Vikisöz:Hizmetlilik başvurusu/Nanahuatl

Vikisöz, özgür söz dizini
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Oylama tamamlandı. Rapsar hizmetli seçilememiştir. --Vitruvian (mesaj) 03:09, 28 Ağustos 2012 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 17
 Destek: 11
 Karşı: 6
 Tarafsız: 0
 Oran: %İfade hatası: Tanınmayan "[" noktalama karakteri.

Rapsar[değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 20:09, 24 Ağustos 2012 (UTC)

Kullanıcı, sonradan adını Nanahuatl olarak değiştirmiştir.

Rapsar (MesajKatkılarİstatistikler) – Bir süredir burada faaliyet gösteriyorum. Daha önceleri de dönem dönem etkinliklerim olmuştu. Hizmetli olmak için yeterli tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum. Şu anda tek aktif hizmetli olan Vitruvian'a düşen sorumlulukların bir kısmını paylaşırım, işler daha hızlı yürür diye düşündüğümden hizmetli adayı oluyorum.Rapsar (mesaj) 20:09, 17 Ağustos 2012 (UTC)

 • Genel bir hatırlatma yapmak isterim. Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler isimli yönergemiz der ki: "Vikipedi dışındaki etkinlikler genellikle hizmetlilik başvurusunun bir parçası olarak değerlendirilmez." Bunu buraya uyarlarsak, Vikipedi değil Vikisöz demek yeterli olacaktır zaten. Oy veren, görüş bildiren kullanıcıların ve başvuruyu kapatacak olan hizmetlinin bu noktaya dikkat etmesini önemle hatırlatırım.--Rapsar (mesaj) 10:53, 18 Ağustos 2012 (UTC)Lütfen olumlu / olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikisöz çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[değiştir]
 1. Buradaki işyükünün kayda değer bir kısmını üstleniyor. Hizmetli olmasında sakınca göremiyorum.--Ilgaz ERmesajkatkılarım 06:46, 18 Ağustos 2012 (UTC)
 2. (...) Olumlu ve yapıcı tavırlarına sıkça rastladığımız ve Vikipedi'nin tüm alanlarında muhteşem katkıları olan Rapsar'ın bu görevi layıkıyla yerine getireceğini düşünüyorum. Ben Vikipedi'deki binlerce kullanıcı gibi o adı geçen sekiz hizmetliden birisi değilim ve oyum olumlu. Trol meselesine gelince, benim bu sözden anladığım ve yönlendirdiğim kişilerden birisi asla ama asla Rapsar değildir. Evlad-ı Kervelayme. Bê gunayme! Ayvo! Zulümo! Cinayeto! (Evlad-ı Kerbela'yız. Günahsızız. Ayıptır! Zulümdür! Cinayettir!) Seyit Rıza... --inc.еle. vposta 06:50, 18 Ağustos 2012 (UTC)
 3. Vito ve ekibi, topluluk fikrine saygı duyuyorsa madem buna da saygı duyup istifa etmeleri gerekirdi. Her neyse, ben burada karşı oyu veren kullanıcıların oylarının viki dışı kararlarla alıp almadıklarını bilemiyorum ve oyları tamamen şüphelidir. iyi niyet demeyin lütfen. artık öyle bir şey kalmadı hepimiz biliyoruz. rapsar'a gelince birçok hizmetliden daha iyi bir hizmetli olacağını düşünüyorum. umarım viki dışı karar almaz, ya da zamanla diğerlerine benzemez. --Hedda Gabler (mesaj) 09:47, 18 Ağustos 2012 (UTC)
 4. Destekliyorum. -- Supermæn * 11:18, 18 Ağustos 2012 (UTC)
 5. Bir projedeki davranışlarını baz almadan Vikisöz'ün faydasına olacak deneyimli bir kullanıcının hizmetli olmasını sakıncalı görmüyorum. En azından 3 ya da 6 aylık bir hizmetlilik sorumluluğu verilebilir. Zamaninda hizmetli eksikliği çeken bu sitede 6 ay hizmetlilik yapmiş ve projenin beni sıktığını fark etmiştim. Proje için istekliyse Rapsar da yapabilmelidir.--вяí¢αи76ileti 17:33, 18 Ağustos 2012 (UTC)
