İçeriğe atla

Hamas

Vikisöz, özgür söz dizini

Hamas (Arapça: حماس, romanize edilmiştir: Ḥamās]; حركة المقاومة الاسلامية, Ḥarakat al-Muqāwamah al-ʾIslāmiyyah, "İslami Direniş Hareketi") Filistinli Sünni-İslamcı köktenci, militan ve milliyetçi bir örgüttür. Dawah adında bir sosyal hizmet kanadı ve İzzeddin el-Kassam Tugayları adında bir askeri kanadı vardır. 2006 Filistin yasama seçimlerini kazandı ve 2007 Gazze Savaşı'nın ardından Gazze Şeridi'nin fiili yönetim otoritesi haline geldi. Filistin Ulusal Yönetimi parlamentosunda da çoğunluğu elinde bulundurmaktadır.

Kanada, Avrupa Birliği, İsrail, Japonya, Avustralya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri Hamas'ı terör örgütü olarak tanımlamıştır. Ancak Aralık 2018'de Hamas'ı terör örgütü olarak tanımlayan bir karar tasarısı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan geçemedi.

Alıntılar[değiştir]

Nihai planımız Filistin'in tamamına [sahip olmaktır]. Bunu yüksek sesle ve açıkça söylüyorum ki kimse beni siyasi taktikler uygulamakla suçlamasın. ~ Mahmoud Al-Zahar, Hamas'ın kurucularından
 • Resmi görmek istiyorsanız, resmin tamamını görmelisiniz, eğer şiddetten bahsediyorsanız, son beş yılda 4000 Filistinlinin öldürüldüğünü, İsrail tarafından ise birkaç yüz kişinin öldürüldüğünü söyleyelim. Dolayısıyla, şiddetten bahsetmek istiyorsanız ve bu şiddeti "terörizm" olarak adlandırıyorsanız, İsrail daha fazla Filistinli öldürüyor, Filistinlilerin İsrail'de öldürdüğünden daha fazla, İkincisi, her iki tarafı da görmelisiniz. Hamas'tan, İsrail'de yaptıklarından bahsediyorsunuz ama İsrail'den ve Filistin topraklarında yaptıklarından bahsetmiyorsunuz, zaman zaman suikastlar düzenliyorlar ve kamuoyu önünde "öldüreceğiz..." diyorlar. Bütün resim bu. Her neyse, hangi etiketi yapıştırdığımızın bir önemi yok, eğer çözüm istiyorsanız, terimlerle değil gerçeklerle ilgilenmeliyiz. terörist olsunlar ya da olmasınlar, sorun bu değil. gerçeklerle ilgilenmeliyiz ve gerçekler eğer barışa sahip değilseniz, daha fazla kan dökeceksiniz
 • Tüm propagandaları ve medyayı unutun - demokrasiler ve tüm bu saçmalıklar. Demokrasiden bahsediyorlar ama Hamas kazandığında şöyle dediler: Bunu kabul etmiyoruz. Demokrasi istediniz - bu demokrasi. Hadi oradan!
  • Ahmad Al-Kubeisi, Dubai TV MEMRI (24 Şubat 2006).
 • Amerika yok edilecek, İslam ise kalacaktır. "Eğer inanıyorsanız, Müslümanlar galip gelecektir." [Cihad eden Filistin halkı, kardeşi Sudan'ı selamlıyor. [...] Filistinli kadın oğluna veda ediyor ve ona şöyle diyor: "Oğlum, git ve korkak olma. Git ve Yahudilerle savaş." Oğlu onu uğurlar ve bir şehadet operasyonu gerçekleştirir. [...] Allah'ım, Yahudileri ve destekçilerini yok et. Allah'ım, Amerikalıları ve destekçilerini yok et. Allah'ım, sayılarını say ve en sonuncusuna kadar hepsini öldür.
  • Ahmad Bahr (Nisan 2007), Sudan TV. MEMRI
 • Günün sonunda Hayfa, Yafa ve Akka'nın İsrail şehirleri ve İsrail topraklarının bir parçası olduğunu söyleyen bir anlaşmayı kabul etmeyeceğim.... Aranması gereken şey, Filistinlilerin tüm haklarını iade edecek ve bu varlığın bölgedeki varlığına son verecek gerçek bir çözümdür.
  • Osama Hamdan MEMRI (Nisan 2007).
 • Nihai planımız Filistin'in tamamına [sahip olmaktır]. Bunu yüksek sesle ve açıkça söylüyorum ki kimse beni siyasi taktikler uygulamakla suçlamasın.
 • Bugün, beğenin ya da beğenmeyin, HAMAS İsrail Devleti'ni devirmeyi hedefleyen bir güçtür. Terörizm ile. Terörizmden vazgeçmeyen ve hala İsrail'i tanımayan biriyle konuşmuyor musunuz? Daha fazlasını söyleyebilirim... Konuşulacak şey erimeli. Terörist teröristtir.
