İçeriğe atla

Kara Şövalye Yükseliyor

Vikisöz, özgür söz dizini

Kara Şövalye Yükseliyor (İngilizce özgün adıyla The Dark Knight Rises), yönetmenliğini Christopher Nolan'ın üstlendiği, 2005'teki Batman Başlıyor ve 2008'deki Kara Şövalye filmlerinin devamı niteliğinde olan, 2012 yapımı ABD filmi.

Diyaloglar

[değiştir]

John Blake'in Gordon'ın ona ihtiyacı olduğunu söylemesi üzerine Bruce Wayne, kar maskesiyle hastanede Jim Gordon'ı ziyaret eder.

Jim Gordon: Bu işte birlikteydik... sonra sen gittin.
Bruce Wayne: Batman'e artık ihtiyaç kalmamıştı. Kazandık.
Jim Gordon: Bir yalana göre. Şimdi kötülük onu gömdüğümüz yerden diriliyor. Batman geri dönmeli.
Bruce Wayne: Ya artık yoksa?
Jim Gordon: Olmalı... olmalı...
 • Maskeyi takana kadar kimse beni umursamadı.
 • Barış seni güçsüz düşürmüş.Zafer seni mağlup etmiş. (Batman'a söyledikleri.)
 • Karanlığı müttefikin mi sanıyorsun? Sen karanlığa adapte oluyorsun. Ama ben karanlığın içinde doğdum.Karanlıkla şekillendim.Büyüyüp adam olana kadar ışığı görmedim.O vakte kadar gözlerimi kamaştıracak bir şey yoktu.Gölgeler sana ihanet etti çünkü bana aitler!Dünyaya adaleti getiriyorken evim olarak kabullendiğim yeri sana göstereceğim.Sonra da kemiklerini kıracağım.
 • Önce hangisinin kırılacağını merak ediyordum!Ruhun mu yoksa bedenin mi?
 • Dinleyin, bu bomba patlamaya hazır.Bu bomba hareket halinde ve tetikleyecek vatandaşın kimliği tamamen bir sır.Ateşleyici içinizden birinde. Buraya fethedenler olarak değil şehrin kontrolünü kendi vatandaşlarına iade eden özgürlükçüler olarak geldik.Dış dünyadan bir müdahale görürsem ya da sizlerden biri şehirden kaçmaya kalkışırsa.bu isimsiz Gotham'lı bu tanınmayan kahraman bombayı ateşleyecek.Şu andan itibaren, sıkı yönetim ilan ediyorum.Evlerinize dönün ailenizi yanınızda tutun ve bekleyin.Yarın hakkınız olanı alacaksınız.
 • Arkanızda zulmün sembolü duruyor! Blackgate Hapishanesi, neredeyse bin kişinin .bu adamın yüzünden çürüdüğü yer:Harvey Dent. Adaletin ışığının örneği olarak önünüze çıkardıkları adam!Bu yozlaşmış şehri yerle bir etmenizi engellemek için önünüze sahte bir idol koyarak sizleri kandırdılar!Size Harvey Dent hakkındaki gerçekleri anlatayım! Gotham Emniyet Müdürü James Gordon'un sözleri. " Harvey Dent'i Batman öldürmedi. O benim oğlumu kurtardı.Sonra da Harvey'nin dehşet verici suçlarını üstlendi.Ben de bu yüzden bu sahte idol için yalan methiyeler düzmenin utancı içindeyim Kendi oğlumu öldürmeye çalışan bu deli adamı övdüm.Fakat artık bu yalanımla yaşayamıyorum.Gotham halkına güvenme, gerçekleri açıklama ve istifamı sunma zamanı geldi." Bu adamın istifasını kabul ediyor musunuz? Peki tüm bu yalancıların ve yozlaşmışların istifalarını kabul ediyor musunuz?

Batman

[değiştir]
 • Birinin aracı diğerinin silahı olur.

Alfred

[değiştir]
 • Yaralarınızı diktim, kemiklerinizi tedavi ettim ama sizi gömemem. Wayne ailesinin yeterince ferdini gömdüm ben.

James Gordon

[değiştir]
 • Gerçek şu ki bir konuşma hazırlamıştım.Harvey Dent hakkındaki gerçekleri anlatacaktım.Belki de yanlış zamandır.Belki de şimdilik bilmeniz gereken tek şey Blackgate Hapishanesi'nde bin tane mahkum olduğu ve bunun Dent Yasaları'nın doğrudan bir sonucu olduğudur. Bunlar, organize suç makinesinin temel dişlilerini oluşturan azılı suçlular Belki de şimdilik Harvey Dent'in ölümünün bir hiç uğruna olmadığını söylemeliyim.

