu kimse söyleyemez. Gelebilecek vandallara karşı mevcut projede bir kaç hizmetli olması gerek bence. Hiç hizmetliye, bürokrata gerek yok mantığı yanlıştır. Vikipedi köy çeşmesinde meta başta olmak üzere ilgili projelerle ilgili güncel olaylar belirtilir. Herkes haberdar olsun diye. Siz olayı çok yanlış ele almışsınız.SAİT71 (mesaj) 16:06, 12 Mart 2015 (UTC)
Mahalle kavgası mı? Lütfen konuyla alakasız sözler söyleyip ortamı bulandırmayalım. Olayı hiyerarşi kavgasına döndürdünüz deseydin daha doğru olurdu bence. Yapılan eleştirilere karşı tahammülsüz olmanıza şaşırdım doğrusu. İnsanlar fikirlerini söylerler ve ona göre bir tartışma ortamı yürütülür. Ama görüyorum ki buna da tahammül edilmiyor burada. Ben fikrimi net bir şekilde söyledim. Vitruvian ayrılır ayrılmaz, aktif olmayan bir kullanıcının buraya gelip Vitruvian'ın "yerini" almak istemesi beni çok şaşırttı. Ve bu yüzden de bu görevi sorunsuz bir şekilde yürütemeyeceğini beyan ettim. Buradaki sorun nedir? Uzun süredir burada değilim, doğru; ancak kısıtlı deneyimlerimden çıkardığım sonuca göre ne zaman birileri Vikipedi'den buraya gelse ya yetki istiyor ya da olay çıkartıyor. Vikisöz'de aktif bir şekilde katkı yapan insanlar, birbiriyle hiçbir şekilde bu şekilde diyalog içinde olmadı. Bu da gösteriyor ki burada Vikisöz için faydalı ortam sağlanmış. Bu faydalı ortamın bozulmasını istememek doğal bir tavırdır. Vikisöz'ün iyiliğini istemekten ibarettir bu. Bunun altında farklı bir şeyler aramak yanlıştır. Elbette isteyen istediği yetki için başvuruda bulunabilir, buna itiraz eden yok; ancak kimin başvurduğuna göre de fikirler belirtilir dediğim gibi. Ben başvuruyu yapan kişinin kesinlikle bu yetki için uygun olmadığını düşünüyorum halen. Vikipedi'den isterseniz 1000 kişi daha getirin, fikrim değişmez. Vikisöz'de kısa süre içinde iyi sayılabilecek katkılar yaptım ve bazı konularda tecrübelendim. Bu tecrübelerime dayanarak bazı çıkarımlarda bulunuyorum. Seçilirse başarılar dilerim, orası ayrı. Ama buradaki sorun eleştiriye tahammülsüzlüğünüz oldu. Sonuç olarak sanırım Hacitalha'yı zorlama bir şekilde seçtireceksiniz. Vikisöz, Vikipedi'den farklı bir mecradır. Bunun farkına varamayıp olayı "sen 8 yıllıksın bu 2 yıllık" şeklinde göndermeler bulunanlar da olmuş. Gülüyorum buna da. Sanıyorum Vitruvian'ın buradan ayrılırken söylediği şekilcilik buymuş. Biz Vikisöz'ün yararına olabilecek ya da olamayacak olan bir başvuruyu değerlendirirken elbette aktiflikten söz edeceğiz. Sorun kaç yıllık olduğun değil ki. Ortada etik olmayan bir durum var. Eleştiriyi görmek yerine, bize karşı duygusal bir tavır alarak eleştirenleri yermeniz de ayrıca düşündürücü. Burada çoğunluk ne derse o olur söylemini de siz söylüyorsunuz. Bu da yanlış. Gene de ne olursa olsun seçilirse destekleyeceğimi bildiriyorum ben. Ama Vitruvian'ın yakındığı Vikipedi'de olan etik dışı tavırları Vikisöz ortamına da taşımanız son derece ilginç ve ironik oldu. Kimse Vitruvian neden gitti demiyor da; herkes "yetki alma" ve "yetkilendirme" derdine düşmüş. Buna karşı eleştiren insanları da linç etme girişimine girdiniz. Neyse fazla uzatmacağım bu saçmalığı. Vikipedi'deki arkadaşlara katkılarından ötürü teşekkür ediyorum sadece. Her zaman bekleriz bu ulvi katkılarınızı. Ama lütfen sadece oylama dışında gelmeyin. Rica ediyorum... --Science (mesaj) 16:41, 12 Mart 2015 (UTC)
Halen aynı şeyleri söylüyorsunuz. Bu sahiplenme olayını abartmışsınız. Benim hacitalhanın hizmetli olmasından her hangi bir çıkarım yok. Kendisiyle de gerek Vikipedi'de gerekse başka bir projede "şahsi olarak" çok konuşmuşluğum bile yoktur. Vikipedi'den adam toplamak tabiri sizin olaya bakış açınızı gösteriyor zaten. Siz yargısız infaz yapıyorsunuz. Vitruvian'ın katkılarını tartışmak haddime değil, ancak herkesin kararına saygı duymak gerek. Eğer biz Vitruvian'ın neden gittiğini tartışacaksak ve bu onu geri getirecekse buyrun tartışalım. Halen bir Vikipedi-Vikisöz kıyaslaması içindesiniz. Olaya bakış açınızı yadırgıyorum açıkçası. Eleştirilecek bir durum yok. Vitruvian veya bir başkası gönüllü olarak yetkilerini bıraktıktan sonra 40'ının çıkmasını mı beklememiz lazım? Ne yapalım söyleyin, bu projenin sağlıklı bir şekilde yürümesi için hizmetliye, bürokrata ihtiyaç var. Bunun içinde yalnızca önümüzde istekli olan bir aday var. Buyrun siz aday olun, sizi değerlendirelim. Bunda anlaşılmayacak, bu kadar tepki gösterecek bir durum yok. Birde benim değişiklik sayım oy vermek için yeterli mi ona da bakılmasını rica ediyorum...SAİT71 (mesaj) 17:18, 12 Mart 2015 (UTC)
