İçeriğe atla

Kara Şövalye

Vikisöz, özgür söz dizini

Kara Şövalye (İngilizce adı: The Dark Knight), Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen bir süper kahraman, aksiyon ve suç filmi.

Joker[değiştir]

 • Benim inandığım şeye göre insanı öldürmeyen şey, tuhaflaştırır.
 • (Gambol'ın ağzına bıçağı soktuğu sırada) Bu yaralar nasıl oldu, anlatayım mı? Babam ayyaşın ve itin tekiydi. Bir gece her zamankinden daha fazla tırlattı. Annem kendini korumak için mutfak bıçağına davrandı. Babam bundan hiç hoşlanmadı. Ben seyrederken annemi bıçakladı. Bu sırada gülüyordu. Bana dönüp dedi ki: "Neden bu kadar ciddisin?" Bıçakla peşime düştü."Neden bu kadar ciddisin?" Bıçağı ağzıma soktu."Yüzüne bir gülücük konduralım." Ve...
 • Neden bıçak kullanıyorum, biliyor musun? Tabanca çok hızlı. Böylece küçük anların tadına varıyorsun. İnsanlar son anlarında..gerçek yüzlerini gösterirler. Yani bir açıdan, dostlarını senden daha iyi tanıyorum. Hangileri korkaktı öğrenmek ister misin? (Sorgu odasında bulunan polise)
 • Tek önemsediğin şey para. Bu şehre daha klas suçlular lazım. Bunu onlara vereceğim.
 • Plan yapan birine benziyor muyum? Ne olduğumu biliyor musun? Arabaları kovalayan bir köpeğim. Arabayı yakalasam ne yapacağımı bilemem. Anladın mı Sadece yaparım. Mafyanın planları olur. Polisin planları olur. Gordon'ın planı olur. Hepsi de komplocudur. Küçük dünyalarını kontrole çalışırlar. Ben komplocu değilim. Komploculara bir şeyleri kontrol etmeye çalışmanın zavallılığını gösteriyorum.
 • Birkaç bidon benzin ve birkaç mermiyle şu şehre neler yaptığıma bak. Biliyor musun neyi fark ettim? Her şey plana göre gittiğinde kimse paniklemiyor. Plan korkunç olsa bile. Yarın basına, bir çete üyesi vurulacak bir kamyon dolusu asker havaya uçacak desem kimse paniklemez. Çünkü plana uygun olur. Ama küçük bir belediye reisi ölecek desem herkes kafayı yiyor. Biraz anarşi. Mevcut düzeni sarsınca her şey kaosa dönüyor. Ben kaosun elçisiyim.
 • Gotham'ın beyaz atlı şövalyesini alıp bizim seviyemize indirdim. Çok da zor olmadı. Bildiğin gibi delilik yer çekimi gibidir: Bütün yapman gereken biraz itmek.

Batman[değiştir]

 • Gotham'a yüzü olan bir kahraman gerek.
 • Sen peşime düşecek, beni lanetleyecek üzerime köpekler salacaksın. Çünkü olması gereken bu. Çünkü bazen gerçek yeterince iyi değildir. Bazen insanlar fazlasını hak eder. Bazen insanlar, inançlarının ödülünü alır.

Harvey Dent[değiştir]

 • Gecenin en karanlık anı şafaktan hemen öncedir. Ve size yemin ediyorum şafak geliyor. Bir gün Batman çiğnediği kanunlar için hesap verecektir. Ama bize.
 • Ya bir kahraman olarak ölürsün ya da kötüye dönüşmeni izleyecek kadar uzun yaşarsın.

Diyaloglar[değiştir]

Banka Müdürü: Kendini zeki mi sanıyorsun? Sizi kiralayan adam aynı şeyleri sana da yapacaktır. Bu şehirde suçlular bazı değerlere inanırdı. Onur. Saygı. Bir de sana bak. Sen neye inanıyorsun?
Joker: Benim inandığım, insanı öldürmeyen şey tuhaflaştırır.

Alfred: Ne zaman kendi yaralarınızı dikseniz ortalığı kan götürüyor.
Batman: Evet. Hatalarımdan ders almamı sağlıyor.
Alfred: Öyleyse son derece bilge biri olmuşsunuzdur artık.

Joker: Ben de kendi esprilerim kötü sanıyordum.
Gambol: Adamımın kafanı koparmaması için bir tek neden söyle.
Joker: Bir sihir numarası yapsam? Bu kalemi yok edeceğim.(Gambol'un adamlarından biri masaya doğru yaklaşırken adamın kafasını hızlı bir hareketle masaya vurur kalemi de gözünden içeri sokar.) Ta da. Yok oldu.

