I. Dünya Savaşı

Vikisöz, özgür söz dizini
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
I. Dünya Savaşı
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

I. Dünya Savaşı, 28 Temmuz 1914 tarihinde başlayıp 11 Kasım 1918 tarihinde sona eren Avrupa merkezli küresel bir savaştır.[1][2] II. Dünya Savaşı'na (1939-1945) kadar Dünya Savaşı veya Büyük Savaş olarak adlandırılmıştır. Savaşın taraflarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu'nda "Genel Savaş" anlamında Harb-i Umumi, halk arasında ise Seferberlik olarak adlandırılmıştır.[3] 1917'de Amerika Birleşik Devletleri'nin savaşa katılmasına kadar bu savaş, ABD basınında Avrupa Savaşı olarak anılmıştır.[4] Savaşan taraflar, çoğunlukla Avrupa, Kafkasya, Amerika, Orta Doğu ve Afrika ile Asya'nın bazı bölgelerinde çatıştılar.

Hakkında söylenenler[değiştir]

  • Özel mülkiyetin, ona sahip olmayan insanlar için bile ne kadar önemli, dokunulmaz olduğuna çok güzel bir örnek şöyledir. Almanya'da Birinci Dünya Savaşından sonra insanlar çok zor şartlar altında iken bir referandum yapılır ve insanlara sorulur, "Savaşı kaybetmemizin sorumlusu olan Alman imparatoruna/luğuna ait mülklere el konulması ve bunun fakir/zor durumdaki halk yararına kullanılması veya mülkiyete dokunulmaması hakkında ne istedikleri". Referandum sonucunda özel mülkiyet kendilerine ait olmadığı halde halk "Hayır, el konulmamalı" kararını alır. - Erich Fromm

Kaynakça[değiştir]

  1. Lua hatası: expandTemplate: template "Iso2lang" does not exist.
  2. "1. Dünya Savaşı ne zaman bitti, kim kazandı?". www.haberturk.com. 20 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2022-12-20. 
  3. Lua hatası: expandTemplate: template "Iso2lang" does not exist.
  4. "Were they always called World War I and World War II?". Ask History. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2013. 
I. Dünya Savaşı ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.