 6. Beşiktaş Çarşı, Vikipedi Karşı, ben de söylerim Yupik Marşı --Kmoksy (mesaj) 16:50, 19 Ağustos 2012 (UTC)
 7. Son derece faydalı olacağına inanıyorum. Vikisöz'ün hizmetliye inanılmaz ihtiyacı olmasa da, göz çıkarmaz, yetkilerini de usuturubuyla kullanabileceğine inanıyorum. Bu "laf olsun", "trollük olsun", "karşı çıkmak olsun da nasıl olursa olsun" desteği değil; bildiğimiz normal, adamakıllı bir destektir. Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 22:58, 20 Ağustos 2012 (UTC)
 8. Kullanıcının engeli haksızdır 5 hizmetli beraber karar aldı, doğru olacak diye birşey yok. Kullanıcı hizmetliliği rahatlıkla yürütlebilecek kabiliyettedir.--Reality006 (mesaj) 23:00, 20 Ağustos 2012 (UTC)
 9. Kullanıcının katkıları bana olumlu göründü. Katkılarından anladığım kadarıyla (ve umarım) silme fonksiyonunu gereksiz kullanmayacktir. Yakamoz51 (mesaj) 21:40, 21 Ağustos 2012 (UTC)
 10. Destek Destek Bir destek oyu da benden. Umarım başarılı bir hizmetli olursun. Sana bir arkadaş tavsiyesi: tüm kullanıcılarla, özellikle de karşı oy kullanan kullanıcılarla iyi davran. Hepimiz vikiprojeler için, insanlık için iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz. --Cekli829 (mesaj) 09:33, 23 Ağustos 2012 (UTC)
 11. KesinlikleDestek Destek Kim ne derse desin, Rapsar'ın çalışmalarını desteklemekteyim. Başarılar diliyorum--NicoRoman (mesaj) 10:19, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Olumsuz Olumsuz[değiştir]
 1. Kesinlikle Karşı Karşı. - 16 Temmuz 2012'de, yani tam 1 ay önce 6 ay engellendi Rapsar Vikipedi'de, trollük faaliyetleri nedeniyle. O zamandan bu yana bu durumun düzeldiğini gösteren bir bulguyla da karşılaşmadığım için, doğal olarak Rapsar'ın hizmetliliğe kesinlikle uygun olmadığı düşüncesindeyim. Müthiş bir potansiyeli var ve o potansiyeli olumlu yönde kullandığı günleri gördüğümüz zaman, destek vereceğim zaman oluyor tam olarak.--Vito Genovese 20:57, 17 Ağustos 2012 (UTC)
  Trollük yaptığım senin ve diğer dört hizmetlinin kişisel görüşüdür. "Trol nedir" gibi bir "deneme" sayfasına dayandırılarak yapılan bir engelleme politika dışıdır, politikalarda yer almayan bir engellemedir. Hangi politikada bir kullanıcının trol diye engellenebileceği yazılıdır?--Rapsar (mesaj) 21:02, 17 Ağustos 2012 (UTC)
  Engelinin haklı olduğu görüşünü sekiz hizmetli birden paylaştı, Rapsar. Etkin olmayan hizmetlilerden en azından beş-altısının da burada olsalar bu engele katılacaklarını adım gibi biliyorum. Böyle bir durumda ortadaki sorunun karşı tarafta olduğunda ısrar edersen, benim yapacak bir şeyim kalmıyor. Diğer konuşmalarımızda da aksini ispatlamıştım; hatırlarsın. Diğer yazdıklarını ise detaylı olarak açıkladım daha önce; politika arka planı da dahil olmak üzere. Biraz özeleştiri zamanı artık senin için.--Vito Genovese 21:14, 17 Ağustos 2012 (UTC)
  O zaman o sekiz kişinin kişisel görüşü. Topluluk hizmetlilerden, yahut sekiz kullanıcıdan mı ibarettir? Meta'daki sayfaya bakabilirsen, yahut köy çeşmemize veya mesajlara bakabilirsen bu "sekiz"in kat be kat üstünde kullanıcı da hayır bunlar trollük değildir demektedir. Bu yorumunda dahi topluluğun düşüncelerini hiçe saydığın çıkarımını yapıyorum şahsen. Bak, bu da benim şahsi fikrim, yorumum. Politikalarımızda trollükle ilgili hiçbir ifade yer almıyor ayrıca, varsa göstermeni rica ederim. "Biraz özeleştiri zamanı artık senin için." gibi seni ilgilendirmeyen konularda yorum yapmazsan sevinirim.--Rapsar (mesaj) 21:21, 17 Ağustos 2012 (UTC)