Joker: Saatleri bir yıl öncesine alalım. Polis ve hukukçular hiçbirinize yamuk yapamazdı. Ne oldu peki? Yoksa cesaretiniz mi düştü? Benim gibi biri. Bakın, dinleyin. Bu küçük grup terapisini neden gündüzleri yaptığınızı biliyorum. Geceleri neden dışarıya çıkmaktan korktuğunuzu da. Batman. Batman, Gotham'a ne yazık ki gerçek yüzünüzü gösterdi. Dent ise sadece başlangıç. Televizyondaki şu sözde plana gelince Batman'in yetki alanı yoktur. Onu bulacak ve öttürecektir. Ötecek kişiyi hemen anlarım.(Lau'yu kastederek.)
Çeçen: Ne öneriyorsun peki?
Joker: Çok basit. Batman'i öldürelim.
Joker: Bir işi iyi yapıyorsan asla bedava yapmamalısın.
Çeçen: Ne kadar istiyorsun?
Joker: Yarısını.
Gambol: Delisin sen
Joker: Hayır, değilim. Bu işi şimdi halletmezsek yakında minik Gambol büyükannesine bozuk para bile götüremez.

Joker: (Gambol'ın ağzına bıçağı soktuğu sırada) Bu yaralar nasıl oldu, anlatayım mı? Babam ayyaşın ve itin tekiydi.Bir gece her zamankinden daha fazla tırlattı.Annem kendini korumak için mutfak bıçağına davrandı.Babam bundan hiç hoşlanmadı.Ben seyrederken annemi bıçakladı. Bu sırada gülüyordu Bana dönüp dedi ki: "Neden bu kadar ciddisin?" Bıçakla peşime düştü."Neden bu kadar ciddisin?" Bıçağı ağzıma soktu."Yüzüne bir gülücük konduralım." Ve...

Joker: Geldik işte.İyi akşamlar bayanlar ve baylar. Bu geceki eğlenceniz biziz. Bir tek sorum olacak. Harvey Dent nerede? Harvey'nin yerini, kim olduğunu biliyor musun? Harvey'yi nerede bulacağımı biliyor musun? Onunla konuşmalıyım. Küçük bir şey sadece. Hayır mı?
Konuklardan biri:Biz haydutlardan korkmayız.
Joker: Biliyor musun bana babamı hatırlattın. Ondan nefret ederdim.
Rachel Dawes:Tamam, dur.
Joker: Merhaba güzelim. Sen Harvey'nin manitası olmalısın. Ne de güzelmişsin öyle. Gergin görünüyorsun. Yaralar yüzünden mi? Nasıl olduklarını öğrenmek ister misin? Gel buraya. Bana bak. Bir zamanlar karım vardı. Çok güzeldi, senin gibi. Benim çok endişelendiğimi daha fazla gülmem gerektiğini söylerdi. Kumar oynadı, tefecilere çok borçlandı. Bir gün yüzünü çizdiler. Ameliyat için paramız yoktu. Buna dayanamıyordu. Onu tekrar gülerken görmek istiyordum. Yaraları umursamadığımı bilmesini istiyordum. Ben de ağzıma bir jilet soktum ve bunu yaptım kendime. Bir şey diyeyim mi? Beni görmeye dayanamadı. Beni terk etti. İşin komik tarafını gördüm. Artık hep gülümsüyorum.
Joker: (Rachel dizi ile vurduktan sonra) Savaşçı tarafın var. Bunu severim.
Batman: O halde bana aşık olacaksın.

Bruce Wayne:Suçlular karmaşık değildir Alfred. Neyin peşinde olduğunu öğrenmeliyiz.
Alfred: Kusura bakmayın Efendi Wayne, belki siz de bu adamı tam olarak anlamıyorsunuz. Çok uzun zaman önce Burma'daydım. Dostlarımla yerel hükümet için çalışıyorduk. Kabile liderlerinin sadakatini değerli taşları onlara rüşvet olarak vererek satın almaya çalışıyorlardı. Ama kervanları Rangoon'un kuzeyinde bir ormanda bir eşkıyanın baskınına uğradı. Biz de taşları aramaya gittik. Altı ay boyunca onunla ticaret yapan kimseyi bulamadık. Günün birinde, portakal büyüklüğünde bir zümrütle oynayan bir çocuk gördüm. Eşkıya onları bir kenara atıyordu.
Bruce Wayne:Neden çalıyordu peki?
Alfred: Çünkü bunu keyif verici olarak görüyordu. Bazı insanlar para gibi mantıklı şeylerin peşinde değildir. Satın almak, korkutmak, anlaşmak ya da pazarlık etmek mümkün değildir. Bazı insanlar sadece dünyanın yandığını seyretmek ister.