başvuranın katkısı başvuru için yeterli değil zaten sait. bir de "bu projenin sağlıklı bir şekilde yürümesi için hizmetliye, bürokrata ihtiyaç var" demişsin de.. her projenin önce bir yürümeye ihtiyacı var yani kullanıcıya. --kibele 17:21, 12 Mart 2015 (UTC)
O halde bu adaylığın tartışacak bir yanı yok. Aday arkadaşımızın katkılarını sürdürüp bir süre sonra tekrar adaylığını koyması gerek. Haklısın kibele, ancak bu şekilde yürümesi biraz zor görünüyor. Şahsen biraz Viki'den sıyrılıp buraya katkı yapmayı düşünmüştüm de, gerçekten hataymış düşünmek bile. :)SAİT71 (mesaj) 17:26, 12 Mart 2015 (UTC)
bu söylediğinin bile buradaki katkılara haksızlık olduğunu farkediyor musun? burada iş yapılıyor az sayıda kullanıcı tarafından. bunu değerlendirebilmek için önce bakmak gerekiyor. --kibele 18:37, 12 Mart 2015 (UTC)~
Aynı görüşü paylaşmıyorum maalesef. Ben kimsenin katkılarına laf etmedim, aksine yargısız infaz yapıldı.SAİT71 (mesaj) 18:40, 12 Mart 2015 (UTC)
üslupla ilgili özeleştiri yapılmış. 'buranın yürümesi zor' gibi yargı laflarının da aynı kategoride değerlendirilebileceğini unutmayalım. --kibele 19:16, 12 Mart 2015 (UTC)
Yukarıdan aşağı mesajlar okunursa, neye karşılık yazdığım anlaşılır. "Ağız birliği yapmış bir topluluk", "oylamayı açan kişinin kendi kitlesi", "gözü tepede olanlar" ve buna benzer yakıştırmalar. Bu kadar acımasızca yazılan bunca şeyden sonra buranın yürümeyeceğini düşünmem bana göre normal. Tek taraflı bir değerlendirme bence seninki. :) SAİT71 (mesaj) 19:26, 12 Mart 2015 (UTC)
tek taraflı demek de tek taraflı bir yorum. :) ama üslubun ateşliliği bir yana söylenenlere katılıyorum evet. bu tür şeyleri daha önceki 'yetki istemelerde' ben de söyledim. vikipedi'nin kardeş projeler üzerinde bir yeri olduğunun düşünülmesine de, vikipedi kullanıcılarının bu projelerde kolaylıkla yetki alabileceklerini sanmalarını da, buralarda sessiz sedasız katkı yapan kullanıcıları yok saymalarını da hoş karşılamıyorum, sözüm meclisten dışarı. yorumların dozunu eleştirmek ayrı şey, buradan yola çıkarak 'yürümez burası' demen ayrı. vikisöz gayet güzel yürüyor, gelişiyor. daha iyi olması için de gelmek, izlemek, katkı yapmak gerek. --kibele 19:43, 12 Mart 2015 (UTC)
Bence tam tersine burası yürüyor. Hem de bu kadar az kişiyle. Vitruvian ve anladığım kadarıyla pek çok değerli katkılar yapan kişilerin arkasına bakmadan kaçması bunu doğrular nitelikte. Vitruvian bu konuda mükemmel bir örnek. Kendisi oldukça seviyeli ve nazik birisiydi. Ne oldu neden kaçtı olayları tam olarak bilmesem de gene de tahmin edebiliyorum son mesajından... --Science (mesaj) 19:37, 12 Mart 2015 (UTC)
Vitruvian ile kişisel olarak hiç bir diyaloğum olmadı, daha doğrusu benim şu 7-8 yılda kimseyle tartışmışlığım yoktur. Bana laf vurma çabanız boşa bence. Benim yüzümden ansiklopediyi veya bir başka projeyi bırakan 1 kişi göstersinler yemin ediyorum ben bir daha dönmemek üzere bırakırım. Ancak benim yadırgadığım olay, sizin bu şekilde cephe almış olmanız. Hala aklım almıyor. Resmen suçlu durumuna düştük. :)SAİT71 (mesaj) 19:40, 12 Mart 2015 (UTC)
Cephe alma gibi bir durum yok ortada. Siz onu yanlış anlamışsınız bence. Sadece yadırgama var. --Science (mesaj) 19:43, 12 Mart 2015 (UTC)
Atlanan nokta buraya gelenlere ön yargılı olarak gözü tepede olanlar, fırsatçılar, Vikipedi'den buraya kendi adamınızı seçtirmek için gelmişsiniz gibi şeyler söylenmesi. Bunlar kullanıcıları kaçıracak söylemlerdir. Benim bugüne kadar Vikipedi'de hizmetli adaylığım bile olmadı. Dolayısı ile insanları yargılamadan önce tanımak lazım. Ben kimseye burda bu tür ithamlarda bulunmadım. Her neyse, buranın dirliğinin huzurunun sağlanması için bundan sonra her hangi bir katkım olmayacak. Vitruvian'ı tanımıyorum bile, her ne kadar fırsatçı olarak gösterilsekte eğer Vitruvian okuyup takip ediyorsa inşallah geri döner. :) SAİT71 (mesaj) 19:51, 12 Mart 2015 (UTC)
Açıkçası rahatsız olduğunuz kısmı anlıyorum ama gene tek taraflı bakmaya devam ediyorsunuz. Sizin tarafınızdan bize yöneltilen sözler de o zaman bizi kaçıracak söylemler olabilir mi? Belki Vikipedi'ye katkı yapmak istiyorum ama sırf bu yüzden oraya gelmek istemiyorumdur? Aynı zamanda gene eleştiriyi görmek istemiyorsunuz. Buraya sadece oy kulalnmak için geldiniz ve cephe aldığını söylediğiniz kişiler hakkında bir fikriniz yok. Burada kimse kimseye cephe almaz. Tam tersine her ne kadar birbirimizle pek iletişim de bulunmasak bile bir dayanışma var. İlk mesajlarımızı tekrar okumanızı tavsiye ediyorum. Bazı konularda yapılan eleştiriler tam isabet olmuş. Bunun dışında eleştirinin biraz dozu kaçmış olabilir ama bunda da gene tek taraflı bakmamak lazım. Gene en başa dönüp, alıntı yapıp şöyle şöyle oldu demek istemiyorum. Bir de duygusal bir tepki vererek açık açık bize tavır alıyorsunuz. Sanki bugüne kadar katkı verdiniz de bunu engellemişiz gibi konuşmuşsunuz. Hiç alakası yok. --Science (mesaj) 20:08, 12 Mart 2015 (UTC)
