İçeriğe atla

Cumhuriyet Halk Partisi

Vikisöz, özgür söz dizini
Cumhuriyet Halk Partisi
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren bir siyasi partidir.

Hakkında söylenenler

[değiştir]
  • Bizim devlet idaresindeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. Bizim yolumuzu çizen; içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk milleti ve bir de milletler tarihinin bin bir fâcia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız netîcelerdir.[1][2][3][4] - Mustafa Kemal Atatürk
  • Millet tek parti devrinden beri CHP’nin ciğerini biliyor. CHP’nin içinde demokrasi yoktur. Çünkü CHP sadece lafını ettiği, istismarını yaptığı demokrasinin d’sinden bile nasibini almamış, süzme faşist bir partidir.[5] - Recep Tayyip Erdoğan

Kaynakça

[değiştir]
  1. "Atatürk'ün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin V. Dönem 3. Yasama Yılını Açış Konuşmaları". tbmm.gov.tr. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2014. 
  2. "Atatürk Araştırma Merkezi". web.archive.org. 27 May 2010. 
  3. KARAL (Ord. Prof.), Enver Ziya (20 Ekim 1927). Fatih ÖZDEMİR (Ed.). Atatürk'ten Düşünceler (kitap). Ankara: ODTÜ Yayıncılık. ISBN 9757064122. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri (I) 
  4. Atatürk'ün Son Meclis Konuşması
  5. "CHP süzme faşist bir partidir!, Yeni Akit Haberi". Yeni Akit. 25 Şubat 2021. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.