İçeriğe atla

Joseph Goebbels

Vikisöz, özgür söz dizini
(Goebbels sayfasından yönlendirildi)
Joseph Goebbels
Doğum tarihi 29 Ekim 1897
Doğum yeri Rheydt
Ölüm tarihi 1 Mayıs 1945
Ölüm yeri Berlin, Führerbunker
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Joseph Goebbels, Nazi Almanyası'nın halkı aydınlatma ve propaganda bakanı (1933-1945) ve ikinci şansölyesi (1945), Hitler'in yakın arkadaşı ve yandaşı.

Sözleri[değiştir]

 • Ait olduğunuz milletin adına, itaat ettiğiniz Führer adına, Adolf Hitler çok yaşa!
 • Basını, hükûmetin kullanabildiği dev bir klavye olarak düşünün.
 • Başarı önemli bir şeydir. Propaganda ortalama zekalıların konusu değildir, daha çok uygulayıcılarının konusudur. Sevimli veya teorik olarak doğru olması beklenmez. Harika, estetik olarak şık ya da kadınları ağlatan konuşmalar yapmayı önemsemem. Politik konuşmanın amacı, insanları düşündüğümüzün doğru olduğuna ikna etmektir. Taşrada Berlin'den başka konuşurum ve Bayreuth'ta konuştuğumda, Pharus Hall'da söylediğimden farklı şeyler söylerim. Bu pratik meselesidir, teori değil. Birkaç saman kafalının hareketi olmak istemeyiz, fakat daha çok, geniş kitleleri fetheden bir hareket olmak isteriz. Propaganda popüler olmalıdır, entelektüel olarak hoşa giden değil. Entelektüel gerçeği ortaya çıkarmak propagandanın görevi değildir.
 • Ben büyük olmak için yeterince basit ve basit olabilecek kadar büyük olan öğretmeni arıyorum.
Bir çocuk eğlendiğinde güler ve canı acıdığında ağlar. Her ikisini de, gülmeyi ve ağlamayı bütün kalbiyle yapar. Hepimiz upuzun ve çok zeki insanlar olduk. Çok şey biliyoruz, çok okuduk. Ama unuttuğumuz bir şey var, o da çocuklar gibi gülmek ve ağlamak.
 • Bizler hayırsever bir kuruluş değiliz, bizler devrimci sosyalistlerin partisiyiz.
 • Bir çocuk eğlendiğinde güler ve canı acıdığında ağlar. Her ikisini de, gülmeyi ve ağlamayı bütün kalbiyle yapar. Hepimiz upuzun ve çok zeki insanlar olduk. Çok şey biliyoruz, çok okuduk. Ama unuttuğumuz bir şey var, o da çocuklar gibi gülmek ve ağlamak.
 • Bizi öldürmeyen şey, güçlendirir.
 • Doğu Cephesi'ndeki askerlerimiz, çok yakın bir zamanda büyük bir saldırıya geçecek, durumu denetimleri altına alarak, merhamet beklemeyecekleri gibi, merhamet de göstermeyeceklerdir. Birliklerimiz, birkaç hafta sonra başlayacak olan büyük taarruza hazırlanmak amacıyla operasyonlarını azalttı ve eksikliklerini tamamladı. İlerleyen haftalarda büyük taarruz başlar. Onlar, dini görevini ifa eden bir cemaat gibi büyük bir özveri ile savaşa gidecekler. Askerlerimiz, silahlarını ellerine aldıklarında ve tanklarına bindiklerinde, gözlerinin önüne tecavüze uğramış kadınları ve onların vahşice katledilmiş çocukları gelecek. İşte o zaman "İntikam" diye haykırarak düşmanı korku içerisinde bırakacaklardır. Führer, geçmiş krizlerin üstesinden nasıl geldiyse, bu krizin de üstesinden gelecektir. Geçen gün bana şöyle demişti: "Bu krizi atlatacağımıza dair inancım tamdır. Düşmana çok büyük bir saldırı düzenleyeceğiz ve üzerlerine mermi yağdıracağız. Onları yeneceğiz ve yok edeceğiz. Ve bir gün mutlaka bayrağımız muzaffer olacak. İşte bu benim sarsılmaz inancımdır."
