Tartışma:Mustafa Kemal Atatürk/Ekonomi

Vikisöz sitesinden
Jump to navigation Jump to search

Atatürk'ün çok sevdiğim bir sözünü bu başlık altında buldum fakat bu sözün kaynağını ve orjinal yazıldığı haliyle nasıl olduğunu bulmakta güçlük çekiyorum.

Burada; "Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar." şeklinde alınmış söz, internetteki başka bir kaynakta: "Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar." şeklinde geçmiş. Bizim yurttaki çerçevelenmiş sözde ise "istiklal" kelimesi yer almıyor.

Bu özlü sözün kaynağını göstererek yer vermiş bir site ya da Atatürk'ün hayatı ile ilgili bir eser biliyor ve paylaşırsanız çok sevinirim. bu deyimi 2004 yılında ben söylemiştim. o zaman insanlarımızın kolaydan zengin olma isteklerini görünce bu cümleyi kurdum bunu söyledigim dostum olan atatürk'ü çok seven chp li birisiydi. kendi yazıhanesine çerçeveletti koydu. oradanda bir baktım heryere yayıldı. orjinalinde istiklal ve istikballeri vardır..atatürk'e ait olmadıgını sizde farketmişsiniz.