İçeriğe atla

Ergenekon (örgüt)

Vikisöz, özgür söz dizini
(Ergenekon sayfasından yönlendirildi)
Ergenekon
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Ergenekon, 2000'li yıllarda Türkiye'de faaliyet gösterdiği ileri sürülen sözde gizli silahlı örgüttür. Türkiye yargısı tarafından terörizm ile suçlanmış, suçlamalar ve dava 21 Nisan 2016'da Yargıtay kararı ile usul ve esas yönünden bozulmuştur.[1]

Dava 2013'te sonuçlandı ve çok sayıda müebbet hapis ve süreli hapis cezası verildi. Ancak 2013 sonunda Gülen Hareketi'nin hükûmeti hedef aldığı çeşitli soruşturmalar sonucunda başlayan "paralel yapı" ile mücadele sürecinde şüpheliler tekrar yargılandı. Yeniden yargılama sonucunda Ergenekon örgütünün varlığına delil bulunamadığında davanın Gülencilerin siyasi amaçları doğrultusunda açtığı bir kumpas davası olduğuna hükmedildi[2] Ergenekon dışında Gülenciler o dönem Balyoz, askeri casusluk, Cizre/Temizöz, KCK, Devrimci Karargah, MİT Tırları gibi "kumpas davası" olarak nitelendirilen davalar tertip etmiş ve daha sonra bu davalarda görev alan birçok hakim, savcı, polis ve devlet görevlisi mahkum olmuştur.

Hakkında söylenenler[değiştir]

Adnan Türkkan[değiştir]

 • Ergenekon Davasının bir Amerikan tertibi olduğunu Alman kamuoyuna anlatmalıyız, onları aydınlatmalıyız. [Almanya'dayken söyledikleri.]

Aleksandr Dugin[değiştir]

 • Ergenekon davasında tutuklanan kişiler, Türkiye’deki ABD karşıtı lobinin temsilcileridir. Bu kişiler Türkiye’nin ABD yanlısı politikaları terk ederek, Rusya ile yakınlaşmasını istiyordu. Burada suç unsuru NATO karşıtı olmak. İşte bu yüzden harekete geçen NATO yanlısı güçler, tıpkı diğer Doğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi aktif kişileri toplumdan uzaklaştırmak istiyor.
 • Ne kadar araştırdıysam da Ergenekon diye bir örgüt bulamadım. Bu, ABD gizli servisinin Avrasya taraftarlarını tasfiye etmek için yaptığı özel bir operasyon. Avrasyacılar Türkiye’de var. Ve bir kısmını, sözde Ergenekon örgütünde gösterip tutukladılar. Ama diğer Avrasyacılar varlığını aynen sürdürmeye devam ediyor. Ve Türkiye’nin bağımsızlığı hayalini paylaşıyorlar. Ergenekon konusu bana bir tertip gibi geliyor. Bu, Türk vatanseverleri, Kemalistleri, NATO karşıtlarını çökertmek için düzenlenmiş bir provokasyon.

Cengiz Çandar[değiştir]

 • Türkiye’nin stratejik çıkarlarının nerede, kimlerle nasıl birlikte olmakta, kimlere, nelere uzak durmakta yattığını sürekli düşünmeye zorlanacağız. AB’den uzaklaşmanın, solcu makyajlı ‘anti-Amerikanizm’in, ‘ulusalcılık’ın geniş bir dış çerçeve dışında ele alınamayacağını hep düşündüm. Ergenekonculuğun dış boyutunu gözden kaçırmamaya dikkat ettim. Ergenekoncuların ‘vatanseverliği’ ve ‘ulusalcı’ zihniyetin, Rus milliyetçiliği ve yayılmacılığı ile ilişkisini, dolayısıyla böylelerin pek de ‘vatansever’ ve o kadar da ‘ulusal’ olmadıklarını daha önceleri de çeşitli vesilelerle vurguladım. Türkiye’deki bazı akımlar, bazı örgütlenmeler ve bazı kişilerin, Rus devletince ‘kullanım süreleri’in henüz dolmadığının farkındayım.

İlhan Selçuk[değiştir]

 • Sevgili Uğur Mumcu yaşasaydı, Ergenekon tertibinin barsaklarını ortaya dökenlerin başında gelirdi...[3]

İsmet Özçelik[değiştir]

 • CIA'nın Türkiye uzmanlarından Henri Barkey daha ilk günlerde açıklamıştı. AKP'nin iktidara getirilmesinden, Hilmi Özkök'ün Genelkurmay Başkanı yapılmasından kısa bir süre sonra "Türk Ordusunu kafesledik" demişti. Aynı ekip Türk askerinin başına çuval geçirdi. Arkasından da Ergenekon, Balyoz tertipleri geldi. Yandaş yargı da verilen görevi yaptı.

Mahir Kaynak[değiştir]

 • Ergenekon sadece Türkiye’yi değil, tüm bölgeyi etkileyecek bir dava. Şu anda satranç oynuyoruz. Türkiye’ye ABD yönetimi Ortadoğu’da çok büyük bir rol veriyor. Türkiye’nin bu rolü yerine getirebilmesi için Ergenekon tipi örgütlerin temizlenmesi gerekiyor.

Osman Pamukoğlu[değiştir]

 • El­bet­te Ame­ri­ka. Usul­de de yan­lış­lık­lar var. Sa­yı­sız CD’­ler, disk­ler var. Bun­lar sah­te­ce dü­zen­len­miş, ge­nel do­kü­man­lar içi­ne ka­tıl­mış. Çe­şit­li ve de­fa­at­le mü­ra­ca­at­lar var. Şun­lar şun­lar gel­sin, ta­nık ola­rak mah­ke­me­de din­len­sin... Bun­la­rın hep­si mah­ke­me­de red­de­di­li­yor.

Taner Akçam[değiştir]

 • Ergenekon örgütünün bir diğer önemli siyasi faaliyeti, başta Hrant Dink olmak üzere Ermeni sorunu ile uğraşan aydınlara karşı cadı avı düzenlemekti. Hrant aleyhine açılan tüm davalarda Ergenekon’un imzası vardı. Orhan Pamuk ve benim hakkımdaki suç duyurularının arkasındaki isim yine Ergenekon'du.
 • Artık biliyoruz ki, eğer Ergenekon soruşturmaları Haziran 2007’de değil de bir yıl önce başlamış olsaydı belki Hrant Dink bugün aramızda olacaktı. Onun öldürülmesine giden yolu adım adım örenler Ergenekon davasından ağır cezalar aldılar.
  Özet, eğer bugün Ermeni soykırımı üzerine bu denli rahat konuşabiliyor, aydınlar aleyhine cadı avları düzenlenmiyor, suikastlar organize edilmiyorsa bunun nedenlerinin başında, Hrant Dink cinayetine gösterilen toplumsal tepki kadar Ergenekon yargılamaları da gelir.

Kaynakça[değiştir]

 1. "Ergenekon davasında karar". NTV. 7 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2016. 
 2. "İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Kararı". Radyo ve Televizyon Üst Kurulu. 22 Nisan 2009. Erişim tarihi: 1 Ekim 2012. Şablon:Ölü bağlantı
 3. Uğur Mumcu'yu Kim Öldürdü?.., Cumhuriyet, 26 Ocak 2009.