Marslı (film)

Vikisöz, özgür söz dizini
Bir gezegende yalnız kalmayı başaran tek insan evladı benim.

Marslı (İngilizce özgün adıyla The Martian), Andy Weir'ın 2011 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan 2015 yapımı Amerikan filmi.

Ridley Scott tarafından yönetilip senaryosu Drew Goddard tarafından yazılmıştır.
Onu Eve Getir.

Mark Watney[değiştir]

Son derece kuvvetli olasılıklar karşısında yalnızca tek bir seçenekle kalakaldım. Bilimin sınırlarını zorlamam gerekecek.
  • Kibirli ya da ona benzer bir şey gibi görünmek istemem ama, bu gezegendeki en iyi botanikçi benim.
  • Mars'taki kanunlar hakkında biraz düşündüm. Uluslararası bir antlaşmaya göre Dünya üzerinde olmayan bir yere hiçbir ülke sahip olmaz. Başka bir antlaşmaya göre de herhangi bir ülkenin sınırları içinde değilseniz deniz hukuku geçerli oluyor. Dolayısıyla Mars uluslararası sular kapsamına giriyor. NASA, bu barınağın sahibi ve askeri olmayan bir Amerikan örgütü. Ancak dışarıya adımı attığım an uluslararası sularda oluyorum. İşte en iyi yanıysa Ares 4 uzay aracına el koymak üzere Schiaparelli Krateri'ne gidiyorum. Bunu yapmak için kimseden açıkça izin almadım. Ares 4'e bininceye kadar izin veremezler de. Bu da demek oluyor ki uluslararası sularda olan bir aracı ele geçireceğim. Durumu böyle tanımladığımızda korsan oluyorum. Mark Watney, uzay korsanı.
  • Son derece kuvvetli olasılıklar karşısında yalnızca tek bir seçenekle kalakaldım. Bilimin sınırlarını zorlamam gerekecek.
  • Dediklerine göre, bir yerde bitki yetiştirir yetiştirmez orayı resmen kolonileştirmiş olurmuşsun. Yani teknik olarak ben de Mars'ı kolonileştirmiş oldum.
  • Oksijen üreteci bozulursa boğulurum. Su arıtıcı bozulursa susuzluktan ölürüm. Barınakta yırtık oluşursa adeta savrulup patlarım. Mucize eseri bunların hiçbiri olmasa bile nihayetinde yiyeceğim tükenecektir. Yani, evet. Sıçtım.
  • Bir gezegende yalnız kalmayı başaran tek insan evladı benim.
  • Nereye gidersem gideyim ilkim. Bu tuhaf bir duygu. Araçtan dışarı çıktığımda oraya giden ilk kişi oluyorum. Bir tepeye çıksam bunu yapan ilk insan oluyorum. 4,5 milyar yıldır burada kimse olmamış ama artık ben varım.
Marslı (film) ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.