İçeriğe atla

George C. Marshall

Vikisöz, özgür söz dizini
Eğer insan dünya barış için bir çözüm bulursa, bu şimdiye kadar bildiğimiz en devrimci kaydın tersine çevrilmesi olacaktır.

General George Catlett Marshall (31 Aralık 188016 Ekim 1959) Amerikalı asker. II. Marshall Planı olarak bilinen Avrupa'nın savaş sonrası yeniden yapılanması için çabalamıştır. Nobel Barış Ödülü alan tek Birleşik Devletler Ordusu generalidir.

Sözleri[değiştir]

 • Diyorum ki - savaş en şiddetli olduğunda, her zaman topu temas için taşıyan Piyade'dir.

Katherine Tupper Marshall, Annals, s. 153

 • Biliyorsunuz, biliyorum, hepimiz biliyoruz ki zaman faktörü, ulusal savunma programımızın en önemli unsurudur - ve bu terimin doğru anlamı hayatidir- ; 1917'de kendimizi bulduğumuz duruma asla yakalanmamamız gerektiğini.
 • Ordu Kararnamesi Derneğine Konuşma (11 Ekim 1939); George C. Marshall Vakfı tarafından yazılan George Catlett Marshall Cilt 2 (1986) Makaleleri , Ch. 2 "Zaman Faktörü"

Duygu lüksünü göze alamam, benimki soğuk mantık olmalı. George Marshall'dan Alıntı : Cumhuriyetin Savunucusu

 • Silahlı kuvvetlerimizin büyük bir bölümünün ve değerli malzememizin Amerika kıtasında hareketsiz kalmasına izin vermeyerek, savaşı düşmana taşıma işine devam etmemiz gereken zaman geldi .

Times -Herald [Washington, DC] (3 Mart 1942) s. 1

 • O kahrolası kumsalda tek bir Amerikan askeri ölmeyecek.

Churchill'in Kasım 1943'te Kahire Konferansı'nda Amerikalıların Rodos'a yapılacak bir saldırıya katılması için yaptığı konuşmasına tepki. Correl tarafından alıntılanmıştır, John T. “Churchill'in Güney Stratejisi.” Hava Kuvvetleri Dergisi, Ocak 2013

 • Bu korkunç mücadelede güneş batmadan Bayrağımızın bir yandan Hürriyetin bir yandan da ezici bir gücün sembolü olarak tüm Dünya'da tanınmasına kararlıyız.

Açıklama (29 Mayıs 1942); George C. Marshall Vakfı tarafından yazılan George Catlett Marshall Cilt 3 (1991) Makaleleri

 • Bir taarruzun başarısını sürdürmenin tek büyük unsuru momentumu korumaktır. Bu, geçen sonbaharda liman tesislerinin sınırlandırılmasından kaynaklanan kıtlıkların, Alman sınırına yaklaştıklarında ordulara yeterli erzak sağlamayı imkansız hale getirmesiyle kaybedildi.

Yurtdışı Basın Kulübüne Konuşma (1 Mart 1945)

 • Eğer insan dünya barışı için bir çözüm bulursa, bu şimdiye kadar bildiğimiz en devrimci sicili olacak.

ABD Ordusu Genelkurmay Başkanı'nın Bienal Raporu (1 Eylül 1945)

 • İngiliz ve Rus halklarının kaçınılmaz görünen yenilgiyi kabul etmeyi reddetmesi, medeniyetimizin kurtuluşunda büyük faktördü.

ABD Ordusu Genelkurmay Başkanı'nın Bienal Raporu (1 Eylül 1945)

 • Açıkça söyledim, eğer başkan Bay Clifford'un tavsiyesine uyarsa ve seçimlerde oy kullanacaksam, başkana karşı oy kullanacağımı söyledim.

Resmi Dışişleri Bakanlığı kayıtlarında, Clark Clifford'un , Filistin'in bölünmesine ilişkin BM kararları öncesinde ABD'nin İsrail devletini tanıması için Harry S Truman'a tavsiyesine karşı çıktığını belirten açıklama . (12 Mayıs 1948)

 • Clifford'un tavsiyesine uyarsan ve seçimde oy kullansaydım, sana karşı oy kullanırdım.

Marshall'ın The New Yorker'da Clark Clifford tarafından alıntılandığı şekliyle ifadesi (25 Mart 1991)

 • Savaşmak yetmez. Soruna karar veren, mücadeleye kattığımız ruhtur. Zaferi kazandıran moraldir.

Askeri İnceleme (Ekim 1948)

 • Moral, ruh halidir. Sabır, cesaret ve umuttur. Bu güven, gayret ve sadakattir. Bu élan, esprit de corps ve kararlılıktır.

Askeri İnceleme (Ekim 1948)

 • İnsanların bir savaşı kazanabilmesinin tek yolu onu önlemektir.

Aşağıdaki çeşitli kaynaklar bu ifadeyi veya benzerlerini Marshall'a atfediyor.

 • Ancak bir üçüncü dünya savaşını önlemek için yapılacak bir savaş, Üçüncü Dünya Savaşı olacaktır ve Marshall, "İnsanların bir savaşı kazanabilmesinin tek yolu onu önlemektir" sonucuna varmıştı.

Louis Fisher tarafından yazılan This is Our World'de (1956) alıntılandığı gibi , s. 91