Vikisöz:Politika ve yönergeler

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kısayollar:

Vikisöz herkesin birlikte yürüttüğü bir projedir ve kurucuları ile katılımcıların ortak bir amacı vardır:

Vikisöz projesinin amacı, güvenilir ve özgür bir söz dizini oluşturmaktır.

İşte bu amaç uğrundaki çalışmalara yardımcı olması için Vikisöz'ün bazı ilkeleri ve kuralları vardır. Bunların bazıları henüz geliştirilme aşamasındadır.

İlkeler ve kurallar geliştirilmeye devam ettiğinden dolayı her çeşit yıkıcı ve kötü niyetli kullanma olasılığının kurallara dahil edilmesi zor ve olanaksızdır. Bu sebeple bazı kullanıcılar burada yazılı olmasa bile yazdığı veya değiştirdiği yazılar ile ilgili olarak genel Vikisöz ruhuna uymayan eylemler olarak görülür ve bundan ötürü suçlanabilirler. İyi niyetli, medeni ve tarafsız söz dizini yazmayı amaçlayan herkese Vikisöz'ün kapıları açıktır.

Temel ilkeler[değiştir]

  1. Vikisöz, sözlerin yer aldığı bir dizindir. Başka bir şey olma amacı yoktur. (Daha fazla bilgi için: Vikisöz:Vikisöz ne değildir?)
  2. Telif haklarını ihlal etmeyin. Vikisöz'de bulunan her içerik GNU Özgür Belgeleme Lisansı ile lisanslıdır. Vikisöz'e aktarılan telif hakkı içeren eklemeler, Vikisöz'ün özgür bir söz dizini ilkesini zedeler ve yasal sorunlar doğurabilir. (Daha fazla bilgi için: Telif hakları)
  3. Doğrulanabilirlik. Vikisöz'ün okuyucuları okuduklarına güvenebilmelidirler. Bu açıdan, bilginin nerelerden derlendiği maddenin sonunda bir kaynakça bölümünde belirtilmelidir. Özgün çalışmalar (kaynağı bulunmayan, daha önce yayınlanmamış) bulunmaz.
  4. Diğer katılımcılara saygı gösterin. Vikisöz kullanıcıları çeşitli ülkelerden gelmiş ve bambaşka kültüre ve bakış açısına sahip olabilirler. Diğerlerine saygı göstermek birlikte çalışmanın anahtarıdır. Ayrıca unutulmaması gerekir ki Vikisöz'de hakaret ve kişisel saldırı yasaktır.

Çeşitli yönergeler[değiştir]

Genel yönergeler[değiştir]

Davranış yönergeleri[değiştir]

İçerik ve biçem yönergeleri[değiştir]