İçeriğe atla

Vikisöz:Hızlı silme

Vikisöz, özgür söz dizini
Bu sayfa Vikisöz'ün resmî politikalarından biridir. Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak yazarlar tarafından benimsenmektedir. Sayfada değişiklik yapmadan önce, bu değişikliklerin yazarlardan onay aldığına emin olun. Uygun görmediğiniz bir madde varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtin.
Kısayol:

Vikisöz hızlı silme politikasının amacı, Vikisöz'deki her türlü silme işleminin amacını ve silme prosedürünün kurallarını belirlemek ve belirtmektir.

Genel[değiştir]

 1. Hiçbir anlam içermeyen içerikli sayfalar silinebilir. – Örneğin: “nafnşew359cşs.ndc30” veya “traa laa laaa”. Buna: Vandalizm, kısa içerik, kötü yazım, partizan nutuklar, imkansız teoriler ve kötü bir tercümeye sahip içerikler dahil değildir.
 2. Deneme yapılmış sayfalar silinebilir. – Örneğin: “Gerçekten bir sayfada değişiklik yapabilir miyim?!”
 3. Vandalizm yapılmış sayfalar silinebilir. – Ad değiştirme vandalizmi sonucu oluşan yönlendirme sayfaları da dahil.
 4. Daha önce silinmiş bir içeriğin kopyası ise silinebilir. – Bu durumda yeni içerik, önceden silinmiş olan içeriğin tamamen aynısı olmak zorundadır. Eğer aynı konuyu işliyor fakat aynı metne sahip değilse bu maddeye dahil değildir.
 5. Engellenmiş kullanıcının oluşturduğu sayfalar silinebilir. – Engellenmiş bir kullanıcı tarafından, engel süresince yapılmış katkılar.
 6. Yazarın talebi ile silinebilir. – Eğer bir maddenin yazarı, yazdığı sayfa başka hiçbir kişi tarafından değişikliğe uğramamışsa ve yazar tarafından yanlışlıkla açılmışsa, maddenin silinmesini talep edebilir. Bu talep sebebiyle söz konusu madde silinir.
 7. Silinmiş maddelerin tartışma sayfaları silinebilir. – Eğer maddenin niçin silindiğine dair bir tartışma içermiyorsa hızlı sil ile silinebilir.
 8. Ad değiştirirken silinebilir. - Ad değiştir fonksiyonunu kullanırken, üzerinde bir tartışma veya beis olmadığı takdirde, örneğin sadece 1 madde içeren bir anlam ayrım sayfası veya eski bir yönlendirme bulunduğu durumlarda, ad değiştirilmesini gerçekleştirmek için hızlı sil uygulanabilir.

Maddeler[değiştir]

 1. Çok az ya da hiç bilgi taşımayan kısa içerikli sayfalar silinebilir. - Örneğin: “Fabrikası olan garip bir adamdı.” Kısa içerik tek başına silinme sebebi değildir. İçeriğin genişlemeye elverişli olup olmaması ve bilginin doğrulanabilmesi kriterdir.
 2. Bir başka Wikimedia projesinde mevcut olan, yabancı dildeki maddeler silinebilir. - Eğer madde yabancı dilde olmasına rağmen bir başka Wikimedia projesinde bulunmuyorsa,
 3. İçeriğe sahip olmayan maddeler silinebilir. - İçerik olarak sadece dış bağlantı, Göz At, şablon veya başlığın tekrarını içeren maddeler.
 4. Transwikilenmiş (wiki projeleri arasında transfer edilmiş) maddeler silinebilir. - Transwiki şablonu/şablonlarından birini içeren ve/veya silmeye aday olduktan sonra, oylama ile transwikilenmesine karar verilen, ve transwikilenen maddeler, transwiki işlemi başarıyla yapıldıktan ve maddenin yazarı transwikiden haberdar edildikten sonra silinebilirler.
 5. Sadece saldırı içeren maddeler silinebilir. – Saldırı, hakaret dışında bir amaca hizmet etmeyen içeriğe sahip maddeler, örneğin: “... bir salaktır.”
 6. Vikisöz projesi ile ilgisi olmayan kişi veya gruplar ile ilgili sayfalar silinebilir.
 7. Ciddi telif ihlali yaratan sayfalar silinebilir. - Ciddi telif ihlali durumunda, aşağıdaki kriterler de mevcutsa, hızlı sil uygulanabilir:
  • Maddenin içeriğinin telifli olduğu, madde oluşturulduktan sonra 48 saat içinde fark edilmişse ve söz konusu maddede herhangi bir wikileme (düzenleme) yapılmamışsa, ve;
  • Maddenin içeriğinin, bir ticari içerik sağlayıcısının (ansiklopedi, dergi veya haber ajansı vs.) web sitesinden alındığı kesin bir şekilde biliniyorsa, yöneticiler hızlı sil uygulayabilir.
  • Yukarıda belirtilen kriterlerden bağımsız olarak, Madde ve maddenin geçmişi küçük değişiklikler, şablonlar vb. dışında tamamen telif sorunlu içerikten oluşmuşsa; bu madde hızlı sil ile silinebilir.
 8. Düzen ve Vikisöz açısından uygunsuz maddeler, belirtilen kriterlere uyuyorsa silinebilir. - Çalışma var şablonu barındırmayan, içeriğinde herhangi bir viki işaret dili kodu bulunmayan, taraflı veya yanlış içerik veya ifade barındıran veya içeriğinin en az %30’luk kısmı yabancı bir dilde olan herhangi bir madde, eğer bir kullanıcı tarafından yaratılmışsa kullanıcı haberdar edilerek, eğer anonim bir IP tarafından yaratılmışsa haberdar edilmeden, silinebilir. Kullanıcıya haber verileceği durumda, madde silinmeden veya silindikten sonra kullanıcıya Vikisöz hızlı sil’in bu maddesi gösterilerek ve gerekli açıklama yapılarak haber verilir.
 9. Sadece reklam amacıyla oluşturulmuş sayfalar silinebilir

