İçeriğe atla

Vikisöz:Yasal tehditler yasak

Vikisöz, özgür söz dizini
Bu sayfa Vikisöz'ün resmî politikalarından biridir. Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak yazarlar tarafından benimsenmektedir. Sayfada değişiklik yapmadan önce, bu değişikliklerin yazarlardan onay aldığına emin olun. Uygun görmediğiniz bir madde varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtin.
Kısayol:
Yasal tehditlere değil anlaşmazlıkların giderilmesi yoluna başvurun.

Diğer Vikisöz kullanıcılarına karşı yasal tehditlerde bulunmayınız. Bu medeni bir davranış olmadığı gibi, ciddi sorunlara da yol açabilir:

  • Vikisözün tarafsız kalmasını sağlayan en önemli kavramlardan biri olan "sayfaların özgürce değiştirilmesi"ni engeller. Bu özgürlük olmadığı takdirde, tartışmalarda bir tarafın diğer tarafı sindirmesi riski doğar, maddelerde sistematik önyargı oluşabilir.
  • Vikisöz toplumu içinde güvensizlik ve kötü hisler yaratılır, karşılıklı iyiniyet kuralları içinde hız ve beceriyle çalışma imkânımız zedelenir.
  • Vikisöz geçmişte yasal tehditlerde bulunan kullanıcılar yüzünden kötü deneyimler edinmiştir. Yasal tehditler yaparak Vikisözdeki imajınızı zedeleyebilirsiniz.

Bunun yerine, tartışmaları öncelikle tartışma yoluyla çözmeyi deneyiniz. Bu yöntem çoğu zaman tartışmayı yasal yollara başvurmadan çözecektir. Eğer tartışma yöntemi sonuç vermezse, tartışmaya iyi niyetle çözüm getirmek için her yolu denemiş olmanın rahatlığıyla, hakkınızı yasal yollardan aramakta serbestsiniz.

Eğer yasal yollara başvurmayı gerekli buluyorsanız, konu yasal yollardan çözümlenene kadar değişiklik yapmanız engellenebilir. Genellikle yasal tehditlerde bulunan kullanıcılar tehdit geçerli olduğu müddetçe süresiz olarak engellenirler.

Yasal yollarda ilerleme kararı aldığınız taktirde, kullanıcı ile e-posta aracılığıyla özel olarak irtibata geçiniz. Tartışmayı Vikisöz portalında veya tartışma sayfalarında devam ettirmeyiniz; kullanıcıların diğer taraftan yana olma ihtimali vardır. Eğer sorununuz Vikisöz'ü kapsıyorsa, Vikisöz'ün ana kuruluşu Wikimedia Foundation ile irtibata geçiniz.

Dış bağlantılar

[değiştir]