Lucius Fox: Sizin için ne yapabilirim Bay Reese?
Coleman Reese:LMY Holding'in raporunun üzerinden geçmemi istemiştiniz. Bazı düzensizlikler buldum.
Fox: Genel müdürleri gözaltında
Coleman Reese: Hayır, onların değil, sizin rakamlarınızda. Uygulamalı Bilimler. Wayne Holding'in koca bir bölümü bir gecede ortadan kayboldu. Ben de arşive inip eski dosyaları çıkardım. Sakın sizin bebeğinizin akşam haberlerde devriye arabalarını kızartışını fark etmediğinizi söylemeyin. Ar-Ge bölümü bol keseden para harcıyor. Ordu için cep telefonlarıyla ilgili olduğunu iddia ediyorlar. Onlar için şimdi ne yapıyorsunuz? Roket gemisi mi? Hayatım boyunca her yıl 10 milyon dolar istiyorum.
Fox: Şunu açığa kavuşturalım. Müşterinin, yani dünyanın en zengin ve en güçlü adamlarından birinin bir intikamcı olduğuna ve geceleri çıplak elleriyle haydut patakladığına inanıyorsun ve planın bu adama şantaj yapmak, öyle mi? Bol şans.

Batman: Dent nerede?
Joker: O mafya bozuntuları ölmeni istiyor ki işleri eski düzenine dönsün. Ama ben gerçeği biliyorum. Artık dönüş yok. Her şeyi değiştirdin. Sonsuza dek.
Batman: O zaman beni niye öldürmek istiyorsun?
Joker: Seni öldürmek istemiyorum. Sensiz ne yaparım ben? Gidip mafyayı mı soyayım? Hayır. Hayır. Hayır, sen beni tamamlıyorsun.
Batman: Para için öldüren pisliğin tekisin.
Joker: Onlardan biriymiş gibi konuşma. Değilsin. Olmak istesen bile değilsin. Onlar için bir ucubesin. Tıpkı benim gibi. Şu anda sana ihtiyaçları var ama olmadığında cüzamlı gibi dışlarlar seni. Onların ahlakı, yasaları kötü bir espri gibi. İlk sorun belirtisinde defedildin. Ancak dünyanın izin verdiği kadar iyiler. Sana göstereceğim. İşler yolunda gitmediğinde şu medeni insanlar birbirlerini yer. Yani ben canavar değilim. Sadece herkesten öndeyim.

Bruce Wayne: Buna ben mi neden oldum? İyiliğe ilham verecektim delilik ve ölüme değil.
Alfred: İyiliğe ilham oldunuz ama Gotham'ın suçlularının yüzüne tükürdünüz. Kayıplar olabileceği aklınıza gelmedi mi? İşler düzelmeye başlamadan önce hep kötüye gider.
Bruce Wayne: İyi de Rachel, Alfred.
Alfred: Rachel, mücadele ettiğiniz, ettiğimiz şeylere inanıyordu Gotham'ın size ihtiyacı var.
Bruce Wayne: Hayır, Gotham'ın gerçek bir kahramana ihtiyacı var. O cani katilin, onu neredeyse öldürmesine izin verdim.
Alfred: İşte bu yüzden şimdilik sizinle idare etmek zorundalar.

Spiker:Kimsiniz?
Joker:Batman'siz bir dünyanın hayalini gördüm. Mafya birazcık kar yapıyor polis onları teker teker yakalamaya çalışıyor. O kadar sıkıcıydı ki fikrimi değiştirdim. Bay Reese'in her şeyi rezil etmesini istemiyorum. Fakat neden tek ben eğleneyim? Başkalarına da fırsat tanıyalım. Coleman Reese 60 dakika içinde ölmezse bir hastaneyi havaya uçururum.

Joker: Bu dövüşe bir son vermeliyiz, yoksa havai fişekleri kaçıracağız.
Batman: Havai fişek olmayacak.
Joker: İşte başlıyoruz.
Batman: Ne kanıtlamaya çalışıyorsun? Herkesin içten içe senin kadar çirkin olduğunu mu? Sen yalnızsın.
Joker: Bugünlerde kimseye güvenilemiyor. Her şeyi kendin yapmalısın, değil mi? Sorun değil. Hazırlıklı geldim. Çok komik bir dünyada yaşıyoruz.

James Gordon'ın oğlu: Neden kaçıyor, baba?
James Gordon:Çünkü onu kovalamalıyız.
James Gordon'ın oğlu: Yanlış bir şey yapmadı.
James Gordon: Çünkü o, Gotham'ın hak ettiği kahraman fakat şu anda ihtiyacı olan değil. Onu kovalayacağız çünkü buna dayanabiliyor. Çünkü o bir kahraman değil, sessiz bir nöbetçi, tetikte bir koruma. O, Kara Şövalye.
Kara Şövalye ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.