(Hitler'in emriyle Goebbels Doğu Cephesi'nde Görlitz halkına seslenirken, 1945.)
Düşmanlarımıza bakarken, bir Yahudi arkasında hemen başka bir Yahudi görüyoruz. Yahudiler Roosevelt'in arkasında! Onun bizzat danışmanları Yahudilerden oluşuyor. Yahudiler, Churchill'in arkasında ve onu hep kontrol ediyorlar. Yahudiler, İngiliz-Amerikan-Sovyet basının arkasındaki kışkırtıcılardır. Yahudiler, Kremlin'in karanlık düşüncelerine saklanmış olan Bolşevizm'in gerçek sahipleridir.
 • Dünya mücadelemizin kararlılığını anlasın veya anlamasın, biz her yolu deneyerek hayatımızı savunmak mecburiyetindeyiz. Bu tarz sorunlar topyekûn savaşın habercisidir. Karşımızda çok güçlü tehlikeler, aynı zamanda büyük sorunlar bulunuyor. Bizim de bu tehlikelere karşı mücadelemiz büyük olmak zorundadır. Artık zamanı geldi! İpek eldivenleri ellerimizden çıkarmalı ve yumruklarımızı sıkmalıyız! Yurdumuzda ve Avrupa'da kontrol ettiğimiz bölgelerde gücümüzü boş yere harcamayı bırakmalıyız. Hep beraber, düzenli ve hızlı bir şekilde bütün kaynaklarımızı kullanmalıyız. Çünkü Führer'imiz için verdiğimiz her mücadele, düşmanı yenilgiye uğratabilir. Barış düşüncesiyle hareket etmenin vakti değildir, Alman halkı ancak savaşa güvenip hareket edebilir. Merak etmeyin, savaş uzamayacak aksine daha da kısalacaktır. Çünkü en radikal savaş, en kısa olanıdır. Şimdi soruyorum sizlere: Führer'imizin de inandığı bu yolda, topyekûn savaşın galibi Alman Silahlı Kuvvetleri'nin olacağına inanıyor musunuz? (Salonda bulunan herkes ayağa kalkıp "Evet!" diye haykırıyor.) İngiliz hükümeti, Alman halkının savaş istemediğini, hükümetin topyekûn savaş politikasında destek bulamadıklarını söylüyorlar! 'Onlar, topyekûn savaş değil, koşulsuz şartsız teslimiyet istiyor,' diyorlar! Şimdi soruyorum sizlere... Topyekûn bir savaş istiyor musunuz? Gerekirse hayal edemeyeceğiniz kadar büyük ve radikal bir savaş istiyor musunuz? Führer'imizi halkımızın önünde bir bayrak gibi takip ederek ve ordumuzla birlikte, büyük bir azimle savaşmaya ve zafer bizim olana kadar birlikte mücadeleye razı mısınız? İyi günde ve kötü günde sonunda büyük fedakarlıklar yapmak zorunda kalsak bile, Führer'imizi takip etmeye kararlı mısınız? (Salondakiler: Führer ilerler, biz takip ederiz!) Şu an dünyanın duymak istediği şeyleri söylüyorsunuz. Artık onlar, inancımızla ilgili şüpheleri ve yanlış fikirleri yok. Arkamızda çok güçlü bir müttefik duruyor. O müttefik, Führer'i takip eden Alman halkının ta kendisidir. Ve önümüze ne kadar tehlikeli olaylar çıkarsa çıksın, Alman halkı bu yükü taşımaya hazırdır. Büyük zafer uğruna en ağır yükleri kaldırmaya hazırdır. Yeni sloganımız şudur: O halde ayağa kalkın ve bırakın fırtına kopsun!
(18 Şubat 1943'teki topyekûn savaş ilanından.)
 • Dünyanın en tehlikeli düşmanıyla karşı karşıyayız. Savaşını gizli sürdüren bir düşmanla. Ancak onlar, yenilmez değillerdir. Biz, bütün toplumu ve imparatorluğumuzu ele geçirmek isteyen Yahudilerin terörist fikirleriyle mücadele ettik. 14 yıl boyunca, en zor koşullar altında. Onları nasıl Almanya'dan sürdüysek, bizi dünya çapında tehdit eden gücünü de yok edeceğiz!