Yönlendirmeler[değiştir]

 1. Var olmayan sayfalara olan yönlendirmeler silinebilir. – Eğer mümkünse söz konusu yönlendirme, uygun ve var olan bir başka maddeye yönlendirilmeli, yoksa hızlı sil ile silinebilir.
 2. Büyük bir yazım hatası içeren yeni oluşturulmuş yönlendirmeler silinebilir. – Eğer söz konusu yazım hatası sıklıkla yapılan bir hataysa, kalmasında sakınca da yoktur.
 3. Maddeden kullanıcı sayfasına olan yönlendirmeler silinebilir.

Resim/Medya[değiştir]

 1. Çift kopya resimlerden birisi silinebilir. – Bir resim Vikisöz’de veya Wikimedia Commons'ta hâli hazırda bulunan bir resmin aynısı/kopyası ise, dosya formatı aynı, çözünürlüğü ise aynı veya daha düşükse, bu kopya silinir.
 2. Bozuk veya boş resimler silinebilir.
 3. Saldırı amaçlı resimler silinebilir. - Bir kişiye, kuruluşa, organizasyona, ülkeye veya halka saldırı amacıyla çizilmiş tüm resimler silinebilir. Parodi amaçlı resimler bu kapsama girmez.
 4. Lisansı uymayan ya da lisans ve kaynak bilgisi eksik olan resimler silinebilir. – Yüklenen her resmin lisans ve kaynak bilgisi olmalıdır. Eğer bir resmin telif lisansı “sadece ticari-olmayan amaçlar içindir”, "üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz" veya “izin ile kullanabilir” ise veya telif hakkı saklı olup, resmin uygun kullanıma gireceğine dair bir iddia veya delil yoksa; söz konusu resim hızlı sil ile silinebilir. Lisansı veya kaynağı belirtilmemiş resimler de, belirsizliği 7 gün içinde netliğe kavuşmadığı takdirde silinir.
 5. Adil kullanımı hatalı belirtilmiş ya da doğru belirtildiği halde kullanılmayan resimler silinir. - Serbest bir lisans veya kamu malı kapsamında olmayan telif hakkı saklı (adil kullanım vb.) resimler, herhangi bir madde içerisinde kullanılmadıkları takdirde 7 gün içerisinde silinebilir. Yanlış adil kullanım etiketine sahip (herhangi bir maskot resmi için Logo etiketi gibi) resim veya diğer medya dosyaları, yükleyen kullanıcıya haber verildikten 48 saat sonra silinebilir.
 6. Özgür lisanslı olmalarına rağmen vikisöz açısından değer taşımayan ve (kullanıcı sayfaları da dahil olmak üzere) herhangi bir sayfada kullanılmayan her türlü resim/medya silinebilir. Eğer resim/medyanın ansiklopedik değeri tartışmalıysa hızlı sil ile silinemez.

Kategoriler[değiştir]

 1. Boş kategoriler silinebilir. - En azından 4 gün süresince makale veya alt kategori içermeyen, tek içeriği üst kategoriye bağlantı olan kategoriler. Eğer söz konusu kategori silmeye aday kategorilerdense, hızlı sil uygulanamaz.
 2. Hızlı yeniden adlandırma kategorileri silinebilir. – Hızlı adlandırılacak boş kategoriler için:
  • Yazım hatası düzeltmeleri, örneğin: Kitpalar -> Kitaplar.
  • Büyük harf düzeltmeleri, örneğin: orta Dünya karakterleri -> Orta Dünya karakterleri
  • Tekil kelimelerin çoğul yapılması, örneğin: Roman -> Romanlar
  • Ülke ismi kısaltmalarının açılması, örneğin: ABD -> Amerika Birleşik Devletleri
 3. Şablon kategorileri silinebilir. – Şablon silindikten veya kategorileri değiştirildikten sonra kalan kategoriler.

Kullanıcı sayfaları[değiştir]

 1. Kullanıcın isteği üzerine silinebilir. – Kullanıcıların isteği üzerine kendi kullanıcı sayfaları ve bağlı alt sayfaları silinebilir.
 2. IP kullanıcıların sayfaları silinebilir. – Oturum açmamış kullanıcıların tartışma sayfaları, artık yazılmış mesajlar geçerli olmadığı zaman silinebilir. Böylece aynı IP adresiyle değişiklik yapan yeni kullanıcıların aklı karışmaz.