  Yolunu sen çizeceksin, Rapsar. Gideceğin yolun hangi yol olacağını sen belirleyeceksin. Umarım doğru olanı seçersin gelecekte. Onun dışında gereken her şey söylendi sanırım.--Vito Genovese 21:26, 17 Ağustos 2012 (UTC)
  Ayrıca senin mantığınla gidersek, buradaki tek etkin hizmetli Vitruvian, bu yazılanların ardından seni trol olarak görüp, engelleyebilir. Doğru mudur? Çünkü sen diyorsun ki etkin hizmetlilerimizin şu kadarı bunu düşünüyordu. Burada da etkin hizmetlilerimizin tamamı (%100'ü, tek kişi olsa da) bunu düşünüyor. Sence bu ne kadar akla yatkındır? Neyse, sorduklarıma cevap alamadığımdan sormak da lüzumsuz aslında ;) Sana hayatında başarılar dilerim (sen bir "nasihatle" sonlandırdığından, ben de bir "dilekle" sonlandırayım dedim, hem Vikisöz'e uyum sağlasın)...--Rapsar (mesaj) 21:30, 17 Ağustos 2012 (UTC)
  Vito kusura bakma oy gerekçen tamamen şahsi. senin ve diğer hizmetlilerin viki dışı karar almanız ve hâlâ hizmetli olmanız bile hata. rapsar'ı burada eleştirecek son kişiler sizlersiniz. --Hedda Gabler (mesaj) 09:43, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. O yüzden ben Wikimedia Vakfı projeleri nasıl işliyor anlatayım biraz.
  meta:IRC/Channels sayfasına girer ve metin içinde "private" diye aratırsan, herkesin giremediği birçok kanal olduğunu göreceksin. Wikipedia-en-admins kanalı da bunlardan biri mesela. İngilizce Vikipedi hizmetlileri, hizmetlilikle ilgili işleri (bkz: engel) tartışırlar, başkası giremez. İtalyanca Vikipedi'nin de var hizmetli kanalı Farklı kullanıcı grupları için birçok kanal var bu şekilde.
  Sadece IRC mi? Hayır. meta:Mailing_lists/Overview sayfasına girersen, birçok gizli e-posta listesi görürsün. İtalyanca Vikipedi hizmetlilerinin listesi, İngilizce Vikipedi bürokratlarının listesi bunlara örnek misal (Hizmetliler milyon tane olmasaydı onların da olurdu). Yine farklı gizli listeler var burada. Bunlara gidip "Siz gizli karar alıyorsunuz; şu an sizin hizmetli olmamanız gerekir." demeyi düşünür müsün? RfC falan aç, eğlenceli olur.
  Eğri oturalım doğru konuşalım, Hedda. Kişisel saldırıların nedeniyle 1 ay engellendin, tüm hizmetliler kötü oldu. İşin özü bu. 2009'da bürokratlık oylamamda olumlu oy veren sensin. Onun üzerine zaten çok sınırlı süreyle uğrayabildim Vikipedi'ye; yani o olumlu oyun üzerine tek "durum değiştiri" etmen bu oldu. Senin engelinde bile "engel verilmesin" diyen benim, hatırlayacak olursan. Böyle bir durumda işi kişiselleştiren takdir edersin ki ben olmuyorum.--Vito Genovese 10:54, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Eğri oturup doğru konuşacaksak ben senin oylamanda olumlu oy kullanmam bugün tam tersini söylemem kesinlikle engelle alakası yoktur çünkü sen benim engelimi vermiş biri değilsin ki veren sen olsan da ben kimseye kin beslemem. ben daha önce tartıştığım kullanıcılarla tekrar mesajlaştım, kin besleyip ona karşı olumsuz şeyler içine girmedim. Burada sizin viki-dışı kararlar alıp kullanıcı engellemenizdir. İngilizce Vikipedi'de ya da herhangi bir diğerinde adminler vikidışı gizli