John Blake

[değiştir]
 • Bu adamlar 8 yıldır Blackgate'de yatıyorlar ve şartlı tahliyeleri bir yalan üzerine kurulu olan Dent Yasaları'na göre mi reddediliyor? (Televizyonda Bane konuşmasını gördükten sonra Gordon'a söylediği.)

Kedi Kadın

[değiştir]
 • Kaçamayacağın kimseden bir şey çalma, çocuk.

Diyaloglar

[değiştir]

Kedi Kadın: Çok özür dilerim Bay Wayne!Bay Wayne, değil mi? Uzun tırnaklarınız yok ve yüzünüz de yaralı değil efendim.
Wayne: Hakkımda böyle mi diyorlar?
Kedi Kadın:Kimse sizi görmediği içindir.
Wayne:Çok güzel bir kolye.Anneme ait olan kolyeyi anımsatıyor.Aynı kolye olamaz çünkü onun incileri kasanın içindeydi.Üretici firması, kasanın zorlamayla açılamaz olduğunu net bir şekilde belirtmişti.
Kedi Kadın:Kimse bana bu kasanın açılamaz olduğunu söylememişti.
Wayne: Ne yazık ki kolyeyi almana izin veremem.
Kedi Kadın: Bak, sen bir kadına vuramazsınben de bir sakata vuramam.Elbette ki bazen istisnalar yapılması gerekebilir.İyi geceler Bay Wayne!


Blake: Verilen bilgiye göre, Meclis Üyesi Wayne Vakfı gecesinden sonra eve gitmemiş.
Gordon: Polise iş çıktı desene.
Blake: Dent'le sokakları temizlediğinizde bu işi çok iyi yapmıştınız.Çok yakında kütüphaneye vaktinde iade edilmeyen kitapların peşine düşeriz.Ama yine de sanki hâlâ savaştaymışız gibi davranıyorsunuz.
Gordon: Adın nedir evlat?
Blake: Blake, Müdürüm.
Gordon: Bana sormak istediğin bir şey mi var memur Blake?
Blake: Sekiz yıl önce, bu gece,Dent'in öldüğü gece.Batman'in son görüldüğü gece.Birisi o insanları öldürmüş, iki SWAT timini etkisiz hale getirmiş Dent'in boynunu kırmış ve öylece kayıplara mı karışmış?
Gordon: Soru sormuyorsun evlat.
Blake:Onun kim olduğunu bilmek istemez miydiniz?
Gordon: Onun kim olduğunu biliyorum.O kişi Batman'di.


Alfred: Uzun süredir aşağı inmemiştiniz.
Wayne: Bizim mücevher hırsızı hakkında daha fazla bilgi toplamaya çalışıyorum.Parmak izini taratıp buldum.Çok kilo kaybetmediyse tabii Çünkü başkasının parmak izini taşıyan eldiven kullanmış. İşinde iyiymiş.
Alfred:İyi olabilir ama kolyenin izini sürebiliriz.
Wayne: Yapıyoruz, geri döndüğü adresi polis veri tabanındaki en iyi hırsızların dosyalarıyla çaprazlama yaparak tarattım.ve Selina Kyle.Dosyası hep kıl payı kurtulmalarla ve çalıntı mal sattığı ihbarlarıyla dolu.İşini iyi yapıyor ama kaçacak yeri daralıyor.
Alfred: Kolyeyi satmadan önce polise şikayetçi olmalıyız.
Wayne: Satmayacak. Kolyeyi çok beğendi ve kolyenin peşinde değildi.
Alfred: Neyin peşindeydi?
Wayne: Benim parmak izimin.Kasanın üzerinde yazıcı toneriyle karıştırılmış grafit buldum.İyi parmak izi alır ve izi sürülemez.
Alfred:Büyüleyici! İkiniz kahve içerken notlarınızı paylaşmalısınız.
Wayne: Şimdi de mücevher hırsızıyla aramı yapmaya mı çalışıyorsun?
Alfred: Şu noktada, sizi dünyaya geri döndürecekse bir şempanzeyle bile aranızı yaparım.


Wayne: Dışarıda benim için bir şey yok.
Alfred: Sorun da bu zaten.Maskeyi ve pelerininizi astınız ama hayatınıza devam etmediniz.Kendinize bir hayat kurmadınızBirini bulmadınız.
Wayne:Alfred.Birini bulmuştum.
Alfred: Biliyorum ama onu kaybettiniz.Ama hayat böyledir efendim.Hayatınız yaşamıyorsunuz, sadece bekliyorsunuz.İşlerin yine kötüye gitmesini umuyorsunuz.Gotham'ı terk ettiğiniz zamanı hatırlıyor musunuz?Bunlardan önce, Batman'den önce Yedi yıl boyunca burada değildiniz Yedi yıl boyunca geri dönmeyeceğinizi umarak bekledim.Her yıl tatile çıktım. Floransa'ya gittim.Arno civarındaki bir kafeye oturdum.Havanın güzel olduğu her akşam kafeye gidip Fernet Branca sipariş ettim.Aklımda şöyle bir düş vardı: Kafamı kaldırıp karşı masaya bakacağım ve orada sizi göreceğim yanınızda belki karınız belki çocuklarınız da olacaktı.Siz bana ben de size hiçbir şey söylemeyecektik.Ama ikimiz de bilecektik ki başarmıştınız ve mutluydunuz.Gotham'a dönmenizi hiç istememiştim.Burada sizin için acı ve trajediden başka bir şey olmadığını biliyordum ve sizin için bundan fazlasını istemiştim.Hâlâ da istiyorum.


