Charlie Chaplin

Vikisöz sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ben, tek bir şey olarak kalacağım, sedece tek bir şey olarak — ve o da bir palyaço. O beni herhangi politikacıdan daha yükseğe ulaştıran bir uçak.

Charles Spencer Chaplin (16 Nisan 1889, - 25 Aralık 1977) yarattığı "Şarlo" (Charlot) karakteri ile tanınan ve özdeşleşen İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu, yazar ve komedyen.

Benim geçmişteki ve halen sürmekte olan en müthiş günahım geçerli görüşlere uymayan bir kişi olmaktır.
Ben bir bireyim ve özgürlüğe inanırım. İşte benim politik görüşümün tümü budur.

Kaynaklı[değiştir]

 • Aklım başımda olduğu için Tanrı'ya inanmıyorum.[1]
 • Ben bir politikacı değilim ve benim politik kesinliklerim yoktur. Ben bir bireyim ve özgürlüğe inanırım. İşte benim politik görüşümün tümü budur. Diğer yandan ben aşırı bir vatansever de değilim. Aşırı vatanseverlik Hitleriliğe götürür. Ve biz ondan dersimizi aldık. Ben bir devrim yapmak istemiyorum. Ben sadece birkaç film daha yapmak istiyorum.
  • ABD Hukuk Müsteşarının yeniden giriş vizesini iptal edeceği açıklamasına yönelik olarak konuyla ilgili gazeteciye yorumu, "Mr. Chaplin's Defense", The Guardian (23 Eylül 1952)
 • Ben, tek bir şey olarak kalacağım, sedece tek bir şey olarak — ve o da bir palyaço. O beni herhangi politikacıdan daha yükseğe ulaştıran bir uçak.[2]
 • Benim geçmişteki ve halen sürmekte olan en müthiş günahım geçerli görüşlere uymayan bir kişi olmaktır.
  • Otobiyografim (1964)
 • Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir.
  • Asi ve Mavi'den.
 • Politik açıdan, ben bir anarşistim. Devletlerden, kurallardan ve esaretten nefret ediyorum. Hayvanları kafeste görmeye tahammülüm yok. İnsanlar özgür olmalılardır.[3]
 • Tanrı ile barış içindeyim. Benim çatışmam insanlarla.
  • Monsieur Verdoux (1947)
 • Üzgünüm ama ben bir imparator olmak istemiyorum. Bu benim işim değil. Kimseyi yönetmek ya da fethetmek de istemiyorum. Herkese yardım etmek istiyorum. Yahudi, Yahudi olmayan, zenci, beyaz. Hepimiz başkalarına yardım etmeliyiz. İnsanlık böyle başlar. Biz birbirimizin mutluluğu için yaşamayı isteriz, kötülüğü için değil. Biz birbirimizin mutluluğu için yaşamayı isteriz, üzüntüsü için değil. Bu dünyada, herkes için yer vardır, yeryüzü zengindir ve bunu herkes paylaşabilir. Yaşam tarzımız özgürlük ve güzellik olmalıdır. Ama biz yolumuzu kaybettik. Açgözlülük insan ruhunu zehirledi, dünyayı nefretle kuşattı, bazıları bizi üzüntü içinde bıraktı. Hızlı geliştik ama bu sırada kendimize de zarar verdik. İstediklerimizi elde etmek için makineleri kullandık. Bilgimizi olumsuz, zekamızı sert ve kaba kullandık. Çok fazla düşündük ama çok az hissettik. Makinelerden çok, insanlığa ihtiyacımız var. Zekadan çok şefkat ve kibarlığa ihtiyacımız var. Bunlar olmadan yaşam şiddet dolu olur ve her şeyi kaybederiz.
  Uçaklar ve radyo bizi yakınlaştırıyor. Bu icatlar insanlığın erdemlerini etkileyecek ve insanlar arasındaki kardeşliği ve birliği geçekleştirebilecek. Şu anda bile sesim milyonlarca insana, milyonlarca umutsuz erkek, kadın ve çocuğa erişiyor. Sistemin kurbanlarına ve işkence çeken kişilere ve hapisteki masum insanlara. Beni duyanlara şunu söyleyeceğim, umutsuzluğa kapılmayın. Umutsuzluk şu an üzerimizde ama bunu da atlatacağız. İnsanlığın ilerlemesinden korkanlar ezilip gidecekler. İnsanlığın nefreti geçecek, diktatörler ölecek ve onların insanlardan aldığı güç insanlara geri dönecektir. Son insan ölene kadar özgürlük asla yok olmayacaktır.
  Askerler, kendinizi bu zebanilere teslim etmeyin. Sizi küçümseyen, sizleri köle yapan yaşamlarınızı sistematikleştiren, ne düşüneceğinizi, ne hissedeceğinizi, ne yapacağınızı söyleyen sizi terbiye eden, size koyun gibi davranıp, savaşa gönderen bu insanlara. Kendinizi makine kalpli, makine düşünceli, bu makine kalpli, makina adamlara teslim etmeyin. Sizler makine değilsiniz, sizler koyun değilsiniz, sizler insansınız. Kalbinizde insanlık sevgisine sahipsiniz. Sizler nefret etmezsiniz sadece hiç sevilmemiş olanlar nefret eder hiç sevilmemişlik doğal olmayandır. Sevgisiz ve nefret dolu olmayın. Askerler, kölelik için savaşmayın, özgürlük için savaşın![4]
Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir.