görüşmeler yapıp birkaç kullanıcıyı engelliyor ve bunu topluluğa duyurmadan yapıyorsa onlar da haksız. ta ki köy çeşmesinde bir kullanıcının bunu belirtmesine kadar siz bu konuda bir açıklama yaptınız mı? bu kararı nasıl aldığınızı açıkladınız mı? [benim gözümden kaçmıştır belki] siz, kullanıcılar için sadece kendi görüşlerinini dayatarak "engelledim oldu bitti" demeye getirdiniz. Yaptığınız şey hataydı. Ben tekrar söylemek istiyorum, bu engellemelere karşı oluşum benim 1 aylık engelimle ilgili değil, hizmetlilere olan güvenim sarsıldı. Örneğin Yabancı'yı çok severdim ama bugün benim hakkımda bir şikayet olsa viki-dışı işlem yapan ve kararı destekleyen kişilerin aldığı kararar ben güvenemem. aldıkları/alacakları kararı viki-dışı mı belirlediler yoksa kendisi o an mı belirledi, tereddütte kalırım. Burada engeli verenlerin rapsar için karşı oyu kullanacakları da kaçınılmaz bir gerçek ama vikipedi'deki şeffaflığı bitiren sizin aldığınız karar oldu. --Hedda Gabler (mesaj) 15:28, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Bulunduğumuz sayfanın konusundan (Kullanıcı göreve uygun mudur değil midir?) uzaklaşıyormuşuz gibi hissediyorum ama halen Rapsar'ın aldığı engelle ve engelin yöntemiyle ilgili konuştuğumuza göre devam edeceğim.
  Öncelikle bir şeyi netleştirmek gerekiyor sanırım, Hedda. Yukarıda sana IRC kanallarından ve e-posta listelerinden örnekler verdim. Şunlar da, gizli vikiler. Şahsen hesap sahibi olduğum OTRS vikisine şuradan erişebilirsin. Bu vikiye üye değilsen, sadece ana sayfasını okuyabilirsin; hesabı da sadece vikinin hizmetlileri açabilir. Burada farklı WMF projeleri hakkında bir yığın şey konuşulur. Gizli viki listesinde İngilizce, Almanca, Fince ve Felemenkçe Vikipedi'nin hakem kurullarının vikilerini de görebilirsin. Bunlara girip içindekileri okuyamazsın ama tüm içerik ilgili vikilerle ilgilidir. Hakemler orada karar alır; sana verdiğim diğer örnek platformlarda da hizmetliler karar alır. Kahyaların (steward) karar aldığı bir yığın farklı ve gizli platform var (IRC, posta listesi, viki); var oğlu var yani. Şu anda da hizmetliler (Türkçe Vikipedi) arasında konuşulmakta olan iki konu var mesela. Ben attım ilk e-postasını; halen de devam ediyor. Bu olaylarla en ufak alakası olmayan iki farklı konu.
  Özetle; vikilerin yapısı budur. Her konuyu viki üzerinde konuşamazsın. Zaten "meta discussion" olarak adlandırılan konuların e-posta listelerinde konuşulmasını bizzat Jimbo Wales dikte etmiştir. Daha hassas konuları ise gizli platformlarda konuşursun. Hatta gizli olmasa bile, bir kullanıcı grubunun sorumluluğundaki bir eylemi zaten o gruptakiler konuşur. Bir hizmetli başvurusunun başarılı olup olmadığını bürokratlar belirler; başvuru gri bölgedeyse, fikir birliğinin sağlanıp sağlanmadığı değerlendirilir ve karara bağlanır. Burada bürokrat olmayan kullanıcının görüşü elbette dinlenir; ancak belirleyici olan bürokratın söylediğidir. Çünkü o görev ona verilmiştir. Engel de hizmetlilere verilmiş bir yetkidir ve engeli de hizmetli belirler. Bugüne kadar hizmetlilerin görev alanına giren envai çeşit konu tartışılmıştır hizmetliler arasında; tüm vikilerde. Bürokratın yetkileri hizmetlinin yetkilerine göre çok daha az tartışma doğurucu olmasına rağmen bürokrat e-posta listeleri bile gizlidir.
