İçeriğe atla

Benyamin Netanyahu

Vikisöz, özgür söz dizini
Benyamin Netanyahu
Mevcut İsrail Başbakanı ve Likud Partisi başkanı.
Doğum tarihi 21 Ekim 1949
Doğum yeri Tel Aviv
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi
 • Tarih, bize doğru olanın rağbet gören olmadığını defalarca gösterdi.
 • Kudüs'süz İsrail, kalpsiz bir bedene benzer. Kalbimiz bir daha asla bölünmeyecek!
 • Vatandaşlarımıza zarar vermeye çalışan herkese saldıracağız.
 • İsrail'in Amerika'dan daha iyi bir dostu yok. Ve Amerika'nın da İsrail'den daha iyi bir dostu yok. Demokrasiyi savunmak için bir aradayız. Barışı ilerletmek için birlikte duruyoruz. Terörle mücadelede bir aradayız.
 • Ben dünyanın bu dersi öğrenmesini, kelimelerle ve eylemlerle yeni antisemitizme karşı mücadeleye başlamasını bekliyorum.
 • Düşük demografiyle yaşayabilen hiçbir ulus yoktur. Bu nedenle, bir yandan ülkemizi geliştirirken, diğer taraftan, Yahudileri İsrail’e getirmek ve yurt dışında asimilasyonu önlemek için, buraya göçü teşvik etmeye devam etmeliyiz.
 • Dünya şer eksenini tanımalı: Suriye, İran, Hizbullah. (Haziran 2012)[1]
 • İran, Amerikan hükümetini 11 Eylül'ü planlamakla suçluyor ve Holokost'u inkar ediyor. İran küstahça İsrail'in yok edilmesi çağrısında bulunuyor ve onlar her gün, her gün İsrail'in yok edilmesi için çalışıyorlar. İran bugün nükleer silahlar olmadan böyle davranıyor. Yarın nükleer silahlarla nasıl davranacaklarını düşünün. İran daha pervasız ve çok daha tehlikeli olacak.
(Mart 2012)
 • Ben İsrail Başbakanı olarak Filistinlileri kendi liderlerinden daha fazla önemsiyorum. İsrail, Filistinlileri kendi liderlerinden daha fazla önemsiyor.
 • Hükümet, İslam dinine zarar vermeyi ve bu yolla bir din savaşı başlatmayı amaçlayanlara karşı kararlılıkla mücadele edecektir.
(29.12.1997)
 • Küresel antisemitizmin yenilendiği ve yayıldığı gerçektir. Eğer antisemitizmin II. Dünya Savaşı ve Holokost’tan sonra bittiği düşünüldüyse bile, şimdi bunun sadece bir mola olduğu aşikardır.
 • Yahudi halkı için cevap evettir. Dünyanın geri kalanı için, cevap hayırdır, en azından henüz hayırdır.
(Holokost’un verdiği dersler öğrenildi mi? sorusu üzerine)
 • Ortadoğu'da yanlış olan İsrail değildir, Ortadoğu'da doğru olan İsrail'dir. Tahran'daki tiranlık kendi halkına zulmetmektedir. Tahran'daki tiranlık, Afganistan ve Irak'taki Amerikan birliklerine yönelik saldırıları destekliyor. Tahran'daki tiranlık; Lübnan'ı, Gazze'yi zapt ediyor. Tahran'daki tiranlık, dünya çapında teröre sponsorluk yapıyor. Nükleer silaha sahip bir İran, Orta Doğu'da nükleer silahlanma yarışını ateşleyebilir. Bu, teröristlere nükleer bir şemsiye verecektir. Bu, nükleer terörizm kabusunu dünya çapında açık ve mevcut bir tehlike haline getirecektir. Bunun ne anlama geldiğini anlamanızı istiyorum. Bombayı her yere koyabilirler. Onu bir füzeye koyabilirler. Limandaki bir konteyner gemisinde de olabilir, metrodaki bir bavulun içinde de. Artık ülkeme yönelik tehdit hafife alınamaz. Bunu reddedenler kafalarını kuma sokuyorlar. Altı milyon Yahudinin öldürülmesinin üzerinden yetmiş yıldan az bir süre geçtikten sonra, İran'ın liderleri Yahudi halkının soykırımını inkar ederken, Yahudi devletinin yok edilmesi çağrısında bulunuyor. Bu