İçeriğe atla

Mihail Bakunin

Vikisöz, özgür söz dizini
Mihail Bakunin
Rus anarşist
Doğum tarihi 30 Mayıs 1814
Doğum yeri Moskova’nın kuzeybatısında, Torzok ve Kuvşinovo arasındaki Piramukhino'da
Ölüm tarihi 13 Haziran 1876
Ölüm yeri Bern
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Mihail Bakunin tanınmış bir Rus anarşisttir. Anarşist düşünürlerin ilk kuşağının temsilcilerindendir ve “anarşizmin babaları” olarak anılan düşünürlerden biridir.

Kaynaklı sözleri[değiştir]

 • En başta, ilâhiyatın ilâhî zorbalığına, Tanrı'nın hayaline başkaldırmak gerekir. Gökyüzünde bir efendimiz bulunduğu sürece yeryüzünde kölelikten kurtulamayız.
İnsan, Toplum ve Özgürlük (1871)
 • Haydi, yıkıcı ve imha edici sonsuz ruha güvenelim, çünkü bu bilinmez ve sonsuz ruh, tüm hayatın kaynağıdır. Yıkma güdüsü, aynı zamanda yaratıcı bir güdüdür.
Tanrı ve Devlet
 • Otoritenin tüm uygulamaları alçaltıcıdır ve otoriteye her boyun eğiş, aşağılanmadır.
Tanrı ve Devlet
 • Var olan tüm dinsel, politik, ekonomik ve sosyal kurumlar yıkılmalı. Özgürlük, akıl, adalet ve emek temelinde evrensel toplum kurulmalı.
Tanrı ve Devlet
 • Bu sistemde halk, sürekli olarak, bir çömez, bir öğrenci olarak kalacak ve kendisine ait olmayan düşüncelerin,isteklerin ve nihayet çıkarların aracı olmaya devam edecektir. Bu durum ile bizim özgürlük olarak adlandırdığımız - ve aslında tek gerçek özgürlük olan- durum arasındaki fark ancak uçurum sözcüğüyle tanımlanabilir. Bu durumda, eski baskı ve eski kölelik, yeni biçimler altında varlığını sürdürmeye devam eder. Ve köleliğin olduğu yerde, yalnızca sefalet ve zulüm değil, hem ayrıcalıklı sınıflar hem de kitleler arasında hüküm süren, gerçek bir toplumsal materyalizm de ortaya çıkar.
Tanrı ve Devlet
 • Bir insanın özgürlüğünün bir başka insanın özgürlüğüyle sınırlandığı doğru değildir. İnsan, tümüyle hemcinslerinin serbest rızasıyla akseden ve tanınan kendi özgürlüğünce gerçekten özgürdür, onların özgürlüğünde doğrulama ve genişleme bulur. İnsan yalnızca eşitçe özgür insanlar arasında gerçekten özgürdür; bir tek insanın bile köleliği tüm insanlığı çiğner ve herkesin özgürlüğünü etkisiz hale getirir. Herkesin özgürlüğü bu nedenle yalnızca herkesin eşitliği halinde gerçekleşebilir. Özgürlüğün eşitlikle gerçekleşmesi, hem ilkece hem de gerçekte, adalettir. Eğer insan ahlağının bir temel ilkesi varsa, o da özgürlüktür. Hemcinslerinin özgürlüğüne saygı duymak görevdir, onları sevmek, onlara yardım etmek, hizmet etmek ise erdemdir.
Tanrı ve Devlet
 • Biz materyalist ve ateistleriz ve gerçeklerle övünürüz.[1]
 • Cennette bir efendimiz olduğu sürece, dünyada köle olmaya mahkumuz.[1]
 • Voltaire'in sözünü tersine çevirerek diyorum ki; eğer Tanrı gerçekten varsa, onu yok etmek gerekir.[2][3]

Kaynaksız sözleri[değiştir]

 • En ateşli devrimciyi alın, ona mutlak iktidar verin, bir yıl içinde Çar'dan daha beter olacaktır.
 • Ekonomik eşitlik olmaksızın verilen politik eşitlik bir teranedir, bir sahtekarlıktır, bir yalandır; ve işçiler yalan istemiyorlar.
 • Yok etme tutkusu aynı zamanda yaratıcı bir tutkudur.
 • Olumlular, olumlu kaldıkça, ben olumsuzum.
 • Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır.
 • Devler devliklerini ancak suç işleyerek sürdürebilir, zayıflar ise devlerin gözünde zayıflıkları ölçüsünde erdemli kabul edilirler.
 • Devletin gücünün ve şanının değerlerini yükseltme siyasetlerinin mutlak reddi. Çünkü bu her ülkeyi kendi yaptıkları bir büyük kalenin içine hapseden, insanlığın geri kalanına kapılarını kapatan, kendini kapalı bir dünya içinde örgütleyen, tüm insanlık dayanışmasından ayrışmış, kendi şanını ve gönencini başka ülkelere yapabildiği kötülüklerde gören bir siyaset biçimidir. Fetih üzerine kurulmuş bir toplum mutlaka içten içe köleleşmiş bir toplumdur.
 • Bütün devletleri yerle bir et, burjuva uygarlığını yut, özgür birlikler yoluyla özgürce örgütlen, zincirlerini kıran emekçi kalabalıklarını, özgürleşen insanlığın tümünü örgütle, bütün canlılar için yepyeni bir dünya yarat.

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Commons'da Mihail Bakunin ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikipedi'de Mihail Bakunin ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.


Kaynakça[değiştir]

 1. 1,0 1,1 Jack Huberman, Ateist Aforizmalar, Maya Kitap, s. 51
 2. Leier, Mark. Bakunin: The Creative Passion-A Biography, sayfa 308.
 3. Griffith, Lee. The War On Terrorism And The Terror Of God, sayfa 14.