İçeriğe atla

Yaşama Uğraşı

Vikisöz, özgür söz dizini
Yaşama Uğraşı
Yazarı Cesare Pavese
Yayın tarihi 2000 (I. basım)
Yayınevi Can Yayınları
Lisanı Türkçe
Türü Günlük
ISBN ISBN 975-07-0005-8
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Yaşama Uğraşı, İtalyan yazar Cesare Pavese'nin son on beş yılında (1935-1950) tuttuğu günlüklerden oluşan kitabıdır. Kitapta günlüklerin yanı sıra Pavese'nin edebiyata bakış açısına, eleştiri ve yer yer çalışma notlarına da rastlanabilir.

Alıntılar[değiştir]

  • İnsan bir kadını eninde sonunda başından atacağına göre, bunu bir an önce yapması daha iyidir. (s. 95)
  • Hiçbir kadın para için evlenmez; bütün kadınlar bir milyonerle evlenmeden önce, ona aşık olacak kadar kurnazdırlar. (s. 134)
  • ...Kadınların köklü ve kesin bir kayıtsızlıkları vardır şiire karşı. Bu bakımdan "eylemci" insanlara benzerler-bütün kadınlar "eylemcidir" aslında. Gençken, kurnazca bir nedenle şiire ilgi duyarmış gibi görünürler: Şiir, kadınların gerçek saydıkları her şeyin kökünde yatan bir coşkunluktan, bakhoş ayinlerine özgü bir coşkunluktan doğar. Kadınlar, toy ve özentili oldukları zamanlarda bile, hayatla karşı karşıya geldikleri zaman içlerinde uyanan o gerçek ve etkin duyguyla başka bir duyguyu hiçbir zaman birbirine karıştırmazlar... (s. 124)
  • Hayatını bir saç teline bağlamışsın; çabalamaya kalkma, yoksa onu da koparacaksın. (s. 74)
  • Bir şey meydana getirmenin çilesi, bu iyi bilinen işkence, bir şey meydana getirip bitirdikten sonra ne yapacağını bilmemenin acısı yanında hiçtir. (s. 55)

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Vikipedi'de Yaşama Uğraşı ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.