tür zehir saçan liderlerin, ülkelerin gezegendeki her saygın yerden men edilmesi gerekir. Ancak öfkeyi daha da büyüten bir şey var; Öfkenin olmayışı. Uluslararası toplumun büyük bölümünde, yok olmamıza yönelik çağrılar tam bir sessizlikle karşılanıyor..! Daha da kötüsü, çünkü İsrail'i İran'ın terör vekillerine karşı savunduğu için kınamak için acele edenlerin sayısı çok fazla. Bir daha asla derken, bir daha asla demek istiyoruz! İsrail her zaman kendini savunma hakkını saklı tutar! Yahudiye (Ramallah) ve Samiriye'de Yahudi halkı yabancı, işgalci değildir. Biz Hindistan'daki İngilizler gibi değiliz. Biz Kongo'daki Belçikalılar gibi değiliz. Burası atalarımızın ülkesi, İbrahim'in tek Tanrı fikrini getirdiği, Davut'un Golyat'la yüzleşmek için yola çıktığı ve İşaya'nın sonsuz barış vizyonunu gördüğü İsrail Ülkesi. Tarihin hiçbir çarpıtması, bunu inkar edemez. Yahudi halkı ile Yahudi toprakları arasında dört bin yıllık bağ.. Barış empoze edilemez. Müzakere edilmesi gerekiyor. Ancak bu yalnızca barışa kararlı ortaklarla müzakere edilebilir.
 • Yahudi nüfusunun arttığı tek yer burası, Eretz Yisrael, İsrail Devletidir.
 • Yahudi devletinin amacı Yahudi geleceğini güvence altına almaktır. Bu nedenle İsrail her zaman her türlü tehdide karşı kendini savunabilme yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Kurduğum hükümetin temel üç hedefi vardı. Teröre karşı mücadele, İsrail'in Yahudi kimliğini temelleştirmek ve Kudüs'te yerleşim inşaatlarına devam etmek. Lapid ve Livni bu ilkelere karşı durdu.[2]
(İsrailli Bakanları görevden alması sonrası yaptığı açıklamadan.)
 • Barış, çok değerli bir şeydir. Eğer savaşlardan, operasyonlardan ve muharebelerden geçtiyseniz, barış istersiniz.
 • Bir şeyden faydalanıyoruz, o da İkiz Kuleler ve Pentagon'a yapılan saldırı. Ve Amerika'nın Irak'taki mücadelesi. (Olaylar) Amerikan kamuoyunu lehimize (İsrail'e) çevirdi.
 • Ne zaman bir Arap lider gerçekten barış istese, bunu elde ediyordu. Eğer Filistinliler gerçekten barış istiyorsa barışı sağlayacağız.
 • Hitler Yahudileri yok etmek değil sürgün etmek istemişti. Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni Berlin'e giderek ona, 'Yahudileri sürgün edersen hepsi buraya (Filistin'e) gelir' dedi. Hitler, 'Peki ne yapayım onlara?' diye sordu. Hüseyni 'Onları yak' dedi.[3]
 • Aramızdaki fark, biz füze savunmasını sivillerimizi korumak için kullanıyoruz, onlar ise kendi füzelerini korumak için kendi sivillerini kullanıyorlar.
(İsrail güçlerini Hamas güçleri ile karşılaştıran soru üzerine; CBS'nin "Face the Nation" röportajı, 12 Temmuz 2014)
 • Filistin devletinin kurulmasını engellemek isteyen herkes, Hamas'ın desteklenmesini ve Hamas'a para aktarılmasını desteklemek zorundadır.
 • Ortadoğu'da hayatın güvenli olduğu ve Hıristiyan toplumunun büyüyüp gelişeceği tek yer vardır. Orası da İsrail Devletidir. Ortadoğu'nun diğer ülkelerinde Hıristiyanların ya çok dikkatli olmaları gerekiyor ya da ülkeyi terk etmeleri gerekiyor. Ama İsrail'de durum böyle değil. Sizler bizim kardeşlerimizsiniz ve tüm dinlerin haklarını savunduğumuz gibi Hıristiyan haklarını da savunuyoruz.
(2018, Brezilya ziyareti esnasında)
