Kullanıcı mesaj:Urungu97

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

+[değiştir]

  • Hoş geldin Urungu97, iyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 13:31, 2 Haziran 2016 (UTC)
Hoş bulduk @Vitruvian. İleti için teşekkür ederim, ayrıyetten Mustafa Kemal Atatürk hakkında çalışma yaptığınız için de teşekkür ederim. Size de iyi çalışmalar. --Urungu97 (mesaj) 10:27, 4 Haziran 2016 (UTC)
Teşekkürler Urungu. Eski bir plandı ama geç dahi olsa şimdi uğraşıyorum. Vikisöz'den bağımsız olarak eldeki kaynaklarla başladım. Buradakileri de ekleyince pek kuvvetlenecek. İnternet üzerinde en güvenilir ve bir tür başvuru sayfası gibi olmasını istiyorum. Bakalım, göreceğiz. :) İyi çalışmalar tekrardan. Vitruvian (mesaj) 10:33, 4 Haziran 2016 (UTC)

Günün sözü[değiştir]

Selamlar Vitruvian,

Görüşmeyeli nasılsın? En son geçen yazın başında konuşma fırsatı bulmuştuk hafızam beni yanıltmıyor umarım. Sonra bazı olaylar gerçekleşti ve bu mecralardan uzaklaşmak zorunda kaldım zorunlu olarak. Şimdi ise şöyle bir döneyim diyorum. Özellikle günün sözü maddesi dikkatimi çekti. Burayla ilgilendiğin su götürmez gerçek fakat sözlerin çoğu arşivlenmemiş veya ben arşivlenmemiş zannediyorum. Bazı günlere sözler yazılmamış da olabilir. Konuya hakim değilim açıkçası. O yüzden yazıyorum.

Günün sözlerine nasıl ulaşabilirim? Hepsine tabii. Arşivlemek için soruyorum. Yok, eğer hepsi arşivlendi bazı günler söz yazılmadı diyorsanız o farklı bir durum tabii. Bir de ek olarak bu sözleri kim seçiyor?

Diğer sorum ise kayda değerlik ölçütleri ile ilgili. Elbette yazılmıştır ama kısa bir özet istiyorum. Her kitapta geçen söz kayda değer midir? Şimdi mesela "Mustafa Önsel" adında bir zat var. Bu zat "Ağacın Kurdu" adında bir kitap yazmış. Kitapta pek çok güzel sözden bahsediliyor fakat Mustafa Önsel, emekli jandarma kurmay albay yani pek kayda değer değil en azından Vikipedi açısından. Peki burası için kayda değer midir? Kayda değer olduğunu düşünüyorum, köşede hemen "vikisöz bağlantılar" kısmında kitaplardan güzel alıntılar var ama bu kitapların çoğu tanınmış kitaplar, yanlış bir şey yapmak istemiyorum.

Diğer bir sorum, telifle ilgili. Kitabın aynısını yazmayacağım elbette ama her sayfadan bir söz geçirsem buraya veya iki. Telif sorunu oluşturur mu? Sadece "Ağacın Kurdu" kitabı açısından söylemiyorum, başka başka kitaplardan da sözler eklemek istiyorum özellikle Freud hakkında birçok söz ekleyebilirim ama telif sorunu olur mu diye sormadan edemeyeceğim. Telifi temizlemek epey zor oluyor. Bu konuda da yanlış bir şey yapmak istemiyorum.

Bir de isteğim olacaktı. Ne kadar gerçekleştirilebilir emin değilim. Biliyorsunuz, Türkçe Vikipedi profesyonel kaynak verebiliyor. Yani böyle bir araç var. Kitaptan kaynak vermek istediğini zaman araç sayesinde rahatça elle yazılmadan kaynak verilebiliyor. Burada göremedim onu. Sanırım eski yollardan çözmemiz gerekecek aynı Vikihaber'de olduğu gibi. Bu aracı buraya nasıl kazandırabiliriz? Elimden bir şey gelir mi?