  Kişilerden bağımsız olarak trol engeli kavramını konu edinecek olursam; zaten bunun tartışmasını viki üzerinde yapmak imkansızdır. Çünkü bir kullanıcıya gidip "X, sen trolsün!" demek bir kişisel saldırıdır. "Trollük yapıyorsun" demek kişisel saldırıdır. Dolayısıyla bir trolün uyarılması da mümkün değildir.
  Senin yorumuna hitaben bir iki şey de söylemek isterim: "adminler vikidışı gizli görüşmeler yapıp birkaç kullanıcıyı engelliyor ve bunu topluluğa duyurmadan yapıyorsa onlar da haksız. ta ki köy çeşmesinde bir kullanıcının bunu belirtmesine kadar siz bu konuda bir açıklama yaptınız mı? demişsin. Engeller ve benim yaptığım açıklama eşzamanlıydı; sanırım orada bir karışıklık oldu. Seksen'in engelini diyorsan; onu Msky verdi ve mesaj atanlara açıklama yaptı zaten. Kaldı ki her engel türü için açıklama yapılmıyor zaten. Bunlar alışıldık engellerden farklı engeller olduğu için elbette burada bir açıklamanın yararı var ve o da yapıldı zaten.
  Şunu vurgulamamda yarar var: Ben, hiçbir yaptığımı oldu bittiye getirmem. Bunu yapıyor olsam köy çeşmesinin teklifler bölümü bu uzunlukta olmazdı takdir edersin ki. Bunu Vikipedi'deki onca zamanlık ortak mesaimizde görmüş olmanı beklerdim şahsen. Rapsar'la da konuşmuşluğum ve bakış açısındaki çok büyük hatayı çok net bir biçimde dikkatine sunmuşluğum var. Dilerse paylaşabilir burada veya başka bir açık platformda, tüm yazdıklarımı hem de. E-posta adresimi gizlerse sevinirim sadece :) Aynı şekilde itiraz edenlere de yanıt yazdım; açıklamayı koyup mola vermedim.
  Senin engellendiğin olay sonrasında Vikipedi'ye bir daha katkıda bulunmayacağını söylediğin ve 24 saatlik engel ile 1 aylık engel arasındaki tutarsızlıktan duyduğun rahatsızlığı gösterdiğin için, burada hizmetlilere duyduğun güvenin yine kendi engelinden dolayı kaybolduğu sonucuna varmak doğal bir sonuç oluyor. Hizmetlilerden memnundun da viki dışında alınan bir karar mı her şeyi bozdu? Hayır. Memnun olmadığını, duyduğun rahatsızlığı sen kendin söylüyorsun zaten.
  Daha önce de söyledim ve şimdi de söylüyorum; hatta sana değil, genele hitaben söylüyorum. Olaylara kişisel bakmayı, taraf olmayı, "bizler, onlar, şunun ekibi, bunun ekürisi" anlayışını bırakalım, WMF projeleri için iyi olanı yapma ortak noktasında buluşalım. Kişisel hırslar işin içine girince, verimlilik de düşüyor, dinamik de bozuluyor. Kişisel bakmayı bırakabilirsek, olumsuz oy vereni düşman bellemeyi de bırakabiliriz (Vikipedi tarihinde sayısız kez örneği görülmüş bir durum); farklılıkları olan insanlar olarak ortak bir payda yakalayarak birlikte çalışma zemini yaratabiliriz. Ben bunun için çabalıyorum; sizi de ne yaşanırsa yaşansın bu çabamda yanımda görmek isterim.