 • Yahudi halkının alçak soykırımcı düşmanlar karşısında pasif kaldığı günler artık geride kaldı! Artık ulusların arasına dağılmış, kendimizi savunamayacak kadar güçsüz değiliz. Kadim evimizde egemenliğimizi yeniden tesis ettik. Ve evimizi savunan askerlerin sınırsız cesareti var. 100 nesildir ilk kez biz Yahudi halkı olarak kendimizi savunabiliyoruz. Bu nedenle İsrail'in bir başbakanı olarak size bir şeyin daha sözünü verebilirim; İsrail tek başına kalsa bile İsrail ayakta kalacaktır! Ama İsrail'in yalnız olmadığını biliyorum. Amerika'nın İsrail'in yanında olduğunu biliyorum. İsrail'in de sizin yanında olduğunuzu bilin. İsrail'in yanındasınız; çünkü İsrail'in hikayesinin sadece Yahudi halkının değil, aynı zamanda tarihin dehşetine yenik düşmeyi tekrar tekrar reddeden insan ruhunun hikayesi olduğunu biliyorsunuz. Musa; halkımızı kölelikten, Vadedilmiş Toprakların kapılarına götürdü. Ve İsrail halkı, İsrail topraklarına girmeden önce Musa bize binlerce yıldır kararlılığımızı güçlendiren bir mesaj verdi.
(2015.)
 • Eğer diplomasinin işe yarama şansı varsa, buna inandırıcı bir askeri tehdit de eşlik etmelidir.
 • Yüzyılın ilk yarısında bir Yahudi devleti olsaydı Holokost olmazdı. Ve eğer Holokost'tan sonra bir Yahudi devleti kurulmasaydı, Yahudilerin geleceği de olmayacaktı. İsrail Devleti yalnızca bin yıllık Yahudilerin kurtuluş umutları değildir; aynı zamanda Yahudilerin hayatta kalmasını sağlayacak tek araçtır.
 • “El Halil Anlaşması“ 'ndan sonra Clinton yönetimiyle çok kısa bir balayı dönemi yaşandı. Clinton bana, zor bir karar verme konusundaki “cesaretimden” ötürü beni öven bir mektup gönderdi. Arafat'a da benzer bir mektup gönderdi. Arafat'ın gösterdiği tek cesaretin, kontrolüne verdiğimiz Filistin mahallelerini alma cesareti olması nedeniyle bunun tuhaf olduğunu düşündüm. Ama bu açıkça olabileceği kadar iyiydi. Beyaz Saray İsrailli gazetecilere "Netanyahu ve Arafat ABD'nin müttefikidir" dedi. Bu inanılmazdı. ABD'nin en sadık müttefikinin demokratik olarak seçilmiş lideri ile yüzlerce Amerikalıyı katleden bir terör örgütünün lideri eşit muameleye tabi tutuldu..! Ancak o günlerde Washington'un diplomatik zihniyeti böyleydi. Yönetim çift namlulu miyopiden muzdaripti. Washington; Filistinlilerle olan çatışmamızın özünde Filistinlilerin herhangi bir sınırda bir Yahudi devleti tanımayı ısrarla reddetmesi olduğunu görmeyi reddetti. İkincisi, İsrail hükümetinin, başbakanın her an en zayıf çoğunluk tarafından devrilebileceği parlamenter sisteme bağımlı olduğu gerçeğini gerçekten içselleştirmeyi reddetti.

Hakkında söylenenler[değiştir]

 • Netanyahu hastaneye yatırılması gereken bir paranoyak.[4] --Nahum Barnea
 • Başbakan Benyamin Netanyahu’nun 2012’de BM kürsüsünden dünyaya “Nükleer silaha erişmelerine birkaç hafta kaldı” diyerek resmettiği ‘İran bombası’ yine elinde patladı. --Fehim Taştekin
(Nükleer programı nedeniyle İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması kararı sonrası köşesinde yazdıkları.)[5]
Benyamin Netanyahu ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.

Kaynakça[değiştir]

 1. İsrail: Batı Suriye'ye müdahale etsin
 2. evrensel.net
 3. 'Hitler Yahudileri yok etmek istemedi'
 4. Netanyahu Throws a Punch in Israel’s Newspaper War, The New York Times, 9 Şubat 2015
 5. radikal.com.tr