 • İslami bir devlet kurmaya çalıştığımız iddiaları yanlıştır.
 • Hamas Taliban değildir. El-Kaide değildir. Aydınlanmış, ılımlı bir İslami harekettir.
  • Fathi Hamad "Which Way for Hamas?", The New York Review of Books (5 Kasım 2009)
  • Associated Press tarafından ("Haaretz" tarafından yeniden basıldı) bir hayır kurumu olarak tanımlanan ve Fathi Hamad tarafından yönetilen Waad grubu, 19 Kasım 2009 tarihinde bir İsrail askerinin kaçırılması karşılığında Arap İsrail vatandaşlarına 1,4 milyon dolar teklif ettiğini duyurdu.
 • Hamas'ın kendisi al-Qassam adlı bir direniş "ordusu" olan İslamcı bir direniş hareketidir, ancak Hamas üyeleri halifelik mücadelesinin önüne bir Filistin devleti için milliyetçi mücadeleyi koydukları için ISIS tarafından kafir olarak görülmektedir. Hamas'ın geçen yaz İsrail ile müzakere etmeye ve ateşkesi kabul etmeye istekli olması IŞİD tarafından işbirliğinin en son göstergesi olarak görüldü. Gazze'deki IŞİD destekçileri karşı olduklarını gösterdiler ve İsrail'e roket atarak ateşkesi bozmaya çalıştılar, böylece Hamas'ı kızdırdılar ve İsrail'in ağır misillemesini riske attılar.
 • Hamas topu saklamıyor. O kötüdür. Kötülüğü kutluyor. Teröristlere kötülük yapmaları için para ödüyor. Ancak uluslararası toplum da topu saklamıyor, zira üyeleri uluslararası toplumun hoşlanmadıkları üyelerine karşı yöneltilen terörizmi terörizm olarak kınamayı reddediyor.
  • Ben Shapiro "'Uluslararası Toplum' Bir Topluluk Değildir. Bir Haydutlar Galerisi", Dailywire (12 Aralık 2018)
 • Aşağıdaki ifade tartışmasız olmalıdır. Silahsız kadınları, çocukları ve yaşlıları kaçıran, ardından da ölü kurbanlarının çıplak bedenlerini teşhir eden bir örgüt bir direniş hareketi olarak değerlendirilmemelidir. Hamas ne yapıyorsa odur: Hamas şiddet yanlısı İslamcı bir terör tarikatıdır. Yahudi Şabat'ında Güney İsrail'de gerçekleştirdiği eylemlerle gerçek antisemitist ve kadın düşmanı renklerini göstermiştir.
 • Bu vahşetlerin birçoğu çölde barış için düzenlenen bir müzik festivalinde gerçekleşti. İlerici, kapsayıcı İsrail'in bundan daha büyük bir kültürel sembolü olabilir mi? Hamas'ın hor gördüğü her şeyin bundan daha büyük bir sembolü olabilir mi?
 • Hamas egemen bir devlet değildir, ancak egemen bir devlet olan İran'ın tam desteğine ve egemen bir devlet olan Katar'ın finansmanına sahiptir. Hamas aynı zamanda İsrail'in 2005'te çekilmesinden bu yana kendi kendini yöneten bir bölge olan Gazze'de 2006'dan bu yana fiili iktidar partisi konumunda. Nevertheless Hamas does not see itself as part of any kind of order.

Hamas Sözleşmesi (18 Ağustos 1988)[değiştir]

 • "İsrail var olacak ve İslam kendisinden öncekileri yok ettiği gibi onu da yok edene kadar var olmaya devam edecektir" (Şehit, Imam Hassan al-Banna, mübarek hatırası).
  • Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla (açılış bildirisinden)
 • İslami Direniş Hareketi'nin (HAMAS) bu Misakı, onun resmini netleştirmekte, kimliğini ortaya koymakta, duruşunu özetlemekte, amaçlarını açıklamakta, umutlarından bahsetmekte ve desteklenmesi, benimsenmesi ve saflarına katılması için çağrıda bulunmaktadır. Yahudilere karşı mücadelemiz çok büyük ve çok ciddidir. Tüm samimi çabalara ihtiyaç duyar. Bu, kaçınılmaz olarak başka adımlar tarafından takip edilmesi gereken bir adımdır. Hareket, düşman mağlup edilinceye ve Allah'ın zaferi gerçekleşinceye kadar, bu geniş Arap ve İslam dünyasından daha fazla filo tarafından desteklenmesi gereken bir filodur.
  • Giriş

