Fethullahçılar

Vikisöz, özgür söz dizini
(Gülen Hareketi sayfasından yönlendirildi)
Fethullahçılar
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Fethullahçılar,[not 1] Fethullah Gülen’in telkinleri ile bir araya gelen insanların oluşturduğu, 1960’ların sonunda İzmir’de ortaya çıkan Said Nursi temelli öğretiye dayalı İslami bir cemaattir.[2][3] Özünde ve hedefinde laiklik karşıtı ve şeriatçı bir yapıya, dışa dönük ise ılımlı ve zararsız[4] görünüme sahip olan Hareket,[5][6][7] dini faaliyetlerinin yanı sıra; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anayasal kurumlarında meşru ve gayri meşru yollarla hakimiyet sağlayarak,[8] Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetimini kendi ideolojisine göre dizayn etmeyi hedeflemektedir.

Hakkında söylenenler[değiştir]

 • Fethullah Gülen Hareketi kanımca inşâcı değil; ihyâcıdır. İçeriye yönelik sorgulama ve eleştiri yapmaz. Var olanı olduğu gibi ihyâ etmeyi, diriltmeyi esas alır... Gülen hareketi, dinî düşüncede çok tutucudur.[9] - İhsan Eliaçık
 • Bu toplumda benim gibi Türk milliyetçisi ama Atatürkçü anlamda Türk milliyetçisi olan milyonlarca insan, Fethullah Gülen'in yargılanmasını istiyor ve bu yapılanmanın dağıtılmasını istiyor.[10] - Necip Hablemitoğlu
 • Şayet Fethullah Gülen'i ve Fethullahçı yasadışı yapılanmayı tanımıyorsanız, bu kasedi izlediğinizde, mutlaka bir fikir sahibi olursunuz. Bir devlet düşünün ki, ulusal birliği ve bütünlüğü açısından tehdit altında. Bu, devletin istihbarat birimlerince saptanıyor ve raporlaştırılıyor. Buraya kadar tamam; esas önemli olan buradan sonrası. Bu raporun, hiyerarşiye uygun bir biçimde makamlara sunulmasından sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, oradan İçişleri Bakanlığı'na ve konunun aciliyeti ve önemi açısından da Cumhurbaşkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu'na gönderilmesi gerekmez mi? Bu devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olursa, iş değişiyor. Raporu hazırlayan istihbaratçı, raporunu gereği için Fethullah Gülen'e gönderiyor ve ancak onun durumun vahametini idrak etmesinden sonradır ki, aynı raporun kopyası, yine gayrıresmi "en üst makam" ya da cemaat hiyerarşisinde "Kainat İmamı" Fethullah Gülen eliyle, bir başka mutemete, yani halk arasında "Başbakan'ın Gölgesi" olarak ünlenen şahsa iletiliyor.[11] - Necip Hablemitoğlu

Notlar[değiştir]

 1. Gülen Hareketi, Gülen Cemaati veya yalnızca "Cemaat", Türkiye Cumhuriyeti tarafından ise Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) veya Paralel Devlet Yapılanması (PDY), harekete mensup kişilerce de "Hizmet Hareketi"[1]

Kaynakça[değiştir]

 1. "Hizmet Hareketi mi Yoksa Gülen Hareketi mi?". Zaman. 27 Kasım 2010. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2012. 
 2. "Brief History of the Gülen Movement". gulenmovement.us. Gulenmovement.us sitesi. 29 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2014. 
 3. "Turkey's Nationalist Course" (PDF). Gülen and his followers emerged from the Nursi movement, which emphasizes faith and shied away from political Islam. Gülen has sought to increase his influence in Turkey and abroad by enlisting followers in overtly and covertly affiliated businesses and nongovernmental organizations, particularly schools in Turkey, Central Asia, and Africa. Gülen denied having a political agenda, but on the eve of his departure from Turkey, ostensibly for medical treatment, he advised his followers to “move in the arteries of the system, without anyone noticing your existence, until you reach all the power centers.” Gülen’s followers did exactly that and gained significant influence in the police force, the judicial system, the education sector, and the media. They also amassed significant financial resources. RAND Corporation. 2020. 19 Ocak 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2020. 
 4. "FETÖ'nün tarihçesi - FETÖ nedir? Ne zaman kuruldu?". m.haberturk.com. 13 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2021. 
 5. "Turkey coup: What is Gulen movement and what does it want?". Both Mr Erdogan and Mr Gulen portray themselves as pious Muslims in opposition to secularism - but some see a slight difference in their approaches. BBC News. 21 Temmuz 2016. 9 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2020. 
 6. "TSK olmasaydı, şeriat devleti kuracaklardı". GENELKURMAY'dan sonra Jandarma Genel Komutanlığı'nın da Fethullah Gülen raporu hazırladığı ortaya çıktı. ‘Eylül 1999’ tarihli raporda Gülen ve cemaatinin, ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak, yerine şeriat devleti kurmak için faaliyet gösterdiği' belirtildi. Raporda, ‘Silahlı Kuvvetler olmasaydı bugün hayalini kurdukları İslam devletini tesis etmiş olacaklardı’’ denildi. Milliyet. 11 Nisan 2000. Erişim tarihi: 21 Aralık 2020. 
 7. "AKP'li Osman Can FT'ye yazdı: Türkiye demokrasisini Gülencilere karşı korumalı". AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi, hukukçu Osman Can, makalesinde Gülen Hareketini “laiklik karşıtı, muhafazakâr milliyetçilik zemininde bir hareket” olarak tanımlıyor ve Gülen Hareketi’nin “ülkede, devleti içeriden işgal ederek hâkimiyet kurmayı amaçladığı için demokratik siyasetle her zaman sorunları olduğunu” söylüyor. BBC Türkçe. 16 Ocak 2014. 20 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2020. 
 8. "FETÖ'nün sohbet CD'sinde 'ülkeyi ele geçirme' planı". İzmir'deki FETÖ soruşturmasında ele geçirilen ve 2010 yılına ait olduğu belirlenen bir CD'deki konuşma kaydında terör örgütü elebaşının Türkiye ve dünyayı ele geçirmekle görevlendirildiğine ilişkin sohbet yer alıyor. Anadolu Ajansı. 7 Kasım 2016. 10 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2020. 
 9. "Arşivlenmiş kopya". 12 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2013. 
 10. Necip Hablemitoğlu, Fethullahçı Örgütlenmeyi Anlatıyor | 1999 | 32.Gün Arşivi https://www.youtube.com/watch?v=32XyHplKS_s&ab_channel=32.G%C3%BCn
 11. Necip Hablemitoğlu. Köstebek.
Fethullahçılar ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.