Kaynaksız[değiştir]

Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar.
 • Ayna benim en iyi arkadaşımdır; çünkü ben ağladığımda o asla gülmez...
 • Beni anladıkları için, seni anlamadıkları için alkışlıyorlar.
 • Benim acım birinin gülüşüne sebep olabilir. Ama benim gülüşüm asla birinin acısına sebep olmamalı...
 • Benim hayatımdaki en büyük düşman zamandır.
 • Bir kişiyi öldürürsen katil, milyonlarca kişiyi öldürürsen kahramansın.
 • Dünya herkese yetecek büyüklükte. Onun için, başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun.
 • Genellikle insanlar sizi kritik edip sizinle alay etmek için her zaman bir eksiğinizi bulacak ve kimse sizi olduğunuz gibi kabul etmeye yanaşmayacaktır. Bunun için, doğru bildiğiniz şekilde yaşayın ve kalbinizin sizi yönlendirdiği yere gidin!
 • Gülüşlerim, acılarımı örtmeye çalışan ağır işçilerdir.
 • Gün sonunda yapmadıklarınla değil yaptıklarınla yargılanırsın.
Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir.
 • Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir. Bu, alkışı olmayan tiyatronun perdesi kapanmadan; gülün, şarkı söyleyin, dans edin, âşık olun... Hayatınızın her anını değerlendirin.
 • Hayatın bize çizdiği yol, özgürlük ve güzelliklerle dolu olabilir, ama biz bu yolu yitirdik. Hırs insanların ruhunu zehirledi, dünyayı bir nefret çemberine aldı. Hepimizi kaz adımlarıyla sefaletin ve savaşların içine sürükledi. Hızımızı artırdık, ama bunun tutsağı olduk. Bolluk getiren makineleşme bizi yoksul kıldı. Edindiğimiz bilgiler bizi çıkarcı yaptı, zekamızı da katı ve acımasız. Çok düşünüyoruz, ama az hissediyoruz. Makineleşmeden çok insanlığa, zekadan çok iyilik ve anlayışa gereksinmemiz var. İnsancıl değerlerimizi koruyamazsak hayat korkunç olur, hep yitiririz. Siz insanlar güçlüsünüz. Makineleri yapacak güç sizdedir. Bu hayatı olağanüstü bir mutluluk serüvenine çevirecek olan yine sizlersiniz. Öyleyse, insanlık ve demokrasi adına bu gücü kullanalım ve milliyetçilik hastalığına karşı birleştirelim. Din, dil, ulus ayrımcılığı olmayan yeni bir dünya yaratalım.
 • İnsanlar ölmeyi bildikleri sürece özgürlük yok olmayacaktır. Hayatta beni mutsuz edebilecek en büyük şey, lükse alışmaktır.
 • Gülümsemeden geçirdiğin her gün, kayıp bir gündür.
 • Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak; ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya İngiltere'den ibaret değil.
 • Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı.
 • Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar.

Hakkında[değiştir]

 • Charlie Chaplin de İki Savaş arası zamanın yüzü'dür ve peki nedir? Chaplin'de insanın son direnişini, çırpınışını, çaresizliği nedeniyle kurnazlığını, görüyorum. Charlie, ekonomik ve teknolojik açıdan ileri, işletmeleri en büyük olan coğrafyalarda son insandır; hep büyük yapılardan, devleşmiş insanlar aracılığıyla kapı dışı ediliyor. - Yalçın Küçük
 • Şarlo, tekellerin soğuk ve bürokratik yapılar olarak temel renk oldukları bir dünyada bir sevimli Don Kişot'tur. Farkı, ikincisinin saldırgan ve alık ve Şarlo'nun savunmacı ve kurnaz olmasındandır. - Yalçın Küçük

Kaynakça[değiştir]

 1. Jack Huberman, Ateist Aforizmalar, Maya Kitap, s. 97
 2. Observer (Londra), 28 Eylül 1952
 3. books.google.com
 4. Charlie Chaplin, Büyük Diktatör filminin final konuşması.

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları:

Commons'da Charlie Chaplin ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikipedi'de Charlie Chaplin ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.