 • Düşmanlarımıza bakarken, bir Yahudi arkasında hemen başka bir Yahudi görüyoruz. Yahudiler Roosevelt'in arkasında! Onun bizzat danışmanları Yahudilerden oluşuyor. Yahudiler, Churchill'in arkasında ve onu hep kontrol ediyorlar. Yahudiler, İngiliz-Amerikan-Sovyet basının arkasındaki kışkırtıcılardır. Yahudiler, Kremlin'in karanlık düşüncelerine saklanmış olan Bolşevizm'in gerçek sahipleridir.
Dünyanın en tehlikeli düşmanıyla karşı karşıyayız. Savaşını gizli sürdüren bir düşmanla. Ancak onlar, yenilmez değillerdir. Biz, bütün toplumu ve imparatorluğumuzu ele geçirmek isteyen Yahudilerin terörist fikirleriyle mücadele ettik. 14 yıl boyunca, en zor koşullar altında. Onları nasıl Almanya'dan sürdüysek, bizi dünya çapında tehdit eden gücünü de yok edeceğiz!
 • Eğer kazanırsak -ki bunu yapabiliriz ve yapmalıyız da-, Alman tarihinde adından en çok söz edilen nesil olarak nam salacağız. Ancak kaybedersek, hatamızın bedelini korkunç bir biçimde ödemek zorunda kalacak olan nesiller yüzlerce yıl boyunca bizlere lanetler yağdıracaklardır.[1]
 • Eğer mesele politikada ahlaklı olmaksa, İngiliz basınının yapacağı en mantıklı iş bu konudan uzak durmak olacaktır.[2]
 • Eğer Yahudi gazeteleri, nasyonal sosyalistleri susturmayı düşünüyorsa gizli tehditleriyle, dikkat etmeleri onlar için iyi olacaktır. Sabrımızın da bir sınırı vardır. Bir gün, onların yalancı ve kirli ağızlarını kapatacağız! Değerli parti üyeleri ve SA [Sturmabteilung], endişelenmeyin! Kızıl terörün sonu düşündüğünüzden daha yakındır! Komünistler, şimdiye dek yiyeceğiniz en büyük sopayı yemek için bizi bekleyin.
(Yahudiler ve komünistler hakkında konuşurken, Berlin, Sportpalast, 10 Şubat 1933.)
 • Führer hiç değişmez. Çocukken nasılsa şimdi de öyledir.
(Hitler hakkında söyledikleri.)
 • Gece benim en iyi dostumdur. Ruhumdaki fırtınayı yatıştırır ve yol gösterici yıldızın yükselmesini sağlar.
 • Gelecek ya bizim olacak ya da ortada herhangi bir gelecek kalmayacak![3]
 • Görecelik: Bugün tek mutlak şey gibi görünüyor.
 • Güce dayalı bir kuvvete sahip olmak güzeldir. Fakat halkın güvenini kazanıp, koruyabilmek çok daha güzeldir.
(Altıncı Parti Kongresi'nde söyledikleri, 1934.)
 • Hayat yaşamaya değer.
 • Her çağ tarihsel olarak aristokrasiyle yönetilmiştir. Aristokrasinin anlamı "en iyilerin yönetimi"dir. Hiçbir zaman insanlar kendi kendilerini yönetmez. Bu kaçıklık hali liberalizm tarafından tezgahlanmaktadır. "Halkın egemenliği" ardına, tanınmak istemeyen sinsi hilebazlar saklanmıştır.
 • Hıristiyanlığın bu kadar etkili olmasının sebebi 2000 yıldır aynı şeyi söylüyor olmasıdır.
 • Hıristiyanlık bugün ne anlama geliyor? Nasyonal sosyalizm bir dindir. Bir gün, yakında, nasyonal sosyalizm tüm Almanların dini olacaktır.