Eğer ki ben size, sizin yazdığınız mesajları Vikipedi'de yazmış olsam sizin söylediğiniz doğru olurdu. Ancak ben burda Vikipedi'yi temsil etmiyorum, bende bir kullanıcıyım. Ancak siz beni yukarıda yazdığım şeylerle suçladınız. Tepkinizi anlıyorum ancak üslubunuz ve yaklaşımınız kesinlikle böyle olmamalı. Ben topluluktaki tüm katılım gerektiren şeylere ilgi göstermeye çalışıyorum. Bu bahane ile bugün biraz daha katkı yapabilirim diye düşünmüştüm, ben okumayı çok seven ve baya geniş bir kütüphaneye sahip olan birisiyim. Uğurkent isimli arkadaşımıza da yukarıda yazdığım gibi bir mesaj atıp kitaplardan alıntı yapmak istediğimi söyledim. O da bana gerekli bilgileri verdi. Siz hala yine tanımadan sadece oy kullanmaya geldin şeklinde beni yargılıyorsunuz. Neyse, ben herkesten özür diliyorum. Kolay gelsin.SAİT71 (mesaj) 20:25, 12 Mart 2015 (UTC)
Vikipedi'de bu yaşananların aynısının yaşanması için gerekli ortam yok yalnız. :) Bilmiyorum orada da Vitruvian diye tek bir hizmetli olsaydı ve kendisini engelleseydi, buradan birimiz gelip ertesi günü adaylığımızı koyup kısacası tamamen aynı şekilde davransaydık ne olurdu acaba? Bunları bilmiyoruz. İhtimaller üzerinden konuşmak istemiyorum ben. Zaten vikipedi-vikisöz üzerinden ayırım yapıp tartışmak da saçma aslında. Sadece şu anda gelişen olayın üzerinden konuşmak daha mantıklı olur. Yaşananlar üzücü. İsterdim ki bu tartışmaların yerine birkaç makale okuyup içerik ekleseydik vikisöze... Benim tepkim bunaydı. Burada yapılacak çok iş var, buna rağmen bu tür şeylerin olması can sıkıcı. Katkı vermek isteyen her türlü verirdi zaten, mesele o değil. Dediğim gibi ben özeleştirimi yaptığımı düşünüyorum. Eğer bir kusur işlediysem sizde özrümü kabul edin. Kolay gelsin size de. Bu arada kimsenin aday olmasına da karşı değiliz. Sadece bunun bu şekilde olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sadece benim düşüncem. --Science (mesaj) 20:51, 12 Mart 2015 (UTC)
Sahiplenme değil bu. Siz yanlış şekilde değerlendiyorsunuz asıl. Hacitalha'yla benim de hiçbir zaman diyalogum olmadı. Vikipedi'de de nasıl bir ortamınız, ilişkileriniz var bilmiyorum. Ben sadece Vikisöz tecrübelerimden yola çıkarak yorumlar yapıyorum. Herhangi bir yanlışım varsa, düzeltebilirsiniz. Ya da biraz daha burada takılarak sizde fikir sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde yorum yaparsanız bence daha sağlıklı olur. Bakın burada en aktif olan 3 kullanıcı da benzer şeyler söylüyor. Bunun dikkate alınması gerekli. Bunu dikkate almadığınız zaman tepki çekersiniz. Sizin Vikipedi'de çok eski olmanız ve iyi katkılar veriyor olmanız buradaki insanları dikkate almamanız için geçerli bir sebep olamaz. Vikipedi'de adam toplamak mevzuusu için de belki hak verebilirim size. Yapılan davranış bu şekilde olsa bile bu üslupla söylememem gerekiyordu. Vitruvian ayrıldıktan sonra en azından bir tartışma yapsaydık iyi olurdu diye düşünüyorum. En azından belki Vikipedi'de veya burada onunla gerçek hayatta iletişimde olan birisi çıkabilirdi ve tekrar dönüp dönememe meselesini bir daha düşünmesini isteyebilirdik. Vitruvian sadece hizmetli değildi; aynı zamanda doğrudan katkılar veriyordu. Vikisöz için büyük kayıp. Bu kaybın doldurulması için gerçekten de bir hizmetliye mi ihtiyacımız var, yoksa doğrudan katkılar verecek kullanıcıya mı? Burada içerik sıkıntısı var, teknik değil. Hizmetli olmak mühim bir mesele değil burada. Eğer gerçekten bir katkı vermek istiyorsanız lütfen oy vermeye değil de içerik eklemeye gelin. Gerçekten buranın buna ihtiyacı var. --Science (mesaj) 17:45, 12 Mart 2015 (UTC)
Tartışmayı uzatma gibi bir niyetim yok. Ben kim olursa olsun herkesi dinleyen biriyim. Vikipedi'de şu kadar yıldır varım gibi bir tavrımda söz konusu olamaz. Vitruvian'ın dönmesi için elimizden ne geliyorsa yapalım ona bir sözüm yok. Sizlere kolay gelsin diyorum sadece...SAİT71 (mesaj) 18:37, 12 Mart 2015 (UTC)
Dinlediğiniz için teşekkürler. Size de kolay gelsin.--Science (mesaj) 19:15, 12 Mart 2015 (UTC)