  Vito Genovese 16:42, 18 Ağustos 2012 (UTC)
 2. Karşı Karşı. topluluğun görüşüne kulak verelim. bir, iki, üç ve dört..--kibele 08:05, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Peki siz topluluk fikrine kulak verdiniz mi? Kibele, istifa etmeyip hala hizmetli olmak nasıl bir duygu? Oradakiler topluluk değil mi? Viki dışı karar almak çok kurallara uygun değil mi? Buradaki oylama için de emailleşip karar aldınız mı? Gerçi ilk üç karşı hizmetlilerden gelmiş. şaşırmadım. Birazdan buraya diğer karar alanlar da gelecek. --Hedda Gabler (mesaj) 09:43, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Sana vahiy yoluyla geldi bu oylama sayfası galiba http://tr.wikiquote.org/wiki/%C3%96zel:Katk%C4%B1lar/CemallamecBu imzasız yorum 78.168.124.169 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
  Haa, anladım. Sana oradan geldi, ama birazdan burada olacak hizmetliler meyilleşiyor --78.168.124.169 10:45, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Önceden yaşanmıştır bu durum. Mailleşerek ya da başka ortamlarda toplu karar alarak kullanıcılar engellendi. Yukarıda verdiğim bağlantıya bakarsanız belki aydınlanırsınız. siz bana bunun viki dışı olmadığını ispat edebilir misiniz? hayır. ben de size edemem. ama öyle bir şey olabileceğini de aklımdan çıkarmam. artı engellenen bu kullanıcılardan biri de rapsar'dır. --Hedda Gabler (mesaj) 10:52, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Ben de meyilleşmek ne demek diye düşünüyordum :)--Rapsar (mesaj) 10:54, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Kendi kararlarını ve düşüncelerini politika gösterenler, biraz da buraya bakıp topluluğun gerçek görüşünü öğrense ne iyi olacak... -- Supermæn * 11:23, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Yazı sansürleyenlere ne demeli? Üstelik suçsuz iken yapılan sansürlemeler. Ya da kendi görüşleri için politika arkasına sığınanlar?--NicoRoman (mesaj) 10:26, 23 Ağustos 2012 (UTC)
 3. Karşı Karşı. - Hizmetli olması durumunda sayfa silme yetkisini doğru kullanmayacağını düşünüyorum. Ufak hatalar içeren çok sayıda katkıyı yapıcı da olsa düzeltmekten ziyade geri alıyor. Ek olarak Kibele'nin verdiği linklerdeki olumsuz görüşlere dair bir gelişme görmüyorum. Hizmetli olmasını doğru bulmuyorum.--Khutuck (mesaj) 08:31, 18 Ağustos 2012 (UTC)
 4. Karşı Karşı. Khutuck'e katılıyorum.--Eldarion (mesaj) 17:13, 21 Ağustos 2012 (UTC)
 5. Karşı Karşı. Rapsar'ın yukarıdaki adaylık yazısında Vikisöz dışındaki "etkinliklerin" bu başvurusunun bir parçası olarak değerlendirilmemesi gerektiğine dair bir hatırlatması var. Burada galiba adayın Vikipedi'deki etkinlikleri kastediliyor (yanlış anladıysam düzeltebilirsiniz). Görebildiğim kadarıyla w:Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler yönergesi bu projeye aktarılmamış. Yinede, verilen olumlu ve olumsuz oyların gerekçelerinde Rapsar'ın Vikipedi'deki katkılarının baz alındığı bir gerçek. Bu bence gayet doğal. Rapsar bu projedeki katkılarının büyük çoğunu 21 Temmuz'dan bu yana (Vikipedi'de engellendiğinden 4 gün sonra) yapmış. Bu tarihten önce 300'den az katkısı var. Dolayısıyla başvurusunu sadece buradaki katkılarıyla değerlendirmek çok zor (özellikle oy verenlerin bir kısmının bu projede neredeyse hiç katkıları olmadığını göz önünde bulundurursak). Vikipedi'deki katkılarına gelince, tartışmalı şekilde engellenmesine değinmeyeceğim. Genel olarak, Vikipedi'ye çok vakit ve emek harcadığını, çalışkan biri olduğunu görebiliyorum. Özellikle son değişiklikler devriyeliğinde en etkin kullanıcılardan