(16 Ekim 1928)
 • Führer derinden dindar birisi, fakat tamamen Hristiyanlık karşıtı. Hristiyanlığı çürüme belirtisi olarak görüyor. Haklıdır da. Çünkü Yahudiliğin bir alt dalıdır.
(29 Aralık 1939)
 • İkiyüzlülük ölen burjuva döneminin karakteristik özelliğidir.
 • İnanç dağları yerinden oynatır, fakat sadece bilgi doğru yere oturtabilir.
 • İnsanların kaderini ekonomi değil, politika belirler.
 • İstediğimizi biliyoruz ve bildiğimizi de istiyoruz.
Tanrı niçin başkalarına verdiklerini benden esirgiyor? Tanrım, Tanrım beni niçin bıraktın? (Günlüğünün Mart 1925 tarihli bölümünden.)
 • Kapitalist bir devletteki işçi -ki bu onun en büyük talihsizliğidir- artık insan, mucit veya imalatçı değildir. Bir rakamdır, makinenin içindeki algısız ve kavrayışsız bir dişlidir. Ürettiği şeyden yabancılaştırılmıştır.
Kapitalist bir devletteki işçi -ki bu onun en büyük talihsizliğidir- artık insan, mucit veya imalatçı değildir. Bir rakamdır, makinenin içindeki algısız ve kavrayışsız bir dişlidir. Ürettiği şeyden yabancılaştırılmıştır.
 • Kapitalizm tamamen bir Yahudi sistemi. Bizler sosyalistiz, ama Marksizme karşıyız. Sosyalizmi, Marksizmden ibaret sananlar bizi sosyalist olmamakla suçluyor. Oysaki kapitalizm ve Marksizm aynıdır, Yahudi'ye hizmet eder. Nasyonal sosyalizm ise insanımıza hizmet eder...
 • Malınızı fakirlere verin: Mesih
-Benim olmadığı sürece- mülkiyet hırsızlıktır: Marx
 • Mozart'ın müzik için bir plana ihtiyacı yoktu. O oynadı ve bir çocuğun cennet hafifliği ile seslendirdi.
 • Nasyonal sosyalizm, beraberinde Avrupa kültürünün yeniden şekillenmesini getirse de, Bolşevizm Yahudilerin önderlik ettiği uluslararası insandan daha düşük kişilerin kültürün kendisine savaş ilan etmesidir. Bu yalnızca burjuva karşıtlığı değil, kültüre de karşı olmaktır. Yani son tahvilde kendilerini Yahudi cemaatinde bulan köksüz ve göçebe uluslararası suikastçıların çıkarı için, Batı medeniyetinin bugüne kadar kaydettiği ekonomik, sosyal, devlet olarak, kültürel bütün ilerlemelerin yok edilmesi anlamına gelmektedir.
 • Propagandanın görevi akıllı olmak değil, başarıya götürmektir.
 • Sadece önemsiz sorunların değil, tehlikeli sorunların da üstesinden geldik. Yahudilerin eşek arısı kovanına ilişmedik! Dünya Yahudiliğinden korkmadan, Yahudileri toplumsal yaşamın dışına süpürdük! Artık onlar, Alman halkı adına konuşamaz!
 • Tanrı niçin başkalarına verdiklerini benden esirgiyor? Tanrım, Tanrım beni niçin bıraktın?
(Günlüğünün Mart 1925 tarihli bölümünden.)
 • Yalnız savaşmayı değil, ölmesini de biliyoruz!
(İntiharına yakın bir zamanda söylediği söz.)
 • Yargı devlet hayatının efendisi olamaz, devlet politikasının hizmetkarı olmalıdır.
 • Yahudileri savunan kendi milletine zarar verir.
 • Aşk eğer sadece akıldaysa platonik denilebilir, sadece fizikselse alçakça, çirkin, güzellikten uzaktır. Örnek aşkı yaratan bu iki faktörün asil birliğidir.[4]
(5 Ekim 1918)
 • Kadınlar ırkımızın, kanının ve geleceğinin temeli. Kadın hareketinin başladığı yer burasıdır. Millet bir kez daha anneliği gururla ve özgürce seçen annelere sahipse o millet yok olamaz. Kadın sağlıklıysa halk da sağlıklı olacaktır. Kadınlarını ve annelerini ihmal eden millete yazıklar olsun. Kendini ihmal etmiş demektir. Alman kadın kavramının tüm dünyanın şeref ve saygısını yeniden kazanmasını umuyoruz.