Wayne:Sizin için ne yapabilirim memur bey?
Blake: Emniyet Müdürü Gordon vuruldu.Kanalizasyonda silahlı birini takip ediyordu.Onu bulup çıkarttığımda bir yeraltı ordusunu sayıklıyordu. Bane adındaki maskeli birinden bahsediyordu.
Wayne: Bunları amirlerinize anlatmanız gerekemez mi?
Blake: Devasa timsahlar görmüş mü diye sordular.Sana ihtiyacı var.Batman'e ihtiyacı var. Müdür Gordon senin olduğunu bilmiyor.Kim olduğunu umursamıyor.Ama biz daha önce tanışmıştık.Uzun zaman önceydi, St. Swithin çocuklarından biriydim. Wayne Vakfı tarafından desteklenen bir yetimhaneydi.Ben küçükken annem bir araba kazasında ölmüş.Ama ben hatırlamıyorum. Birkaç sene sonra da babam kumar borcu yüzünden vurulmuş.Ama bunu çok net hatırlıyorum.Birçok insan bu duygunun nasıl bir şey olduğunu iliklerine kadar öfke dolu olmanın nasıl hissettirdiğini bilemezler.Anlayış gösterirler. Bakıcı aileler.Herkes bir süreliğine anlayış gösterir. Sonra da öfkeli küçük çocuğun yapamayacağını bildiği bir şey yapmasını isterler.Hayatına devam etmesini. Bir süre sonra anlayış göstermekten vazgeçerler.Öfkeli çocuğu yetimhaneye gönderilirler. Bunu çok geç anladım.Aynada gülümseme pratiği yaparak öfkemi gizlemeyi öğrendim.Maske takmak gibidir. Sonra bir gün sen çıkageldin.Şahane bir araban vardı, koluna güzel bir kızı takmıştın.Çok heyecan vericiydin! Bruce Wayne, milyarder yetim mi?Senin hakkında hikâyeler hatta efsaneler uydururduk ve diğer çocuklar içinde hikâyeden ibaretti.Ama seni gördüğümde, gerçekte kim olduğunu anlamıştım.Yüzündeki bu ifadeyi daha önce de gördüm.Kendime öğrettiğimle aynı.Dent cinayetini neden üstlendiğini bilmiyorum.Ama hâlâ Batman'e inanıyorum. Sen inanmasan bile.


Gordon: Gittiğini sanmıştım.
Batman: Artık Batman'e ihtiyaç kalmadı. Biz kazandık.
Gordon: Bir yalana kapılmışız.Artık kötülük onu gömmeye çalıştığımız yerde yeniden yükseliyor.Batman geri dönmeli.
Batman: Peki ya Batman artık yoksa?
Gordon:Olmak zorunda.


Alfred:Geri dönmeyi cidden düşünüyorsanız Bane hakkındaki söylentileri duymalısınız.
Wayne: Seni dinliyorum.
Alfred:Dünyanın eski zamanlarından kalma bir bölgesinde bir hapishane varmış.Mahkumların acı çekip ölmeleri için atıldıkları bir çukurmuş.Ama bazen karanlıkların içinden bir adam yükselir.Bazen çukur geriye bir şeyler gönderirmiş.
Wayne: Bane mi?
Alfred: Evet. Yeryüzündeki Cenehhem'de doğmuş ve büyümüş.
Wayne: Hapishanede mi doğmuş?
Alfred: Kimse neden olduğunu veyanasıl kaçtığını bilmiyor.Ama bir zamanlarsizin akıl hocanız olan Ra's Al Ghul tarafından eğitildiğini söylüyorlar.
Wayne: Bane, Gölgeler Birliği'nin üyesiymiş.
Alfred: Ama sonra oradan aforoz edilmiş Ve Ra's Al Ghul'a bile fazla gelen biri hafife alınacak biri değildir.


Borsacı:Burası borsa.Burada çalacak para yok.
Bane: Öyle mi? Peki siz niye buradasınız?


