İçeriğe atla

Richard Stallman

Vikisöz, özgür söz dizini
Richard Stallman
Özgür Yazılım Vakfı başkanı
Doğum tarihi 16 Mart 1953
Doğum yeri Manhattan, New York
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Richard Matthew Stallman (İnternet ortamında kullanılan kısaltması rms; d. 16 Mart 1953), Amerikalı özgür yazılım aktivisti, sistem uzmanı ve yazılım geliştiricisi. GNU Projesi ve Özgür Yazılım Vakfı'nın kurucusudur.

Sözleri

[değiştir]
  • Yeteneklerini kullanarak başarılı olan insanlarla bir sorunum yok, sadece başarının en üst hedef olmadığını düşünüyorum.Özgürlük, bilginin paylaşılması/genişlemesi başarının, kişiselliğin ötesinde şeyler. Kişisel başarı yanlış değil ama etkisi sınırlanmış, eğer gerektiği kadarını elde ettiyseniz hala bunun için açlık duymak ayıp, tabii doğruluk, güzellik ve adalet için durum tam tersi.
  • Parayı bu şekilde kazanabilirdim ve büyük olasılıkla kendimi çok eğlendirirdim kod yazarken. Ama kariyerimin sonunda geriye bakıp insanları ayırmak için duvarlar ördüğümü görürdüm ve hayatımı daha kötü bir dünya yaratmak için geçirdiğimi hissederdim.
  • Emacs Kilisesi'nde Vi kullanmak günah mıdır diye bana soruyorlar. Vi'nin özgür sürümünü kullanmak bir günah değildir. Bir günah işlemiş olmaktan dolayı hissedilen pişmanlığı belirten davranıştır bu. Mutlu kurcalamalar.
  • Tek tek patentlerle savaşmak yazılım patentlerinin tehlikesini azaltmayacak, bu aynı sivrisinekleri ezip sıtmadan kurtulmaya çalışmak gibi.
  • İnsanlar benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyorlar. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyorum.
  • Irak'daki Amerikan askerleri şeyhler kadar etkili: Durdukları yeri muhafaza ediyorlar bundan fazlasını değil. Bunu Vietnam için söylerdim, ama, işte biliyorsunuz...

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Commons'da Richard Stallman ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikipedi'de Richard Stallman ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.