Metin Feyzioğlu

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Metin Feyzioğlu
Metinfeyzioglu1.png
Doğum tarihi 7 Temmuz 1969
Doğum yeri Kadıköy
Wikipedia-logo-v2.svg Vikipedi maddesi
Notification-icon-Wikidata-logo.svg Vikiveri öğesi

Metin Feyzioğlu (d. 7 Temmuz 1969, Kızıltoprak, Kadıköy, İstanbul), Türk ceza hukuku profesörü ve Türkiye Barolar Birliği'nin 8. Başkanı.

Sözleri[değiştir]

 • Laiklik, hukuki bir kavramdır. Hem de öyle bir hukuki kavramdır ki, tanımı, değişmez bir şekilde Anayasanın özüne ve ruhuna kazınmıştır: Laiklik, hukuk kurallarının insanlar tarafından yazılmasıdır. Laiklik, hukukun insanlar tarafından yaratılmasıdır.[1]
 • Bugün hem Türkiye hem Orta Doğu, "din ve mezhep ayrımcılığı" ve "ırkçılık" olmak üzere iki derin fay hattı üzerinde bulunmaktadır. Bizler; kardeşlik, barış, huzur ve güvenli bir gelecek için her türlü din ve mezhep ayrımcılığına ve ırkçılığın her türlüsüne karşı olmak zorundayız. Farklılıkları ayrışmanın bir sebebi değil, zenginleşmenin aracı olarak görmeliyiz. Uyuşmazlıkları değil, ortak menfaatleri öne çıkarmalıyız.

  Din düşmanlığını reddeden ancak bir dinin, mezhebin veya inancın diğerine tahakkümünü de kabul etmeyen; egemenliğin ilahi değil, insana ve dolayısıyla millete ait olduğunu benimseyen laiklik anlayışı, demokrasinin, özgürlüklerin, kısacası özgür ve güvenli yaşamanın ön koşuludur.
  • 2013-2014 Adli Yıl Açılış Konuşmasından
 • Teokratik bir devlet düzeninde vatandaşlık yoktur; kulluk vardır. Millet yoktur; ümmet vardır. Buna bağlı olarak idare edilenlerin haklarından da bahsedilemez. Hak kavramı ve insan hakları, laik hukuk düzeninin bir ürünüdür. Çünkü insanlara hak tanımanın esası, egemen gücün insan olmasına dayanmaktadır. Laik ve demokratik bir düzende insana temel haklarını veren, son tahlilde, başkası değil, yine insanın kendisidir.[1]
 • Başka bir anlatımla çağdaş demokrasiler, sadece o an için çoğunlukta olan siyasi görüşleri değil, sayıca azınlıkta olan başka görüşleri de kucaklar.
  • 2013-2014 Adli Yıl Açılış Konuşmasından
 • Çağdaş devlet anlayışında kutsal olan devlet değil, devletin hizmetle yükümlü olduğu insandır.
  • 2013-2014 Adli Yıl Açılış Konuşmasından
 • Biz 77 milyon insanı birinci sınıf vatandaş görür, hukuki güvenlik sahibi kılar, tanıdık olmadan iş bulma imkânı verir, iş takipçisi olmadan adalete ulaşma imkânı verirsek hiçbir sorunumuz kalmaz.[3]
 • Tarihten ders alınır ise, tarih tekerrür etmez. Osmanlı İmparatorluğu’nu çok hukukluluk ve her alanda bilimsel düşünceden uzaklaşmış olma çökertmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mucizesiyle doğmuş olan Türkiye Cumhuriyeti için tek gerçek yol gösterici, bilimdir.
  • 2013-2014 Adli Yıl Açılış Konuşmasından

Kaynakça[değiştir]

 1. 1,0 1,1 Feyzioğlu, Yayınlar, Laiklik
 2. Twitter, 29.10.2015
 3. Metin Feyzioğlu
Wikipedia-logo-v2.svg
Metin Feyzioğlu ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.