Tartışma:Liberalizm

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Spencer'ın sözü[değiştir]

Spencer'ın sözünün yeri burası değil. Bu sözü Spencer elbette liberalizm fikrini savunmak için sarfetmiş. Ancak söz liberalizmle ilgili değil. Spencer'ı bilen insanlar olarak Spencer'ın liberalizm konusundaki tutumunu bu sözden de anlayabilmek başka şey, yalnızca bu söze bakarak, sözün ve sözü söyleyenin liberalizm hakkındaki betimleme, tanım yorum, değerlendirmesini apaçık görmek başka şey. Spencer bu sözünde liberalizmi açınlamıyor, onunla ilgili aydınlatıcı bir yorum sunmuyor, bu fikri savunmak için alternatifini yeriyor. Bu yüzden sözün yeri burası değil.Salt bu söz; dünya sistemlerini bilen biri için şu muhtemel çıkarımlara yol açabilir: 1 a)Sosyalizm beter bir şeydir. b)Demekki liberalizm daha iyi. 2 a)Sosyalizm beter bir şeydir. b)Demekki liberalizm kötünün iyisidir. 3 a)Sosyalizm beterdir. b) Liberalizmle sosyalizm arasında seçim yapmak vebayla kolera arasında seçim yapmaktır. 4 a)Zaten sosyalizm köleliktir. b)Hem ne gerek var; liberalizm şahane bir özgürlükler düzenidir. Görüldüğü üzere muhtemel çağrışımların doğrudan konu başlığının kendisi olan b seçenekleri sözün kendisinde yok.Sözün doğrudan temas ettiği nokta, daha çok değişmeyen a seçeneğidir. Durumu daha iyi anlamak için bu baptaki devlet birey ilişkisini ortya koyan diğer sözlere bakmak yardımcı olacaktır. Burada da kişi düşündüğünde, tanımlanmamış bir süre zarfında devletin yetki ve otoritesini arttırmayı savunan bir görüşün (sosyalizm vs.) eleştirisini sezinleyebilir. Ama ondan önce, başlığa uygun olarak bu cümlelerdeki ana fikre baktığında, liberalizmde devlet birey ilişkisinin temel konumlanışının bir yorumunu görecektir. Dolayısıyla söz liberalizmle ilgili olmaktadır. Gerekli düzeltmeleri yapıyorum.Bu imzasız yazı 88.246.250.180 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Değiştirmeler[değiştir]

  • Liberalizmin yalnızca liberal düşünürlerce yapılmış yorumları dururken, onu eleştirenler bir bir kaldırılmış, pek "liberal" bir madde olmuş doğrusu. Bu imzasız yazı 78.176.245.218 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
  • Şimdi geçmişi kontrol ediyorum ve şayet öyle bir şey yapılmış ise eski haline geri getireceğim. Teşekkürler. --Vitruvian (mesaj) 18:23, 28 Mayıs 2013 (UTC)