İçeriğe atla

Sevr Antlaşması

Vikisöz, özgür söz dizini
  • Antlaşmanın tek bir hükmü bile üç yıldan fazla geçerli olamaz. Bu antlaşmayı unutun. Türkiye’de tek müttefikimizin Sultan olması bir trajedidir. Antlaşma baştan aşağı değiştirilmelidir.
T.E. Lawrence, 30 Mayıs 1920’de Sunday Times’e gönderdiği mektuptan
  • İstanbul yönetiminin antlaşmayı imzalayıp imzalamamasının hiç önemi yoktur. Bütün güç artık Anadolu’ya geçmiştir. Biz genelkurmay olarak bu gerçeği tekrar tekrar hükümete ifade ettik, fakat sonuç alamadık; çünkü dışişleri bakanlığı askeri kudret olmadan gerçekleştirilemeyecek projeler peşindedir.
İngiliz genelkurmay başkanı Henry Wilson
  • Emperyal kuklacıların darbe girişimi Türk milletinin sarsılmaz iradesine çarparak nasıl paramparça oldu ise demokratik seçimlerimize müdahale girişimleri de paramparça olacaktır. Yüzyıl önce Yunanistan eliyle milletimize acımasızca dayatılmak istenilen Sevr Antlaşması, bu defa 'Mavi Vatan'da yine Yunanistan eliyle hayata geçirilmek istenmektedir. Türk milleti, bir milli şahlanışla Sevr'i yırtıp, tarihin çöplüğüne atmıştır. Bu destansı şahlanış, sömürgecilerin ezdiği tüm milletlere emsal olmuş, nicelerinin de bağımsızlık ateşini yakmıştır. Bugün hala Sevr'in hayalini kuranlara vereceğimiz cevap, başaramayacaksınız.[1]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Vikikaynak'ta Sevr Antlaşması ile ilgili belge kayıtları bulunmaktadır.

Vikipedi'de Sevr Antlaşması ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.
Kaynakça

[değiştir]