Blake:Başladığında neden maske taktın?
Wayne: Kendime yakın insanları korumak için.
Blake:Tek tabancasın değil mi? Kendi aileni kurmadın.
Wayne: Daima önemsediğin birileri olur.Ama onlar gidene kadar bunun farkına varmazsın.amaç bir sembol olmaktı. Batman herhangi biri olabilirdi.Amaç buydu.
Blake:Dönmüş olmana sevindim.
Wayne: Herkes aynı fikirde değil.
Blake: Sonunda hepsi anlayacaktır.


Wayne: Neden hemen beni öldürmedin?
Bane: Ölümden korkmuyorsun, onu kabulleniyorsun.Çekeceğin ceza çok daha ağır olmalı.
Wayne: İşkence yapacaksın.
Bane: Evet.Ama bedenine değil.Ruhuna.


Wayne: Neredeyim?
Bane: Evde.Umutsuzluğun hakikatini öğrendiğim yerdesin.Sen de öğreneceksin.Bu hapishanenin dünyadaki en kötü yer olmasının bir sebebi var.Umut.Buraya çürümeye terk edilmiş herkes yüzyıllar boyunca yukarıdaki ışığa baktılar ve özgürlüğe tırmanmayı hayal ettiler. Çok kolay, çok basit!Tıpkı deniz kazazedelerinin önlenemez susuzluklarını gidermek için deniz suyu içmeleri gibi birçoğu tırmanmayı denerken öldü.Umut olmadan gerçek anlamda çaresizliğe düşülmeyeceğini burada öğrendim.Yani Gotham'a korku salarken... insanların ruhlarını zehirlemek için onları umutla besleyeceğim.Hayatta kalacaklarına inanmalarını sağlayacağım sen de burada onların gün ışığı görebilmek için birbirlerini ezip geçtiklerini seyredebileceksin.Beni bütün şehre eziyet ederken izleyebilirsin.Sonra da ne kadar derin bir başarısızlık sergilediğini anladığında Ra's Al Ghu'lun kaderini tamamlayacağız.Gotham'ı yok edeceğiz.İş o dereceye geldiğinde ne zaman Gotham küle döner ancak o zaman ölmene izin veririm.


Çukurdaki mahkumlardan biri: Tırmanmayı deneyecek.
Wayne: Şimdiye kadar hiç başaran oldu mu?
Mahkum: Tabii ki hayır!Başaran birinin olduğunu söylüyor.Bir çocuk. Bu cehennemde doğmuş bir çocuk.
Wayne: Bane!
Mahkum: Eski bir efsane. Fazlası değil.


Çukurdaki mahkumlardan biri: Bunun yapılamayacağını söylemiştim. (Wayne çukurdan çıkma denemesinin başarısız olmasından sonra)
Wayne: Bir çocuğun yaptığını söyledin.
Mahkum: Sıradan bir çocuk değildi.Cehennme'de doğmuş bir çocuktu.Izdırapla yoğrulmuş. Acıyla şekillenmiş Ayrıcalıklı bir aileden gelmiyordu.


Mahkum: Ölümden korkmuyorsun.Bunun seni güçlendirdiğini sanıyorsun. Aslında bu düşünce seni zayıflatıyor.
Wayne: Neden?
Mahkum: Nasıl, mümkün olandan daha hızlı olabilirsin? Nasıl mümkün olandan daha uzun süre dövüşebilirsin?Ruhunun en güçlü dürtüsü olmadan. Ölüm korkusu.
Wayne:Ölmekten korkuyorum.Tüm şehrim yanıp kül olurken burada ölmekten korkuyorum.Şehrimi kurtaracak kimse yok.
Mahkum: Tırman öyleyse!
Wayne: Nasıl?
Mahkum: Çocuğun yaptığı gibi.Halat olmadan.Korkun seni yeniden bulacaktır.


Gordon: Gerçek kimliğini asla umursamadım.
Batman: Haklıydın.
Gordon: İnsanların onları kurtaran kahramanın kim olduğunu bilmeleri gerekmez mi?
Batman: Herkes kahraman olabilir.Basit bir hareket de olsa küçük bir çocuğun sırtına paltosunu giydirip güvenini tazelemek için dünyanın sonu olmadığını söyleyen bir adam bile.(Geçmişten bir sahne gelir ve Gordon küçük olan Bruce Wayne paltosunu giydirir.)
Gordon: Bruce Wayne?


Gordon: Emniyetten ayrılmak hakkındaki fikrini değiştirebilir miyim?
Blake: Yapıların prangalara dönüştüğünden bahsetmiştin.Haklıydın ve ben bunu kaldıramıyorum, bu adaletsizlik.Kimse şehri kimin kurtardığını asla bilmeyecek.
Gordon: Biliyorlar.O kişi Batman'di.

Oyuncular

[değiştir]
Kara Şövalye Yükseliyor ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.