Hareketin Tanımı[değiştir]

 • Hareketin programı İslam'dır. Fikirlerini, düşünme biçimlerini ve evren, hayat ve insan anlayışını ondan alır. Tüm davranışlarında hüküm için ona başvurur ve adımlarına rehberlik etmesi için ondan ilham alır.
  • Birinci Madde
 • İslami Direniş Hareketi, Moslem Brotherhood'un Filistin'deki kanatlarından biridir. Müslüman Kardeşler Hareketi, modern zamanların en büyük İslami hareketini oluşturan evrensel bir örgüttür. Derin anlayışı, doğru kavrayışı ve hayatın, kültürün, inancın, siyasetin, ekonominin, eğitimin, toplumun, adaletin ve yargının, İslam'ın yayılmasının, eğitimin, sanatın, bilginin, gayb ilminin ve İslam'a dönüşün tüm yönleriyle ilgili tüm İslami kavramları tamamen benimsemesi ile karakterize edilir.
  • İkinci Madde
 • İslami Direniş Hareketi'nin zaman boyutu: İslam'ı yaşam biçimi olarak benimseyen Hareket, İslami mesajın doğduğu zamana, salih ataya geri döner; çünkü Allah onun hedefidir, Peygamber onun örneğidir ve Koran onun anayasasıdır. Yeryüzünün her yerinde İslam'ı yaşam biçimi olarak benimseyen Müslümanların bulunduğu her yer onun kapsama alanıdır. Böyle olduğu için de yeryüzünün derinliklerine kadar uzanır ve gökyüzüne kadar ulaşır. [Üçüncü taraf alıntısı atlanmıştır]
  • Madde Beş
 • İslami Direniş Hareketi, Siyonist işgalcilere karşı mücadele zincirinin halkalarından biridir. Bu zincir 1939'a, şehit Izz al-Din al Kissam ve onun kardeşleri olan Müslüman Kardeşler üyesi savaşçıların ortaya çıkışına kadar uzanır. Bu zincir, w:1948 Arap-İsrail Savaşı'nda Filistinlilerin ve Müslüman Kardeşler'in mücadelesini ve Müslüman Kardeşler'in 1968 ve sonrasındaki cihat operasyonlarını içeren başka bir zincire uzanmaya ve onunla bütünleşmeye devam eder. Dahası, bağlantılar birbirinden uzak olsa ve Siyonizm'in uşakları tarafından savaşçıların yoluna konulan engeller mücadelenin devam etmesini engellese de İslami Direniş Hareketi, ne kadar uzun sürerse sürsün Allah'ın vaadinin gerçekleşmesini arzulamaktadır. Peygamberimiz, Allah onu korusun ve ona kurtuluş versin, şöyle buyurmuştur: "Müslümanlar Yahudilerle savaşmadıkça (Yahudileri öldürmedikçe), Yahudi taşların ve ağaçların arkasına saklanmadıkça kıyamet kopmayacaktır. Taşlar ve ağaçlar, ey Müslümanlar, ey Abdulla, arkamda bir Yahudi var, gelin onu öldürün diyecekler. Sadece Ğarkad ağacı (belli bir ağaç türü olduğu açıktır) bunu yapmaz çünkü o Yahudilerin ağaçlarından biridir." (Buhari ve Müslim tarafından rivayet edilmiştir).
  • Yedinci Maddeden

Objektifler[değiştir]

 • İslami Direniş Hareketi, İslam'ın hayattan kaybolduğu bir zamanda kendini buldu. Böylece kurallar sarsıldı, kavramlar altüst oldu, değerler değişti ve kötü insanlar kontrolü ele geçirdi, zulüm ve karanlık hakim oldu, korkaklar kaplanlar gibi oldu: vatanlar gasp edildi, insanlar dağıldı ve dünyanın her yerinde dolaşmalarına neden olundu, adalet devleti ortadan kalktı ve batıl devleti onun yerini aldı. Hiçbir şey yerli yerinde kalmadı. Böylece İslam arenadan çekildiğinde her şey değişir. Bu durumdan teşvikler çıkarılır.
  • Dokuzuncu Maddeden