(18 Mart 1933)
 • Bolşevizm esas olarak ve tamamen, bir ilke olarak dini reddetmektedir. Dini yalnızca insanlar için bir afyon olarak görmektedir. Nasyonal Sosyalizm ise, dinî inançlara yardım ve destek için, kendi programı içerisinde Tanrı’ya ve bir ulusun ırkî ruhunu ortaya çıkarmak amacıyla Doğa tarafından bahşedilmiş olan soyut idealizme inancı kesin olarak ön plânda tutmaktadır.[5]
 • Bunun bütün dünyaya bir işaret olması gerekir. Eğer gerçekten istenirse, doğru araçlar kullanılırsa ve bütün sahip olunan bütün güç ve cesaretle yıkıcı güçlere karşı çıkmak kararlılığı gösterilirse, en kötü şartlar altında bile Bolşevizm’in yenilebileceğini kanıtladık. Alman halkı bu sayede daha mutlu oldu ve bu mücadeleye kalkışmayı göze alacak insanlar yetiştirecek şanla sahip olan bütün uluslar da bu mutluluğu tadabilirler. Gözlerinden perdeler kalkacak ve Yahudiliğin şeytani açgözlülüğünü bütünüyle göreceklerdir. Böylelikle bir kere gerçek yüzü görüldükten ve anlaşıldıktan sonra onun ne zeki ne de tehlikeli olmadığını anlayacaklardır.[6]
 • Doğanın ebedi kanunu adalet değil, güçtür. Bu yüzden biz de insanlarımızı daha da güçlendirip bu dünya üzerindeki her türlü mücadeleden sağ çıkmalarını sağlamayı hedefliyoruz.[7]
 • Kimsenin aklından, "Nasyonal Sosyalistler olmasaydı, Avrupa'da barış hüküm sürerdi," diye bir düşünce geçmesin. Hayır, biz olmasaydık da bizim yaptıklarımızı yapacak kimseler çıkardı. Şartlar olgunlaştığında, görevler yerine getirilmelidir, tıpkı olgunlaşan elmanın muhakkak dalında düşeceği gibi! Bizler kadere karşı çıkamayız, ancak onun peşinden gidebiliriz.
 • Lenin, Hitler'den sonra gelen en büyük ikinci adamdır ve komünizm ile Hitler inancı arasındaki fark çok azdır.[8]
 • Biz Alman soluyuz, sağcı ulusal mülk sahibi sınıflardan başka hiçbir şeyden nefret etmiyoruz.[9]
 • Kapitalizm köleliği altında yaşamaktansa Bolşevizm'in altında yaşamak kesinlikle hepimiz için daha iyisi olacaktır.[10]

Kaynakça[değiştir]

 • Sözlerin çoğu, mitinglerde ve parti kongrelerinde yaptığı konuşmaların Türkçe çeviri metinlerine aittir.

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Commons'da Joseph Goebbels ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

 1. Joseph Goebbels, Büyük Yalanlar, s. 461.
 2. Joseph Goebbels, Büyük Yalanlar, s. 180.
 3. Joseph Goebbels, İçimizdeki Canavar, S. 9.
 4. David Irving, Goebbels: Mastermind of the Third Reich (Focal Point Publications, 2013 Ed.), pp 9.
 5. Goebbels - Gerçek Yüzüyle Komünizm ve Teori ve Pratikte Bolşevizm, s. 20
 6. Goebbels - Gerçek Yüzüyle Komünizm ve Teori ve Pratikte Bolşevizm, s. 95
 7. Büyük Yalanlar, Joseph Goebbels, s. 44
 8. The New York Times, "HITLERITE RIOT IN BERLIN: Beer Glasses Fly When Speaker Compares Hitler and Lenin" (28 Kasım 1925), s. 4
 9. 6 Aralık 1931, Der Angriff gazetesi.
 10. 23 Kasım 1925, günlüğüne yazdığı bir yazı.