biri. Fakat her etkin ve deneyimli kullanıcı hizmetli olabilecek niteliktedir diyemeyiz. Vikipedi'nin en eski hizmetlilerinden biri, zamanında kendine göre bazı hizmetli ölçütleri belirlemişti. Rapsar'ı bu ölçütlere göre değerlendirdiğimde, "katıldığı tartışmalarda ortamı germek yerine ortamın yumuşaması ve maddenin gelişimi için orada bulunmak" ve "olayları kişiselleştirmemek ve tartışmalı durumlarda sakinleştiren bir yapıya sahip olmak" konusunda yeterli sükûnete sahip olmadığını düşünüyorum. Bu görüşe sahip olmama neden olan olayların bir kısmı Vikipedi'deki 4 ayrı adaylık sayfasında çeşitli kullanıcılar tarafından dile getirilmiş. Silme yetkisini doğru şekilde kullanamayacağına yönelik kuşkuları da paylaşıyorum. Vikipedi'deki son oylaması 2 ay önceydi. Belli ki hizmetli olmayı çok istiyor. Neden bu kadar çok istekli olduğunu anlamıyorum ama bence bu konuda biraz daha sabırlı olması gerekiyor. Pinar (mesaj) 10:11, 23 Ağustos 2012 (UTC)
  Pınar, inanırsın inanmazsın orası sana kalmış; burada hizmetli olmak istememin tek amacı işlerin hızlı yürümesini sağlamak. Hizmetli olunca Mediawiki sayfalarına, tam korumalı sayfalara müdahale hakkım ve madde silme hakkım gelecek. Bunları kullanarak işleri hızlandırmak istiyorum. Engelleme olayı ve koruma olayı burası için çok çok nadir olur zaten. Hizmetli olmasam benim kaybedeceğim bir şey yok, tek aktif hizmetli arkadaşın burada olduğu vakti madde yazarak/düzenleyerek değil de madde silerek ve/veya benim/başkasının birtakım isteklerine cevap vererek/onlarla ilgilenmeye çalışarak geçirmesi durumu söz konusu. Vikipedi'de bu sorun yok, aktif hizmetli sayısı 5-6 tane olduğundan.--Rapsar (mesaj) 12:37, 23 Ağustos 2012 (UTC)
 6. Rapsar'ı Vikipedi'de desteklemedim, şimdi engelli olmayıp tekrar aday olsa orada gene desteklemezdim. Diğer kardeş projeler ile Vikipedi'yi ele aldığımda Vikipedi haricindeki diğer projelerdeki oylamalar sırasında adayın tarafsızlıktan ödün vermeyen ve de aktif bir kullanıcı olduğuna inandığım vakit desteklerim. Onun için Rapsar'ın hizmetliliğine olumlu bakıyorum, seçilirse şimdiden kolay gelsin. --Vitruvian (mesaj) 17:41, 18 Ağustos 2012 (UTC)
  Rapsar'ın burada hizmetli olmak istemesindeki niyetinin işlerin daha hızlı yürümesine yardımcı olmak olduğuna şüphem yok. Son zamanlardaki yoğunluğumdan ötürü köy çeşmesine doğru düzgün göz gezdiremedim. Gördüğüm şu yazışmadaki tavır beni fazlasıyla rahatsız etti. Vito'nun 'bence' ile başlattığı, kendi fikrini belirttiği cümleye karşılık Rapsar ister kullan, ister kullanma diye cevap vermiş. (Mesele keşke üslup olsa) Vito'nun Rapsar'ın yapıcı olmayan sözlerine karşın "Bugün yine çok yapıcıyız?" demesinin akabinde Rapsar'ın Vito'nun kişisel saldırı girişimi yaptığını vurgulaması ve ardından hiç alakası yokken Vito'nun kendi görüşünü belirtmesini keyfine göre kural uygulamak olarak yorumlaması kesinlikle açıklanamaz bir durum. Ayrıca bu davranışın Vito'ya özel olduğunu, son yaşananlara göre hareket edildiğini görüyor ve Vikisöz'e yansımasını kabul etmiyorum. Rapsar'ın hizmetli adayı olduğunu gördüğümde ne yalan söyleyeyim proje için iyi bir gelişme olduğunu düşündüm, güzel işler çıkaracağımıza emindim, fakat bu şekilde olmaz. Tartışılan bir konuda haksız olduğu halde üste çıkmakla olmaz. Ve bunların devamı gelecekse, ki gelecek görünen o. Oyun rengi böyle değişmek zorunda kalır. --Vitruvian (mesaj) 14:09, 23 Ağustos 2012 (UTC)