Stratejiler ve Yöntemler[değiştir]

 • İslami Direniş Hareketi, Filistin topraklarının kıyamet gününe kadar gelecek Müslüman nesiller için kutsanmış İslami bir vakıf olduğuna inanmaktadır. O ya da onun herhangi bir parçası israf edilmemelidir: o ya da onun herhangi bir parçasından vazgeçilmemelidir.
  • On Birinci Maddeden
 • 'Girişimler, sözde barışçıl çözümler ve uluslararası konferanslar İslami Direniş Hareketi'nin ilkelerine aykırıdır. Filistin'in herhangi bir parçasını istismar etmek, dinin bir parçasına yönelik istismardır. İslami Direniş Hareketi'nin milliyetçiliği dininin bir parçasıdır. Üyeleri bununla beslenmiştir. Allah'ın sancağını vatanlarının üzerine dikmek için savaşıyorlar. "Allah üstün gelecektir, fakat insanların çoğu bilmezler."
 • Arada bir (Filistin) sorununu çözmenin yollarını aramak için uluslararası bir konferans toplanması çağrısı yapılıyor. Bazıları bu fikri kabul ediyor, bazıları ise şu veya bu nedenle reddediyor, konferansın toplanmasına ve konferansa katılmaya rıza göstermek için bir veya daha fazla şart koşuyor. İslami Direniş Hareketi, konferansı oluşturan tarafları, onların Müslümanların sorunlarına karşı geçmişteki ve şimdiki tutumlarını bildiğinden, bu konferansların talepleri gerçekleştirebileceğini, hakları iade edebileceğini veya mazlumlara adalet sağlayabileceğini düşünmemektedir. Bu konferanslar sadece Müslümanların topraklarındaki kafirleri hakem olarak belirleme yoludur. Kâfirler müminlere ne zaman adaletli davrandılar?
  • Onüçüncü Maddeden
 • Düşmanların Müslüman topraklarının bir kısmını gasp ettiği gün, Cihad her Müslümanın bireysel görevi haline gelir. Yahudilerin Filistin'i gasp etmesi karşısında Cihad sancağının yükseltilmesi zorunludur. Bunu yapmak için hem bölgesel, hem Arap hem de İslami düzeylerde İslami bilincin kitleler arasında yayılması gerekmektedir. Düşmanlarla yüzleşmeleri ve savaşçıların saflarına katılmaları için ulusun kalbine Cihad ruhunu aşılamak gerekir.
  • On Beşinci Maddeden
 • Müslüman kadın, kurtuluş savaşında en az Müslüman erkek kadar önemli bir role sahiptir. O, erkeklerin yaratıcısıdır. Yeni nesillere rehberlik etme ve onları eğitmedeki rolü büyüktür. Düşmanlar onun rolünün öneminin farkına varmışlardır. Eğer onu İslam'dan uzak, kendi istedikleri şekilde yönlendirip yetiştirebilirlerse savaşı kazanmış olacaklarını düşünüyorlar. Bu nedenle onları bu girişimlere bilgi kampanyaları, filmler ve okul müfredatı aracılığıyla sürekli dikkat çekerken ve bu amaçla Masonlar, Rotary Clubs, casusluk grupları ve diğerleri gibi çeşitli adlar ve şekiller altında Siyonist örgütler aracılığıyla sızan uşaklarını kullanırken bulursunuz ki bunların hepsi yıkıcı ve sabotajcı hücrelerden başka bir şey değildir. Bu örgütler, Siyonist hedeflere ulaşmak ve düşmana hizmet edecek kavramları derinleştirmek amacıyla toplumlardaki rollerini oynamalarını sağlayan geniş kaynaklara sahiptir. Bu örgütler, İslam'ın yokluğunda ve halkından uzakta faaliyet göstermektedir. İslam halkları bu sabotajcıların komplolarına karşı rollerini yerine getirmelidir. İslam'ın hayat işlerini yönlendirmede kontrolü ele aldığı gün, insanlığa ve İslam'a düşman olan bu örgütler yok edilecektir.
  • Madde Onyedi
 • Savaşan bir ailenin evindeki kadın, ister anne ister kız kardeş olsun, aileye bakma, çocukları yetiştirme ve onlara İslam'dan kaynaklanan ahlaki değerleri ve düşünceleri aşılama konusunda en önemli rolü oynar. Onları bekleyen savaş rolüne hazırlık olarak onlara dini görevleri yerine getirmeyi öğretmelidir. Bu nedenle okullara ve Müslüman kızların eğitiminde izlenen müfredata büyük önem verilmelidir ki, kurtuluş savaşındaki rollerinin bilincinde iyi birer anne olarak yetişsinler.
  • Onsekizinci Maddeden
 • Düşmanlar, elde ettikleri şeyi başarmak için uzun zamandır ustalıkla ve hassasiyetle plan yapıyorlardı. Olayların akışını etkileyen nedenleri dikkate aldılar. Hayallerini gerçekleştirmeye adadıkları büyük ve önemli maddi servet biriktirmek için çabaladılar. Paralarıyla dünya medyasını, haber ajanslarını, basını, yayınevlerini, yayın istasyonlarını ve diğerlerini kontrol altına aldılar. Paralarıyla, çıkarlarını gerçekleştirmek ve meyvelerini toplamak amacıyla dünyanın çeşitli yerlerinde devrimleri kışkırttılar. Fransız Devrimi'nin, Komünist devrimin ve orada burada duyduğumuz devrimlerin çoğunun arkasında onlar vardı. Paralarıyla, toplumları sabote etmek ve Siyonist çıkarlara ulaşmak amacıyla dünyanın farklı yerlerinde Masonlar, Rotary Kulüpleri, Lions ve diğerleri gibi gizli topluluklar kurdular. Paralarıyla emperyalist ülkeleri kontrol edebildiler ve kaynaklarını sömürmelerini ve orada yozlaşmayı yaymalarını sağlamak için birçok ülkeyi sömürgeleştirmeye teşvik ettiler.
 • Bölgesel ve dünya savaşları hakkında istediğiniz kadar konuşabilirsiniz. Birinci Dünya Savaşı'nın arkasında onlar vardı, Islamic Caliphate'i yok edebildiler, finansal kazançlar elde ettiler ve kaynakları kontrol ettiler. Onlar Balfour Deklarasyonu'nu elde ettiler, dünyayı yönetebilecekleri League of Nations'ı kurdular. Silah ticareti yaparak büyük mali kazançlar elde ettikleri World War II'nin arkasındaydılar ve devletlerinin kurulmasının önünü açtılar. Milletler Cemiyeti'nin yerine Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi'ni kurdurarak dünyayı onlar aracılığıyla yönetmelerini sağladılar. Onların parmağı olmadan hiçbir yerde savaş olmaz.
  • Yirmi İkinci Maddeden