Yorum Yorum Şimdiki söyleyeceklerimi lütfen herkes üzerine alınmasın. Sözüm meclisten dışarı

1- Değişiklik sayısı meselesine gelince: Bildiğimiz üzere maddelere "sil" etiketi koyunca ve de madde silinince bu değişiklik "deleted edits(silinen değişiklikler)"e dahil oluyor. Bu durumda 300ü geçiyor. Ancak silinen değişiklikleri çıkardığımızda an itibariye 226 değişikliğim var. Politikada hangisinin alınacağına ait bir bilgi yok.

2- Vitruvian meselesine gelince: "Neden ayrıldı? Geri gelir mi? Ona ulaşabilen var mı?" gibi şeyleri gerek burada gerekse köy çeşmesinde tartışabiliriz. Vikipedideki son değişiklikleri Abdullah Öcalan maddesinin tartışma sayfasında geçmiş. Bu belki bize bir fikir verebilir. Sanırım Vitruvianın istifa etmesinden hemen sonra başvurumun ışık hızında oluşu, kullanıcıları "Dur bi 40'ı çıksaydı" gibi yorumlara itmiş. Doğaldır da. Ben kasıtlı olarak acele ettim. Çünkü oylama sürecine ve Metadan yetki verilme sürecine bir de gideni tartışma süreci eklenirse epey uzun vakit alıyor. Aktif bir admin olmayışından yararlanmak isteyen vandallar olabilir.

