Kategori tartışma:Edebiyatçılar

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikisöz, özgür söz dizini

Bu kategorinin hâli nedir böyle, el atmamız lazım. :D Sinestik

Aslında diyorum ki, bunun yerine Türk yazarlar, Türk şairler gibisinden alt kategorilerle yola devam etsek. Zaten ben de böyle yapılıp kategorinin boşaltılması ve silinmesi taraftarıydım. Bir Suut Kemal Yetkin kalmış, tek başına. :) --Vitruvian 19:58, 13 Mart 2012 (UTC)
Bence aksine, türk veya yabancı farketmeksizin hepsininin aynı yerde olması edebiyat anlayışının evrenselleşmesi konusunda daha olumlu etki yaratır. Yine de sen bilirsin. Sinestik
Ben emin değilim bu konuda o yüzden dokunmadım kategoriye. Başkaları da fikir belirtirse neticelenir. Ama Vikipedi'deki kullanıcılar buraya pek uğramıyorlar ve topluluk sesi çıkmayınca bekleme yapıyorum. --Vitruvian 20:14, 13 Mart 2012 (UTC)
Anlıyorum, ben olsam ben de öyle yapardım. Sonuçta içerik daha önemli. Sinestik

Edebiyatçı kime denir önce bunu tartışmak lazım. Yazar olan bir şahıs aynı zamanda edebiyatçı olmuyor mu? Dil tarihçisi midir edebiyatçı? Yoksa bunun eğitimini veren midir? Bence bu tarz kategoriler karşıklığa yol açacaktır. Nedeni ise edebiyatçılık teriminin bir mesleğe değil, meslekler bütününe verilmesidir. Şair, hikayeci, roman yazarı, deneme yazarı gibi mesleklerin hepsini kapsıyor. Genel bir kavram olan bu kategori karışıklığa sebeb olacağını düşündüğümden kaldırılması taraftarıyım.--Dabeon (tartışma) 08:18, 14 Mart 2012 (UTC)

Bana göre edebiyatçı, okuyan kişinin ne düşleyeceğini ve ne hissedeceğini belirleme çabası içindeki sanatçıdır. Kitap okumak hayal gücünü geliştirir denilir, fakat, başarılı edebiyat kitabı, herkesin zihninde aynı sahneyi yaratabilen, aynı duyguyu hissettirebilen kitaptır. Aslında burada anlaşılması gereken şey, mesela bilimsel ya da felsefi bir bulgunun, edebi olarak anlatılabileceğidir. Edebiyat, yazıya sanat yüklemektir. Ama burada bir çan eğrisi var, yazılanların çoğunda edebiyat hissi uyandırmalı ki, edebiyat denilebilsin. Aksi halde, birçok bilimsel ya da makale yazarı, biraz edebiyatçıdır denilir ve yanlış anlama oluşur. Bu kabul edilemez, edebiyatçı denilebilmesi için, çan eğrisini aşacak kadar edebi olmalıdır. Sinestik
Sizin kastettiğinz farklı bir kavram ben kategorilendirme sistemindeki işleyişle alakalı bir yol üzerinden konuyu değerlendiriyorum. Farklı ırkların yazarlarını neye göre edebiyatçı olarak eklicez ve kime göre edebi bir eser yazdığını saptıcaz. Bilimsel bir kitabın yazarına tabi ki edebiyatçı denemez. Ben romanlardan, şiirlerden bahsediyorum benim çok hoşuma giden bir kitab benim için edebi bir eser olabiliyorsa, başkasının gözünde kabullenilmeyebilir bu durum. Her iyi roman yazarını edebiyatçı, her kötü roman yazarını yazar olarak kategorilendirmek gerekecektir. Yukarıda yazdığım gibi çok çeşitlilik içeriyor kategorilendirmede sıkıntı oluşturacaktır.--Dabeon (tartışma) 08:58, 14 Mart 2012 (UTC)
Şunu da eklemek istiyorum; Böyle bir kategorilendirmenin altından çıkılır yapılabilitesi var diyorsanız amenna. Fakat güne kadar neden böylesi bir kategori bu kadar boş kalmış bunu da düşünmek lazım. Saygılar sevgiler.--Dabeon (tartışma) 09:18, 14 Mart 2012 (UTC)
Anladım, bu durum vikinin doğal işleyişiyle düzelmesi gereken bir durumdur bana göre, yani herkesin herşeyi düzenleme olanağıyla. Kategorilendirmeyi bildiğin kadarıyla ve bulabildiğin kadarıyla yapmalı. Gerisi bizi ilgilendirmemeli. Burada yüzlerce insan olması gerekirken, şuan en çok üç beş kişi ilgileniyor. Bu durum değişmeli herşeyden önce. Bence, yazarları kategorilendirmemize gerek yok, çünkü çok kalabalık bir kategori olur. Onun yerine edebiyatçılar olarak yapmak, en azından ilk olarak bunu tamamlamak, bence daha doğru. Sinestik
Belli bir işleyiş oturmuş. Vikipedi'de de bunu görebiliyoruz. Mesela Eric Clapton'ı İngiliz müzisyenlerler olarak değil İngiliz blues müzisyenleri olarak kategorilendiriyoruz. Tabii, taslaklar için durum gördüğüm kadarıyla değişiyor. Önemli olan alt kategorilendirmelere göre gitmek. Dolayısıyla bir edebiyatçı milliyetiyle beraber örneğin yazar olarak kategorilendiriliyor. Yanlış ya da doğru bilmem, ama böyle genel bir gidiş söz konusu. Ancak insanların aradıklarını daha rahat bulduğunu söyleyebilirim böylece. --Vitruvian 16:54, 14 Mart 2012 (UTC)
Bir mantık hatası yapmışım ilk başlarda düşünürken. Şimdi anladığım kadarıyla, biz bilmem ne ve bilmem nereli edebiyat yazarı dediğimizde, hem ana kategori Yazar, hem alt kategori Edebiyat, hem altı ve altı, hepsi birden aynı zamanda ayrı ayrı eklenmiş sayılıyor anladığım kadarıyla. Bu bakımdan ilk düzenlemede direkt olarak tüm detayıyla kategorilendirmek en mantıklısı oluyor. Anladığım doğruysa. Sinestik
Şurada cevap verir gibi oldum :) Bir diğer konu; bu proje genelde böyle sessiz sedasız ilerler diğer projedekiler pek uğramazlar. Zira kimse mecbur da değil. Ben üç projede aktif olmaya çalışıyorum. O yüzden buraya da kısıtlı uğruyordum. Ancak artık buraya yoğunlaşma planım var. İyi çalışmalar. --Vitruvian 17:00, 14 Mart 2012 (UTC)