Karşı Tutumlarımız[değiştir]

 • Siyonist istila vahşi bir istiladır. Amacına ulaşmak için tüm yöntemlere başvurmaktan, tüm şeytani ve aşağılık yolları kullanmaktan kaçınmaz. Sızma ve casusluk operasyonlarında, Masonlar, Rotary ve Lions kulüpleri ve diğer sabotaj grupları gibi ortaya çıkardığı gizli örgütlere büyük ölçüde güvenmektedir. İster gizli ister açık olsun tüm bu örgütler Siyonizm'in çıkarları doğrultusunda ve onun talimatlarına göre çalışmaktadır. Toplumların altını oymayı, değerleri yok etmeyi, vicdanları yozlaştırmayı, karakteri bozmayı ve İslam'ı yok etmeyi amaçlamaktadırlar. Kontrolünü ve yayılmasını kolaylaştırmak için uyuşturucu ticaretinin ve alkolizmin her türünün arkasındadır.
  • Yirmi Sekizinci Maddeden

Tarihin Tanıklığı[değiştir]

 • İslami Direniş Hareketi, yolunu açarken, halkımızın tüm evlatlarına, Arap ve İslam uluslarına, kişisel şöhret, maddi kazanç veya sosyal şöhret peşinde olmadığını tekrar tekrar vurgulamaktadır. Halkımızdan herhangi biriyle rekabet etmeyi ya da onun yerini almayı amaçlamamaktadır. Böyle bir şey asla söz konusu değildir. Burada ya da başka bir yerde, Müslümanların evlatlarından ya da Müslüman olmayanlardan kendisine karşı barışçıl olanlara karşı hareket etmeyecektir. Sadece Siyonist düşmana ve onun uşaklarına karşı faaliyet gösteren tüm gruplara ve örgütlere destek olarak hizmet edecektir.
  • Madde Otuz Altı [Üçüncü taraf alıntısı atlanmıştır]

Ayrıca bakınız[değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir]

Hamas ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.
Vikisözlük'te Hamas ile ilgili tanım bulabilirsiniz.