İçeriğe atla

Milliyetçi Hareket Partisi

Vikisöz, özgür söz dizini
Milliyetçi Hareket Partisi
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Milliyetçi Hareket Partisi, 9 Şubat 1969 tarihinde Alparslan Türkeş liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "MHP" şeklindedir. Simgesi üç hilaldir. TBMM'de 48 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Devlet Bahçeli'dir.

MHP ideoloji olarak; aşırı sağcı, aşırı milliyetçi ve Avrupa şüphecisi bir siyasi partidir. Parti genellikle neo-faşist olarak tanımlanır[1][2][3][4][5] ve bazı şiddet yanlısı paramiliter gruplar[6] ve organize suç örgütleri ile bağlantılıdır.

Hakkında söylenenler[değiştir]

  • MHP'nin bir defa Hocaefendi'ye saldırısı gerçekten bana göre ihanet derecesindedir. Çok çirkin bir şey. Hocaefendi işi gücü bırakmış da Bahçeli ile mi uğraşacak? Bir defa onun bulunduğu makam, meşgalesi böyle bir şeye müsaade etmez. Çok çirkin, çok ayıp. Ben bunu ihanet derecesinde kınıyorum. Burada Bahçeli'nin kendisini check etmesi, kendiyle uğraşması lazım. Ben inanıyorum ki aklıselim sahibi ülkücü kardeşlerim de bunun bu yaptıklarından ciddi manada rahatsızlar. Böyle bir yaklaşım olmaz. İhanet derecesinde.[7] - Recep Tayyip Erdoğan

Kaynakça[değiştir]

  1. Arıkan, E. Burak (1999). The Programme of the Nationalist Action Party: An Iron Hand in a Velvet Glove?. Turkey Before and After Atatürk. Frank Cass. s. 122. 
  2. Jacoby, Tim (2012). Fascism, Civility and the Crisis of the Turkish State. Political Civility in the Middle East. Routledge. s. 112. 
  3. globalsecurity, Nationalist Movement Party (MHP Milliyetçi Hareket Partisi) 20 Ocak 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. "Grey Wolves, Turkey's neo-fascist group that is banned in France". 10 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. Ali Erken, St.Antony’s. The Construction of Nationalist Politics in Turkey: The MHP: 1965-1980 30 Ocak 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Şablon:Bare URL PDF
  6. Sullivan, Colleen (2011). Grey Wolves. The SAGE Encyclopedia of Terrorism (Second bas.). Sage. s. 236. 
  7. "Erdoğan: MHP'nin Hocaefendi'ye saldırısı ihanet". Radikal. 14 Mayıs 2011. 21 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
Milliyetçi Hareket Partisi ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.