İçeriğe atla

Santino Corleone

Vikisöz, özgür söz dizini
Santino Corleone
Doğum tarihi 1916
Doğum yeri Hell's Kitchen
Ölüm tarihi 1948
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Santino "Sonny" Corleone - The Godfather filminde, ailenin ilk donu Vito Corleone'nin en büyük oğlu. James Caan tarafından canlandırılmıştır.


  • Hey, n'apican tatlı kolej çocuğu, ha? Bugüne kadar aile işine girmeik istemedin, ha? Fakat şimdi bir polis komiserini öldürmek istiyorsun. Niye? Yüzüne ufak bir tokat attığı için mi? Ha? Ne zannediyorsun sen bunu? Ordu mu? Onlara bir mil uzaktan mı ateş edeceksin? (Yaklaşır) Onlara işte bu kadar yakın olacaksın ve bumm!!! Beyinleri yüzüne ve o nefis Ivy League üniformana bulaşacak! Ne dersin? Hala komiseri öldürmek istiyor musun?!

(Uyuşturucu kaçakçısı Virgil Sollozzo'yu ve koruması polis komiserini öldüreceğini söyleyen kardeşi Michael Corleone'ye)

  • Orospu çocuğu seni! Bir daha kız kardeşime el kaldıracak olursan seni öldürürüm!

(Kızkardeşini öldüresiye döven eniştesi Carlo Rizzi'ye)

  • Hey, silahı oraya koymak için iyi birini istiyorum. Çok iyi birini! Kardeşimin o lanet tuvaletten eli s…inde çıkmasını istemem, tamam mı?

(Virgil Sollozzo ve koruması olan polis komiserini öldürmeye giden kardeşi Michael Corleone için yerleştirilecek silah hakkında Clemenza'ya talimat verirken)

  • Bir dakika, yani şimdi paramız Tattaglia ailesinin güvencesi altında olacak, öyle mi?

(Virgil Sollozzo ile yapılan uyuşturucu kaçakçılığı toplantısında hayatının hatasını yapıyor. Bu söz üzerine Sollozzo, Don Corleone'yi ortadan kaldırırsa Santino ile anlaşabileceğini düşünmüş ve Don'u öldürmeye çalışmıştır.)

  • Sonny: Senin için bunu söylemesi kolay! Nasıl olsa o senin baban değil!

Tom: Babana sen yahut Mike kadar iyi bir evlat oldum! Ben işe duygularımı karıştırmıyorum sadece! Yoksa, bütün o alçakları ben de öldürmek isterim! (Don Corleone'nin vurulmasından sonra, Don'un ölmesi halinde ne yapılmasını konuşurken.)

  • Sonny: Bu ne lan böyle?!!!

Clemenza: Sicilya usulü bir mesaj. Luca Brasi balıklarla uyuyor demek… (Luca Brasi'nin ölüm haberi geldiğinde. Haber, Brasi'nin çelik yeleği içinde ölü bir balıkla gelmiştir.)