Tartışma:İran

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Doğrulanabilirlik[değiştir]

Verilen kaynak dışında bu bilginin yer aldığı başka bir yer yok, bu da doğrulanabilirlik açısından sıkıntılı bir durum. İkinci husus ise kaynağın güvenilirliği. Yerel bir haber sitesi... Sitenin içeriği de bir röportaj değil de haber yazısı olunca, başka sitelerde neden yer almadığını açıklamak gerekiyor. Bu da açıklanamazsa haberin doğruluğu konusunda kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Turgut46 20:52, 28 Temmuz 2017 (UTC)

  • Cevap görmeyince, cevap veremiyor diye mi düşünülüyor? Öyleyse ilginç. 2012 yılında Taksim'de İran'a destek bağlamında düzenlenen mitingin ana katılımcılarından birisinin Aydın Çubukçu olduğu Dünya Bülteni, Evrensel Gazetesi, Yüksekova Haber vasıtasıyla doğrulanıyor. Bu mitingin slogan ve pankartları arasında "Emperyalist baskıya dik duran İran'a karşı savaşa hayır", "İran halkı yalnız değildir" gibi çeşitli sözler yer alıyor. Bu maddede yer alan Çubukçu'nun sözünün içeriğine dikkatle bakıldığında yerel haber sitesi olarak tariflenemeyecek bir haber sitesinde yer aldığını söyleyelim. Haberin asıl kaynağı ise haber metninin hemen altında adı verilen bir haber ajansı olan Dicle Haber Ajansı (DİHA)'dır. Dolayısıyla haber ajansının abonesine yolladığı haber metni olarak bakmak lazım. Hatta öyle bakmaya dahi gerek yok, zira daha önce de vurguladığım gibi açıklamalarının yankılanacak bir durumu yok şahsın ve bu da bir beklenti içinde olunmasına mâni oluyor. Evrensel Gazetesi ise Çubukçu'nun sözlerini "her yer İran, hepimiz İranlıyız!" sloganıyla bitirdiği ifade ediyor. Şahsın konuya dair pozisyonu, genel yaklaşımı ortada olduğu için şüpheye neden olan bir durum da doğal olarak yok. Ayrıca Türkiye'de özellikle sıkıntılı geçen son birkaç yılda haber siteleri kapanıyor, bir bakıyoruz ki arşivler uçuruluyor. Eğer sözün yer aldığı site başka kaynaklarca falanca konular noktasında güvensiz bulunuyorsa, tekzip varsa yahut şahsın bilinen görüşlerine aykırı bir manzara ortaya çıkıyorsa birtakım önlemleri almada kararlı davranabiliriz ancak burada bu saydıklarımla bağlantılı bir sorun gözükmüyor. Daha önce de uyardım şimdi de biraz daha ileri götürerek söyleyeyim: Rastgele muhalefete son veriniz. Bir şey gerçekten de problemliyse, hep beraber çözeriz. Tartışmaya gerek kalmaz. Vitruvian (mesaj) 14:37, 1 Ağustos 2017 (UTC)
Burada sorun açıklamaların yankılanmadığı değil, kaynağın güvenilirliği ve haberin doğrulanabilirliği. Haber yankılanamıyorsa ve kaynak güvenilir değilse doğru olduğu sonucuna nasıl varabiliriz? Bu gibi şüpheli bilgilerden uzak durmak lazım. Aydın Çubukçu'nun güvenilir bir kaynakta yer almış doğrulanabilir başka sözleri de eklenebilir maddeye. --Turgut46 14:51, 1 Ağustos 2017 (UTC)
  • O halde bu bağlamda haber sitesinin güvenilir olmadığını çeşitli kaynaklar üzerinden burada gösteriniz. Konumuz olan bu habere dair herhangi bir tekzip mevcut mudur? Haber çeşitli şekillerde yer bulmuş, mevzumuz olan alıntı da sorunlu değil. Vitruvian (mesaj) 14:55, 1 Ağustos 2017 (UTC)
Yerel mi, ulusal mı? Herhangi bir başarısı var mı? Ödül almış mı? Kayda değer mi? Haber hakkında tekzip olmaması haberin doğruluğunu garantilemiyor. Bana bu kriterlere uyan bir haberi kaynak verin, ben de söz veriyorum ikna olacağım. Aksi halde boşuna reklamını yapmayalım sitenin. --Turgut46 15:17, 1 Ağustos 2017 (UTC)
  • Soruma yanıt verilemedi. Ad olarak yerel, haber içeriği ise net biçimde görüldüğü gibi geniş kapsamlı. Haber yukarıda belirtildiği gibi DİHA menşeli olup o da malum olduğu üzere tanınmış haber kaynaklarından biri ve muhabirleri de ödüllerle tanışmış gözüküyor. Esasta tekzip haberin yanlış olduğunu bile göstermez, sadece güvenilirlik noktasında ipucu verir ki bu da haberi değerlendirmeye almamıza yol açar. Tek bir tane -belki başka da vardır ama pek zannetmem- madde içinde siteden faydalanmış olmak reklam yapmak anlamına asla gelmez. Gerçekten öyle düşünen biri varsa "Allah akıl fikir versin" demekten başka çare kalmıyor. Yukarıda sorduğum sorular halen daha geçerli. Birbirimizin zamanını yemiş oluruz aksi takdirde. Vitruvian (mesaj) 15:32, 1 Ağustos 2017 (UTC)
O zaman direkt DİHA'yı kaynak olarak gösterelim. Sorunuzu yanıtlamıştım, tekzip yok diye doğruluğunu garanti edemeyiz. Başka kaynak yok diyorsunuz, bu da beni şüpheye düşürüyor. Eğer isterseniz başka kullanıcıları da tartışmaya davet edebilirsiniz. --Turgut46 15:42, 1 Ağustos 2017 (UTC)