3- SAİT71 ve İncelemeelemanının oyları 100 değişikliğe sahip olmadıkları için geçersizdir.

4- Eleştirinin her türlüsüne açığım. Ancak olumsuz oyların

 • oylamayı açan kişinin kendi kitlesini buraya getirmesi
 • gözü tepede olanlar gelip hemen çökme derdinde
 • Hiyerarşi düşkünü
 • Apar topar adam toplayıp burayı ele geçirmek ister gibi davranan

şeklinde değil de katkısı az, tecrübesi az, henüz hazır değil gibi yorumların olmasını (böyle yorumlar da var. Onlar üzerine alınmasın) isterdim. Hadi kendimi geçtim de olumlu oy verenlere ağır ithamlarda bulunmanızı hiç yakıştıramadım.

--Hacitalha 04:30, 13 Mart 2015 (UTC)


adayın değişiklik sayısının sınırda oluşu, oy verenlerin oy verme yeterliliğinin olmayışı zaten yeterince açıklayıcı. kardeş projelere hizmetli, bürokrat adaylığıyla giriş yapan, katkı vermektense yetki sandığı bu sorumluluğu almayı önceleyen herkesin yıllardır vikisöz'e katkı veren bu üç kullanıcının (berram, babatolian, science) tavrından öğreneceği şeyler olduğunu düşünüyorum. --kibele 09:54, 15 Mart 2015 (UTC)


Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.