Vikisöz:Anlam ayrımı

Vikisöz, özgür söz dizini
Bu sayfa Vikisöz için bir yönergedir. Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak yazarlar tarafından benimsenmektedir. Ancak değiştirilmesi mümkündür ve sağduyuyla ele alınması gerekmektedir. Sayfada değişiklik yapmadan önce, bu değişikliklerin yazarlardan onay aldığına emin olun. Uygun görmediğiniz bir madde varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtin.
Kısayol:

Bir kavram birden fazla anlama sahip de olsa, o isimde tek bir makale yaratabilir. Bu gibi durumlarda o terim için bir anlam ayrımı sayfası yaratılır. Anlam ayrım sayfaları, makale sayfalarına yazılsalar da özel sayfalardır; makale değildirler. Sayfada, ilgili kavramın tüm anlamlarını veren bir liste vardır. Her bağlantının yanında kısa bir açıklama yazılması doğru makaleye ulaşılmasını kolaylaştırır.

Gerekli işlemler[değiştir]

Anlam ayrımı sayfaları doğrudan ilgili terim başlığı altında oluşturulabilir. Ancak terimin bir anlamı çok yaygınsa ve o terimi arayan insanların çok büyük bir ihtimalle o birinci anlamı aradığını düşünüyorsak, ya da yan anlamlar ana anlamdan türemişse (kitap adı, film adı gibi), o zaman ana anlamla ilgili makale o isim altında yazılır ve anlam ayrım sayfası için farklı bir sayfa açılır. Bu sayfanın adı, "terim (anlam ayrımı)" olmalıdır. Anlam ayrımı sayfasında bahsedilen her başlığın içinde de anlam ayrımı sayfasına geri bağlantı bulunması gereklidir.


Yeni anlam ayrımı sayfası[değiştir]

Irak terimi üzerinden örneklendirilebilir. Irak denince, ülke olan Irak öbür anlamlardan daha çok tanındığı için ana anlamdır ve Irak başlığı altında ülke olan Irak anlatılacaktır. Anlam ayrımı sayfası olarak da yeni bir makale açılacaktır ve adı da Irak (anlam ayrımı) olacaktır. Bu sayfa yukarıda anlatılan tarz ile yazılacaktır. Sonuçta ırak denince akla ilk olarak uzak anlamı gelmemektedir.

Anlam ayrımı sayfasına bağlantı[değiştir]

Anlam ayrımı sayfasına ihtiyaç duyan her terimle ilgili her makalenin en üst satırına, anlam ayrımı imkanı olduğunu anlatmak için bir şablon konulmalıdır.

Bu makalelerin kodunda ilk satır şöyle olur:

  • Yüz fiilinin anlatıldığı makalede:
{{Diğer anlamı|Yüz (anlam ayrımı)}}
  • Irak makalesinde:
{{Diğer anlamı|Irak (anlam ayrımı)}}