İyi çalışmalar ve kolaylıklar dilerim. Şimdiden teşekkürlerimle. --Urungu97 (mesaj) 13:39, 6 Nisan 2017 (UTC)

Tekrar hoş geldin Urungu97 öncelikle. Her zamanki gibi iyiyim. Bkz. Optimizm. :) Umarım sen de iyisindir. Mesajında yazdıklarına göre teker teker yanıtımı vereyim.
Günün sözü bölümüyle alakalı, örneğin 2017 arşivi şurada yer almakta. Seçim yaparken Türkiye'deki güncel siyasetçilerin beyanlarında yer alan ifadelerden uzak durarak günün sözlerini belirliyorum genelde. Belli bir deneyimi kazanan kullanıcılar da bu konuda yardımcı oluyorlar.
Bana kalırsa Mustafa Önsel, hakkındaki çok sayıda bağımsız kaynağı dikkate alınırsa Türk asker kapsamında ele alınıp maddesi oluşturabilecek, kayda değer olarak sayabileceğimiz bir kimsedir. Kayda değerliğini şüpheli bulanlar ise silinmeye aday gösterebilir ve ona göre de bir süreç işler. "Ağacın Kurdu" da Türkiye'de oldukça okunan, ilgi gören bir eser diye biliyorum. 15 Temmuz 2016'dan önce bir haber portali için yazmış olduğu "Cemaatçi cunta darbeye mi hazırlanıyor" başlıklı yazısını hazırladığı dönemlerde çok öne çıkmadıysa da şimdilerde konuyla ilgili önem verilen isimlerden biridir bilindiği üzere. Eserinde veya diğer yazılarında önemli bulunan, dikkat çekici ifadeler alıntılanmaya müsait demektir.
Telifle alakalı meseleyi halen konuşuyoruz ve zamanında benim en az ilgi gösterdiğim meselelerden biri bu oldu maalesef. Daha ziyade içeriğe odaklandım. Aşağıda vereceğim iki yerde telif meselesiyle ilgili yazılanlar oldu. Okumanı öneririm. Daha seçiçi davranılır, daha dikkat çekici ve önemli bulunan sözler arasından seçimler yapılırsa, 2-3 sayfada 1 alıntılanma yapılmayacaktır diye tahmin ediyorum. Elbette bazı eserler söz anlamında çok zengin oluyor ama sayıları azdır genelde. Telif konusunda: 1, 2.
Vikipedi'deki kaynak aracını buraya da getiririz. Ben şahsen pek kullanmadım ama kolaylık sağlayacağını zannediyorum.
Açıkçası halen daha istediğim gibi yönelemedim Vikisöz'e. Kalıcı olabilirsen bir aktif kişimiz daha olur. Birlikte olabildiğince geliştiririz ilgiyi fazlasıyla hak eden bu projeyi.
Vitruvian (mesaj) 18:51, 6 Nisan 2017 (UTC)

Toplu reddetme[değiştir]

Merhaba Vitruvian,

AWB ile birtakım saçma değişiklikler yapılmış. Cem Aziz Çakmak sayfasında yaptığınız değişiklik sonrası anlıyorum ki maddelerde boşluk bırakmak önemli fakat AWB ile boşluklar silinmiş ve bunu yapan herhangi bir beyaz liste, devriye değil. Fark ettiğinizi düşünüyorum. Türkçe Vikipedi'de hizmetlilerin toplu sayfa silme yetkisi var. Toplu değişiklik reddetme gibi bir şey var mı acaba? Bu kullanıcının bütün değişikliklerini reddetsek? --Urungu97 (mesaj) 21:31, 6 Nisan 2017 (UTC)

Ne yazık ki bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok Urungu. Maddelere boşluk olmadan söz yazıldığı takdirde hem görünümde hem de buna bağlı olarak okunabilirlikte bir problemin ortaya çıktığını kullanıcıya ifade etmiştim ancak bildiğini okumaya devam etti. Gördükçe geri alırız bu değişiklikleri. Çözüm şimdilik bu olabilir. Vitruvian (mesaj) 21:38, 6 Nisan 2017 (UTC)