Kader

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kader (Arapça: قدر), bütün olayların önceden ve değişmeyecek biçimde düzenlediğine inanılan ezelî takdir. Alın yazısı, yazgı veya mukadderat olarak da anılır.


Yazgı kartları karıştırır, biz de oynarız.
~ Arthur Schopenhauer
  • İnsanların kader dedikleri çoğu zaman sadece kendi kendilerine yaptıkları aptal oyunlar.
  • Kader önünde sonunda öyle veya böyle günahlarımızın bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. Bunu bilen adam kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimsenin arkasından konuşmaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. Bunu bilen adam karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. Önüne çıkan maddi-manevi engellerin kendi günahlarından başka bir şey olmadığını bilir.
İnsanların mutlulukları ya da mutsuzlukları, kaderin olduğu kadar da karakterlerinin eseridir.
~ La Rochefoucauld
  • Söylediklerinize dikkat edin düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin duygularınıza dönüşür.Duygularınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür.Davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin kaderinize dönüşür.
  • Kader vermediğini geri alamaz.
  • Kadere ilişkin tavır Tanrı inancında bir çatlak...Tanrı'yı kötülükten azade kılmak mümkün değilken ona leke sürmemenin baştan aşağı hilenin karanlık mantığına teslim etmek...Kader Tanrı'ya inancı yerle bir eden onun gerçek varlığı,geriye kalan insanın kendini kendi elleriyle yok etmesi...