Virgil Sollozzo

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Virgil "The Turk" Sollozzo, The Godfather filminden hayali karakter. Dünya üstündeki bütün uyuşturucu kaçakçılığı hareketini yönetmektedir. Türkiye'de uzun süre kaldığı için lakabı "Türk"tür.


  • Heey!... Tom Hagen!... Şu tesadüfe bakın! Mutlu Noeller! Ben de sana geliyordum. Konuşmamız lazım Tom... (Sollozzo'nun adamları Tom Hagen'in etrafını sarar) Neyin var senin? Seni öldürmek istesem, bunu çoktan yapardım. Güven bana. Arabaya bin...
  • Patronun öldü!

(Tom Hagen'e Don Corleone'nin ölüm (!) haberini veriyor.)

  • Ben kanı sevmem Tom. Ben bir iş adamıyım. Kan çok pahalıya mal olur.

(Vito Corleone vurulduktan sonra Tom Hagen'le barış görüşmesi yaparken)

  • Hala yaşıyor! O kalın Sicilyalı postuna beş kurşun gömdük ama adam hala yaşıyor! Bu benim için hiç iyi olmadı! Eğer o anlaşmayı yapmazsan senin için de iyi olmayacak!

(Don Corleone'nin halen yaşadığı haberi geldiğinde, Tom'a)

  • Sana nasıl bir garanti verebilirim Mike?! Av olan benim! Şansımı kaybettim! Beni gözünde fazla büyütüyorsun evlat! Ben o kadar zeki değilim. (Tane tane) Tek isteğim ateşkes!

(Michael Corleone ile yaptığı uyuşturucu satışı hakkındaki toplantı sırasında, Michael'ın kendisinden 'babasının bir daha rahatsız edilmeyeceği' hakkında güvence istemesi üzerine, Don Corleone'yi öldüremediği için artık av olanın kendisi olduğunu anlatıyor)