İçeriğe atla

Tartışma:Sabahattin Ali

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikisöz, özgür söz dizini

Telif[değiştir]

Evet, Hedda. Günlerdir kardeş projelerden telif ihlali temizliyorum, Vikisöz'de de var elbette, doğru (zaten özgür içerik olmadığı için hiç buraya gelip bakınmayı düşünmemişim bak). Burada da sınırı çizmek lazım. En.wikiquote'ta tepede telif ihlal temizliğine davet vardı. Ölçüyü ne olarak belirlediklerine bakmak lazım. @Vitruvian, sen ne dersin?
Vito Genovese 17:10, 21 Mart 2017 (UTC)
Telifle ilgili problemler hakkında benden daha çok tecrübeniz olduğu için sınırı daha ziyade sizin çizmenizi, temizlikle ilgili olarak yapılması gerekenlerde de gerekli katkıyı sunmak isterim. Yazarın ölümünden 70 yıl kadar bir zaman geçmesi lazım diye biliyorum ancak şiirden ufak bir bölüm alındığında da problem halen geçerli midir bilmiyorum mesela. Vitruvian (mesaj) 18:50, 21 Mart 2017 (UTC)
Pardon @Vitruvian, geç gördüm yazdığını. Estağfurullah, böyle bir konuda kesin bir bilgi sahibi olmak zor.
Yazarın ölümünün ardından 70 yıl kuralı konusunda haklısın. O zaman kamu malı oluyor. Bunun dışında 1923'ten önceki her şey de kamu malı. Ancak burada çoğunlukla telif hakkı saklı eserlerden alıntı yaptığımız için ne kadar alırsak adil kullanım olur, ne kadar alırsak olmaz, onu tespit etmek lazım. En.wikiquote topluluğu bir yönerge üzerinde çalışmış, en:Wikiquote:Limits_on_quotations#Types_of_articles sayfasında ayrıntıları var, tek tek listelemişler. Şiir için her 10 sayfa başına 8 satır şiir demişler, bu da kabaca %1,25'ine denk geliyormuş şiirin. Yani hiç almasak daha iyi. :) ABD yasasına göre durum bu. Bizim yasa da "maksadın haklı göstereceği bir nispet dâhilinde" diyor nispet yaparcasına, ama nispetin ne olduğunu söylemiyor. :)
Genel olarak İngilizce Vikisöz'ün belirlediği ölçütleri benimseyerek sağlam bir zeminde ilerleyebiliriz (hâlâ daha "teklif" statüsünde tabii, onu da not düşeyim), ama geriye dönük çok temizlik işi çıkaracağı da aşikâr.
Vito Genovese 21:29, 22 Mart 2017 (UTC)