Tartışma:Piergiorgio Welby

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


...Hayat bir kadının sizi sevmesidir, saçlarınız arasından esen rüzgar, yüzünüze vuran güneş, bir arkadaşınız ile çakır keyif olmaktır. Hayat, aynı zamanda bir kadının sizi terketmesi, yağmurlu bir gün ve bir arkadaşın ihanetidir de.Melankolik ya da manik depresif değilim. Ölüm fikri bana korkunç geliyor, ancak benim için geride kalan artık hayat değildir.

( Geçirdiği kaza sonucu solunum cihazına bağlı olarak yaşamak zorunda kalan ve ötenazi isteyen İtalyan şair Piergiorgio Welby'nin, İtalya Cumhurbaşkanına yazdığı mektuptan. )

Şair, Giorgio Napolitano'ya yazdığı açık mektupta ötenazinin yasallaşmasını talep ederek ülkede hararetli tartışmalar başlatmıştı. Yargıç Angela Salvio geleneksel Katolik ülkesinde bunun intiharla eşdeğer olduğunu söyleyerek reddederek, bu konularda 'hukuki boşluğun doldurulması' gerektiğini vurgulamıştı. İtalyan doktor Mario Riccio ise Avrupa'da ötenazi tartışmalarının alevlenmesine yol açan Piergiorgio Welby`nin hayat destek sistemini kendisinin kapadığını açıklamıştı. Welby `nin ölümünü, destekçisi Radikal Parti sevinçle karşıladı. 18 yaşından beri felçli olan Welby , 1997`de solunum cihazına bağlanmıştı.Piergiorgio Welby ( 1945 - 2006)

                                                           Özden Yavaş