  Eksik yazmışsın: Vito'nun 'bence' ile başlattığı, kendi fikrini belirttiği cümleye karşılık ben de Sence kaldırılmalı, bence ise kaldırılmamalı. İster kullan, ister kullanma. demişim. Öncesini almazsak farklı anlamlar çıkıyor :) Ben de kendi görüşümü belirttim. Benim ve başkasının eklediği şablonları daha önce kaldırmıştı Vito, haberin vardı sanırım.--Rapsar (mesaj) 14:40, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Tarafsız Tarafsız[değiştir]
Geçersiz Geçersiz[değiştir]
Yorum Yorum[değiştir]
 • Burada, Vikisöz'de, hiç katkısı (ya da son 1 yılda neredeyse hiç katkısı) olmayanların oy kullanmasıyla ilgili bir politika, yönetmelik vs. var mıdır? --Stultiwikiabana yaz 22:56, 20 Ağustos 2012 (UTC)
 • "Bana" şu ve şu gibi katkıları olan kullanıcıların oy vermesi, daha doğrusu başvuruyu kapatacak olan kullanıcının bu oyları geçerli sayması mantıklı gelmiyor.--Rapsar (mesaj) 16:43, 22 Ağustos 2012 (UTC)
 • Vikisöz'de bu konuda bir politika şu an yok, gerekliyse uygun politika hazırlanır. Toplam 3,337 sayfası olan bir Vikide aynı dilin diğer Viki projelerinin topluluğunun oy kullanması normal karşılanmalı. Zaten SUL hesapla giriş yapıyoruz hepimiz, ayrı hesap durumu da yok.--Khutuck (mesaj) 20:02, 22 Ağustos 2012 (UTC)
Dediğim gibi bu benim görüşüm. Sonuçta Viki benim değil, öyle davranmamaya çalışıyorum, kuralları ben koymuyorum. Her iki yönde de kural olmadığından hizmetli karar verecek/vermeli, bence.--Rapsar (mesaj) 21:22, 22 Ağustos 2012 (UTC)
Kmoksy'nin de tek değişikliği buraya verdiği oy mesela; ancak Khutuck ile aynı görüşteyim bu konuda. Kmoksy de Türkçe WMF topluluğunun önemli bir üyesi, meziyetlerine büyük saygı duyduğum bir insan. Dolayısıyla oyunun geçersiz kılınmasının gerektiğini düşünmüyorum. Bu tür oy kriterleri kuklacılığın önüne geçmek için getirilir zaten. Oy veren herkes de tanıdığımız, bildiğimiz insanlar. Sonrası için ölçüt belirlenemez mi? Belirlenebilir elbette.
Vito Genovese 21:37, 22 Ağustos 2012 (UTC)

Silicilik devam ediyor http://tr.wikiquote.org/w/index.php?title=Vikis%C3%B6z:K%C3%B6y_%C3%A7e%C5%9Fmesi&diff=86735&oldid=86718 Bu imzasız yazı 188.119.1.26 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 06:28, 23 Ağustos 2012

Mantıklı bir gerekçe sunuyorum orada. Aksi argüman varsa sunulsun, ama sunulamıyor. O zaman hiçbir maddeyi silmeyelim, kalsın. Ben de açayım Atatürk'ün en sevilen sözleri diye bir madde. Bunu silen de silici diye etiketlensin. Olur mu?--Rapsar (mesaj) 08:00, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Argümanları konusunda olmasa da, maddenin uygunsuzluğu ve silinmesi gerekliliği konusunda Rapsar'ın görüşlerini paylaştığımı belirtmek isterim.--Vito Genovese 10:22, 23 Ağustos 2012 (UTC)
 • Nedense karşı oyların çoğu vikipedi hizmetlilerinden. Bu karşı oylar acaba Rapsarı Vikipedi'den ve Vikisöz'den soğutma politikası mı?--NicoRoman (mesaj) 10:21, 23 Ağustos 2012 (UTC)
 • Anladım, iyi niyet varsaymanın modası geçti ama neden hizmetli oylamalarında sürekli karşı oy verenlerin gerekçelerine değil de kim olduklarına odaklanıyoruz? Burada benden önce karşı oy verenlerin her biri Rapsar'dan en az 2 yıl daha deneyimli. Elbette görüş bildirmekte serbestler. En azından Seyit Rıza'nın idam sehpasındaki son sözlerini Vikipedi'de alınan kararlara yakıştıracak kadar talihsiz bir yorum yapan olmamış. Olumlu oy verenler arasında da hizmetliler var. Ne var bunda? Rapsar'ın engellenmesine tepki olarak olumlu oy verenler var diyebilir miyim ben de? Ortaya rastgele komlo teorileri atmaktan hiç sıkılmıyoruz da o yüzden soruyorum. Pinar (mesaj) 11:10, 23 Ağustos 2012 (UTC)

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.